Wat kost een dagje uit in 1980? Slagharen - sprookjeswereld voor jongen oud t Nu de zon weer schijnt. 1'~ 12 13 Soester Courant van woensdag 23 juli 1980 13 niet over een ver- vogeiparn speeltuin Bestemming Openingslijden Toegangsprijs Inbegrepen attracties Apart te betalen attracties stelling kopje glas/flesje* pilsje eenv. zakje kop maaltijd samenstelling kind 65- volw. suto koMie trisdrank Ijsje petat soep menu Beekse Bergen sVandpark safaripark 7.50 eigen auto 20 bus 3.50 (kind 12 j 4.50 (volw I bus voor Beekse Bergen 4.50 (kind 12 |r 7 (volw I Burgers dierenpark safaripark 5— 6— 7 t/m 9 17 50 per auio korting mogeli|k op dierenpark bolflnarium Harderwijk 10 00-17 30 voor 4/4 en na 7'9 11 30-16 00 zo 11 30-17 30 4.75 5 75 2 t/m 13 7 show. onderwater panorama zeeleeuwen- en wairusse-*- verblij' mmi-auto s i 2 1 40 1.50 1 50 0 50 .1 25 2.50 8 eenv Dulnrell Wassenaar 1/5-20/6 9 00-1700 20/6-25/8 9 00-18 00 aonl september oktober 10 00-17 00 afhanxelijxvan seizoentussen 3.en 5 50 alle attracties automaatjes 0 25 1 25 1 1 70 0.60 1 10 2.25 13 75 normaal De Eftellng Kaatsheuvel 10 00-18 00 6/4-5/10 8 onder 4 grans 8 - hele park zwembad 2.25 2 1.35 1,55 1,56 0.50 25 2 25 9 dagschotel Evoluon Eindhoven ma-vr 9.30-17 30 zat 10 00-17 00 zond 12 00-17.00 6— 6 tot 12 7.50 technisch wetenschaopei jke tentoonstelling 1.25 1.25/1.50* 1 50 2— 8,— dagschotel Flevohof 8 30-16 00 5 50 7.35 6heie ho' lunapark div pr - 1,50 1,55/1.70* 1,70 0.40 - 2,25 zelfbediening Biddinghuizen april-half oktober 3 t/m 12 De vakanties van vele mensen zijn jaarlijks afge stemd op dagjes uit. Dat heeft veelal te maken met de financiële kant van de vakantie-plannen, soms ook zijn huiselijke omstandigheden of de samen stelling van het gezin daarvan de oorzaak. Als u bij de dagjes-uit recreanten behoort zult u het onge twijfeld, op prijs stellen te weten waar dit jaar in eigen land de mogelijkheden zijn en wat daarvan de financiële konsekwenties zijn. In het blad Koopkracht, uitgave van het Konsumen- tenkontakt, is deze maand over dagjes uit nagenoeg alles geschreven en u komt aan de weet wat voor waar u voor uw dure geld krijgt. Veel sukses met het maken van plannen en veel plezier met uw dagje uit wenst u de redaktie van de Soester Courant. park museum beeldenpark bezoekerscentrum, wildkansel georuik fiets 1/4-1/11 9 00-17 00 1,— 1.— zo 10 00-17.00 tot18 juni. juli aug tot 17 30 gezmskaan 7, tentoonstelling streekdrachten 0.10 tot 12 0.25 volw ezeitie rijden botsbootjes. luchtkussen kabelbaan 1,(Hindi 2 (volw scooterbaan 1 per wagen (2 pers zwaantrem 1.(kind.) 2 (volw t Natuurlijk nemen we ook nog even de tijd om wat te vertellen over dat ge deelte van het Ponypark Slagharen, waar het allemaal mee begonnen is. Over de zomerhuisjes, die al sedert 1963 een ongekende populariteit genie ten. En dat allemaal vanwege het nog steeds niet geëvenaarde feit, dat bij elk huisje een pony behoort, waar men de héle dag, zolang de vakantie duurt, vrijelijk de beschikking over heeft. Het is jammer, dat de vakanties in Nederland zo slecht geregeld zijn waardoor er nog steeds van een beetje behoorlijke spreiding geen sprake is. Dit betekent, dat in het hoogseizoen de belangstelling voor de vakantie woningen het beschikbare aantal vele malen overtreft. Wie in Slagharen een vakantiehuis huurt heeft niet alleen de beschikking