De vijf Geleverts op horeca-avontmir Steek uw licht op tijdens een Groen kursus van I.V.N.-Eemland e Trieste juli-balans gewestelijk arbeidsbureau INSTALLATIE SERVICE B.V. JOS IWORTMANN In het nieuwe Groot Kievitsdal" valt veel te combineren! Gehannes... Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray M g> Nu óók voor dames. £3 3T Wilson Glenny - Vico - Bleyle - LaCoste BINNEN en BUITEN HANS PIETERS Opleidingsniveau werkloze schoolverlaters Zonde van uw goud Aaron Sassoon Benzine niet betaald Vernielingen aan voertuigen Stenen eenden gestolen 13 Soester Courant van woensdag 20 augustus 1980 13 Foto: Goos van der Wilt Noem het liefde op het eerste ezicht. In ieder geval waren de vijf Geleverts, vader, moe- er en drie zonen, na het zien an Groot Kievitsdal oude stijl er van overtuigd dat in de aamse bossen hun nieuwe le en moest beginnen. Zo'n tien aar geleden gingen vader Gele- ert en zijn gezin naar dat nieu we leven op zoek. Weliswaar ad hij in zakelijk opzicht een eer suksesvol bestaan met ijn rijdende type-school waar mee hij leerlingen in Zuid-Hol land bekend maakte met de schrijfmachine, een mens wil toch wel eens wat anders. Dat an dere stond ook zijn echtgenote en zoons voor ogen. De eerste vas en is allerminst voorbe stemd om thuis te wachten op de dingen die gaan komen, de jongens Gelevert zochten en vonden hun toekomst in een zeer gedegen Horeca-oplei- ding. Met de aanvoerder van het gezin behaalden zij de be nodigde papieren en vonden hun stekkie in Baarn. Van Noordwijk verhuizen naar Baarn, en daar een koninklijke familie als buurman krijgen; het is toch even wat anders. Twee jaar geleden werd een verwaarloosd en verminkt Groot Kievitsdal aangekocht. „Bouwchirurg", architect van Maanen gaf het gehandicapte etablissement een face-lift. Zeker de helft van het oude Groot Kievitsdal is tegen de grond gegaan. Ruim een jaar lang is er geploegd, geploe terd en geïmproviseerd om te bereiken wat er met deze mil joeneninvestering voor ogen stond. Zaterdag j.1. was het dan zover. Groot Kievitsdal nieuwe stijl ging in première. Familie, vrienden en zakelijke relaties uit alle delen van het land hadden hun reisdoel op Baarn afgestemd. Vanaf 16.00 was het kijken en bewonderen. Honderden belangstellenden maakten daarvan gebruik. Daaronder ook Baarns eerste man, burgemeester J. P. Mie- dema. Hij werd welkom gehe ten door eigenaar Gelevert die in zijn toespraak o.m. opmerk te: „Wij zijn met de bouw en restauratie van Groot Kievits dal soms door een diep dal ge gaan. Dat wij toch zijn ge slaagd in hetgeen ons voor ogen stond is in de eerste plaats te danken aan de mensen die ons bij de realisering van de plannen terzijde stonden. Het was niet eenvoudig burgemees ter om met uw ambtenaren samen te werken. Vandaag dank ik u dat de ambtenaren kritisch waren, want ik heb het nu mooier dan ik ooit gedacht had". Veel lof werd toegezwaaid aan architectenbureau van Maa nen, aannemer en uitvoerders. Elektrotechnisch-installatie- bureau Frans Bosman werd Als dank voor de verrichte openingsplechtigheid ontving burgemeester J. P. Miedema „een kievit". daarbij nadrukkelijk naar vo ren geschoven. J. Gelevert: „Uniek bedrijf. Wanneer die een lamp op twee meter hoog te moeten bevestigen hebben ze zelfs geen ladder nodig. Ze hebben daar mensen in dienst die op maatlengte worden aan genomen. Wat geleverd werd was geweldig". Attent was ook het speciale welkomstwoord van de eigenaar bestemd voor de schakels in zijn bedrijf chef-kok Jan Voorn en ober kelner John Cornewal. Beiden hadden de brigades voor Groots Kievitsdal samenge steld. Alvorens burgemeester J. P. Miedema van schoeisel verwisselde teneinde met het tonen van zijn bowlingkwalitei ten Groot Kievitsdal officieel te openen bracht ook hij zijn waardering tot uitdrukking. „Vandaag" merkte hij op „zien wij Groot Kievitsdal in een nieuwe gedaante. De fami lie Gelevert rukt op om Groot Kievitsdal uit het dal te