Verlies bescheiden vaak ©en dure grap De ambtelijke molenspraktijkgevallen Voorkom narigheid PASPOORT KOX I kRlk 'NtDERLANDi'N IliSi S tk Konklusie De koffers zijn of worden dezer dagen gepakt en de vakanties zijn voor de meeste Nederlanders weer in zicht. Aanleiding voor de Nederland se Consumentenbond haar leden er op te wijzen dat voorzichtigheid en zorgvuldigheid met waardepapieren een absolute noodzaak zijn. Bij gaand artikeldat wij met toestemming van de Nederlandse Consu mentenbond publiceren, vertelt u alles over de ongemakken die u te wachten staan wanneer u onverhoopt persoonlijke papieren zou kwijt raken. 15 Soes ter Courant van woensdag 16 juli 1980 15 Afhaalcentrum voor paspoorten en rijbewijzen Waardepapieren, bescheiden, officiële dokumenten. We krijgen er steeds meer van en het moet allemaal worden opgeborgen. Geen wonder dat we ze weieens laten slingeren, zoekmaken of door diefstal verliezen. In dit artikel beschrijven we, wat de ervaringen van gedupeer den zijn, hoe je die ellende kunt voorkomen en hoe je je nieuwe papieren kunt verschaffen. Konklusie: de betrokken instanties kunnen best sneller, goedkoper en vooral minder bureaukra- tisch werken. ïnoeg heel de wereld ren (bij verlies in het buitenland). Voor deze direkte en indirekte kosten is men meestal niet verzekerd en draait men dan zelf op. Overigens kun je ook achteraf nog je kosten beperken, voor al bij de vervanging van paspoort, rijbewijs en cheques. Paspoort. Wie geen oud paspoort of oude toeristenkaart kan inleveren, moet 50,- extra kanselarijleges beta len, welk bedrag door sommige ambte naren ten onrechte als een boete of als administratiekosten wordt aangeduid. In het Legesbesluit staat echter dat men deze leges niet verschuldigd is „indien de belanghebbende ten genoe- ge van de autoriteit aannemelijk maakt dat de heffing een bijzondere hardheid zou betekenen, of dat het niet overleggen van het oude dokument hem niet kan worden toegerekend". Wie zich hierop beroept, kan in veel gevallen de 50,- in zijn zak houden. Rijbewijs. Wie vlak bij de provinciale griffie woont, hoeft niet eerst naar de gemeentesekretarie. Dat spaart tijd en vaak ook gemeentelijke leges. Als het verloren rijbewijs bijna verlopen was, kun je beter een nieuw rijbewijs dan een duplikaat aanvragen. Dat heeft een volledig nieuwe geldigheidsduur en kost nauwelijks meer. Cheques. Na de ontdekking van verlies of diefstal moet de bank zo snel moge lijk worden verwittigd. Misbruik van de cheques kan tot „rood staan" en extra kosten wegens debetrente leiden. Bij cheques,met beperkt eigen risico hoeft deze debetrente echter niet zon der meer betaald te worden. Terecht tevreden? Aan alle gedupeerden hebben we ge vraagd, in hoeverre ze tevreden waren over de behandeling van hun verzoek om een nieuw exemplaar van het verloren dokument. Over de vervan ging van bankpas en rijbewijs waren ze het meest tevreden. Over de afhandeling van het kenteken bewijs deel III en kopie deel III was men minder, en van deel I en II het minst tevreden. Merkwaardigerwijs zegt de Rijksdienst Wegverkeer de af handeling van de delen III „misschien wel" te kunnen verbeteren, maar die van de delen I en II niet. Op de vraag naar verbetering van de vervanging van het paspoort ant woordt het Ministerie van Buitenland se Zaken botweg „hiertoe is geen reden". Dit terwijl de vervanging nu over veel schijven loopt, de hardheids clausule voor de extra kanselarij leges niet soepel wordt toegepast en de gedupeerden onnodig tijd verliezen. Hoewel de feitelijke afhandeling flink verbeterd kan worden, toont slechts één op de tien gedupeerden zich (zeer) ontevreden. Wij hebben echter het [gJNÏSKtó abt' M.OWWVBKS-. vermoeden, dat ze allang blij zijn als ze eindelijk hun nieuwe papieren krijgen. Daarom tonen zo weinigen zich onte vreden. In hun afhankelijke positie, onbekend met de