Confectiebedrijf Pribor gaat sluiten t Meer bezoekers Natuurbad dan vorig jaar Kleuterschool „De Bengelenbak" laten voortbestaan Zo ii Ontslagvergunning voor al het personeel aangevraagd Afdracht sportverenigingen ruim 30 gulden per lid Voorstel B. en W. Tijdelijk ongemak Muziek uit „De Flint" Tekort sportstichting ruim 2% miljoen -si. Recreatie Wij zijn vrijdag 8 augustus weer geopend HEINEKEN BIER CANDY NUTS SÜCADELAPPEN BLOEMKOOL UNIEKAAS Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 6 augustus 1980 58e jaargang no. 50 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H.E. J.SMIT Abonnement per halfjaar f 10.40 Buiten Soest per halfjaar f20.80 Verschijnt iedere Woensdag bestaansrecht, maar dan niet in de huidige vorm. Een gesprek over voort zetting in een andere vorm heeft men nog niet kunnen houden door de wei gerachtige houding van de heer v.d. Bor. Hij komt a.s. maandag terug van vakantie. Het personeel ging afgelopen maandag reeds aan de slag. Wel heeft de heer v.d. Bor de mogelijk heid geopperd om een loonconfectiebe- drijf te beginnen waar dan een aantal medewerkers van Pribor aan de slag zouden kunnen." Pribella in Bladel was een loonconfee- tiebedrijf en alleen al gezien de gang van zaken daar twijfelt het FNV aan dit plannetje van de heer v.d. Bor. In ieder geval heeft men het personeel van Pribor nu aangeraden zich ernstig te bedenken alvorens ip het dan op te zetten nieuwe bedrijf aan de slag te gaan. Bekend is wel dat Pribella nog een forse schuld heeft aan de Vereniging van Loonconfectionairs en zolang deze schuld niet is betaald, kan van het opzetten van een nieuw loonconfectie- bedrijf geen sprake zijn. Verkocht Volgens de woordvoerder van het FNV is het bedrijfspand van Pribor al ver kocht aan de naastgelegen Drukkerij Klomp. In feite zou v.d. Bor zijn oude pand nu huren. Die verkoop hoefde uiteraard geen consequenties te hebben voor de voort zetting van het bedrijf, maar toch besloot- de eigenaar het collectief ont slag voor zijn personeel aan te vragen. Pribor heeft ruim 25 jaar bestaan. De gebruiksvergoeding voor de ge meentelijke sportakkornmodaties wordt voor de meeste verenigingen van 27,50 gulden verhoogd tot 30,25 per lid. Dat stelt het dagelijks be stuur van de sportstichting voor aan het stichtingsbestuur dat volgende week woensdagavond in het openbaar vergadert. Met het vorig jaar ingevoerde passe- partout-systeem wordt de vergoeding voor het gebruik van de gemeentelijke sportakkornmodaties via het ver enigingsbestuur op de verenigingsle den verhaald. Voor de meeste vereni gingen, vijftien van de vierentwintig, was dat bedrag dit jaar 27,50. En kele verenigingen betalen minder, af hankelijk van de voorzieningen welke voor hen beschikbaar zijn. Voor de atleten van S.O. Soest is het bijvoor beeld 18,85 en voor de honkballers van de Knickerbockers 21,25. De leden van de zwemvereniging De Duinkikkers betalen echter aanzienlijk méér; namelijk 34,70. Voorgesteld wordt het bedrag voor 1981 op te trekken tot 30,25 en dat geldt dan de verenigingsleden van Selby, Badso, The Red Stars, Bridge club Soest, Bridgeclub ONI, De Spring- bokken, BDC (handbal), de hockeyclub Soest, De Eemvogels (korfbal), Shot (tafeltennis), LTC-Soest, LTV-Soester- berg, SEC, S.O. Soest (voetbal), Soes- terberg (voetbal), VVZ, Olympia-vol leybal, SVV (volleybal). AGAVS (gym- nastiek) en De Duinkikkers. De leden van deze zwemvereniging gaan dus 4,45 minder betalen. Voor de leden van S.O. Soest-atletiek wordt de bijdrage gebracht op 25,75; voor de Knickerbockers op 28,50; voor de Soesterbergse korfbalvereni ging Oranje (KVO) op 26,45 en voor de voetbalvereniging Hees op 29.20. Volgens het voorstel wordt ook de ver goeding voor incidenteel gebruik voor niet-deelnemers aan de sportstichting verhoogd: grasvelden 50 gulden per twee uur, maximaal 165 gulden per dag; oefenvelden (gras) 13 gulden per twee uur, maximaal 35 gulden per dag; halfharde velden Bosstraat-oost 52 gul den, maximaal 165 gulden; Bosstraat west 27,50, maximaal 188 gulden; kleedgelegenheid per twee kleedka mers 18 gulden per twee uur, maxi maal 52 gulden per dag; trimmen per veld (voor de plaatselijke scholen) 36,50 per uur, inclusief gebruik kleed kamers; gymnastieklokalen 5,50 per half uur; sportzalen 9 gulden per half uur sporthal 18 gulden per half uur. Tenslotte worden ook de verenigings- bijdragen in de kosten van de medi sche sportkeuring met 10aangepast. De deelnemers aan de sportinstuiven zouderi volgend jaar 1,50 per per soon moeten gaan betalen. Het bedrijfspand van Pribor aan de Steenhoffstraat Voor het personeel van het aan de Steenhoffstraat [c.q. Parallelweg] gevestigde confectiebedrijf Pribor ziet de toekomst er somber uit. Weliswaar op de hoogte van het feit dat de directie voor de 53, meest vrouwelijke, perso neelleden een collectief ontslag had aangevraagd, leefde men toch in de veronderstelling dat het allemaal wel zou gaan meevallen. Maandagmorgen heeft een woordvoerder van de Indus triebond FNV, de heer W. Brand, die eventuele hoop op werkbehoud op een zeer laag pitje, gezet. De bond zal zeker in eerste instantie niet akkoord gaan met het collektief ontslag, maar daar naast alle mogelijke garanties eisen voor het personeel als dat onverhoopt toch per 1 november op straat zal komen te staan. Hoever de stemming onder het perso neel nu gedaald is, bewees een ano niem telefoontje aan onze redactie met de mededeling dat de eigenaar van Pribor, de heer J. van der Bor, ,,met al zijn geld naar Zwitserland was ver trokken". Tot dat ..gerucht" zou de heer v.d. Bor zelf aanleiding gegeven kunnen heb ben. door nog steeds niet het vakantie geld aan het personeel van zijn in het Brabantse Bladel gevestigde bedrijf ..Pribelle" te hebben betaald. Ook voor Pribella zette de heer v.d. Bor een sluitingsprocedure in werking. Dit ondanks dat zijn bedrijfsleider daar, goede mogelijkheden ziet om het bedrijf, weliswaar wat „afgeslankt", voor te zetten. (In Bladel is het bedrijf inmiddels door het personeel overge nomen en het wordt onder de naam Petra gaande gehouden f. De gang van zaken daar heeft het vertrouwen in de heer v.d. Bor geen goed gedaan. Het FNV twijfelt ernstig aan de capacitei ten van de heer v.d. Bor om een bedrijf te leiden. Hij heeft tot nu toe geen deugdelijke argumenten aangevoerd, waaruit de noodzaak van de sluiting van Pribor zou kunnen blijken. De Industriebond heeft geen enkel vertrouwen in hem, óók al door de houding van de heer v.d. Bor en het gemak waarmee hij afspraken niet nakomt en toezeggingen intrekt. Vertrouwen heeft ook de Nederlandse Herstructureringsmaatschappij niet, Foto: Herman van Dam want deze heeft laten weten geen medewerking te kunnen verlenen aan het steunen van Pribor. De heer Brand blijkt weinig mogelijkheden te zien het personeel in Soest aan de werk te houden. Pribor heeft zijnsinziens wel Vorig jaar 12 december besloot de raad de openbare, kleuterschool „De Benge- lenbak" aan de Duinweg, gedurende het schooljaar J980-1981 in stand te houden. Burgemeester en wethouders stellen nu voor een soortgelijk besluit te nemen voor het kalenderjaar 1981. Het besluit van de gemeenteraad van vorig jaar december is inmiddels door de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen bekrachtigd.' In overleg met de oudercommissie, de hoofdleidster van de school, de ge meenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs en de vereniging voor openbaar onderwijs, stellen b. en w. nu voor aan de minister te vragen de school in ieder geval gedurende het hele jaar 1981 te laten voortbestaan en er