sleu ren en de jaren tachtig in te sturen. Zij wekken daarbij de indruk besef te hebben van or ganisatie en het verlangen naar doorzetten, net als onze ambtenaren. Men is er samen in geslaagd barrières te over winnen, ook die t.a.v. de ge meentelijke beperkingen. Van die beperkingen zeg ik niets kwaads. Integendeel. Ze pro beren de mensen te bescher men tegen overlast en onrust. In de bebouwde kom is rust een belangrijk streven van het gemeentebestuur, ook in het buitengebied is deze rust een belangrijk begrip. Ondanks die beperkingen heeft u Groot Kie vitsdal inhoud gegeven. Graag spreek ik namens het gemeen tebestuur de wens uit dat u binnen de regels die in de ge meente Baarn nu éénmaal be staan het gebruik van Groot Kievitsdal leuk en goed tot stand te brengen". Hoewel Baarns burgemeester er niet in slaagde met losse pols een rechte koers aan de bowlingbal te geven deed dat allerminst afbreuk aan de meer dan geslaagde opzet van de opening. Temidden van honderden bloemstukken en vele geschenken maakte een compleet volgeboekt restau rant in de avonduren kennis met sfeer en culinaire kwali teiten van Groot Kievitsdal. Voor de vijf Geleverts is met dit Horeca-avontuur een nieuw leven begonnen. Afgaande op de eerste indrukken is het 58- jaar oude Groot Kievitsdal aan een tweede jeugd begon nen. En wie de jeugd heeft heeft de toekomst. HE KEN KLEDING net even anders! TEL, 15118 f L A NSTIl AT 65 B A A KN Q) ■f O CD C/) Ook het gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort ondervindt de weerslag VERLICHTINGS- IDEE Gek eurde BULLEYE met spiraal snoer JMUMto, N In frisse kleuren f 39.- Vanwege ons 1-jarig bestaan krijgt elke klant een leuk aandenken. F. C. KUYPERSTRAAT 24-26 (het straatje naast AH) Soest - Tel. 02155-20656 Tijdens de vakantie zal menigeen ge troffen zijn door kleur, vorm of geur in de natuur. Blijven we even in ons eigen land stilstaan bij alles wat er groeit, enz., enz., dan is daar veel onder, dat voor de „leek" moeilijk is thuis te brengen. Menigmaal slaakte men de verzuchting: „Hè, dat ik daar nou niet de naam van weet". Niet al leen tijdens de vakantie kan u dat overkomen; het gehele jaar door be staat die mogelijkheid... Immers, ELK jaargetij in de natuur is boeiend! De komende herfstmaan den zullen dat wederom bewijzen. Mochten wij een mooie nazomer krij gen, dan kan het niet anders of u trekt bos, duin, heide of de polder in. Dat kan allemaal in ons prachtige Eemland. Vol met sloten, die het be kijken de moeite waard maken en goed bedacht met bossen, die allerlei schoons in zich bergen. Neem bijvoorbeeld maar eens het grote assortiment paddestoelen. Eet- Een oud begrip is nieuw leven ingeblazen! In 1922 werd begonnen met de bouw van het oorspronkelijke „Groot Kievitsdal" en in augustus 1923 volgde de opening. In de zomer van 1953 volgde een ingrijpende renovatie, maar wat thans tot stand kwam luidt onge twijfeld een nieuw tijdperk in. Getracht werd het wat exclusieve karakter van vroeger volledig te doorbreken, opdat een ieder zich in „Groot Kievitsdal" werkelijk uit en toch thuis kan voelen. De buitenmuren van het met riet bedekte restaurant bleven staan. De uit 1953 daterende zaal aan de achterzijde werd afgebroken, evenals de totale binnen- boel. Daarvoor in de plaats kwam achter het gebouw een nieuwe ruimte, waarin twee bowlingzalen ondergebracht werden, plus de Jachtzaal waar gezelschappen tot 300 en diners of koude buffetten tot 200 personen ondergebracht kunnen worden. Gelijkvloers treft men eerst een a la carte restaurant, terwijl er (aansluitend aan de bo venste bowlingzaal) tevens een bistro te vinden is. Daartussen een unieke barbecue- hoek, waar de gasten zelf op een grote ronde barbecue gezellig hun vleesgerechten klaar kunnen maken. Een gezellige bar vormt de verbinding van bistro met bowlingzaal. Het is één van de vier bars, want links van de hoofdingang vindt men ,,'t Kievitsnest", sfeervol tot bar