regels, kunnen ze zich vaak niet tegen de behandeling verwe ren. Dat blijkt ook uit de brieven. Bepaalde problemen na het verlies van de papieren komen steeds terug. Knel punten zijn klaarblijkelijk: Na diefstal van een paspoort moet men naast de gewone leges vaak nog de kanselarijleges betalen: de gedupeer de begrijpt niet waarom, de ambte naar kan het niet uitleggen. Het kente kenbewijs deel III moet men achter de ruit hebben, maar na diefstal moet de bestolene betalen: fouten en vertra gingen in de afhandeling worden toege schreven aan de computer of de gedu peerde. Bij aangifte wil de politie, vooral in het stedelijke westen., vaak geen verbaal opmaken; maar als de instantie van uitgifte dit eist, zit je tussen wal en schip. Het meedragen van een duur abonnement betekent een flink.risico; maar dit risico wordt uit sluitend gedragen door de gebruiker. Tenslotte de bestraffende houding en het schoolmeesterachtig optreden van baflie-employees, een neiging die vaak wordt gekonstateerd. Wie zich hun positie indenkt kan dit begrijpen, maar voor een gedupeerde die geen blaam treft, is zo'n houding vernederend. Ook al zijn gedupeerden uiteraard opgelucht als de ellende achter de rug is, toch zullen de instanties deze knel punten moeten zien op te lossen. Noodzakelijk voor leven tussen de wielen Toegangsbewijs voor nagenoeg heel de wereld We hebben een vragenlijst gestuurd naar mensen, die hun officiële papie ren hadden verloren. Merendeels ken nissen van leden en verder gedupeer den die op onze oproep hebben gereageerd. We kregen 369 re- akties, waarbij in meer dan de helft van de gevallen diefstal als oorzaak werd opgegeven, in het bijzonder voor het rijbewijs, kentekenbewijs deel n en girobetaalkaarten. We hebben ook vragen gesteld aan de instanties die de uitgifte van de papie ren verzorgen. Eerste melding Als je ontdekt dat je iets kwijt bent, weet je meestal niet wat je het eerst moet doen. Bij diefstal van een pas poort of rijbewijs blijkt men meestal naar de politie te gaan om aangifte te doen, maar dat is niet altijd de beste weg. Je loopt onnodig het risico dat je voor een dichte deur komt, verkeerd wordt doorverwezen of te horen krijgt, „we hebben wel iets beters te doen". Beter kun je eerst de politie opbellen, om te vragen op welke uren het bureau gevonden voorwerpen is geopend en op welke uren men aangifte kan doen. De politie wil echter vooral in de grotere steden soms niet meewerken aan de aangifte van het verlies van rijbewij zen, betaalpassen, abonnementen, enzovoort. „Wegens drukte". Ook we ten dienstdoende politiebeambten, zo blijkt uit de brieven die wij ontvingen, bij minder gebruikelijke waarde papieren niet precies tot wie je je moet wenden. Daarom kun je nog het allerbeste meteen naar de instantie bellen die het waardepapier heeft afgegeven. Voor het rijbewijs is dat de Provinciale Griffie van de provincie waar het is afgegeven; na verlies van het paspoort de gemeentesekretarie in de woon plaats; voor kentekenbewijzen de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Veendam (05987-17920) en bij verlies van het giropasje of -betaalkaarten het girokantoor te Leeuwarden (05100- 49111) of het postkantoor. Zelf er op af Aan alle gedupeerden hebben we ge vraagd, hoe vaak ze bij de politie en de uitgevende instanties moesten langs komen. Voor een paspoort moest men gemiddeld 3,3 keer opdraven - de verplichte aangifte bij de politie, de melding bij de gemeente, het afhalen van hel nieuwe paspoort en soms riog een keertje voor niets tussendoor. Voor een rijbewijs moest men gemid deld 2,2 keer in persoon verschijnen. Dit cijfer ligt wat lager, omdat hier de aangifte bij de politie vaak achter wege blijft. Voor de kentekenbewijzen deel I, II, III en kopie deel III moest men er respek- tievelijk 2,1, 2,2, 1,6 en 1,3 keer zelf op af. Voor een nieuwe giropas of -betaal