Zo gezien... Nieuwe inspraakkans over ons Gemeente organiseert twee milieuweken gOTrjjgl 2.98 Gij zult niet stelen... Bestuur dorpshuis Soesterberg doet aangifte van verduistering Van 26 september t/m 10 oktober: Honsbergen UNIEKAAS HAGELWIT Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen STOKBROOD BINTJES Keistad- snelschaak- toernooi Zonnehuis kalender 1981 Avond- vlie gprogramma Soesterberg wordt hervat Excessen met grof huisvuil Met autoportier fietsers van weg geveegd Woensdag 20 augustus 1980 58e jaargang no. 52 Chris Uiterwijk Zie onze advertentie (Groot) ALLEEN DONDERDAG BELEGEN Kilo, van 12.40 voor 7Je onze advertentie door GEHARD PAUL DEZE WEEK KLOK KOFFER 2 KILO Adviesprijs 5.25 bij ons 4.59, nu slechts DIT WEEKEND Origineel Frans VERS GEBAKKEN waar u bijstaat nu slechts ALLEEN DONDERDAG HOLLANDSE Nieuwe oogst 5 KILO Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Hoofdredacteur: Abonnement per halfjaar f 10.40 Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* H. E. J. SMIT Buiten Soest per half jaar f20.80 Postgiro 126156 Verschijnt iedere woensdag „Na de laatste inbraken heb ben wij besloten geen kontant geld meer in huis te bewaren. Als u daarvoor komt, komt u voor niets", zo luidt de tekst waarmee studentenpastores in Utrecht hun domein proberen te beveiligen tegen vingervlug ge bezoekers met meer belang stelling voor materiële zaken dan voor het aldaar gratis ver krijgbare geestelijke voedsel. Tolerantie en gelatenheid is blijkbaar gevolgd op verbazing en verontivaardiging toen bleek dat zelfs in de huiskapel alles wat los tot zeer vast zat, telkens weer werd wegge sleept. Ik denk dat de materiële scha deloze vernielingen bijgeteld worden, doorgaans veel min der groot is dan de geestelijke chaos, veroorzaakt door het feit dat iemand die onbe kend wenst te blijven, zo ver metel is geweest zijn dieve- oogjes te laten vallen op jouw eigendommen. Zich bijvoor beeld een fiets toeëigende die je in goed vertrouwen ergens stalde, maar bij terugkomst gewoon weg is. Je gelooft je eigen ogen niet. Ooit ontmoette ik een echtpaar waarbij vreemden tijdens hun afwezigheid de slaapkamer waren binnengedrongen en daar de kasten overhoop ge haald hadden. De broche, die slechts op hoogtijdagen tevoor schijn werd gehaald, zal door de diefjesmaat niet hoger dan op een paar honderd gulden ge taxeerd worden. Een bedrag dat in geen enkele verhouding staat tot de hoge emotionele waarde die de bezitster aan dit sieraad hechtte. Na deze er varing werd bovendien hun nachtrust maandenlang ver stoord door geluidjes die een waakhond nog niet in aktie zou den kunnen brengen. De gevolgen voor de slachtof fers zijn vaak veel ingrijpen der dan het simpele verlies van gestolen goederen: velen zou den er een lief ding voor over hebben als ze nooit met dief stal in aanraking gekomen wa ren of zouden met de dader best wel eens een hartig woord je willen unsselen. Op 6 september a.s. wordt in de Johan- neskerk aan de Westsingel 30 te Amers foort, door het Amersfoorts Schaakge nootschap in samenwerking met de Nederlandse Heidemij het Keistadsnel- schaaktoernooi georganiseerd. Het toernooi wordt als vanouds ge speeld volgens het systeem „Amster dam", d.w.z. alfabetische indeling in groepen van vier. Na drie ronden volgt herindeling in klassen a-b-c en d. De eindrangschikking wordt na vijf ron den bepaald, waarbij alle gescoorde punten tellen voor de prijsbepaling. Het toernooi begint om 13.00 uur; het inschrijfbureau is één uur voor de aan vang geopend. Het inschrijfgeld bedraagt zeven gul den; voor junioren tot 17 jaar vier gul den, te voldoen bij aanmelding aan de zaal. Inschrijven kan bij C. van Buren, Esdoornhof 9, Leusden; tel. 033-941667 (na 17.30 uur). De inschrijving sluit op 4 september om 22.00 uur. Er zijn aardige geld prijzen te verdienen. Het speeltempo bedraagt voor de eer ste drie ronden 5 min. p/p; de laatste 2 ronden 7/9 min. p/p