SEC-leden zorgen voor rumoerige vergadering Dansles! „Lindner stinkt erger dan ooit tevoren" Nieuw puntenstelsel voor kamers en onvrije etages Zwemmarathon in Soester Natuurbad Luchtverontreiniging in provincie Utrecht aanzienlijk gestegen Pupil] voetbi Beatr Filmagenda Amersfoort Open huis bij Amersfoort's enige bontmodehuis Sportbf akkoor verhog; Jaarlijkse „vierkamp" van Meubidick Slingerland dans-centrum Soest Dat is een avondje gezellig uit Hooggaande twisten over... één korf bijen Zaterdag Leden- vergaderi v.v. Hees Boksscho vangt tra aan 20 Soester Courant van woensdag 20 augiiBtus 1980 20 In een reaktie op het bezoek van burge meester Scholten aan het bedrijf Lindner schrijft het bestuur van de milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" erg ingenomen te zijn met de belangstelling van de burgemeester voor de milieuaspekten in Soest. Maar op zijn zachtst gezegd verbaasd is men over de bewering van de heer Scholten, dat Lindner, en dan met name in de laatste maanden, maatregelen geno men heeft waardoor de standoverlast zou zijn teruggebracht. Het kan niet waar zijn, want zegt het bestuur: „Lindner heeft nog nooit zo gestonken als in de afgelopen maanden". Met de burgemeester is men er van overtuigd dat Lindner, zij het noodge dwongen, wel wat gedaan heeft tegen de stankoverlast en daar waarschijn lijk ook wel mee zal doorgaan, maar de ervaringen in de maanden juni en juli geven te denken. Het bestuur van de vereniging stelt simpel dat het absoluut niet waar is dat de stank is teruggebracht, om nog maar niet te spreken van opgeheven. ,,In de maanden juni en juli heeft Lindner een stank veroorzaakt zoals in geen maanden meer is voorgekomen' „Ook de fijne nuance over 250 arbeids plaatsen vindt bij ons begrip, maar daartegenover staat de grove nuance voor 3000 omwonenden, bestaande uit een grote stankoverlast, veroorzaakt door het bedrijf van een vriendelijk lachende heer Bos, waarbij de omwo nenden het lachen wel vergaan is", aldus het bestuur van de milieuver eniging in de brief aan de burgemees ter. Met zeer veel belangstelling wacht men op de resultaten van het werkbe zoek aan de ijzergieterij Abbel en men adviseert hem dat bezoek dan te bren gen op een dinsdag- of vrijdagmiddag bij zuid-westenwind. Men verzoekt de heer Scholten tenslot te de brief niet te beschouwen als kritiek, maar meer als een tegenhan ger van de zeker door de directeur van Lindner verkondigde rooskleurige si tuatie. Men is bereid een en ander mondeling toe te lichten en men zou het helemaal geweldig vinden als de bur gemeester ook de vereniging in zijn „kennismakingsagenda" zou opne men. De voetbalvereniging SEC maakt naar het schijnt, overigens niet voor het eerst in haar toch wei veel bewogen ge schiedenis, weer moeilijke tijden door. Een simpele ledenvergadering die tot half één in de nacht uitloopt, geeft veel te denken. Zoals gebruikelijk zijn het Op het terrein aan de Banningstraat te Soesterberg wordt a.s. zondag 24 augustus, aanvang 14.00 uur, een „vierkamp" gehouden voor perso neelsleden van de bedrijven Meubidick en Mondileder te Soesterberg; Van Reeuwijk te Rotterdam; de Tijdgeest te Amsterdam en Amstelveen en het dienstencentrum Pijnacker. De wedstrijd-onderdelen zijn ringste ken, touwtrekken, kussengevecht op een balk boven water, zeepschans lo pen, zeilkruipen en estafette. Ook zullen er voor de toeschouwers sup porterswedstrijden worden gehou den. Er worden tussen de vierhonderd en vijfhonderd mensen verwacht, waar voor na afloop een barbecue georgani seerd wordt. Meubidick en Mondileder zijn kort geleden opgegaan in de NV MIJ voor Woninginrichting Van Reeuwijk, waarin ook zijn opgenomen „de Tijd geest", „Woonstad" en „Interieur- groep Pijnacker." Deze laatste behar tigt de expeditie en administratieve belangen. Van donderdag 21 augustus t/m woens dag 27 augustus 1980 GRAND 1: Tel. 033-14632. Jean-Paul Belmondo in een vliegensvlug avon tuur DE LOSBOL a.1. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 -16.15 - 18.45 - 21.30 uur GRAND 2: Een schokkende ervaring ZOMBIES 16 jr. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 -18.30 - 21.15 uur GRAND 3: De wrede en perverse voor ganger van Claudius.CALIGULA.strikt 18 jaar, met Malcolm McDowell en Peter O'Toole. Wij waarschuwen U voor.de, voor U misschien schokkende beelden in deze ongewone film over een wreed heerser in het oude Rome. Dagelijks: 13.30 en 20.00 uur GRAND 4: Lachen geblazen met Jerry Lewis. DE LINKSHANDIGE UIT ZENDKRACHT a.1. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur GRAND 5: De strijd om de oneindige ruimte STAR TREK 12 jr. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 - 16.15 -18.45 - 21.30 uur CINEMA 1: Tel. 033-18900. Waar hij op stuit zal zijn leven veranderen, voor altijd Al Pacino in CRUISING 16 jr. Dagelijks: 13.45 - 18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 -16.15 - 18.45 - 21.30 uur CINEMA 2: Robert Redford en Jane Fonda THE ELECTRIC HORSEMAN 12 jr. Dagelijks: 13.30 - 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 -16.00 - 18.30 - 21.15 uur EURO: Tel. 033-33655. Terence HUI en Bud Spencer TWEE DOOR HET DOL LE HEEN (crime busters) a.1. Zaterdag en woensdag: 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 - 16.00 - 18.30 - 21.15 uur overige dagen: 13.45 - 18.30 - 21.15 uur EURO: KINDERVOORSTELLING Een Nederlandse füm vol spanning en avontuur. PIM PANDOER IN HET NAUW adv. lft. 8 jaar. Zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 uur DUO 1: Tel. 16572. Poseren op verschil lende manieren MODELLEN OP HET PORNOPAD 18 jr. Dagelijks: 14.15-19.15 - 21.30 uur Zondag: 14.15 - 16.30 -19.15 - 21.30 uur DUO 2: David Essex zingt, knokt en scheurt in zijn nieuwe füm SILVER DREAM RACER 16 jr. DageUjks: 14.00 - 19.00 - 21.15 uur Zondag: 14.00 - 16.15 - 19.00 - 21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN: Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45- 24.00 uur DUO 1: Porno zonder grenzen EMILY;... HEET EN PERVERS 24.00 uur 18 jr. .DUO 2: Clint Eastwood en de aap Clyde in DE PRIJSVECHTER 16 jr. 23.45 uur. Aan de hand van punten voor grootte, kwaliteit en ligging van woonruimte wordt in ons land de huurprijs bere kend. Hoe meer punten, hoe hoger de huurprijs. Voor kamers en onvrije etages bestaat een apart puntenstelsel. Dat puntenstelsel wordt per 1 septem ber 1980 verfijnd en uitgebreid om de huurprijs en het genoten wooncomfort zoveel mogelijk met elkaar in over. eenstemming te brengen. Het nieuwe stelsel houdt meer reke ning met de grootte van de kamers en de eventuele eigen keuken. Ook de verwarming, de kookgelegen heid en het al of niet met anderen delen van de sanitaire voorzieningen kunnen nauwkeuriger worden gewaardeerd. Van het totale puntenaantal kunnen ook weer punten worden afgetrokken als er sprake is van ernstige gebreken, zeer geringe vloeroppervlakte, het vol ledig ontbreken van stookvoorzienin- gen, sterk verwaarloosd onderhoud, te grote gehorigheid, ongunstige ligging van de kamer, gebrek aan uitzicht of overlast vanuit de woonomgeving. De ze aftrek kan echter niet verder gaan dan hooguit de helft van het aantal pluspunten, dat aan de woonruimte wordt toegekend. In-het gewijzigde puntenstelsel is te vens bepaald dat huurders zondermeer bezwaar kunnen maken tegen een huurverhoging (of om huurverlaging kunnen vragen) als de kamer ernstige gebreken (zg. nulpunten) vertoont, die gevaar kunnen opleveren voor de vei ligheid en de gezondheid van de bewo ners. Het gaat hier ondermeer om het onbre- ken van stromend water, gas of electri- citeit, vochtdoorslag of schimmel, ge brek aan ventilatiemogelijkheden of het niet hebben van een afsluitbare toegang. Om een voorbeeld te geven wat voor gevolgen het nieuwe puntenstelsel voor een kamerhuurder kan hebben: vol gens de oude regeling mag een kamer van 260 punten ten hoogste 376,30 aan huur opbrengen. In het nieuwe stelsel komt de kamer maar tot 225 punten en is de ten hoogste redelijke huurprijs 322,25. Het verminderde puntenaantal is het gevolg van bijvoorbeeld overlast van langs razende treinen (-15 punten) en het verbod op het klaarmaken van warmte maaltijden (-20 punten). Maar het nieuwe stelsel kan ook in omgekeerde richting werken. Een ka mer van 190 punten met een ten hoogste redelijke huur van 270,40 kan nu bijvoorbeeld 322,25 huur opbren gen, omdat extra punten worden toe gekend voor thermostatische regel- knoppen op de radiotoren (3 punten) en voor een aparte eigen keuken (20 punten). De huurcommissie moet het