„Commando- wisseling-" in Zonne gloren en Maarschalksbos BAAR rdappelen kNSER Is opnieuw den? :asions ageprij 7 8. 8.750. 8.750. 9 I 9 II 10.000, 18 19 Soester Courant van woensdag 20 augustus 1980 19 prima Tel. 125 57 met stalen bij u thuis ipgave van eventuele rk en stofferen. T en gordijnen. -Tel. 02155-19278 PRIJS Dr. J. W. D. Berkelbach v.d. Sprenkel Vrijdag 29 augustus wordt hij met een feestelijke receptie of ficieel uitgeluid. Ruim 32 dienstjaren heeft Jan Willem Deodaat Berkelbach v.d. Sprenkel er dan opzitten. De grand old man van Zonneglo ren en Maarschalksbos begint aan de vroege herfst van zijn leven. Sinds 1 augustus j.1. heeft hij al zo'n beetje in de schaduw van zijn opvolger, de uit Zaandam afkomstige vrou wenarts Cornelis Henricus Wil- lemse, gewerkt. Op deze pagina van de Soester Courant gesprekken met de vertrekkende en nieuwe me- disch-direkteur. Een beetje te rug kijken, een stukje voorbe schouwing. Afscheid nemen van en kennismaken met de captains" van Zonnegloren en Maarschalksbos Dr. Kees Willemse: „Het goe de behouden en werken aan de toekomst". In de grote zonnige directie kamer van ziekenhuis Zonne gloren is er met de komst van de nieuwe mediseh-direkteur op het eerste gezicht niets of nauwelijks veranderd. Het za kelijke karakter is gebleven, de inventaris is met een as bak uitgebreid. Niets mense lijks is de nieuwe mediseh- direkteur vreemd. Hij rookt. Sigaren. Achter een ordelijk niet papieren bezaaid bureau zetelt een stevig gebouwde vijftiger. Oogt sportief. Blijkt bij nadere informatie te klop pen. Watersport was een van zijn favoriete hobby's. Zijn praktijk, met als jarenlange vestiging Zaandam, kan er mee te maken hebben. Achter eenvolgens noteren wij dat dr. Willemse in 1926 in Maarssen werd geboren, zijn schooljaren tussen start en finish door bracht in Utrecht. Enige zoon van een handelaar in bouwma terialen, R.K. opgevoed, van daag 1980, getrouwd en vader van vier kinderen. Voor zijn huwelijk verbonden aan het militair hospitaal Oog en Al, werkzaam geweest in Leiden en na jarenlange studies zich gespecialiseerd als vrouwen arts en in deze funktie begon nen bij de legendarisch gewor den professor Plate. Vanuit Utrecht een enkele reis naar Zaandam genomen en zich daar achttien jaar lang naam en faam verworven als een zeer gewaardeerd en gerespec teerd vrouwenarts. Deson danks toch ambities om me diseh-direkteur van twee streekziekenhuizen te worden. Dr. Willemse: ,,Er is in mijn leven op een bepaald moment een knik gekomen. Eind '76 ben ik geopereerd. Ik had ge-t rekend tien dagen in het zie-' kenhuis te moeten blijven. Het werden drie maanden. Ontste king aan het heupgewricht was er de oorzaak van dat ik het ziekenhuis op krukken verliet. Thuis ben ik verder hersteld en weer met mijn werk begon nen. Werk dat mij na de ope ratie zwaarder viel dan vroe ger. In de tijd dat ik uitgescha keld was heb ik de balans eens opgemaakt. Antwoord gezocht op de vraag wat ik verder wilde met mijn leven. Dan kom je tot de conclusie dat het vak waarmee je twintig jaar gele den bent begonnen in de loop der jaren sterk is veranderd. Had het vroeger hoofdzakelijk een behandelend, genezend ka rakter, nu is het veel meer in de preventieve sfeer getrok ken. Abortus, sterilisarie en de pil zijn er voor in de plaats gekomen. Vooral de pil heeft enorme invloed gehad op mijn vak en op het hele maatschap pelijke leven. Als je wekelijks vele sterilisa