Slechts drie insprekers op eerste inspraakavond over welzijn Raadsvergadering in het dorpshuis „De Borg 4W* Snackbar Korte Ossendam uitgebrand Meningen van Lezers Meningen van Lezers Met Baad en Daad Soester Natuurbad een week langer open Geen subsidie cursus jeugd EHBO Beëdiging officieren Excursie naar prehistorische grafheuvels in Soest Zwemmen via Bentinck Fonds begint weer Jaarlijkse PIT-kollekte Zaterdagmiddag- muziek Domkerk te Utrecht VVD- vergaderingen Klokradio's gestolen yiet blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Schoenmaker bekeurd Gepeperde munten... Mevrouw F. van „De Drie Eiken" Zonde van uw goud Aaron Sassoon Beheerder dorpshuis Soesterberg gaat vrij-uit Hondje weg Hondje terug 15 Soester Courant van woensdag 27 augustus 1980 15 Het Soester Natuurbad zal tot en met zondag 7 september geopend blijven voor de zwemlustlgen. Wel zijn de openingstijden enigszins gewijzigd. Van maandag 1 tot en met vrijdag 5 september kan men zwemmen van 14 tot 19 uur en zaterdag 6 en zondag 7 september van 10 tot 19 uur. De E.H.B.O. afdeling Soest heeft ge vraagd om een subsidie voor het orga niseren van een cursus jeugd E.H.B.O. Het college heeft de vereniging bericht dat het plan om te starten met een dergelijke cursus ondersteund wordt, maar dat het college van mening is dat de kosten minus de bijdragen van de deelnemers, gezien de financiële posi tie van de afdeling Soest van de E.H.B.O., uit eigen middelen betaald kan worden. A.s. vrijdag zullen op de vliegbasis Soesterberg 31 onlangs tot tweede luitenant benoemde cadetten van de Koninklijke Militaire Academie be ëdigd worden door de bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, de luitenant- generaal M. G. Geschiere. Onder hen de Soester H. Starink (22). Afhankelijk van de weersomstandigheden zal de plechtigheid plaatsvinden op het Main- platform danwel in hangar 2. Zaterdag 11 oktober a.s. organiseert de Historische Vereniging Soest een ex cursie naar grafheuvels uit de prehis torie op de voormalige Soester heide. Het gaat om de graven van een volk dat hier rond 1800 jaar vóór het begin van onze jaartelling leefde. De meeste grafheuvels dateren uit het laat Neo- lithicum en de Bronstijd. De deelnemers worden die zaterdag om 10.30 uur verwacht op het parkeer terrein bij het Soester Natuurbad. Vanaf zaterdag 6 september kan er weer onder auspiciën van de Stichting Bentinck Fonds gezwommen worden in het verwarmde zwembad Eemeroord in Baarn. Aanmelden voor de beide zwemuur tjes, die van 9 tot 10 en van 10 tot 11 lopen, kan geschieden bij de secreta resse van het Bentinck Fonds, me vrouw J. H. ten Cate, Veenbesstraat 426 (tel. 18039). Tevens dient men bij haar kenbaar te maken of men van het door het Bentinck Fonds georganiseer de vervoer gebruik wil maken. Ook voor andere informatie, aangaan de door het Bentinck Fonds georgani seerde sportmogelijkheden voor ge handicapten, zoals zitvolleybal boogschieten, kan men bij mevrouw Ten Cate terecht. De jaarlijkse PIT-kollekte, uitgaande van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront wordt gehouden van 8 tot en met 13 september. De opbrengsten worden omgezet in daadwerkelijke steun bij de bouw en inrichting van een protestants militair tehuis in Rhein- dalen W.Dtl.de uitbreiding en reno vatie van de militaire tehuizen in Havelte, Harskamp en Hohne (W.Dtl) het onderhoud van het vormingscen trum Beukbergen en het werk van de dominees in dienst. Wat Soest betreft kunnen kollektanten kontakt opnemen met mevrouw Van Koot, de Akkeren 113, tel. 21785. Tijdens het concert, dat op zaterdag 30 augustus a.s. door de Domcantorij zal worden gegeven, zullen composities worden uitgevoerd van Georg Philipp Telemann (1681-1767). De volgende werken worden ten gehore gebracht: - Vioolconcert A moll - Cantate: Auf ehernen Mauern. Aan dit concert wordt meegewerkt door Christine Jansen, sopraan, Hans