De Renault 5 Turbo Geneest slangengif? 7.50 2.50 2.95 Luchtvaarthistorie in vogelvlucht De Borg jbuitengebeuren' van de TROS •s t 9 JOS IWORTMANN ,Ploetergeus, ploetert verder... Een nieuwe versie van de Renault 5: Nieuw in het INFOrmatie- centrum Diefstal uit auto Brutale diefstal PIETER BOR'S KAASHUIS Zacht belegen kaas Licht beschadigd Kleine eieren no 4, 20 stuks Studentenhaver PIETER BOR'S KAASHUIS Portefeuille gestolen I Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray I Nu óók voor dames. a 5T 'S u 8 Wilson Glenny - Vico - Bleyle - LaCoste j Vliegfeest ,,Da Vinei" op Luchthaven Rotterdam Omstreden geneeswijze voor multiple sclerose en arthritis SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Ruim 7200 gulden voor „Bank" Gemak dient de mens. 9 Soester Courant van woensdag 6 augustus 1980 9 Vanaf juli 1980 zal Renault in Frank rijk van start gaan met de verkoop van de eerste Franse in serie vervaardigde auto voorzien van benzinemotor met turbocompressor. Voor Renault betekent het uitbrengen van dit nieuwe model een mijlpaal, aangezien met deze Renault 5 Turbo een direct verband is gelegd tussen de jarenlang^" autosportactiviteiten van Renault en het tot standkomen van een seriemodel. De ervaring die de Renault ingenieurs opdeden in de diverse takken van autosport waarin door Renault wordt deelgenomen (Le Mans, Formule I, rally's en races) heeft voor een belang rijk gedeelte de totstandkoming van dit nieuwe model bepaald. Deze nieuwe telg in de al uitgebreide Renault 5 familie zal geproduceerd worden in de fabriek van Alpine Re nault te Dieppe (5 stuks per dag). In totaal worden per dag 2.400 Renaults 5 vervaardigd, waarmee dit model dan ook de meest verkochte Franse auto is. Met het uitbrengen van de Renault 5 Turbo staat Renault een tweeledig doel voor ogen; enerzijds tegemoet te ko men aan de wensen van een nieuw koperspubliek en anderzijds haar re putatie van sportieve automobielfabri kant te onderstrepen door - na homolo gatie in de diverses-groepen -.deel te gaan nemen aan rally's, rheetellend voor het wereldkampioenschap. In 1981 zal bovendien een serie Europese merkenraces worden verreden met de Renault 5 Turbo, waaraan door een 40-tal rijders kan worden deelgeno men. Voor de rally-versies van de Renault 5 Turbo zullen motoren gebruikt worden met een vermogen reikend tot 250 pk. Het debuut van de Renault 5 Turbo zal worden gemaakt in de rally van Corsi ca met aan het stuur Jean Ragnotti. Dat Renault met dit model net zo'n succes hoopt te behalen als met haar voorgangers, de Alpine A 110 Berlinet- te en de Renault 8 Gordini, spreekt vanzelf. Aan de ingenieurs van Renault Sport zal het niet liggen, zij waren vanaf het eerste begin nauw betrokken bij de totstandkoming van de Renault 5 Turbo. Stoer uiterlijk De Renault 5 verloochent haar uiterlijk niet. De lijnen van de Renault 5 zijn duidelijk herkenbaar. Niettemin geven de ingrijpende carrosserie-verande ringen de 5 Turbo een compleet nieuw aanzicht. Met name de opvallend gestyleerde achterkant met de luchtinlaten in de wielkasten geeft de Renault 5 Turbo een fors en stoer uiterlijk. Aan dit opvallende uiterlijk dragen bovendien nog bij o.a. de daklijsten die overgaan in de dakspoiler, de in de bumper geïntegreerde voorspoiler met ingebouwdé vèrstralers, verbrede spatschermen, zijspoiler, en de brede fraai gestyleerde velgen met Michelin TRX banden. Ook aan, het interieur werd door de ontwerpers buitengewone aandacht be steed. Prestatie en styling zijn van een geheel nieuwe opzet. De meters onder gebracht in het met kunstleer beklede