rt OVERWINTEREN NIET ZONDER RISICO'S v'4 M &ïi Het beste begin: een proef vakantie" Overwinteringsreizen Reisburo m Ontvlucht de winter Reisbureau Gertl koinkluisie- ^00 t-eSöVÜr 18 s C-D en voor loemde ;en in- of schrijf Soester Courant van woensdag 27 augustus 1980 19 i f T'nter ta aantocht is. naar zonnige oor- pnê winlm R,; f al!.de onMekker van het overwinteren, ene Willem Barentsz, zijn er honderden vakantie-gangers op dit avontuur uitgegleden. Wat daarvan o.m. de oorzaak van kan zijn geweest is te lezen in een onderzoek dat door de Ne derlandse Consumentenbond, in samenwerking met de A.N.W.B werd ingesteld. Een onderzoek aan de hand van een schrif telijke enquete waaraan door ruim 400 personen werd deel genomen. Overwinteraars die een periode van S of meer weken tussen 1 september '79 en 1 april '80 in een mild en zonnig kli maat (hoofdzakelijk Spanje) te vinden waren. De reisburo's (Ue by deze tijdelijke landverhuizing betrokken waren zijn: HoUand International - Arke - D-Tours - Hotelplan - Marysol en het inmiddels ter ziele gegane Christoffel. Met toestemming van de Nederlandse Consumentenbond publiceren wij deze week de resultaten van het overwinteringsonderzoek zoals wij die in het laatste nummer van de Consumenten Reisgids aantroffen. Wie plannen heeft Nederland tijdens de gure wintermaanden te ontvluchten doet er goed aan daarvan kennis te nemen. Grote en kleine teleurstellingen kunnen daarmee wellicht worden voorkomen. Wij bieden U vele mogelijkheden om per vliegtuig naar het zon nige zuiden te reizen. NIEUW Nu is het ook mogelijk om de reis per touringcar of eigen auto te maken. Gaarne zenden wij U de spe- uaarne zenaeri wij u ue spe- A ciale overwinteringsprogram ma's gratis toe. Soest, Steenhoffstraat 15a Tol. 02155-16571 -14905 het "praathuis" van Holland International in Fuengirola. Christoffel en Arke maak ten in hun programma's melding van de mogelijkheid om tegen voordelige tarie ven de kinderen te laten overkomen. De overwinteraars Uit de enquête bleek dat de ondervraag den voornamelijk oudere echtparen wa ren, die nog zelfstandig woonden. De meesten hadden als belangrijkste inko men de AOW-uitkering plus een pen sioen. In het algemeen hadden ze veel vakantie-ervaring. De belangrijkste motieven voor het over winteren waren het aangename klimaat op de plaats van bestemming en - in min dere mate - gezondheidsredenen. De lengte van het verblijf was vrij hoog: tweederde bleef gemiddeld langer dan 21/2 maand. Wat de vertrekperiode betrof was er een duidelijke piek in januari (na de feestdagen) en een kleinere in okto ber. De Costa del Sol en de Costa Blanca wa ren de meest genoemde bestemmingen met respektievelijk 39 en 40%. Iets meer dan de helft (55%) ging per chartervlieg tuig, maar ook zeer velen (34%) namen de eigen auto. Die laatste groep regelde de reis vaak op eigen houtje. Dit wordt bevestigd doordat 39% ant woordde geen gebruik van een reisorga nisator te hebben gemaakt. Iets meer dan 70% overwinterde in een apparte ment, 10% in een bungalow of villa en 3% in een hotel. 'ÉIP' meer aandacht moeten besteden. En hetzelfde geldt voor de opvang ter plekke, zoals we in het hierna volgende zullen zien. Tevredenheid Aanbod Slechts een kleine minderheid van de overwinteraars bleek minder of helemaal niet tevreden te zijn over hun verblijf. Iets meer dan 5% kondigde aan in de ko mende twee jaar waarschijnlijk of zeker niet opnieuw te zullen overwinteren. Het overgrote deel had echter een positief oordeel: 85% was van plan (waarschijn lijk) nogmaals te gaan. Als we kijken naar de verschillende as- pekten van het