Van Dam Supermarkt Vivo-Martinair win een rondvlucht n I Soest een dorp van weinig betekenis YAARDERHOOGT VW nieuws Studio harwoeziK voor DOE-HET-ZELVERS jjULJI Hondje weg Hondje terug gezichts- en lichaamsverzorging voor de vrouw PI ETER BOR'S KAASHUIS Goudse jong belegen kaas 7 en Castel Camembert o cn Roomboter Pakje van 250 gram 2.30 PIETER BOR'S KAASHUIS Succulenten (deel 3) Autorit „Nacht om de Lange Jan" OPEN HAARD? VERBOUWING? SHOWROOM DE VRIES SOEST KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 e Kulturele Raad Baarn heeft nu ook de programmakrant van de De Speel- j te Baarn uitgegeven met daarin tevens de kursussen van de Volks- universiteit te Baarn. Gratis af te halen aan ons kantoor. Liefhebbers van windsurfen opgelet. De jongste surfhaven die het Gooi kent is gevestigd op het strand van het recreatiepark Oud-Valkeveen. Aan het park grenst een ruim 8000 m* groot vlak strand aan ondiep en schoon wa ter. De wandelsportveren. „Olympia" te Soest organiseert op za. 23 augustus weer de 23e Paleis Soestdijktocht. Af hankelijk van leeftijd kunt u een keu ze maken uit de volgende afstanden: 6 t/m 8 jr. max. 5 km.; 9 t/m 11 jr. max. 10 km.; 12 t/m 14 jr. max. 15 km. en 15 jr. en ouder max. 20 of 25 km. Startplaats is verenig.gebouw van de Emmakerk, Regentesselaan te Soest. De starttijden zijn tussen 10 en 14 uur. Na het volbrengen van de wandeling ontvangt u een fraaie medaille met lint. Verdere inl. bij Hr. Brood, Toren- str. 8 te Soest, tel. 19979 of Hr. van Steendelaar, Lange Brinkweg 50 te Soest, te. 16414. In het slottuintheater aan de Zinzen- dorflaan te Zeist is op 27 augustus om 13.00 uur een promconcert door de Royal Doulton band uit Engeland o.l.v. Ted Gray. Toegang gratis. Tevens kunt u in het Zeister slot t/m 24 aug. naar een tentoonstelling van Kitty van Oordt met olieverfschilde rijen en aquarellen. Toegang gratis. In Vreeland is op 22 augustus een bra derie-kunstmarkt en een viootschouw van 14-22 uur in de dorpskern. In het Frans-Halsmuseum, Groot Hei ligland 62 te Haarlem is t/m 6 septem ber een avondopenstelling van het mu seum met kaarsverlichting in de stijl kamers en gangen en kleine concer ten. Zaterdags 20.30-22.30 uur. Op 6 sept. zal het 33e Aalsmeer Bloe mencorso plaatsvinden. De 20 grote praalwagens zullen thema's uitbeel den als zeilen, kaatsen, postzegelver- zamelen, ballet dansen en kruiswoord- puzzelen. De stoet zal rond 13.00 uur bij het Olympisch Stadion te Amster dam arriveren, waarna om 16.00 uur het défilé op de Dam volgt. Zes mu ziekkorpsen zorgen voor de muzikale begeleiding. Het Paleis op de Dam te Amsterdam is t/m 31 aug. dagelijks te bezichti gen van 12.30-16.00 uur. Bezoekers die door de vele zalen en galerijen dwa len, komen ogen te kort om al het prachtige beeldhouwwerk, de vele schilderijen en het meubilair te bekij ken. Bezoekers kunnen ook iedere wo. en zo. tussen 13-15 uur een concert be luisteren dat in de grote Burgerzaal gegeven wordt. De entreeprijs voor het; Paleis bedraagt 1,-; kind. 0,50. Voor de concerten behoeft niet afzon derlijk betaald te worden. U zou het dagje Amsterdam kunnen combineren met een bezoek aan de Antiekmarkt op de Nieuwmarkt. Zondags tot 28 sept. van 9-17 uur. Op zondag 31 aug. wordt op het cir cuit van Zand voort de „Marlboro Grand Prix van Nederland 1980 verre den. Prijzen: Duinterrein 35,-; Hun- setribune 70,- en Tarzantribune 85,-. Voor het duinterrein kind. tot 12 jaar 12,50. Kaarten te reserveren aan ons kantoor. In Breda is van 21 aug. t/m 30 aug. de Nationale Taptoe Breda, een para de van de Kon. Mil. Academie op het kasteelplein te Breda. Verdere inl. en reserveringen aan ons kantoor. Het I.V.N.