dashboard geven de bestuurder alle gewenste informatie. De stoelen van de Renault 5 Turbo'wèrdèn ontworpen in overeenstemming met het karakter van de auto, d.w.z. zij bieden een goede zijdelingse steun en een hoge mate van zitcomfort. De inhoud van de twee benzinetanks, die zijn aangebracht onder de voor- stoelen voor een optimale gewichtsver deling, is 93 liter. Dit geeft de Renault 5 Turbo een grote actieradius; een af stand b.v. van Parijs naar Nice kan zonder tankstop worden afgelegd. De levering in Frankrijk van deze nieuwe Renault start begin juli 1980. De overige Europese landen zullen de Renault 5 Turbo eind dit jaar of begin volgend jaar in hun gamma opnemen. TECHNISCHE GEGEVENS: Algemeen Middenmotor, achterwielaandrijving, 3-deurs, carrosserie, 2 zitplaatsen. Carrosserie De carrosserie is direct afgeleid van de Renault 5. Gewichtsbesparing werd bereikt door gebruikmaking van dun ner plaatstaal voor bepaalde delen. Portieren, achterklep en het dak zijn van aluminium; spatschermen voor en achter, voorklep, bumpers voor en achter en de zijspoilers zijn van met glasvezel versterkt polyester. Van po- lyuretaanschuim zijn de daklijsten en de dakspoiler boven de achterklep. Motor 4-cilinder, 4-takt, 1397 cm2 cilinderin houd, afkomstig uit de Renault 5 Alpi ne, contactpuntloze transistorontste king. Wielophanging Onafhankelijke wielophanging voor en achter. Voor: dubbele draagarmen met torsiestaven, stabilisatorstang; Achter; dubbele draagarmen met schroefveren, stabilisatorstang. Remsysteem Gescheiden remsysteem en geventi leerde schijven op vier wielen. Rembe- krachtiging. Gewicht 970 kg (rijklaar), waarvan 386 kg op de vooras en 584 kg op de achteras. Brandstofverbruik bij constant 90 km/uur: 1 op 13 bij constant 120 km/uur: 1 op 9,5 bij stadsverkeer 1 op 10,5 Prestaties topsnelheidmeer dan 200 km/uur. In het gemeentelijk Informatiecen trum aan de Steenhoffstraat liggen deze week vier nieuwe brochures voor geïnteresseerden gereed. Het eerste boekje 'heet „Bij de hand" en is een uitgave van het ministerie van Sociale Zaken met als ondertitel „Wenken voor de werkende vrouw". Maar het boekje is ook duidelijk gericht op vrouwen die er over denken om een baan buitens huis te kiezen. Het is een echt tip-boekje, waarin bijvoorbeeld staat waar vrouwen te recht kunnen om een werkkring te zoeken, hoe je te weten komt wat de opleidings- en omscholingsmogelijk heden zijn en waar je terecht kunt voor een beroepskeuze advies. Belasting en kinderopvang zijn onderwerpen die het boekje behandelt. Verder allerlei za ken, die met het werk zelf te maken hebben als loon. arbeidsvoorwaarden en sociale zekerheid. Nieuw is ook de folder „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzieningen". Deze folder is een samenwerkingsprodukt van het minis- sterie van Sociale Zaken, het ministe rie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering (VSV). Hij geeft duidelijke informatie op het terrein van alle sociale verzekeringswetten, zowel over de inhoud van de wetten alsook over de premies en uitkeringen. De derde brochure gaat over minimum jeugdloon, minimum loon, minimum vakantie en minimum vakantiebijslag en de vierde is de folder „een eigen huis ook voor u?". Waarschijnlijk met een valse sleutel heeft de onbekende ingebroken, die uit de auto van de 47-jarige A. C. uit Soest een cassetterecorder en een bedrag van 970 gulden wegnam. De diefstal werd vrijdagavond gepleegd toen C.'s auto geparkeerd stond voor de moskee aan de Parallelweg. Van de inbraak is aangifte gedaan bij de politie. Zelfs een auto die geparkeerd