als de tijd het toe laat. Ook dit jaar is de Zonnehuis kalender met zijn afbeeldingen van bloemen en planten weer verschenen. In plaats van een schutblad kregen de bloem-il- lustraties een passe-partout, waardoor o.i. de prachtige aquarellen aan diepte wonnen. De prijs van deze kalender is slechts 4,95. Met dit bedrag biedt U een onmisbare steun aan de arbeid van de Chr. Ver. tot verpleging van lang durige zieken „Het Zonnehuis". Misschien vast een cadeautje voor St. Ni colaas of Kerst? U kunt ze bestellen of afhalen bij M. J. v. Es, Anna Paulownalaan 6, tel. 15868; D. Hospes, Julianalaan 6, tel. 16701. SOESTER COURANT Vanaf maandag 25 augustus tot en met maandag 8 september krijgt iedere inwoner van Soest de gelegenheid zijn wensen kenbaar te maken voor een door de gemeente te voeren welzijnsbeleid. Er is voorbereidend werk verricht door een daarvoor door de gemeenteraad in maart ingestelde speciale commissie. Deze commissie, de commissie welzijnsplanning, heeft al selecterend een keus gemaakt uit die onderwerpen, waarvan zij de realisering het belangrijkst vonden. In hoeverre deze keus door de inwoners ondersteund wordt, hoopt men tijdens de in totaal negen inspraakavonden te weten te komen. De commissei bestaat uit tien man, opgedeeld in vijf vertegenwoordigers van taakgroepen met een, net als de commissieleden, door de raad benoem de onafhankelijke voorzitter. Dat is de heer P. J. Th. Zeegers, voorzitter van de provinciale jeugdraad en medewer ker van de Provinciale Utrechtse Stichting Welzijns (PUSW). De taakgroepen bestaan uit vertegen woordigers van die verenigingen en instellingen (en andere geïnteresseer den), die het realiseren van goede voorzieningen belangrijk vinden. Die groepen zijn: algemene aspecten van het milieu; gezondheidszorg; jeugd- en jongerenwerk; cultuur en educatie en tenslotte maatschappelijke dienstver lening. Iedere taakgroep is met een serie aanbevelingen gekomen, die de genen die in de afgelopen jaren de werkzaamheden van de gemeenteraad (prioriteitstellingen) en het AWOS (Al gemeen Welzijnsoverleg Soest) volg den, niet onbekend in de oren klinken. Als bijvoorbeeld de taakgroep milieu komt met de aanbevelingenopstellen van een beleidsplan milieubeheer; aanstelling van een ambtenaar natuur- zaken schoolbioloog; het betrekken van bewoners in de eerste fase van de ontwikkeling van bestemmingsplan nen; in de woonomgeving het autover keer ondergeschikt maken aan het woongenot; het opstellen van een ver keerscirculatieplan, dan komt men licht ot de conclusie dat er nog niets nieuws onder de Soester zon is. Zo vindt de taakgroep .gezondheids zorg" bijvoorbeeld een projekt kinder- tandverzorging voor de gehele ge meente Soest aanbevelenswaardig (en wie niet!). De taakgroep „Jeugd en Jongeren" voelt alles voor een nieuwe Molensoos; voor het verplaatsen van het clubhuis „de Praatpaal" naar de Smitsveen/Klaarwater; het realiseren van een crossbaan voor motoren alle categorieën; uitbreiding van de staf van de Stichting Jeugdzorg met één beroepskracht. De taakgroep „Cultuur en educatie" vindt het belangrijk dat het dorpshuis te Soesterberg weer een echt dorpshuis wordt en dat de karakteristiek van Soest gehandhaafd wordt en de taak groep „maatschappelijke dienstver lening" ziet veel in een onderzoek naar de behoefte of er in Soest een kinder dagverblijf moet komen. voorlichtingblad „Op 't Hoogt" huis- aan-huis bezorgd, waarin nogal wat „open deuren" (zoals voldoende goede en betaalbare woningen), wat „kreto logie" (elke peuter in Soest moet de kans hebben zich zo goed mogelijk te ontwikkelen) en wat „pedanterie" (En ik verwacht jullie allemaal op één van deze avonden; zo niet dan niet later achter mijn rug klagen of protesteren. Zo, daar kunnen jullie het voorlopig mee doen"). Dan zijn er twee kleine vragenformu lieren; de een met actuele zaken als het openbaar vervoer, opleidings mogelijkheden in Soest en de