gebouwd worden Zomerbloemen gefotografeerd Ballon landde bij Grote Melm -Mi m Paardesportdag Hoogland Villa brandde letterlijk tot de grond af i in wijk overhees: kunnen nog 971 huizen §1«te K VAARDERHOOGT IS- S WONING? butzelaar voor DOE-HET-ZELVERS Zaterdag 9 augustus a.s. Werkloosheid in gewest Amersfoort nam sterk toe QDeSoestef Duinen. In Soesterberg 18 juli tot 3 augustus Restaurant Van den Brink m WMMèëM IS M ZoektU een makelaardij zoek uw woning zelf uit! lagen en ziekten in huis en tuin (deel 1) Uw kleurenfoto's in twee dagen prachtig atgearuKc Presto Print geeft kwaliteits garantie. R-estofVint foto-film - Met o.a. rijdende artillerie en bereden politie zaterdagavond fondueën ƒ18.50 Ontploffende munitie belemmerde snelle blussing 3 Soester Courant van woensdag 16 juli 1980 1 In het resterende gedeelte van de wijk Overhees 2 (tweede fase en Overhees 3 en 4) is nog plaats voor 971 huizen. Van deze planning is men uitgegaan bij het opstellen van de zogenaamde project-definities voor de nog te bebouwen ge bieden. Deze definities bevatten de voorwaarden voor de verdere uitwerking van de plangebieden, de stedebouwkundige richtlijnen en de technische normen die de bewoners bij de ontwikkeling en realisering van deze plangebieden in acht moet nemen. Tevens zijn per plangebied de woningbouwprogramma's aangegeven, inhoudende de percentages woningtypes. De tweede fase van Overhees 2 is ge splitst in deelgebieden; in het eerste is plaats voor 158 huizen: 31 woning wet; 70 premiekoop; 39 één- en twee- persoonshuishoudens; 6 minder va liden en 12 vrije sector. In het tweede kunnen 63 huizen gebouwd worden; 14 woningwet; 23 premiekoop; 16 één- en tweepersoonshuishoudens; 2 min der validen en 8 vrije sector. Overhees 3; 41 In Overhees 3 eerste fase is plaats voor 141 huizen, in de tweede fase voor 80, in de derde voor 40 en in de vierde voor 109. In Overhees 4 ten slotte zijn 480 huizen gepland. Samen met de 370 in Overhees 3 zijn dit 850 woningen. Inclusief de 221 huizen in de tweede fase van Over hees 2 wordt een eindtotaal van 971 woningen bereikt. De meeste van de ze ééngezinshuizen hebben drie of vier slaapkamers; alleen de huizen die voor één- en tweepersoonshou- dens worden gebouwd, hebben één of twee slaapkamers. Di Lassostraat wordt ver keersweg Van de al voltooide eerste fase van Overhees 2 en de nog te realiseren tweede fase is de Di Lassostraat de verkeersontsluiting; deze weg vormt de verbinding met het centrale deel met de voorzieningen. Hierdoor heeft de straat een zodanige ver keersintensiteit, dat het oversteken tot een minimum dient te worden beperkt. Dit wil men bereiken door niet aan beide zijden van de straat en tegenover elkaar huizen te bou wen. Door de verkeersfunctie van de Di Lassostraat moeten de in de twee de fase twee woongebieden worden ontwikkeld: één ten noorden en één ten zuiden van de weg. De scheiding van deze gebieden door de Di Lassostraat is een uit gangspunt voor de verscheidenheid ervan. Hier doet zich de gelegenheid voor het thema „wonen aan de straat" te introduceren. Dit houdt een be trokkenheid in tussen de woning en de straat, zodat de verkeerslevendig- heid merkbaar is in de woning, zon der dat dit mag leiden tot geluidhin der van de straat. Het thema „wonen aan het water" vormt de noordgrens van het deelgebied, hetgeen een re latie tussen woningen en (aan te leg gen) water inhoudt. Het water, de oevers, het verblijfsge- bied en de woningen kunnen in dit thema als één geheel worden ont wikkeld. Tussen Overhees 2 tweede fase en het andere gedeelte van Overhees zal een groenzöne tussen de achter tuinen worden ontwikkeld. Deze groenstrook moet bij de Di Lasso straat zo minimaal mogelijk zijn in verband met het doorlopen van het „wonen aan de straat." Aan de westkant van het plan moet