Onweer binnenshuis Bent u altijd veilig? Bent u veilig in uw auto Onweer tijdens kamperen Onweer in de bergen Enige algemene adviezen Onweer Wat kunt u doen? Wat kunt u doen? Voor degenen die hun natuurkunde nog even willen ophalen Met een electroscoop kan men de aanwezigheid en de soort van electriciteit aantonen. Influentle is de eigenschap dat een electrlsch lichaam, in de na bijheid van een geïsoleerde neu trale geleider gebracht, daarin het electrlsch evenwicht opheft, door de ongelijknamige electri citeit aan te trekken en de ge lijknamige af te stoten. - 10 10Soester^omant^vanjvóénsdag^GaugustuslSgO^ Wat kunt u doen bij onweer? Tijdens onweer is het binnenshuis vei liger dan buiten. Toch kunnen er doden of gewonden vallen door de bliksem als het (vakantie)huis van hout is en geen metalen constructie heeft. Een huls met een bliksemafleiderin stallatie biedt natuurlijk de meeste veiligheid: Tijdens onweer zal ieder hoog of uit stekend voorwerp op of rond uw huis de bliksem kunnen aantrekken. Zo als we zagen bestaat de bliksemaflei derinstallatie meestal uit een wijdma- zig netwerk van koperen leidingen en/ of metalengebouwonderdelen. Opvang inrichtingen en opvangers die boven het dak uitsteken vangen hierbij de bliksem op en de afgaande leidingen zorgen ervoor dat de bliksemstroom wordt afgevoerd naar het aardir.gs- systeem. Indien uw huis geen bliksemafleider installatie heeft, zal de bliksemstroom waarschijnlijk allerlei geleiders vol gen om de aarde te bereiken zoals bijvoorbeeld regenpijpen, centrale verwarmingsbuizen, waterleidingen, electrische draden, antenne-draden enz. Als deze metalen leidingen (inclu sief het betonstaal in gewapend be ton) onderling met elkaar verbonden zijn dan is er in het algemeen geen gevaar voor personen binnenshuis bij blikseminslag, omdat zij als het ware door een kooi van Faraday beschermd zijn. Toch zullen er vele vragen door uw hoofd gaan, zelfs als u binnenshuis door onweer wordt overvallen. Moet mijn huis eigenlijk een bliksem afleiderinstallatie hebben? De noodzaak van een bliksemafleider installatie hangt van vele factoren af. In de uitgave NEN 1014 van het Ne derlandse Normalisatie Instituut 2 staan enkele voorbeelden: omschrijving van het huis bungalow met rieten dak 6 m hoog, geen geëxpo neerde ligging. bungalow als boven, maar met TV-antenne, hoogste punt 12 m boerderij in het vlakke land met hooizolder, hoogste punt 6 m. afleiderinstallatie aanbevolen? ja (eventueel alleen antenne) In Duitsland heeft men een punten systeem ontwikkeld, dat aangeeft of de aanleg van een bliksemafleiderin stallateur raadplegen. Blikseminslag in een huis met bliksemBlikseminslag in een huis zonder afleiderinstallatie. bliksemafleiderinstallatie. Moet ik bij onweer de ramen sluiten? Als u dichtbij een raam wilt zijn (min der dan 1 meter verwijderd) is het beter om het te sluiten, omdat de blik sem naar u kan overspringen. Moet ik de TV-antenne uit het toestel halen? Als de bliksem in uw huis slaat, zal dat waarschijnlijk gebeuren via de an tennemast. De bliksemstroom zal zijn weg naar de aarde zoeken via de an tenneleiding naar het TV-toestel. Daarna via het aansluitsnoer en de electrische installatie naar een ge aarde geleider in de meterkast. Hier bij kan zowel het TV-toestel als de electrische installatie worden bescha digd. Een speciale bliksembeveiliging voor uw TV-antenne kan natuurlijk schade bij inslag voorkomen en wordt vooral aanbevolen bij masten hoger dan 5 meter boven het dak en anten nes van 2 meter op vrij gélegen wo ningen. Bij huizen met een dak van riet of stro moet de TV-antennemast bij voorkeur op minstens 5 meter af stand van het huis geplaatst worden (met een ondergrondse antenneleiding naar het huis). Haal bij naderend onweer tijdig de an tenne uit het toestel om schade door bliksem te voorkomen. Doe dit echter nooit