sportieve recreatie. Het tweede formulier geeft mogelijkheden om nieuwe aanbe velingen op te voeren. Wat de sportieve recreatie betreft gaat het ondermeer om de bezetting van de nog te vormen taakgroep „sportieve recreatie". Soest heeft een Sportstich ting, waarin sportverenigingen elkaar gevonden hebben voor het bespreken van gezamenlijke problemen. Als stichting heeft men zich om verschil lende redenen afzijdig gehouden van deze welzijnsplanning. Toch is sport „welzijn" en daarom wil de commissie alsnog een taakgroep vormen, die zich dan specifiek gaat bezig houden (en vermoedelijk tegen de zin van de stich ting in) met de sportieve recreatie. Geen hobby-isme Toch is dit allemaal geen hobbyisme van een aantal idealisten. Het is een gevolg van een in 1978 van kracht geworden Rijksbijdrage Regeling So ciaal Cultureel werk. Zwakke stee De zwakke stee in dit geheel is dat de commissie welzijnsplanning niet weet hoeveel geld er beschikbaar is en komt en het gaat in feite toch om de verde ling van geld. 10 Oktober moet het advies van de commissie bij de raad en b. en w. zijn; in de november-vergadering stelt de raad het vierjarenplan en het plan voor 1981 vast, waarbij de beschik bare ruimte op de begroting voor 1981 zeker van invloed zal zijn. Avonden De voor deze inspraak geplande avon den: maandag 25 augustus clubhuis De Vangrail; dinsdag 26 augustus diens tencentrum Honsbergenwoensdag 27 augustus dorpshuis De Borg; donder dag 28 augustus zaal brandweerkazer ne; maandag 1 september Medisch Centrumdinsdag 2 september gebouw De Rank; woensdag 3 september dorpshuis Soesterberg en donderdag 4 september gebouw Emmakerk. Maandag 8 september is er dan nog een extra avond in de zaal van de brand weerkazerne voor verenigingen en in stellingen. Met ingang van 20 augustus zal het zo genoemde avondvliegen weer begin nen. Dit betekent, dat een aantal dagen per maand de helikopters van het 298 Squadron in de avonduren zullen vlie gen. In principe zijn dat enkele maan dag- en donderdagavonden per maand. Het avondvliegen is noodzakelijk om de vliegers en de waarnemers te oefe nen in het opereren bij schemering en duisternis. Gedurende de zomermaan den zou een dergelijk vliegprogramma gezien de tijden van zonsondergang pas om 22.00 uur hebben kunnen begin nen. Om onder meer de regio van Soes terberg te ontzien voor wat betreft de dan ontstane geluidsoverlast, is het avondvliegen derhalve in de zomer maanden achterwege gebleven. Veel wordt iedere maand gebruik ge maakt van de mogelijkheid grof huis vuil aan de reinigingsdienst mee te geven. De zaak dreigt echter uit de hand te lopen en dan niet wat de hoeveelheid betreft, maar wel wat de rommel aangaat die passanten maken. Officieel mag het huisvuil pas op de dag van het ophalen, 's morgens om zes uur langs de weg gezet worden. Practisch niemand houdt zich daaraan en de avond te voren worden de trottoirs al „gevuld". De rommel heeft grote aantrekkings kracht, ook al omdat dikwijls nog zeer goede spullen als niet meer bruikbaar of passend in een interieur, weggedaan worden. Wat dat betreft is het onvoor stelbaar welke vormen onze „wel vaart" heeft aangenomen. Dat een ander gaat zoeken of er iets van zijn gading bij is, is het haast logische gevolg. Minder prettig is het dat vele „zoekers" nogal onzorgvuldig omspringen met de „stapels vuil" en het resultaat is dat het her en der verspreid over trottoirs en op de rij baan terecht komt. Tegen deze „uit was" gaat optreden worden. Een 19-jarige juffrouw uit Leusden opende vorige week op de Steenhoff- straat het rechterportier van haar auto ietwat onbesuisd. Het gevolg waé dat drie passerende fietsers van de weg geveegd werden. Alle drie belandden zij met diverse verwondingen aan hoofd, armen en benen in het zieken huis Zonnegloren. Het bestuur van het Dorpshuis- te Soesterberg heeft bij de politie aangif te gedaan van verduistering van een bedrag van ongeveer 