de groenbestemming worden uit gewerkt. Hierbij dienen de bestaan de beplantingen te worden gebruikt en moeten speelvoorzieningen voor Overhees 2 tweede fase worden ge situeerd. Tussen de vier randen van het plangebied in kan een woonge bied worden ontwikkeld, dat ook een „brink" heeft met relatief losse be bouwing. Gedacht wordt aan een oost-west route ten behoeve van het langzaam verkeer die leidt van Overhees 2 eerste fase over een plein, door een groenplek (centrale speel- voorziening) naar het water bij het kruispunt Vrijheidsweg-Konings- weg. Het gebied ten zuiden van de De Las sostraat wordt nu gekenmerkt door lijnvormige beplantingen en de daartussen gevormde „groene ka mers". Hierin moet het deelgebied 2 worden ontwikkeld. Om de bestaan de beplantingen en het daar nog aan toe te voegen groen goed „voelbaar" te laten zijn, kunnen kleinere bouw massa's worden toegepast. In dit ge bied geen herhaling van het thema „wonen aan de straat"; dit geldt trou wens ook voor de „Verlengde Vrij- heidsweg" die aan de west- en zuid zijde van het deelgebied loopt en het zuidelijk gelegen Overhees 4 (met 480 woningen) ontsluit. Het gebied wordt door twee plan- terijen doorsneden, waarlangs lang zaam verkeersroutes kunnen wor den aangelegd. Met name aan de ze beplantingen kunnen speelvoor zieningen gesitueerd worden, zodat daardoor de route wordt verleven digd. De westzijde van het plan wordt sterk in zijn ontwikkelingsmogelijk heden beperkt door de geringe maat tussen de ontsluitingsweg en de be staande beplanting. Gedacht wordt hier de groenvoorzieningen voor dit deelgebied te concentreren. De pracht van de zomerbloemen verleidt heel wat amateurfotografen tot het maken van foto's of dia's. Zoals elk onderwerp hebben ook bloemen hun foto grafische eigenaardigheden. Vooral degenen die kleurenfoto's maken komen tot deze ontdekking. De kleurenfilms blijken verschillende bloemen totaal anders te zien dan het menselijk oog. Dat komt omdat de bloemen hun kleu ren hebben afgestemt op de kleurge voeligheid van het bije-oog. Dat is erg belangrijk omdat de bijen mede voor de bestuiving zorgen. Het bije-oog is veel gevoeliger voor het ultraviolette licht dan het mense-oog. En de kleurenfilm is pok gevoelig voor het ultraviolette licht. Het gevolg hier van is dat kleurenfilms de bloemen ongeveer zien zoals de bijen. Dit probleem is gemakkelijk te voor komen door een sterk ultra-violet ab sorberend filter voor de lens te plaat sen. Hierdoor behoudt de bloem op de foto de voor de mens natuurlijke kleu ren. Ook met eenvoudige camera's kan men goede bloemenfoto's maken. Met behulp van een voorzetlens kan men dichtbij fotograferen. Eerst zet men de voorzetlens op de camera en daarop zet met het filter. Zorg tenslotte voor een zo rustig mogelijke achtergrond. Liefhebbers van de bloemenfotografie kunnen van 19 juli t/m 9 augustus hun harten ophalen tijdens de grootste lelieshow op de Flevohof. Wij maken U erop attent dat wij van zijn gesloten Maandag 4 augustus staan wij weer uitgerust voor O Maar. Soesterbergsestraat 122 Telefoon 02155-127 06 Foto Fred van Dijk De hete luchtballon trekt nog steeds vele belangstellenden Het is bijna geen nieuws meer, want zowat elk weekend landt de inmiddels overbekende blauwe hete lucht ballon ergens in de regio. Zondagavond was dat het geval in Soest, waar ballonvaarder H. Brink (36) uit Loosdrecht zich door gebrek aan wind genoodzaakt zag zijn ballon aan de grond te zetten. Hij koos daarvoor een weiland aan de Grote Melm. Omstreeks negen uur maakte de vlieg- instructeur er een noodlanding. De spectaculaire landing trok veel be kijks. Tientallen mensen die de bal lon al geruime tijd hadden gevolgd en zagen dat hij moeite had om in de lucht te blijven, kwamen naar de Grote Melm om de ballon van dichtbij te bekijken. Na