over een volledig ingericht onderko men en die eerder genoemde pony, maar kan verder ook onbeperkt van alle attracties in het amusementspark gebruik maken. Wie alles wil weten over de mogelijkheden (vooral ook in het voordelige voor- en naseizoenvan een verblijf in het Ponypark Slagha ren, kan een speciale folder aanvra gen. Daar staat letterlijk alles in over de Vakantie van het Jaar voor het Hele Gezin! En dan tot slot natuurlijk de nieuw ste aanwinst, de topper van het in gang gezette uitbreidingsplan van het Ponypark Slagharen, the Great Ameri ca „Looping Star" voor het eerst in Nederland. Deze super-grote attractie beslaat een grondoppervlakte van 80 x 35 meter. Een trein met meer dan dertig passagiers davert over de honderden meters lange rails en gaat aan het eind van de rit op met eigen zwaartekracht verkregen snelheid in een lus' radicaal over de kop. Maar iedere passagier blijft op z'n plaats zitten, alsof er niets is gebeurd... Sen sationeel om mee te makenadem benemend om naar te kijken. Prijzen van dagjes uit laten zich moei lijk met elkaar vergelijken. Tenslotte kost het onderhoud van een dieren tuin veel meer dan die van een simpele uitspanning. Dat wordt in de toegangs prijs doorberekend. Wat we verge lijken is hoeveel duurder dit jaar de pretparken, dierentuinen, musea en andere trekpleisters in ons land zijn geworden. De toegangsprijzen zijn niet met op zienbarende sprongen omhoog gegaan. Enkele rekreatieoorden vormen daar op een uitzondering. De Flevohof bij voorbeeld, kostte u in 1977 nog 6,50 entree (kinderen 4,50). Nu bent u 8,- (kinderen 5,50) kwijt. Het Dolfi narium komt nu op 4,75 (was 3,-) voor een kind en 7,- (was 4,80 voor een volwassene. In drie jaar tijd is deze entreeprijs 60^?- omhoog gegaan. Eén attractie is nog steeds even duur als drie jaar geleden. Voor het Shet- land Ponypark betaalt u nog steeds drie rijksdaalders entree. Een Wereld van plezier Een blik op een groot deel van het attractieterrein van het Ponypark. „Ponypark", zult u zeggen, „ik zie helemaal geen pony's!" Klopt, pony's mogen hier niet komen, die kunnen zich in andere delen van het grote park naar hartelust bewegen. Geen plaats dus voor viervoeters, maar wel voor tweebeners, die aan de familiebars kunnen zitten, in de zweef rondtollen, in het kristalheldere zwem bad duiken, de swingmill beproeven of een roetsj naar beneden maken op de Gigant Glijbaan, met z'n zes lange banen nog steeds de grootste van Eu ropa. die door wereldschaatskam pioene Atje Keulen-Deelstra werd „open" gegleden. Schaadt de overdaad? Vast niet. De twee monorails van Slagharen zijn al tijd druk bezet. De grootste is bijna twee kilometer lang en heeft vier treinstellen, die gelijktijdig 300 passa giers kunnen vervoeren. Vanuit de monorails heeft u een prachtig uit zicht op de attracties van het recrea tiepark. De succesvolle vlucht naar de maan inspireerde attractie-ontwerpers tot de bouw van een reusachtige maan met een doorsnee van bijna 25 meter, waar twintig ruimte capsules omheen cir kelen. Een fascinerende bezigheid, die zó geconstrueerd is, dat iedereen er zich volkomen veilig in kan ophou den, zonder de kans duizelig te worden. Deze Apollo 14 werd in 1976 opge bouwd. In 1979 heeft de Apollo 14 gezelschap gekregen van een zustermaan, een zgn. Zweef-Apollo. Uniek in de wereld. In 1978 kwam er een