50 jaren volgemaakt met veel „ups en downs" A.G.A.V.S 17 Soester Courant van woensdag 20 augustus 1980 17 In Soesterberg organiseerde AGAVS de bondswandelmarsen en er namen in die tijd wel 1200 gymnasten aan deel. Op deze foto de leden van AGAVS. Gymnastiekvereniging A.G.A.V.S. viert gouden jubileum elkaar gegroeid. Dit is in hoge mate te betreuren", aldus de kroniekschrijver van AGAVS. Een tegenvaller wordt de ma jorette-afdeling, die begin 1978 wegens gebrek aan be langstelling, moet worden op geheven. 50 jaar Zo nadert dan de viering van het 50-jarig bestaan. „Terug ziende op het 50-jarig vereni gingsleven mag A.G.A.V.S. trots zijn. Veel dank is zij ver schuldigd aan alle personen die tot nu toe alle krachten heb ben gegeven voor een goed functioneren van onze ver eniging. Veel dank is het be stuur ook verschuldigd aan het technisch kader, dat in de af gelopen jaren de leden heeft begeleid en getraind. Doch ook in de komende jaren zal er veel gevraagd worden van be stuursleden en overheid", al dus het AGAVS-bestuur. Men is op de toekomst niet helemaal gerust. Er komt nog al wat kritiek op dat bestuur omdat men bijvoorbeeld niet achter het plan gaat staan om een sporthal te bouwen op com merciële basis. Aan de andere kant heeft het AGAVS-bestuur ook kritiek op de gang van zaken rond de Stichting Dorpshuis. In hoe verre er in het Dorpshuis in de toekomst nog ruimte zal zijn voor de binnensporten, valt niet te zeggen. AGAVS is er niet gerust op. Ook het gemeentebeleid geeft problemen en met name door het wegvallen van een aantal subsidieregelingen zal het voor AGAVS nog moeilijker wor den het hoofd boven water te houden. De overheid maakt een denk fout, vindt het AGAVS-be stuur. De lichamelijke opvoe ding zal in de toekomst moeten worden gestimuleerd. Kinderen moeten op jongere leeftijd, 5 a 6 jaar, met sport in aanraking komen. Op de lage re scholen wordt weinig aan sport gedaan. Er wordt teveel stil gestaan bij de geestelijke opvoeding van het kind en te weinig aandacht besteed aan de lichamelijke op voeding", aldus het bestuur. En het zijn juist de gymnas tiekverenigingen geweest die in de afgelopen decennia ge tracht hebben die manco's op te vangen. „Sport", meent /?cafrS9 i?" en atletiekvereniging Soesterberg (AGAVS) viert dit jaar haar 50-jarig bestaan. De vereniging heeft zoals de kroniekschrijver van de club in het jubileum- m afgelopen vijftig jaren „een belangrijke bydr: ,ge geleverd in de jeugdzorg en in de sportieve sektor van de vo wassenen". Er n jron in die jaren heel wat problemen te overwinnen en men kende talloze ups en downs. De opvolgende besturen, zeke; van na de oorlog, hebben zich heel wat moeite ge troost om in Soesterberg tot één allesoverkoepelende sport- orga üsatie te komen. Daa in slaagde men niet. Wel kent de vereniging nu een volley bal-een tafeltennis- en een wandelafdeling terwijl men ook de besc likking heeft over een uitstekende drumband. Kre< g Soesterberg in de afgelopen tien jaar heel wat nood- zakeijke uitbreiding van sportaccommodaties (voetbal, korf bal n tennis)de zaalsporten schoten er eigenlijk bij in en dat venriet het bestuur van AGAVS. Temeer daar het gebruik van,de sportzaal in het Dorpshuis aan een zijden draad gaat hanren door de plannen van het geheel nieuwe Stichting Doipshuis-bestuur. AGkVS kampt, zoals menige vereniging, met financiële pro- blehen en zegt de kroniekschrijver: „Helaas moeten wij vast stellen dat de Gemeentelijke, Provinciale en Rijksoverheid wejnig begrip hebben voor