zomerfototaal de zomer... hoogtij voor uw kamera Nederlanders zijn het in veel opzichten niet met elkaar eens, maar over één ding bestaat wél grote overeenstemming. Dat is: de zomer is dè tijd om te fotograferen en te filmen. Omdat de zon vaak schijnt. Omdat de natuur om ons heen op z'n mooist is. En omdat er in stad en land of in het buitenland van alles gebeurt. In de zomer beleven we zoveel, dat het hoogtij is voor de kamera. Op deze bladzij wat tips en suggesties voor het vast leggen van zomerse beelden, die een fleurige her innering zullen zijn aan de - hopelijk - verder nog zonnige zomer van het jaar 1980. ^Fotogenieke stad Dit is de bekende "Magere Brugover de Amstel op een zomeravond. Eén van de vele verlichte bruggen, die Amster dam ook dit seizoen weer tot zo'n fotogenieke stad maakt. Wie er met de kamera heen wil: de lichtjes branden vanaf een half uur na zonsondergang tot half twaalf. 12 oktober is dit lichtfeest afgelopen. Tuin vol modellen Een dierentuin is een plek, waar veel fotomodellen om uw aandacht vragen. Wie er een uurtje rondwandelt, komt thuis met een rijke fotobuit. Een voorbeeld: deze foto van twee pinguïns, van dichtbij geno men. En dat kan met bijna ie dere kamera tot op een afstand van zo'n VA meter. Folklore in Veere Een versierde sjees met een in klederdracht gestoken echtpaar op weg naar de ringstekerij in Veere. Een evenement, waar de foto- en filmkamera goed van pas komen. Deze zomer kunt u misschien in Veere maar zeker in Middelburg - nog zo'n oud-Zeeuws festijn meemaken. De VVV's kunnen u er over informeren. Mooie terugblik Goed idee van deze fotograaf: door de achteruitkijkspiegel van zijn auto wordt op een originele manier een vakantie herinnering in beeld gebracht. Een mooie terugblik in meer dan één opzicht, want straks vormt deze foto, op de eerste bladzijde van zijn vakantie album, een grappige introduk- tie van het beeldverhaal van een vakantie. Zo'n vakantie album maken is - tussen twee haakjes - een bijzondere ma nier om de herinnering aan die mooie tijd vast te leggen. Kijken in de verte Een foto, die bewijst dat niet de kamera de hoofdzaak is maar de man of vrouw achter de kamera. Want die dubbele rij strandpalen is zó in beeld gebracht, dat het oog als het ware naar de verte wordt ge leid. Zonder die menselijke figuur zou de foto saai zijn ge weest; nu is-ie precies goed in evenwicht. Eerste schooldag Nu is het nog vakantie, maar straks is er voor een kleine huisgenoot een belangrijk mo ment: de eerste schooldag. Goed advies: neem u nu al voor om die dag met de kame ra in de buurt te zijn. Om zo'n opname te maken: de start van een lange reis door vele schoolbanken. Leuk straattafereel Ook een plaat, die je vooral in de vakantie kunt maken: een onwillig paard wordt naar de beestenmarkt gebracht. Het is een bewijs, dat je er in de va- kantietijd verstandig aan doet om de kamera steeds schiet- klaar te houden om ook onver wachte gebeurtenissen te kun nen fotograferen. A Aan het strand Een echte zomerfoto, die spot met de regel, dat de horizon altijd op éénderde van de hoogte op de foto hoort te zit ten. Door dat nu eens niet te doen en de kamera van een verhoogd standpunt op deze kleine bootsman te richten, is nog beter te zien hoeveel ple zier de familie deze zomer heeft gehad aan het hollandse strand. Holland op z'n mooist Aan zo'n foto hoefje eigenlijk niets toe te voegen: dit is Hol land op z'n mooist! Wat voor al opvalt is de manier, waarop er op deze foto een dieptewer king is verkregen: de takken op de voorgrond en de molens, die naar achteren kleiner wor den, zorgen er voor dat dit vlakke stukje papier toch diep te suggereert. Hofje in de zomer Een opname van een foto graaf, die oog heeft voor het bijzondere in het alledaagse. Vanuit een gang zag hij door de open deur dit tafereel: een uitbundig door de zomerzon beschenen hofje met twee men- Stilleven, dat verdwijnt Fotograferen is ook zo waar devol omdat het bewaart wat zal gaan verdwijnen. Daarom legde de fotograaf op zijn tocht door ons land dit stil leven vast, dat niet lang meer te zien zal zijn, want de melk tank verdrijft de bussen. De fotograaf had geluk: de lichte bussen kontrasteren goed tegen de donkere deur. sen in de herfst van hun leven. De foto is gemaakt met een groothoeklens, waardoor op zo'n korte afstand de hele deur en het karakteristieke raam toch in het beeld zijn opgeno men.

Soester Courant | 1980 | | pagina 12