Van steüe wand tot garcLgej Automobielbedrijf van der Pouw Kraan spectaculair vergroot mi SOEST annen? it V/////////A .tel. 033-17031 EMSHOORN 61 66 EK SOEST ;L. 02155-20803 tersbedrijf htjes tot 500 kg. isteldienst Soester Courant van woensdag 20 augustus 1980 t stijlvolle ideeën gen op U te wachten. ;n, dan wordt uw vertentie •LAATST COURANT Soest - Tel. 1 41 52 02155-14878 inrit/ i r1 ens vertelt u oor uitbouwen volledig ver- T 1 n H-7V. 3r. Tot ziens... Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt Vader v.d. Pouw Kraan; oprichter van het bedrijf hij: zich in zijn steile wand als eenwiSin het water, het gezin v.d. Pouw Kraan ontwikkelde zich buiten het kermisterrein. Zijn kinderen Joop en Ad brach ten een groot deel van hun jonge leven op een pensionaat in Amersfoort door. Vader v.d. Pouw Kraan had voor zijn vrouw en kinderen een andere toe komst voor ogen. Wel avontuur lijk, maar minder gevaarlijk. Joop en Ad kregen als bagage MULO en LTS mee. Soester patroons als van den Dijssel en Houdijk waren hun ervaren leer meesters. Vader v.d. Pouw Kraan paste het aloude princi pe toe dat zijn kinderen de meeste kans van slagen had den wanner ze elders het vak leerden. In 1976 overleed de van stéilewandrijder tot za kenman uitgegroeide per soonlijkheid. Wat hem in zijn leven voor ogen stond was be reikt: zijn kinderen hadden geen steile wand en kermis nodig om een goed belegde boterham te verdienen. Zijn echtgenote nam de zaak over, Ad en Joop waren haar mede werkers. In de eerste jaren wa ren verkoop van benzine en de in- en verkoop van vrachtwa gens de belangrijkste bronnen van inkomsten. Na verloop van tijd had moeder v.d.Pouw Kraan voldoende vertrouwen in de za kelijke kwaliteiten van haar beide zoons en werd de zaak aan. Ad en Joop verkocht. Tot. op de dag vari varïüaag is zij, iedere werkdag die de week geeft, in het bedrijf aan de Mid delwijkstraat te vinden. Welis waar halve dagen maar zo rede neren de gebroeders v.d. Pouw Kraan, aan wie kun je een ad ministratie beter toevertrou wen dan aan je eigen moeder. Vandaar. Met hun nieuw ver worven posities veranderden zij ook de zakelijke koers van hun automobielbedrijf. Ook al bleef de belangstelling voor de afdeling vrachtwagens be staan, met de in- en verkoop van nieuwe en gebruikte per sonenauto's werd getracht een stukje van een andere auto- mobielmarkt te veroveren. Op gesloten tussen de in Soest en omgeving steeds groter wor dende concurrentie zijn Ad en Joop aan het werk gegaan. Ba sisprincipe van hun zaken doen: solide en betrouwbare handel. Joop v.d. Pouw Kraan vertelt daarover: Er is in de wereld van 2e hands-auto's veel mate riaal dat niet op de weg thuis hoort. Dat is niet alleen de schuld van de handelaren. Zolang er mensen zijn die menen dat ze voor vijfhonderd gulden een leuk wagentje kunnen aan schaffen zal die situatie zo bij ven. Wij stellen ons op het standpunt dat het uitgesloten is beneden een bedrag van 4.500,- iets behoorlijks aan te schaffen. Er is natuurlijk wel eens iets beneden dit hedrag te koop, maar dan moet je puur geluk hebben. Voor mij zijn en blijven dat echter hoogst zel den voorkomende uitzonderin gen. Wij zijn lid van de BOVAG en dat impliceert al dat ons zakendoen bonafide is. Bovendien geven wij naast de BOVAG-garantie nog eens extra garantie van minimaal drie maanden. Geen vage ga rantie waar je alle kanten mee uit kan, nee een garan tie zwart op wit die voor de koper aan duidelijkheid niets te wensen over laat. Zo doen wij zaken, en zo hoort het ook als je in de enorme concurren- tie-strijd overeind wil blijven". En daarmee is dan verklaard waarom vele kopers de weg naar de Middelwijkstraat we ten te vinden. Op het terrein van de gebroeders v.d. Pouw Kraan geen verzameling roestbak ken, maar degelijke diesels en een indrukwekkende hoeveel heid Amerikanen, voorzien