ioef Parkeergelegenheid is dikwijls ver te zoeken >1980 Minister Tuijnman streeft naar uitbreiding automatische treinbeveiliging i -""eST"'" Naald en Draad" geeft informatie op de weekmarkt Canadese jachtvliegtuigen op Soesterberg Bloemen drogen, langdurig pleizier Diepvries populair Kinderen gevraagd voor Kinderkunst markt Vergadering schoolraad Het gas- en c.a.i.-bedrijf in de maand juli Motorblok gedemonteerd 3^et blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 8 Abonnees S opgelet! Glaasje op - toch gereden Waterpas instrument gestolen Spoorwegongevallenraad onderzocht treinbotsing Westervoort Red Stars weer op toeren Zak met kleingeld verdwenen Badso organiseert schoolbadminton- toernooi Soester schaakclub T ractoren wedstri j d goedkoper Winst voor Anton van Hofslot r~ VCRKSER Soester Courant van woensdag 20 augustus 1980 9 ia9en is er 'p pen. 'eleveneen enhoef Handwerkvereniging Naald en Draad al a.s. donderdag 21 augustus een craampje op de Soester markt krijgen. )e vereniging zal niets verkopen. Be doeling is de Soester bevolking bekend te maken met het werk van de vereni- In de stand is alle informatie te -erkrijgen over o.a. het lidmaatschap en eventueel te volgen kursussen. I De vereniging die naar alle waar schijnlijkheid zeer spoedig het mede- gebruik van een lokaal in de Willi- I :brordusschool krijgt, beschikt over een H ;^zeer uitgebreide handwerkbibliotheek B waarvan de leden gebruik mogen ma- Artishock organiseert op zaterdag 13 september a.s. haar 15e Kunstmarkt rondom het Artishockgebouw. Op het schoolplein hierachter (ingang Paral lelstraat) vinden die dag allerlei eve nementen plaats, waaronder een Kin derkunstmarkt. Iedere jeugdige van 6 t/m 16 jaar in Soest, die op de een of andere manier creatief bezig is met tekeningen, schilderijtjes, beeldjes en andere kunstzinnige voorwerpen wordt gratis in de gelegenheid gesteld deze ..jeugdkunst", ieder op zijn eigen/haar manier aan de man te brengen. Wel moet iedereen voor zijn/haar eigen tafeltje, matje, karretje of wat dies meer zij, zorgen. Geïnteresseerden voor deze Kinder kunstmarkt kunnen zich van nu af aan iedere maandagmiddag en/of dinsdag middag na 4 uur opgeven bij mevrouw Hansje Prinsen, Minstreelpad 67, telefoon 19038. Maandag 25 augustus, aanvang 19.45 uur, wordt in een van de commissie kamers van het gebouw gemeente werken een openbare vergadering ge houden van de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onder wijs te Soest. Tijdens deze vergadering zal de heer L. F. K. Njio uit Soesterberg een inleiding houden over het onderwerp schooltoetsen met als titel: Enige pro blemen bij het voorspellen van studie succes na het basisonderwijs. De gasafgifte in de maand juli be droeg 2.090.366 m3. Ten opzichte van 1979 was dat een stijging van 22,9 procent (389.406 m3). In juli 1978 was de gasafgifte 2.195.610 m3 en in juli 19791.700.960 m3. De gasafgifte is in de eerste helft van 1980 t.o.v. 1979 gedaald met 6.963.741 m3 ofwel 13,7 procent. Het aantal verbruikers steeg verge leken met de maand juni van 13.677 naar 13.680. De verhuur van warmwaterinstallaties daalde van 6595 naar 6576. Het aantal c.a.i.