verblijf, bleken er vooral klachten te zijn over de akkommodatie. Zo vond 22% de keukenuitrusting niet voldoende, terwijl ook vaak de verwar ming gebrekkig of onvoldoende werd ge noemd. Hier wreekt zich het feit dat de appartementen niet altijd zijn ingesteld op een verblijf in de wintermaanden. Ook de inrichting leverde nogal wat kritiek op in termen als "uitgewoond", "te simpel" en "saai". Het tweede belangrijke punt van kritiek was de begeleiding ter plaatse. Van de genen, die een beoordeling gaven van de diensten van een hostess was de helft (zeer) tevreden, terwijl echter 12% tame- Uit de programma's van genoemde reis organisatoren bleek duidelijk de belang rijke rol die Spanje speelt als overwinte ringsbestemming. Daarnaast werd ook de Portugese Algarve aangeboden, ter wijl Holland International en Arke respek tievelijk Sicilië en Malta noemden. Spanje heeft vier belangrijke overwinte- ringsgebieden: Mallorca (met als centra Palma, El Arenal en Magaluf), de Costa Blanca (met Denia en Benidorm), de Costa del Sol (met Fuengirola, Torremo- linos, Marbella en Benamaldena Costa) en de Canarische eilanden Tenerife (met Playa de las Americas en Puerto de la Cruz) $n Gran Canaria (met Las Palmas en Playa des Inglès). Het overgrote deel van het aanbod van de reisorganisatoren had betrekking op vliegreizen; bij Marysol, Hotelplan en Holland International was dit zelfs de enige mogelijkheid. Het reizen per eigen auto raakt steeds meer in trek. Veel ou deren hebben graag ter plekke de be schikking over eigen vervoer en het tijds- verlies van de heen- en terugreis is min der belangrijk dan bij een tweeweekse vakantie. Ook angst voor vliegen speelt hierin soms mee. D-Tours, Arke en Christoffel hadden overwinteringsreizen met de eigen auto in hun programma. Arke bood ook busreizen aan. Deze heb ben als belangrijk voordeel dat de reizi gers meer bagage kunnen meenemen. Bovendien kunnen onderweg vast kon takten worden gelegd met mede-over winteraars en vormen de heen- en terug reis op deze manier al een toeristisch aantrekkelijk deel van de overwintering. Wat de aangeboden akkommodatie be treft, stond het appartement op eenzame hoogte aan de top. Hotelarrangementen waren er ook, maar wel veel duurder. Prijzen Op wat voor prijzen moet de aspirant- overwinteraar rekenen? Om een idee te geven, zijn we uitgegaan van een twee kamerappartement met bezetting door twee personen in Fuengirola met vertrek in midden of eind oktober. De vliegreis, de transfers, de schoonmaakkosten en de luchthavenbelasting zijn inbegrepen. Andere kosten, zoals eten en drinken, exkursies en dergelijke komen hier dus nog bij. Voor het gemak hebben we daar bij de prijs per persoon per dag uitgere kend, gebaseerd op een verblijf van 57 tot 65 dagen. Aldus zijn we op een gemiddelde dag prijs van rond de 24 gekomen, met 16,29 als minimum en 29,91 als maximum. We benadrukken dat het hier slechts om een indikatie gaat, gebaseerd op het aanbod van een aantal reisprogramma's van vorig jaar. De programma's voor het komende overwinteringsseizoen zijn nog niet allemaal uit, maar een verhoging is waarschijnlijk, vanwege de gestegen logieskosten. In ieder geval loont het de moeite ze on derling op de prijzen te vergelijken. In de programma's 1979-1980 troffen we een geval waar voor hetzelfde appartement in dezelfde periode bij de ene reisorgani sator 700 meer moest worden betaald dan bij de andere. Groeimarkt Er zijn drie redenen, die de overwinte- raarsmarkt kunnen laten groeien, name lijk de vervroegde pensioenen, de wel- vaartsvaste uitkeringen en een steeds stabielere gezondheid