Wethouder Vair Stiphout: Woonwagenbewoners mogen kennelijk niet kiezen" Speeltuin Bron van ergernis Zo gezien... s 11.40 3.50 3.98 5.98 11.40 LA bij ARTISH0CK zaterdag a.s. Hoorzitting in Utrecht over Soester woonwagencentrum Overhees 2: CURSUSMARKT Openbare vergadering Regionale Schoolraad -..fJU* - v s i'jhi Kretologiemixer (2) CDA-Soest nu officieel een feit van 9.00-17.00 uur Tevens ook BINTJES HEINEKEN BIER KUIKENBOUTEN BELEGEN KAAS ROZIJNEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 10 september 1980 59e jaargang no3 COURANT Bureau voor redactieled administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar 10.40 Buiten Soest per half jaar ƒ20.80 Verschijnt iedere woensdag Vorige week is tijdens een hoorzitting in Utrecht opnieuw een stap gezet in de procedure om in Soest een woonwagencentrum te kunnen bouwen. De gemeen teraad stelde in januari van dit jaar al vast dat het aan de Koninginnelaan zal moeten komen en toen werden de bezwaren van de omwonenden ongegrond verklaard. Hetzelfde deed inmiddels ook de subcommissie voor de bezwaar schriften van de provinciale planologische commissie. Deze commissie kan zich wel verenigen met de plannen van het Soester gemeentebestuur. Tijdens een hoorzitting, waar het provinciaal bestuur vertegenwoordigd werd door de gedeputeerden Schapenk en Hoepelman, zette mr. G. H. Olgers namens 435 omwonenden nogmaals uiteen waarom de gemeente een verkeerde keus gedaan had. De gemeente diende van repliek door de wethouders mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg en drs. J. L. Menne. Het zwaartepunt in het pleidooi van mr. Olgers lag in de in de wet voorge stane integratie-gedachteopname van de woonwagenbewoners in de Soester gemeenschap. Nog afgezien van de vraag of de woon wagenbewoners daar wel behoefte aan hebben, stelde mr. Olgers vast dat het Soester gemeentebestuur de kans van slagen tot nul had teruggebracht. Men had de inspraak vooraf, voordat de lokatiekeuze was gemaakt, afgewe zen. Er was slechts sprake geweest van lokatiekeuze met voorlichting (niet eens inspraak) achteraf. „En dat was welbewust gedaan", zo zei mr. Olgers, „omdat het gemeentebestuur van Soest het niet juist achtte, groepen burgers tegen elkaar uit te spelen". „De gemeente Soest heeft dus geko zen voor het op autoritaire en een zijdige wijze vaststellen van een lo- katie. Dat hierdoor de woede van de omwonenden van de lokatie wordt op gewekt (zij worden voor een voldon gen feit geplaatst) heeft men op de koop toe genomen. Dat hierdoor iedere integratiegedachte wel kan worden vergeten, heeft men over het hoofd gezien", aldus mr. Olgers. Sprekend over de plaats aan de Ko ninginnelaan merkte hij ook op dat tot voor enige jaren niemand het in zijn hoofd gehaald zou hebben een woon wagenkamp te stichten pal naast Pa leis Soestdijk. „Wij leven echter in een tijd, waarin alles moet kunnen", aldus mr. Olgers! Mevr. M. F. van Stiphout-Croonenberg In haar verweer zei wethouder Van Stiphout later dat noch de gemeente Baarn, noch de dichtstbijwonende Baarnaar protest hadden aangetekend. Die opmerking vond mr. Olgers echter niet zo geslaagd. In zijn pleidooi stelde hij dat de gemeen teraad onvoldoende aandacht besteed had aan de alternatieve lokaties zoals de Grote Melmweg en de Schans. Had men voor een van beide gekozen, dan zouden er in ieder geval aanzien lijk minder bezwaarschriften zijn bin nengekomen. Er woonden heel wat min der mensen omheen. Wethouder Van Stiphout stelde daar tegenover dat woonwagenbewoners ook mensen zijn, die toevallig de voorkeur geven aan het wonen in een wagen. En gewone huizen zou men toch in deze tijd ook niet meer bouwen tegen een spoordijk aan of in de directe om geving van een vuilstortplaats. Prietpraat Sprekend over de plantoelichting, zei mr. Olgers dat