Gosens, viool en Lex Vos, blokfluit. Aanvang: 15.30 uur. De toegang is vrij. Wel is er aan de uitgang een collecte; de opbrengst daarvan is bestemd voor de Kerkmu ziek Domkerk. De afdeling Soest van de VVD heeft in de maand september kort na el kaar twee vergaderingen. Beide ver gaderingen worden in het Medisch Centrum gehouden en beginnen om 20.00 uur. Op dinsdag 2 september gaat het over de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer, waarvoor uit Soest de heren G, Beyen en A. Krijger beschikbaar zijn, De vergadering van woensdag 17 sep tember is gewijd aan een verslag van de gemeenteraadsfraktie en een inlei-, ding door het Kamerlid drs. E. Nijpels over: „VVD en minderheden, aktuele politiek". Uit niet-afgesloten caravans op het terrein van Caravancentrum Neder land b.v. aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg, werden vier klokradio' gestolen. De eigenaar deed er aangifte van bij de politie. van de geboorte' van onze vernieuwde en smaak volle kollektie geboortekaartjes. Receptie: op alle werkdagen bij ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders die natuurlijk iets moois willen voor de a.s. blijde gebeurtenis, nodigen wij bij deze om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboorte kaartjes hun keuze te komen doen! In de nacht van zaterdag op zondag Is door een kortdurende maar zeer felle uitslaande brand de snackbar De Ossendam aan de Korte Ossendam bij het busstation, volledig uitgebrand. Bij aankomst constateerde de brandweer dat een ketel met frituurvet niet was uitgeschakeld, zodat daarin de oorzaak van de brand wordt gezocht Het vuur werd om kwart over twee ontdekt door surveillerende politie. Deze alarmeerde de brandweer, die snel ter plaatse was en na vijf minuten het sein .brand meester" kon geven. Het vuur werd met drie stralen bestreden; vanwege de hevige rookontwikkeling moest gebruik gemaakt worden van persluchtmaskers. De schade wordt geschat op 75.000 gulden; de exploitant, de heer G. van Barneveld, was slechts gedeeltelijk verzekerd. Brandweerlieden tijdens de nachtelijke blussingswerkzaamheden Foto: Fred van Dijk Foto: Herman van Dam Op de voorgrond de insprekers in het clubhuis De Vangrail; achter de tafels het Welzijnsforum De eerste inspraakavond over de Soes ter Welzijnsprioriteiten, in het clubhuis De Vangrail in de wijk 't Hart, heeft niet alleen weinig bezoekers getrok ken, maar ook nauwelijks interessante aanvullingen opgeleverd. Tegenover een forum van zes leden van de com missie welzijnsplanning zaten drie in sprekers, waarvan er één uitvoerig gebruik maakte van de gelegenheid om een klacht van bewoners van de wijk over te brengen, welke betrekking had op nieuwbouwpiannen van het op het industrieterrein gevestigde bedrijf T.B.S. Tot in details werd aangegeven hoe de buurt de nieuwbouw het liefst wilde. Voorzitter W. Huiser liet hem begaan, alhoewel deze inspreker tevo ren reeds gezegd was dat het forum niet de gemeente vertegenwoordigde en derhalve geen klachtenbureau was. De heer Huiser gaf in zijn welkomst woord, dat hij uitsprak voor de grote poster met de tekst „Liefde is luisteren naar elkaar", een vrij lang overzicht van de Soester welzijnsgeschiedenis; hoe na inventarisering, het Algemeen Welzijns Overleg en het Welzijnsplan, uiteindelijk een commissie welzijns planning geïnstalleerd werd, die dan het voorbereidend werk voor de in spraakavonden had verzet. Toen kwamen de insprekers aan de beurt en het „luisteren" levérde een vraag op van een Soesterberger of ónder Soest ook Soesterberg verstaan mocht worden. Het werd bevestigd. Later kwam deze inspreker nog op de overlast van de zandgaten op Zeister grondgebied terecht en de vraag hoe het overleg tussen de hinderwet-afde lingen van de beide gemeenten verliep. Direct al werd opgemerkt „dat men mogelijk zijn tijd zat te verdoen" omdat de gemeente Soest