ties doet, de relaties met pa tiënten betrekkelijk zijn, dan ben je bezig met routine-behan delingen die zich eindeloos her halen. Dat boeide mij steeds minder. Voeg daaraan toe het advies van de mij behandelen de artsen dat ik het na mijn operatie aanzienlijk kalmer aan moest doen en de uitslag van de balans is voorspelbaar. Gelukkige omstandigheid: di rect na mijn vestiging als vrou wenarts heb ik mij intensief bezig gehouden met het zieken- huisgebeuren in Zaandam. Ik werd er al spoedig tot voor zitter van dé medische staf benoemd. Ben dat ook in wat ik noem de woelige Zaandamse ziekenhuisjaren gebleven. Heb fusies van katholieke - chris telijke en gemeente-ziekenhui zen mee helpen voorbereiden en begeleiden. Daardoor kreeg je meer en be ter overzicht ten aanzien van bepaalde zaken en kwam ik in aanraking met besturen en di recties. In tegenstelling tot veel collega's heb ik vergade ringen waaraan door veel men sen werd deelgenomen nooit vervelend gevonden. Boeiend werk met als uiteindelijk resul taat dat ik verwacht dat in '81 in Zaandam de eerste paal ge slagen zal worden voor een nieuw ziekenhuis met een ca paciteit van 520 bedden. Naast mijn praktijk ben ik zeer inten sief bij de nieuwbouwplannen betrokken geweest. Toen ik op merkzaam werd gemaakt op de vakature in Baarn en Soest kwam ik al snel tot de conclu sie dat er sprake was van een vergelijkbare situatie met Zaandam. Bovendien trok het mij dat het hier allemaal wat kleinschali ger is. Na wat besprekingen ben ik tenslotte per 1 augustus j.1. hier als mediseh-direkteur van beide ziekenhuizen benoemd",. Ook al kan de nieuwe mediseh- direkteur niet aangeven waar om de keuze uiteindelijk op hem gevallen is: duidelijk is wel dat het huiswerk in Zaan dam verricht daarmee nauw in verband staat. Insiders noe men hem een onderhandelaar met diplomatieke talenten, een man die luisteren wil en luis teren kan. Nergens extreem in welke zakelijke opstelling dan ook. „Het goede behouden en ver der aan de toekomst van Maar schalksbos en Zonnegloren werken" is dan ook zijn ant woord op onze vraag naar zijn toekomstplannen. „Ik hoef" zegt hij „hier geen puin te rui men". In deze twee kleine streekziekenhuizen wordt naar mijn idee zeer hard en ent housiast gewerkt. De zaken staan er goed op een rijtje en liggen duidelijk. Een krachtig bestuur, een alerte di rectie, een prima staf en uit stekende medewerksters en medewerkers. De ziekenhuizen zijn natuurlijk als basis-zieken huizen beperkt in hun moge lijkheden. Superspecialisaties zijn niet aanwezig en horen in dit soort streekziekenhuizen ook niet aanwezig te zijn' Toekomstplannen voor beide ziekenhuizen „Mijn uitspraken zijn natuurlijk gebaseerd op een aantal mo mentopnamen. Een volledig in zicht heb ik gezien de korte tijd dat ik hier functioneer nog niet kunnen krijgen. Beschik ik daarover dan begint fase twee. Het is een gegeven dat de hui dige situatie niet meer past in een provinciaal plan. De zie kenhuizen zijn betrekkelijk klein, hebben een te kleine ach terban en worden daardoor be perkt in hun mogelijkheden. Dat heeft mogelijk weer als konsekwentie dat we niet al tijd in kwalitatief opzicht over een optimale personeelsbezet ting de beschikking hebben. De ontwikkelingen in de ge neeskunde vergen grote inves teringen. In de huidige situatie kunnen die in Baarn en Soest niet verwerkelijkt worden. Wij zullen andere wegen moeten gaan bewandelen om in me