Kanttekeningen bij Soester fabriek Enzypharm A iedere dag surf planken show B.Y. Mercurius Golfkartonindustrie verwerft aandelen pakket van Lona Y erpakkingen N.V. Loenen Politiebureau voert zonder toestemming lichtreklame Jac. Hermans wil supermarkt dicht bij hoofdkantoor in Soest Besmet Vasolastine niet levensgevaarlijk maar toch. Bevolking lijkt niet geïnteresseerd in bouwplan woonwagenkamp Soest Uniekaas Runderlappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Zes auto's botsten op elkaar Foto: Goos van der Wilt ALLEEN DONDERDAG Belegen kilo van 12.40 voor ALLEEN DONDERDAG Mager kilo Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Versgebrand 500 gram Zie onze advertentie Woensdag 16 juli 1980 58e jaargang no. 47 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 7 10.40 Buiten Soest per halfjaar 720.80 Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Het bouwplan en de uitwerking van het bestemmingsplan Koninginnelaan dat enige tijd ter inzage ligt bij o.a. het INFO-centrum van de gemeente trekt weinig belangstellenden. Tot a.s. vrijdag wordt men in de gelegenheid gesteld een blik te werpen in de plannen voor de bouw van het woonwagenkamp. Tot die tijd is er ook gelegenheid tot het indienen van de bezwaarschriften. Opvallend is, dat daar nog steeds geen ingeleverd. Wanneer het antwoord van gebruik van is gemaakt, temeer ook provinciale staten zal komen is, in ver- daar er indertijd wél bezwaren waren band met de vakantietijd, nog onbeke- ingediend tegen het bestemmingsplan. kend. Volgens een inspecteur van het ministerie van volksgezond heid is het inspuiten met het besmette geneesmiddel Vasolas tine niet levensgevaarlijk. Het geneesmiddel haalde enkele weken geleden de landelijke pers omdat een besmette .partij ampullen in de handel was gekomen. Het ministerie van volksgezondheid stelde een onderzoek in naar de mogelijke gevolgen die door het gebruik van besmet Vasolastine zouden kunnen ontstaan. Omdat het onderzoek naar het geneesmiddel pas gestart is, deed de inspekteur van volksgezondheid bovengenoemde uitspraak met een zekere terughoudendheid. Hij voegde eraan toe: „Bij ons zijn tot nog toe geen fatale gevallen bekend. In de besmette Vasolastine zit geen ziekteverwekkende kiem. Het lichaam reageert alleen maar door middel van koorts. Wanneer de patiënt echter in een slechte toestand verkeert, kan een dergelijke koorts natuur lijk wel gevaarlijk zijn." Uit het onderzoek is ondertussen ge bleken dat de ampullen met de besmet te vloeistof in mei moeten zijn gepro duceerd. Of er voor en na die tijd nog besmette ampullen zijn gepro duceerd is nog niet met zekerheid te zeggen. Het ministerie van volksge zondheid acht het niet uitgesloten dat vóór mei ook besmette ampullen geproduceerd zijn. Een apotheker, die niet met name genoemd wil worden, zegt er het vol gende van: ,,De groothandelaren en apothekers zouden van het feit dat de ampullen besmet waren door het bedrijf Enzypharm op de hoogte worden gesteld. Dat is te laat gebeurd. Ook begrijp ik niet dat er van over heidswege geen initiatief is onder nomen om bekend te maken dat de ampullen zouden moeten worden teruggenomen. De huisartsen met een eigen apotheek zijn pas op het aller laatste ogenblik van het gevaar op de hoogte gesteld." Vasolastine wordt voornamelijk ge bruikt bij ouderdomsverschijnselen als o.a. aderverkalking. De besmette vloeistof is makkelijk te herkennen, daar deze enigzins troebel is. De am pullen met het nummer GM 31 zijn besmet. Ampullen met andere produk- tienummers zijn veilig. De kans op koorts is alleen aanwezig bij het inspuiten van het middel. Wordt het geneesmiddel op een andere wijze toegediend, dan geeft dit geen ziekteverschijnselen. Ook bodemonderzoek Er zijn echter nog meer problemen gerezen bij de geneesmiddelfabriek Enzypharm. De gedeputeerde staten van Utrecht willen een bodemonder zoek instellen. Bij een controle die enige tijd geleden werd gehouden, werden