13.000 gulden. Lopende het onderzoek wordt er van de kant van de politie geen nadere infor matie verstrekt. Tegen wie de aan klacht is gericht is dan ook niet duide lijk: tegen de beheerders; tegen het oude bestuur of tegen enkele bestuurs leden? Met het dorpshuis is het sinds enige jaren goed hommeles. Het zo'n twaalf jaar geleden met veel tamtam geopend dorpshuis functioneerde nauwelijks meer en zeker niet als huis van de dorpsgemeenschap. De voorzieningen waren eigenlijk wel goed, maar wat men ermee deed haalde meestal geen „voldoende". Voor rente en aflossing van de bouw som staat de gemeente garant en met het oog daarop had en heeft de plaatse lijke overheid een flinke vinger in de pap. Zo mogen bijvoorbeeld de con sumptieprijzen van de bar niet gewij zigd wordenmag er ook niets aan de inrichting van het gebouw veranderd worden en de zaalhuren niet verhoogd worden. Vorig jaar augustus deed een met de gang van zaken begane groep een soort geslaagde coup en zond het zittende bestuur naar huis. Een van de eerste maatregelen die het nieuwe bestuur nam, was de zaalhuren drastisch verhogen. Er werden plan nen gemaakt voor interne verbouwing, waaraan inmiddels uitvoering gegeven werd, zonder toestemming van b. en w. Die bouw is inmiddels stopgezet. Tekort Orde op zaken stellende, heeft het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen, het accountants kantoor van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, vastgesteld dat er een bedrag van 13.627 gulden ont breekt. Volgens het nu funcionerende bestuur moet dat tekort ontstaan zijn in de buffetexploitatie. De toenmalige be heerder werd. omdat het nieuwe be- stuurniet met hem kon samenwerken, op staande voeten ontslagen. Ook de tweede beheerder werd aan de kant gezet. Beiden zijn naar de rechter gestapt om het ontslag aan te vechten; de procedures lopen nog. Inmiddels gonst het in het dorp waar, zoals men zegt: „het verenigingsleven helemaal zo leuk niet meer is". Men Qeemt het nieuwe bestuur kwalijk dat het de bestuurskamer verbouwt voor een tandartspraktijk. Daardoor onder graaft dat bestuur haar vorig jaar augustus ingenomen standpunt dat het dorpshuis een zalenverhuurbedrijf was geworden. De rellerige sfeer zal ongetwijfeld leiden tot vragen in de gemeenteraad en dan zal mogelijk ook duidelijk worden in hoeverre de plaatselijke overheid het optreden van het nieuwe bestuur dekt. Door deze regeling is er een wijziging gekomen in het rijkssubsidiebeleid. Het beschikbare geld wordt voortaan niet meer door het ministerie van CRM (al dan niet met de gemeente) ver deeld, maar geheel aan de gemeen ten wordt overlaten. Daarvoor moet de desbetreffende ge meente dan een inspraakverordening hebben, een subsidieverordening; een subsidie voorwaarden verordening; een welzijnsplan voor vier jaren en een jaarprogramma. Deze beide plannen moeten via in spraak aan de bevolking worden voor gelegd. Soest doet dat dus met een aan tal inspraakavonden, maar het zou ook kunnen met „ter inzage leggen" en een mogelijkheid geven schriftelijk aan en opmerkingen te maken. Vanzelfsprekend hoeft men zich op de inspraakavonden niet te beperken tot de door de commissie welzijnsplanning geselecteerde aanbevelingen. Als met „man en macht" en met goede argu menten bijvoorbeeld een overdekt zwembad naar voren komt, dan zal dat zwembad zeker hoog op het advies prijken, dat de commissie voor de gemeenteraad en het college van bur gemeester en wethouders opstelt. Aan de raad is daarna de eindbeslis sing. Papierwinkel De papierwinkel is in vergelijking met de AWOS-periode zeer sterk terugge bracht. Het is dit keer te overzien. Allereerst wordt deze week een extra welzijnseditie van het gemeentelijk Als eerste plaats in de provincie Utrecht organiseert Soest twee plaatselijke milieuweken: van vrijdag 26 september tot en met vrijdag 10 oktober. Onder voorzitterschap van wethouder J. Menne heeft een ambtelijke