-Eemland gaat op za. 23 aug. a.s. de laatste excursie van dit jaar maken en wel naar het unieke na tuurgebied van Voorne's Duin. Daar is een vijf uur durende wandeling uitge zet. Ook niet-leden van het I.V.N. kunnen voor de tocht inschrijven. Opgave bij: Jacob Catslaan 15 te Soest; tel. 16487. Prijs 25,- voor leden en 27,50 voor niet-leden. Het C.T.S. organiseert op za. 23 au gustus een autocross op het terrein aan de Koningsweg te Soest. Aanvang 13.00 uur. Gratis parkeren. Spanning en sensatie. Op do. 18 september vindt in het Con certgebouw te Amsterdam een voor stelling plaats van de operette „Ein Abend in Wien" met o.a. Willy Bos- kovsky en Rudolf Schock. Er zijn nog enkele plaatsen van 30,- beschik baar. Aanvang 20.15 uur. In de Stadsschouwburg te Amsterdam is op ma. 25 augustus een jubileum concert van de Dutch Swing College Band, met als gastsolist Bud Freeman. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 16,- en 11,-, hier te reser veren. Aan de Oostzijde van de Oudegracht te Utrecht is iedere zaterdag tot het eind van dit jaar een kunstmarkt van 11.00-17.00 uur. De gehele maand augustus kunt u een boottocht maken over de Kromme Rijn naar Rhijnauwen. Deze tocht start bij Galeries Modernes op de Oude Gracht, om 11.00-14.00 en 17.00 uur. In het Vestingmuseum aan de West- walstraat 6 te Naarden zijn op zo. 24 augustus Schuttersmaaltijden om 13-14-15 en 16 uur. Tevens kunt u on der leiding van een deskundige gids een rondvaart door de vestinggrach ten van Naarden maken. Duur half uur. Tarief: 1,50 p.p. Verdere inl. tel. 02159-45459. Op de Kerkstraatpromenade te Hilver sum is op 23 augustus van 14.00-17.00 uur een optreden van de Poolse zang en dansgroep „Kiëlce". De Soester Kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvan ger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar be valt, de bon is immers 6 maanden geldig. m m -a*-.ir .T"- - -g Het vertrek van de bij Super Van Dam „luchtreizigers" Foto: Herman van Dam Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. VERMIST: 14-8. Reu bastaard bouvier, middel slag, zwart, 5 jr., grijze halsband, vlooienband; gecoupeerd, lange baard; Van Buiten, Prins Hendriklaan 16, 3671 DV Soest, tel. 22529. 17-8. Teef labrador, blond, kortharig, 8 jr., loops, aangereden op Kolonieweg, groene halsband, „Tascha"; Van Breukelen, Kolonieweg 7, 3768 EW Soest, tel. 21129. 9-8. Kater, zwart, goudkleurige ogen, loenst sterk, witte halsband; Schilder man, Ereprijsstraat 131, 3765 AG Soest, tel. 15597. Kater, zwart, witte bef, buik, sokken, gecastreerd, scheve onderkaak, 7 jr., „Tommie"; Smit, Thierensweg 24, 1411 EX Naarden, tel. 02159-46767. 15-8. Poes, zwart, grote witte bef, gedeeltelijk witte snuit, zwart kinnetje, witte buik, witte staartpunt; 14 jr., „Pluis"; Dr. Stroband, Henriëtte Blaeckweg 14, 3768 HA Soest, tel. 12434. 9-8. Kater, rood, w. vlooienbandje, 3 jr., gecastreerd, „Jayjay"; Hooyer, Soesterbergsestraat 30a, 3768 E J Soest, tel. 22086. 26-7. Reu bastaard herder, geel, witte staartpunt, kortharig, staande oren, 75 cm hoog, 10 jr., geen halsband; zoek geraakt op Landgoed Ampsen bij Lcv chem; Beeftink, Hazelaarlaan 4, 1214 LM; Hilversum, tel. 035-44165. 17-8. Grijze valkparkiet, zeer jong, vloog richting Van Weedestraat; Maas, Beatrixlaan 36, tel. 12043. 15-8. Poes, grijs, (bastaard „blauwe rus"), gesteriliseerd, 7 jr., wit vlooien bandje; Strielman, Gallenkamp Pels- weg 3, 3768 HP Soest, tel. 15484. GEVONDEN: 11-8. Bastaard-hondje, zwart, gladha- rig, rood halsbandje, (Eemnes); 1-8. bastaard jachthond, bruin ge stroomd, ketting; Dierenpension Gooilandia, tel. 02153- 82622 (Eemnes). 16-8. Bastaard-hondje, zwart, wit borstvlekje, kortharig; (Smitsweg); Dierentehuis, tel. 13583. Onder deze kop hebt u voor de vakanties in ons blad meer dere bekendmakingen aangetroffen, die betrekking had den op de zomer-aktie van de VIVO-organisatie, een landelijke groepering op levensmiddelengebied, waarmede van Dam Su permarkt nauwe contacten onderhoudt en onze nederlandse chartermaatschappij Martinair. Om een rondvlucht te kunnen winnen, gaf iedere VlVO-super- markt een aantal kansen uit en bij van Dam Supermarkt beliep dat een dertig stuks. De gehele aktie gold voor alle bij VIVO aangesloten super markten, voor zover zij