kaarten, die vaak na de eerste melding worden toegestuurd, hoefde men ge- middels maar 1,4 keer langs te komen. Voor de bankpas was dat 2,2 keer en voor de bankcheques 2,4 keer, omdat men deze meestal ook zelf moet opha len. Het moeizaamst en het meest omslach tig is dus de procedure om het nieuwe paspoort te verwerven. In het algemeen blijkt het dus nogal mee te vallen met het onnodig moeten opdraven, maar in alle gevallen kan het snipperdagen kosten. Weken wachten Verlies en diefstal leveren ongemak op, niet alleen vanwege de procedure daarna, maar ook omdat je moet wachten totdat je weer over een nieuw exemplaar kunt beschikken. .Meestal duurt dat een tijdje. We hebben de ge dupeerden gevraagd, hoé lang het bij hen duurde. De afhandelingstijden tot vernieuwing liepen-nogal uiteen, zowel voor de verschillende soorten waarde papieren als voor elke zelfde soort. Buiten beschouwing lieten we de extre me gevallen, dat wil zeggen de 20% kortste en de 20% langste wachttijden, en die gevallen waarbij men na enige tijd het „verloren" dokument terug vond. Wat blijkt nu? Dat men op een nieuw rijbewijs 1 tot 4 weken en op een nieuw paspoort 1 tot 5 weken wacht. Bij de kentekenbewijzen bedraagt de af handelingstij d voor deel 13 tot 6, deel II 3 tot 8, deel III2 tot 4 en voor kopie deel III2 tot 6 weken. Tenslotte geldzaken: de wachttijd is voor de giropas 2 tot 6 girobetaalkaarten 1 tot 6, bankpas 2 tot 8 en woor de bankcheques 2 tot 5 weken. Er zijn dus grote verschillen bij de diverse dokumenten. Waarom kan men in het ene geval een paspoort in een week vervangen, maar duurt het in vele andere gevallen vijf weken? Daarvoor zijn verklaringen te geven. Soms werkt de verplichte aangifte bij de politie vertragend („zoekt u nog maar eens goed"), het ene seizoen is drukker dan het andere en de gevallen verschillen inhoudelijk. Maar dat ver klaart niet alles. Aan twintig gemeen ten hebben we gevraagd hoe lang de vernieuwing minimaal duurt. Soms was dat 3 tot 4 dagen, eenmaal echter 1 tot 2 maanden. Ook hebben we aan de provincies gevraagd hoe lang de afgif te van een duplikaat rijbewijs mini maal duurt. In Drenthe was dat 1 dag, in Groningen echter 2 weken. De gevonden verschillen wettigen het vermoeden, dat tempoverschillen bij individuele afhandeling óók worden veroorzaakt doordat bepaalde admini straties niet zo vlot mogelijk werken. Noodgevallen In bepaalde omstandigheden kan een lange wachttijd enorme problemen op leveren, als je zonder papieren zit. Daarom hebben we de uitgevende in stanties gevraagd, of ze in noodge vallen de afgifte van een nieuw doku ment versneld kunnen regelen. Over het algemeen luidde het antwoord ontkennend. Eenmaal kregen we zelfs te horen dat „noodgevallen niet be staan". Toch kun je in noodgevallen soms wel een spoedbehandeling krijgen, name lijk bij vermissing van het paspoort en van het rijbewijs. Paspoort. Ga met de politieverklaring, twee pasfoto's en 120,- naar het gemeentehuis. Overtuig daar de be ambte ervan dat het om een noodgeval gaat. Ga met het aldaar ingevulde formulier naar de griffie van de woon- provincie en overtuig ook die amb tenaar van het noodgeval. In tachtig Uit de vele brieven die we ont vingen over ervaringen met het vervangen van zoekgeraak te bescheiden, hebben we er drie uitgekozen voor een ver korte weergave. Ze geven weer hoe de inzenders de behande ling ervaren hebben. Met het weergeven wil natuur lijk niet gezegd zijn dat de ge noemde instanties altijd zo werken. En van hun kant zul len de instellingen ook wel weer verhalen hebben over on mogelijke mensen vóór de ba lie. Deze verhalen tekenen in elk geval hoe het kan lopen. „Ik ben uw buurman niet" Een lid verhaalt de ellende die hij had, toen onder andere de registratiever klaring en het nummerbewijs van zijn vouwwagen in het buitenland waren gestolen. Thuisgekomen informeert