nieuwe stelsel ook toepassen op ge schillen die vóór 1 september aanhan gig zijn gemaakt en waarvoor op die datum nog niet is beslist. Voor alle duidelijkheid volgt hierbij het over zicht van het nieuwe puntenstelsel. Blijven er nog vragen of onduidelijk heden over dan kan men terecht bij de Huurcommissie, Drieharingenstraat 26 te Utrecht (030-317439) of het Bureau Persoonlijke Voorlichting in Den Haag (070-264201). De voorlichter van het Ministerie van Volkshuisvesting in de provincie Utrecht is bereid voor groepen inlei- of bad voor meer dan 8 woon eenheden o - eigen wastafel io - wastafel in gemeenschappe lijke, afsluitbare ruimte voor hoogstens 5 wooneenheden 2 - wastafel voor meer dan 5 wooneenheden o 6. Extra punten bijtellen - thermostatische regelknop- pen op radiatoren van c. v. 3 - eigen balkon, plaatsje, tuin of terrasgroter dan 10 m2 9 van 4 tot 10 m2 3 - gemeenschappelijke buiten ruimte groter dan 10 m2 6 van 4 tot 10 m2 2 - eigen fietsenberging 6 - gemeenschappelijke fietsen berging 3 7. Extra punten aftrekken - voor ieder nulpunt (zie lijst van nulpunten-20 - sterk verwaarloosd onder houd van woonruimte of ge meenschappelijke voor zieningen 15 - oppervlakte woon- en slaap vertrek minder dan 10 m2 -10 - ernstige overlast door geho righeid: in ieder geval als vloeren of scheidingswanden tussen verschillende woon ruimten dunner dan 5 cm. zijn - 20 - ernstige overlast vanuit woonomgeving 15 - woonruimte of toilet is alleen via woon- of slaapver trek van andere bewoners te bereiken 10 - woonvertrek ligt op 5e verdie ping of hoger en er is geen lift 5 - de ruiten in het hoofdwoon vertrek zijn samen niet meer dan 3/4 vierkante meter -10 - het laagste raamkozijn ligt meer dan 1.60 boven de vloer -10 - tegenover het (grootste) raam van het hoofdvertrek ligt binnen 5 meter een gevelwand -10 - er is geen schoorsteen of rookafvoer, terwijl er ook geen centrale Verwarming is - 20 - de enige wasgelegenheid is een aanrecht in een gemeen schappelijke keuken - 20 - er mogen geen warme maal tijden klaargemaakt worden - 20 8. Toelichting a. Bij een vertrek met een (gedeelte lijk) schuin of verlaagd plafond moet alleen de oppervlakte worden geteld waar het plafond minstens 1.50 meter hoog is. b. Bij het berekenen van de opper vlakte moet u bij 0,5 meter of meer naar boven afronden, bij minder dan 0,5 meter naar beneden. c. Onder keuken wordt verstaan: een aanrecht van minstens 1 meter met on derkast, warm en koud water. Men moet verder een kooktoestel en een koelkast (met geaarde aansluiting) kunnen plaatsen. De ruimte moet bo vendien geventileerd kunnen worden. d. In totaal kunt u bij punt 7 niet meer dan de helft van het aantal pluspun ten (zie onder 1 t/m 6) aftrekken. Lijst van nulpunten* 1. Op het pand rust een aanschrij ving van de gemeente die de eigenaar dingen te geven en" vragen te beant-verplicht voorzieningen te treffen die woordfin. 7,nn arirps' TWalifihaan IR ta j. woorden. Zijn adres: Maliebaan 18 te Utrecht (030-331125). Puntenstelsel voor kamers, onvrije etages en andere onzelf standige woonruimten Pun ten 1. Oppervlakte kamer en eventuele eigen keuken per m2 5 verwarmde, gemeenschappe lijke ruimten (ook een even tuele woonkeuken) van min stens 15 m2 5 2. Verwarming - bij centrale verwarming, per m2 van de verwarmde kamer(s) en eigen keuken 3 4 bij een gasaansluiting en een schoorsteen of rookafvoer voor gaskachel(s) 3 T bij uitsluitend een bruikbare schoorsteen 0 Dit aantal moet nog gedeeld worden loor het aantal woonruimten 3. Kookgelegenheid aparte, eigen keuken of keu ken in woonvertrek van min stens 25 m2 20 - eigen keuken in woonvertrek van 15 tot 25 m2 10 eigen keuken in gemeen schappelijk vertrek 10 gemeenschappelijke keuken voor niet meer dan 5 wooneen heden 4 gemeenschappelijke kookge legenheid voor meer dan 5 wooneenheden 0 kookgelegenheid die niet als keuken is aan te merken 0 4. Tollet eigen w.c. 12 gemeenschappelijke w.c. voor hoogstens 5 wooneenhe den 2 gemeenschappelijke w.c. voor meer dan 5 wooneenhe den 0 w.c. die alleen via buitenlucht is te bereiken 0 5. Wasgelegenheid eigen douche of bad 15 gemeenschappelijke douche of bad voor hoogstens 8 woon eenheden 3 gemeenschappelijke douche op de onzelfstandige woonruimte be trekking hebben. 