ingericht. De beide overige bars bevinden zich respektievelijk bij de onderste bowlingzaal en in de Jachtzaal. Er zijn tweemaal 6 bowlingbanen, volautomatisch en tot de allerbeste van Nederland te rekenen. Zij zijn namelijk samengesteld volgens het allernieuwste amerikaanse synthetische procédé. Er is al een eigen Bowlingbond „Groot Kievitsdal", maar daar naast kunnen de banen - en desgewenst zelfs gehele zalen - voor ieder gewenst doeleinde gereserveerd worden. In het bosje naast het hoofdgebouw is bovendien een nieuw midgetgolfpark aangelegd, met 18 banen die officieel als wedstrijdbaan erkend werden. Voor en opzij van het ge bouw zijn bovendien terrassen ingericht, terwijl volop parkeerruimte gecreëerd werd. Mede gezien de ligging langs grote verkeerswegen halfweg Baarn-Hilversum en op de grens van 't Gooi en Sticht - bovendien midden in uitgestrekte bossen, waarin het heer lijk wandelen is - vormt „Groot Kievitsdal" een ideaal begin- en eindpunt van alle mo gelijke rally's. Vooral de vele mogelijkheden (denk eens wat allemaal te combineren valt! die dit nieuwe rekreatieve centrum te bieden heeft, zullen hun aantrekkingskracht op een breed publiek niet missen. De provincie heeft hiermee reeds rekening gehouden en de 2 voor malige toegangen aan de Hilversumsestraatweg vervangen door een geheel nieuwe en tree aan de zijkant van het gebouw! zowel als oneetbare types. Consump- tiegeschikt of niet, altijd zullen zij de natuurliefhebber weer verba zen door vorm of kleur. Bij dat alles zullen overal insekten rondzwermen. Ook de vogels zullen zich laten horen en zien. Alles heeft immers met elkaar te maken? De een wordt door de ander in stand gehouden. Door er als mens aan mee te helpen, dat al les zal blijven zoals het is, kan alleen geschieden als de „liefde" voor de na tuur er is. Ook het „weten ervan" kan een bijdrage tot zijn. Juist als men er méér van weet kan men er méér waardering voor op brengen. Word je er a.h.w. dichter naartoe ge bracht. Juist DAT is iets dat het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie hoog in het vaandel heeft geschreven: De mens dichter bij de natuur bren gen... Uitvloeisel daarvan kan zijn, dat zij, die daar dichterbij komen, hun kennis weer doorgeven aan anderen... Dit gebeurt op I.V.N.-Eemland manier bijvoorbeeld d.m.v. een maandelijkse natuurwandeling. (Elke tweede zon dag van de maand in telkens weer een ander natuurgebied in EEMLAND)., Ook geschiedt het d.m.v. het eropuit trekken met schoolklassen. Hierbij is de samenwerking met de gemeente Soest erg fijn. Op tweeërlei manier gaat dat: Tij dens een wandeling met een klas wordt op alles wat zich in de natuur voor doet gewezen en op de andere ma nier gaat het erom in groepjes de schoolklas op details in de natuur te wijzen. De kinderen doen wat proefjes en vul len opgaven in. Onontbeerlijk is de spontane medewerking van het on derwijzend personeel hierbij. De tien-, elf-, twaalf- en dertienjarigen kij ken er met graagte naar uit. Via excursies naar natuurgebieden in den lande wordt de mens eveneens dichter bij de natuur gebracht. Steeds groter wordt de belangstelling voor de ze tochten. Zonder op de borst te slaan mag ge zegd worden, dat de I.V.N.-ers van EEMLAND goed werk doen. En dat allemaal op vrijwillige basis. Maar... nóg intenser bij de natuur be trokken geraken kan men door het vol gen van een cursus. Wilt u niet direct het diploma (direct is dan anderhalf jaar studie) van natuurgids behalen, dan kan dat op een andere gezellige wijze. ZONDER huiswerk te maken zelfs. Dit gebeurt dan via de bekende GROENE Kursus. De lessen, zeven in totaal, worden ondersteund door de „praktijk" in te duiken, in de vorm van excursies (drie in totaal). Tijdens deze (gratis) uitstapjes met de docen ten naar bos, hei, duin of polder, wordt alles aan de hand van het geleerde, aan „den lijve" getoetst. De cursus wordt afgesloten op DONDERDAG 20 november en gaat van