hij op het politiebureau wat hij moet doen. Hij wordt verwezen naar het belasting kantoor in Haarlem. Hij belt dit en wordt doorverwezen naar een ander kantoor in Haarlem. Dat gebeld en nu Di.R gemeenten kan men zich overigens de gang naar het provinciehuis besparen, omdat deze gemeenten zelf paspoorten mogen afgeven. Rijbewijs. Bel vooraf naar de provin cie die het vorige rijbewijs heeft afge geven en vraag, of je zonder tussen komst van de gemeente een duplikaat kunt krijgen. Niet alle provincies vol gen dezelfde gedragslijn. Kosten van vervanging Vooral bij verlies van meer waardepa pieren tegelijk kan de financiële scha de in de honderden guldens lopen, zo blijkt uit de door ons verzamelde ervaringen. De direkte kosten van vervanging zijn voor een paspoort algauw 110,-, voor een duplikaat rijbewijs 25,- en voor elk deel van het kentekenbewijs 60,-. Meestal krijg je voor verloren plaatsbewijzen en NS- abonnementen niets vergoed. Bij mis bruik kunnen euro-cheques en girobe taalkaarten zelfs tot 300,- verlies opleverenbankcheques nog meer. Bij deze direkte schade kunnen nog indi rekte kosten komen wanneer je bij voorbeeld een reis moet annuleren (bij verlies paspoort), een auto moet laten keuren of moet huren (bij verlies kentekenbewijs) of dure telefoonge sprekken uit het buitenland moet voe- wordt hij doorverwezen naar het Rijks bureau voor het Wegverkeer in Den Haag. Dit nummer gedraaid en door verwezen naar Veendam: het bureau is verhuisd. Veendam gebeld, vele malen doorverbonden naar andere toe stellen en... belt u Haarlem eens op. Opnieuw Haarlem aan de lijn, pro bleem uitgelegd en... doorverwezen naar Veendam. Geduldig wederom Veendam gebeld om tenslotte te wor den doorverwezen naar Apeldoorn, Rijksbelastingen. In Apeldoorn hetzelfde verhaal: „U moet in Veendam zijn". Weer Veen dam aan de lijn. Uiteindelijk: „Mijn heer, wat is het nummer van uw vouwwagen?" Dat weet ons lid niet, het nummerbewijs is hij tenslotte kwijt. O ja, maar dat weten ze in Haarlem wel. In Haarlem weten „ze" echter alleen te melden, dat ze dat nu juist in Veendam weten. Veendam: „Als ze u in Haarlem niet kunnen helpen, kunnen wij dat ook niet. Maar als u niet met de vouwwagen naar het buitenland wilt, is er niets aan de hand". Dat wil mijnheer nu juist wel. „Tja mijnheer, dan is er niets aan te doen." 's Avonds in bed een helder idee: gewoon opnieuw het daarvoor gelden de tarief van negen gulden betalen. De volgende dag Veendam gebeld: „Stel dat ik uw buurman was en ik u zou vragen, wat er gebeurt als ik opnieuw aangifte doe." Antwoord, zeer veront waardigd: „Mijnheer, ik ben uw buur man niet." Hoorn op de haak. „Door het dolle heen", schrijft ons lid, „deed ik opnieuw aangifte. Het werkte per- fekt. Alleen kreeg ik de daaropvol gende zomer twee acceptgirokaarten. Een ervan heb ik in de prullenmand gegooid." „Een misvatting van mijn kollega" Een kurieuze manier om deel III van het kentekenbewijs kwijt te raken, werd ons door iemand uit O. beschre ven Met de auto op de A 52, gaat plotseling de voorruit aan diggelen. Geen onoverkomelijk probleem: we genwacht erbij, noodruit geplaatst en de auto in N. (waar de briefschrijver werkt) naar de garage gebracht. Niets aan de hand, lijkt het. Totdat blijkt dat deel III, dat op de voorruit zat, nergens te vinden is. Terug naar de plaats van het gebeuren, maar helaas, ook in de berm is niets te vinden. Daarop gaat hij na zijn werk naar het politiebureau in N„ om aan gifte van de vermissing te doen. „Woont u in O. Maar dan moet u daar aangifte doen, mijnheer." 