gelijktijdig bij hem op aan te dringen dat hij in zijn beslissing een clausule opneemt dat op een instand houding van tenminste drie jaar kan worden gerekend. Het college verwacht van een derge lijke clausule dat de toeloop van kleu ters, waarvan de ouders openbaar onderwijs wensen, zeker zal doen toe nemen. De kleuterschool „De Bengelenbak" zorgde voor de toelevering van leerlin gen voor de openbare lagere Margriet- school. Die school moest echter, na een conflict tussen oudercommissie en schoolleiding, worden gesloten. Dat gebeurde in het schooljaar 1976-1977. Door het conflict daalde evenwel ook het aantal kleuters van de Bengelen- bak. Aan die daling lijkt nu een eind gekomen te zijn, waaruit men conclu deert dat het vertrouwen in het open baar onderwijs, bij de in de wijk Soest-Zuid wonende ouders, is terug gekeerd. Daarom zijn zowel de oudercommissie van de kleuterschool als de gemeen schappelijke schoolraad en de vereni ging voor openbaar onderwijs van mening dat in de wijk Soest-Z'uid op nieuw een openbare lagere school ge sticht moet worden. De afstand tot de meest nabij gelegen openbare kleuterschool is een kilome ter. Deze school echter, de Regen- tuuter, is een zogenaamde „jenaplan"- school en dat is een onderwijssysteem dat niet door iedere ouder voor zijn kind gewenst wordt. De volgende in aanmerking komende kleuterschool ligt op 1% kilometer afstand, maar deze school is niet langs beslist veilige wegen bereikbaar. Derhalve komt ook het college tot de conclusie dat instandhouding van „De Bengelenbak". in ieder geval voor het jaar 1981, noodzakelijk is. Vandaag en donderdag 7 augustus worden er in Soest wegverbeteringen aangebracht die tijdelijk klein onge mak veroorzaken. Woensdag 6 augus tus moet rekening worden gehouden met filevorming en-vertraging op en om de Bosstraat, het Hertenlaantje, de Veenzoom, Nieuweweg, Beukenlaan, Laanstraat, Beckeringstraat en bij de verkeersdrempels van het Kerkpad met'de kruisende wegen. Donderdag 7 augustus asfalterings- werkzaamheden op de Grote Melm- weg, het tunneltje in het verlengde van de Soester Engweg onder de Dalweg en de Molenstraat. Klein ongemak voor plezierige verbeteringen. A.s. zaterdag 9 augustus, van 15.00 tot 16.00 uur, wordt vanuit het Amers- foorts Kultureelcentrum „De Flint" een rechtstreekse radio uitzending ver zorgd welke voor publiek gratis toe gankelijk is. Aan deze uitzending wer ken mee Willeke Alberti, Ben Cramer, Balloon, Letty de Jong, Peter Wiede- meyer, een combo onder leiding van Lex Jasper en het Vara-dansorkest. Voor het dienstjaar 1981 wordt het tekort van de Stichting voor Lichame lijke Opvoeding en Sport Soest ge raamd op totaal 2.875.740 gulden. Dat is ruim twee ton méér dan voor het nu lopende jaar. De gemeente neemt dit tekort geheel voor haar rekening. De begroting van de sportstichting wordt daardoor sluitend op een totaal bedrag van 3.639.205 gulden. Foto: Herman van Dam Ondanks de barre weersomstandigheden van de eerste weken van juli is het totaal aantal bezoekers aan het Soester Natuurbad nu al aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Nu maakten in totaal tot en met de maand juli 84.698 bezoekers gebruik van deze „welzijns,'-voorziening, tegen vorig jaar 68.328. Zo slecht als het vorig jaar was kan het al niet meer worden Het totaal aantal bezoekers kwam toen op 85.912: april 100; mei 20.125; juni 30. 