tijdens onweer.; de bliksemstroom zou u kunnen tref fen. Bij het Nederlands Normalisatie Insti tuut (NNI), Polakweg 5 te Rijswijk kunt u gratis de brochure verkrijgen Blikseminslag in anten nes". Hierin wordt op „doe het zelf" basis aangegeven hoe antennes op een voudige wijze beveiligd kunnen wor den. Hiermee zal een zekere mate van beveiliging worden geboden die in een belangrijk aantal gevallen van blik- seinslag voldoende zal zijn. 2 Antennes voor gemeenschappelijke ontvangst (bijvoorbeeld kabel TV-an- tennesl moeten tegen blikseminslag beveiligd zijn. Dit is wettelijk ver plicht. 3 Moet ik de electrische apparaten uitschakelen? De bliksemstroom zou gebruik kunnen van de electrische leidingen in uw huis in een poging om de aarde te vinden. Hierbij kunnen kortsluitingen ontstaan, maar deze zullen onmiddel lijk worden onderbroken doordat de zekeringen doorslaan. (Vervang deze zekeringen pas wanneer het onweer voorbij is). Het is dus bij onweer in het algemeen niet nodig om uw electrische appara ten uit te schakelen. Bij blikseminslag kan echter wel schade worden toege bracht aan apparaten met electro- nische circuits, zoals electronische re kenmachines, telefoons met beeld scherm verbonden aan het electrische net, kasregisters, mini-computers, wekkerradio's, alarminstallaties enz. Deze moeten dus wel tijdig worden uitgeschakeld en los gekoppeld van het electrische net. Kan ik bij onweer telefoneren? Bij onweer loopt u géén groter risico als u de telefoon gebruikt, behalve als uw huis een bovengrondse telefoonver binding heeft. Dan loopt u het ge vaar, dat de bliksem u via de tele foonlijn zou kunnen treffen. In dit ge val is het natuurlijk het beste de hoorn op de haak te leggen en er uit de buurt te blijven tot het onweer voorbij is. Kan ik een bad nemen tijdens onweer? En water gebruiken? Bij blikseminslag in uw huis zal ten minste een deel van de bliksemstroom de water aan- en afvoerleidingen vol gen. Het zal daarom gevaarlijk zijn bij onweer deze waterleidingen aan te raken en te gebruiken. Er is in het algemeen geen gevaar als de waterlei ding van de douche, het bad of de waterkraan met een metalen verbin ding is verbonden met de afvoer, Men moet dus bij onweer voorzichtig zijn met radiatoren, wasmachines, gootstenen en met alle andere voor werpen die een metalen verbinding naar buiten hebben. Tenslotte is het interessant op te mer ken, dat dodelijke ongevallen binnens huis in Nederland afnamen van 28 per jaar in de periode van 1909-1918 tot slechts 2 per jaar in de periode 1959-1968. 6 Waarschijnlijk is dit niet het gevolg van meer bliksemafleider installaties maar eerder van de uit breiding van waterleiding, centrale verwarming en electrische installaties in de huizen. Het onweer is gevaarlijk dichtbij als de tijd die verloopt tussen bliksem en donder minder is dan 10 seconden (geluid verplaatst zich met een snel heid van ongeveer 300 meter per se conde, dus 10 seconden betekent een afstand van ongeveer 3 km Probeer vóór het onweer zó dichtbij is, zo snel mogelijk een schuilplaats te vinden in: Gebouwen, huizen (liefst met een bliksemafleiderinstallatie). Uw auto (waarschijnlijk de veilig ste schuilplaats: het metalen frame werkt als de kooi van Faraday). Dichte bossen (houd tenminste S meter afstand van bomen en laag hangende takken) Als het onweer zo dichtbij is dat de donder de bliksem volgt in minder dan 3 a 5 seconden en u heeft geen schuil plaats kunnen vinden, dan kunt u maar één ding doen: Hurk met de armen om de benen heengeslagen, en met de voeten bij elkaar om het contact met de grond zo klein mogelijk te maken, (als u dit niet volhoudt kunt u ook knielen) Blijf niet in gToepjes bij elkaar staan. Irt'dé Verenigde Staten is het voorge komen dat een kudde van 504 schapen tegelijk door één blikseminslag gedood werd! (via directe inslag) Hiermee hebben we enkele antwoorden gegeven op de vraag wat men kan doen tijdens onweer. Enkele antwoorden, omdat zelfs de geleerden niet kunnen voorspellen waar de bliksem wel en niet zal inslaan. De adviezen beschreven in het boekje „Leven met bliksem" zullen uw vei ligheid bij onweer vergroten, maar 100% zeker is men nooit! De bliksem gedraagt zich daar jammergenoeg te grillig voor. Wordt u in het open veld door de bliksem overvallen, dan loopt u 2 geva ren: 1. U bent het hoogste punt in de om geving en de bliksem treft u direct. 