2. De kamer of etage is ongeschikt voor bewoning door de toestand van de fundering, de muren (ernstige scheuren of scheefstaand), het dak, de trappen, de vloeren of de balken (ernstige scheefstand of onvoldoende draagvermogen) 3. De schoorsteen voor de hoofdver warming van het woonvertrek wordt gebruikt is niet veilig, door bij voorbeeld lekkage of doorslag. 4. Er kan niet voldoende daglicht in het woonvertrek komen. 5. De elektrische installatie of gas leiding is dermate onveilig, dat het energiebedrijf niet langer elektrici teit of gas wil leveren. 6. Er zijn geen lichtpunten of wand contactdozen in de woon- of slaapka mer of in de keuken. 7. Er is geen stromend water en er kan ook geen gemeenschappelijke kraan worden gebruikt. 8. In de toiletruimte (niet een even tuele tweede toiletruimte) die alleen vanuit de woon- of slaapkamer of uit de keuken toegankelijk is, is geen ventilatiekanaal of beweegbaar raam. 9. In de keuken of bad- of douche ruimte is geen ventilatiekanaal of beweegbaar raam. 10. Er is geen beweegbaar raam in de woon- of slaapkamer. 11. Er is geen eigen of gemeenschap pelijk toilet met waterspoeling. 12. Er is geen afsluitbare toegangs deur. 13. Andere bewoners van het pand moeten door de woon- of slaapkamer van de huurder om hun woonruimte of toilet te gebruiken. 14. Men kan het toilet alleen na toe stemming of bemoeienis van hoofdbe woner of beheerder gebruiken. 15. In de woon- of slaapkamer of in de keuken zijn blijvend of vrijwel blijvend vocht- of schimmelplekken van meer dan een kwart vierkante meter of verrotte vloerdelen of plinten door optrekkend of doorslaand vocht. ♦Ernstige gebreken of tekortkomingen die een huurverhoging niet toelaten. dan een handvol leden die het bestuur frusteren en futiliteiten opblazen waar door een gespannen situatie ontstaat. Eisen, profs waardig, worden gesteld en vergeten wordt dat de club draait dankzij de enorme inzet van onbetaal de, veel vrije tijd opofferende, vrij willigers. Ongeveer 25 van de 329 leden woonden de vergadering bij. Voorzitter D. F. van Leenen heette hen welkom en gaf een uitgebreid overzicht van de over het algemeen goede prestaties in het voorbije seizoen. Wat de toekomst be- trof leken er wat problemen te zijn voor de begeleiding van de elftallen, maar het grootste deel daarvan was inmiddels dankzij bestuursaktiviteiten al weer zowat opgelost. Voor het eerste zondag-elftal zocht men nog een man. Er was er wel een gevonden maar hij werd niet door iedereen geaccepteerd en later, tijdens de rondvraag, woedde daar een fikse storm over. Notulen, jaarverslag en ingekomen stukken leverden geen problemen op al werd er opnieuw een discussie ge voerd over het feit dat ook de jeugd leden tegenwoordig stemrecht hebben. H. Lüschen vreesde de mogelijkheid van gemanipuleer (door jeugdleiders?) waardoor de „met een ijsje omkoop bare jeugd", de vergadering naar zijn hand kon zetten. Een wat forser probleem droeg de pen ningmeester P. Levedag aan. Zijn des kundig overzicht en voortreffelijk op gestelde begroting haalden met glans de eindstreep, maar zijn opmerking dat hij niet van plan was de bar, wat de controle op de inkomsten betreft, te gaan runnen, werd hem niet in dank afgenomen. Evenwel diende niemand zich aan om dat werk, via toetreding tot een barcommissie, op zich te nemen en dat leverde wel enig portefeuille- gerammel op. De vergadering krijgt nog enige tijd om tot een oplossing te komen. Komt die er niet dan gaat Levedag zich terugtrekken. De kascommissie was tevreden, al ble ken de benoemde kascommissie-leden SEC-voorzitter D. F. van Leenen het voor de zoveelste keer te hebben laten afweten en moest er weer een noodoplossing gevonden worden. Met de voorgestelde contributiever hoging ging men vrij vlot akkoord. De senioren gaan voortaan 155 gulden be talen; de F-pups 70 gulden; de D- en E- spelers. 