00D El 2.95 13,14.95 1.70 0.98 0.98 1.00 0.89 1.49 0.89 2.49 i H iliiïfl fTf'f WÉmmm 8 9 Soester Courant van woensdag 23 juli 1980 9 ugustus Thijs van „Pietekaatje" is weer terug uit Amerika. Eén van de duizenden grijze Amerikaanse superduiven landde deze maand op Schiphol. Aan boord zakenmensen, toeristen waaronder de familie Schouten, man vrouw en vier kinderen. Twintig jaar geleden, om precies te zijn juni '60, hadden Thijs en Tiny Schouten Nederland de rug toegekeerd om elders in de wereld een nieuw bestaan op te bouwen. Thijs Schouten, geboren en getogen Soester, ver klaarde zijn geboortegrond voor gezien, ging in Canada kwartier maken en trouw de er met de handschoen zijn tegenwoordige echtgenote Tiny May uit Bilthoven. Canada bleek echter in economisch opzicht allerminst op het beloofde land te lij ken en na een kort verblijf verhuisde het echtpaar naar de staat Californië in de Verenigde^ Staten. Voor wie zich Thijs Schouten niet meer zo herinneren: zoon van de vorige jaar overleden smid Piet Schouten, de laatste heter bekend als Piet van (moeder) Kaatje. Wat brengt een Soester er toe op 29-jarige leeftijd huis en haard te verlaten om elders iets dat op ge luk lijkt te zoeken. Thijs Schou ten: „Na mijn lagere school heb ik in teken-technisch opzicht dank zij mijn ouders een knap pe opleiding gehad. Alleen kon ik in de zestiger jaren met mijn diploma's in maatschappelijk opzicht niet zo erg veel begin nen. Net als nu: veel werklozen en weinig uitzicht op betere tij den. Zelf kwam ik hier wel aan de bak, maar echte voldoe ning schonk het niet. Met een salaris van 375,- per maand mocht ik in die tijd mijn han den dicht knijpen. Een bedrag waar je na verloop van tijd best een nieuwe fiets van kon sparen, maar Thijs wilde toe vallig meer. Ik heb er altijd naar gestreefd het een beetje beter te krijgen dan mijn om geving. Een auto bijvoorbeeld, een eigen huis, kortom meer luxe. Bovendien werd het mij hier allemaal te benauwd, te eng en bekrompen. De mensen werden ook toen al door het overheidsbeleid teveel aan banden gelegd. Na een fijn weekend begon op een gegeven moment weer een nieuwe werkweek. Buiten scheen de zon en vanachter mijn teken tafel keek ik tegen stenen mu ren aan. Op die ochtend nam ik het besluit dat het voor Thijs in Nederland afgelopen was. Nou had ik dat al eerder be sloten en het ook in daden om gezet. Vier jaar lang heb ik een nogal avontuurlijk zwer vend leven gehad in Australië. Vrijgezel en wat van de wereld willen zien. Het Australische avontuur heeft mij onder meer geleerd hoe ik het niet moest doen. Wie elders een nieuw be staan wil gaan opbouwen en daarbij aan een gezin denkt heeft daarvoor in meer dan een opzicht de hulp en steun van een vrouw nodig. Tiny zag het echt wel met mij zitten. Te recht hadden haar ouders toen bezwaren. Ze stonden er op dat ik in de vreemde eerst maat schappelijk op eigen benen zou staan, alvorens ze toestem ming voor een huwelijk gaven. Toen ik mij eenmaal een be staan had veroverd is 't er dan toch van gekomen. Wij hebben gemikt op een toekomst in Ca nada. Een mooi en gezellig land. Wat voorlichtingsambte naren ons echter niet hadden verteld was dat het ook daar in economisch opzicht bergaf waarts ging. Wij hebben in Vancouver bescheiden ge woond en vanuit deze plaats plannen gemaakt elders een andere en betere toekomst op te bouwen. Met een oude Ply- mouth aanhangwagen zijn wij als ware landverhuizers in 1951 uit Canada vertrokken richting Amerika. Ons einddoel was en is tot nu toe Califor nië geweest. Een schitterende staat. Mooie natuur, goed weer, werk en geld. Drie dagen heeft de reis geduurd. Na aan komst binnen drie dagen een huis en binnen een week werk als technisch tekenaar. In de loop van de twintig jaar diver se malen van baan veranderd, maar ik heb nu toch een job waar ik dik tevreden mee ben. Technisch tekenaar met een bruto uursalaris van 12 dollar per uur, waarvan ik na aftrek van alle belastingen zo'n 9 dol en douchecellen, tuinen voor en achter, garage voor 2 auto's. Los van de prijzen van van daag zitten wij er vooral met het oog op de toekomst van on ze kinderen. Californië is leef baar en er is, niet alleen nu, ngT&KAlVt Vader en zoon Schouten lar, zeg maar achttien gulden, netto in mijn handen krijgt. Dat lijkt misschien op