2. Indirecte inslag komt echter veel méér voor. De bliksem slaat in vlak bij u en de stroom verspreidt zich straalsgewijs in alle richtingen in de grond. Hierdoor kan een hoge spanning ont staan tussen uw voeten, zelfs als u tot 20 meter van de blikseminslag verwij derd bent.' De spanning kan een stroom forceren door uw lichaam. U zult misschien niet worden gedood, maar gedeeltelijke verbranding of tij- delijke verlamming is niet uitgesloten. Dit risico wordt verminderd door uw voeten bij elkaar te houden en het contact met de grond zo klein moge- lijk te maken. Vermijd tijdens onweer vooral de vol gende riskante plaatsen: 1 Onder alleenstaande bomen en spe ciaal onder de ver uitstekende takken loopt u het- grootste gevaar tijdens on weer. Deze bomen worden dikwijls door de bliksem getroffen. Het is een fabeltje dat het veilig is onder beuken maar niet onder eiken of wilgen. Ga vooral niet op de grond liggen, om dat door het groter aanrakingsvlak met de grond de kans toeneemt dat een deel van de bliksemstroom door uw lichaam vloeit (zoals we zagen kan de bliksemstroom zich na inslag im mers in alle richtingen verspreiden). De bliksem heeft geen voorkeur. Wel is het zo, dat de sporen van een blik seminslag nogal kunnen verschillen. Bij gezonde bomen met een gladde hechte bast (beuken) dringt de blik- semstroom gewoonlijk niet naar bin nen. Bij andere bomen (zoals sparren) ziet men echter na blikseminslag dui delijk de sporen zoals versplintering van de bast. Bosranden met hoge bomen. Toppen van heuvels of duinen. Metalen afrasteringen, die de stroom naar u toe kunnen leiden van honderden meters afstand. Indirecte blikseminslag. De bliksem slaat in de boom en de stroom ont laadt zich straalsgewijs in de aarde. De koe loopt een grotere kans gewond (of gedood) te worden dan de gehurk te vrouw. Het spanningsverschil bij de koe (tussen zijn voor- en achterpoten) is namelijk veel groter dan bij de vrouw 27 Had de vrouw in radiale richting van de boom op de grond gelegen dan had ook zij een veel grotere stroom door het lichaam gekregen. Bij onweer bent u veilig ïn 'uw '(me talen) auto. De bliksem kan wèl een klapband veroorzaken. antenne is waarschijnlijk het hoogste punt van uw auto en loopt de meeste kans op blikseminslag. De uitgescho ven antenne zou de volkomen ideale Faraday-kooi kunnen doorbreken, waardoor uw veiligheid in gevaar komt. Sluit alle ramen en het eventuele open dak om te zorgen dat het Faraday principe feilloos werkt en te vermijden dat bliksemvonken in uw auto sprin gen. Rijd voorzichtig. Houd er rekening mee dat een bliksemflits u kan verblin den, vooral als de bliksem dicht bij uw auto inslaat. De blik kan inslaan in uw auto en daarbij een klapband veroor zaken. Als u in bijzonder zwaar onweer te rechtkomt is het beter om even te stoppen tot het ergste voorbij is. Blikseminslag kan verkeerslichten en alarmsignalen bij spoorwegover gangen uitschakelen. Tijdens en na onweer moet u dus extra voorzichtig zijn bij het oversteken van beveiligde kruispunten en spoorweg overgangen. In een kunststof auto bent u niet veilig tijdens onweer, omdat deze niet werkt als een Faraday-kooi. Probeer vóór het onweer dichtbij is, zo snel mogelijk een schuilplaats te vinden. Uw auto door de bliksem getroffen Men hoort wel eens, dat als een auto door de bliksem is getroffen, men