Wat niet in de vakantie- folders vermeld staat: t— i Ggg/fsf, Mis mwmèêmmmmmmmmmmmmmmmw :f ^«ïpsjrsspfpftii^wis* W mÊÊTé it' x 'ff J mm K^EEW^^E?*,8!B? mjwjwwwwa» en voorkeur. Wel ren van een blik- nnen verschillen, met een gladde 0 dringt de blik- .jk niet naar bin- »n (zoals sparren) )likseminslag dui- als versplintering ge bomen. Is of duinen, eringen, die de cunnen leiden van stand. Soester Courant van woensdag 6 augustus 1980 „Roemenië, vakantieland met veel gezichten. nslag. De bliksem en de stroom ont~ ïewijs in de aarde, rotere kans gewond den dan de gehurk ningsverschil bij de tor- en achterpoten) groter dan bij de radiale richting van tnd gelegen dan had irotere stroom door jen. |k lichaam dan door ïeer weerstand biedt. p de grond liggen. imelijk veilig mits u 3 wand vermijdt. (De in u langs het voch- n de wand treffen). k begaanbare berg- eens kabels of hekken. gelijk uit de buurt van e metalen geleiders die )m naar u toe kunnen is het niet alleen ge- >oven in de bergen zit. de bergweiden kan de islaan. (zie algemene ?bare bescherming is gelijk maar in de prak- iwezen. Er bestaan ook (enige duizendsten mm n licht gewicht capes, hien goed tegen de kou n blikseminslag, welke ijnlljk explosief doet :s verdampen. moet Mamaia's hoofdstad Constanza eens bezoeken. Weliswaar opnieuw een zeer luidruchtige touringcar, maar de geluidshinder duurt slechts twintig minuten en omgere kend in Nederlands geld moet er voor een retourtje slechts dertig cent per persoonre tour) voor worden neergeteld. Het is best de moeite waard U te laten gidsen door de fol ders van het Roemeens ver keersbureau. U komt in Con stanza dan terecht in fraaie musea en historische gebou wen. Hoewel er wordt gepre dikt dat in Roemenië vrijheid van godsdienst bestaat gaan er in de folders geen aanbeve lingen uit om eens een bezoek te brengen aan Roemeense kerken. Wie daarvoor belang stelling heeft, en dan hoeft men bepaald niet tot welk kerk genootschap dan ook te beho ren, zal vooral zondags de schoonheid van de Grieks-Or thodoxe kerkmuziek ervaren. Wel tijdig aanwezig zijn, want in Roemenië schijnt nood nog altijd te leren bidden. De ker ken zijn er stampvol, de men sen volgen de kerkelijke ge beurtenissen soms vanaf de straat. Veertien dagen Mamaia zijn volstrekt onvoldoende om een objectieve impressie van een stukje Roemeens vakantie-land te geven. Dat de mensen er uitermate gastvrij en vrien delijk zijn kan echter niet als een toevallige omstandigheid worden beschouwd. Evenmin de service, waarover in reis- folders wel wordt gesproken. Iedere hostess doet er alles aan, om aan uw wensen en ver langens tegemoet te komen. Ze houden regelmatig „spreek uur" in hotels en zorgen er voor dat U zich niet voelt als een vreemdeling op Mamaia. De aan ons reisgezelschap tóegewezen Annemieke was op voorbeeldige wijze voor iedereen in touw. Hostess-ser- vice, het bestaat. En wat Roe menië betreft, wanneer een bloemig aardappeltje, een mals biefstukje en een zacht gekookt eitje ook in een vakan tie culinaire heerlijkheden zijn die U geen dag kunt mis sen dan moet U Roemenië de eerste jaren nog maar even uit uw vakantie-agenda schrap pen. Wie echter een betaal bare en zonnige vakantie in een zeer schoon land op prijs stelt moet toch maar eens bij reis bureau Gerth of Holland Inter national gaan informeren. Jan Leyendekker tegen betaalbare prijzen op genomen. Wanneer U echter heeft geboekt komt de aap uit de mouw. Vertrek iedere och tend rond de klok van vijf uur tegen middernacht van dezelf de dag kunt U weer buiten spe len. Slachtoffers van deze „aan trekkelijke" excursies dienen er rekening mee te houden dat een uitstapje naar Athene bij voorbeeld heen en terug een reisduur vraagt van circa ze ven uur. De folder heeft namelijk ver zuimd te vermelden dat U op het vliegveld geen Toepolef straalvliegtuig wacht, maar een zeer direct na-oorlogse 2-motorige brik zonder lucht drukcabine. Athene - Istan- bul - Kiew en Cairo, het zijn steden die verleidelijk dicht bij uw Roemeense vakantie bestemming liggen, maar een mens moet er wel iets voor over hebben. En dan zijn er nog gezellige uitstapjes naar de wereldberoemde Karpaten. Dat vraagt ook een investering van circa achttien uur en een solide zitvlak. Dat