disch opzicht tot betere resul taten voor de streekbewoners te kunnen komen. De bevol king van Baarn en Soest is ge wend aan hun streekziekenhui zen. Ze kunnen als het ware om de hoek van de straat opge nomen worden. Dat verhoogt de kwaliteit van het leven hier en dat werkt in veel dingen Dr. C. H. Willemse door. Het betekent o.a. een goed stuk samenwerking tus sen huisartsen en ziekenhuis. Dat wordt natuurlijk veel min der intensief wanneer ze die samenwerking ver weg moe ten zoeken. Hoe het er in de toe komst ook uit zal zien, wij moe ten zorgen dat de goede sfeer blijft, patiënten geen nummers worden en een ziekenhuis geen medische fabriek wordt. Er zijn er waarvan ik weet dat je van geluk mag spreken als je twee maal achter elkaar bij een consultatie door dezelf de specialist wordt behandeld. Dat moeten wij de ongeveer 65.000 bewoners in deze streek niet aandoen. Ik vind het zeer juist dat men voor deze streek een ziekenhuis wil bouwen dat groter is dan de bestaande zie kenhuizen, maar kleiner dan de optelsom van de twee. Het goede van het oude moet ech ter bewaard blijven. Een goed ziekenhuis heeft vele aspecten. Naast de medische kant is er de hotelfunktie en dan is er nog zoiets als de maatschappelijke en geeste lijke begeleiding. Dat laatste kan soms net zo belangrijk zijn als de medische behande ling". Tenminste even belangrijk acht dr. Willemse de relatie ziekenhuis-pers. Het laatste vooral met betrekking tot een objectieve voorlichting over de plannen die op stapel staan. Hij acht het in letterlijke zin van levensbelang dat de streekbewoners tussen Baarn en Soest een juiste voorlichting krijgen. „Het zal ze" meent hij „minder interesseren dat ik rook en een liefhebber van va ren ben". Desondanks toch nog een duik in een stukje privé van de nieu we mediseh-direkteur. Zijn omgeving verbaast zich over zijn energie. Naast zijn prak tijk en zijn vele bestuursfunk- ties in Zaandam is hij eind '77 als hobby een studie rechten begonnen. Volgde geen colle ges en maakte geen deel uit van werkgroepen. Boeken en dictaten waren zijn studie makkers. Op 4 augustus deed hij tentamen voor zijn kandi daats. Na 31 augustus a.s. zal de uitslag bekend zijn. Wij hou den u op de hoogte en stellen vast dat dr. Willemse dage lijks zijn retourtje Soest-Zaan- dam maakt, op zoek is naar een koper voor zijn Zaandamse huis en niet gehinderd wordt door tijdgebrek. 't Zou best eens een „goeie" kunnen worden. dr. Berkelbach v.d. Sprenkel: „Je moet na je dood niet willen regeren. Jan Willem Deodaat Berkel bach v.d. Sprenkel, wat Zonne gloren betreft een zeer oudge diende. Begon in 1947 zijn car rière als longarts in het toen malige sanatorium Zonneglo ren. Twintig jaar later, begin 1968, werd hij officieel be noemd tot geneesheer-direk- teur en volgde daarmee dr. J. Berghauser Pont op. Sinds be gin 1978 „dient hij twee heren": Maarschalksbos in Baarn en Zonnegloren Soest. In deze funktie o.a. wegbereider van een fusie. Wat zijn werk in Zonnegloren en Maarschalks bos betreft is het vrijdag 29 augustus a.s. zijn laatste halte. De scheidende functionaris heeft het in Zonnegloren aller minst cadeéu gekregen. Mérk te de afbouwperiode van het sa natorium mee en zettè zich in voor de groei en ontwikkeling van het ziekenhuis. Een ont wikkeling die vele hobbels heeft gekend. Soest kwam niet verder dan „slechts" circa 40.000 inwoners met als konse kwentie voor Zonnegloren: te groot voor