Vakantie- foto-tips De vakantie komt het meest op de foto! Film en accessoires direkt mee naar huis Neem uw vakantie Een foto-zwerftocht in eigen land Vakantie en de fotografie zijn in de afgelopen jaren onafscheidelijk geble ken. In de zomermaanden worden vele miljoenen foto's gemaakt. Ondanks alle automatie en bedienings gemak van de tegenwoordige camera's gaat er toch af en toe wel eens iets verkeerd en mislukken enkele opna men. Meestentijds is de oorzaak van het mislukken bij de fotograaf te zoeken omdat hij een kleinigheid vergat. Daarom hier een paar tips van Kodak voor een goede vakantiefoto-oogst. Misschien zit er nog een filmpje van het vorig jaar in de camera. Dit halen we er uit en laten we ontwikkelen. Films verouderen en verouderde films geven niet meer die resultaten die men van een goede film mag verwachten. Voordat we op vakantie gaan controle ren we de werkwijze van de camera. Functioneert alles nog naar behoren en hebben de batterijtjes nog een goede conditie. In een stofferige, zanderige of natte omgeving bewaren we de camera goed verpakt. Stof. zand en vocht kunnen gemakkelijk doordringen tot het mechaniek en de camera beschadigen. Een gesloten plastig zak geeft een zeer goede bescherming. We nemen voldoende filmpjes mee op reis. dan komen we niet voor de verrassing te staan dat er in het vakantieoord geen films te koop zijn. De volgeschoten films bewaren we goed afgesloten om te voorkomen dat bijv. zand of vocht binnendringt in de cassettes. Camera en film worden tijdens de reis op een zo koel mogelijke plaats be waard. Vooral in de auto kunnen op sommige plaatsen zeer hoge tempera turen ontstaan. Onder een wollen de ken tussen voor- en achterbank is de meest geschikte plaats. Voorkom dat de camera in de zon ligt te „bakken". Voorkom dat er tijdens het fotografe ren „iets" voor de lens of de belich tingsmeter van de camera wordt ge houden. Bij de kleine types camera kan men gemakkelijk zijn vinger voor de lens houden en bij andere camera's zijn het dikwijls onderdelen van de tas die in de weg zitten. Oefen even in de juiste manier van het vasthouden van de camera. De gebruikers van automatische klein- beeldcamera's moeten niet vergeten de belichtingsmeter van de camera in te stellen op de gevoeligheid van de gebruikte film. Vlak voor het echte vakantie-seizoen den van een onlangs gehouden marktmdefüt de res""ate" bekend ge-wor- land". Dat onderzoek toont aan dat dTfotok °WT ■•foto9raferen in Neder- een doorbraak heeft beleefd. In imo era vaora' de Matste tien jaar 80 fotokamera's; nu is er hitna ov elk üftif ff 100 gezinnen ongeveer 100 gezinnen zijn er nu 98 fototoestellen oemtddeld een kamera, want per Kleinbeeld Opvallend in deze ontwikkeling is voor al de opkomst van de z.g. kleinbeeld- kamera. Nog in 1974 behaalden de z g kassette-kamera's met 42% verreweg het grootste marktaandeel. Nu staan de kleinbeeldkamera's met 48% op de eerste plaats. En in deze groep kame ra's wint de z.g. spiegelreflex-kamera die is uitgerust met een verwisselbaar lenzensysteem. snel terrein. Van elke 100 kamera s, die er in het afgelopen jaar werden gekocht, werd 27 maal gekozen voor dit veelzijde kamera- type. Aantallen opnamen Ook het aantal foto's en dia's dat wordt gemaakt, is sinds 1974 sterk gestegen Toen werden er 270 miljoen opnamen gemaakt (zwart/wit. kleurenfoto's en dia's gezamenlijk). In 1979 steeg dit aantal tot 374 miljoen. Ook het aantal aktieve fotografen is in die tijd geste gen van ruim 3 miljoen naar 3.8 miljoen. Toch zorgt de grote stijging van het aantal opnamen er voor. dat er per fotograaf meer opname per jaar worden gemaakt (in 1974 waren dit er 89; in 1979 was dit aantal gestegen tot 99 opnamen)In deze aantallen zijn ook de dia's begrepen. Wat wordt er gefotografeerd? Ook daarop geeft dit marktonderzoek antwoord. Het blijkt, dat de vakantie het meest populaire onderwerp is, want 73% van de mensen, die fotogra feren maakt in de vakantie tijd foto's. Kinderen vormen ook een dankbaar onderwerpze worden door 51% van de kamera-bezitters gefotografeerd. De natuur (met 48%), familie-onderwer pen (43%) en de sneeuw en ijspret (35%) zijn ook veelgekozen motieven. 