staat voor de eigen woning is niet meer veilig. Tot deze ontdekking kwam plaatsgenoot J. V. Twee halogeenlam pen ter waarde van honderd gulden werden van zijn wagen gedemonteerd. WEEKEND OPVANGDIENST Eeerste hulp bij dringende moeilijk heden. Vanaf vrijdagavond 19.00 uur tot maandagmorgen 7.00 uur, telefoon 19911. v/h A. van Dijk van 9.90 per kilo NU per kilo 250 gram KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiten staat) NATIONALE ZIEKENDAG ZONDAG 14 SEPTEMBER Twee onbekenden hebben in het wee kend uit de woning van J. L. diens portefeuille met daarin 325 gulden gestolen. Met drieën kwamen ze bij L. om een kip te kopen. Terwijl de eige naar met één van hen bezig was een kip uit te zoeken, gingen de andere twee het huis binnen om een glaasje water te halen, zoals ze zeiden. Toen het drietal weg was, kwam L. tot de ontdekking dat zijn portefeuille was verdwenen. Dorpshuis „De Borg" heeft voor de TROS iets wat kennelijk in Hilver- sumse studio's niet aanwezig is. Hoofd amusement TROS-radio Piet Daalhuisen heeft daarom besloten het radio-programma „lands wijs, lands eer" ook in het komend seizoen in het Soester dorpshuis voort te zetten. Op regelmatige tijden zullen de opnamen van dit radio-programma ook in de toekomst in De Borg blijven plaats vinden. a CD O m 1» HKHKNKI.KQINC u Vllf wen anders! ha O O X TEL 1511» F LVANSTK YATfiS HAAKN o O Ter gelegenheid van haar 7e lustrum houdt de Vliegtuigbouwkundige Studie vereniging „Leonardo da Vinei" op zaterdag 13 september 1980 het Vliegfeest Da Vinei op de Luchthaven Rotterdam. Met dit vliegfeest, dat plaatsvindt in het kader van de manifestatie Rotterdam Thuishaven, trachten de organisatoren de luchtvaart in een positief daglicht te stellen door o.a. te wijzen op de ontwikkeling van het vliegtuig. Niet alleen in mechanische zin, maar tegenwoordig ook op het gebied van beperking van geluidshinder en van energieverbruik en milieubederf. Vliegen is vandaag de dag de gewoon ste zaak van de wereld, maar het heeft lang geduurd, voordat de mens alle problemen meester was om zich vrij in de lucht te kunnen voortbewegen. In de 18e eeuw kon men zich al van de grond verheffen met behulp van hetelucht- en gasballonnen, maar met deze vaar tuigen was men afhankelijk van de wind. In de 19e eeuw werden vele op vogels gelijkende vehikels (vaak met klap pende vleugels) en door stoomkracht aangedreven propellors uitgepro beerd, welke pogingen tot niets leid den. Gecontroleerd motorvliegen was toen nog een droom, totdat de gebroeders Wright op 17 december 1903 op Kitty Kawk (North Carolina, V.S.) vier vluchten maakten, waarvan de laatste 260 meter bedroeg in precies 59 secon den. Wilbur en Orville Wright waren de eersten die het probleem van het vliegen op een wetenschappelijke wijze oplosten. Zij bestudeerden eerst de .bevindingen van andere pioniers, bouwden vervolgens een eigen wind tunnel om het gedrag van vleugels in de luchtstroming te onderzoeken, ex perimenteerden daarna met zweef toestellen en bouwden tenslotte hun eigen motor voor de voortstuwing van hun eerste vliegtuig. In 1908 was hun ontwerp dermate geperfectioneerd, dat zij volledig ge controleerde vluchten van ruim een uur maakten. Zij demonstreerdén hun toestel - de Wright Flyer - in Europa, waar men nog niet verder gekomen was dan enkele sprongetjes. Na deze demonstratie werd de Wright Flyer dan ook veelvuldig nagemaakt. Het vliegtuig was een tweedekker van hout en linnen met het hpogteroer vóór de vleugels en het richtingsroer erachter geplaatst. De twee boven elkaar ge plaatste vleugels met ertussen