op oudere leeftijd. De reiswereld begint reeds hierop in te spelen. Drie van de zes reisorganisato ren hadden zelfs een speciale overwinte- ringsuitgave, namelijk Arke, Hotelplan en D-Tours. Alle reisorganisatoren had den ter plekke een Nederlandsspre kende hostess en organiseerden gezel ligheidsavondjes. Hiernaast onderscheidden ze zich door eigen voorzieningen, zoals de biblio theek van Arke op Mallorca, het service centrum van Marysol in Torremolinos en Te weinig informatie vooraf Juist vanwege de hoge leeftijd van over winteraars en hun lange verblijf is goede informatie vooraf extra belangrijk. He laas bleek hieraan wel het een en ander te schorten. Aan degenen, die de bemiddeling van een reisorganisator inriepen, vroegen we of zij na de boeking nog apart schrifte lijk informatie hadden ontvangen. Een derde antwoordde ontkennend, waar van eveneens eenderde dit ook als een gemis ervaarde. Willen de reisorganisatoren hun deel van de overwinteringskoek meepikken, dan zullen ze aan het voorlichtende aspekt Meer aandacht voor minder-validen Uit een vraag in de enquête welke voorzieningen men in de akkom modatie noodzakelijk achtte, is een behoefte gebleken aan facili teiten voor minder-validen, zoals een bad met handgreep, liften die breed genoeg zijn voor rolstoelen, weinig trappen en drempels en een hellingbaan of rolstoelplank. Het zou daarom een goede zaak zijn, als reisorganisatoren bij de keuze van hun akkommodatie ook enkele appartementen in het aan bod opnemen, die deze voorzie ningen hebben en daarmee ge schikt zijn voor mensen met een handicap. •lijk of zeer ontevreden was. De hostess werd vooral gebrek aan hulpvaardigheid verweten, of dat ze niet altijd even mak kelijk te bereiken was. De klanten van Holland International waren het minst te vreden over de hostess, die van D-Tours het meest. Vooral gezien het feit dat 71 van alle ondervraagden de aanwezigheid van een hostess noodzakelijk acht, is dit een teken aan de wand. Weliswaar zijn er an dere opvangcentra, zoals konsulaten en toeristenpastoraten, maar de hostess blijft de meest aangewezen persoon voor hulp en advies. Daarbij dient ze over andere kwaliteiten te beschikken dan haar "zomer"-kol- lega. Een grotere kennis van medische opvang (ouderen zullen eerder proble men hebben met hun gezondheid) en be grip voor de specifieke behoeften van ou deren (eenzaamheid en verveling ko men bij zo n lang verblijf eerder voor) zijn voor haar belangrijke eigenschappen. Problemen Mede door antwoorden uit de enquête hebben we een aantal problemen gevon den, die zich juist bij overwinteren kun nen voordoen. Velen onderschatten de invloed van een langdurig verblijf buiten de eigen ver trouwde omgeving. Wie in Nederland slecht kontakten legt en eenzaam is, mag er niet op rekenen dat dit tijdens een overwintering anders zal zijn. Ook het heimwee naar thuis en vooral naar de kinderen maakt dat overwinteraars soms vroegtijdig terugkeren. Verveling is een ander, veel voorkomend euvel. Vooral bij slecht weer, als de dage lijkse wandeling niet kan doorgaan (wan delen en lezen werden door de onder vraagden het meest als tijdpassering ge noemd), zijn veel ouderen verlegen met al die vrije uren. Een hobby is dan erg be langrijk. Een derde, groot probleem kan de ge zondheid zijn. Overschatting van de ei gen konditie komt helaas vaak voor. Ie dere overwinteraar zou zich van tevoren grondig moeten laten onderzoeken om er zeker van te zijn dat hij het lange ver blijf elders niet alleen psychisch, maar ook fysiek aankan. Moet er medische hulp worden ingeroe pen, dan blijkt die anders - vaak minder