het eers te gezicht in vergelijking met Nederlandse salarissen niet zo bar veel, maar met dat geld kan ik wel iets meer doen dan in Nederland. De prijzen bij voorbeeld zijn in Californië be langrijk lager dan hier. De kos ten van het levensonderhoud zijn werkelijk onvergelijkbaar. Een voorbeeld. Voor een pond van de allerbeste karbonades betalen wij, omgerekend in Ne derlands geld niet meer dan 2,50. En deze prijs is geen uit zondering. Het geldt praktisch voor alle levensmiddelen in Amerika. Vergelijkbaar met Nederland is wel de enorme stijging van de huurprijzen voor huizen. Twee jaar geleden had je in Californië voor een bedrag van circa 400,- per maand het mooiste huis dat je je wensen kon. Alles er op en er aan, vooral ook in technisch opzicht. Tegenwoordig betaal je voor dezelfde huizen ten minste 1000,- per maand. Dan heb je wel een zeven-kamer- huis, drie toiletten, badkamers maar ook straks werk. De stu diemogelijkheden zijn er uit stekend. Mijn oudste dochter studeert bijvoorbeeld aan een universiteit". Californië, als wij Thijs van „Pietekaatje" op zijn woord moeten geloven, bestaan er meer landen van melk en ho ning. Welke aantrekkings kracht oefent Nederland dan uit om er een kostbare over steek voor over te hebben? Thijs Schouten: „Twintig jaar van huis zijn is geen kleinig heid. Ik heb hier mijn moeder en mijn zusters nog en ook Tiny is niet zonder familie. Dan zijn er nog je kinderen die je ook wel eens wil laten zien waar hun ouders geboren zijn en geleefd hebben. Hun enthou siasme om naar Nederland te gaan was niet groot. Begrijpe lijk, ze hebben in Californië hun eigen vrienden en kennis sen. Er zijn heel wat familie vergaderingen aan vooraf ge gaan alvorens de knoop defini tief werd doorgehakt. En nog weten ze niet dat wij, als wij deze reis niet gemaakt hadden voor het uitgespaarde bedrag ,*4stó.;\ i Moeder Schouten en haar dochters een zwembad achter ons huis hadden kunnen aanleggen. Als ze dat van tevoren geweten hadden dan was de uitslag van de stemming, wel of niet naar Nederland gaan, anders ge weest. Zij beleven zo'n reis ook anders dan wij. Wij zijn niet sentimenteel, maar toen ik Ne derlandse grond onder mijn voeten had ging er toch wel iets door mij heen. Zo'n gevoel is niet te beschrijven. Uiteinde lijk is het toch het land waar je als mens wortel geschoten hebt. Hoe zo'n land ook heet, en waar het ook ligt, het is en blijft je vaderland. Familie - Schiphol - wolken en regen, het heeft mijn vrouw en mij kippe- vel gegeven. En dan het eten. Karbonades mogen in Califor nië dan niet duur zijn, nergens is de smaal van het vlees zo lekker als in Nederland. Wat hebben wij hier al gesmuld van haring, makreel, vleeswaren, pindakaas en noem maar op. Voor de kinderen is Nederland iets dat jullie Madurodam noe men. Alles is kleiner. De stra ten zijn smaller, de auto's klei ner, de huizen ook. Dat zijn de eerste dingen die vooral kinde ren die Nederland niet kennen opvallen. Neem de avonden in Nederland. Je kunt er over straat lopen. Je ziet geopende gordijnen en ontdekt daarach ter een typisch Hollands stukje huiselijkheid. Schemerlampjes, soms bran dende kaarsen, veel bloemen en planten. Dat kennen wij niet. Ik heb in de afgelopen da gen wel eens gedacht dat ik in het Nederland van 1980 best zou kunnen en willen leven. Tegelijkertijd realiseer je je wat je dan van je levensstan daard moet inleveren en hoe onzeker de toekomst van de kinderen hier is. Dan blijft het bij een gedachte waar je ver der niets mee doet. Hoe langer je hier bent hoe meer dingen je opvallen die in vergelijking met twintig jaar geleden niet in het voordeel van Nederlan ders zijn veranderd. Ze lijken mij egoïstischer geworden. Als je op de markt loopt en iets wil kopen dan loop je wel het risico dat je opzij wordt gedrongen. Het gevaar van het verkeer is hier levensgroot aanwezig. Op smalle rijwielpaden vliegen brommers je voorbij en soms hebben wij de indruk dat op de autowegen geen maximum snelheid geldt. Iedereen doet en rijdt maar zoals het hem of haar uitkomt. Alles moet hier heel vlug gaan, maar dat gaat wel ten koste van discipline en veiligheid. Dat is in Californië toch iets anders geregeld. Er zijn meer verschillen. Sociale zekerheden zoals men die in Nederland kent zijn er bij ons ook, maar anders. Wie buiten