Zo gezien. „Artishock" anders georganiseerd Braderie Hartje Zuid met veel attracties Milieuaffiche te zoetsappig 3.65 Dick Passchier presenteert: Dokter W. G. Bavinck nieuwe huisarts in Soest Mirmsirarania Inspraak over welzijn Leerling Griftland: OUDE UNIEKAAS WITTE REUS WIJNPRUIMEN Varkensrollade Japanse zoutjes Honsbergen Honsbergen Honsbergen De tijd stond even stil 'HARTJE-ZUID' H Woensdag 27 augustus 1980 59e jaargang no. 1 Foto: Goos van der Wilt Bavinck, Hans de Bruin, voorzitter van de Ver- ALLEEN DONDERDAG KILO van 14.30 voor Zie onze advertentie TON a 4 KILO nu van 12.50 voor slechts (Zolang de voorraad strekt) ALLEEN DONDERDAG HOLLANDSE (los van de pit) KILO ■■Uil (Heerlijk zoet) ALLEEN DONDERDAG MAGERE KILO van 13.98 voor door GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG 250 GRAM slechts Zie onze advertentie AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboodelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsvorz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Wen of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f 30,80 4a kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver- zekering v.a. f65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf f 15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J.G. Ivan ROUWEND AAL garantie Burg. Grothestr. lla Soest-Tel. 02155-16467 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Door wat zich hier heeft af ge speeld werd Amersfoort lange tijd een schrikaanjagende naam en de wreedheid van de kampcommandant spreek woordelijk. We stonden er ineens zo maar vóór en werden er stil van. Achter het prikkeldraad en de bloeiende jasmijn staat een wachttoren. Vlierbloesems en wilde roos dragen bij tot de volkomen vervreemding van het sinistere houten bouwsel van waaruit vreemde indrin gers het doen en laten van ge vangen Nederlanders obser veerden. Door de uitbundige natuur van het late voorjaar lopen we zwijgend naar de fu silladeplaats, omringd door be dwelmend zoete geuren die de pasgevallen regen onttrok aan de bloeiende bloemen. Stads- en verkeersgeluiden zijn als bij toverslag verdwenen: een wereld apart. Zo moeten ze hier eerder ge lopen hebben. De hele lange, holle weg met fuikvormige steeds hoger oplopende wan den, van waar geen weg terug is. Ontsnappen is nu niet meer mogelijk. Jk buk om mijn schoenveter vast te maken en ik verwacht met schrik de kolf van een ge weer in mijn lendenen. Het blijft stil, doodstil. Het versteende slachtoffer op zijn hoge voetstuk hoort de me rel niet meer die zijn zondag avondzang jubelend inzet. Als zijn lied uit is antwoordt een soortgenoot. Een machteloze woede perst me de tranen in de ogen en met gebogen hoofd wandel ik de lange weg terug. 5 OESTER COURANT i Attracties Het zullen niet alleen stalletjes zijn die de sfeer bepalen in de Soesterbergse- straat. Er zal een groot springkussen liggen en er is mini-car. Verder hebben veel verenigingen hun uiterste best ge daan om er iets van te maken. U kunt doelschieten, „korf-mikken" en bij Zoetelief neemt de heer Otto u bij de hand als u een proefritje wilt maken op het kunstskibaantje. U kunt pof fertjes eten, er zijn poppen, hand- werkdemonstraties en Chris Uiterwijk schijnt present te zijn met een optrek je waarin hij voor de Stichting Kik- kercaravaan kindergezelschaps spellen verkoopt. De kunstenaarsvereniging Artishock is na jarenlange studie, met instemming van de leden, nu anders georganiseerd. Voortaan kent men de „Stichting Kunstzinnige Vorming Artishock", waarvan Piet te Nuyl voorzitter is èn de „Vereniging Artishock" [niet meer kunstenaarsvereniging] waarvan Hans de Bruin voorzitter is. Deze struktuurwijziging is een gevolg van de ontwikkelingen op het terrein van de kunstzinnige vorming. Deze vraagt zoveel aandacht van de vaste staf, dat het vrijwilligerswerk, dat niet over een vaste staf beschikt, de meeste aandacht van het bestuur kreeg. Om aan een scheefgroeiende verhouding een eind te maken, is de opzet gewijzigd. De Stichting huurt het pand en neemt het organiseren van