Terrein voormalige chemische industrie Randstad is verontreinigd Soest een maand lang „popdorp" Pas in 1984 geld voor nieuw politiebureau Keistadfeesten Amersfoort 1980 Pand Nic. van Dam mag onteigend worden wmmwmi Conclusie Provinciale Waterstaat: 30 Augustus tot en met 6 september: Door Kroon goedgekeurd: UNIEKAAS Honsbergen HEINEK^N BIER Honsbergen Honsbergen SHANGHAINUTS Honsbergen Honsbergen Militair reed zonder rijbewijs en gaf valse naam op Tijdens vakantie van bewoners cheques gestolen Abonnees opgelet! Meer mankracht voor Molensoos Poging kluis te openen mislukte JOH. METS 'Goed nieuws m Auto Vèndermeet Woensdag 23 juli 1980. 58e jaargang no. 48 ALLEEN DONDERDAG OUDE KILO van 14.50 voor DEZE WEEK 24 FLESSEN ALLEEN DONDERDAG 250 GRAM Zie onze advertentie Geluk bij een ongeluk: volgens de pro vinciale voorlichtingsdienst wordt chroom moeilijk door gewassen opge nomen. De verontreiniging hoeft dan ook niet alarmerend te zijn. Een en an der is afhankelijk van de concentratie van het chroom. Het zijn slechts voor lopige conclusies. Wat alle bij deze zaak betrokken instanties zich dienen te realiseren is, dat, hoe de hopelijk goede afloop van deze verontreini ging ook mag zijn, bij vestigingsnor men voor nieuwe en misschien ook bestaande industrieën een nog grotere zorgvuldigheid wordt betracht. Aan meer verontreiniging heeft Soest geen behoefte. Het binnenterrein en de achterzijde van de voormalige Randstad-fabriek aan de Eikenlaan. Wat door velen werd gevreesd maar nog niet als vaststaand kon worden aan genomen is zeer recent een feit geworden. De uitslag van een door provinciale Waterstaat ingesteld onderzoek naar het terrein aan de Eikenlaan en omgeving, waar de voormalige chemische industrie Randstad was gevestigd, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Aangetroffen chroom -chloor-koolwaterstoffen en in mindere mate organismen van koper en lood hebben een stukje Soester bodem verontreinigd. Het zijn nog slechts de eerste en voor lopige conclusies. Binnen zeer afzien bare tijd, waarschijnlijk eind deze week, zullen de provinciale onderzoe kers hun eindconclusies aan gede puteerde Staten, gemeentebestuur Soest en de inspecteur voor de volks gezondheid rapporteren. Ook de in de nabijheid van het terrein gelegen moestuintjes zijn in het onderzoek be trokken geweest, en ook daar is sprake van verontreiniging door chroom. Het vermoeden bestaat dat tijdens werkzaamheden een aantal zorgvul digheidsnormen niet of onvoldoende zijn toegepast. Inmiddels zijn twee tanks op het terrein aan de Eikenlaan leeggehaald. Deze tanks, eerder ge vuld met benzine en huisbrandolie, werden met zand drooggelegd. Ook de resterende tanks zullen binnenkort een dergelijke behandeling ondergaan. Het kan niet meer mis gaan met de nationale talentenjacht voor Nederlandse popgroepen die in de periode van 6 augustus tot en met 3 september a.s. in de MOLEN- SOOS wordt gehouden. Meer dan 150 grote- en kleine popgroepen hebben zich voor dit unieke festival aangemeld. Voldoende om er een kwartaal mee te vul len. Zover zal het echter niet komen omdat de organisatoren terecht uiteinde lijk kwaliteit voorrang boven kwantiteit willen geven. Een zeer stevige voor selectie gaat er voor zorgen dat er uiteindelijk „slechts" 25 popgroepen tot de nationale talentenjacht wordt toegelaten. De geselecteerden krijgen door deze opzet ruimschoots de gelegenheid hun act op te voeren en het publiek voor hun genremuziek te winnen. Dat het Soester popgebeuren geen vrijblij vend onderonsje is blijkt uit de be nadering van de professionele pop wereld. Het blad HITKRANT en pla tenmaatschappijen zijn met de MO LENSOOS de medeorganisatoren. Dat de belangstelling van de Nederlandse popwereld groot is wordt daarmee nog niet helemaal verklaard. Een chro