Wijnkoper Joh. Mets ontdekte in Frankrijk de ideale wijnkelder 1979 een gezond_ wjjnjaar. Les Gran Wijn een levend produkt met menselijke karaktertrekken! 1979 Bordeaux Rougi 1979 Chateau de Camensac WIJNHANDEL 1979 Bordeaux Supérieur 1979 Cótes de Bourg NEG0GIANTS EN VINS FINS 1979 Médoc Van Weedestr. 90 Soestdijk Tel. 02155-12404 1979 Lussac Saint Emilion Soester Courant van woensdag 27 augustus 1980 Nu de vakanties weer achter de rug zijn, zullen velen van u nog nagenieten door in hun gedachten nog steeds te vertoeven in dat heerlijke oord van rust en zon. Misschien gaan uw gedachten terug naar dat heerlijke dorpje in het zonovergoten wijnland, waar u dagelijks kon uitrusten op een terrasje terwijl u zich tegoed deed aan een glas Vin de Pays of een doodgewone Vin de table van de eenvoudige plaat selijke wijnboer, waarvan we bij terugkeer naar ons eigen koele land altijd te veel flessen mee willen nemen om onze va kantie met een aantal dagen of zelfs weken te verlengen. Velen zullen bij hun terugkeer teleurgesteld zijn bij het open trekken van deze daar ter plaatse toch zo verrukkelijke wijn, die bij terugkeer nog slechts gebruikt kon worden om onze Hollandse sla te bege leiden als wijnazijn. In vele gevallen had deze te leurstelling voorkomen kunnen worden. We moeten dan echter wel be denken dat wijn een levend produkt is. Wijn kan zich gedragen als een mens. Wijn kan koppig zijn, vriendelijk, elegant, karakter vol, stug, stoer en zelfs opstan dig. Wijn wil en moet als wij er ten volle van willen genieten dan ook als een levend produkt behandeld worden. Een lange autorit van twee of drie dagen vanuit ons vakantie verblijf zal de wijn geen goed doen. Er zijn zelfs wijnen die men ter plaatse bijzonder kan waar deren, maar die een onmense lijke autorit van enkele dagen in 30 a 35°C niet overleven. De wat sterkere en karakter volle wijnen zullen deze barre tocht goed doorstaan maar dan nog zullen zij na aankomst op de plaats van bestemming bij ons thuis vermoeid en opstan dig zijn. Het enige wat de wijn dan no dig heeft is rust en nog eens rust. Liggend op hun zij zal hij langzaam bijkomen van zijn vermoeiende reis. In een juiste temperatuur (liefst 11 a 13°C) zal de wijn in èèn a twee maanden zijn eigen karakter weer terugkrijgen. Hij zal ons weer de smaak, de geur, de warmte en zijn vriendelijkheid schenken op dezelfde manier als hij deed in onze vakantie plaats. Hoe de wijn te bewaren? Niet iedereen is in het gelukki ge bezit van een wijnkelder. Zeker niet in onze moderne huizen, waarin een kelder niet meer te vinden is, omdat we die tegenwoordig vervangen door onze koelkast en vries kist, en daarin kunnen we nu juist geen wijn opleggen. De echte wijnliefhebber weet in zijn huis toch wel een kast of nis te vinden om zijn wijnen op een waardige wijze te laten rijpen, om deze onder handbe reik te hebben als de gelegen heid zich voordoet. Niet elk plekje in ons huis is geschikt om flessen op te leg gen. Onze opslagplaats zal aan enkele voorwaarden moeten voldoen. De belangrijkste eis is de constante temperatuur. De wijn heeft een hekel aan temperatuurschommelingen. Zo erg zelfs dat wij hem ge heel van streek kunnen maken. Door een te grote tempera tuurwisseling ontstaat af braak door oxidatie. Te koude temperatuur veroorzaakt wijn steenzuurkristallen en een te warme temperatuur geeft gist- aktiviteiten die eveneens na delig zijn voor de wijn. Ook moeten wij bedenken dat de temperatuur invloed heeft op de snelheid van het rijpings