start op DONDERDAG 4 september a.s. Elke donderdagavond om de veer tien dagen zijn de lessen in de o.b.s. De Ingenhof, aan de Molenstraat te Soest. Voor veertig gulden komt u zeer veel aan de weet en dat zal wel licht aansporen tot het volgen van een natuurgidsenopleiding. Voor dat cursusgeld krijgt u een boek erbij. Leden betalen een tientje min der. Ons EEMLAND wordt als gebiedsdeel bij de kop genomen. Heide en insekten volgen. Alles wat zich boven, rond en in de sloot afspeelt vult eveneens een lesavond. Het bos met zijn grote le vensvariëteiten plus de paddestoelen en vogels en bijen krijgen allemaal een aparte lesavond toegewezen. Deze worden geleid door gediplomeerde na- tuurgidsen van afd. EEMLAND, van daar dat de prijs zo laag ligt. DENK er eens over, of - beter nog - Bel eens met 02155-10451. NA zeven uur 's avonds. U wordt dan vriendelijk te woord gestaan door de heer of me vrouw De Niet. Zij kunnen u ALLES over de Groene Kursus vertellen. ELK jaar, afgelopen voorjaar werd een extra cursus gehouden, was de be langstelling zodanig, dat binnen korte tijd veertig mensen zich ervoor aan meldden. Hebt u het idee, dat het bijvoorbeeld belangrijk is uw kinderen meer van de natuur te kunnen vertellen, doe dan eens zoals honderden voor u. Zorg dat u méér kennis over de natuur krijgt. Spijt krijgt u er nimmer van, dat ver zekert u, Rita, I.V.N.-EEMLAND CENTRALE VERWARMING LOODGIETERSWERK Gespecialiseerd in energie besparende voorzieningen! KORTE OSSENDAM 53 - SOEST - TEL. 02155-21188 van de economische teruggang. Het aantal werkzoekenden bereikte eind vorige maand een na-oorlogs record. Er staan thans 2181 werkzoekenden ingeschreven: te weten 1263 mannen en 918 vrouwen. Daarvan is circa veertig procent jonger dan 23 jaar: 395 mannen en 489 vrouwen. Triest zijn deze cijfers vergeleken met juli vorig jaar. Toen was het aantal ingeschreven werkzoekende mannen 892 en vrouwen 744 en daar stonden toen 1870 vacatures tegenover. Eind juli van dit jaar was het aantal gemel de open banen 1372. Zeer sterk is de stijging in de sector „Bouw": vorig jaar 164 werkzoeken den, in juni van dit jaar 159 en eind juli 194. De vraag daalde eveneens sterk en wel van 471 in juli 1979 naar nu 208. Ook in de „metaal" is er sprake van terugloop. Vorig jaar juli waren er 526 vacatures: nu 375. Wat het aanbod betréft heeft de stad Amersfoort thans 1264 werklozen; Baarn 230; Bunschoten 101; Eemnes 28; Leusden 132; Soest 378 en Wouden berg 48. In Amersfoort zijn volgens de gegevens van het arbeidsbureau 647 banen vacant; in Baarn 183; in Bun schoten 33, in Eemnes 7, in Leusden 68; in Soest 306 en in Woudenberg 78. Pribor Volgens de heer Th. G. v.d. Bunt, directeur van het Amersfoortse ar beidsbureau, zal het collectief ontslag aan het personeel van Pribor wel verleend worden. „De textiel en met name de confectie heeft het moeilijk. Dat is bekend. Het is verwonderlijk dat Pribor het nog zo lang heeft volgehouden", aldus de heer v.d. Bunt. Ook de middenstand, de winkelier, heeft het moeilijker, gezien de ontslag aanvragen welke binnenkomen voor één of meer persónèelslëdënl Percentage Het gewest Amersfoort neemt, verge leken met land en provincie, nog steeds een relatief gunstige positie in. Wat de mannen betreft was het werkloos heidspercentage 2,6 tegen 2,9 in de provincie Utrecht en 4,8 voor heel Nederland. Bij de vrouwen is de ontwikkeling on gunstiger. In Amersfoort steeg het percentage in juli met ruim één pro cent tot 6,12. Voor de provincie Utrecht is dat percentage exact 6 en voor Nederland 9,4. ETEN APART GEZELLIG i i -: Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST - TEL. 02155-20202 Eind juli stonden bij het arbeidsbureau Amersfoort in totaal 146 mannelijke en 233 vrouwelijke schoolverlaters als werkzoekend ingeschreven. 30 daar van [12 jongens en 28 meisjes] hadden uitsluitend een lagere school opleiding; 169 [85 j.-84 m.] lager beroepsonder wijs of mavo; 130 [39 j.