groei an bloei VAARDERHOOGT Veilige jeugdschoen met reflector VVV nieuws Milieuvereniging in geweer tegen occasionhandel Restaurant Beeldenstorm-route Gehannes... voor DOE-HET-ZELVERS BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM SOESTDIJK BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Concours hippique bij Ruitersport Centrum Restaurant De Dissel heeft weer die gezellige Bistro-sfeer die u zich misschien nog van vroeger herinnert. Wip weer eens binnen voor een goed glas wijn, een voortref felijke uiensoep of onze befaamde „Champignons Valaisanne". Vanaf donderdag 28 augustus 17.30 uur bent U welkom in ons vernieuwde restaurant, waar wij U graag een drankje aan bieden op de hernieuwde kennismaking, die extra prettig zal blijken te zijn als U weet, dat U onverminderd goede kwaliteit kunt verwachten tegen plezierig aangepaste prijzen. MARGRIET en PETER MEIJER BURGEMEESTER GROTHESTRAAT 16 SOEST SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Heide... dekleurmaker (deel 1) 13 Soester Courant van woensdag 27 augustus 1980 13 In Soest aan de Ferd. Huycklaan zijn van do. 28 aug. t/m 1 sept. de Gilde- feesten, met o.a. op 28 aug. een Bal- kan-avond met zang en dans. Op za. 30 aug. prestatieloop over 3000 en 6000 meter, behendigheidswedstrijd, con cours hippique, tentoonstelling en ko ningsbal. Zo. 31 aug.: Zondagmorgen concert, konlngsprijs en kampioen- schieten, kinderspelen, tentoonstel ling en koningsbal. Ma. 1 sept.: Vero- nica drive-in show. Van 4 t/m 7 september is in de Ex- pohal aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum een antiekbeurs. U wilt er eens een dagje uit? Wij heb ben weer de data en verdere infor matie over een shoppingtrip Düssel- dorf door de Blaricumse Bemidde lingscentrale. Deze trip is op dinsda gen, van sept. tot juni. Verdere inl. aan ons kantoor. De Stichting Federatieve Raad Wel zijnswerk Ouderen heeft een folder uit gegeven met cursussen en aktiviteiten voor Ouderen in Soest en Soesterberg. De cursus bestaat uit o.a. gymnas tiek, zwemmen/trimmen te water, kegelen, bowling, fietsen en aktivitei ten zoals: schaken/dammen, sjoelen, biljarten, bibliotheek/puzzletheek, enz. De folder is gratis op te halen aan ons kantoor. In Utrecht op het Janskerkhof vindt van 9 sept. t/m 14 sept. de Kunst manifestatie 80-81 plaats. Men kan de ze markt bezoeken, waar de Utrecht se beeldende kunstenaars hun werk exposeren en voor de verkoop beschik baar stellen, op 9 sept. van 20-22 uur en 10 en 11 sept. van 11-23 uur. Her man Wigbold zal deze oude traditio nele kunstmarkt openen op 9 sept. Op 30 augustus zijn er in Giethoorn verlichte gondelvaarten door de kana len van Giethoorn. Aanvang 21.00 uur. Van 3 t/m 7 september zal door de Hiswa een watersporttentoonstelling te Rotterdam/Leuvehaven worden ge organiseerd, genoemd 3e HISWA te water. Van 29 aug. t/m 7 sept. is in het RAI-complex te Amsterdam de Int. Radio- en televisietentoonstelling „Firato 80". Op de 40.000 M2 van de Rai zijn dan radio- en t.v.toestellen, video en ook voor zendamateurs is de Firato een ,,must". Er zullen ook zes viditel-televisietoestellen staan opge steld. In Ede zijn de heidefeesten tot en met 30 augustus. Tijdens deze week zullen een militaire dag, een markt- een Bennekomse Midweek- een folkloristi sche- een Otterlose- en een slotdag worden gehouden. In theater Carré te Amsterdam zijn van 12 t/m 16 sept. weer voorstellin gen van „Brasil Tropical". Aanvang 20.15 uur. Prijzen 10,- t/m hier te reserveren. Op 8-9 en 10 sept. zijn er in theater Carré voorstellingen van Craig Russel. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 15,- t/m 40,-. In Amersfoort zijn van 30 aug. t/m 6 sept. weer de Keistadfeesten met ker missen, braderieën, popconcerten, tap toes,, koffieconcerten, tentoonstellin gen, wielerwedstrijden, poppenkas ten, oude ambachtenmarkt, enz. Op zo. 5 okt. is in de Groenoordhallen te Leiden een concert van de popgroep „Kiss". Aanvang 20.00 uur. Prijs 30,- p.p. alhier te reserveren. In Loosdrecht is op 31 augustus een gondelvaart over de plassen bij avond. Aanvang 21.00 uur. In Lopik is op het recreatieterrein salmsteke, jaarsveld het Ned. kam pioenschap polsstokverspringen op 30 augustus. Aanvang 14.00 uur. Prijs ƒ3,-; kind./Pas 65 2,-. Tot 28 september kunt u nog een rond leiding door de oude binnenstad van Amersfoort maken langs alle beziens waardigheden en museum Flehite o.l.v. een VW-gastvrouw. Elke wo. en zo. om 10 uur vanaf de kei, stadsring te A'foort. Op 6 sept. zal het 33e Aalsmeer Bloe mencorso plaatsvinden. De 20 grote praalwagens zullen rond 13.00 uur bij het Olympisch Stadion te Amster dam arriveren, waarna om 16.00 uur het défilé op de Dam volgt. Zes muziek korpsen zorgen voor de muzikale be geleiding. De vrijdag ervoor en de zondag erna tent. van praalwagens in veiling Aalsmeer. Op 7 sept. vindt het 39e bloemencorso in Zundert N.B. plaats. Tijdens het corsoweekend jaarmarkt en straat toneelmanifestatie In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is op za. 13 september een avond met „Muziek voor Duizenden". Dirigent is Alain Lombard. Bariton Marco Bak ker. Het programma biedt o.a. Zau- berflöte; „Der Vogelfanger bin isch ja"; Figaro „Se vuol Ballare" en Don Giovanni „Madamina" van Mozart. Van Dvorak: Symphonie 9 „Aus der neuen Welt", enz., enz. Aanvang 20.00 uur. Einde programma 22.30 uur. Prijzen 10,-; 12,50 en 15,-, alhier te reserveren. Op vr. 12 september geeft Toon Her mans zijn One Man Show in de Stads schouwburg te Utrecht. Aanvang 20.00 uur. Kaarten vanaf 3 dagen tevoren te reserveren. In het muziekcentrum Vredenburg te Utrecht is op 11 september een optre den van de groep „Flairck". Aanvang 20.15 uur. Prijs 15,-; Pas 65/CJP ƒ10,-. Op zo. 14 sept. geeft het Utrechts Sym phonie Orkest een gratis kennisma kingsconcert, met werken van Vival- di, Mozart, Ravel, Berlioz en Strauss. Aanvang 14.30 uur. Van do. 28 aug. t/m wo. 3 sept. is er op het terrein aan de weg der Ver enigde Naties te Utrecht, voorstel lingen van circus Krone. Men kan kaarten reserveren van 4,50 t/m 30,- bij VW-Utrecht, tel. 030-314132. Van 3 t/m 17 sept. zijn elke wo. en za. in de Koppelpoort te Amersfoort voor stellingen van poppentheater Toerma lijn voor kinderen v.a. 6 jaar. „Het gelukssterretje". Aanvang 15.00 uur. Prijs 4,-. De Soester Kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. Veiliger, in donker reflecterende jeugdschoenen De verkooporganisatie van de bekende Piedro-jeugdschoenen heeft aan haar winterkollektie 1980-1981 een serie jeugdschoenen toegevoegd, die voorzien zijn van een 3M scotchlite reflektor. Een reflektor die voor de nietsvermoedende beschouwer op 't eerste oog wellicht niet meer is dan een subtiel modisch extraatje. Inderdaad, de keuze van het reflekterende materiaal en de wijze waarop dat in de schoenen is verwerkt, dragen bij tot een grotere veiligheid voor opgroeiende jeugd. De funktie van de reflektoren staat na tuurlijk voorop: Kinderen lopen vaak in het donker op straat: uit school, naar de sporttraining, muziekvereni ging etc.. Zij missen de verlichting en reflektoren waarmee hun vriendjes op de fiets zich voor de naderende auto mobilisten onderscheiden. Daarin voorzien deze schoenen. Kinderen die ze dragen lopen bij wijze van spreken op reflekterende „trappers". Met het zelfde effekt als van reflekterende pedalen. Reeds 5 jaar geleden heeft de Scandi navische Raad voor de Verkeersveilig heid aanbevolen om zoveel mogelijk reflekterend materiaal toe te passen in kleding. Deze aanbeveling stoelt op ervaringscijfers betreffende verkeers ongelukken die overeenkomen met die in Nederland: In 1976 vielen in ons land de helft van allé dóden en tweederde van alle ge wonden in het verkeer bij schemer en duisternis. Vooral bij het ontbreken of niet branden van openbare verlichting. Er zijn natuurlijk diverse mogelijkhe den voor voetgangers om