deze vraagstukken. In plaats van waardering voor een stuk particuliere zelfwerkzaamheid van he verenigingsleven, waardering voor de inzet van vele per- so en, die hun vrije tijd beschikbaar stellen, voor de jeugd, miet vastgesteld worden dat de overheid zich meer inzet vor de recreatiesport. Uit hoofde daarvan worden financiële maatregelen getroffen, die in grote mate het georganiseerd verenigingsleven nadelig beïnvloeden". AiAVS zal echter blijven volhouden om in het belang van d< jeugd, de sport en de samenleving te werken aan een ge- zoid verenigingsleven. Sar, Smits en de hoofden van de scholen. Op maandag 10 november kwam men weer bij elkaar nu voor het definitief vaststel len van de lesuren, terwijl het bestuur mededelingen deed over de aankoop van turntoe- stellen. De Soesterbergers werken mee en via fancy-fairs en inzame- lingsakties kan voor een be drag van 1100 gulden aan ma terialen besteed worden. De club floreert en nog voor 1931 om is wordt in het toen malige theehuis „Soesterdal" de eerste openbare uitvoering gegeven. Het turnpeil wordt zodanig opgevoerd dat men al vrij vlot kan gaan deelnemen aan regionale wedstrijden. Op 9 februari 1934 organiseert men zelfs de gala-uitvoering van de Stichtse Turnkring. Op 10 september 1935 worden de statuten Koninklijk Goed gekeurd en twee maanden la ter viert men het eerste lus trum waarvoor belangstelling bestaat uit de gehele provincie Utrecht. Het tweede lustrum kon niet gevierd worden omdat het oor-, log is en de bezetters het gym nastieklokaal voor alle moge- ljke doeleinden gevorderd heb ben. Her-oprichting De administratie blijft be waard en daaraan is het in feite te danken dat de vereni- gingsaktiviteiten, zij het pas in 1948, hervat kunnen worden. In die tijd werden door andere Soesterbergers, die geen weet hadden van het bestaan van AGAVS, pogingen gedaan om Soesterberg aan een gymnas tiekvereniging te helpen. Zij worden uit de droom geholpen en AGAVS begint opnieuw te leven. toals bekend is", zo staat cnze krant van 24 oktober 1!}3(, „heeft zich voor enige mainden terug een comité ge vormd om tot de oprichting vaneen Algemene Gymnastiek Vereniging te Soesterberg te kopen". Var de zijde van de gemeente was er toen blijkbaar wel alle metewerking, want, zo le zen wij: „Het Gemeentebe- stuir van Soest heeft de oude opeibare school doen ver- bouven tot gymnastieklo- kaa". Om^at het echter nog niet he- lemial perfect was, werden in oveieg met het comité nog de nodge veranderingen en ver beteringen aangebracht. „Ofchoon het natuurlijk op de weg van het gemeentebestuur zouliggen om te zorgen dat de nodge toestellen worden aan- geshaft, zodat van gemeente- weje een volgens de moderne eism ingerichte gymnastiek- zaa voor de schooljeugd be- schkbaar is, zullen er nog wel enge jaren overheen gaan al- voens wij hier in Soesterberg zover zijn. Algemeen wordt erlend dat onderwijs in licha- mdijke oefening vooral voor joige mensen noodzakelijk is en waar hier in Soesterberg reeds jaren het gemis van een go'.de lichamelijke opvoeding gedoeld wordt, zal thans nu wij in het bezit van een geschikt lokaa. zijn, onverwijld tot dit nood2 akelijke deel van de op- voediig moeten worden over- gegain", aldus het artikel in onze rant van 1930. De oprichtingsvergadering worc belegd op maandag 27 okto er te acht uur in Huis ten 1 alve. De initiatiefnemers war i de heren Grotenwahl sr., Peters, In 't Hout, Kol, De gemeente Soest verleent medewerking via de bouw van een gymlokaal bij de St. Caro- lusschool, maar