werkgroep waarin de plantsoenendienst, de bospolitie, de afdeling Hinderwet en de voor lichting vertegenwoordigd waren, een aantal aktiviteiten voorbereid met als uiteindelijk doel meer begrip te kweken voor het milieu. Begrip aan de ene kant voor de noodzaak van produceren (met alle gevolgen van dien) voor een eventueel handhaven van ons welvaartspeil; aan de andere kant voor het feit dat het leefmilieu niet ongelimiteerd belast kan worden met industriële hinder: de overlast. Hoever moet men gaan met milieubelastende welvaart? Soest gaat deze weken werken aan we derzijds begrip. In het gemeentelijk informatiecentrum aan de Steenhoff- straat wordt met gebruikmaking van door de provincie beschikbaar gestel de panelen aanschouwelijk gemaakt wat men nu eigenlijk op het oog heeft. Op 26 september (vrijdag om 16.00 uur wordt dit onderdeel van de aktie geo pend door milieu-wethouder Menne. Wedstrijd Geen evenement meer tegenwoordig of er moet, om enig sukses te hebben, een wedstrijdelement aan verbonden zijn. Dat is dan ook nu weer het ge val. Alle categorieën van de bevolking krijgen de kans een prijs te winnen. De kleuters en de leerlingen van de lagere scholen (tot en met de vierde klas) kunnen meedoen aan een kleur- wedstrijd. Voor hen is een kleurplaat beschikbaar, te verspreiden via de scholen, ontworpen door de Soester- berger Cor Kospers. De leerlingen van de vijfde én zesde klassen van de lagere scholen en de leerlingen van het voortgezet onder wijs (huishoudschool, technische school, mavo's en Griftlandcollege) mogen een opstel over het milieu in sturen, dat zelfs de vorm van een werkstuk, opgeluisterd met plaat jes enz., mag hebben. Het milieu in Soest moet hierbij wei centraal staan. En dan is er voor iedere inwoner nog een fotowedstrijd, weer natuurlijk met het milieu in Soest als onder werp. Ingezonden mogen worden zowel zwart/wit als kleurenfoto's (stan daardformaat), maar géén dia's. Men mag meerdere foto's inzenden. Er zijn vanzelfsprekend voor ieder onderdeel deskundige jury's. De wedstrijd is nu van start gegaan en belangrijk is dat de inzendingen uiterlijk vrijdag 12 september binnen moeten zijn: in Soest bij het gemeen telijk informatiecentrum; in Soes- Wethouder drs. J. L. Menne wordt de al veel gehouden akties van lagere schoolkinderen om het open baar groen in de eigen woonomgeving te„schonen". De zesde klassers krijgen overigens een documentatie-map met veel ge gevens over afval-verwerking. De af beeldingen en kaarten mogen zij ge bruiken bij hun opstel. Affiches Er zijn, om de aktie extra onder de aandacht te brengen, niet al te grote affiches (geel papier) aangemaakt die ondermeer op de reinigingsauto's, op scholen, publieke gebouwen en scholen zullen worden opgehangen. Dit alles om u attent te maken op de milieuweken en zo begrip bij te bren gen voor de problemen waarmee de industrie, de voorvechter en de be strijder en wij gewone burgers mee te maken hebben. Bij het gemeentelijk informatiecen trum zijn bovendien informatiebulle tins verkrijgbaar over de lozingsveror dening Soest; mogelijkheden (en adressen) voor inlevering van afge werkte carter-olie in Soest; „Wat doen we in Soest met het huisvuil?" (de wer king van het compostbedrijf) en een bulletin over de zöneverordening Hin derwet en Hinderwetvergunning. terberg (tot 12.00 uur) bij de hulp secretarie aan het Dorpsplein. Opendag' Geheel in het kader van deze milieu weken past een bezoek aan het com- posfc en rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest/Baarn aan de Maatweg. Het bedrijf is daartoe op zaterdag 4 oktober geopend voor publiek tussen tien en zestien uur. Zo'n bezoek is de moeite altijd waard; alle onderdelen zijn niet even specta culair maar het geheel is toch wel indrukwekkend. Prik-akties De onvermoeibare Chris Uiterwijk or ganiseert in deze periode ook enige „prikakties", waarmee dan bedoeld

Soester Courant | 1980 | | pagina 1