79 gulden; de C-spelers 93 gulden; de B-spelers 98 gulden; de A-spelers 110 gulden; de niet-spelende leden 72 gulden en de donateurs 40 gulden. De wijzigingen in het huishoudelijk reglement werden met een hamerslag aangenomen en vervolgens wa ieder een het er mee eens dat jcretaris N. Brassé als bestuurslid aanbleef en G. Bongers opgevolgd werd door W. Welleman. Toen volgde de rondvraag waarin veel onbegrip naar boven kwam en die uit dijde tot een onwaarschijnlijk gekisse bis en gekift, waarbij vooral de altijd alles beter wetende stuurlui aan de wal, het hoogste woord voerden. Om half een liet een wat mismoedige voorzitter Van Leenen de hamer voor het laatst vallen. w Weegbreestraat 205-207 RITME en STIJL vind je in Soest Bij ons gaan echt goed dansen leren en. gezelligheid hand in hand Clubs voor beginners, gevorderden, scholieren, jongeren, gehuwden, privè-clubs, wedstrijd- en formationtraining, jazz- en beatdansen 60 ere en alleenstaanden. Speciale clubs voor: GEHUWDEN-senioren (boven 40 jaar) LATIN-AMERICAN (voor gevorderden) ROCK Et ROLL EN DISCODANSEN Jeugdklubs (7 tot 12 jaar): STIJLDANSEN en DISCODANSEN INSCHRIJVING NIEUWE CLUBS: Dagelijks: 's middags van 14.00 tot 16.00 uur 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur M.i.v. heden weer iedere zondagavond vrij dansen, aanvang 20.30 u. Voor inlichtingen kunt u ook bellen 02155-17954 De luchtverontreiniging door S02 [zwaveldioxyde] is in de periode april 1978-april 1979 aanzienlijk sterker geweest dan in de voorgaande jaren. De grenswaarden die de landelijke overheid heeft gesteld als richtlijn voor de volksgezondheid worden nog niet overschreden, maar de resultaten komen er wel dicht in de buurt. Toch vond een overschrijding plaats van de richtlijn opgesteld ter bescherming van plantenwereld en natuurgebieden. weekLTlo/31Na^fWHrdtinhe' Hee" de PIoeS de 24-uurs zwemma- Zwemnrarathon ÏÏS!""'T rathon volbracht, dan krijgen alle et».* Sc gehouden. De teamleden een fraaie herinnering. Tijdens de nachtelijke zwemuren start is zaterdag 30 augustus 's mid- dags om 2 uur, terwijl zondag 31 au gustus om 2 uur een einde komt aan de 24-uurs zwemwedstrijd. Er wordt naar gestreefd om voor de ze marathon 8 ploegen in het water te krijgen, zodat alle 8 banen van het bad gebruikt worden. Een aantal zwemverenigingen uit de naaste om geving heeft al gereageerd en komen met ploegen. De organisatoren, de Stichting Zwem baden Soest en de Soester Zwemver eniging De Duinkikkers, hopen ook op een ploeg Soester ingezetenen. Ieder een die interesse heeft om 100 meter of een veelvoud daarvan te zwemmen kan zich aanmelden bij de kassa van het Soester Natuurbad. Hierbij kan men ook zijn of haar voorkeurstijd en afstand opgeven. Door de organisato ren zal dan een schema worden ge maakt. De ploeg kan dus een groot aantal deelnemers tellen. Iedereen die wenst deel te nemen in het team van Soester ingezetenen be taalt 5 gulden deelnemerskosten. wordt voor de deelnemers voor gratis soep, brood en koffie gezorgd. Toeschouwers hebben tijdens de mara thon gratis toegang. Dat is de belangrijkste conclusie van de milieudienst van provinciale water staat na bestudering van de resultaten van de vijftien meetpunten in de pro vincie. De afdeling geluid/lucht van de dienst wijt de stijging aan de weersge steldheid van de lucht en aan de lagere wintertemperaturen. Vooral de koude wintermaanden januari en februari hebben op de S02-verontreiniging een ongunstige invloed gehad. De relatie tussen koude en veront reiniging is vrij eenvoudig aan te geven. Hoe kouder het wordt des te meer wordt er gestookt. Zowel in particuliere huizen als in de energie centrales. Zwaveldioxyde is een ver- brandingsprodukt van kolen en olie. Een nog belangrijker oorzaak voor de slechte resultaten is volgens de dienst Evenals voorgaande jaren zal de Fa. J. P. Blokdijk en zoon, bij velen van u beter bekend onder de naam bont huis „MINER", zijn nieuwe collectie tonen voor het seizoen 1980-1981. Deze collectie zal gepresenteerd wor den in de vorm van een open huis. De modellen worden geshowd door een aantal mannequins en er is voor de belangstellenden de mogelijkheid tegelijkertijd de mantels te passen onder het genot van een drankje of kopje koffie. De mantels en jasjes zijn allen ver vaardigd op het eigen atelier van de firma door mensen die al jaren de ma terie bont verwerken en de kunst ver staan om modieus en draagbaar met elkaar te combineren. De datum voor deze toch wel unieke gebeurtenis is woensdag 20 augustus en donderdag 21 augustus. Op beide dagen van 10.00 uur tot 17.00 uur en op donderdagavond van 19.00 uur tot 21.00 uur bent u van harte