nu eenmaal in een benarde financiële positie ver keert. De laatste tien jaren was er in Soest, en met name voor de omwonen den van het industrieterrein, zó weinig voor een beter leefmilieu gedaan, dat men nu ook niet veel verwachtte. In dat verband werd het bezoek van burge meester Scholten aan het bedrijf Lind- ner onbegrijpelijk genoemd en héle maal niet gewaardeerd. „Was de wet houder van milieuzaken daar nu van op de hoogte?" Ook werd met nadruk aandacht ge vraagd voor de gang van zaken rond het dorpshuis „De Borg". Met verwij zing naar de aanbeveling „Van het Dorpshuis Soesterberg weer een echt dorpshuis maken", werd gezegd dat er voor gezorgd moest worden dat „De Borg" een écht dorpshuis „bleef". De zaal van „De Borg" tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Het was er aanzienlijk prettiger dan in de brand weerkazerne, al was de „service" voor de publieke tribune nog niet optimaal. De verlichting was niet je-dat en het ge luid leek nergens naar. Beide euvels zijn zeker te verhelpen. Toch vergadert de raad in september weer in een andere zaal; n.1. in de aula van het Griftlandcollege aan de Noor- derweg. Daar bestaat de mogelijkheid het publiek rond de „arena" met raadsleden en college te zetten en dat kan ook zijn aantrekkelijkheden hebben. Een nadeel is dat het bestuur weer veel meer uit de buurt van de burgers gaat, want dat was juist een voordeel van De Borg. Het dorpshuis ligt tenminste midden in een wijk. Het wachten is ongetwijfeld op de raadszaal in het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg, na jaren aarzelen ook door de gemeenteraadsleden eindelijk erkend als hetmiddelpunt van Soest. Weinig waardering had men voor de zalenverhuuraktiviteiten en het ge bruik door radio-zuilen waaraan de dorpshuis-gedachte volkomen onder geschikt gemaakt werd. De commissie noteerde ijverig en stuurde hier en daar wat al te fel afzetten, tegen de huidige gang van zaken, bij. Duidelijk werd de insprekers gemaakt dat men nu eenmaal nooit met ver absoluteerde prioriteiten kon komen, want dan zou er de komende jaren alleen maar geld beschikbaar zijn voor de woningbouw. Blij was de commissie dat zij niet wist hoeveel geld er beschikbaar zou komen voor de post „welzijn". De eindbe slissing ligt bij de gemeenteraad en de taak van de welzijnscommissie is te blijven „doordrammen" onder het motto: „Wat vandaag niet kan, komt misschien morgen aan de beurt". Uiteindelijk komt men als commissie met aanbevelingen, die gedragen wor den door de bevolking. De slechte opkomst werd overigens geweten aan de door de gemeente gekozen verspreidingsmethode. De bekendmaking zou, zo vermoedde men, gelijk met het reklameblad, waarmee het bezorgd werd, direct ongelezen bij de oude kranten terecht gekomen zijn. Op deze eerste avond ■bleek óók dat in enkele straten in de wijk 't Hart noch het reklameblad, noch de uitnodiging was bezorgd. Een 66-jarige man die in de wijk Overhees huis aan huis aanbood schoe nen te repareren kreeg een-bon omdat hij niet in het bezit was van de daarvoor vereiste vergunning. Burge meester en wethouders moeten toe stemming geven voor het „aanbieden van diensten aan woningen". In april j.1. kondigde 's Rijks Munt te Utrecht aan dat er herdenkingsmunten geslagen zouden worden ter gelegen heid van de inhuldiging van H.M. Beatrix. Ze zouden t.z.t. toegezonden worden aan hen die voor 25,- intekenden. Hoewel geen echte numismaat meende ik dat dit aardig als herinnering was, en stortte de 25,- direkt op de ijuiste rekening. Aflevering zou ongeveer vanaf half juli geschieden. De ontvangst van de aangetekende toezending was op 18 augustus j.1. Het bleek een klein cassette met het Nederlandse wapen als opdruk te be vatten, waarin één nikkelen rijks daalder, één nikkelen gulden en één messing penning ter grootte van een stuiver. De rijksdaalder was gekrast. Maar: die 2,50 1,- had ik reeds vele weken tevoren als gewoon betaal middel van de ABN ontvangen!Ook 't Postkantoor geeft ze af! waar zijn die 25,- nu voor? Ik noem dit gewoon een niet zo fraaie manier van belastingheffen, zo niet een minder geoorloofde manier van rente rekenen Aantekenen 1 rijksdaalder (ongeschonden meer waard?) 