het servet, te klein voor het tafellaken. Bij zijn afscheid is er ook de absolute zekerheid dat alles wat Zonne gloren en Maarschalksbos be treft niet bij het oude zal blij ven. Het is niet onwaarschijn lijk dat zijn vervroegde uit- diensttreding daar iets mee te maken zou kunnen hebben. Ruim twaalf jaar heeft hij als mediseh-direkteur zijn Zonne gloren gediend. Zonnegloren, voor hem meer dan een tweede huis. Vader Tijd heeft geen kans gekregen aan zijn uiterlijk en vitaliteit te knagen. Hij oogt jonger dan zijn 61 jaar doen vérmoeden. Wellicht een kwestie van met je tijd mee gaan, ook al is die nog zo aan veranderingen on derhevig. Dr. Berkelbach: „Veranderin gen vooral qua mentaliteit. Je zit in een ziekenhuis met een groot percentage jongeren als personeel. Om de paar jaar is er sprake van een zekere evo lutie. De patiënt is mondiger geworden, hoewel dat wel eens konsekwenties heeft waarmee je niet altijd even gelukkig bent. Over het algemeen ge sproken ben ik met die menta liteitsverandering niet onge lukkig. Trouwens wie ben ik dat ik het zou kunnen tegen houden. Alleen heb ik de indruk dat tegenwoordig alles vlugger gaat dan vroeger. Ook al be schouw ik mijzelf als een oer conservatief, echte conflicten heb ik rond die mentaliteits verandering nooit gehad. Dat duidt op een zekere souplesse en natuurlijk heb ik in de af gelopen twaalf jaar zelf ook een zekere evolutie meege maakt". Gevecht moet nog beginnen Wanneer en wat er allemaal met de ziekenhuizen in Soest en Baarn staat te gebeuren, zeker is dat het zich buiten het gezichtsveld van dr. Berkel bach zal afspelen. Met zijn echtgenote gaat hij zich bin nen afzienbare tijd in een cha let op duizend meter hoogte in Zwitserland vestigen. Over de toekomst van hetgeen hij in Soest en Baarn achterlaat be staat echter een uitgesproken mening. „Het plan van de zie kenhuizen is een vervangend ziekenhuis voor deze twee ter grootte van 225 tot 240 bedden. Samen hebben wij nu een capa citeit van ruim 300 bedden. Wij moeten, en dat is een te rechte zaak, inleveren. Per soonlijk vind ik het een juist plan. Er is uitzicht op rea lisering van de plannen. Er be staan echter zoveel opvattin gen en meningen dat, om aan het plan gestalte te geven, er nog heel wat strijd zal moeten worden gevoerd. In feite moet het gevecht nog beginnen. Heetste hangijzer in een com plex van faktoren is vanwege de bereikbaarheid de centrale ligging van het nieuwe zieken huis. Gezien de beschikbare ruimte lijkt mij de kans het grootst dat de bouw van het vervangende ziekenhuis in Soest zal plaats vinden. Zeker is dat het niet op het terrein komt te staan waar Zonneglo ren is gebouwd". Hoe groot de noodzaak ook is dat er een vervangend ziekenhuis wordt gebouwd, niet kan worden ont kend dat de voordelen van een streekziekenhuis op de tocht kunnen komen te staan. Dr. Berkelbach: „Een ziekenhuis als Zonnegloren onderscheidt zich van de grootte van een zie kenhuis als De Lichtenberg, men kent elkaar hier beter, de verbindingslijnen zijn kor ter (ook naar de artsen toe wat er zit geen assistent tussen). En verder is een ziekenhuis als het onze voor de patiënt een overzichtelijke instelling, hij is dichter bij zijn huisarts, gees telijke verzorging en andere zaken". Aan het wikken en wegen van voor en tegen zal dr. Berkel bach niet deelnemen. Al in 1978 liet hij zijn bestuur weten er weinig voor te voelen hijgend de finish van de pen sioengerechtigde