Amerikaans Vi deo Theater, dat op een gebogen reuzescherm een spannende sensatio nele Cinema 180-film presenteert. Een kwartier lang spanning en sensatie waarbij men ook de grootste schoon heid van de Niagara Watervallen en de Grand Canyon in Amerika onder gaat. Tevens is er de Dubbele Achtbaan, waarvoor altijd en terecht veel belang stelling bestaat. Tja, wat is groter dan groots? Bijna vijftig meter hoog torent het Reuzerad boven de grond uit. De trotse popu lieren, die zestien jaar geleden wer den geplant en nu al zo'n twintig meter hoog zijn, steken nog klein te gen dit indrukwekkende gevaarte af. Zesendertig gondels met plaats voor in totaal 216 passagiers draaien veilig verticaal in het rond. Merkwaardig: bijna vijftig meter hoog, maar zelfs voor iemand met hoogtevrees een fan tastische attractie. Groot en klein hebben een indruk wekkend uitzicht, niet alleen op het Even later stapte de man met z'n zoontje opgewekt naar een van de nieuwste attracties. „Ik ga even de kooi in", zei hij en liet zich daarna als een vlieg aan de wand vanwege de middelpuntvliedende kracht met grote snelheid ronddraaien. Ja ja, dat kan in de „round-up". De veelzijdigheid van het Ponypark Slagharen wordt het duidelijkst geïllu streerd door de aanwezigheid van een groot zwembad, dat bij goed weer sterk uitnodigt tot een frisse duik in het heldere, doorlopend gezuiverde water. En wie na die duik de spieren weer wat wil opwarmen en losmaken kan altijd op de trampolines terecht. Eerlijk is eerlijk, niet voor iedereen maar. wel voor velen is deze „Enter prise" neergezet, een verticale draai molen, die 16 cabines tegelijk over de as slingert, waardoor je letterlijk over de kop draait. Ze denken wat uit. die attractie-ingenieurs. De snelheid in zo'n Enterprise-cabine is groot, je gaat echt over de kop en toch zit je niet vastgebonden. Eruit vallen is door de snelheid totaal onmogelijk. En alle cabines zijn steeds bezet, zó in trek is die attractie. In het spoor van de vele grote at tracties loopt de Hully Gully vlot mee. Jong en oud kunnen zich er in verma ken en wie beslist aan de kant wil blijven zitten, schept er altijd nog genoegen in de grillige bewegingen van zo'n pienter uitgedachte constructie te volgen. Omdat het er toch vlak in de buurt ligt, kan over het zwembad nog ver teld worden, dat het voor iedereen geschikt is. Er is een duidelijke af scheiding tussen het zeer veilige on diepe „kinder" gedeelte en de rest van het bad, waar de diepte oploopt tot 1.40 m. Dat is bewust zo gedaan, want er gaat niets boven de veilig heid. Het is rustig zwemmen en ploe teren in het zwembad, want hoge duik- torens zijn er niet. In het recreatiepark gaat veiligheid bo ven alles. Dumbo, het vliegende olifantje van Walt Disney, heeft veel nakomertjes gekregen, zo blijkt hier in Slagharen. Vlakbij het grote zelfbedieningsres taurant en naast de Zeppelins vliegen de olifantjes opgewekt met stijgende en dalende bewegingen in het rond. Deze attractie is in 1976 vanuit Italië naar Slagharen gekomen en geniet vooral bij kinderen nu al weer seizoe- nenlang een grote populariteit. Vanaf het attraktiecentrum naar de uit 1859 stammende originele korenmo len (een zogenaamde achtkantige bo venkruier) beweegt zich de kabelbaan, die onafgebroken en met een capaci teit van duizenden passagiers per dag, ronddraait. Een „enkele reis" duurt een minuut of vijf, zes. Er wordt graag van de baan gebruik gemaakt, want het is een heerlijk gevoel zo zacht en geruisloos door de lucht te zweven, op je gemak uitkijkend over de mensen onder je. Eengeweldige, aansprekende attractie, die toch echt bij de all-in-prijs is inbegrepen. Die prachtige, zorgvuldig gerestaureerde korenmolen is een educatief rustpunt, dat vooral voor Schoolreisjes een nut tige bezienswaardigheid is. Er gaat natuurlijk niets boven goed weer, maar het grote voordeel van het Ponypark Slagharen, als dagrecrea tie-object, is het voorzieningspeil voor de minder mooie dagen. Er zijn enorm veel overdekte ruimtes, waarin het ge zellig toeven is, zoals in de grote zelfbedieningsrestaurants waarin prachtige concertorgels en zelfs een Beiers Berenorkest staan opgesteld. Over de „restauratie" gesproken: er is een keur aan snelbuffet-maaltijden verkrijgbaar tegen „gewone" prijzen. Niet alleen in de restaurants maar ook in het park bevinden zich gele genheden, waar men snacks en dran ken kan kopen. Overal kan men gaan zitten, er zijn zoveel (meestal over dekte) zitplaatsen, dat er voor ieder een zelfs op de drukste dagen wel een plaatsje te vinden is. Er is op iedereen gerekend. Er is enorm veel te doen in het Po nypark Slagharen. Op alle mogelijke manieren kan men zich vermaken. Er zijn speciale hallen met spelauto- maten, men kan originele „western foto's" laten maken, pizza's eten, van poffertjes smullen. T-shirts laten bedrukken, in de uitstekend gesorteer de grote winkels souvenirs aanschaf fen, er zijn kledingmagazijnen met wonderlijk voordelige koopjes, er zijn... kortom er zijn zóveel dingen te beleven dat men aan een dag haast niet genoeg heeft om alles mee te ma ken. Maar dat behoeft geen bezwaar te zijn, want een recreatie seizoen telt véle dagen en op al die dagen is het Ponypark Slagharen geopend. U bent er altijd welkom! Geen pret- en recreatiepark dat de. laatste jaren zo in de belang stelling staat als het beroemd geworden pony- en pretpark Slagharen. Aanleiding voor de Soester Courant u er in woord en beeld mee te laten kennismaken. Wanneer u voermiddel beschikt is het even handig als verstandig in lichtingen in te winnen bij de Nederlandse Spoorwegen die Slagharen in het dagtochten- programma hebben opgeno men. Voor jong en oud is er o.a. de „Lunik" met z'n pendelvliegtuigjes, die schuin omhoogvliegen en in duikvlucht weer naar beneden komen. Vermaard om meer dan 800 pony's In de Ponybaan in de manege van het Ponypark kan gratis gereden wor den op de pony's. Voor een laag uur tarief is het ook mogelijk een pony te huren, wanneer men graag eens „vrij", door het park zou willen rijden. Dit kan uitsluitend in overleg met de stalmeesters. In 1975 keerden de Zeppelins van de jaren twintig weer terug in deze mo derne tijd. Rond een 28 meter hoge mast zweven zes Zeppelins, die elk twaalf passagiers kunnen vervoeren. Deze luchtvaartuigen zijn genoemd naar de burgemeesters van de ge meente Hardenberg waaronder Slag haren ressorteert. Vanuit de cabines van de luchtsche pen heeft men een mooi uitzicht op een groot deel van het Ponypark. De Tristar, ook wel Troika genaamd, is een attractie, die men eigenlijk ook wel de Reuze-Inktvis had kunnen noemen. Aan lange tentakels hangen veilige cabines, waarin men een wer velende rondtocht