de steunspijlen en bespanningen van pia nodraad gaf een lichtere en stijvere constructie dan een ééndekker met hetzelfde vleugeloppervlak. Deze con structie zou tot 1935 gehandhaafd blij ven. Later kwam Blériot met een ander ontwerp: een vliegtuig met een echte romp van hout. waaraan aan de voor kant de motor met trekschroef en aan de staart het hoogte- en richtingsroer. Dit zou het toekomstige beeld van het vliegtuig bepalen. In de Eerste Wereldoorlog zag men dat het vliegtuig een belangrijk wapen kon zijn. Men ontwikkelde verkenners, ja gers. bommenwerpers en vliegboten. Het motorvermogen werd van 50 pk voor de oorlog vergroot tot zo'n 300 pk zodat de vliegtuigen sneller, hoger en verder vlogen en ook meer lading konden vervoeren. Tijdens deze oorlog is de constructie- wijze niet veranderd. Op een paar uitzonderingen na gebruikte men in 1918 nog steeds hout, linnen en piano draad. De uitzonderingen wa^en Anthony Fokker en Hugo Junkers. Fokker kwam in 1918 met zijn DVII jager. Dit vliegtuig had een romp van gelaste stalen buizen met een nage noeg zelfdragende houten vleugel. Fokker zo'-, deze constructie ten volle benutten in zijn na-oorlogse verkeers- toestellen. De stalen buizenconstructie is zelfs nog na de 2e Wereldoorlog toegepast in de Fokker S-ll, welk toestel aanwezig zal zijn op het vlieg feest. Hugo Junkers bouwde in 1918 geheel metalert jagers en verkenners met vrijdragende vleugels, maar door de slechte presentatie zijn deze toestel len nooit in dienst geweest. Na de oorlog ontwikkelde hij uit deze toestellen zijn geheel metalen ver keersvliegtuigen. waarvan de Ju52 Tante Ju de beroemdste is geworden, vooral door de troepentransporten in de 2e Wereldoorlog. Na de oorlog begon de burger zich te interesseren voor het vliegtuig. Het vliegtuig zou post en passagiers veel sneller kunnen vervoeren dan het transport over land. Vele luchtvaart maatschappijtjes werden er uit de grond gestampt, maar velen moesten ook weer het onderspit delven door verschillende crisisjaren en felle con currentie. Aanvankelijk vlogen zij met omge bouwde militaire vliegtuigen (met name bommenwerpers) uit de le We reldoorlog, maar geleidelijk aan wer den er echte verkeersvliegtuigen ont worpen en gebouwd. Ook voor de gewone man werden er vliegtuigjes gebouwd. Deze toestelletjes trachtte men zeer eenvoudig te houden en in het gebruik net zo betaalbaar te maken als de auto. Zo ontstond er o.a. in 1925 de Havilland Moth waaruit later in 1931 de erop gelijkende Tiger Moth ontwikkeld werd. De Tiger Moth is ook aanwezig op het vliegfeest. Vooral om de ontwikkeling te bevorde ren hield men tussen de wereldoorlo gen vele jaarlijkse races. De bekendste was wel de Schneider Trophee race voor watervliegtuigen, die wel de grootste invloed had op het stroomlij nen van het aërodynamisch verbeteren van het vliegtuig. Zo vlogen in 1920 de deelnemers nog met een snelheid van 170 km/uur, in 1931 van de Supermari ne S6B met een snelheid van 547 km/uur, terwijl de in die tijd dienst doende jagers net 300 km/uur haalden. Dit alles was mogelijk, doordat vanaf 1919 voor deze races het motorvermo gen ervan opgevoerd werd. Voorts nam de kennis van de aërodynamica en van het construeren van metalen schaalconstructies steeds meer toe. Deze in de races beproefde kennis kwam later allemaal ten goede aan de burger- en militaire luchtvaart. In de jaren 30 ontstond er een volledig nieuwe generatie snelle vliegtuigen, geheel "van metaal en met vrijdragen de vleugels, die de tweedekkers met gemengde constructie verdrongen. Voorts zorgden de invoering van