leeftijd te willen halen. Een signaal dat wellicht werd opgevangen, maar niet geho noreerd. Daar was de hulp van het P.W.G.M. voor nodig, een pensioenfonds voor werkers in de particuliere ziekenhuisin stellingen en gezondheidszorg. Van de mogelijkheid zonder al te grote financiële kleerscheu ren vervroegd af te haken maakte de nu 61-jarige dr. Ber kelbach graag gebruik. Moti vering: „Als je ouder wordt ga je er nooit op vooruit' Nuchtere conclusie, uitgespro ken op een manier die niet doet vermoeden dat hij onder be sluit en afscheid gebukt gaat. Zwitserland wacht, voor een buitenstaander een grote om schakeling. „Dat landverhui- zen", verklaart dr. Berkel bach, „is welbewust gedaan. Mijn vrouw en ik hebben er altijd van gedroomd in Zwit serland te gaan wonen. Wij hebben er erg veel banden mee. Op dat punt noemen ze mij „malende". Mijn vrouw is bovendien voor meer dan de helft Zwitsers. Haar moeder was Zwitserse en ook haar va der had Zwitsers bloed. En dan komt er nog iets essentieëls bij. Ik geloof dat het onverstan dig is om te blijven hangen in de omgeving waar je hebt gewerkt. Er zijn mensen die dat meesterlijk kunnen, ik denk bijvoorbeeld aan onze vroegere burgemeester Ben- tinck die in staat is geweest volledig in Soest aanwezig te zijn en toch te verdwijnen. Dat is niets voor mij. Als ik hier met mijn plastic tasje boodschappen doe en ik kom iedereen uit mijn oude omgeving met zijn problemen tegen dan is er van rust en afstand nemen geen sprake. Je moet niet na je dood wil len regeren en dus zit ik er maar liever niet dicht boven op. Als Zwitserland niet onze voorkeur had was ik toch uit Soest weggegaan' Het leven van de familie Ber kelbach staat de komende maanden bol van veranderin gen. De tijd die er rest voor de verhuiswagen voor staat zal gevuld worden met afscheids- bezoekjes. Afscheid nemen ook van de Nederlandse Hervorm de kerk, een kerkgenootschap waar hij tien jaar kerkvoogd was, terwijl hij vele jaren ook deel uitmaakte van kerkelijke commissies. Kan dat niet van een vreemde hebben. Vader Berkelbach was een hoogleraar in de theologie met een zeer gezaghebbende stem, grootvader Berkelbach was iedere zondag als dominee op de kansel te vinden. „Het vervelende is", merkt dr. Ber kelbach op, „dat als je een vader hebt die als theoloog enige bekendheid heeft genoten je in die sfeer een stempel krijgt opgedrukt en er onbe wust mee wordt vergeleken. Zo'n vergelijking slaat echt nergens op. Het instituut kerk is voor mij langzamerhand een zaak waar ik vele vraagtekens bij plaats. Dat doe ik niet bij het instituut religie. Ik geloof dat ik daarin niet alleen sta. Het zou best eens kunnen dat de religie overeind blijft. Niet dankzij, maar on danks de kerk". Het is waarschijnlijk dat zo'n laatste opmerking hem niet door iedereen in dank wordt afgenomen. Zoals ook vast staat dat zijn beleid als me diseh-direkteur van beide zie kenhuizen niet altijd ieders in stemming heeft gehad. Tege lijkertijd echter constateren wij dat de scheidende funk- tionaris in de loop der jaren, soms met windkracht 9 tegen er in is geslaagd een medisch team en personeelsbezetting op te bouwen die ver over de grens van de regio in aanzien staat. Zijn opvolger komt dan misschien niet in een volmaakt opgemaakt bed, maar het is wel klasse. En daarmee is aan dr. Berkel bach v.d. Sprenkel het groot ste compliment gemaakt. Jan Leijendekker

Soester Courant | 1980 | | pagina 19