cursussen voor haar rekening; de vereniging verzorgt aktiviteiten ais de tentoonstellingen, muziekuitvoeringen, filmvoor stellingen, literaire avonden, vrouwencafé en manifestaties als kunstmarkt, Soestockfestival, Sintekraam enz. Kursusprogramma In het programma '80/'81 zijn een aantal vaste, maar ook wat nieuwe kursussen opgenomen. Zo is er weer ballet, beatballet, volksdansen, moder ne dans, video, film, fotografie, akro- batiek (helemaal nieuw!), yoga, bin nenhuis architektuur, klusjes in huis, bloemschikken, keramiek, tekenen en schilderen, textiele werkvormen, pop pen maken, mode, bronsgieten, edel smeden en disco. Er zijn kursussen voor kinderen, voor jongeren en volwassenen en de lessen worden gegeven in het Artishockge- bouw aan de Steenhoffstraat, sommige in het Dorpshuis De Borg en enkele kursussen in het Soesterbergse dorps huis. Er zijn ook speciale bejaardenkursus- Eigenlijk is het weer de enige moge lijke „versteerder". Want routine en ervaring staan er borg voor dat de rest zal lopen als een trein. De heren van Hartje Zuid zijn voorzichtig genoeg om te beseffen dat alles wat goed was er niet uit moest. „Het hartejagen is ge woon commercieel een goed succes", aldus de voorzitter Mout van Brands- ma. „Dat simpele bonnetje met dat nummertje erop trekt enorm en het is daarom dat we daar juist wat uit gebreider mee aan de bak komen. Iedere keer kwamen we tekort. We hebben er nu meer gedrukt en de „hartjes" zijn gedurende een langere periode te verkrijgen. Meer kans op succes dus voor het publiek. Meer kans ook op goede omzetten, want eerlijk is eerlijk; dat is het doel waarnaar wij streven. Dat zal toch zeker niemand ons kwalijk nemen". De organisatoren van de braderie in Hartje Zuid hebben de handen vol aan de aanmeldingen voor deelname aan de a.s. braderie op vrijdagavond 5 september. Dat is ook eigenlijk geen wonder, want men is dit keer erg vroeg begonnen met het bekendmaken van de te organiseren manifestatie, die al drie keer in suc cessie duizenden mensen naar de Soesterbergsestraat heeft gelokt. Optocht Het is de optocht die zorgen baart. De winkeliers, die toch al zo'n drukke, lange dag voor de boeg hebben, zien de te versieren wagen als een moei lijk onderdeel. Maar het bestuur van Hartje Zuid gaat ervan uit, dat juist die optocht, zo actueel, vlak voor de aanvang van de braderie, veel mensen attent maakt op het spectakel, dat weer onder de deskundige leiding zal staan van NCRV's microfonist Dick Passchier. De man weet van wanten, is tot alles in staat, is vriendelijk en sympathiek en dat wil er bij iedereen best in. Aan hem zal het zeker ook deze keer niet liggen als er iets mis zou lopen. Het weer Chris legt u vast zelf wel precies uit waarom hij van kikkers houdt... Aanvang 19.00 uur Het begint allemaal weer om 7 uur 's avonds. De boel wordt potdicht af gesloten voor het verkeer, zodat u uiterst veilig overal kunt vertoeven. De openirg, die wordt verricht door wethouder Menne, wordt voorafge gaan door drie stevig aan de weg timmerende optochten. P.V.O. ver trekt richting Hartje Zuid vanaf de Open Hof, terwijl De Springbokken dat doen met als startpunt de Brand weerkazerne. Zoals gezegd: de winkeliers zelf slin geren zich zigzaggend met opgesier de wagens door ons dorp. Artishock werd in 1966 opgericht als vereniging van Kunstenaars. Van lie verlee ontstonden er twee groepen: zij die zich professioneel.bezighielden met de kunstzinnige vorming op o.a. curso risch en onderwijsgebied èn zij die de bevolking van Soest lieten kennisma ken met verschillende kunstuitingen. Het werk werd door Vrijwilligers ge daan. In 1973 werd een vaste staf aangesteld voor het cursorisch gedeelte, omdat het bestuur dit werk niet meer aankon. Dit deel van het werk kende daarna een enorme vlucht: van 2000 cursus uren in 1973 tot 4000 uren in 1979. Op dit gebied heeft het professionele deel een duidelijke plaats in Soest en men zal in de naaste toekomst ook regionaal en provinciaal gaan werken. In 1978 besloot het toen zittende be stuur tot het instellen van een werk groep