wel kom in „UW" bontmodehuis aan de Korte Bergstraat 12-14 te Amersfoort. het feit dat de verontreiniging twee keer enkele dagen niet door opstijgen de lucht werd verdund. Dat is mogelijk doordat de hogere luchtlagen warmer zijn dan de onderliggende. In dat geval stijgt de lucht niet op en krijgt de zwaveldioxyde minder kans zich te verspreiden. Ook is de windsnelheid in die periodes gering geweest. Al is er dan geen overschrijding van de grenswaarden voor de gemiddelde ver ontreiniging geweest, in periodes met hoge concentraties was dat wel het geval. Ook de verontreiniging door stikstof- dioxyde (N02) is sterker geworden. Net als voor het zwaveldioxyde geldt hier dat de grenswaarden steeds dichter worden genaderd. Alleen is er voor N02 nog geen overschrijding van de piek waarden. Over de stofbelasting van de lucht in de provincie is nog niet veel te zeggen. Wel zijn in Maarssen tussen maart en mei van het vorig jaar metingen ver richt, waarvan de resultaten wijzen op een duidelijke belasting. In Nederland bestaan er nog geen grenswaarden voor stofbelasting, maar vergéleken met de in de Verenigde Staten gehan teerde normen ligt de verontreiniging door stof in Maarssen iets boven de grenswaarde. Meer stofmetingen heb ben er in die periode in de provincie niet plaatsgevonden. door T. Pluim Indertijd is er tussen Soest en een gilde (een vereniging) in Amersfoort een hooggaande twist ontstaan, waarin zelfs de Ambachtsvrouwe van Soest, de Prinses van Oranje, gemoeid werd. En toch ging het slechts om één korf met bijen. U zoudt dat zo voetstoots niet willen geloven, maar het gemeente archief van Soest bezit een zeer uitge breid relaas van dit feit. De ene korf heeft bladzijde na bladzijde in de oude Notulenboeken opgeëist, zelfs werd een deurnaarder naar Amers foort gezonden, die weer uitvoerig ver slag uitbrengt. Ja, er werd zo waar een brief heel naar Cassel aan de Am- bachtsvrouwe geschreven en een com missie benoemd, om op de plaats van het delict een onderzoek in te stellen enz. enz., en dat alles... om één korf met bijen, om een im, zo men zeide. Niet waar, daar wilt u toch zeker wel iets meer van weten en gaarne zal ik aan dat verlangen voldoen, al zal ik de notulen niet in haar breedpratigheid volgen. Het was op 2 Sept. van dén jare 1721, dat een buitengewone vergadering in, het Raadhuis van Soest gehouden werd. waarbij de Schout, alle schepe nen en raadsleden, ja zelfs vele ingeze tenen tegenwoordig waren. Er moest dus wel iets bijzonders aan de hand zijn. En dat was het ook: men had in Amersfoort zich schromelijk aan de rechten van Soest vergrepen. Op Soesterberg ter weerszijden van den grote heerweg, vlak tegen de grenzen van Amersfoort aan, lagen (en liggen nog altijd) de dusgenaamde „vakken", alle genummerd. Op die vakken werden in de maand Augustus, wanneer de heide daar in bruidstooi stond, van heinde en verre bijenkorven gebracht, waar dan het nijvere volkje een rijke oogst van geurige nectar bijeen puurde. Nu was het van ouds gewoonte, dat elke korf of im aan de eigenaar der staanplaats een stuiver betaalde, het dusgenaamde „stuiversgeld". Het vak no. 14 ging door voor een bezitting van de (Herv.) kerk van Soest, die dus recht op het staangeld had. In dit jaar (1721) schijnen op dat vak voor het eerst bijenvolken te zijn geplaatst, - althans we horen niet eerder van een geschil. Zeker Thijmen Aalbertse uit De Bilt had er 18 stokken of korven, gezet en zou dus 18 stuiver moeten betalen. Maar... daar kwamen kapers op de kust. Het gilde der bijenlieden in Amersfoort beweerde n.1., dat vak 14 niet aan de kerk van Soest, maar tot het grondgebied der stad behoorde en dat dus volgens hun privilegie het stuiversgeld aan hen toekwam. Onze biltenaar wilde dat niet toestemmen en hield zich aan de kerk van Soest. Maar... nu liet het gilde op 25 Aug. 1721 één korf in beslag nemen en naar Amersfoort brengen: tegen betaling van 18 stuiver kon de Biltsche eigenaar de korf terug krijgen. Daar waren de poppen aan het dansen Nauwelijks had men in Soest van deze schending van grondgebied gehoord, of het hele dorp kwam in beweging, alsof het zelf een korf met bijen was: men duldde in geen geval schending van grondgebied. Met dit loffelijk voor nemen werd dan ook de reeds