-aansluitingen steeg van 6479 naar 7252. ken. Tegen een geringe vergoeding kunnen leden verschillende soorten handwerktoestellen lenen. Alle infor matie over Naald en Draad is te ver krijgen bij het bestuur. Tel. 14874 of 18355. In een werkplaats achter een woning aan de Soesterbergsestraat werd door onbekenden het motorblok van een Kreidler-bromfiets gedemonteerd. Om bij de brommer te komen had men een ruit vernield. Het is een schade- postje van 2500 gulden. De in Baarn wonende eigenaar van het voertuig deed aangifte van de diefstal bij de politie. Vanaf j.1. maandag zullen vanaf de vliegbasis Soesterberg tijdelijk een aantal Canadese jachtvliegtuigen ope reren. Het betreft straaljagers van het type F-104 Starfighter, afkomstig van de vliegbasis Sollingèn in West- Duitsland. Deze toestellen zullen tot 30 augustus enige malen per dag (alleen overdag) hun trainingsvluchten uitvoe ren waarbij de Canadese vliegers zich zullen houden aan de voor Soester berg normaal geldende vliegprocedu res. Voor de onmiddellijke omgeving van de vliegbasis betekenen deze Starfigh- ters twee weken een wat ander geluid, terwijl de toestellen - doordat ze wat minder snel klimmen dan de F-15's - langer hoorbaar zullen zijn. Het aantal vliegbewegingen per dag zal ongeveer hetzelfde blijven als normaal aange zien in deze periode ook een aantal Amerikaanse F-15's dat Soesterberg als thuisbasis heeft voor trainingsdoel einden in hetbuitenland vliegt. van de 'geboorte' van onze vernieuwde en smaak volle kollektie geboortekaartjes. Receptie: op alle werkdagen bij ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders die t natuurlijk iets moois willen voor de a.s. blijde gebeurtenis, nodigen wij bij deze uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboorte kaartjes hun keuze te komen doen! I Als de Soester Courant niet bij U bezorgd is, kunt U woensdag tot 18,30 uur 14152 bellen. Daarna I worden de klachten aan de be- J zorgers doorgegeven voor na- bezorging. Belt U na 18.30 uur, dan wordt I U verbonden met ons antwoord- I apparaat, waarin U uw naam en adres kunt inspreken. Bezorging I vindt dan onmiddellijk de voi- gende dag plaats. Administratie Soester Courant „Glaasje op" rijders waren er ook afgelopen weekend weer. In Soester berg kreeg een 29-jarige dorpsgenoot, die in een personenauto op de Amers- foortsestraat reed, na de blaasproeven een rijverbod. Dat kregen ook een 19-jarige Soester, die op de Kerkstraat aangehouden werdeen 25-jarige Baarnaar die op dè Dalweg tegen de lamp liep en een 36-jarige Soester die op het Kerkpad werd gecontroleerd. Zaterdagavond rond elf uur tenslotte, viel een 23-jarige autobestuurder uit Soest op omdat hij zonder licht op de Dalweg reed. Ook hier volgde een rijverbod naar aanleiding van drank gebruik. Uit een bouwkeet aan de Van Buuren- laan werd een koffer met een water pasinstrument gestolen. Het apparaat kost 2000 gulden. Vermoedelijk werd gebruik gemaakt van een valse sleu tel. Van de diefstal werd aangifte ge daan bij de politie. Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) zal de Nederlandse Spoorwegen vragen om alle treinen die rijden op baanvakken met automatische trein beïnvloeding, qok zelf-tg voorzien van deze automatische beveiliging. Ook wil hij NS laten nagaan hoe - zolang nog niet overal voorzieningen zijn om het rijden door eqn ropd sein te verhinde ren - de evenfuele 'gevolgen zijn te verminderen. De minister heeft hier toe besloten naar aanleiding van aan bevelingen die de Spoorwegongeval- ienraad heeft gedaan in zijn rapport over de treinbotsing bij Westervoort op 28 februari 1978. Bij het ongeval te Westervoort botste een uit Arnhem komende stoptrein nabij de IJsselbrug, waarover enkel spoor loopt, tegen een uit de tegenover gestelde richting naderende sneltrein. Hierbij kwam een reizigster om het leven en raakten 58 mensen gewond. De Spoorwegongevallenraad heeft het ongeval uitgebreid onderzocht. Het on derzoek omvatte onder meer een open bare zitting op 7 december 1978 te Utrecht-waarin 'een groot aantal 'getui gen en deskundigen