daaraan wilden deelnemen. Het enthou siasme bij het publiek was kennelijk zo groot, dat met Martin air niet minder dan 10 achtereenvolgende zaterdagen werden vastgelegd. Voor zaterdag 16 augustus werden de prijswinnaars van van Dam Supermarkt inge deeld met nog 5 andere groe pen uit het land, in totaal plm. 250 personen. Een der hostesses van Martin air deelde ons mede, dat 250 personen ditmaal een kleinere groep was, doch dat op 23 augustus op 400 - a 500 per sonen gerekend werd. Alle maal prijswinnaars vergezeld van introducé's, deze laatsten uiteraard tegen betaling. En zo stonden dan j.1. zater dag 38 personen voor half ne gen op de stoep van van Dam Supermarkt, deels uitgewuifd door familie of bekenden, wachtend op de bus van het touringcarbedrijf Beuk uit Noordwijk. Deze verscheen prompt op tijd en menigeen kreeg nog eens dat gevoel van een schoolreis je, maar nu voor volwassenen. De stemming zat er meteen goed in. De heer van Dam deed allen uitgeleide en als een bezorgde vader stopte hij iedereen nog wat in de hand ,,voor onder weg", opdat niemand maar iets te kort zou komen. De chauffeur bracht het ge zelschap in een rustige rit naar het kleine vliegveld bij Lely stad, waar Martinair een van haa* nedezettingen heeft. Na het kopje koffie met appel gebak was groep I zoals de van Dam-groep werd aange merkt, direct aan de beurt voor dé rondvlucht. Voor menigeen was het werkelijk de luchtdoop en voor de meesten de eerste keer, dat men in zo'n.klein ma chientje de lucht in ging. Be halve de bestuurder klauterden nog 3 personen naar binnen, het motortje bracht de propel ler aan het draaien, even ta xiën naar de startbaan - van gras - en hobbeldebobbel ging het zaakje hoepla de lucht in. De vlieger gaf tijdens de vlucht van een half uur nog uitleg over hetgeen allemaal te zien was. Nunspeet, randmeer, Harderwijk, dolfinarium, Nij- kerk etc. etc. Het was om zo te zeggen alle maal waar voor je geld. De voorkomendheid van de Martinair medewerkers was de gehele dag optimaal. Bij een andere groep was b.v. een winnares, die zich in een rolstoel moest voortbewegen, maar ook haar ontging de rond vlucht niet. In een handomdraai werd een ruimer toestel voor haar inge zet. Een aantal mensen die dit gebaar zagen zeiden aan het adres van Martinair: ,,dat is het toch wel". Wie zou denken, dat na die vroege rondvlucht de dag voor de van Dam-mensen wel beke ken was, vergiste zich. De hangar waar de luchtre- klame-teksten worden samen gesteld, was het volgende pro gramma-punt. De letters werden getoond, de bevestiging aan het vliegtuig, hoe werd gestart, de eenvou dige methode om de sleep op te pikken en de wijze waarop deze opgerold klaargelegd werd etc. etc. en dat alles in normaal nederlands zonder vakjargon e.d. De hostess hield zich voortref felijk aan het tijdschema waar door men zich rustig naar de lunch in hangar no. 2 kon be geven. Men zette zich, in volle tevredenheid over het eerste deel van de dag, aan tafel. Het was een zgn. „lopend buf fet". Dat is iets waarbij het buffet stilstaat - gelukkig maar - en waarheen de gasten lopen om zich te voorzien van alles wat aan een excellente koffietafel te pas komt. De ervaringen van de lucht doop werden uitgewisseld en anderen genoten zwijgend, omdat alles zo prima voor el kaar was. De bus bracht de groep naar het informatiecentrum „Nieuw Land" waar door middel van foto's, dia's films e.d. de droog making van wat eens de Zui derzee was, voor een ieder volledig in beeld gebracht werd. Trouwens het gebouw is op zichzelf al een bezoek waard. Weer terug naar het vliegveld. In de hangar kon men zich vlot van drankjes voorzien en na deze verfrissing gaf Mar tinair een inzicht in al haar ak- tiviteiten. De vliegeropleiding daar ter plekke, haar vracht vervoer, het vervoer van va kantiegangers, dierenvervoer, haar uitstekende samenwer king met b.v. KLM in de vorm van uitleen van machines en bemanningen. Het onderhoud en het bemannen van de re- gerings-Priendship, teveel