met aanvankelijk de opdracht de eenheid van de vereniging te handha ven. Alle bestuursvormen passeerden de revue, maar omdat bijna allen de kans op problemen in zich hielden, kwam men uiteindelijk met het voorstel een stichting op te richten. De commissieleden, Henny Visser, Mi- ,lou van Dam, Nelleke Streefkerk en Andrè Oudheusden kregen vorig jaar april van de ledenvergadering toe stemming deze constructie verder uit te werken. Dat heeft dan geresulteerd in het maken van statuten voor de stichting; het herzien van de statuten van de vereniging; een huurcontract tussen stichting en vereniging (onder huurder) een aanvulling van het hui dige huurcontract met de gemeente en een samenwerkingsovereenkomst. 23 Mei van dit jaar kwam het fiat van de ledenvergadering; 12 juni werd de stichting opgericht; 13 juni het nieuwe verenigingsbestuur gekozen waarna 20 augustus het definitieve stichtings bestuur zijn werk aanving. Vereniging Het huidige ledenbestand van de ver eniging is opgebouwd uit mensen met uiteenlopende beroepen en interesses. TLang niet iedereen is kunstenaar, zoals dat vroeger wel het geval was. Uiter aard is iedereen wel geïnteresseerd in een of andere vorm van kunst, terwijl hier en daar ook de maatschappij» kritische opstelling een rol speelt. De vereniging is opgebouwd uit een aantal werkgroepen met specifieke taken: tentoonstellingen, film, literai re avonden enz. Zij functioneren onder verantwoordelijkheid van het Arti- shockbestuur, dat verantwoording af legt aan de ledenvergadering. Leden hebben stemrecht bij de ledenverga dering en toegang tot de bestuurs vergaderingen en tot de sociëteit. Maandag 15 september a.s. vestigt dokter W. G. Bavinck [28] zich officieel als huisarts te Soest. Zij praktijkadres wordt Draailier 19 in de wijk Overhees. Deze vestiging is in overleg gegaan met alle plaatselijke huisartsen: een novum voor Soest, maar elders in Nederland, zijn het sporadisch, een reeds eerder toegepaste procedure om Dokter B. C. A. Nicolas, coördinator te komen tot een gericht vestigings beleid. Coördinator van dit overleg was de huisarts dokter B. C. A. Nicolas. „Al jaar en dag", zo zegt dokter Nicolas, „dringt de Landelijke Vereni ging van Huisartsen aan op een vesti gingsbeleid. Het onderwerp maakt dan ook al enige jaren onderwerp van gesprek uit tijdens de vrij frequente bijeenkomsten van de Soester huis artsen". Door het vertrek van dokter H. J. Stroband en het feit dat deze praktijk niet werd voortgezet, werd een even tueel te voeren beleid ten aanzien van vestiging van nieuwe huisartsen, weer aktueel. Men besloot een selectie commissie in te stellen, die op basis van vrijwilligheid een gesprek zou voeren met die artsen, welke op de een of andere wijze kenbaar maakten zich in Soest te willen vestigen. Aan dat gesprek namen tien (niet in Soest gevestigde) artsen deel. Basis voor het gesprek was praktijken in Soest te creëren van circa 2600 zielen; een aantal dat ook landelijk aangehouden wordt. Uitgaand van dit aantal is er in Soest plaats voor veer tien huisartsen. Door het vertrek van dokter Stroband is het aantal huis artsen of elf gekomen (de praktijk van dokter Rip wordt voortgezet door dok ter Krijger) zodat er plaats is voor drie nieuwe huisartsen. J.L. maandagavond werd de eerste inspraakavond gehouden van de serie, welke georganiseerd wordt om te komen tot goed afgestemde welzijnsvoorkeuren voor Soest. Vanavond kan ieder die er belangstelling voor heeft terecht in het dorpshuls De Borg; donderdag 28 augustus in de zaal van de brandweer kazerne; maandag 1 september in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg; dinsdag 2 september in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat; woensdag 3 september in het dorpshuis te Soesterberg; donderdag 4 september in het wijkgebouw bij de Emmakerk aan de Regentesselaan en tenslotte maandag 8 september weer in de zaal van de brandweerkazerne, waar dan vertegenwoordi gers van verenigingen, instellingen, organisaties e.d. verwacht worden. een brok gezelligheid in Soest. sen; kaderkursussen