Amerikaans squadron wint „Hughes Trofee" Jamborette 1980 in Soest van Start Unieke fietsroute langs 20 beelden V 'tZiwmlje Sprong" AARDERHOOGT Siersteenslijperij „De hoopt op uitbreiding Mogen wij U twee glaasjes voorzetten? JOS IWORTMANN Nooit te oud om te leren Uitgezet door VVV en Artishock: voor DOE-HET-ZELVERS butzelaar makelaardij.; Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray co Nu óók voor dames. ni Wilson Glenny - Vico - Bleyle - LaCoste Vleesverkoop Plagen en ziekten in huis en tuin (deel 2) FONDUE-GOURMET Soesterberg Zoekt U een WONING? zoek uw woning zelf uit! SOESTER COURANT 18 juli tot 3 augustus Restaurant Van den Brink brilmode 3 Soester Courant van woensdag 33 juli 1980 3 mlddslwljkstraat 64 telefoon 02155-1353S ■XSSMl Q> i HERENKLEDING net even anders! TEL. 15 H« j J L,\ANSTH,VAT65 BAAKN Van 18 juli t/m 3 augustus stelt de Federatieve Raad Welzijnswerk Oude ren uit Soest, plus minus 40 tekeningen en aquarellen van haar cursisten ten toon in het dienstencentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein te Soester- berg. De cursus staat onder leiding van Ellen Groenendijk, docente bij de kunstenaarsvereniging Artishock en wordt gegeven in bejaardencen trum Braamhage in Soest. Het voornaamste doel van het ten toonstelling is de oudere bevolking van Soesterberg te laten zien, dat je nooit te oud bent om te leren. De Federatieve Raad wil namelijk ook een cursus starten in de Drie Eiken, als er genoeg animo voor is. Een blik cp het werk van de cursis ten laat zien, dat men inderdaad nooit te oud is om te leren en te doen, zoals vooral de heer H. van Eeden en mevrouw J. Dammers-Boeser bewij zen. Mevrouw Dammers startte met deze cursus toen zij 78 jaar was, en ondanks de handicap van maar één goed ziend oog, tekent en schildert zij nog met veel animo en plezier op 92-jarige leeftijd. Zij volgde overigens wel drie jaar een schriftelijke cursus aan Famous Art School in Amster dam, maar dat is al tientallen jaren geleden. De heer van Eeden echter startte de cursus op 9l-jarige leeftijd zonder enige ervaring, behalve dan die van de HBS-tijd. Ook hij heeft nog steeds evenveel plezier in deze cursus. Met zijn 93 jaar heeft hij menig aquarel en tekening leven ingeblazen. Morgen, donderdagmiddag om twee uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. Na de blad- en schildluizen van de vorige week, bekijken we nu de wolluizen, die evenals de schild luizen vrij hardnekkig zijn. Wolluis komt nog al eens voor op kamerplanten en met name op cac tussen en vetplanten. In dit geval doen we er het bes- Me aan deze net als de schildluis rte bestrijden, door aan te stippen met een penseeltje gedoopt in spiritus. Herhaling.na enkele dagen is vaak nood zakelijk. Meegedeeld dient nog fe worden dat een plant in veel gevallen pas last krijgt van luisaan- tasting of welke aantasting dan ook als hij het niet geweldig naar zijn zin heeft. Oorzaken kunnen o.a. zijn tocht, te droog, te nat en voedselgebrek. Het goed verzorgen van onze planten is dan ook de beste manier ter voorkomen van allerlei ziektes. Zeker zo lastig als luis is spint wat op vrijwel alle kamer- en tuinplanten voor kan komen. De spint- mijt is eigenlijk niets anders dan een heel klein spinnetje dat in grote getale aanwezig is op een planten deze in vrij korte tijd van al zijn lust tot groeien ontdoet. Totaal afsterven kan bij uitblijven van maatregelen soms het gevolg zijn. Een heel eenvoudige oplossing die vaak zeer afdoende werkt is het krachtig bespuiten van de aangetaste plant met koud leidingwater. Lukt dit niet dan zal er gegrepen moeten worden naar speciaal voor spint- bestrijding ontwikkelde middelen van eerder ge noemde merken als Aglukon en Pokon. Spint kan overigens ontdekt worden aan een bleekverkleuren van de bladeren waarbij spinnewebjes zichtbaar moeten zijn (vaak aan de onderkant van het blad). Herhaling van de behandelingen zullen vaak nodig blijken, omdat de achtergebleven spinteieren na enige tijd ook uitkomen en weer een nieuwe po pulatie ontstaat. Een aandoening van heel andere aard veroorzaken de diverse