een korte wachttijd steeg de ballon, die eerder was vertrokken van het vliegveld Hil versum, weer op toen de wind een beetje opkwam. Hij vertrok richting Hoogland. De politie heeft de rijksluchtvaart dienst van de manoeuvre van de bal lonvaarder op de hoogte gesteld. kom naar m middelwijkstraat 54 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. De Soester kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. Als we dit onderwerp aanroeren dan blijkt de stof tot schrijven eindeloos te zijn, omdat er zo ver schrikkelijk veel aantastingenen en plagen in onze tuinen (en zelfs balkonnen) voor kunnen komen. Het bespreken van al deze tegenslagen bij het tui nieren is daarom niet mogelijk, maar we kunnen in ieder geval proberen om de meest voorkomende aandoeningen te bespreken. Tegenwoordig is er ge lukkig een algehele trend merkbaar tegen het ge bruik van chemische middelen, hoewel dit in som mige gevallen wel wat problemen geeft. Verschillende zaken kunnen in een vroeg stadium vaak nog biologisch worden aangepakt, maar in andere gevallen zullen we toch helaas gebruik moeten maken van de hedendaagse chemie. Bij de verschillende ziektes en plagen zullen we daar om ook duidelijk aangeven of een chemische of biologische methode moet worden aangewend. Om maar direct te starten met een algemeen voor komende plaag, kunnen we de bladluis eens be kijken, die veel tuinbezitters (en hun planten) tot last is. Er zijn zeer veel soorten bladluis, die niet allen even eenvoudig te bestrijden zijn. Wanneer de blad luizen in een zeer vroeg stadium ontdekt worden is het vaak nog mogelijk deze te bestrijden met een oplossing van zeep, water en spiritus in een verhouding van 3:4:1. Na het spuiten met deze op lossing wordt de plant de volgende dagen goed in de gaten gehouden, waarna het vaak noodza kelijk is nogmaals de handeling te herhalen. Veel luizen soorten echter (waaronder de zwarte bonenluis), zijn vrij sterk en zullen ook herhaal delijk spuiten met dit mengsel nog overleven, zodat een sterker middel moet worden gezocht. Goede luisdodende middelen zijn verkrijgbaar, bij ieder goed tuincentrum of plantenwinkel (mer ken als Aglukon en Pokon). De schadelijke wer king van de luis op de planten bestaat overigens uit het opzuigen van de plantsappen van de plant, die voor een gezonde jgroei noodzakelijk zijn. Bij het opzuigen van die plantsappen bestaat ook het gevaar dat de luis met zijn zuigsnuit virus ziekten overbrengt, die'niet of nauwelijks te be strijden zijn. In dit geval is het zelfs mogelijk dat de luis verantwoordelijk is voor het afsterven van de plant. Naast de bladluis komt ook zogenaamde „schild luis" vrij veel voor in onze siergewassen. De schild luis vinden we meestal op wat stevige bladeren, zoals ficus, Yucca, Oleander etc. Bij kamerplanten ontdekken we de aanwezigheid van schildluizen meestal door een vettige, kleverige substantie op vloer of vensterbank, dat eigenlijk niets meer is dan de afscheiding van de luizen. Buiten zullen we over het algemeen geen last heb ben van deze afscheiding bij luizen, omdat hier meestal de mieren zich tegoed aan doen. De aan wezigheid van mieren in een plant duidt dan ook vrijwel altijd op de aanwezigheid van luizen. De mieren melken namelijk de luizen, waardoor de luis de afscheiding laat lopen en de mier deze kan nuttigen. De schildluis kan nog wel eens ef fectief worden bestreden met een penseeltje ge doopt in spiritus. Als alle luisjes zijn aangetipt, bestaat echter vaak nog wel de kans dat enkele dagen later de reeds aanwezige eieren zijn ver anderd in nieuwe jonge schildluisjes, die dezelfde behandeling moeten ondergaan. Bij hardnekkige diertjes zal de oplossing ook weer bij de eerder- Tenoemde merkartikelen gezocht moeten worden. Als wij uw foto's met u door nemen en we treffen