lift- verhogende kleppen op de vleugelneus en achterrand, intrekbaar onderstel, verstelbare metalen propeller en blindvlieginstrumentatie voor een ver hoogde efficiëntie van het vliegtuig. De op het vliegfeest verschijnende DC-3 is hiervan een goed voorbeeld. Dit toestel veroverde in 1936 de wereld, doordat het toendertijd het snelste comfortabelste én het meest economi sche verkeersvliegtuig was. Tijdens de 2e Wereldoorlog werd het uiterste uit het jachtvliegtuig met zui- germotóren en propeller gehaald om nog sneller te vliegen dan de vijand. In 1945 vlogen de jagers z'n 650-750 km/ uur met 2100 pk. zoals de Supermarine Spiifire Mkl4 (die een regelrecht af stammeling van de S6B racer is) en de Hawker Sea Fury, die beiden op het vliegfeest te bezichtigen zijn. Voorst werden er o.a. zware lange afstands-bommenwerpers en patrouil le-vliegtuigen gebouwd. De B17 Flying Fortress bijvoorbeeld kan zo'n 6 ton aan lading meevoeren over 2000 km. Eén zo'n toestel zal aanwezig zijn op het vliegfeest, samen met een Lock heed Neptune, een maritiem patrouil levliegtuig dat in de oorlog ontworpen is. Tijdens de oorlog ontwikkelde men zowel in Engeland als in Duitsland de straalmotor, die na de oorlog het beeld van de luchtvaart danig veranderde. Met straalvoortstuwing kan men veel sneller vliegen dan met propeller voortstuwing. Men paste deze het eerst toe in jachtvliegtuigen die rond zo'n 800 km/uur haalden. Er deden zich echter bij zulke snelhe den, waarbij de luchtstroming langs het vliegtuig op bepaalde plaatsen de geluidssnelheid bereikte, problemen voor. Door het ontstaan van schokgol ven ontstond een enorme weerstands verhoging en onstabiliteit. Men sprak toen van een geluidsbarrière, waar men moeilijk doorheen zou kunnen komen. Na veel research kwam men erachter dat men zeer dunne profielen, pijlstelling van de draagvlakken en een versmalling van de romp ter plaatse van de vleugels moest toepassen om met straalaandrijving veilig rond of boven de geluidssnelheid te kunnen vliegen. Sinds 1960 ontwerpt men met behulp van deze verbeteringen Mach-2 straal jagers. waarvan de Lockheed F-104 Starfighters en B.A.C. Jaguar op het vliegfeest het tastbare bewijs zullen zijn. In de burgerluchtvaart werd de zuig- motor ook verdrongen door de straal motor. In 1956 verscheen de Fokker F-27 Friendship (met turboprops) voor het vervoer op korte afstanden. De eerste DC-8 en Boeïng 707 werden rond 1960.in gebruik genomen. De maximale snelheid van deze toe stellen is zo'n 960 km/uur. In de burgerluchtvaart legt men zich vooral toe op het vergroten van de passagier capaciteit en vooral de laatste jaren op de beperking van het geluid en brand stof gebruik. Hiervan vormen de ,,wi- de-body's" een sprekend voorbeeld. Het vliegfeest Da Vinei vindt plaats op zaterdag 13 september 1980 van 9.30- 16.00 uur. Toegangsprijs: Volwasse nen 7,50, kinderen tot 14 jaar 3,50. De Oude Grieken geloofden vast in de heilzame werking van de slang. Maar ook de patiënt van 1980 neigt tot een geloof in duistere natuurkrachten, wanneer de medische wetenschap zijn ziekte niet kan verhelpen. Op de markt van ongenees lijke ziekten dienen zich dan ook met een zekere regelmaat vertegenwoordigers aan van nieuwe natuurlijke geneeswijzen. Zo werd laestril, een stof uit de abrikozenpit, verkocht als wondermiddel tegen kanker tot het tenslotte werd verboden. Dient zich in het slangengif een dergelijk wondermiddel aan? De zevenenzeventigjarige kinderarts Ben Sheppard is hoofd van een privé- kliniek in Miami, Florida. De laatste jaren doet Sheppard zaken met Wil- liam