nisch gebrek aan nieuw doorbrekend talent is daarvan de eerste en voor naamste oorzaak. De belangstelling van de popgroepen voor popdorp" Soest is gebaseerd op het uitzicht op de weg naar het sukses. De winnende groep krijgt een radio-optreden in het N.C.R.V. jongeren-programma ,,Op Stap" aangeboden. HITKRANT wijdt een pagina reportage aan de winnaars en platenstudio's zullen voor de 1e- prijswinnaars opengaan. De super- groep staat verder nog een optreden in het nieuwe seizoen in de MOLEN- SOOS te wachten, terwijl er verder besprekingen gaande zijnde van de finale-avond een televisie-registratie te maken. HITKRANT's Willem Jan de Wetering, N.C.R.V.'s Jan Rietman en Ton v.d. Breemer, alias Willem de Zwijger vormen de jury. Een jury waarin Peter Koelewijn en Joost de Draaier als gastjury-leden worden uitgenodigd. Dat Soest, beter is te spreken over de MOLENSOOS, dit popfestival heeft veroverd is hoofd zakelijk te danken aan de inzet van vijftien MOLENSOOS-vrijwilligers die daarvoor hun vakanties beschik baar stelden. Niet onbelangrijk detail: alle avonden zijn gratis toegankelijk. Soest heeft weer wat. Wie er het fijne over aan de weet wil komen kan te recht bij de MOLENSOOS, Molen straat, postbus 343 in Soest. Molen- soosleider Wil Rovink en zijn stafme dewerkers verdienen het dat hun ini tiatief met een overweldigende pu blieke belangstelling wordt gehono reerd. Een .popdorp" bouwen is per slot van rekening geen kleinigheid. De marechaussee heeft gisteren pro ces-verbaal opgemaakt tegen de in Soesterberg gelegerde dienstplichtig militair R. G. H. uit Amsterdam. Deze was zondag tijdens een routine controle door de marechaussee in de hoofdstad aangehouden, waarbij hij geen rijbewijs kon tonen. Hij gaf bovendien een verkeerde naam op, zo bleek later, toen de marechaus see een nader onderzoek instelde om dat H. niet kwam opdagen ondanks zijn toezegging om z'n rijbewijs alsnog te komen laten zien. H. bleek de naam van een vriend te hebben opgegeven, omdat hijzelf niet in het bezit is van een rijbewijs. Daarnaast bleek de auto waarin hij reed niet verzekerd te zijn. In de periode van 1984 tot en met 1989 komt het geld beschikbaar voor de bouw van een nieuw politiebureau, waar Soest nu al vele jaren op wacht. Minister Wiegel van Binnenlandse zaken heeft burgemeester mr. P. Scholten ingelicht over de financieringsmogelijkheden met betrekking tot de bouw van het bureau. Over de hoogte van de bijdrage zal de minister concrete voorstellen aan zijn ambtgenoot van financiën doen. In deze projecten zal het rijk een totaal bedrag van 57 miljoen gulden investeren. Op de lijst van gemeenten die in de periode van 1984 tot en met 1989 voor een rijks bijdrage in aanmerking komen (33 in totaal) staat ook Baarn. Toen jonkheer Everard Meyster, bijgenaamd de gekke jonker, na een weddenschap in 1661 een bijna tien ton zware kei van de Leusderhei naar Amersfoort liet slepen, zal hij niet gedacht hebben, dat dit gegeven in de twintigste eeuw zou woruen aangegrepen om een week lang feest te vieren in Amersfoort. En dat is, wat nu al voor de tiende keer gebeurt in de eerste week van september. Vanaf 1971 wordt jaarlijks een land uitgenodigd een kei, folkloristische groepen, tentoonstellingsmaterialen, sportgroepen en wat al niet meer te leveren, om de jaarlijkse Keistadfees ten extra cachet te geven. Naast dat wat in en door Amersfoort zelf wordt georganiseerd: kermissen, Het gemeentebestuur van Soest kan het pand van schoenhandel Nic. van Dam aan de Torenstraat 5 onteigenen. De Kroon heeft het daartoe op 20 september vorig jaar door de gemeenteraad genomen besluit goedgekeurd, zo blijkt uit een publikatie in de Staatscourant. Het pand aan de Torenstraat moet verdwijnen voor de uitvoering van het bestemmingsplan Kerkebuurt. Van Dam heeft