het duurt toch nog tot de laatste dagen van 1954 voor het eerste na-oorlog- se bestuur door de algemene le denvergadering benoemd wordt. Voorzitter wordt de heer S. Paulides en secretaris de hui dige voorzitter, de heer P. C. Pieren. Er waren toen 65 leden maar nog geen maand later was dit aantal aangegroeid tot 237. Toch waren er toen al finan ciële problemen waarin echter schot kwam toen de heer Bra- venboer in het bestuur werd opgenomen. Vier en een halve maand later, op 31 januari 1958 wordt hij voorzitter. In diezelfde periode wordt de onderwijzer aan de openbare lagere school, de heer Halber- stadt, belast met de technische leiding en de club leeft op. Volleybal 12 november 1959 slaat AGAVS de vleugels uit door een fusie aan te gaan met de handbal vereniging „Vlido" en de sport- aktiviteiten verder uit te brei den met een volleybal-afdeling. Het aantal leden voor de gym nastiek is zodanig gestegen dat een ledenstop moet worden in gevoerd, omdat goede akkom- modatie ontbreekt. De toevloed wordt mede veroorzaakt door de oprichting van een afdeling rhytmische gymnastiek. Drumband Bij de viering van het dertig jarig bestaan, met een gala-uit voering in het Officierscasino, krijgt de vereniging van de Soesterbergse bevolking een komplete drumbanduitrusting aangeboden. De festiviteiten rond het ze vende lustrum beginnen al op 8 mei 1965 met in nagenoeg elk weekend een demonstratie, een toernooi, een buitensport of een wandelmars. Hoogte punt is ook weer een gala uitvoering op 30 oktober in de garnizoen sontsp annings- zaal. Gymzaal Tijdens de viering van het 35- jarig bestaan deelt wijlen wet houder K. de Haan op de re ceptie mee „dat binnen afzien bare tijd in Soesterberg een tweede gymnastiekzaal zal worden gebouwd". „Door allerlei onvoorziene om standigheden", zo zegt AGAVS'- kroniekschrijver, „kon het gemeentebestuur helaas haar belofte niet gestand doen". Dan komt er echter toch een oplossing in de vorm van de bouw van een Dorpshuis mét gymnastiekzaal. Op 6 septem ber 1969 wordt dat Dorpshuis in gebruik genomen „en Soesterberg is een fraaie sport accommodatie rijker gewor den". In dat jaar wordt een tafel- tennis-afdeling opgericht, die in de competitie in de volgen de jaren het ene kampioen schap op het andere stapelt. Ddeelnemers aan de allereerste uitvoering van AGAVS in het theehuis „Soesterdal". Turnend staat AGAVS plaatse lijk aan de kop; bij de Soes ter turnkampioenschappen sleept men de meeste turnti- tels in de wacht. Bij de viering van het 40-ja- rig jubileum biedt de bevol king van Soesterberg de ver eniging een vaandel aan. In het kader van deze viering, vinden met andere Soesterbergse sportverenigingen besprekin gen plaats om te komen tot eén grote sportvereniging Soesterberg. Ze leiden evenwel niet tot het gewenste resultaat. Turnsuksessen worden er daarna behaald in 1972 bij de rayonwedstrijden van de Stichtse Turnkring, In dat jaar legt de heer P. C. Pieren zijn bestuursfunktie neer. Drukke werkzaamheden zijn er de aanleiding voor en hij wordt beloond met een erelid maatschap. 