zijn schuld geen werk heeft blijft leven. Wie geen zin heeft om te werken, of er gewoon te lui voor is heeft het slecht. Er is werk, er moet gewerkt wor den en de beste prestaties wor den er ook 't best betaald. Wij kennen bij ons ziektedagen. Grote maatschappijen betalen, of je nu wel of niet ziek bent geweest, jaarlijks 12 extra werkdagen als ziekte-dagen uit. Ben je langer ziek dan kun je je daartegen verzekeren. Er bestaan ook mogelijkheden om je ziekte-dagen te krijgen uit betaald door, wanneer je bent hersteld, dagelijks een paar uur langer te werken. Zou je in valide worden of werkelijk niet meer in staat zijn te werken dan kom je voor rekening van de staat. Het uitkeringspercen tage is echter niet zo hoog als hier. Verder zijn er nog een aantal liefdadigheidsinstellin gen waar je in geval van nood kunt aankloppen. Je krijgt er, afhankelijk van je financiële situatie, gratis of tegen geredu ceerde prijs voedselbonnen. Vooral in periodes dat er wordt gestaakt bewijzen deze instel lingen hun bestaansrecht. Jammer dat er zoveel misbruik- van wordt gemaakt, maar dat schijnt in Nederland niet veel anders te zijn tegenwoordig." Praten met Thijs Schouten is min of meer een vluchtige ba lans opmaken rond voor en na delen met betrekking tot het le ven in Nederland en Californië. Thijs Schouten: „Ik heb al op gemerkt dat die gezellige hui selijkheid in Californië niet te vinden is. Het leven speelt zich hoofdzakelijk buitenshuis af. Dat heeft te maken met tal van factoren. Het weer bijvoor beeld. Er is veel gelegenheid naar het strand te gaan, er wordt veel aan sport gedaan. Het heeft ook te maken met mentaliteit. Enerzijds laat iedereen elkaar vrij, maar er bestaat ook geen enkele be hoefte om zich met je te be moeien. Je leeft, los van je ge zin, niet mèt maar naast el kaar. Mijn vrouw en ik zouden graag een wat warme sfeer en wat meer aanspraak leren kennen. Hier zeggen ze op het werk, op straat of in een win kel goede morgen. Dat zal je in Californië niet meema ken. Verjaardagen en bruiloften zijn er parties maar geen fees ten. Kerstmis en Thanksgi- ving Day zijn de enige dagen dat men iets probeert te orga niseren wat op een huiselijk feest lijkt. De huiselijkheid be staat dan vooral uit veel en langdurig tafelen. Met de wer kelijke betekenis van bijvoor beeld een Kerstfeest heeft het echter niets te maken. Alles is puur commercieel, ook al om dat de hoeveelheid cadeautjes die men geeft en krijgt het suk- ses van het feest bepalen. Toch schijnt men hoe langer hoe meer dit als een gemis te voe len. Men wil het werkelijke familieleven proberen terug te krijgen. Er zijn stickers ver krijgbaar waarop te lezen staat; maak eens een familieavond, al is het maar eens per week. Andere stickers vragen: heb je je vandaag al met je kind bezig gehouden?" Kinderen zijn in dit verhaal ter sprake gekomen. Zouden ze in Nederland gelukkiger zijn ge worden dan in Californië? Thijs Schouten: „Ik durf daar geen uitspraak over te doen. Wat mij wel is opgevallen dat in Nederland kinderen zo snel volwassen worden. Het lijkt mij toe dat hét wat geforceerd gaat. Misschien moet ik zeggen dat ik geloof dat ze niet vol doende tijd krijgen om een rij pingsproces af te maken. Als ik kijk en spreek met jongelui die de leeftijd van mijn kinde ren hebben dan vind ik er zo weinig het kind in terug. Alles gaat hier zo vlug. Misschien dat daarom mijn kinderen in deze leeftijd in Californië toch gelukkiger zijn." Thijs van „Pietekaatje" en de zijnen ontdekken opnieuw Soest en Nederland tijdens hun vakantie. U zult ze tegenko men in Het Hoogt - 't Hart - het bos van Beckeringh - de Driest en achter de bossen van het paleis Soestdijk. Stukjes na tuurlijke nostalgi die tot de ver beelding zijn blijven spreken. Thijs Schouten wil best weten dat hij in Nederland terug is. Zijn rennerspet wordt gesierd met de tekst „Thijs van Piete kaatje". Wie de kennismaking met hem wil hernieuwen kan daarvoor tot 20 augustus terecht. Zijn tijdelijk adres in Soest luidt: p/a fam. J. van Hünen, Schaep- manstraat 15, Soest, tel. 14290. Best de moeite waard om bij deze Nederlandse emigranten eens binnen te wippen. Mis schien dat hij U wil vertellen hoe een dubbeltje er toch in kan slagen een kwartje te wor den. Jan Leyendekker

Soester Courant | 1980 | | pagina 9