's Avonds de politie in D. gebeld, waar het politiebureau staat van de gemeen te R., waar O. toebehoort. „Komt u maar hierheen, dan kunnen we uw aangifte behandelen." Desgevraagd blijkt, dat dat ook in N. had gekund. „Een misvatting van mijn kollega te N„ mijnheer." Maar een nieuwe moeilijkheid doemt op. Het kentekenbewijs staat op naam van de vriend en huisgenoot van mijn heer. „Toch moet uw vriend persoon lijk aangifte komen doen, mijnheer". Als die komt, lukt het inderdaad. Alle delen van het kentekenbewijs worden ingenomen, er wordt een tijdelijk be- wijsje afgegeven'en de hele handel gaat naar Veendam. „Als ze de boel willen flessen" Een mevrouw uit H. beschrijft de belevenissen bij het verkrijgen van een nieuwe toeristenkaart voor haar moe der. „De vorige kaart", schrijft ze, „was al drie jaar verlopen en inmid dels ook zoekgeraakt." Een paspoort had haar moeder nooit gehad. Maar op het gemeentehuis van U., waar haar moeder woont, vertelt men dat zij wel degelijk een paspoort had bezeten. Dat staat in haar dossier. „Maar dat klopt helemaal niet", zegt mevrouw, „vraagt u maar na in H., daar is indertijd de toeristenkaart afgege ven." Dat is volgens de ambtenaar echter niet nodig; ze moet immers tóch vijftig gulden boete betalen omdat ze het oude dokument kwijt is. Een oude re toeristenkaart van tien jaar gele den, die inmiddels thuis gevonden is, kan niet als „inruildokument" dienen. De dochter heeft inmiddels op het ge meentehuis van H. te horen gekregen dat indertijd op het dossier van haar moeder foutief is vermeld, dat ze een paspoort had aangevraagd. Ook vertelt men haar, dat men in H. geen boete Verlies en diefstal van waardepa pieren kunt u proberen te voorkomen. De schade na verlies of diefstal kunt u beperken. Hiervoor reiken we u de volgende tips: Maak van de belangrijke papieren fotokopieën en berg die goed op. Ko pieer vooral de pagina met uitgifte datum. handtekening en nummers. Noteer van het waardepapier num mers, data, instantie van uitgifte en geldigheidsduur. Gebruik uw paspoort niet onnodig. Een laagwaardiger identiteitsbewijs is meestal voldoende. Een NS-jaarabonnement is minder riskant dan een maandabonnement. Van het eerste wordt de afgifte gere gistreerd en eventueel een duplikaat verstrekt, van het laatste niet. Bevestig kentekenbewijs kopie deel III met een nietje op een flink vel papier. Bewaar het bij de autoverzeke ringspolis thuis. Girobetaalkaarten en eurocheques zijn veiliger dan de bankbetaalche- ques. Gebruik in de weken dat u het waar depapier nog niet nodig hebt (bijvoor beeld een paspoort vóór de reis) geen origineel. Let er bij de keuze van een reisver zekering op, of ook reisdokumenten meeverzekerd zijn. Noteer, voordat u een verre reis maakt, de telefoonnummers die u eventueel^in den vreemde nodig hebt. Bijvoorbeeld die van het ziekenfonds, de ANWB-alarmcentrale, de instan ties uit de paragraaf „Noodgevallen" in dit artikel. Berg deze notitie apart van uw waardepapieren op. Uw auto is geen uitstalkast of kluis. Laat daarom kentekenbewijs deel I en II niet in de auto zitten. Natuurlijk hebt u al honderd keer gehoord dat u niet te veel cheques bij u moet dragen en uw pasje en cheques gescheiden moet bewaren. Maar doet u dat ook? hoeft te betalen als men een verlopen dokument wil vervangen. De ambtenaar in U., gekonfronteerd met deze soepelheid, is verontwaar digd. „Als ze in H. de boel willen flessen, moeten ze dat zelf weten." Mevrouw is een dokument kwijtge raakt en de boete is volgens de ambte naar bedoeld als straf: wie wat kwijt raakt, moet betalen. Bovendien zit er in die vijftig gulden ook een gedeelte van de administratiekosten. Hoe dan ook, betaald moet er worden. Een paspoort, rijbewijs, kentekenbewijs, giro- of bankdokument kwijtraken betekent, dat je tijdelijk onthand bent en voor flinke kosten komt. Bovendien is de procedure om aan vervangende dokumenten te komen vaak onbekend, onduidelijk, onnodig langdurig en onnodig duur. Op grond van deze be vindingen pleiten wij er dan ook voor, dat de uit gevende instanties hun werkwijze op dit punt eens kritisch bezien. Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1980 | | pagina 15