16 november 1975 komt hij op veler verzoek weer terug om het voorzitterschap op zich te nemen. In 1976 moet de vereniging noodgedwongen een afdeling afstoten: het sedert de op richting gegeven zwemonder wijs is te kostbaar geworden en moet aan anderen worden overgelaten. In 1977 komt echter wel het overleg tussen de drie Soester gymnastiekverenigingen, Lae- titia, De Springbokken en AGAVS, op gang en dat wordt een blijvende samenwerking die zijn vruchten afwerpt. Er is nog een samenwerking en wel met de voetbalvereni ging Soesterberg. Gezamenlijk geeft men een clubblad uit. In 1974 werd gestart met een cursus jazz-gymnastiek en dat bleek een sukses te zijn. Min der suksesvol is AGAVS met een in 1972 ondernomen poging ook een lawntennis-afdeling op te richten. Het plan doet nogal wat stof opwaaien en het AGA VS-bestuur stapt er maar van af. In 1975 en 1976 zijn er stappen gezet om te komen tot verga deringen met de Soesterbergse verenigingen, teneinde te trachten gezamenlijke pro blemen op te lossen en in de bestuurlijke aktiviteiten tot meer coördinatie te komen. „Alhoewel bezield met de meest goede bedoelingen zijn deze kontakten toch weer uit men, „moet bij de jeugd wor den gestimuleerd en niet wor den verwaarloosd' Daarom hoopt men dat aan dit aspekt in de komende jaren bij het subsidiebeleid veel aan dacht zal worden besteed. De grote vraag zal blijven of een georganiseerd verenigingsle ven zal blijven passen in de maatschappijstruktuur. Juist daarom is AGAVS van mening dat de verenigingen de krach ten moeten bundelen. „Dit vereist ons aller inzet. Ge beurt dit niet, dan mogen wij ons in alle oprechtheid de vraag stellen of wij in staat zullen zijn onze vereniging, ge let op de financiële vraagstuk ken en problemen rondom de technische leiding, te handha ven", aldus het AGAVS-be stuur. In zijn voorwoord wijst de heer Th. de Wilde, voorzitter van de Stichtse Turnkring er op dat de sport in Nederland overeind gehouden wordt door zeshon derd-duizend vrijwilligers. Zij zorgen voor een stukje „jeugd van de straat" en daarom blijft het nodig dat velen zich hier voor blijven inspannen. Ook hij spreekt de hoop uit dat de ge meentelijke en hogere autori teiten hieraan meer aandacht gaan schenken en dan wat de gymnastiek betreft in de bouw van goede turnhallen of sport hallen. De oud-commandant van de vliegbasis Soesterberg, kolonel W. van Gastel, gaat in zijn bij drage aan het jubileumboekje ook niet voorbij aan de wat trieste situatie voor AGAVS. Sprekend over 50 jaar sport beoefening zegt hij: „Dat is een hele prestatie, wetende dat de vereniging nog steeds niet kan beschikken over een ade quate binnensportaccommoda tie en eerst recentelijk goe de buitensport faciliteiten kan gebruiken". Loco-burgemeester en sport wethouder Plomp tenslotte wijst in zijn felicitatie op de „gedrevenheid van enkelen" en hij spreekt de hoop uit dat AGAVS „in deze geest" mag voortgaan'en hij wenst de ver eniging nog vele sportieve ja ren toe. Programma Het feestprogramma voorziet in tal van sportgebeurtenis sen. J.l. zaterdag 16 augustus werd er een korfbaltoernooi gehouden op de velden van K.V.O. aan de Kerklaan. A.s. zaterdag 23 augustus wordt op hetzelfde complex een volleybaltoernooi gehouden, gevolgd door een voetbal-toer nooi op zaterdag 30 augustus op het terrein van de voetbal vereniging Soesterberg aan de Sterrenbergweg. Een tafeltennistoernooi staat gepland op zaterdag 6 septem ber en dat wordt gehouden in het Dorpshuis, waarna tenslot te een sport- en speldag voor de gehele jeugd van Soesterberg georganiseerd wordt op zater dag 13 september. Daarvoor moeten de deelnemers naar het sportpark aan de Kerklaan. Tenslotte recipieert het be stuur op zaterdag 25 oktober van 15.00 tot 18.00 uur in de kantine van de voetbalvereni ging Soesterberg. De presentatie van de leden bij de viering van het 85-jarig bestaan; rechts tech- nisch-leider Van Loveren.

Soester Courant | 1980 | | pagina 17