genoem de buitengewone vergadering gehou den en met roerende eenparigheid van stemmen, die ons een weldadig aan doend voorbeeld geeft van de Soester liefde voor de geboortegrond, werd besloten het er niet bij te laten. Op voorstel van de kerkmeester Corne- lis van Altena benoemde men een commissie om ter plaatse (dus in vak no. 14) een onderzoek in te stellen. Zitting kregen: de Schout, de burge meester, de kerkmeester, twee sche penen en 6 ingezetenen; benevens de Secretaris, die als ridder van de pen het verslag zou opstellen. Reeds de volgende dag trok dit dozijn mannen uit de elite van Soest naar, - ik had haast gezegd, - naar de plaats des onheils, naar vak no. 14 bedoel ik, vermoedelijk wel in een paar wagens. Na een nauwkeurig onderzoek werd bevonden, dat vak 14 tot het grondge bied van Soest behoorde. Alweer volg de eenparig het besluit om een request te zenden, niet aan het gulzige gilde van Amersfoort, maar aan niemand minder dan aan de Ambachtsvrouwe van Soest, geboren Landsgravinne van Hessen-Cassel en Princesse van Oran je, om bij Haar de zaak te bepleiten. De Soesters wijzer er op, dat ook de rechten der Ambachtsvrouwe zijn aan getast en verzoeken dus spoedig Haar antwoord aan de Schout Matthias de Sandra te zenden. En zij eindigen eerbiediglijk„Na toewensing van Ha re Hoogheid in de genadige bescher ming van de almachtige God met haar Hoogheids Hoogloffelijker en glorieuse familie, zo tekenen zij met een diep respect en eerbied voor U welgeboren, uit aller naam J. van Harderwijk, secretaris". En opdat de Prinses zou kunnen zien, dat vak 14 wel degelijk aan Soest behoorde, sluit het Gerecht een verkla ring in van enige bejaarde Soestena- ren, die onder ede willen bevestigen, dat de bedoelde grond (vak 14) inder daad aan Soest toekomst. Het blijkt nog, dat de commissie van de 12 personen tijdens het onderzoek op oudvaderlandse wijze voor een hart versterking had gezorgd: bij de waard •aan de Soesterberg Heimig Schimmel, had men n.1. voor tien gulden verteerd. Zeg niet, geachte lezer, - dat alles is de hele korf niet waardtant de bruit pour une omelette. Neen, het ging hier immers niet om de knikkers, maar om het spel. Men zat nu in Soest veertien dagen lang in gespannen verwachting uit te zien naar het antwoord der Prinses, die tijdelijk heel in Cassel vertoefde (in- plaats van op Soestdijk). Eindelijk op 15 September kwam Haar schrijven binnen - een hele folio-blad- zijde lang, - een bewijs, dat ook de Ambachtsvrouwe de zaak niet als een kleinigheid beschouwde en dat zij zich óók in haar rechten gekrenkt gevoelde. De Schout en het Gerecht worden door Haar gemachtigd bij de Staten van Utrecht of bij de Gedeputeerde Staten te gen het willekeurig optreden van 't Amersfoortse gilde protest in te dienen, met dringend verzoek het recht der kerk te handhaven. De Prinses hoopte, dat die klachten een gewensten uitslag zullen hebben. Soest juicht! Er wordt op 25 Sept. een protest van niet minder dan twee folio bladzijden groot opgesteld, waarin het gilde gesommeerd wordt de korf weer terug te brengen en de gemaakte onkosten te betalen. Met dit gewichtig document, dit vlammend protest, ver trekt onze deurwaarder naar Amers foort om 't Bestuur van het gilde het stuk te overhandigen. Nog dezelfde dag komt hij in Amers- foort aan en leest het protest aan een der gilde-broeders voor, daar hij de Ouderman of voorzitter niet thuis vindt. Maar den volgende dag is het Gildebestuur bijeengroepen en nu be- teekent de deurwaarder ook aan 't Bestuur het protest. - Voldaan over zijn zending keert hij nu huiswaarts. Opnieuw zit men te Soest in gespannen verwachting: wat zal het gilde doen? Als het eieren voor zijn geld kiest, is de zaak afgelopen, maar anders staat De Soester kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. natuurlijk een kostbaar proces te wachten, want Soest wil en mag zijn rechten niet prijsgeven. Eerst na een dag of tien komt het antwoord van het gilde binnen. Zal het oorlog of vrede zijn? De missive wordt geopend en men leest, dat het gilde copie verzocht van het stuk, door de deurwaarder te Amersfoort voorge lezen. Dus al weer uitstel! Nogmaals worden twee folio-bladzijden door onze Gemeente-secretaris volgeschreven en de deurwaarder vertrekt