om op te noemen en niet te verge ten haar cateringbedrijf voor de proviandering van de vlieg tuigen, alsook voor levering aan ziekenhuizen, particulie ren etc. etc. De dag werd besloten met stuntvluchten door twee van de vliegtuigjes, waarmee we die dag allemaal de lucht in gin gen. Dat was knap werk. Tot slot gingen twee vliegtui gen de lucht in, ieder met een sleep met het afscheid: VIVO-MARTINAIR GROE TEN U EN WENSEN U EEN GOEDE REIS. De bus zette het gezelschap om plm. 18.15 uur weer af op het trottoir voor Van Dam Super markt. Velen hadden het gevoel, als of men enige dagen er eens heerlijk tussenuit geweest was. Dat is toch wel een mooi com pliment voor Vivo-Nederland Martinair Van Dam Supermarkt een stap in de goede richting is, wat aandacht en tijd voor uze/f gun uze/f dit moment van rust burg. grothestraat 25 - tel. 20488 Artishock geen kultureel centrum van enige omvang. In Utrecht, in het sociaal cultureel centrum De Uitwijk van de Rijks universiteit, wordt elk jaar in verband met de komst van een fiks aantal eerste jaarsstudenten, een introduktie- progTamma opgezet, gericht op cultu rele en andere evenementen in de stad Utrecht. Daar hoort een tentoonstel ling bij met onder andere informatie over de omgeving, waar de studenten zoal naar toe kunnen gaan in hun vrije tijd. „Jan en alleman" wordt aangeschre ven om foto's, dia's, folders en ander bruikbaar materiaal in bruikleen af te staan. In Soest werden zo ondermeer benaderd de gemeente, de VW, de Paardekamp, Artishock, het Lucht machtmuseum, het openluchttheater, de kaasboerderij en de edelsteen slijperij De Sprong. Het luchtmachtmuseum leverde een afgesloten vitrine met aardigheidjes; afgesloten omdat de jongens van de aktiegroep „onkruit" zich anders mis schien eens te buiten zouden gaan. Ook de kaasboerderij, de Paardenkamp en de Sprong zonden wat foldermate riaal. v/h A. van Dijk Wegens enorm succes nog éénmaal Licht beschadigd van 9.50 per kilo NU per kilo voor K ÜU van4.15 NU per doos Wa JU KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiten staat) Vorige week zagen we dat niet alleen kas-bezit- ters maar ook mensen met een zonnig venster met goed gevolg cactussen kunnen kweken. Zelfs op zon nige balkons kan gedurende lange tijd in bakken of balkonkastjes worden gekweekt. Erg veel cactussoorten staan in de winter het liefst koel en droog, wat inhoudt dat ze dan niet in een verwarmd vertrék kunnen verblijven, omdat de temperatuur te hoog zou zijn. Door de warmte zouden namelijk de cactussen groeiimpulsen krij gen die 's winters door het grote lichtgebrek uitmonden in een langerekte ongezond slappe groei. Een slaapkamer die niet of nauwelijks verwarmd wordt vormt meestal de ideale oplossing. De cac tussen moeten in ieder geval wel licht staan en verdragen temperaturen beneden de 5 graden Cel sius slecht. Vorst betekent vaak de dood voor onze „dikhuiden". De meeste succulenten worden te genwoordig in kunststof potten geteelt. Het voor deel van deze potten t.o.v. de ouderwetse aarde werk potjes is het minder verdampen door het niet poreuze kunststof. In stenen potjes zit bij het overpotten de wortel nog wel eens aan de potwand vast, wat natuur lijk nadelig kan zijn voor de hergroei. Verder blijft de temperatuur in de kunststof potjes con stant wat hoger, wat een betere groei verzekerd. De meest ideale cactusgrond wordt door ver schillende mensen nog wel eens anders voorge steld. Het eenvoudigst koopt men kant en klare verpakte cactusaarde. Potgrond is eventueel na doorwerking met 1/3 deel scherp zand ook bruik baar. Succulenten stellen over het algemeen prijs op een niet al te hoge P H., zodat een te kalk- rijk mengsel verre van ideaal is. Als we ruwweg de jaarrond verzorging van cac tussen en vetplanten bekijken dan zien we het vol gende. In januari en februari geen water geven en ver potten uit den boze. Alleen met zonnig weer is het aan te raden zo nu en dan te nevelen. In maart komt er wat