hele- en resten van ampullen op het terrein aan de Soester Engweg aangetroffen. Het bedrijf verpulvert alle overtol lige ampullen. Het afval daarvan wordt in een betonnen goot gestort. Bovendien blijken er op het terrein verroeste ijzeren drums te staan. Enzypharm heeft van gedeputeerde staten de opdracht gekregen, deze zó te bergen dat er geen gevaar bestaat dat de bodem door de inhoud van de vaten vervuild kan worden. In samenwerking met het waterlei dingsbedrijf Midden Nederland zal er een nader onderzoek worden inge steld om na te gaan of er verdere stappen tegen het bedrijf onderno men moeten worden. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. 720,75 Brandinboedelverzekering v.a. 7 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. 761,60 Kinderen v.a. 730,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. 724,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegel ver zekering v.a. 765,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 71500,- vindt een kosteloze taxatio plaats door een deskundige. J. G. van ROUWENDAAL NBvA ZEKfNsd Burg. Grothestr. lla Soest - Tel. 03155-164 67 Koningsweg 14 - Soest -TelOZISS -13217 Enige dagen geleden hebben Soester middenstanders een schrijven van de gemeente gekregen tot het aanvragen van een ontheffing voor gevoerde reklame. Onder deze „middenstanders" was ook de gemeentepolitie Soest. Het bord, een lichtbak met het opschrift „politie", staat zonder toestemming voor het bureau. De lichtbak werd in 1969 in de tuin van het politiebureau geplaatst om de niet-inwoners van Soest een helpende hand te bieden bij het zoeken van „dit hulpverlenende bedrijf". Voor die tijd werd het politiebureau vaak aangezien voor een luxe villa. De verordening „Bescherming van Natuur en Uiterlijk Aanzien" van de gemeente werd in 1964 van kracht. Vergunningen voor het voeren van reklame die vóór het instellen van de verordening afgegeven waren, zouden tot 1 januari 1978 van kracht blijven. Op 7 juni 1979 is de Algemene Verorde ning Soest van kracht geworden. In deze verordening zijn ook artikelen opgenomen, welke betrekking hebben op opschriften op onroerend goed. Door personeelsgebrek op het gemeente huis is de kontrole op deze vorm van reklame, waarvoor geen ontheffing verleend was door burgemeester en wethouders, nu pas uitgevoerd. Twintig middenstanders kregen van de gemeente een schrijven, waaronder de gemeente politie Soest. Volgens het bureau voorlichting van de gemeente zal voor de bestaande rekla me in bijna alle gevallen vergunning worden afgegeven. Tenzij de reklame door verval het aanzien niet meer waard is. Het verzoek dat bij burgemeester en wethouders moeten worden ingediend, moet vergezeld gaan van een ontwerp tekening. Een nieuwe reklame gaat voor een periode van drie jaar en een grootte van twee vierkante meter aan vergunningskosten zo'n 134 gulden kos ten wanneer deze verlicht is en 67 als deze niet verlicht is. Voor elke vierkan te meter méér zal respectievelijk 54 gulden en 27 gulden moeten wor den neergeteld. Dezelfde bedragen gelden wanneer aan een bedrijf ontheffing wordt ver leend voor een bestaand bord. De ontheffing moet worden aangevraagd voor verlichte en onverlichte rekla- mes, voor opschriften en ook voor afbeeldingen. Op de foto het „reklamebord" van de politie Soest die naar alle waarschijn lijkheid wel zal blijven staan. Bij een kettingbotsing op de Amers- foortsestraat te Soesterberg werden drie van de zes daarbij betrokken auto's zo ernstig beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. Het on geluk, waarbij geen gewonden vielen, gebeurde vóór de stoplichten. In de richting Zeist stonden twee auto's voor het rode verkeerslicht te wachten, toen een derde achterop de achterste van de twee klapte. Na de botsing stopten opnieuw twee auto's, die eveneens bij de aanrijding werden betrokken toen een derde erop inreed. Van de eerste aanrijding moest één wagen worden weggesleept, van