en kursussen voor geestelijke gehandicapten. De kaderkursussen zijn bestemd voor buurt- en klubhuiswerkers. Dan kent men weer jaarkursussen van dertig lessen en kortlopende blok- kursussen van acht tot twaalf lessen. Voor inlichtingen kan men in het Arti- shockgebouw terecht, waar ook het programma met uitvoerige informa tie, zoals kursusgeld, verkrijgbaar is. emging Artishock Om de twee Soester milieuweken wat meer onder de aandacht te brengen heeft wethouder drs. L. J. Menne j.1. vrijdag drie scholen bezocht om althans de leerlingen te bewegen mee te doen aan het wedstrijd-element. In Soesterberg kregen de kinderen van de St. Gabriëlkleuterschool en de Carolusschool en in Soest de leerlingen van de school „De Schakel" kleurplaten en lesmateriaal. In het Griftlandcollege zette de wet houder aan een zestal leerlingen uiteen wat de bedoeling nu eigenlijk was. Van deze klasse-vertegenwoordigers hoor de hij zo maar vlotweg dat de affiches eigenlijk niet deugden. De tekst: „Wees Milieubewust" werd te zoet sappig en onopvallend genoemd. Er moest wat provocerenders komen om de aandacht te krijgen. Zelf meenden de leerlingen dat het huisvuil van een dag maar eens ergens in Soest op een hoop gegooid moest worden, zodat de passant kon zien wat zijn bijdrage aan de milieuvervuiling was „Want", zo zei een van hen, „u pakt altijd maar de industrie aan, maar wat doet de huis vrouw om milieuvervuiling te voorko men. Gebruikt zij ooit een fosfaatvrij wasmiddel?" Verondersteld werd dat de inwoners van Soest gezamenlijk voor heel wat meer milieuvervuiling zorgden, dan de in Soest gevestigde industrieën. Die grote hoop vuil ergens in Soest zag de wethouder niet zittend „tenzij de ge meenteraad er iets voor voelt", zei hij), maar hij was geheel in voor nieuwe slogans en voor de idee vooral ook de huisvrouwen aktief bij de mi lieuweken te betrekken. Recht op de man af was overigens de vraag: „Gaat u nu ook naar de bedrij ven toe? u komt altijd maar bij school kinderen om hen te danken voor de prikakties, maar wat doet u verder? Pak de ouderen maar eens aan, die de rommel weggooien die de kinderen dan mogen oprapen". Duidelijke taal waar de wethouder het mee doen kon. Hij verwachtte dat de milieuweken juist voor die groeperin gen verhelderend.zouden werken. Het kan niet missen: u krijgt er be slist wat van mee. Als Hartje Zuid iets probeert, blijft 't niet stil. Maar dat mag ook best, zo'n paar maal per jaar. Goed weer, en dan wordt het vast weer erg goed daar in Zuid. winkelcentrum Alhoewel er in heel Nederland (nog) sprake is van „vrije vesti ging" werd in het gesprek met de tien gegadigden vooraf bepaald, dat zij zich zouden neerleggen bij de keus van de selectie-commissie. Een en ander re sulteerde uiteindelijk in het honoreren van het verzoek van dokter Bavinck zich in Soest kunnen vestigen. De dertiende huisarts wordt dokter Wou ter Klop, die zich t.z.t. zal vestigen in het toekomstige praktijkpand van de artsen Rupert en Krijger. Vestigingsbeleid Wil een vestigingsbeleid effect hebben, dan zullen er afspraken gemaakt moe ten worden tussen de huisartsen met inachtneming van de volle vrijheid van keus van de patiënt. Wat dokter Bavinck's praktijk betreft zal deze zich in de eerste plaats geheel richten op de wijk Overhees. In die wijk nemen de thans in Soest gevestig de huisartsen géén „nieuwe" patiënten aan, terwijl aan de daar wonende patiënten geadviseerd zal worden zich voortaan tot dokter Bavinck te wen den. De patiënt behoudt de vrijheid dat advies al dan niet op te volgen. Dokter Bavinck is Rotterdammer van geboorte. Hij studeerde in 1978 af aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Daarna was hij als assistent werkzaam in een praktijk te Hengelo en vervol gens in een gezondheidscentrum te Haarlem. Op het ogenblik is hij in militaire dienst en als arts werkzaam in het militair hospitaal „Oog en Al" te Utrecht. Hij zwaait zeer binnenkort af. Dokter Bavinck is Nederlands Her vormd. nieuwe huisarts Dokter W. G. in Soest

Soester Courant | 1980 | | pagina 1