1 gulden (ongeschonden meer waard? 1 penning 1 doosje (lijkt me veel) 1 enveloppe ƒ5,35 ƒ2,50 ƒ2,50 ƒ1." 12,35 (porto nog 1,80) Zou dan die geelkoperen „stuivers' penning meer dan 10,- kosten? Was die rijksdaalder nog ongeschon den dan had ik voor dat tientje nog plezier gehad. Nu bevalt me de smaak van deze peper munten niet erg. Er zit een lelijk bijsmaakje aan. DRS. A. W. MOLL Dear Editor: This letter is long overdue. I am American. My husband is stationed at Camp New Amsterdam and we have two daughters. Gene is 9 and Debbie is 3. We have lived in Soest for almost two years. We have all been welcomed warmly into the community but this letter is mainly a thank you to the administration and people of Soest. A neighbour told us about the Vangrail, club for after-school activities. Gene went there and was welcomed even though she could not speak Dutch. Another neighbour told us about St. Therisia School. Gene was in third grade there last year and loves the school. She was given special Dutch lessons and can now read, write and speak Dutch fluently.1 was very surpri- when we first visited there to be received so openly and warmly. Many more pleasant surprises were in store for us. The teachers go all out to educate and help the children to grow in all ways. Debbie attends the Woelwater School and she has received the same warm welcome there. Her teacher even paid us a visit last spring. This summer, Gene went to camp through the Vangrail and she loved it. The leaders did a fantastic job. Af ter camp, we went to visit the Kinderboerderij. Again we Americans were mad to feel welcome. Both Gene and Debbie loved their time at the farm. The farm itself and the program „blew my mind". We fed the animals during lunch breaks and enjoyed the feest on the last day. I was encouraged to contact other Americans and many families from Soesterberg sent their children during the last week. They too were given a big welcome. The leaders provided an outstanding environment and program. The Dutch have a reputation for loving and nurturing their children. This re putation is well deserved except that for me, the Dutch have a reputation for loving and nurturing all children. I could go on and on but this letter is already too long. Dames and Heren van SoestDank u wel voor mij en mijn kinderen. ADELE KLEID Naschrift redactie: Een voor zich sprekend verhaal. Hulde aan de met name genoemde instellin gen en scholen, die ons allemaal op een uitstekende wijze vertegenwoordig den. Je zou willen dat het altijd zo was en dat wij Nederlanders met de hand op ons hart konden zeggen nooit onder scheid te maken naar ras, stand, geloof of wat dan ook. Op de ontslagmededeling in Uw krant van 20 augustus j.1. zou ik graag het volgende onder Uw aandacht brengen a. Als mevrouw F. gedurende 7 jaar een solistisch optreden aan de dag heeft gelegd, heeft het toch wel aan een goede begeleiding ontbroken, dat er nu zoveel negatieve publiciteit aan gege ven wordt. b. Ontslag, zo dit gemotiveerd mocht zijn, behoort niet te leiden tot de mogelijkheid in de maatschappij te functioneren, wat zeker op deze wijze is gebeurd. Het Bestuur heeft in zo'n grote mate bekendheid gegeven aan deze onverkwikkelijke zaak, dat het voor genoemde mevrouw bijna onmo gelijk wordt naar een andere functie te solliciteren. c. Eerdergenoemde dame heeft m.i. wel degelijk blijk gegeven goede con tactuele eigenschappen te bezitten. d. „Verdachten" aan een of ander deïict worden zelfs fatsoenshalve al leen met de initialen vermeld. e. Een rehabilitatie ten opzichte van mevrouw