de tweede twee. Na verkregen positieve adviezen van de ondernemingsraden van beide vennoot schappen, hebben aandeelhouders van „Lona Verpakking N.V." te Loenen, met de volledige instemming van commissarissen en directieleden, hun aandelen pakket op 10 juli 1980 overgedragen aan B.V. Mercurius Golfkartonindustrie te Soest. Ter gelegenheid v.an deze overdracht van aandelen, zullen de directies van beide ondernemingen de op 13 mei j.1. met vakbonden afgesproken werkge- legenheidsovereenkomst tekenen. Bo vendien krijgen de werknemers van Lona (actieven en niet-actieven) een éénmalige bonus van 2 miljoen te verdelen. Het bestemmingsplan dat op het ogen blik op goedkeuring van gedeputeerde staten wacht, gaat vergezeld van zo'n 500 bezwaarschriften die eerder wer den ingediend. Het bestemmingsplan is begin maart De overname van de aandelen in Lona werd financieel mogelijk gemaakt door Container Corporation of Ameri ca, een Vooraanstaand concern op verpakkingsgebied. Container Corpo ration of America is sedert 1 juli 1958 nauw betrokken geweest bij Mercu rius. Voortaan zal dit concern ook een bijdrage leveren aan de goede gang van zaken in Lona. Wanneer er bezwaarschriften tegen het bouwplan worden ingediend, zal dit de bouw vertragen. Is dit niet goed, dan zal nadat alle goedkeuringen bin nen zijn in het najaar met de bouw van 25 standplaatsen voor woonwagens worden begonnen. Het romantisch aandoende terrein van Enzypharm waarin werd gezocht naar dubieuze stoffen. Foto: Goos van der Wilt Hoewel Lona en Mercurius in de naaste toekomst zelfstandig naast elkaar blij ven opereren, zien de directies van beide vennootschappen grote voorde len in deze overname. Met name ach ten zij het voor hun relaties en perso neelsleden van groot belang, dat zij door uitwisseling van know-how en samenwerking op financieel gebied nog beter dan voorheen de belangen van hun relaties en medewerkers kun nen behartigen. De door het bedrijf zelf aangedragen mogelijkheden bleken niet voor reali sering vatbaar te zijn. Volgens de heer Hofland zou het bedrijf allang een vestiging in Soest hebben gehad indien het gemeentebestuur ertoe had besloten een nieuw winkel centrum te stichten. „Wij hadden daarvoor ingeschreven met de bedoeling er een flinke winkel te beginnen van 1.000 tot 1.500 vier kante meter. Nu het centrumplan is afgewezen, kunnen we opnieuw begin nen", aldus de heer Hofland. Het bedrijf is inmiddels zelf op zoek gegaan naar een vestigingsmogelijk heid. Deze zou gevonden kunnen wor den in een bestaand gebouw, maar ook in nieuwbouw. Dat hangt af van hetgeen het eerst beschikbaar komt. „Het maakt ons weinig uit of het een bestaand gebouw is of een groot stuk terrein. Voorwaarde is wel dat er een flink parkeerterrein bij is of bij aange legd kan worden", aldus de heer Hof land. De Hermans Groep, die honderd supermarkten, 45 slijterijen en dertig foto- filmwinkels over het hele land verspreid exploiteert, wil ook in Soest een super markt vestigen. De heer E. Hofland, lid van de raad van bestuur van de Her mans Groep, die haar hoofdkantoor in Soest heeft, is van mening dat er in Soest en omgeving nog steeds een markt aanwezig is voor een goed voorziene super markt. Tot nu toe zijn de door het bedrijf bij het gemeentebestuur van Soest aangedragen mogelijkheden evenwel afgewezen op grond van geldende be stemmingsplannen. „We blijven actief uitkijken naar een vestigingsmogelijk heid", aldus de heer Hofland. De Hermans Groep heeft in de regio en in Utrecht en 't Gooi niet één vestiging van een supermarkt. Die zijn er volop elders in het land met een groot en gevarieerd aanbod aan levensmiddelen, groente en fruit en vlees. We zouden ook graag een vestiging dicht bij ons hoofdkantoor hebben", aldus de heer Hofland. De directie is daarvoor in contact getre den met het gemeentebestuur van Soest, maar tot nu toe zijn er nog geen resultaten geboekt.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1