isgéhoord. Uit hun;; verklaringen heeft-de Spoor wegongé-,' vallenraad de conclusie getrokken dat het ongeval is ontstaan doordat de machinist van de stoptrein te laat heeft gereageerd op een rood stopsein. Het daaraan voorafgaande gele waar- schuwingssein had hij niet waarge nomen. De aandacht van de machinist was afgeleid door een gesprek met de hoofdconducteur, die ook in de bestuur derscabine aanwezig was. Het meerijden van treinpersoneel in de bestuurderscabine is voor de Neder landse Spoorwegen reeds aanleiding geweest het hele personeel te wijzen op het gevaar hiervan voor de veiligheid. Ook de Spoorwegongevallenraad heeft in deze richting een aanbeveling ge daan. De raad heeft er verder op aangedron gen alle spoorwegmaterieel dat rijdt op baanvakken met automatische treinbeïnvloeding, ook zelf te voorzien van ATB, een voorstel dat door de minister is overgenomen. De Spoor wegongevallenraad was overigens niet van mening dat de enkelsporige IJssel brug bij Westervoort als een extra onveilig gevaarpunt moet worden aan gemerkt. De raad heeft aanbevolen na te gaan of de veiligheid bij dergelijke punten kan worden verhoogd door bij het zogenaamde sein 25la een verlich ting aan té brengen die alleen brandt wanneer het bijbehorende lichtsein op rood Staat. Sein 251a bestaat uit een aantal gele borden met zwarte strepen - die de aandacht vestigen op daarop volgende lichtseinen. Overleg met de Spoorwegen heeft de minister echter tot de conclusie gebracht dat een verlichting van de borden de veiligheid niet zal verhogen. Wanneer er geen rood stopsein is te verwachten, zal deze verlichting niet branden. Dit zal op de machinist een geruststellende indruk maken, terwijl andere waarschuwings borden, die normaal onverlicht zijn, wel degelijk zijn aandacht moeten blijven vragen. Na de zomervakantie heeft het basket bal in Soest weer een aanvang geno men. De trainingen in Beukendal zijn sinds twee weken weer hervat. Ieder een staat met frisse moed te popelen de competitie weer in te gaan. Er hebben enkele flinke wijzigingen plaatsgevonden. Zo heeft Rinus Valk, die vorig jaar de voorzittershamer weer had opgenomen, zich geheel uit het verenigingsleven teruggetrokken. Zijn taak wordt nu overgenomén door Ruud Blok (jr. Het eerste herenteam heeft een nieuwe trainer te weten de van Crackerjacks uit Amersfoort afkomstige van den Burg. De heren oefenden afgelopen weekend tegen aartsrivaal Anquilla uit Spakenburg, dat dit seizoen in de eerste divisie uit zal gaan kómen. Anquilla bleek echter veel te sterk voor de Red Stars formatie. Nog flink trai nen voor de competitie dus. Vrijdag 8 augustus werd de training voor het nieuwe seizoen weer hervat. Getraind werd er van 16.30 uur tot 23.15 uur. De welpjes (12 jaar en jonger beten de spits af, gevolgd door de adspiranten (12 tot 14 jaar jaar) de kadetten 14 tot 16 jaar de junioren 16 tot 19 jaar en de senioren sloten de rij. Zowel bij de jeugd als bij de dames en heren trainingen vlogen de vonken er al weer af. De verwachtingen voor de komende competitie zijn dus goed ge spannen. Een inwoner van Bergen op Zoom deed aangifte van diefstal van een zak met 1500 gulden kleingeld. De man plaatste zaterdagnacht een kinder draaimolen bij de Smitshof en liet de zak met het geld in een aanhangwa gen achter. Hij reed daarna terug naar zijn woonplaats en kwam maan dag bij terugkomst in Soest tot de ont dekking dat onbekenden de zak „ont dekt" hadden. Alle lagere scholen in Soest en Soes terberg zijn door de badmintonver eniging Badso te Soesterberg bena derd om mee te doen aan een toer nooi. Het wordt de vierde