Haast, slangenhandelaar uit het Miami Slangenhuis. Haast levert gif uit cobra's en andere gifslangen. Shep pard voegt dit gif toe aan een serum, en spuit het serum in bij patiënten die lijden aan multiple sclerose (m.s.) en arthritis. Zo'n 1500 patiënten heeft Sheppard op deze manier behandeld, met in ongeveer 300 gevallen naar zijn zeggen een blijvend gunstig resultaat. Wetenschappelijke gegevens over de werkzaamheid van het slangengif ont breken echter nog, In december vorig jaar besteedde de Amerikaanse televisie aandacht aan de behandelingsmethode. Dit veroor zaakte de nodige deining bij het Ameri kaanse publiek en de media. Zijn Sheppard en Haast nieuwe genezers of zijn zij de de Amerikaanse dr. Jacobo en dr. van Esschen, vraagt men zich af. Deze publiciteit zette druk op het Amerikaanse Voedsel en Genees middelen Bureau (FDA) om een we tenschappelijke test naar de werk zaamheid van het slangengif te finan- ciëren. Nadat een werkgroep van de FDA de wetenschappelijke gegevens over slangengif op een rijtje had gezet, besloot men echter dat er „te weinig materiaal was om meer verder te gaan", en het onderzoek gaat voorlopig niet door. Byron Waksman, onderzoeksleider van de Amerikaanse Multiple Sclerose Vereniging, wijst op het grillige ver loop van deze ziekte. Daardoor is het zijns inziens onmogelijk onderzoek te doen naar de resultaten van een behan delingswijze zonder een goede controle studie (zoals Sheppard verzuimde te doen). Bij iedere therapie kan een succespercentage van 20% zoals Shep pard behaalde, aan ondoorzichtige toe valstreffers worden geweten. Om te kunnen zeggen of het slangengif wer kelijk helpt, is volgens Waksman nauwkeuriger onderzoek nodig. In de V.S. onderzoekt men 11 verschillende behandelingsmethoden van m.s. Slechts twee stoffen -ACTH en adreno- cortocosteroïden, hormonen uit de bij nierschors - hebben tot nu toe aantoon baar tot enige verlichting van de symptomen geleid. Over de oorzaak van de ziekte tast men echter nog steeds in het duister. Slangengif komt op de lijst van 11 behandelingswijzen niet vóór, maar de Amerikaanse Mul tiple Sclerose Vereniging wii het gif wel gaan onderzoeken. Slangengif verlamt gewoonlijk de ademhalingsspieren en de hartspier; ook kan het bloed en bloedvaatwanden aantasten. Het gif bestaat meestal uit een mengsel van neurotoxinen, die het zenuwstelstel verlammen, hemo- toxinen die het bloed aantasten, en enzymen die de vertering van de prooi al vast op gang brengen. Van neuro toxinen en hemotoxinen beweren som mige onderzoekers dat deze stoffen afweer-(immuun)reakties in het li chaam tegenhouden. Hierin ligt een mogelijk verband met m.s. en arthri tis, omdat men deze aandoeningen tegenwoordig beschouwt als auto- immuunreakties: afweerreakties die zich tegen het eigen lichaam keren in plaats van tegen schadelijke indrin gers. Dit „mogelijke verband" is ech ter niet duidelijk aangetoond. M.s. is een aandoening van het centra le zenuwstelsel, met name van de be schermlaag van zenuwvezels en van het steunweefsel daarvan. Arthritis is een gewrichtsontsteking, waarvan de reumatische vorm de bekendste is. Een belangrijke overeenkomst tussen beide ziekten, is, dat beide de medische wetenschap nog voor talloze raadsels stellen en dat er nog geen goede medicamenten tegen bestaan. Juist deze overeenkomst verklaart de pu blieke belangstelling voor „nieuwe be handelingswijzen", en het is ook niet verwonderlijk dat alternatieve genees wijzen zich richten op de problemen die de medische wereld niet kan oplos sen. Vorig jaar is in de V.S. al een ander slangenpreparaat