pas kan uitstappen wanneer de auto van zijn electrische (bliksem) lading is ontdaan, b.v. door met de bumper contact te maken met een lantaarn paal. Maar dit is niet nodig. Een auto kan slechts een beperkte electrische lading opnemen, de overtollige lading van de bliksem zal in de grond verdwij nen. De lading die op de auto achter blijft is in het algemeen te gering om bij het uitstappen of aanraken van de auto een gevaarlijke electrische schok te veroorzaken. Veilig in de auto Tijdens onweer in bossen, velden of aan zee is uw auto waarschijnlijk één van de veiligste schuilplaatsen in de directe omgeving. Hierbij bestaat niet alleen gevaar van blikseminslag maar vaak ook van storm met hevige wind, regen, hagel en sneeuw. Zelfs zonder bliksem bete kent ieder van deze elementen al een gevaar voor de bergbeklimmer, in feite zijn hagelstenen en dikke regen druppels in de mist een duidelijke waarschuwing dat onweer nabij is. Er zullen weinig mensen zijn die nim mer met hun auto door een onweersbui zijn gereden. Toch horen we nooit dat inzittenden van [metalen] auto's door blikseminslag worden gewond. Dit kan als volgt worden verklaard: Om werkelijk beveiligd te zijn tegen de bliksem moet u er voor zorgen, dat de bliksemstroom niet door uw lichaam kan gaan. Als de bliksem uw auto treft zal de stroom via het metalen frame en de banden in de aarde afvloeien. De rubber banden van uw auto kunnen de bliksemstroom niet verhinderen om de aarde te bereiken. De inzittenden zul len binnen in de auto veilig zijn wat verklaard kan worden door het Fara day principe. Bij blikseminslag werkt uw auto dus als een volmaakte be schutting tegen de electrische stroom van de bliksem. Vermijd het open veld. In het open veld is uw tent natuurlijk al gauw het hoogste punt en de bliksem kan u direct treffen, of -wat velen niet weten-indirect. Zelfs als de bliksem niet direct in uw tent zou inslaan, kunt u nog steeds gewond raken door een blikseminslag tot op 20 meter afstand. Kortom, vermijd uw tent op te zetten daar waar u risico loopt tijdens onweer (zoals beschreven in de algemene ad viezen). In uw tent kunt u het beste op een enigszins isolerende droge matras gaan hurken of knielen. Blijf uit de buurt van metalen tentstokken en blijf zoveel mogelijk in het midden van de tent. Dit zijn slechts enkele eenvoudige maatregelen, die het gevaar al aan zienlijk kunnen beperken. Voor hen die hun veiligheid nog verder willen ver groten, bestaan in de literatuur be schrijvingen van bliksemafleiderin stallaties voor tenten. Bliksemslachtoffers kunnen gered worden door onmiddellijk kunstmatige ademhaling en hartmassage toe te passen. Een kampeerder, die dit ge oefend heeft, kan bij blikseminslag het leven redden van een ander. In de caravaan Als uw caravan van metaal is geldt het Faraday-kooi principe net zoals voor uw auto en bent u dus binnen de caravan veilig tijdens onweer. Wel is het raadzaam tijdig eventuele electrische leidingen van buitenaf te ontkoppelen, omdat deze wel eens de bliksemstroom in uw caravan zouden kunnen leiden. Bij een caravan met een niet-metalen carosserie kan men een bliksembe veiliging aanleggen m.b.v. een draad van gegalvaniseerd staal of aluminium (o4 a 5 mm) verbonden aan het chas sis. Ook kunnen hiervoor de aluminium afwerklijstjes worden gebruikt langs de omtrek van de caravan. De TV-antenne moet aan de buiten kant van de caravan worden gekoppeld aan de bliksemafleider (zie ill.). Bij stacaravans is het beter de TV-antenne maar helemaal buiten de caravan te installeren (bijvoorbeeld op een paal). Eventueel kan men voor de stacaravan ook nog een aparte geaarde leiding maken, verbonden aan een zolang mogelijk (5 m volgens de norm) meta len grondpin of buis. Hierdoor wordt vermeden dat de bliksemvonk over springt naar andere voorwerpen of personen in de nabijheid. Bij onweer moet