84% is tevreden Is men in het algemeen tevreden over de kwaliteit van de kleurenfoto's, die men na ontwikkeling ontvangt? Het antwoord op dei vraag werd door 84% van de mensen positief beantwoord meteen „tevreden" (49%) of een „erg tevreden" (36%). Bijna 40% van de ondervraagden zegt belangstelling te hebben voor informatie over de foto grafie. Vakantie-foto's maken Die behoefte aan informatie is. nu de vakanties beginnen, vanzelfsprekend extra groot. Daarom als afsluiting van dit artikel over „fotografie in Neder land" enkele tips voor het maken van goede vakantie-foto's: 1. Kijk voor u vertrekt, tijdig even uw kamera en flitser na. U fotohandelaar wil het ook voor u doen, want eventuele batterijen moeten regelmatig ver nieuwd worden. 2. Koop, als u naar 't buitenland gaat, hier de filmpjes, die u nodig hebt. Dan weet u zeker, dat ze „vers" zijn. 3. Bewaar kleurenfilms, ook de film, die in de kamera zit, zo koel mogelijk. Te warm kan kleurafwijking veroor zaken. 4. Als u een kostbare kamera hebt, zorg dan wel voor een goede verzekering tegen diefstal en bewaar de aankoop nota om eventuele invoerproblemen te voorkomen. 5. Sommige luchthavens gebruiken röntgen-apparatuur om wapenbezit te signaleren. Zorg, dat (belichte) films niet bestraald worden (voor Schiphol geldt deze waarschuwing niet). 6. Gebruik voor landschapsfoto's als 't kan een UV-filter. Goed voor de kleur weergavehet filter beschermt boven dien de lens. 7. Zet uw onderwerp niet te krap in het beeld, maar neem rondom enige re serve. Bij het afdrukken kan er iets van de rand wegvallen en het zou jammer zijn als dat net een belangrijk stukje is. 8. Als u een direkt klaar kamera hebt: 'n leuk idee om een plakboek mee te nemen en daar dagelijks wat foto's in te plakken met een tekstje. Dan. neemt u zo uw vakantie mee naar huis! Fotograferen en filmen in de vakantie... er zullen niet veel mensen zijn, die het niet doen. Later, veel later zelfs nog genieten van die ruige trektocht door Luxemburg, dat zonnige weekje in Drenthe, die geheel verzorgde vliegreis naar de Spaanse Goudkust... je beleeft het maar ééns. Logisch, dat we onze ka mera gebruiken om dat, wat we meemaken, thuis terug te kunnen zien als de foto's of films ontwikkeld zijn. Voor de camera's met een zgn. symbo- leninstelling (wolkje-zonnetje) geldt de situatie van het onderwerp. Wanneer dit zich in de schaduw bevindt wordt de camera op het wolkje ingesteld of schoon de zon schijnt. Fotografeer elk onderwerp zo dichtbij mogelijk. Hoe groter iemand op de foto staat, hoe duidelijker hij of zij is te herkennen. Kan men echter niet dicht bij genoeg komen, dan helpt een tele lens. Die haalt het onderwerp dichter bij. Zelfs eenvoudige pocket camera's, zoals de Kodak-tele-Ektra 32 of 42, hebben een telelens ingebouwd. Onderwerpen in diepe schaduwen kan men beter flitsen. Het flitslicht zorgt ervoor dat de kleuren frisser worden. Veel camera's beschikken over inge bouwde electronische flitsers. Direct na thuiskomst gaan we met de belichte films naar de fotohandelaar. Hoe sneller ze worden ontwikkeld hoe beter wordt het resultaat i.v.m. het verouderen van de film. Een vakantie-herinnering: tekenen in de natuur. Dezelfde avond zit, dankzij de direkt-klaar kamera, deze foto al in het vakantie-album. Een bijzondere manier om herinneringen aan die zorgeloze tijd vast te leggen. Nederland was eigenlijk jarenlang een beetje uit de gunst bij de eigen bevol- k"1^' °y®ra* rede" of vlogen we