rJJa'n Jfï Nede'rland. Zo is Hét in Spaanse ziekenhuizen regel dat de patiënten door familieleden worden verzorgd. Ook on bekendheid met de taal kan problemen opleveren. Sinds kort kennen Engeland en Neder land het systeem van het Medic Alert, een soort medisch paspoort dat wordt uitgereikt aan mensen die medische pro blemen hebben. Het wordt als ketting of armband om de pols gedragen en bevat onder meer gegevens over de ziekte, de noodzakelijke medicijnen, bloedgroep en het telefoonnummer van het Rode Kruis in Den Haag, waar 24 uur per dag alle gegevens van de drager beschik baar zijn. De kosten voor het Medic Alert zijn eenmalig en bedragen 30. Men kan zich telefonisch opgeven onder nummer 070-469595. Voor overwinteraars is het van belang te weten dat inmiddels ook met Spanje ver- Steeds meer Nederlanders ontvluchten in de winter het barre klimaat om in het zonnige zuiden te gaan overwinteren. Voorde kosten hoeft u het niet te laten, datgene wat u normaal voor uw zomervakantie van 2 of 3 weken betaalt bent u nu kwijt voor een verblijf van j enkele maanden. Kom even bij ons langs en laat u voorlichten. Wij vertegenwoordigen alle gerenom-^ meerde touroperators en zijn lid van de ANVR. Met alle ingebouwde zekerheden vooru. SOEST Van Weedestraat 58 Soesterbergsestr. 221 Tel. 02155-22144 Tel. 02155-12683 Gemiddelde dagell|kse minimum en maximum temperatuur van de lucht In °C, gemiddelde temperatuur van het leewater In X, gemiddelde hoeveelheid neerslag In mm, gemiddeld aantal regendagen en gemiddeld aantal uren zon per maand In enkele populaire overwinteringsstreken. Ter vergelijking de cijfers van De Bilt (In kleur). maand oktober november december januari februari maart april temperatuur van lucht Mallorca, Palma 13,9 10,2 7,6 6.3 6.4 7.9 10,4 22.5 18,1 15,1 14,1 14.8 16.6 18.9 Costa Blanca, Allcante 14.3 10.4 7,5 5,9 6,3 8.2 10.5 24,5 20.3 17,0 15,7 17.2 19.4 21.3 Costa del Sol, Malaga min. max. 15,9 12,0 9,6 8,2 8.8 10,8 12,7 23,3 19,7 17.3 16,5 16,9 18.4 20.5 Gran Canaria, Las Palmas 19,4 17.8 15,6 14,4 14,4 15.0 16.1 26.1 24,4 22.2 21,1 21,7 21,7 21,7 Tenerife, Santa Cruz 19,4 17.2 15,6 14,4 14,4 15,0 15,6 26,1 23,3 21.7 20,6 20.6 21.7 22.8 Nederland, De Bilt 14.1 8.8 5.4 4.3 5.2 9.5 13,3 temperatuur van zeewaterl) (0 O re c <5 ■o co "O re a> re re O O O v Z 20,9 19,1 22,4 13.7 17,7 16,9 21,4 10.4 15,1 15,4 19.9 7.7 13,8 14,6 18.8 5.7 13,3 14,3 18,5 5.1 13,7 14,6 18,5 5,7 14,9 15,4 18.7 7.3 neerslag 40 46 regendagen2) 192 155 136 156 171 200 223 95 53 43 58 69 110 157 regaande kontakten bestaan. Mocht een Spaanse arts informatie nodig hebben, dan kan hij op kosten van Medic Alert bij voorbeeld naar Nederland bellen. Adviezen en wenken Uit de enquête,'ingekomen brieven van lezers en folders (onder meer die van het Spaans Nationaal Bureau voor Toeris me) hebben we de volgende lijst van ad viezen en wenken samengesteld: Papieren en dokumenten Voor een verblijf van langer dan drie maanden heeft u voor Spanje een visum nodig. Vraag bij binnenkomst in Spanje altijd een stempel in uw paspoort, ook als u met de eigen auto gaat, om de tijdelijk heid van uw verblijf te kunnen aantonen. Zorg ervoor goed verzekerd te zijn. Een kombinatie van het ziekenfonds en een reisongevallenverzekering is nood zakelijk (sommigen zeggen uit zuinig heidsoverwegingen hun vrijwillige óf be- jaardenverzekering op). De Neder landse ziekenfondsverzekerde heeft in EEG-landen aanspraak op voorzienin gen van het ziekenfonds van dat land. Wel moet hij dan bij het ziekenfonds een speciaal formulier aanvragen dat hij bij eventuele ziekte moet tonen. Wie parti- kulier