bij duisternis beter zichtbaar te zijn. Maar als hun kleding en schoeisel daartoe reeds in belangrijke mate bijdragen, wordt het meenemen of dragen van bepaalde attributen overbodig. In 1975 deed ook de Raad van Europese ministers van verkeer in een resolutie enkele aanbevelingen t.a.v. de veilig heid van voetgangers; lichtgekleurde of reflekterende kleding werd daarbij speciaal voor kinderen aangemoedigd. Als aanvulling op een goede verkeers- edukatie op school en thuis beveelt ook Veilig Verkeer Nederland kwaliteit goede reflekterende kinderkleding en schoeisel aan. In samenwerking met 3M Nederland wordt thans voor het eerst in Nederland het bekende „scotchlite" toegepast als modische „safety of life" in de nieuwe kollektie jeugdschoenen 80/81 van Piedro. Dit modieuze accentje kan al op een af stand van 150 meter zichtbalar zijn. (Scotchlite werd eerder gebruikt voor verkeersborden, wegbebakening, ken tekenplaten, fietsbanden en derge lijke). PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 De milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" heeft het college van bur gemeester en wethouders in een brief attent gemaakt op een naar haar mening illegaal gevestigde occasion- handel op het terrein Dorresteinweg 72. Men verzoekt maatregelen te ne men ter voorkoming van latere drog redenen als gewoonterecht, reeds lang aanwezig, oogluikend toegelaten enz. „In het kader van onze milieu-aktivi- teiten", zo schrijft de vereniging, „zijn wij tegen een verdere verindustrialise ring van woon- en landschapsgebieden, waarbij wij aannemen dat dit ook de doelstelling is van het gemeentebe stuur". Men zegt dat de autohandel is geves tigd in het volgens een bestemmings plan „agrarisch gebied" van de ge meente Soest. Of er voor deze handel vergunning nodig zijn en/of verleend zijn, weet de vereniging niet, maar afgezien daarvan protesteert men te gen de aanwezigheid van deze bedrij vigheid daar ter plekke. Gevreesd wordt dat wat nu nog klein is, straks uit zal groeien tot een bedrijf met repara tie-kuilen, spuitkabines en dat er uit eindelijk ook autowrakken zullen ko men te staan. Niet eens is de vereniging het met de opvatting van de afdeling Ruimtelijke Ordening van de gemeente „dat het een zaak is van de provincie en dat het allemaal wel zal meevallen". „Ons inziens is dit wel degelijk een zaak voor de gemeente, daar het hier gaat om een vestiging in de gemeente, aan een gemeentelijke weg op agra risch bestemd terrein", aldus de mi lieuvereniging. Van dat meevallen heeft men geen al te grote verwach tingen, omdat de praktijk wel eens anders heeft uitgewezen. Schone industrie In verband met de terugkoop van grond van het bedrijf Sinclair en Va- lentine, vraagt de vereniging er op toe te zien dat die grond alleen ter beschik king komt voor schone industrie. Er moeten ook dermate stringente voorwaarden in een eventueel verkoop contract worden opgenomen, dat ook in een later stadium, er alsnog niet een vervuilende industrie gevestigd kan worden. CAFÉ-RESTAURANT BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollahdse stijl ingerichte zaal Zondag 7 september wordt in het Ruitersport Centrum Soest aan de Bosstraat een concours hippique geor ganiseerd dat gesponsord wordt door het Soester bedrijfsleven. Er zijn aar dige geldprijzen te verdienen en mede daardoor wordt een sterk en aantrek kelijk deelnemersveld verwacht. Om tien uur begint men met het éénmeter-parkoers. Dan volgt om 13.00 uur de wedstrijd over 1.10 meter en tenslotte om 16.00 uur het grote jacht- springconcours. Onder de deelnemers bevinden zich de gebroeders Laseur uit Soest en de nationaal kampioen „mili tary" Harry v.d. Brink. De parkoeren worden gebouwd door Conny Brink uit Soest. 