proces. uitkomen, of afsluiten met een luik. Alles is mogelijk. Bij deze Maison Plus systeem kelder is ook aan ventilatie gedacht, zonder dat daarvoor gaten in buitenmuren behoe ven te worden gemaakt. In de ze raamloze kelder is op inge nieuze wijze een centrale ko lom opgebouwd uit de elemen ten voor de wenteltrap. Deze kolom is hol, en in de onder ste module is een zijwaarts gerichte opening uitgespaard. Deze opening staat in verbin ding met de luchtkolom in de koker, en zo zal de kelder lang zaam maar zeker door deze ko lom kunnen „ademen", na tuurlijk zonder een spoortje tocht, precies geschikt voor de opslag van wijnen. De vochtigheidsgraad van deze kelder is optimaal, ze varieert tussen de 75 en 85 procent re latieve luchtvochtigheid, ter wijl de temperatuur constant is, zelfs bij warme dagen 10°C. Kortom een ideale wijnkelder, min of meer op maat voor uw huis gemaakt. Voor de handige doe-het-zel- vers onder u kan de kelder ge leverd worden als bouwpakket. Voor de niet zo handige wijn liefhebber komt de leverancier hem bouwen en heeft daar 4 dagen voor nodig met 3 vak mensen die uw wijnkelder dus binnen één week voor u kant en klaar afleveren. Het is een briljant ontwerp voor een perfekte wijnkelder waar de echte wijnliefhebber nu zijn lang gekoesterde wens in vervulling kan zien gaan. Maar het is tevens een compli ment voor de goede wijnhande laar die deze kelder naar Ne derland haalde. Informatie en inlichtingen te verkrijgen bij de importeur en leverancier Joh. Mets, Van Weedestraat 90, tel. 12404, Soest. GEURT HEYKAMP. Hoe koeler de kelder, des te langzamer rijpt de wijn. Hoe warmer de kelder, des te snel ler zal de wijn op dronk zijn. De mooiste temperatuur is 11 a 13°C maar 17 a 18°C kan ook prima als de temperatuur maar constant blijft. Schokken en trillingen moeten vermeden worden. Net als de mens wil de wijn rustig slapen, dus niet aan de wegkant waar het verkeer hem de gehele dag hindert. Ook wil hij graag in het donker liggen, maar niet op de tocht. Een redelijke ventilatie is ech ter wél van belang, waardoor de ruimte niet te muf wordt, want ook geurtjes moeten we vermijden. Ook mag onze ruimte niet te droog, en niet te vochtig zijn, maar dit is eenvoudig in de hand te houden door of een bakje water neer te zetten of wat zand of zaagsel op de vloer. U ziet dat onze wijn nogal wat wensen heeft, maar bedenk goed dat wijnazijn maken van een goede fles zeer eenvoudig is. En nu maar op zoek in uw huis naar een geschikt plekje voor uw kostbare voorraad wijn of... neemt u ook zo'n echte wijn kelder in uw bestaande huis? Uitvinding van de eeuw Deze week was ik op uitnodi ging bij een wijnliefhebber op bezoek, omdat hij zoals hij zei, in 4 dagen een complete wijn kelder gebouwd had, die aan alle eisen voldeed. Dergelijke uitnodigingen zijn mij niet vreemd en dus stapte ik met een zekere gereser veerdheid bij hem binnen. De gastheer ontving ons, met een zekere trots en nodigde ons direkt uit een bezoek te brengen aan zijn garage. In deze garage had hij zijn kelder gebouwd. Door een halfronde opening konden wij afdalen in de vloer van de garage naar het heilige der heilige van de wijnliefheb ber. We werden werkelijk even stil bij het zien van deze wijnkel der. De ontdekker van deze systeem wijnkelder is, hoe kan het ook anders, een Fransman. Een compleet bouwpakket wijnkel der voor maar liefst 1300 tot 1900 flessen. De Franse uitvinder heeft voor dit briljante ontwerp de zilve ren medaille ontvangen op de uitvindersbeurs in Genève en een gouden