naar toe: naar Oostenrijk of Spanje, naar Kreta of de Canansche eilanden. Nederland was voor velen een land om in te wonen en te werken. Om te genieten en vakantie te vieren wilden we beslist Er is een kentering merkbaar. De kor te reisjes naar het buitenland, de als „vluggertjes" aangeduide mini-va kanties, gaan steeds vaker naar de Veluwe of Drenthe. En we ontdekken weer hoe mooi ons eigen landje is. In onze nooit ver-genoeg-weg-stem- ming waren we vergeten, dat we eigen lijk in een erg mooi land wonen, waar per jaar honderdduizenden buitenlan ders graag naar komen kijken. Wie er kort of lang op uittrekt, moet natuurlijk de kamera niet vergeten. Want Nederland is zo veelzijdig en fo togeniek, dat het jammer zou zijn om van al dat moois alleen „in het voor bijgaan" te genieten. Wie fotografeert of filmt neemt stukjes van Nederland mee naar huis en kan nog vaak zien hoe het er daar, in dat andere deel van ons land, uitziet. Zwerven door oude steden Hebt u wel eens eèn wandeling ge maakt met de kamera door een oud stadje? Bijvoorbeeld door Deventer, door Alk maar of Gouda en noemt u maar op? Je ontdekt in die plaatsen kostelijke straatjes, gebouwen met een rijke his torie, sfeervolle hofjes en pleintjes. De dertig oude steden, die met de trein bezocht kunnen worden (routebe schrijving bij het NS-station) zijn ware foto-safari's voor wie van het verleden houdt. Daar zijn in dit zomerse seizoen weer andere foto-motieven, die de moeite waard zijn er eens bij stil te staan. En om er om heen te lopen. Mooie foto's zijn echt niet altijd geslaagd om dat het onderwerp zo bijzonder is. De kunst is: ook de „gewone" dingen, die we in de natuur tegenkomen, zo op de plaat vast te leggen, dat het resul taat ons bekoort. Het beste standpunt De eerste manier om een echt-mooie foto te maken, hebben we al genoemd: loop als het kan om uw onderwerp heen. Zoek het beste standpunt, de plaats waar dat motief het gunstigst uitkomt. Let op de achtergrond bij voorbeeld. Zoek de juiste hoogte; soms is een foto, die van een laag of hoog standpunt wordt genomen, ineens veel boeien der. Schep diepte De tweede regel voor goede natuurfo to's. Een mooi onderwerp op zich geeft niet altijd een leuke foto. Probeer als dat kan de voor- en achtergrond met elkaar te verbinden. Let op lijnen, die weglopen in de verte en zo een diepte-effekt geven. Zoek naar elemen ten op de achtergrond, die door hun verkleinende werking maken dat je „in de verte" kijkt. De derde tip voor het maken van mooie foto's: maak 's een paar opnamen van één onderwerp. Niet altijd is namelijk de eerste foto ook de beste. Een nieuw standpunt of een andere zonnestand, een wisseling van voor- of achtergrond... ze kunnen net het ver schil uitmaken tussen een „gewone" en een erg geslaagde opname. Zwerven met de kamera Steeds meer mensen doen het. Ge woon ontspannen zwerven door mooi Neder-foto-land. Oude stadjes bezoe ken, wandelen of fietsen door de bos sen, de polder in gaan of lopen langs de waterkant. Op zich al leuk, maar met de kamera krijgt zo'n zwerftocht een extra bekoring en blijft het leuk dank zij de zichtbare herinnering, die u meeneemt naar huis. Stel dat een beginnend filmer zojuist een filmcamera en projector kocht, welke accessoires zou hij dan bijvoorbeeld als nuttige extraatjes op zijn of haar verjaardag kunnen vragen? Daar is allereerst een goede, stevige, ruime tas voor de camera en eventuele camera-accessoires. Vervolgens een goed filmdoek. Verder een filmviewer, een plakpers en enkele flesjes film- preserveringsvloeistof en schoon maakmiddel. Een flesje lijm of een voorraadje tapes voor de plakpers zijn even vanzelfsprekend als het speciale lens-schoonmaakdoekje voor camera en projector, het blaaskwastje om tegelijk stof los te vegen en weg te blazen, en het film vensterborsteltje om stof