maakt. Opvallend is, dat zelfs degenen die gauw over „lucht" of „zee" ziekte klagen, ondanks de draaiende en val lende bewegingen van de cabines, op gewekt weer uitstappen. Een wonder- staaltje van techniek, die Tristar, dan wel Troika. De goede trouwe, ouderwetse zweef molen. Bij al het grootse dat het park te bieden heeft, geen opvallende attractie, maar de podiumzweefmolen trekt altijd nog en terecht veel belang stelling. Vooral ouderen vinden er een stukje jeugdsentiment in terug. hele Ponypark Slagharen, maar bij goed zicht op een groot deel van Drenthe en Overijssel waarbij men de plaatsen Hardenberg, Coevorden en Hoogeveen kan zien liggen. U hoeft dus niet naar het Prater in Wenen voor een reuze-luchtreis in een Rie- senrad. En wie het wat minder wil doen, kan altijd nog terec! het heerlijke romantische Turkse rad. Of anders is er ook in de Calypso nog wel plaats. O ja, we spraken altijd en ook nog steeds spréken we over het Ponypark. Geen wonder, want er zijn in het hoogseizoen meer dan 800 pony's. Die pony's vormen de specialiteit in Slag haren en zullen dat altijd blijven. Ze geven een aparte sfeer aan het amu sementspark, dat vooral daardoor uniek in de wereld is en ook wel zal blijven, want het valt niet mee om zo'n enorme pony-stapel de baas te blijven. Al was het alleen maar vanwege het mest-probleem. Wist u, dat één pony z'n dagelijkse hoeveelheid voer omzet in acht „ho pen" per dag? Dat levert in het hoog seizoen meer dan 6000 hopen per dag, of wel ruim 42.000 per week op... Ga daar maar eens aan staan. En toch vindt u er in Slagharen wei nig van terug. Waarom niet? Om met Paul van Vliet te spreken: „Daar hebben we het volgende op gevonden". De ponymest, die van minuut tot mi nuut wordt opgeruimd, gaat in enorme hoeveelheden van duizenden kilo's naar champignonkwekerijen waar ze, vermengd met stro, een vruchtbare voedingsbodem vormt voor die prach tige, heldere champignonnetjes die in elke groentewinkel uitnodigend liggen te pronken. Zo ziet u maar weer, de natuur helpt de natuur. En wij helpen daar graag een handje aan mee. Eén van de langjarige attracties is het „Onderwaterland", steeds weer volop in trek. Geen wonder, want zit tend in een diepzeekogel van professor Picard trekt men over de bodem van de diepe Oceaan, die zijn geheimen kleurrijk prijsgeeft. Met een Westerntrein trekt men van het centrum van het park naar „Te xas in Holland", dat in 1979 vanwege live-televisieuitzendingen door de A.V'R.O. verzorgd, verder werd uitge breid en in nog grotere mate de sfeer yan het Wilde Westen laat proeven. En toen was er een keer een man, die vertelde dat hij een halve dag be zig was geweest om helemaal in het reine te komen met de gedachte, dat alle attracties inderdaad gratis moch ten worden gebruikt. Want er kwam inderdaad nooit iemand om kaartjes te controleren. En ook, dat hij overal kon gaan zitten zonder het gevoel te hebben door strenge obers op de vin gers te worden gekeken vanwege de van thuis meegebrachte etenswaren... „Het is dus toch waar wat mijn buur man vertelde", zei hij, „ze pakken je hier niet, je kunt doen en laten wat je wilt als je eenmaal entreegeld hebt betaald. En de prijzen van de con sumpties zijn ook nog zeer redelijk. Iets meer dan een gulden voor een kop koffie, waar krijg je dat vandaag de dag nog?"

Soester Courant | 1980 | | pagina 13