van opmerkelijke jonge en verse kentekens. Geen kruimels on der de vierwielers. Ondanks deze gezonde verkooppolitiek maken de gebroeders v.d. Pouw Kraan er geen geheim van dat ook hun branche betere tijden heeft gekend. Ad v.d. Pouw Kraan: ,,Op de Japanse merken na zit de klad er voor wat be treft de verkoop van nieuwe au to's behoorlijk in. Van overheids wege wordt het de mensen langzamerhand onmogelijk ge maakt auto te rijden. De ben- zine-prijs is onaanvaardbaar hoog, de wegenbelasting liegt er ook niet om en de belasting op nieuwe auto's is onvoorstel baar. Daarvan zijn nu de gevol gen merkbaar. roto: uoos van aer win De klad in de yerkoop en toch gaan Joop en Ad v.d. Pouw Kraan aan een vergroting en res tauratie van hun bedrijf begin nen op een manier waarvan col lega's en buitenstaanders zich afvragen of ze door de hitte zijn bevangen. Dat laatste blijkt wat Ad en Joop v.d. Pouw Kraan betreft op een misver stand te berusten. Joop v.d. Pouw Kraan: ,,Die plannen zijn natuurlijk niet van vandaag of gisteren. Om precies te zijn wordt daar al ruim drie jaar aan gewerkt. Toen en ook nu waren wij zo'n beetje uit ons bedrijf gegroeid. Het zakelijke jasje was te nauw geworden. Sinds enkele maanden zijn alle benodigde vergunningen bin nen en kon er aan het werk gegaan worden. Ondanks de malaise is het harde noodzaak dat wij gaan uitbreiden. Kopers van nieuwe en gebruik te auto's moet je in de gele genheid stellen in een gezelli ge omgeving hun keuze te be palen. Vroeger, toen het ac cent op de verkoop van vracht wagens lag was dat niet no dig. Verkoop van personen auto's, nieuw of zo goed als nieuw, vragen een andere be nadering en een veel meer per soonlijke service. Wij zijn er met ons hele bedrijf zeer be wust naartoe gegroeid. Met het verleggen van de verkoop accenten was er geen weg te rug. Zelfs als wij drie jaar ge leden geweten zouden hebben hoe de situatie er in 1980 voor zou staan dan nog had dat geen verandering gebracht in onze toekomstplannen. Persoonlijk ben ik er van overtuigd dat de handel in 2e hands-auto's zal opleven. Het geld wordt steeds duurder om een nieuwe auto aan te schaffen en daarom zal de markt voor een beetje knap pe jonge auto's steeds groter gaan worden. Jonge auto's waaronder ik automobielen versta die niet ouder dan een of twee jaar zijn". Vrachtwa gens, ze zullen gestationeerd blijven op het terrein buiten de showroom, daarbinnen over een handvol weken nieuwe- en niet van nieuw te onderschei den gebruikte auto's. Wat de laatste categorie wagens be treft: de zorg daaraan besteed is groot. Ad v.d. Pouw Kraan: „Al le gebruikte wagens worden door ons persoonlijk ingekocht. Wij weten dus, als wij tot ver koop overgaan waar wij het over hebben. Ik durf staande te houden dat geen klant bij ons de zaak met een auto ver laat waarvan hij maar moet afwachten hoe het 2e-hands avontuur zal aflopen. Onze ga rantie houdt namelijk in dat ook het arbeidsloon voor reke ning van de verkoper is. Daar begin je natuurlijk niet aan wanneer je wagens van infe rieure kwaliteit op de weg brengt". Naast de handel in gebruikte- en nieuwe auto's vormt de levering van ben zine en diesel binnen het bedrijf van de gebr. v.d. Pouw Kraan een hoofdstuk apart. Bijna 20 jaar werd benzine - diesel en olie betrokken van het Gulfcon- cern. Ondanks het feit dat de verkoop van brandstof werd getransformeerd in „witte pompen" is het ook vandaag de dag nog steeds het Gulfcon- cern dat voor toelevering zorgt. Alleen in financieel op zicht, en dan speciaal met be trekking tot de verkoopprijzen, zijn de kaarten voor Koning Klant en de verkoper anders komen te liggen. Joop v.d. Pouw Kraan: „Wij zijn zeer bewust op de „witte pom pen" overgeschakeld. Een koerswijziging met vele aspecten. Door de lagere ver koopprijzen is ook onze winst marge geringer. Daartegen over staat een