in het projectiekanaal te ver wijderen. Wat het filmdoek is voor de projector is het statief voor de camera. Natuurlijk kunnen we zó op de (zo wit mogelijke) muur projecteren, maar parelscher- men of „silversere ens" hebben een hogere lichtopbrengst als men er recht voor zit en ze geven super-8 kleuren films een briljante vertoning. Zo kan een filmer ook zonder statief, maar het werken mét statief (en draadontspanner) geeft de zekerheid van rotsvaste beelden. Het ophangen van een extra gewicht tussen de drie statiefpoten geeft een verhoogde stabi liteit. Er zijn handige schouderstatieven of autostatieven in de handel waarmee het nadeel van het vaste standpunt van het statief wordt opgeheven. Eén of meer filmzonnen, of een filmzon in combinatie met enkele gewone foto lampen helpen een filmer uit de brand als er weinig of geen licht is. Filters voor de cameralens geven al lerlei mogelijkheden tot trucage. Er zijn tegenwoordig filtersets in de han del, geschikt voor iedere camera, waarmee voor lage prijzen een hele collectie van filters en maskers kan worden opgebouwd. Een zonnekap is een veelgebruikte, nuttige extra, die vaak al standaard bij de camera wordt geleverd. In elke cameratas behoren zich één of meer loden filmzakken, „filmsfields", te bevinden om niet-ontwikkelde films te beschermen tegen röntgenstraling bij kontrole op vliegvelden. Een terugwikkelaar voor super-8 cas settes geeft de mogelijkheid dubbel belichte opnamen te maken, bijvoor beeld titels over een tevoren opge nomen landschap. Bij zo'n filmterug- wikkelaar hoort een goede gebruiks aanwijzing te zitten om de gebruiker te behoeden voor fout gebruik. We noemden de plakpersen al, waar van tientallen soorten in de handel zijn. Er zijn „natte" persen waarbij lijm nodig is, en er zijn tape-persen waar voor speciaal plakband, of losse tapes met perforatie wordt gebruikt. Voor films-met-geluid wordt de „natte" pers aanbevolen die vlakkere lassen maakt. Een goede plakpers voor natte lassen werkt tegenwoordig even snel als een tape-plakpers. Er is een handig apparaatje in de handel, de „geluidswisser", dat een harde tik of een verspreking over een afstand van minder dan één beeldje uit het geluid kan wissen. Sommige accessoires passen niet altijd op bepaalde camera's en het is ver standig om bij de aanschaf van een camera en projector meteen informa tie over de handigheid en noodzake lijkheid (en de prijs!) van al die extra's te vragen. Het film- en fotobedrijf steekt al enkele jaren lang de automobielbranche naar de kroon wat betreft het aanbod van de honderden soorten accessoires. Net zoals voor de automobilist geldt ook voor de amateurfilmer, dat hij de meeste accessoires nauwelijks nodig heeft en dat slechts sommige zaken nuttige, veel gebruikte aanwinsten blijken te zijn. Een nieuw idee Op dat haast vanzelfsprekende foto graferen in de vakantietijd is een va riant mogelijk. Dat is: een beeldver- slag maken van die zorgeloze dagen terwijl u op vakantie bent. Dat kan als u beschikt over een kamera, die direkt klare foto's levert. Omdat die in één minuut klaar zijn, is het mogelijk om bijvoorbeeld elke avond een blad zij van een foto-album te vullen met enkele, diezelfde dag gemaakte foto's Afhankelijk van uw talent als schrijver of schrijfster worden die foto's voor zien van een toelichtend tekstje of een kompleet verslag van wat er die dag is gebeurd. Een voordeel is ook, dat direkt-klare foto's altijd goed zijn of eventueel over gemaakt kunnen worden. Bij de foto's, die achteraf ontwikkeld en afgedrukt worden kan er één zijn, die niet zo geslaagd is en dan helaas niet meer overgemaakt kan worden. Vakantie in beeld Zo groeit er dagelijks een beeldverhaal van de vakantie-belevenissen. Een verslag in foto's en tekst, dat zo heet van de naald is geschreven, dat er niets vergeten