keer dat Badso het organiseert. In 1979 deden er acht scholen aan mee, maar men hoopt dat er dit keer zeker het dubbele aan tal zal inschrijven. Het toernooi wordt in de herfstvakantie op woensdag 22 oktober gehouden in de sportzaal De Bunt aan de Oude Utrechtseweg te Soest. Jeugd die kennis wil maken met de badmintonsport kan elke vrijdag avond, wat Badso betreft, terecht in het Soesterbergse Dorpshuis (tussen 19.30 en 21.30 uur). Voor inlichtingen kan men terecht bij mevrouw A. Roo- se, tel. 03463-2203 of bij mevrouw E. Welling, tel. 03463-2808. ..De Borg" is weer open, de vacantie voorbij, het wedstrijdseizoen staat voor de deur. Bezoek op vrijdagavond weer de clubavonden om wat in te spelen voor de komende ongetwijfeld zware wedstrijden die ons te wachten staan. Verder wordt de jaarlijkse ledenver gadering op 29 augustus a.s. gehouden in „De Borg". Alle leden ontvangen hiervoor nog een uitnodiging. Zaterdag 30 augustus a.s. worden in het kader van de Gildedagen behendig heidswedstrijden met landbouwtracto- ren gehouden op De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan. De minimum leeftijd van de deelnemers is zestien jaar. Het inschrijfgeld is niet tien gulden, zoals wij vorige week vermeld den, maar vijf gulden per persoon. Men kan inschrijven bij H. Schimmel jr., Birkstraat HO, tel. 13813 of bij H. Hilhorst jr., Birkstraat 121, tel. 14228. Tijdens atletiekwedstrijden op de sin- telbaan Olympiaplein te Amsterdam heeft de S.O.Soestloper Anton van Hof slot de 3000 m. heren gewonnen. Hij zegevierde in de persoonlijke record tijd van 9.25 min. Op de 2e plaats eindigde de Soester Veteraan Piet Majoor in 9.31 min. Ton Duits, jeugd trainer van S.O.Soest werd in deze race 5e in 9.50 min. Een spannend gevecht gaf het tijdens de Singelloop te Woerden tussen de 2 Soester lopers Anton van Hofslot en Richard van Egdom. Zij werden op de 10 km. respectievelijk 16e en 17e. Winnaar werd Piet Waaning uit Lisse. Bijna alle bloemen kunnen zo gedroogd worden, dat ze te gebruiken zijn voor het maken van een droogboeket. Of het nu viooltjes, tulpen of hortensia's zijn, ze worden allemaal even mooi als ze goed en op het juiste moment gedroogd zijn. Er zijn verschillende manieren om te drogen. Strobloemen, judas penning, grasjes of kruiden bijvoor beeld kun je erg goed drogen door ze in kleine bosjes ondersteboven op te han gen in een donkere, droge ruimte. Hortensia's en heide blijven op kleur als je ze op weinig water zet en in de vaas laat drogen. Viooltjes worden alleen maar mooi als je ze in Sillicagel (bij de drogist te ver krijgen), Borax of schelpenzand legt. Deze laatste manier is trouwens zeer effectief voor alle „tere" bloemen. Je neemt een doos, strooit daar een dunne laag Silicagel, borax of schelpenzand in en legt de bloemen erop. Strooi dan de rest van de poeder er heel voorzich tig overheen totdat de bloemen hele maal bedekt zijn. Zet de doos op een droge, warme plaats en controleer af en toe of ze al helemaal droog zijn. Het duurt 2 tot 4 dagen. De bloemen worden op deze manier erg mooi, maar ze blijven wel teer en zijn dan ook meer geschikt voor kleinere droogboeketten. Steeds meer mensen schaffen zich een diepvrieskist of -kast aan. Zo'n bezit heeft vele voordelen, omdat men niet meer seizoen-gebonden en veel goedkoper het hele jaar door groenten en fruit naar believen kan nuttigen en bijvoorbeeld vlees of brood voor langere perioden kan bewaren. Denkt u er wel aan dat ook in de diepvries de produkten elk een beperkte houdbaarheidstermijn hebben die maximaal een jaar bedraagt. Als u de diepvries Iaat plaatsen, zorg dan dat u