een opname aan die verkeerd belicht is of bijv scheef genomen, dan hoeft u die niet té betalen Birkstraat 2 Soest02155J.2874 bij diverse Europese veldslagen „assistentie" verleend! In Hoogland zullen zij een demon stratie verzorgen met een geschut „zes velds,, van vóór 1940, getrokken door paarden. Het bedienend perso neel wordt gevormd door oud-rijders van voor 1940. Huh gemiddelde leef tijd bedraagt plm. 60 jaar. Naast „De Gele Rijders" zal de Bere den Groep van de Rijkspolitie een aantal demonstraties verzorgen. De bereden groep heeft een zestal vestigingen in Nederland, met als hoofdvestiging De Bilt. In De Bilt wor- Zaterdag 9 augustus a.s. zullen de vele bezoekers geconfronteerd worden met een uiterst boeiend en breed opgezet programma van de Paardesportdag Hoog land. De organisatoren hebben ook dit jaar weer een programma dat door paardesportliefhebbers met enthousiasme zal worden ontvangen. Het Hooglands paardegebeuren dat zich de laatste jaren in een toenemende belangstelling mag verheugen, kenmerkt zich door een uitstekende sfeer en gezelligheid. Vroege start In de vroege morgenuren zullen de landelijke rijverenigingen, behorende tot de kring Utrechtse Heuvelrug, el kaar bestrijden via individuele dres- suurwedstrijden en 4- en 8-tallen dres- suurwedstrijden. Tevens zullen er een aantal springwedstrijden plaats vinden. Middag-programma Het middagprogramma is voor een groot aantal tuigpaardenrubrieken gereserveerd. Verder bestaat het pro gramma uit een springwedstrijd klasse M/Z, muzikale shownummers door de muziekver. St. Caecilia uit Hoogland en de showband Animato uit Hooglanderveen, pony-nummers en een optreden van een groep hack- ney's. Show-/demonstratie Showr/demonstratienummers zijn in Hoogland erg gewild. Voor dit jaar hebben de organisatoren beslag we ten te leggen op het korps „Rijdende Artillerie" van de Oranje-kazerne uit Schaarsbergen bij Arnhem en de Bereden Groep van de Rijkspolitie uit de Bilt. Het korps Rijdende Artillerie, ook wel genoemd „De Gele Rijders" (niet te verwarren met de Wegenwacht!) heeft een grote historie. „De Gele Rijders" werd op initiatief van Prins Willem V in 1793 opgericht. Dit werd gedaan om de cavalerie te kunnen steunen met verplaatsbare artillerie. Andere landen, o.a. Oostenrijk, Frank rijk, Denemarken en Zweden had den reed een rijdende artillerie. Toen in 1795 Nederland door Frankrijk werd veroverd en de Bataafse Re publiek werd opgericht, was een van de voorwaarden van Frankrijk dat de helft van de Nederlandse troepen ter beschikking van Frankrijk zou staan. „Dank zij" deze overeenkomst heeft het korps Rijdende Artillerie den mensen opgeleid en paarden af gericht om dienst te doen in het korps van de bereden groep. Het spreekt voor zichzelf dat de paarden een andere instructie krijgen dan bij de gangbare ruitercentra het geval is. De taak van de bereden groep is nogal veelzijdig. Ze verleent o.a. bij nationale gebeurtenissen assistentie. De paardesportdag in Hoogland be looft weer een grote happening te worden die door het bedrijfsleven en een groot aantal vrijwillige mede werkers (sters) op een fantastische wijze wordt ondersteund. Het middagprogramma begint om 11.45 uur en zal duren tot 18.15 uur. Plaats van handeling: het bekende paardesportdagterrein gelegen aan de Engweg. Tenslotte nog een tip voor automo bilisten die de paardesportdag bezoe ken: Probeer zoveel mogelijk uw auto te parkeren op het parkeerter rein van de sportaccommodatie „Langenoord", ingang Zevenhuizer- straat (zal met borden worden aange geven). Iedere Keuze uit drie soorten. Haal uw fondue zelf van ons buffet. SLECHTS per persoon. SOESTERBERGSESTRAAT 188. SOESTDUINEN. 