wordt. Het grappige is, dat wie zo'n dagelijks verslagje schrijft, ook meer geniet van elke dag. Om een dierbaar lied uit vroeger dagen te citeren: ,,'t is goed voor 't slapen gaan" nog even na te denken over al les, wat je als vakantieganger-op-je- eentje of als gezin die dag hebt be leefd. Dan geniet je op dat moment extra van elke vakantiedag. Kompleet verhaal Wie dit idee deze vakantie in praktijk brengt, komt straks thuis met een kom pleet reisverhaal van de eerste tot de laatste dag. Want natuurlijk wordt, om een afgerond verslag te krijgen, ook de terugreis in beeld gebracht. Zodat u, de morgen na uw vakantie al, aan vrienden, familie en kollega's uw vakantie-belevenissen kunt laten zien. Dat kleine albumpje met foto's en tekst maakt, beter dan uw woor den, duideljk hoe fijn het is geweest. Direkt-klaarfoto's Wie al een kamera heeft voor direkt- klare foto's kan dit idee zonder meer in praktijk brengen. Wie nog niet zo'n kamera bezit: niet alleen voor de va kantie maar ook voor 't alledaagse leven wordt de instant-foto steeds meer toegepast. Je kunt met zo'n foto een gastvrouw verrassen door een foto te maken van het gezellige etentje. Je kunt er iets mee bewijzen, bijvoorbeeld bij schade aan een auto. Of anderen iets laten zien, dat niet verplaatsbaar is: bijv. een mooi stuk antiek of een huis, dat te koop is. Of er een origi neel geboorte- of ander kaartje mee maken. De direkt-klaar fotografie heeft in de vrijetijds- en beroepsfotografie een ge heel eigen plaats verkregen en er zijn vele mogelijkheden van toepassing. Zoals het idee, dat hierboven is ge noemd: het ter plaatse en op hetzelf de moment vastleggen van uw vakan tie-ervaringen op zo'n wijze, dat er al tijdens de vakantie een boeiend beeld- verslag ontstaat, dat u nog lang er na met veel plezier zult kunnen bekijken. eens een ander standpunt en probeer uw foto's diepte te geven. Dat zgn adviezen voor het maken van mooie foto's van ons land, die in bggaand el worden gegeven en met deze foto in beeld worden gebracht. En daarna is er het kreatieve werk: het maken van de geluidsband. Op die band wordt achtergrondin formatie gegeven over wat er op de dia's is te zien, gekombineerd met muziek en toepasselijke gelui den. Bij een straat: verkeerslawaai en bij een strand-dia: kinderstemmen en de branding. Er zijn hiervoor speciale grammofoonplaten in de handel. De afwisseling van kommentaar, muziek en gelui den maakt het kijken en luisteren naar zo'n klank beeld tot een genoegen. En 't geeft de maker erg veel voldoening. Het begint natuurlijk met de opname. Alles wat hij in de vakantie heeft gezien en beleefd, wordt met de kamera vastgelegd. Hier is het een merk waardig standbeeld, dat vereeuwigd wordt. Maar ook de belevenissen van de familie komen op de foto, zodat er een kompleet verhaal ontstaat. Als' na de vakantie de dia's zijn ontwikkeld, worden ze ingeraamd en uitgelegd op zo'n sorteerraam. Dan worden ze in de juiste volgorde gezet, zodat er een goed lopend beeldverhaal ontstaat van de vakantie. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Dia's maken dat is dubbel plezier hebben van je fotowerk. Dat begint als je de dia's terugkrijgt van de ontwikkelcentrale: dezelfde avond nog komen ze op het scherm, die schilderijtjes van licht. De tweede keer, dat je er plezier van hebt is, als je van de mooiste dia's, die je hebt uitgezocht, een afdruk laat maken. Dat kost maar iets meer dan een "gewone" foto, maar omdat je alleen van de beste dia's een print laat maken, is het een voordelige methode om je fo toverzameling uit te breiden. Een goede kennis heeft zelfs nog een derde manier ontdekt om plezier te hebben van een diaverzameling. Hij maakt van z'n vakantie-dia's een miniatuur klank- en lichtspel. Dat is een interessante hobby.

Soester Courant | 1980 | | pagina 21