aanzienlijk ho gere omzet en wat voor ons zeer belangrijk is, een stuk klantenbinding. Aan dat laats te hechten wij veel waarde. De automobilist die bij ons tankt kan er nog op rekenen dat zijn voorruit bijvoorbeeld wordt schoongemaakt. Wij staan in die service niet alleen, maar veel kom je het niet meer te gen, zeker niet bij „witte pom pen". Die service heeft dan weer als verlengstuk dat vele automobilisten in de loop der jaren bij ons kopers zijn ge worden van nieuwe en gebruik te auto's. Bij ons begint de ser vice voor een klant al bij de pomp en wij zijn er niet slecht mee gevaren". Het onderwerp L.P.G. komt ter sprake. De gebroeders v.d. Pouw Kraan begrijpen de belang stelling voor dit artikel, maar overwegen niet het in de ver koop te nemen. Ook wat dat be treft mikken zij niet op tijde lijke suksessen. Dat zou de ver koop van L.P.G. ongetwijfeld zijn gaan worden omdat wette lijke bepalingen met betrek king tot de veiligheid van ver kooppunten steeds strakker worden aangehaald. Evenmin wensen zij te worden inge schreven voor welk dealer schap dan ook. Ze zullen het wel niet van een vreemde heb ben dat ze in zakelijk opzicht de handen vrij willen hebben. Nog een week of wat en Soest heeft er in de Middelwijkstraat een werkelijk all-round gara gebedrijf bij. De inhoud van het nieuwe, uit hoofdzakelijk doorzichtig glas opgetrokken auto-paleis bevat niet alleen een indrukwekkende show ruimte, kantoren en koffie-bar. Achter een ingenieuze afschei ding de afdeling reparatie en onderhoud voorzien van brug gen en de nieuwste technische snufjes. Wat tot stand werd gebracht mag gezien worden. Op 540 vierkante meter opper vlakte wordt straks het nieuwe hoofdstuk van automobielbe drijf v.d. Pouw Kraan geschre ven. v.d. Pouw Kraan sr. moest zich in zijn steile wand met heel wat minder behelpen. Ondanks de klad hebben zijn jongens Ad en Joop meer nodig. Hun zakelij ke goodwill en moeder Jo als medewerkster en toeschouw ster; het zal waarachtig wel gaan daar in de Middelwijk straat. Moeder Jo, nog steeds in aktie Niet alleen wat de verkoop be treft, ook het onderhoudswerk loopt terug. De auto's worden in vergelij king met speedboten en cara vans door de overheid veel te hard aangepakt. Het lijkt wer kelijk nergens op. Als er een lek is in de begroting dat moet een verhoogde benzine-prijs of de steeds meer geld vragende wegenbelasting het lek dich ten. Een gelukkige ontwikke ling is het dalen van de rente voet waardoor ook financierin gen weer wat ruimer aan bod kunnen komen. Zou die ontwik keling er niet zijn dan was de hele Nederlandse auto-branche nergens". Ad en Joop, een paar apart Het glazen paleis in aanbouw Her begon allemaal ipj.956. Vanuit Woubrugge verhuisde vader v.d. Pouw Kraan met moe der,1 zijn jongens en zijn auto mobielbedrijf naar de Middel wijkstraat. Op een onogelijk stukje terrein naast de kaasfabriek maakte v.d. Pouw Kraan sr. in za kelijk opzicht een nieuwe start. Een hoogst opmerkelijk figuur die v.d. Pouw Kraan sr. Een man die buiten het garage-bedrijf duizenden starts in zijn avon tuurlijk en afwisselend leven heeft meegemaakt. Vanuit zijn motorzaak in Leiden bouwde hij als befaamd steilewand- rijder een eigen bedrijf op de kermis op. „Wir fahren nur DKW" luidde zijn handels merk. Met bijna halsbrekende en levensgevaarlijke capriolen bracht hij op alle belangrijke Nederlandse kermissen zijn shownummer. Vader v.d. Pouw Kraan - zijn motor en zijn steile wand vormden een drie eenheid waar geen enkele res pectabele kermis omheen kon. Gevaarlijk werk, maar ook een bezigheid die voldoende geld opleverde om een gezin te on derhouden en zelfs wat geld voor latere tijden te reserve ren. v.d. Pouw Kraan sr., van daag de dag nog wordt in de Nederlandse kermiswereld zijn naam met ontzag en res pect genoemd. Ook al voelde

Soester Courant | 1980 | | pagina 15