schimmelziektes, waartoe valsè meel dauw en roetaauw behoren. Deze ziektes komen meestal voor in de zomer in sommige heesters en vaste planten en in diverse kamerplanten. Ook heide is er niet ongevoelig voor. Bestrijding zal in vrijwel alle gevallen bestaan uit het bespui ten met een schimmeldodend middel dat zowel vloeibaar als in poedervorm te koop is. Oorzaak van deze aantastingen is haast altijd gebrek aan voeding en of frisse lucht. Een goed gesnoeide roos heeft veel minder kans op meel of roetdauw dan een roos waarvan de takken dicht gaan groeien. Van heel andere aard is de zgn. vreetschade of vraat dat door verschillende insekten kan worden toegebracht. Een gulzigaard in deze is de rups, de larve van een vlinder, die zich aan allerlei soor ten blad te goed doet. In geval van kleine hoe veelheden aanwezig op de plant is bestrijding niet altijd gewenst. Bij grotere hoeveelheden ech ter kan bestrijding niet uitblijven omdat anders het gewas te veel gaat lijden. Een mechani sche bestrijdmethode verdient in de partikuliere tuin dan de voorkeur, waarbij de rupsen met de hand worden verwijderd en platgetrapt. In dit geval zien we er namelijk wel eens wat over het hoofd, die dan via het popstadium kunnen uitgroeien tot de welgewenste vlinder. „Het feit dat juist jullie de trofee hebben gewonnen pleit voor jullie kwaliteiten en mentaliteit. Gezien het werk dat er is verricht mogen jullie dan ook trots zijn op deze prestatie". Lovende woorden, zaterdagmorgen j.1. uitgesproken in hangar 33, door kolonel Donald R. Delauter, commandant van het 82e squadron. Woorden bestemd voor de leden van het Tactical Fighter Squadron die voor de tweede maal in hun bestaan als beste luchtverdedigingssquadron beslag hadden gelegd op de „Hughes Trofee". Een prestatie die ze best wilden weten. Na het spelen van de volksliederen werd in aanwezigheid van de commandant van de Amerikaanse luchtmacht in Europa de generaal J. Bellis, familieleden en vele genodigden een sportief en culinair programma afgewerkt. Misschien een onge bruikelijk programma voor een vliegbasis. Het paste in ieder geval wel bij de algemene vreugde die het behalen van de Hughes Trofee had opgeleverd. IMU SLECHTS 15.75 (normaal f23.75) Deze uitgebreide fondue serveren wij in ons Petit-restaurant elke zondag. ca. 300 gr. vleesvariëteiten, diverse sausjes, gemengde salade, pommes frites, fruit en warm stokbrood. Alleen op reservering. Cs maandags gesloten). Tel. 03463-1423 Plaats van handeling: de Paltz in Soestduinen. Dinsdagmorgen j.1. werd op het Don Bosco-terrein aan het Heezerspoor de Jamborette 1980 officieel geopend. Jamborette, een internationale padvindersontmoeting waarvoor uit vele landen grote belangstelling bestaat. Als eerste arriveerde zaterdag j.1. een Duitse padvindersgroep afkomstig uit Bielefeld, gevolgd door Ierse, Franse, Engelse, Schotse, Amerikaanse en Nederlandse vertegenwoordigingen. De dagen die aan de officiële opening vooraf gingen hebben het optimisme dat iedere padvinder kenmerkt niet stuk gekregen. Ondanks de dagenlange hemellekkages werd reeds vrijdag j.1. begonnen met de kampopbouw. Vertegenwoordigers uit Amersfoort en het Groningse Haren waren de kwar tiermakers. Na vluchtige ontbijtjes onder kletsnatte tentzeilen werd be gonnen met de bouw van een stafcen trum. Het bestaat onder meer uit een door het Rode Kruis afdeling Soest- Soesterberg permanent bemande hos pitaaltent en een behandelkamer. Dok ter W. Plomp, oud districtscommissa ris van de padvinderij heeft het daarin voor het zeggen. Gedurende de 10- daagse Jamborette is de ambulance van het Rode Kruis standby en is ook het ziekenhuis Zonnegloren voorbereid op allerlei onverhoopte gebeurtenis sen. De Jamborette 1980 heeft een moderne aanpak. De ruim zeshonderd deelneemsters en deelnemers uit maar liefst acht verschillende landen kunnen er iedere dag op rekenen hun eigen krant, de Jamby Post, onder ogen te krijgen. Een van de vele doe 't zelf initiatieven die de sfeer en het karak ter van de Jamborette typeren. Er zijn er meer. Weliswaar beschikt het kamp over een restaurant