-91 m.] middel baar beroepsonderwijs, Havo of VWO en 40 [10 j.-30 m.] hoger beroepsonder wijs. Van de totaal 379 werkzoekenden waren er 82 [31 jongens en 51 meisjes] nog partieel leerpichtig. Een probleem gaat de groep jeugdige buitenlandse werkzoekenden vormen. Hun opleiding blijft achter bij de Ne derlandse scholing. Daar komt de taai moeilijkheid dan nog bij, waardoor de groep zeer moeilijk inpasbaar is. Om het verschil met de Nederlandse jeugd te minimaliseren wil men in Amersfoort, net als in enkele andere plaatsen, een Centrum voor beroeps oriëntatie en beroepsbeoefening (C.B.B.stichten, waar deze jeugdigen zover „bijgewerkt" worden, wat hun vakopleiding en taal betreft, dat zij de regulaire scholingsinstituten kunnen gaan bezoeken. Het gewestelijk arbeidsbureau heeft hiervoor contact opgenomen met de gemeentelijke sociale dienst van Amersfoort. Ajje de Soesder goed leesten daat mojje aaltied doendaan kaajje elke week vememe daatter weer een poar auto- riejers epaakt benne die een borreltje ophaadde. Ik hettut zo us een tied biegehouwe en 't benne d'r gemiddeld wel vier per week. En daat dus aallenig op Soest. Benne we hiero noeng zo dorstig of is daat laandelukIk schaat daattut der heul waat meer benne daan vier, die de tute per week met een stuk in der kroag in de kroag vaatte. Ongderlest mosse der tien plie- sie woages an te paas komme om eejn zuuplaap te griepe. Ajje 's oaves zo us laangst aal die baarre op Soest komp en je ziet aal die woages d 'r stoan, daan moake ze ming niet wies, daat die maanne doaro de heu- le oavond an un gloassie raan- joa zitte te lebber e. Ik lus ter zelluf ok best eejn, of meer; ik zaal d'r vaast niet in tuffe, zoaas ze zegge. En ak ter zin in het is ter aaltied wel een smoesje te bedenke om de fles uut 't kaassie te hoale. Je ken op un end aal tied wel waat vingde om wat te viere. Ik goat met de vrouw ok wel lus op visite en daan lus ik ok wel waat aanders daan „prik", moar ik zaal ut niet in me haar- ses hoale om aachter ut stuur te krupe. As 't een bietje kaan, goan we op de fiets of loope, moar ik zorgter aaltied veur daa'k rechtuut op huus oppaan goat. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k vin, daat de plie- sie nog veul strenger mos ken- ne optreje. Laang eleje ben'k toch us zo baar eschrokke. We woare ok us noar een feesie eweest en toeng hek in de polder een kip dood ere je. D'r waas een huus in de buurt, woar denk die kip vaan waas. Benk'ut nog weze zegge ok, daa'k een stuk vee- stoapel haad om zeep eholpe. Toeng zee die maan die d'r woonde: „Daat kaan d'r nooit eejn vaan ming weze".Ik zee: „Daat kaan niet aanders; d'r is hier heul geejn aander huus inde buurt". Affing, hie gong mee kieke en toeng zee die: Zie je wel, die kip is niet vaan ming, ik hetter nog nooit zo'n plaatte bie ehaad!" En toeng wouw ik nooit meer een borreltje ak uut waas. WelThuus! HANNES VAN DE NENG Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Op verzoek van de Amersfoortse poli tie werd een 22-jarige jongeman uit Soest aangehouden, die zaterdagmid dag in Amersfoort voor 57 gulden benzine tankte en zonder te betalen wegreed. Van een aan het Saenredamplantsoen staande personenauto werd de antenne vernield en de laklaag hier en daar beschadigd. Op het parkeerterrein aan de Smits- weg werd een caravan aan de rechter zijde beschadigd. Vermoedelijk is dat gebeurd bij het parkeren van een ander voertuig. Een 17-jarige jongen in Soesterberg werd aangehouden omdat hij bij twee auto's vernielingen had aangericht. Uit balorigheid schopte hij bij een auto deuken in de portieren en de motorkap, terwijl bij de andere auto de kofferdek sel het moest ontgelden. De auto's stonden bij de tennisbanen aan de Kerklaan geparkeerd. Uit een voortuin aan de Van Lijnden laan verdwenen op nog onbekende wijze twee stenen, bronskleurige sier- eenden. NATIONALE ZIEKENDAG ZONDAG 14 SEPTEMBER

Soester Courant | 1980 | | pagina 13