een plaats hebt vrijgemaakt die niet te zonnig is of vlak bij de kachel. De ondergrond waarop de kast of kist staat, moet helemaal recht zijn. Als u gaat invriezen moet de temperatuur ruim van tevoren reeas op maximum -30 graden Celcius) ingesteld zijn. Voedsel moet namelijk snel ingevroren worden. Dit komt de kwaliteit en houdbaarheid van het prödukt tën'goecle. ïïeel belangrijk is daarbij dat de produkten lucht dicht verpakt zijn, anders drogen ze namelijk uit. Wanneer men de in te vriezen produkten in kleine ;porties.verdeelt (1 of 2 persoons) gaat het invriezen sneller. Dit is bovendien gemakkelijker bij het ontdooien en u heeft nooit te grote porties. Als de etenswaren goed zijn ingevroren, kunt u de diepvrieskast (of kist) pas weer op de gewone stand zetten (±-18 graden Celcius). Tip voor het bakken van vlees dat direct uit de diepvries komt: bak het vlees bevroren en wel aan beide kanten bruin, doe een deksel op de pan en laat het vlees zo 15 minuten staan. Bak het daarna gaar. danwel op een voor het parkeren bestemd weggedeelte worden ge parkeerd. Bij het ontbreken van die mogelijkheden mogen zij rechts op de rijbaan worden geparkeerd. Verboden Met inachtneming van hetgeen reeds hiervoor is gezegd-is het par keren van voertuigen verboden: Overal waar het verboden is te stoppen. Op minder dan 5 meter van een kruising of splitsing van wegen. Onder parkeren wordt verstaan het doen of laten stil staan van voertuigen, anders dan gedurende de tijd die no dig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddellijk in- of uitstappen van personen of voor het onmiddellijk laden en lossen van goederen". Ooed parkeren lykt een kunst omdat zovelen bl^jk greven het niet te kunnen. Toch is het slechts een kwes tie van kennen en willen toepassen van de geldende regels. Weliswaar is het vinden van geschikte parkeergelegenheid vaak een probleem. Maar dat mag toch geen reden zijn om de geldende regels niet toe te passen. Vaak is het ook slechts een kwestie van louter slordigheid. Parkeren is om het eenvoudig te zeggen het gedurende enige tijd een voertuig op de openbare weg laten stilstaan. Het onmiddellijk in- of uitstappen of laden en lossen valt daar niet onder. Dat mag dus .zelfs waar het verboden is te parkeren. „Onmid dellijk" wil echter zeggen: zonder onderbreking. Dat in ogenschouw nemende is het niet moeilijk te con cluderen hoe lang een voertuig moet stilstaan om als geparkeerd te worden aangemerkt. Strikt ge nomen kan dat met twee minuten het geval zijn. Het verbod ten aanzien van parkeren geldt voor alle mogelijke voertuigen, inclusief fietsen en bromfietsen, maar uit gezonderd kleine voertuigen zoals kruiwagens en kinderwagens. Uitzonderingen Men moet parkeren op de uiter ste rechterzijde van de rijbaan, mits dat niet mogelijk is op afzon derlijk daartoe bestemde wegge deelten, zoals parkeerstroken, par keerhavens of op het wegdek aan gegeven parkeervakken. Als die mógelijkheden er rechts van de weg zijn moeten die in eerste in stantie worden benut. Om het ge vaarlijke kruisen van het verkeer te voorkomen is het verboden links te parkeren. Dat geldt ook voor links van de rijbaan aanwezige par keerplaatsen. Bij uitzondering mag op de ui terste linkerzijde van de rijbaan of op daar aanwezige parkeerplaatsen worden geparkeerd: Als rechts in de rijbaan spoor rails liggen. Als de weg een (beperkte) éénrichtingsweg is dan mag tenzij anders aangegeven zc- wel links als rechts worden ge parkeerd. Als voor de rechterzijde een „stop"-verbod bestaat. De laatste uitzondering geldt niet als er rechts een parkeerverbod is. Als dat het geval is