58 Maneges en privé-stallen zijn aan geschreven; de inschrijving sluit woensdag 3 september. De Beeldenstorm-route, die door Arti- shock in samenwerking met de VW is uitgezet, moet rustig gefietst worden. Dan is het mogelijk om de 30 kunstwer ken in Soest en Soesterberg optimaal te bekijken. De route kan overal begon nen worden, maar start officieel bij de Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. De Artishockers Lied Zwagerman en Geertje de Roovere zijn van mening dat het keramisch reliëf van Otto Schouten in de Brandweerkazerne niet goed tot uiting komt. De fietstocht gaat door de Kerkebuurt waar de galerie „De Drie Ringen" is gevestigd en komt ook langs de Kolo- nieweg waar Wim Wynman exposeert in zijn galerie „De Oude Eng". Veel beelden staan in het Soesterveen, waar de laatste jaren nog al wat kunstwerken zijn geplaatst. Zoals „De Zonnebaadster" van Ingeborg van Ek van Zanten in de vijver langs de Ko ningsweg. Dit beeld siert de voorkant van de fraaie routebeschrijving, die vanaf heden bij de VVV en bij Artishock verkrijgbaar is. Iedereen zal ervaren dat „Zwaan in vogelvlucht" van Tine Visser aan de Smitsweg bijna niet te zien is en dat „Twee spelende Paardjes" van Gijs Batelaan er verwaarloosd uitziet. In de route zijn ook twee monumenten opgenomen. Verder zullen de „beel denstormers" zich kunnen afvragen of „De Springers" van Otto Schouten bij de hockéyvelden aan de Koningsweg wel goed tot z'n recht komt. Dè hele route duurt ruim 4 uur en is ongeveer 30 km lang. Artishock houdt zich aan bevolen voor op- en aanmerkingen. De expositie „Beeldenstorm" in het AS-gebouw is dagelijks te bezichtigen van 2 tot 4 uur'. Waat legge ze toch te jaamme- re over de staankwiek op Soest? Ik ben ok moar us weze ruke. Op de fiets ben'k ut heule Haart aafgekaart, moar ik het niks an me neus vernome, daat niet lekker ruukte. Wind waas ter ok zaat, moar of die noeng niet vaan de goeie kaant aafwoaide, daat weet ik ok niet. Ongze burgemeester is ok aal weze kieke en ruke. Licht waas tie net verkouwe, toeng die bie Lindner waa$ of ze hebbe de staank effe aaf- gezet, toeng die d'r liep. Of ze haade um een doosje Pot tertjes egeve, waant die moake ze doar ok. En ajje zoö'n ding in je mond het, ruuk je ok niet haard. Noe mot ongze burgervoader nog noar de iesergieterie vaan Abbel. Ik laas in de kraant, daat ie doaro aallenig op Dinsdaag of Vriedaag kaan komme en daan mot ut ok nog zuudweste wingd weze. Daa's knaap laastig veur um, daat mot aallemoal moar net rzo uutkomme. En daan mottie ok nog net kenne, waant zo ó'n persoon is aaltied haard- stikke bezet oan aalle kaante. Bie ongs op de Neng kaan ut ok zo stinke. Voortemee komt de burgemeester bie ming thuus ruke. Daat kaan maak- keluk zaat. Wullie ben niet zo laastig. 't Kaan aalle doage as de wingd zuidoost is in 't veur- en noa- joar as ze de Neng bemeste. Ik vind daat soort lucht niet zo arg, daan mojje aal een baar groöte neus hebbe, ajje doar over vaalle wilt. De vrouw zet een beste baak koffie en daan baakt ze ok nog een toart d'r bie en die r,uukt aaltied lekker. Zou ik best us effe gezellig met ongze burgemeester kenne proate over Soest. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daattèr op Soest nog wel meer plekke benne, woar ut roar kaan ruke. Mojje us de kaant uut goan vaan 't kom- postbedrief! As de wingd noord woait komme d'r vaan die rot- daampe op Soest an, daa's heul baar. Ik ruuk nog liever aangebraan- de gebaakke oardaapels. En daan mojje us laangst die vaar- kesstaalle komme! Hoechtum, zuk rufte doaro an de Brink. Ik vingd ut niet zo arg; daat benne echte Soesder paarfums. En zo kaank nog wel een heule tied deurdraamme; daan wordt heul Soest een staank- staad. HANNES VAN DE NENG, Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baarn Rembrandtlaan 13 - Soest AFDELING SOEST Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Kursussen tuinaanleg en bloemschik ken starten in september Vooruitlopend op het hele winterpro- gramma van „Groei Bloei", waar over volgende week meer, willen wij U nu reeds attent maken op de vele kursussen welke in september starten, zoals: aanleg en onderhoud