F. door de Federatie lijkt mij dan ook zeer op zijn plaats. MEVR. E. KONING-SCHOOR Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Het bestuur van de Stichting Dorpshuis Soesterberg heeft de ontslagaanvrage voor de beheerder ingetrokken. Hij werd er van verdacht geld tot een bedrag van ruim 13.000 gulden ont vreemd te hebben, maar reeds thans is gebleken dat deze verdenking onte recht was. De beheerder spande tegen het bestuur een kortgeding aan toen het stichtings bestuur weigerde zijn salaris uit te betalen om zoyhet tekort zoveel moge lijk aan te zuiveren. Hij werd ook ontslagen. De president van de Utrechtse recht bank stelde het bestuur in het ongelijk, zodat het salaris alsnog uitbetaald moet worden en de kantonrechter te Amersfoort verklaarde het ontslag on geldig. Omdat de kantonrechter geen bewijs aanwezig achtte dat de beheer der aansprakelijk gesteld zou kunnen worden voor het tekort, trok het be stuur het ontslag direct in. Op het verzoek van de beheerder tot ontbin ding van de arbeidsovereenkomst met het stichtingsbestuur heeft de kanton rechter positief gereageerd. Dat zou zeker niet gebeurd zijn als er nog sprake zou kunnen zijn van verduiste ring. Stichting AMTVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. VERMIST: 1-8. Kater, grijs-cypers, gecastreerd, 3 jr.Selle, Willaertstraat 35, 3766 CP Soest, tel. 12555. 1-8. Kater, zwarte rug, wit gevlekt kopje, pootjes, bef, buik, witte snor haren; gecastreerd; zoekgeraakt in Baarn; Van Dongen, Talmalaan 14, tel. 16328. Tolboom, Mgr. Van de Wetering straat 6, 3828 PA Hoogland, tel. 033- 803258. 19-8. Poes, cypers-wit, steriel, 6 jr.; Zoetelief, Plasweg 69, 3768 AL Soest, tel. 19123. 20-8. Grijs konijntje; De Wit, Canton- laan 3, 3742 CH Baarn. GEVONDEN: 22-8. Bastaard Duitse herder, tiporen, halsband met riem, vlooienband; inl. Amivedi, tel. 10667. 25-8. Kater, rood-wit gevlekt; kater, rood, ongec., volw.; (Middel wijkstraat) katje, cypers, witte bef, buik, pootjes, (Vedelaarpad); Dierentehuis, tel. 13583. 25-8. Wit konijntje; Van den Breul, Choristenpad 42. 3766 BK Soest, tel. 10396. WAALBRUG Welke firma heeft de brug gebouwd over de Waal in de autoweg A 50 bij Wissen? Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk Winssen (met een n). Dit is een deel van de gemeente Ewijk en daar kruist de Rijksweg 75 van Den Bosch via Oss naar Oosterbeek volgens de huidi ge route-nummering A 50, de rivier De Waal. Dit prachtige voorbeeld van moderne, lage gestrekte bruggen is ontworpen door de Directie Bruggen van de Rijkswaterstaat en nadere in formatie erover kunt u aldaar verkrij gen. Het adres is Kon. Julianalaan 372, Voorburg (tel. 070 - 69 41 31. toes tel 25). De bouw werd na inschrijving gegund aan De Groot Montage BV te Dordrecht en duurde van 1972 tot 1976. Op 30 juni '76 is deze brug in gebruik genomen. De negen overspanningen hebben, van zuid naar noord, resp. lengten van 73, 90, 90, 90, 105, 270, 85, 85 en 60 meter en het brugdek is opge hangen aan kabels, die worden ge steund door twee pylonen van vijftig meter hoogte. Stalen kokerliggers voorkomen het doorzakken. Bij de hoogste tot nog toe gemeten waterstand van de Waal blijft er voor de scheepvaart een doorvaart- hoogte van 9.10 meter beschikbaar. Het brugdek is meer dan een kilometer lang en 36 meter breed en bevat thans 2x3 rijstroken voor het snelverkeer en twee fietspaden van 3,50 m breedte. Door de wijze van ophanging aan ka bels kan het aantal rijstroken zonder bezwaar worden uitgebreid. De Directie Bruggen heeft een boekje opengedaan over deze bijzondere sta len constructie onder de titel „Sta len tuibrug over de Waal" en daarin staan op pagina 53 alle bedrijven ver meld, die bij de bouw zijn ingescha keld vanaf de caissons voor de rivier- pijlers tot en met de verfleverancier. U kunt dat boekje op het genoemde adres aanvragen. 4

Soester Courant | 1980 | | pagina 15