de omwonenden zich beledigd voelen door de passage: „Het woonwagencentrum is een toevoeging aan de verscheidenheid van functies aan de Koninginnelaan. Als element sec is het op de aangewezen plaats inpasbaar en betekent het voor de om geving de toevoeging van een nieuw element aan een variatierijke struk- tuur". Mr. Olgers noemde dat „priet praat". Hij merkte verder op dat de omwonen den met de Provinciale Planologische Commissie van mening verschillen ten aanzien van de situering van het woonwagencentrum in het stadsrand- gebied. In het streekplan werd als al- gemen stelregel opgenomen dat in der gelijke gebieden het overwegend groene, niet bebouwde karakter ge handhaafd moet worden en dat strookt dan niet met het „randgebied" van Soest waar de woonwagens juist wel zouden komen. Tenslotte zei mr. Olgers dat omwonen den van een raadslid hoorden dat de politie met nadruk negatief geadvi seerd had ten aanzien van deze lo katies; dat men bij een eventuele „ver klaring van geen bezwaar" van G.S. zich via de AROB-procedure zou ver zetten en dat de omwonenden het ver trouwen in een behoorlijk bestuur van de gemeente Soest volledig verloren hebben en dat juist terwijl de gemeente pretendeerde hen te moeten begelei den. Onhoudbaar Wethouder mevrouw Van Stiphout wees op de onhoudbare toestand in het woonwagenkamp Amersfoort. Decen tralisatie is meer dan noodzakelijk en zo kreeg Soest de taak voor een centrum van 25 woonwagens te zorgen. Er waren zes alternatieven bekeken, waaronder ook Hees, maar de plaats aan de Koninginnelaan had van het begin af aan de instemming van de adviesgroep, waarin ook het ministerie van CRM zitting had. In de gemeenteraad hadden slechts drie leden een voorkeur voor de Grote Melmweg uitgesproken en dat was heel wat minder dan mr. Olgers gesug gereerd had met „een niet onbelang rijk deel". „Woonwagenbewoners hebben recht op wonen in wagens. Dat is vastgelegd door rijks- en provinciale overheden. Het dwingen in huizen te gaan wonen is onmogelijk, terwijl in de wet is vast gelegd dat de centra binnen woon buurten gesitueerd moeten worden", aldus mevrouw Van Stiphout. Integratie was volgens haar een groei proces en dat het door het gemeente lijk beleid bij voorbaat mislukt zou zijn, bestreed zij. „Ik geloof niet dat de komst van 25 woonwagengezinnen, samen nog geen honderd mensen, in Soest met zijn 40.000 inwoners een schok teweeg zal brengen". Er bestond juist van de kant van in stellingen, scholen, peuterspeelzalen grote bereidheid tot medewerking. „Ik denk", aldus mevrouw Van Stip hout, „dat een gemeentebestuur nauwelijks meer had kunnen doen. Niemand wil in Nederland een woon wagencentrum in zijn omgeving; alle wijken zullen zich tegen elkaar af zetten en daar zouden de woonwagen bewoners de dupe van zijn. Besturen kun je met twijfels doen, maar je moet wel een beleid maken. Als gemeente bestuur zul je nooit toe mogen geven aan de moedeloosheid dat het niet zal lukken". Wethouder Menne benadrukte nog eens dat de integratie, het met meer men sen in aanraking komen, ook positief benaderd kan worden en dat juist daarom voor een centrum aan de Ko ninginnelaan gekozen was. Tegen de uitvoering van het plan waren weinig bezwaren ingebracht; wel tegen de aanwijzing van de plaats en daarom zou de integratie toch best kunnen slagen. Wethouder Van Stiphout: „Woonwa genbewoners zijn nergens gewild, maar zij hebben recht op een plekje onder de zon en dat zal de overheid waar moeten maken. Wij moeten ze een goede startmogelijkheid geven en niet wegstoppen in woningen tegen spoorbermen of bij opslagplaatsen. Maar woonwagenbewoners mogen kennelijk geen keus hebben. Soest wordt geen onhoudbare situatie. Ik begrijp niet waarom de bevolking zo moeilijk doet. We krijgen te maken met hele nette mensen; hele nette gezinnen