is verzekerd, dient vooraf goed de polisvoorwaarden na te kijken op hoogte van de verzekerde bedragen en de gel- oigheidsduur. Zie ook ons artikel over reisverzekeringen in het meinummer 1980 van de Consumenten Reisgids. Zorg voor financiële reserve. Met name bij ziekte of overlijden zult u soms direkt over een flink bedrag moeten kunnen be schikken. Heeft u eraan gedacht dat iemand tij dens uw verblijf de belastingpapieren voor u invult als u na 1 april terugkomt? Ook lopende zaken als huur, telefoon, elektriciteit en dergelijke moeten worden geregeld. Gezondheid Laat u eerst grondig door uw dokter on derzoeken voordat u besluit te overwin teren. Heeft u inentingen nodig, begin hie raan dan tijdig. Als u een medicijn gebruikt, zorg voor voldoende voorraad en voor alle zeker heid voor een recept in het Latijn. Schaft u zich, indien nodig, een Medic Alert aan. Lees de folder "Vakantie en hygiëne, wenken voor reizigers en toeristen" van het Ministerie voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waarin nuttige informatie staat. Diversen Vergeet niet in Nederland het adres achter te laten waar u bereikbaar bent. Let er bij het boeken op of het door u ge kozen appartement wel goed te verwar men is en niet te ver van het centrum of openbaar vervoer af ligt. Laat zuinigheidsoverwegingen hierbij geen al te grote rol spelen. Goede reisbu reaus hebben de boeken van Toeri$tiek waarin hotels en appartementen objek- tief zijn beoordeeld. Hierin staat ook of een appartement geschikt is voor CARA- patiënten. Neem zo mogelijk wat extra huisraad mee. Typisch "Nederlandse" dingen ontbreken vaak, zoals een fluitketel, blik- en flessenopener, theezeefje, koffiefilter enzovoorts. Om heimwee te voorkomen kunt u wat voorwerpen meenemen waaraan u erg gehecht bent, zoals een foto van de kin deren. De meeste appartementen zijn spaarzaam ingericht. Oefen vooraf in de valuta van het land, zodat u bij aankomst onmiddellijk weet hoeveel bijvoorbeeld 1500 peseta's is. Ook een eenvoudige woordenschat kan de eerste dagen behoorlijk vergemakke lijken. Denk eraan boeken, spelletjes en an dere dingen mee te nemen om de vrije tijd te vullen. De meeste overwinteraars komen tevreden terug met het voornemen de komende jaren opnieuw naar het zuiden te gaan. In de toekomst zal hun aantal zeer waarschijnlijk nog toenemen. Hun belangrijkste punten van kri tiek betreffen het onderkomen en de begeleiding ter plekke. Reisor ganisatoren kunnen op het gebied van voorlichting en opvang een belangrijke rol spelen. Het ovenwinteren brengt speci fieke problemen met zich mee, on der andere op het gebied van de vrijetijdsbesteding en de gezond heid. Aspirant-overwinteraars ra den wij daarom van harte aan de eerste keer een paar weken op "proef" te gaan, alvorens Neder land echt een aantal wintermaan den achtereen de rug toe te keren. 1) gemeten in volle zee;.direct aan het strand in de zomer wat hogere, in de winter wat lagere temperatuur mogelijk 2) er is sprake van een regendag, indien er meer dan 0,1 mm neerslag per etmaal valt Opmerking betreffende klimaat Cana rische Eilanden De eilanden Tenerife en Gran Canaria kennen twee klimaten. Het gebergte in het midden van de eilanden houdt de bewolking tegen en zorgt voor stijgingsregens, waardoor er door de heersende windrichting in het noorden meer bewolking en regen is. In het zuiden is het droog en er is veel zon. In het noorden is meer natuurschoon, in het zuiden is het droog, kaal en stoffig. De hier vermelde stations Las Palmas en Santa Cruz liggen in het noordelijke gedeelte.

Soester Courant | 1980 | | pagina 19