van uw eigen siertuin 6 Maandagavonden vanaf 29 septem- Na de hausse van enkele jaren terug is er nu een duidelijke terugloop waar te nemen in het kweken en verhandelen van heide-achtigen. De vraag naar heide wordt minder, hetgeen eigenlijk zeer betreu renswaardig is omdat Calluna's en Erica's in een goede samenstelling het vermogen hebben om een tuin vrijwel het gehele jaar een kleurig aanzicht te verschaffen. Wat is dan de reden van het teruglopen van die vraag naar en het gebruik van heide soorten. Dit is hoogstwaarschijnlijk de teleurstelling van veel „heidetuin bezitters", die vernieuwing en uit breiding van hun heidebestand in de weg staat. De teleurstelling komt voort uit het feit dat de planten niet uitgroeien zoals de eigenaar graag zou zien. Bij aankoop wordt verwacht dat de plant wel iets zal uitgroeien, maar de vaak te onstui mige groei druist geheel tegen de bedoeling in. Men weet na enkele jaren geen raad meer met de wildernis, zodat oproeien meestal de enige op lossing lijkt. Dit alles heeft dan meestal tot ge volg dat de volgende aanplant niet meer zal be staan uit heide wat toch eigenlijk wel jammer is. Vooral jammer omdat het zo ver eigenlijk nooit behoeft te komen. Het is namelijk van belang dat Iedere heideplant jaarlijks in het voorjaar wordt gesnoeid waardoor een mooie gedrongen frisse plant is gewaarborgd. De herfst- en zomerbloeiers worden tussen half maart en half april bij niet vrie zend weer geknipt, terwijl de winterbloeiende soorten direct na de bloei een beurt krijgen. Sommige mensen geven er de voorkeur aan om ook de herfst en zomerbloeiers direct na de bloei te snoeien. Dit brengt echter het risico met zich mee, dat de reeds gekorte plant 's winters door invriezing nog eens op natuurlijke wijze „gesnoeid" wordt, zodat er in het voorjaar niets meer van over is. Het snoeien op zich is vrij eenvoudig: de vrij krachtig groeiende soorten (zoals b.v. Galluna vuig. Long White) worden vrij rigoreus geknipt door de gehele bloeistengel weg te nemen. Bij minder krachtige groeiers wordt alleen de oude bloeiwijze verwijderd, terwijl bij de compactere soorten alleen de topjes worden verwijderd. Als men zich bij het onderhoud van de heide hier aan houdt dan kan er niet veel misgaan. Boven dien is iets te diep of te ondiep snoeien altijd nog beter dan helemaal niet snoeien. Volgende week zullen we bespreken welke zaken nog meer onontbeerlijk zijn voor een goede groei en bloei van een heidetuin, omdat het erg spijtig zou zijn als dit type tuin meer en meer ver dwijnt, door gebrek aan kennis en voorlichting. ber. Kursusprijs 55,- (leden 45,-). Afhankelijk van de wensen van de deelnemers wordt op de eerste avond het kursusprogramma samengesteld. De kursusleider is praktijkleraar op een tuinbouwschool, zodat U verzekerd kunt zijn van antwoord op al Uw vragen. Bloemschikken voor beginners en gevorderden 6 Avonden om de veertien dagen. Kursusprijs 45,- (leden 37,50) excl. te verwerken bloemen. Beginnerskur- sus op woensdagavond; gevorderden op woensdag- en donderdagavond. On der deskundige leiding zult U de ver schillende vormen van bloemschikken onder de knie krijgen, waardoor Uw wekelijkse bos bloemen een dubbel feest wordt. Groenten kweken 4 Donderdagavonden vanaf 19 februari '81. Kursusprijs 35,- (leden 30,-). Hierin komen alle fijne kneepjes van de groenteteelt aan bod. Ook een uitge breid teeltplan wordt voor U samenge steld door de tuinbouwschool leraar die deze kursus leidt. Het wordt op prijs gesteld wanneer U zich nu reeds op geeft, daar er bij grote belangstelling een parallelkursus wordt georgani seerd. Voor al deze kursussen kunt U zich opgeven bij: Mevr. J. M. Aten, Kerkpad z.z. 25, 3764 AM Soest, tel. 12024. Wilt U meer inlichtingen over de kursussen en/of over de vereniging dan kunt U mevr. J. M. Aten bellen tussen 17.00 en 18.00 uur. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz.

Soester Courant | 1980 | | pagina 13