opnieuw naar de vergadering der gildebroeders. Hier wordt het stuk ampel onderzocht en de deurwaarder ontvangt ten antwoord: „De broederschap bezit van ouds het ontwijfelbaar recht op het stuiversgeld oook in vak 14 en duldt daar geen inbreuk op, willende het recht door rechtsmiddelen handhaven"; m.a.w. desnoods door een proces. Alzo: tóch oorlog! Misschien wrijven de heren advocaten zich al in de handen om het zoete winstje, dat hun te wachte staat. Maar, - zij hebben zich te vroeg verheugd. Wat er achter de schermen gebeurt is, of een Soester van invloed de gildebroeders er nog eens op gewe zen heeft, dat ze feitelijk tegen de Prinses van Oranje en 't aloude recht in gingen en dat zij dus zeker hun proces zouden verliezen, - dat vermel den de notulen verder niet, maar wel, dat de Amersfoorters ondanks hun grote mond van eerst, het hoofd in de schoot gelegd hebben. Zij tekenden reeds op 5 October een overeenkomst met Soest van niet min- der de bijna 3 folio-bladzijden lang. Wel zeggen de gildebroeders om bon- ne mine au mauvais jeu" te zetten, - wel zeggen ze van hun goed recht van fJL T ovrtuigd te ziJn. maar ze willen de zaak in der minne schikken om kostbare rechtsgedingen te voor komen en „goede vriendschap te culti- te *?,n Wijl ze beloven alles terug te zullen geven. mÜf™had| r,et pleit dus schitterend ntet w overtuigd, dat het Eiil g ee" eventuele procedure zou moeten u°PgeZi8n' SlS Z0V<!r »ad men'het wllde- - al laê da' Hm« fger Vak no- als een VI- Thule aan de uiterste grenzen docP Soest, het wüde zijn P. W?t ongeschonden bewaren: '^de^'Vkeilier VO" in nemer Not sich treuven Brüdern, und gefahr" SüLl "Cl. geachte lezer, in die ver- hmb archieven ligt soms een aardig een ninoen,VTCh0len' al ls het maar een onnozele korf met bijen. De Koninklijke Ne< Bond kan vierdagen dernachtelijk uur b< sporthal Beukendal balcompetitie. De I maal twee uren, van gedurende de perio ber 1980 tot en met het sportstichtingsbi der kunnen komen vanéén uur; van23.( dit aanbod is mei dankzij de bereidwi namelijk de volleybt hun trainingsprogr hebben moeten ink maal drie kwartier. Noodgedwongen dee beroep op het Soest* bestuur, omdat het van Naarden de spoi niet langer beschik voor niet-Naardens* enigingen. In die za£ meer Soester zaalvoi tegen elkaar. „Gehee aan het verzoek van mogelijk, zo zei de he voorzitter van de So commissie, omdat verenigingen (volley) niet bereid bleken m< „Natuurlijk hebben sporthal broodnodig, niet is en ook in de ve gebouwd zal kunnen gebaar van solidarit voetballers toch wel zijn", aldus de heer betreurde het dat r KNVB-verzoek had Zaterdag 30 augustu voetbalvelden van S.' de wedstrijden gespc ditionele „Zwaluwen Vroeger gingen deze v het bekende motto de naam die bijvoort gebruikt wordt mei „Zwaluwen Jeugdakt ses Beatrixfonds". I is daarmee aangegt aan dat goede doel ter van de Soester-or M. van Dijk, enige wc „Het baart ons zorge de deelname elk ja* terwijl de commissi tracht om het toerr ker te maker door .baar stellen van pri winnaars. De afnem ling is een reden on of het nog wel zinvc nooi ieder jaar weer seren. De opbrengst niet bij wat een succ spel" in het laatje bre De verhoging van sportstichtingslid ni voor de sportstichtinj uit een soort automa ook om het tekort in groter te laten worde: afdracht in doorsnee seizoen wordt dat 31 het sportstichtingst schoorvoetend mee a Protest was er teger het exploitatie-tekor op den duur weggew De afdracht zou dan zó hoog worden, dat z worden om lid te zi vereniging. Sportstichtingsbestu1 teraadslid P. Storirr niet maar vond toe meente ook van de sp aanzienlijk meer a£ zou moeten gaan gaan we geheel fail mans. De dertig gul een wekelijkse bijd noemde hij niet veel best nog te verhogen tributie van 250 gul: (hockeyclub) was ee gulden niet in verh< gemeente aan kostei Maandagavond a.s. haar jaarlijkse ledei kantine van Hees. A. Alle leden van Hee: aanwezig te willen z te bespreken. Aan jaarverslagen van ningmeester, de bi elftallen en er is kiezing. Alle aftre zijn herkiesbaar. De boksschool Soes 21 augustus weer n in het gymnastiek) faciusschool aan de 20 uur zijn de lessei 10 tot 14 jaar en v voor de 15-jarigen Inlichtingen kan m heer J. P. Admirai (tel. 10261). 1/

Soester Courant | 1980 | | pagina 20