groei in verschillende soorten, waar door het verpotten mogelijk wordt en een lichte watergift bij enkele soorten al noodzakelijk kan zijn. Deze trend zet zich in april en mei alleen nog maar voort. In mei kunnen ook de eerste succu lenten gezaaid worden en ook stekken is dan moge lijk. Een eventuele aangepaste cactusmeststof kan nu tot einde augustus worden toegediend. Bij erg veel zon zal het bij sommige soorten zelfs nodig blijken om te schermen. Tot einde augustus kan er vrij ruim water gegeven worden. Hierna wordt dit geleidelijk teruggebracht tot niets, zodat we na half oktober de meeste planten al weer afharden voor de winter (veel luchten). Bij erg zonnige dagen wordt er wederom geneveld. En dan volgt de koele en droge winterperiode die voor de cactussen en vetplanten onontbeerlijk is. Nog een tip voor beginners. De meest geschikte soor ten om mee te starten zijn Lobivia (egelcactus), Rebutia (dwerg cactus), Echinpisis (schijnegelcac- tus). Ook Opuntia's (schijf of vijgcactus) en Mammi- laria's (tepelcactussen) geven weinig moeite. We kunnen ons bij aankoop van succulenten het beste goed laten voorlichten. Moeilijke soorten stellen teleur en doen een ijverig gestarte liefheb ber soms stoppen. De plaatselijke VW en ook de kunste naarsvereniging Artishock lieten het afweten: geen taal, geen teken. En wat deed de gemeente? De gemeente zond een brief met de mededeling dat het openluchttheater sedert enige jaren niet of slechts zelden gebruikt wordt voor theaterprodukties. Geen reklame ervoor, dat het zo'n aardig theater is en zo leuk gelegen in de bossen. En wat Artishock betreft zegt de ge meente in haar brief van 8 mei 1980: „Een kultureel centrum van enige omvang is in Soest niet aanwezig. De plaatselijke kunstenaarsvereniging Artishock, Steenhoffstraat 46, alhier, presenteert op beperkte schaal kultu rele evenementen, zoals het filmhuis, het literair café, muziekavonden etc." De bossen, de duinen, de Eem met vis- en roeimogelijkheden, de maneges, het historische buurtje rond de Oude Kerk... niets van dat alles; geen kaar tje, geen plaatje, geen fietsroute; niets helemaal niets, zelfs niet het ver warmde natuurbad. Buur Amersfoort heeft de kans wel aangegrepen met een leuke fotocollage en uit Nieuwegein is door het FOM instituut voor plasmafysica een visueel college ter beschikking gesteld waarin te zien is hoe energie uit water te winnen is. De organisatoren van deze tentoonstel ling, die „ontdek je plek" heet, zeggen in hun circulaire aan de nieuwe studen ten: „Met het bezoeken van deze tentoonstelling is lang niet alles wat Utrecht aan fraais te bieden heeft, getoond. Wie zijn plek nog niet gevon den heeft, raden wij daarom aan „in 't echt" eêns een kijkje in de provincie te gaan nemen". Men heeft de keus uit acht routes en in route vier is Soest opgenomen, zodat het allemaal toch nog goed kan komen. De bijdrage van Baarn aan deze ten toonstelling mag overigens ook wel vermeld worden. De plaatselijke VW zond zes ansichtkaarten met de tekst: „Groeten uit Baarn". De „zending" ging vergezelgd van een acceptgiro kaart voor een bedrag van 2,40! In de recreatiekrant van Nederland zegt de Baarnse VW „een van de leukste WV's van Nederland te heb ben". Dat klopt! De Amersfoortse Motor en Automobiel Club „AMAC" organiseert op vrijdag 5 september voor de 15e maal de „Nacht om de Lange Jan". Het is een open kaartleesrit waarvan de prestaties meetellen voor het zone- kampioensi 4ap Utrecht an het AMAC- clubkampioenschap. Er kan ingeschreven worden in de A-, B- en C-klasse. De rit bestaat uit drie trajecten: pijlenrit, blinde lijn en puntenrit. Lengte van de rit is voor de A-klasse circa 90 km, voor de B-klasse circa 75 km en voor de C-klasse circa 60 km. Het inschrijfgeld bedraagt voor alle klassen 15 gulden per equipede start is bij Hote-Café-Restaurant Halfweg, Bunschoterstraat 31 te Hoogland. De starttafel is open om 19.00 uur.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11