tot nu toe steeds geweigerd zijn huis en winkel ter wille van de aanleg van een groenstrook vrijwillig te verkopen. Nu het er naar uit ziet, dat ook verdere onderhandelingen over de aankoop van het pand door de gemeente niet tot overeenstemming tussen beide partijen zullen leiden, is door het besluit van de Kroon voor de gemeente de weg geopend om een gerechtelijke procedure tot ontruiming tegen Nic. van Dam te beginnen. Daarbij zal de onafhankelijke rechter het bedrag van de schadeloosstelling vaststellen. Beroep hiertegen is niet mogelijk. Van Dam kan hoogstens nog in cassatie gaan. Het besluit van de Kroon betekent voor de gemeente een stap vooruit in een slepende affaire, die op 21 juni 1967 begon toen de gemeenteraad het be stemmingsplan Kerkebuurt goed- ~'.J" f- keurde. Tegen het ontw.erpplan diende Het Nic. van Dam-pand aan de Torenstraat dat op onteigening wacht. Van Dam bezwaren in, omdat door het ongewijzigd aannemen en uitvoeren van het plan het hem in eigendom toebehorende pand Torenstraat 5 zou moeten worden afgebroken, terwijl hij het toentertijd noodzakelijk vond dat de daarin gevestigde winlt'el op deze centrale plaats gevestigd zou blijven, onder meer wegens de investeringen die hij de laatste jaren had gedaan. Burgemeester en wethouders schre ven naar aanleiding hiervan, dat het beschermde dorpsgezicht, waarbinnen het pand valt, vereist dat op den duur ,,dit storende pand" wordt verwijderd. Overigens werd het beroep van Nic. van Dam niet ontvankelijk verklaard, omdat het aan burgemeester en wet houders was gericht in plaats van aan de gemeenteraad, terwijl het boven dien was ingediend na het verstrijken van de daarvoor geldende termijn. Om dezelde redenen verklaarde ook het college van gedeputeerde staten het bezwaarschrift niet-ontvankelijk. Op 24 juli 1968 keurden gedeputeerde staten het bestemmingsplan Kerke buurt gedeeltelijk goed. Tegen het onthouden van goedkeuring aan een aantal bij het plan behorende voor schriften ging de gemeente in augustus 1968 in beroep. Op 12 augustus 1971 werd over het plan een hoorzitting gehouden bij de Raad van State. Vanaf dat moment viel een stilte in, die pas werd doorbroken door een brief die het gemeentebestuur van Soest op 9 juni 1976, negen jaar nadat de gemeente raad het bestemmingsplan Kerke buurt goedkeurde, schreef. Kort daar na. op 17 augustus 1976, kwam het bericht binnen dat het bestemmings plan Kerkebuurt bij koninklijk besluit onherroepelijk was vastgesteld. Ruim een maand later verkreeg het rechts kracht. Op grond van het goedgekeurde be stemmingsplan, startte het gemeente bestuur een onteigeningsplan. Eerder was dit niet mogelijk, omdat daarvoor door het ontbreken van goedkeuring van de Kroon de basis ontbrak. Het onteigeningsplan werd ter inzage ge legd en op 20 september van het vorig jaar door de gemeenteraad vastge steld, ondanks het feit dat Nic. van Dam opnieuw bezwaar had gemaakt. Hij stelde, dat het „zeer vele honderd duizenden guldens" zou gaan kosten om het pand in bezit te krijgen en af te breken, en dat terwijl het resultaat, een groenstrook rond de Oude Kerk, zijns inziens zeer gering is. Burge meester en wethouders zeiden van dit bezwaar, dat het niet van persoonlijke, maar van algemene aard is en dat het slechts een aspect van het bestem mingsplan betreft. De gemeenteraad was het daar in meerderheid mee eens en stemde in met het onteigeningsplan. Op 28 november 1979 kwam het bij de Kroon, die het nu heeft goedgekeurd. De onteigening heeft ten doel de nog résterende beletselen tegen de uitvoe ring van het bestemmingsplan Kerke buurt weg te nemen en het beschermd dorpsgezicht te voltooien. Die beletse len zijn momenteel nog het pand van Van Dam en de voormalige pastorie van de Nederlands-Hervormde Kerk. De gemeenteraad heeft