op de markt ge bracht, een „gewijzigd neurotoxine" genaamd. Murray Sanders, hoofd van zijn eigen Sanders Medische Onder- zoeks Stichting, eveneens in Florida, was ditmaal de ontdekker. Amyotrofe laterale sclerose, ook een ongenees lijke zenuwaandoening, zou door dit slangenpreparaat te bestrijden zijn. Maar twee verschillende onderzoeken toonden aan dat het middel niet beter werkte dan neppilletjes. De FDA ver bood daarop het middel. Ditzelfde lot ondergingen enkele jaren geleden ook al twee andere slangengifpreparaten, Cobroxin en Nyloxin geheten, omdat ze niet helpen tegen o.a. pijn- en arthritis zoals de advertenties beloofden. Volgens dr. H. K. van Walbeek, een Amsterdams neuroloog die betrokken is bij de Nederlandse Organisatie van Wetenschappelijk Onderzoek naar M.S., is het slangengif vermoedelijk nog niet in Nederland toegepast. Ook in Nederland pakt men het m.s.-pro bleem op verschillende manieren aan. Zo probeert men in Amsterdam acu punctuur, en bestaan er enzymthera pieën en diëten; antroposofische art sen claimen betere resultaten bij de behandeling van m.s. Maar al deze geneeswijzen hebben tot nu toe even weinig resultaat opgeleverd als het onderzoek van de gangbare medische wetenschap, dat zich vooral richt op de onderdrukking van afweerreakties. Dr. van Walbeek wijst de alternatieve benaderingswijzen niet af, maar geeft persoonlijk toch de voorkeur aan de benadering van de gevestigde weten schap. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt q daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baarn Rembrandtlaan 13 - Soest Esculsapslang: God der geneeskunst of gevaarlijke verleide] Tot begin deze week toe is 7266,30 gestort op de speciale rekening bij de Rabobank voor de aktie: „Buren 'géven bank". Deze aktie werd eind mei gestart óm aan Prinses Juliana, uit dankbaarheid voor het vele wat zij gedurende haar regeerperiode voor het land gedaan heeft, een cadeau aan te bieden. Het cadeau zal bestaan uit een monu mentale stenen zitbank, welke (buiten het hek van de paleistuin) bij de zo genaamde Soesteringang van Paleis Soestdijk geplaatst zal worden. Geld voor dit doel kan nog steeds ge stort worden op rekeningnummer 35.99.03.940 t.n.v. „Buren geven bank" bij de Rabobank te Soest. BESTELAUTO HUREN? VANAF f 40,PER DAG OH155-1 32 S7 KONINGSWEG 14 SOEST De 25-jarige R. S. uit Soest houdt er merkwaardige opvattingen op na met betrekking tot het „openbaar" ver voer. Tegenover de politie verklaarde hij een bromfiets te hebben gestolen omdat hij deze nodig had voor eigen vervoer. Een enkele reis die hem op een kostbaar proces-verbaal kwam te staan. Het „vlaggeschip" van de zeeverken- nersgroep Paltz en Eemgeuzen, de sleepboot „Ploetergeus" is weer in de vaart. Voorlopige thuishaven het Frie se plaatsje Balk, waar de sleepboot aansluiting heeft gevonden bij de rest van de zeeverkennersvloot. Dit alles werd mogelijk dank zij een bijdrage uit de veelgeroemde en schijnbaar onuitputtelijke „kermis pot" en de vrijwillige medewerking van leden en hun ouders. Nadat twee jaar geleden de motor was vervangen kwamen bij nader on derzoek andere gebreken aan het licht. Op het terrein van de familie Van Roo- men werd de Ploetergeus op het dro ge gebracht en onderging in- en uit wendig een face-lift. Sinds enkele dagen ploetert een schijn baar fonkelnieuwe Ploetergeus weer in de vaderlandse wateren om er zijn diensten te bewijzen aan zeeverken ners en schippers in nood. Een knap stukje particulier initiatief waar me nigeen plezier aan zal beleven.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9