490; juli 17.613; augustus 12.803; september 4.781. Dit jaar was het bad in de maand april niet geopend; in mei kwamen er 17.815 bezoekers; in juni 22.335 - en in juli 26.733 bezoekers. Door het massale bezoek de eerste dagen van de maand augustus is het totaal aantal van vorig jaar al ruimschoots over schreden. Het neemt natuurlijk niet weg dat er toch sprake zal zijn van een „slecht jaar". In 1978 kwamen er 122-251 bezoekers; in 1977 in totaal 103.986en in 1976 zelfs 202.419 bezoekers. Een heel best jaar was 1973 met 235.197 bezoekers; daarop volgde 1974 met 130.221 bezoekers en dat werd een diepte punt genoemd. Men wist toen niet dat het nóg slechter kon zoals vorig jaar met bijna 86.000 bezoekers. Zo erg wordt het in ieder geval dit jaar niet; met enige goede wil, of beter gezegd goed weer, eindigen we tussen de 110.000 en 120.000. Bovenstaande foto werd maandagmiddag genomen. Na een zéér druk weekend was het er zéér rustig. De niet-frequente bezoekers van het bad moet het opgevallen zijn dat de met rozenstruiken omzoomde gazons voor de kleedkamers, dit jaar gebruikt mochten worden. Vroeger stonden er bordjes met het verzoek deze grasveldjes niet te betreden. Er werd zo'n druk gebruik van gemaakt dat je je kunt afvragen of het niet verstandig is het „tegelperron" wat smaller te maken? De „rozenbedden" mogen in ieder geval wél opgeofferd worden voor het zit-genot. Onder kreten als Denemarken, here we come" hebben wij de Nederlandse regen enige tijd voor Deens hemelwater inge wisseld en dat ondanks het feit dat wij tijdens de autorit de naam van ons vakantieland meenden te moeten vertalen als Zonnehoekof iets van ge lijke strekking, maar dat moet Deens uit de nekharen geweest zijn. Feit is dat het adres van hen met wie wij ons huis ruilden „Zonzijde 8" was. Een deel van de tocht voeren we met een drijvende gok- en biertent waar, in naar regen kleding en verschaald bier rui kende scheepruimten, begerig publiek met grote hoeveelhe den alkohol- en nicotinehouden- de stoffen in plastic draagtas sen, struikelend en scheldend een nog niet gesloopte gokauto maat zocht. Het land aan de overkant en zijn inwoners zijn, vooral als de zon schijnt, echter heel vriendelijk, wat je direkt al zou kunnen opmaken uit de niet al leen sierlijk gevormde, maar ook onbeschadigde en zelfs „onbespoten" wachthuisjes voor de bus, waar het goed schuilen is. In het zacht glooi ende landschap steken ronde heuveltopjes de kop op, be kleed met bossages als met kort amerikaans of met een kerkje met rood zadeldak. Langs de kronkelige landweg, die door schilderachtige dorp jes met vakwerkhuizen voert, staan poppekastachtige kraampjes waar de bewoners overtollige aardbeien, fram bozen of aardappelen te koop aanbieden. Wie geen gepast geld bij zich heeft kan het ei genhandig wisselen in het naast de vruchten des lands geplaatste geldkistje... Vriendelijk is ook hun taal die spreekt van een knallert (brommer) of een slentretur (wandeltocht) door een gamle (oude) binnenstad en waar je gehakt bij de slagter (slager) krijgt als je karbonade bestelt. Wie een rustige vakantie in een dunbevolkt land zoekt en daar bij de ervaring van een grap pig aandoend maar toch onver staanbaar taaltje wil opdoen, kan tamelijk dichtbij huis te recht. Ik denk dat veel mensen eigen lijk helemaal niet zo ver weg willen, maar alleen maar graag bij hun vrienden willen terugkomen nadat ze weet-ik- veel-waar-hele maal geweest zijn. Anderen zoeken tijdens de vakantie het grote avontuur uit onvrede met de bekende weg waarnaar niet meer gevraagd behoeft te worden en dartelen rond in de bergen waar de be woners zelf ook sjokkend door het leven gaan. Misschien zoeken we allemaal naar een vernieuwde ervaring omdat we hunkeren naar een nieuwe wereld. ALLEEN DONDERDAG HAGELWITTE DEZE WEEK ALLEEN DONDERDAG KILO EXTRA BELEGEN ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG 24 FLESSEN 500 GRAM voor slechts KILO van 17.00 voor slechts Afhaalprijs van 13.60 voor Restaurant (250 gram gewone prijs) Zie onze advertentie Zie onze advertentie Zie onze advertentie Burg. Grothestraat 16 Soest - Tel. 02155-17249 Margriet en Peter Meijer

Soester Courant | 1980 | | pagina 1