men tijdig eventuele electrische leidingen van buiten af ontkoppelen. De kabel van de TV-antenne moet tijdig van het TV-toestel worden afge haald, opgerold en opgehangen dicht bij de wand of het aansluitingspunt, zodat uw TV-toestel niet door bliksem inslag beschadigd wordt. Bij onweer: vermijd direct contact met leidingen en metalen voorwerpen in de caravan. Onweer in de bergen is gevaarlijk, omdat men het dikwijls niet kan zien naderen. Informeer daarom, vóórdat u met een bergtocht begint, of het lokale weerbericht goed is en blijft! Houd u aan de adviezen van berggidsen. Eenmaal in de bergen is het moeilijk een schuilplaats te vinden en loopt u de kans een ideaal doelwit te worden voor de bliksem. Onweer in de bergen komt meestal opzetten in de middag. Pro beer af te dalen voordat de bui er is. Of zoek een schuilplaats in een berghut (met bliksemafleiderinstallatie). On weer zou u kunnen zien naderen door het verschijnen van de nu wel bekende cumulonimbus wolk, ware het niet dat u er meestal al middenin zit! door het menselijk lichaam dan door de bergrots, die meer weerstand biedt. Ga daarom niet op de grond liggen. Een berghol is tamelijk veilig mits u het contact met de wand vermijdt. (De bliksemstroom kan u langs het voch tige oppervlak van de wand treffen). Op bergkammen en toppen is het verschijnen van St. Elmusvuur ook een goede aanwijzing dat onweer in de buurt is. Bij daglicht is St. Elmusvuur natuurlijk niet te zien, maar het sis send geluid ervan en de vreemde ge waarwording van geëlectrificeerd hoofdhaar kan een eerste teken zijn dat er direct gevaar dreigt (zelfs bij een blauwe hemel). Het gevaar om door de bliksem getrof fen te worden kan als volgt worden verminderd: Vermijd bergtoppen en kammen. De bliksem slaat waarschijnlijk in de bergtop en een stroomstoot door uw lichaam zou u kunnen verwonden of zelfs doden. Ook het klimtouw zou de stroom naar u toe kunnen leiden, speciaal als het nat is. Laat uw pickel en andere lange voor werpen in de steek. Maak zo min mogelijk contact met de berghelling. De stroom vloeit liever Langs moeilijk begaanbare berg paden ziet u wel eens kabels of hekken. Blijf zo ver mogelijk uit de buurt van deze uitgestrekte metalen geleiders die de bliksemstroom naar u toe kunnen leiden. Tijdens onweer is het niet alleen ge vaarlijk als u boven in de bergen zit. Ook beneden in de bergweiden kan de bliksem nog inslaan, (zie algemene adviezen). Speciale draagbare bescherming is theoretisch mogelijk maar in de prak tijk nog niet bewezen. Er bestaan ook uiterst dunnen (enige duizendsten mm dik) aluminium licht gewicht capes. Die zijn misschien goed tegen de kou maar niet tegen blikseminslag, welke deze waarschijnlijk explosief doet smelten en zelfs verdampen. Neem daarom tijdens onweer de vol gende voorzorgsmaatregelen: Alleen binnen in uw (metalen) auto bent u veilig. Verlaat nooit uw auto voordat het ergste onweer voorbij is. Bij naderend onweer de antenne in trekken. Dit kan ook schade aan uw autoradio voorkomen. Uw autoradio- 1. aansluiting op chassis 2. aansluiting op TV-antenne S. dwarsverbinding 4. eventuele aparte aarding (hiervoor __geen aluminium gebruiken i.v.m. corrosie) een In de tent Wanneer u tijdens onweer met uw tent in de bossen, velden of bijvoorbeeld aan zee vertoeft, loopt u natuurlijk een veel groter risico om door de bliksem getroffen te worden dan binnenshuis. Door de juiste plaats voor uw tent te kiezen kunt u het gevaar enigszins verminderen. Plaats uw tent nooit onder een alleen staande boom of onder de ver uitste kende takken ervan. Alleenstaande bomen zijn namelijk altijd een goed doelwit voor de bliksem. Ook onder bomen aan de rand van een bos is het gevaarlijk. Een betere plaats voor uw tent is in hét bos. maar houdt hem minstens op 3 meter afstand van de boomstammen. .V

Soester Courant | 1980 | | pagina 10