met hele nette beroepen", aldus mevrouw Van Stiphout. Op dinsdag 23 september, aanvang 20.00 uur, wordt in het gemeentehuis te Amersfoort een openbare vergadering gehouden van de regionale schoolraad voor het openbaar onderwijs. De agen da vermeldt ondermeer een inleiding van de heer H. Broekhuizen, chef van de afdeling onderwijs van de gemeente Amersfoort, over de concept-statuten van de stichting regionale onderwijs begeleidingsdienst Eemland en de con cept-gemeenschappelijke regeling in zake subsidiëring van die dienst. De speeltuin aan de Gemshoorn in Overhees 2, gefotografeerd op een zèèr zonnige zondagmiddag. Foto: Herman van Dam Het woongerief van een 'aantal be woners aan de Gemshoorn en Kor net wordt nogal wat geweld aangedaan door kinderen die een daar in de buurt aangelegde speeltuin bezoeken. De achter de woningen aangelegde tuinen zijn eigenlijk niet goed bruikbaar, vinden die bewoners, omdat de rust die men er zoekt, verstoord wordt door luidruchtig te keer gaande jeugd. Er is een vrij simpele oplossing, al thans een oplossing waardoor de overlast wat tot normaler proporties kan worden teruggebracht, maar daarvoor is medewerking van de ge meente nodig. Die wordt zomaar niet verleend; zo steekt dat in Soest niet in elkaar. Daarom hebben de bewoners een brief naar het gemeentebestuur gezonden, in de hoop daar gehoor te vinden. Het gaat om de speelplaats achter de woningen Gemshoorn 42 tot en met 52. In de hoek van deze speelplaats, ach ter de tuinen van de woningen 48 en 50 zijn speeltoestellen geplaatst en een zandbak. „Het zand", zo schrijven de omwo nenden, „wordt niet in de bak gehou den. Er ligt rondom een dikke laag zand en niemand schept het weer terug. Bij winderig weer is er sprake van een zandverstuiving. Er wordt niet uitsluitend van de zand bak gebruik gemaakt, maar van het hele terrein; met ballen, stokken, planken, fietsen en als de kinderen verstoppertje spelen dan wordt het gemeentelijk groen en ook de tui nen niet ontzien. En tot overmaat van ramp worden op het speelveld ook hon den uitgelaten. Het achter de tuinen liggende pad (volkomen overbodig volgens de be woners want ze hebben de schuur voor de voordeur gekregen) wordt als racebaan door de fietsende jeugd gebruikt". Het is er geen harden, vinden de brief schrijvers en in alle gemoede vraagt men zich af waarom achter huizen mèt tuin, nu óók nog zo nodig zo'n speelplaats aangelegd moest worden. Voor de eigen kinderen vindt men de eigen tuin ruim voldoende. Een beetje soelaas zou al gevonden kunnen worden door het verplaatsen van de speelhoek met zandbak naar het midden van het terreintje, „ge meentewerken zegt die afstand te groot te vinden om de zandbak te vullen", aldus één van de onderteke naars van de brief. Beter is het als deze speelgelegenheid geheel opgedoekt wordt en de kinderen verwezen worden naar de wat verder op aan de Gemshoorn aangelegde, met houten palen omheinde, ruimte, vlak bij een parkeerplaats. „Die ruimte", zo zeggen de nu ge troffen omwonenden, „is opgevuld met tegels, waar helaas geen leven te be speuren valt. Ook zit men hier niet buiten, daar deze gelegen is aan de voorkant in een grote open ruimte". Er is nóg een oplossing door de kin deren nog wat verderop te sturen naar een royale grasvlakte waar reeds een groenwal aanwezig is aan één zijde, terwijl aan de andere zijde de schuurtjes voor de voordeuren staan. En dan zou het speelterrein achter de eigen woningen mooi ingezaaid moe ten worden, met daarnaast her en der wat hoge begroeiing en struiken. Ook het overbodige pad achter de hui zen moet vervallen of op zijn minst halverwege doodlopend gemaakt worden, waardoor doorgaand fietsverkeer geweerd kan worden. De buurt rekent op het gemeentebe stuur en hoopt dat de door hen aan gedragen oplossingen toch