medaille van de bouwbeurs te Parijs. En terecht, van ons wint hij er de waardering mee van alle wijnliefhebbers die altijd al problemen hadden met hun op slag. De kelder is rond (2 meter diameter) en bestaat uit losse elementen van beton, die te zamen de wenteltrap, de vak ken en de ronde buitenmuur vormen. De cirkelvormige kelder is dé vorm die het mogelijk maakt om zonder veel risico en voor zieningen een gat te graven in een bestaande woning. De kel der kan niet alleen in uw ga rage maar ook in een hal, keu ken of zelfs in uw kamer aan gebracht worden. Met de hoge waterstand in ons land is de waterdichtheid van het materiaal een eerste ver eiste. Om dit te verwezenlij ken worden de elementen ge plaatst in een absoluut water dicht omhulsel een butyleen- rubberaf dichtingslichaam. De hoogte is naar keuze 2 me ter tot 3 meter. De aanleg van deze kelder in bestaande woningen geeft geen enkel probleem. De ingang van ongeveer 60 cm. kunt u in een kelderkast laten ventilatie beton afdichtingslichaam beschermingsvilt werkvloer Prijs Prijs per fles per fles bij 48 flessen (ook gesorteerd) Prijs Prijs per fles per fles bij 48 flessen 1979 Chateau Fourcas Dupré (ook gesorteerd) Listrac Appellation Contrölée - Cru Grand Bourgeois (Supérieur) - Mise du Chateau Een buitenbeentje tussen alle andere Chateaux. Zeker goed voor acht jaar op leg, en waarschijnlijk pas na tien jaar echt -g a -i o Ar opdronk. 14^5 lo,"5 Levering na bottelingjuni 1981 Opdronk: 1986-1988-Opleg: tot 1995. HautMédoc (Saint Laurent) Appellation Contrölée - 5e Grand Cru du Médoc Classé Mise du Ch&teau Deze Grand Cru is ook in korte tijd opge klommen van een vrijwel vergeten, naar een klasse die zelfs boven de officiële -i o ac klassifikatie uitgaat. ±4t, HO l0,£/0 Levering na bottelingjuni 1981. Op dronk: 1984-1985 - Opleg: tot 1993. Appellation Contrölée - Mise Arnaud fils Frères - Bordeaux Een zachte, ronde Bordeaux, speciaal aanbe volen voor liefhebbers van niet te strenge, niet stroeve Bordeaux. Appellation Contrölée - Mise Arnaud Fils Frères - Bordeaux Veel kleur, krachtig van opbouw. Fijn voor de liefhebbers van krachtiger wijn. Appellation Contrölée - Mise Arnaud Fils Frères - Bordeaux Deze wijn heeft al dat typische, landelijk bouquet, een volle, brede smaak, met een afdronk die doet denken aan de wijnen van het naburige Pomerol. SPECIALE VOORKOOP-KONDITIES De wijnen bevinden zich op dit moment nog in Bordeaux, waar ze tot de botteling zullen blijven. Na de botteling, die plaats zal vin den omstreeks de tijd zoals vermeld bij elke wijn, zal de wijn wor den uitgeleverd. Bij bestelling zal U 50% van de wijn in rekening worden gebracht, bij uitlevering nogmaals 50%. Uitlevering zal geschieden in de originele Chateau-kartons of kisten. KORTINGEN (extra hoog): Bij afname van 24 flessen: ƒ0,50 p. fles Bij afname van 36 flessen: ƒ0,75 p. fles Bij afname van 48 flessen: ƒ1.00 p. fles. (De korting bij afname van 48 flessen werd reeds bij iedere wijn vermeld). Wanneer voor de definitieve import van de wijnen een van over heidswege vastgestelde verhoging van wijnaccijns en/of BTW zou ontstaan, behouden wij ons het recht voor deze door te belas ten. Appellation Contrölée - Mise Arnaud Fils Frères - Bordeaux Een harmonische geur, met een streekje hout, een fijne, ronde smaak. Appellation Contrölée - Mise Arnaud Fils Frères - Bordeaux Wint het vooral door z'n kleur en diepe smaak van de andere Saint Emilions die wij konden kiezen.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11