en een stafkeuken, de rechtgeaarde padvinder zorgt toch maar het liefst voor zijn eigen „potje". Dat kan, want op De Paltz is een klein warenhuis met levensmiddelen aan wezig die voor de proviandering gaat zorgen. Twee jaar van voorbereiding gingen aan de Jamborette 1980 vooraf. Niets hebben de organisatoren aan het toeval willen overlaten. Slechts een as pect van deze Jamborette 1980 hebben zij niet in de hand: het weer. Dinsdag morgen j.1. had het voor het eerst na vele weken er de schijn van dat Pluvius was uitgeraasd. Een blauwe hemel en een nog wat waterig zonnetje vormden het onverwachte décor boven het pad- vindersspectakel. In de in een halve cirkel opgestelde tenten is de stem ming bij dit weertype dan ook opper best. De Jamborette 1980 is uiteindelijk dan toch met een klein stukje zomer weer van start gegaan. Of het zo zal blijven kan zelfs ene Pelleboer niet voorspellen, maar ook daar liggen de Jamborette-gangers 1980 niet wakker van. Per slot van rekening heeft iedere padvinder een aangeboren talent voor improvisatie. Daarom, weer of geen weer, de Jamborette 1980 is, afgaande op de stemming, nu al voor 100 procent geslaagd. kom naar In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. De heer G. P. Espeet van de sier- en edelsteenslijperij „De Sprong" aan de Lange Brinkweg hoopt dat de gemeente Soest hem de kans geeft zijn bedrijf uit te breiden. Hij heeft het gemeentebestuur om medewerking gevraagd bij het realiseren van het plan tot uitbreiding van zijn bedrijf met één van de ernaast staande veeschuren, momenteel nog èigendom van de heer P. A. v.d. Hengel. Deze verplaatst zijn boerenbedrijf naar de overkant, waardoor het boerenbedrijfcomplex aan de Kerkpad Z.Z. 67 vrij komt. De koper zal het waarschijnlijk afbreken om er een woning te bouwen, maar de heer Espeet wil voorkomen, dat één van de drie schuren ook tegen de grond gaat. Dat is de schuur die het dichtst bij „De Sprong" staat en die pas zeven jaar oud is. Als het plan van de heer Espeet doorgaat, komt er een corridor tussen „De Sprong" en de schuur, waarin dan het werkplaatsgedeelte wordt ondergebracht. Het beeld „De Muzikanten" in het plantsoen op de hoek Dalweg-Alb. Cuyplaan De kunstenaarsvereniging Artishock en de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (WV) werken samen aan het uitzetten van een fietsroute, die de deel nemers langs alle beelden in Soest voert. De route wordt vastgelegd in een fol der; het is de bedoeling dat deze aangepast wordt zodra er nieuwe beelden in Soest bijkomen. Hoewel de fietsroute een permanent karakter zal krijgen, zal aan de instelling ervan speciale aandacht worden besteed onder het motto „Beel denstorm". Deze manifestatie wordt gehouden van zaterdag 16 abgustus tot en met zaterdag 20 september. In het kader van „Beeldenstorm" zijn alle kunstenaars die in Soest een beeld hebben staan, uitgenodigd voor deel name aan een expositie van kleinere beelden in het Artishockgebouw, ge durende dezelfde periode als „Beel denstorm". Het ligt in het voornemen van Artishock en de WV om deze manifestatie feestelijk te openen, maar de wijze waarop staat nog niet vast. Ook bestaat het plan om voor de duur van „Beeldenstorm" de deel nemers aan de fietsroute op bepaalde uren „begeleiding" mee te geven, die een explicatie geeft van de beelden. Het voornaamste doel van de nieuwe fietsroute is, inwoners en bezoekers van Soest kennis te laten nemen van hetgeen er aan beelden in de gemeente staat. De start van de fietsroute, die langs een twintigtal beelden voert, is bij Artishock. Bij de twintig beelden zijn er maar enkele van Soester Kun stenaars. Alleen Otto Schouten en Otto Prinsen zijn in het gezelschap beeld houwers vertegenwoordigd door een kunstwerk in Soest. Wij maken U erop attent dat wij van zijn gesloten Maandag 4 augustus staan wij weer uitgerust voor U klaar. Soesterbergsestraat 122 Telefoon 02155-12706 Met een goede "voorhanger" uit onze zonnebril-variaties kunt u de zon veilig zien schijnen [zelfs in het water]. Daar zijn die twee veilige glaasjes voor!

Soester Courant | 1980 | | pagina 3