wel even bekeken zullen worden. In plaats van optimaal woongenot, wat hen bij koop van het huis beloofd is, hebben zij nu zoiets als optimale ergernis. En dat kan nooit de bedoeling van het gemeen tebestuur zijn. Voor alle duidelijkheid ook dit nog even: het gaat hier weer om de wijk Overhees, waar „schuttingen" ver boden bouwsels zijn „in verband met de veelgeprezen openheid en door kijkjes". En misschien was ook hier een schutting om wat privacy te krij gen, niet eens zo gek. Privacy behoort bij „Welzijn" en daarom is het „welzijn in Soest" dik wijls een giller! GEKARD PAUL Publicatie van de kretologie mixer als hulp bij een zinvolle discussie is door een groot deel van het lezerspubliek zeer po sitief ontvangen en heeft de gebruikers ervan inmiddels de beloofde stralenkrans van be lezenheid, intelligentie en in zicht verschaft (U herinnert zich wellicht de drie rijtjes woorden die, in willekeurige volgorde geplaatst, tezamen heel slimme uitdrukkingen vormden). Thans hebben enkele abonnees gevraagd een aanvulling aan te reiken die het jargon van de welzijnswerkers omvat. Hoe wel het om goed over te ko men inderdaad essentieel is dat je in het naar-de-ander- gaan eikaars taal spreekt is het bepaald niet eenvoudig om deze non-conformistische doel groep in gewoon Nederlands te benaderen. Bij een eerste aanzet kijken zij je ongetwij feld heel spiritueel, met onder uitgehaalde kin aan, adviseren je om vooral je-zelf-te-zijn en over de nodige frustratiedrem pels te stappen en verzekeren je vervolgens onder begrij pend ge"hum" dat ze het wel kunnen invoelen, maar tege lijkertijd een stukje kritische vermaatschappelijking mis sen. Ze zijn na jouw probleem stelling natuurlijk sociaal ge noeg om vanuit hun akade- misch gevormde motivatie naar-de-ander-toe te gaan om op die manier jouw innerlijk kritisch onder de loep te ne men en je bewust te maken van een of ander onverwerkt trauma dat zich manifesteert in jouw anders-zijn. Na veel invoelen, duiden, ver werken en evalueren mag je meepraten en de welzijnsroom- klopper zelf hanteren. Sinds vorige week bestaan er in Soest geen afdelingen meer van de politieke partijen A.R.P., C.H.U. en K.V.P. Door het ondertekenen van het fusieprotocol zijn zij opgegaan in het CDA-Soest. Enige maanden geleden nog was er binnen de ARP-Soest verzet tegen het opgaan in het CDA. Er werden zelfs twee vergaderingen aan gewijd, welke beide resulteerden in het innemen van een afwachtend standpunt. Men wilde zich confirmeren aan de opvattingen van het landelijke partijbestuur. De bedenkingen bestaan, althans wat de ARP-Soest betreft, niet meer. In de praktijk van alle dag, en dan met name wat het raadswerk betreft, Is er al vele jaren sprake van een zeer nauw en optimaal samengaan. Voorzitter van het CDA-Soest is de heer ing. K. Buwalda; vice-voorzitter de heer E. Algra; secretaris de heer J. Schipper én penningmeester de heer C. van Rijthoven. KUflST- mflRKT ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG EXTRA ALLEEN DONDERDAG SUN-MAID ALLEEN DONDERDAG (Super kwaliteit) 10 KILO, nu ALLEEN DITWEEK-END KRAT 24 flessen nu slechts (Uniekaas) KILO, van 13.60 voor KILO van 8.50 voor 500 GRAM van 3.96 voor Zie onze advertentie (Afhaalprijs) AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering vM.f 20,75 Brandinboedelverzekering v.tt.f 1,75 Aansprak el ij khetdaverx. v.a. 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.B. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. ƒ61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/po stz eg eiver- zekering v.a- f 65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf ƒ15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. van ROUWEND AAL NBtf garantie Burg. Grothestr. lla Xtekj Soest-Tel. 02155-16467

Soester Courant | 1980 | | pagina 1