02155 -12739. De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt gedurende de maand juni 1980 in het gewest Amersfoort, omvattende de ge meenten Amersfoort, Baarn, Bunscho ten, Eemnes, Leusden, Soest en Wou denberg, geven de navolgende cijfers omtrent de werkloosheid. De werkloosheid onder de mannen nam vrij sterk toe met 200 tot 1102. Het aanbod van beneden 23-jarigen steeg eveneens en wel met 105 tot 310. In dezelfde periode in 1979 waren er van de 834 werklozen mannen 244 jonger dan 23 jaar. De werkloosheid onder de vrouwen steeg eveneens en wel met 119 tot 744. Het aandeel hierin van beneden 23- jarigen nam toe met 70 tot 350. In dezelfde periode in 1979 waren er van de 753 werkloze vrouwen 459 jonger dan 23 jaar. De vraag naar arbeids krachten bleef vrijwel constant (1507- 1501). dit is lager dan per ultimo juni 1979 (2008-1507). De brandweer van Soest verleende assistentie bij de blussingswerkzaamheden. De Soesterbergse vrijwillige brandweer kon een nachtelijke brand in Soesterberg niet direct met het blussen van de uitslaan de brand in de villa Amersfoortsestraat 103 beginnen, omdat dit te gevaarlijk was door regelmatig ontploffende munitie van verschillende kaliber. De bewoners, de heer A. den Hartog, is in het bezit van een wapenvergunning en had waarschijnlijk op de bovenverdieping een wapenkamer ingericht. Daar be vond zich ook de munitie, vermoedelijk patronen voor jacht geweren. Pas nadat een eind was gekomen aan de knallen, kon de brandweer voldoende materieel inzetten. Er viel overi gens niets te redden; al direct na aankomst van de brandweer stond vast dat de woning als verloren moest worden beschouwd. Pas na anderhalf uur blussen waren de vlammen voorlopig gedoofd. De brand werd omstreeks kwart voor één 's nachts ontdekt door een passe rende automobilist. Zijn aandacht werd getrokken door een rosse gloed tussen de bomen door; de villa stond een eind van de weg af. Hij waar schuwde direct de buurman, tevens eigenaar van de brandende villa, de heer A. v.d. Vlugt, die de brandweer alarmeerde. De ontdekker van de brand was intussen naar de woning teruggegaan om eventuele bewoners te waarschuwem. Die waren er echter niet; aangenomen wordt dat zij met vakantie in het buitenland zijn. Politie forceerde toegangs hek Toen de met groot materieel uitge rukte brandweer van Soesterberg arri veerde, kon de eerste bluseenheid di rect de oprijlaan naar de villa op rijden dankzij het feit, dat de politie het toegangshek dat op slot zat, al had geforceerd. Vanwege het gevaar van ontploffende munitie moest de brandweer in het begin voorzichtig te werk gaan. Pas later kon al het materieel worden ingezet. Hoewel tien stralen op de vuurzee werden gericht en ook het waterkanon werd ingeschakeld, duurde het meer dan anderhalf uur voordat het vuur was gedoofd. Enorme schade Inmiddels was het grootste gedeelte van de zijmuren ingestort; kort na half drie kwam ook het dak met don derend geraas naar beneden. Dat ver oorzaakte geen grotere schade: uit de villa kon toch al niets gered wor den. Alleen twee campers die aan de achterzijde van de woning stonden, een nissenhut en een houten gebouw konden door de brandweer voor het vuur gespaard blijven. Wel liep één van de campers als gevolg van de hitte enige schade op. Soest assisteerde De brandweer van Soesterberg is de hele nacht en ook de andere ochtend nog bezig geweest met nablussen. Tijdens het blussingswerk in de nacht kreeg de Soesterbergse brandweer assistentie van het korps uit Soest. Voor de aanvoer van het bluswater moest een leiding worden gelegd over de Amersfoortsestraat. De schade van deze tweede grote villa- brand in Soesterberg (eerder ging, ook aan de Amersfoortsestraat, een kapitale villa door brand geheel ver loren) wordt op drie tot vier ton ge schat. Een deel van het blussingswerk werd bijgewoond door loco-burge meester D. Hoekstra.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3