onlangs beslo ten tot aankoop van dit pand, waarmee de eigenaresse akkoord is gegaan, zodat wat dit betreft het wachten is op goedkeuring van dit raadsbesluit. Zo dra dit er is, zal het pand worden afgebroken. Wat het pand van Van Dam betreft heeft het gemeentebestuur in de afge lopen dertien jaar één keer de kans gehad het te kopen. Van Dam vroeg er echter een prijs voor, die door de gemeente te hoog werd gevonden, ter wijl Van Dam het bod van de gemeente niet aanvaardde. Overigens is in de raadsvergadering van september vo rig jaar door enkele leden de vrees uitgesproken, dat met de hele trans actie inmiddels een bedrag gemoeid zal zijn van één miljoen gulden. Tijdens de vakantie van de familie G. van den A. aan het Minstreelpad, heeft een onbekende twee kascheques ter waarde van duizend gulden uit de woning ontvreemd. De bewoners kwamen tot deze onaangename ont dekking, toen zij bij thuiskomst een afschrift van de giro kregen waarop de afschrijving was vermeld. De dader ontvreemde bovendien twee giropas jes. De politie stelt een onderzoek in. braderieën, popconcerten, taptoes, koffieconcerten, tentoonstellingen, kinder-doe-feesten, wijkenspelen (een soort zeskamp), polstokverspringwed- strijden, tafeltenniswedstrijden, schaak- en damwedstrijden, stijldans- wedstrijden, oude ambachtenmarkt, fietstochten, poppenkasten, bingo avonden, wielerwedstrijden enz. Omdat in 1980 het tweede lustrum wordt gevierd staat niet één land centraal, maar wordt tijdens deze Keistadfeesten teruggeblikt naar de voorgaande jaren. Iedere dag staat één van de landen, die in het verleden meewerkten, centraal. Die landen wa ren Engeland, België, Luxemburg, Ca nada, Oostenrijk, Zwitserland, Frank rijk, Italië, Zweden en Joegoslavië. Als de Soester Courant niet bij U bezorgd is, kunt U woensdag tot J 18.30 uur 14152 bellen. Daarna worden de klachten aan de be- zorgers doorgegeven voor na- bezorging. Belt U na 18.30 uur, dan wordt U verbonden met ons antwoord- apparaat, waarin U uw naam en 0 adres kunt inspreken. Bezorging vindt dan onmiddellijk de vol- gende dag plaats. 2 Administratie O Soester Courant Het jongerencentrum De Molensoos krijgt binnen afzienbare tijd personele versterking. Molensoos-leider Wil Rovink verwacht in oktober a.s. de benoeming van een tweede fulltime beroepskracht. Een ingestelde sol licitatiecommissie zal daarvoor solli citanten oproepen. Een en ander heeft als plezierige konsekwentie dat de 8 jaar bestaande Molensoos nu ook met een middagprogramma van start kan gaan. Reeds eerder had men daar toe besloten. Personeelsgebrek was er echter de oorzaak van dat dit ini tiatief voortijdig moest worden stop gezet. Het gaat er nu dan toch weer van komen. Bij een inbraak in het wooncentrum Middelman aan de Van Lenneplaan heeft de dader een vergeefse poging gedaan de kluis te openen. Hij moest zich tevreden stellen met een bedrag van 500 gulden, een polaroid camera en een draagbare radio. De dader kwam binnen door van het magazijn een ruit te vernielen. In de kantoorruimte doorzocht hij de bu reaus. Elders in het bedrijf begon hij aan een poging de kluis te openen, maar dat mislukte. Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Söest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per halfjaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag BAKKER KUIPER uit BAARN is weer terug van een welverdiende vakantie dus hebben wij weer iedere dag een groot assortiment van deze echte warme bakker Delicatessen Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 TELEFOON 02155-124 04 (behalve 's maandags) SOESTER COURANT Goed nieuws voor alle mensen die voor minder geld een betere auto willen rijden. Mogen wij U eens alles haarfijn uitleggen? Voor olie showroom aan de Fluotweg

Soester Courant | 1980 | | pagina 1