mag men, zoals in het algemeen, niet links stoppen en parkeren. Men dient dan door een straatje om te gaan, de weg of straat zodanig in te rijden dat normaal rechts kan worden gestopt en geparkeerd. Uit veiligheidso verwegingen niet keren in de straat. Fietsen en bromfietsen moeten, uiteraard zonder hinder voor voet gangers, worden geparkeerd op het trottoir of op de berm van de weg, tenzij dat is verboden door middel van geplaatste borden. Zo'n verbod geldt dan echter niet voor invali denvoertuigen op de rijbaan. Inva- Soms zijn de parkeerproblemen lidenvoertuigen moeten, indien mo- zo groot, dat wagens dwars over gelijk, op het trottoir of op de berm, vluchtheuvels gezet worden. Dat wil zeggen niet op hoeken van straten. Op plaatsen waar verkeerslich ten of verkeerstekens op borden dan wel wegbewijzeringsborden door het geparkeerde voertuig aan het oog van andere wegge bruikers kunnen worden ont trokken. Dat wil zeggen op re delijke afstand van verkeers lichten en -borden en ANWB- wegwijzers. Voor een uitrit, ook wanneer deze niet is aangegeven door een bord. Buiten de bebouwde kom op de rijbaan van voorrangswegen. Deze wegen zijn immers vooral voor doorgaand verkeer be stemd. Daarom zou parkeren daarop een storende invloed hebben. Op de rijbaan nabij een doorge trokken streep (aslijn) of een vluchtheuvel, als er minder dan 3 meter vrije doorrijruimte overblijft. Zonder betaling bij een par- keermeter. Dit geldt echter al leen maar voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen. Bij een bord „Taxi-standplaats" of „Invaliden-parkeerplaats. Op parkeerplaatsen aangeduid door een vierkant blauw bord met een grote witte „P", als een daarbij aangegeven tijdsduur wordt overschreden, of als daar op wordt geparkeerd door ande re voertuigen als daarbij aange geven. Binnen een blauwe „parkeer- zone", als de parkèerachijf niet wordt gebruikt of de toegestane parkeertijd wordt overschreden. Naast een terzijde van de rij baan doorgetrokken gele streep. De meeste nieuwbouwwijken be schikken tegenwoordig over voldoen de parkeerruimte. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat het evenals verboden te stop pen, uiteraard ook verboden is te parkeren op voetpaden, fietspaden, op en naast fietsstroken waarop een wit rijwiel-teken is aange bracht, omdat men de gebruikers daarvan niet mag hinderen of in gevaar brengen. Neem de parkeerverboden in acht en maak een fatsoenlijk ge bruik van de beschikbare parkeer- gelegenheden. Parkeer niet kris kras of zodanig dat u plaats in neemt voor twee, want ook dat is verboden. Parkeerstrepen en par keervakken zijn aangebracht om tot een zo doelmatige verdeling te komen en het algemeen nijpende parkeerprobleem zo goed mogelijk op te lossen. Daaraan dient elke weggebruiker mee te werken door onmisbare inschikkelijkheid te to nen. Briefje Sluit ook andere parkeerders niet in. Laat bij het parkeren in file zo mogelijk een meter voor en achter over. Snoep geen parkeer ruimte af van iemand die toch even eerder was. Blijf heer, ook als het vinden van geschikte parkeergele genheid niet direct gelukt. Heeft u het ongeluk een andere auto bij het parkeren te beschadigen, laat dan op z'n minst een briefje met uw naam en adres op die auto achter. Parkeer ook netjes voor uw ei gen deur. Gun uw buren ook een plaatsje. Het is in een straat met veel autobezitters vaak passen en meten. Bewaar de lieve vrede en veroorzaak geen moeilijkheden door uw auto zonder systeem maar ergens neer te plakken. Houdt ook rekening met de voor foutparkeerders kostbare „Wegs- leeprcgelir..^"!

Soester Courant | 1980 | | pagina 9