laatste heeft dan weer te maken met het feit dat een niet gering aantal Roe meense touringcars van zeer bejaarde leeftijd zijn. Wie meent dat men ook zonder ver re reizen veel kan vertellen Wat doen mensen die een groot deel van het jaar met gerechtvaardigd verlangen naar zon en warmte uitkijken? Juist, ze rekenen, als een soort hoofdprijs uit de loterij, dat hun vakantie zon en een blauwe hemel te zien zal geven. Wie in een van de Lage Landen woont heeft zich er langzamerhand mee verzoend dat Pluvius dit gebied als zijn vakantie-oord heeft uitgekozen. Op zoek dus naar de zon, elders in Europa. Het weer in Italië was ook lange tijd niet om over naar huis te schrijven, Spanje kende naast de zon ook bomaanslagen als welkom, en dan ontdekt je in eens Roemenië. Zon, aan de kust schoon water, wijn, muziek en dans. In financieel opzicht zeer aantrekkelijk, minder dan drie uur vliegen, inpakken en wegwezen dus. Even voorbij Wenen werd het sprookje waar. Het wolkendek onder ons verdween en met de neus tegen het Toepolef- raampje gedrukt wordt de de aarde van dit deel van Euro pa zichtbaar. Roemenië, een gastvrij land, vertelt de fol der. Bij aankomst op Maiama blijkt deze mededeling nog niet te zijn doorgedrongen. Hoewel slechts twee vliegtui gen hun porties vakantie-gan- gers bij de douane inleveren duurt het bijna drie uur alvo rens bezoekers van de Zwarte Zee-kust hun hotels hebben be reikt. Wat ons betreft voor treffelijke hotels. Ruime ka mers met uitzicht op een zee die net zo zwart is als de Mid- delandse zee blauw. We toet sen de reisfolders. Een eerste verkenning maakt duidelijk dat de zee helder, het strand schoon en de temperatuur in derdaad rond 27 graden cel- cius schommelt. Wat kan in deze zomerse omstandigheden een geslaagde vakantie nog in de weg staan? Voor de knie soren heel veel, voor de men sen met aanpassingsvermo gen, omdat ze er toch niets aan kunnen veranderen, heel weinig. Als men voor veertien dagen, zoals wij deden, hotel op basis van vol pension boekt, dan is er de zekerheid dat men niet van honger zal omkomen. Tweede zekerheid, onze veer tiendaagse momentopnamen brachten aan het licht dat fol ders uitvoerig de Roemeense gastronomie belichten maar dat daar op tafel weinig of niets van is terug te vinden. De kwaliteit van de maaltijden is op z'n vriendelijkst gekwa lificeerd met matig. En daar zit je dan met je vol pension. Daar heeft men in Roemenië iets aardigs op bedacht. Wie er tegen opziet om vel over been thuis te komen kan voor weinig geld in hetzelfde of een ander hotel voortreffelijke maaltijden gebruiken. En dan blijken er inderdaad kaaskro ketten (Bulete de cascaval) - Varkensvlees in wijnbladeren (Sarmale) - flensje met zure room en krenten (Clatite) - bladerdeeg met nootjes (Ba- clava sarailie) te kunnen wor den besteld. Dit soort heerlijk heden en andere nationale ge rechten maken zoals gezegd geen deel uit van het vol pen sion-programma. Wie echter door een stevige trek wordt geplaagd is voor een 4-gangen diner, met daarbij een fles zeer goede Roemeense cham pagne en een fles rode tafel wijn niet meer dan dertig gul den voor 2 personen kwijt, inclusief een stevige fooi. De prijs van dertig gulden is dan wel gebaseerd op de officiële wisselkoers, circa 600 Lei voor honderd harde Nederlandse guldens. Direct na aankomst in Roemenië zult U echter ontdekken dat dollars, mar ken, ponden en guldens bij Roemenen in hoog aanzien staan. Op de zwarte markt, en die is in vakantiegebieden overal aanwezig, wordt grif 1000 Lei voor 100 gulden neer geteld. Wie zo gelukkig is naast zon ook van Roemeense muziek en dansen te houden komt in het beloofde land terecht. Na genoeg in ieder hotel klinken de opzwepende hora's en zijn het de panfluiten die van de aarde een hemel willen maken. Liefhebbers van folkloristische dansen worden in de meeste van deze etablissementen op hun wenken bediend. Wie het niet treft kan voor een luttel bedrag terecht in de openlucht theaters waar de beste Roe meense folkloristische groe pen zich laten zien en horen. Een hoofdstuk apart zijn de excursies die men vanuit de vakantie standplaats kan on dernemen. Steden als Cairo - Kiew - Istanbul en Athene zijn in het excursie-programma

Soester Courant | 1980 | | pagina 11