Arm uitsteken echt geen flauwe kul „Bonnen" worden niet voor niets uitgedeeld Filmagenda Amersfoort Agenda Soester Gemeenschap Raadslid Beijen te voorbarig Geparkeerde auto's beschadigd Inbraak opgelost Zaterdag- middagmuziek Tas met inhoud gestolen Beter voorkómen dan vóórkomen Strafmaatregelen Nonchalance 21 Soester Courant van woensdag 10 september 1980 21 praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Geen enkel mens lijkt precies op een ander. Moeder Natuur heeft zoveel variaties ontdekt op het thema "gezicht", dat zelfs tweelin gen nog uit elkaar te houden zijn al is het dan soms met moeite. Daaraan moest ik denken toen ik laatst zat te bladeren in het foto album van een vnend, die als amateurfotograaf nogal wat portret ten heeft gemaakt omdat - zoals hij zei - "het menselijk gezicht het mooiste foto-onderwerp is dat er bestaat". Een gezicht heeft altijd twee ogen, een neus en een mond, maar de fotograaf kan er, door de uitdrukking van het gezicht en de belichting, de gebruikte lens en het standpunt, van maken wat hij wil. De foto's, die hierboven zijn geplaatst, leveren daar het bewijs van. Een vrolijke Frans. Dat is ae indruk, die je krijgt van het kind op de eerste foto. Het is een zonder speciale voorzorgen genomen portret en dat past ook bij dit stralende kopje. Dat laatste kun je niet zeggen van de tweede foto: een ernstige knaap, die kennelijk het maken van dit portret als iets heel se rieus opvat. De derde foto is genomen met een be scheiden telelens, die voor het maken van een por tret erg geschikt is. Door het tegenlicht wordt het tere profiel van het meisje extra geaksentueerd. Wie het maken van dit soort foto's als een hobby wil gaan beoefenen, zal veel mogelijkheden ont dekken om goede resultaten te bereiken. Je kunt bepaalde kenmerken een extra aksent geven of juist wegwerken. "Toch" - zo zei mijn ervaren vriend "moet je oppassen met dat verdoezelen van minder mooie elementen. De kunst van het maken van een goed portret is vooral er voor te zorgen, dat het model niét poseert of een "zondags" ge zicht opzet, maar dat het op de foto komt precies zoals het is". „Flauwe kul, dat uitstekend van de arm of het inschakelen van de clignoteur als je van richting gaat veranderen; ze zien me ook zo wel". Dat denkt menige jongere die op de tweëwieler onderweg is naar school, werk, sportveld of discotheek. En dat je, voordat je dat armgebaar maakt of de clignoteur aanzet, éérst moet kijken of de weg wel vrij is, wordt helemaal overbodig gevonden. In zijn actie „Laat zien wat je wilt" maakt Veilig Verkeer Nederland jongelui in de leeftijd van 12 tot en met 20 jaar echter duidelijk, dat goed richting aangeven op fiets en brommer écht wel bijdraagt tot eigen en andermans veiligheid. Raadslid G. Bijen heeft naar de me ning van Burgemeester en wethouders wat al te snel conclusies getrokken uit het feit dat de gemeente Soest niet vertegenwoordigd was op een provin ciale hoorzitting over het vestigings beleid. Had de heer Beijen de verga dering van de commissie Ruimtelijke Ordening en Economische aangelegen heden, welke op 2 september gehouden werd, bezocht dan had hij direkt al antwoord gehad op zijn op 1 september schriftelijk ingediende vragen. En dan had het hele verhaal niet in de krant hoeven te staan. Het college schrijft de heer Beijen nu dat binnen het Gewest Eemland af gesproken werd de hoorzitting van de provincie niet bij te wonen „wegens tijdgebrek". Soest hield zich aan deze afspraak: Bunschoten woonde de hoor zitting wel bij. Overigens zegt het college zeker wel te zullen reageren op de conceptperio- dieke rapportage 1980 (van de provin cie) en dat de wijze waarop zal bespro ken worden in de vergadering van de commissie R.O. welke op 16 septem ber gehouden wordt. Dan zal ook aan de orde komen hoe het overleg met het Soester bedrijfsleven plaats moet vin den. „Wij verzoeken u", zo schrijft het college, „zoveel mogelijk tijdens de vergadering van de desbetreffende commissie deze vragen aan de orde te [laten] stellen en niet ongeveer gelijk tijdig daar buitenom schriftelijke vra gen te stellen". In de vergadering van 2 september stelde Beijen's fractiegenoot, me vrouw Korthuis ongeveer dezelfde vra gen en zij hoorde van wethouder Men- ne wat de heer Bijen nu schriftelijk is medegedeeld. Ook geparkeerde auto's worden soms aangereden en niet altijd is de dader zo flink om daar even melding van te maken. Zo vond mevrouw D. V. vrij dagavond op het parkeerterrein bij Honsbergen haar auto terug met wat deuken aan de linkerzijde van het voertuig. Op de Ossendamweg zag de heer B. zaterdagmorgen dat het portier van zijn auto flink ingedeukt was en op de Beukenlaan trof de politie zondag een personenauto aan met twee lekke ban den, krassen in het kofferdeksel en waarvan ook de benzinedop meege nomen was Met de aanhouding door de Baarnse politie van een Iraeliër is een in Soest gepleegde inbraak opgelost. De 23-ja- rige man doorzocht tijdens de vakantie van de bewoners een huis in Colenso. Hij nam nogal wat zilveren sieraden en horloges mee, alsmede diverse gouden ringen met stenen. In Baarn werd hij op heterdaad betrapt Zijn maat, die hij naar zijn zeggen in Londen ontmoet had, wist te ontkomen. Eerste punt waar het bij richtingver andering om draait, is: Éérst je ervan overtuigen dat je naar links of rechts kunt gaan zonder andere weggebrui kers in gevaar te brengen, in het Op het concert, dat zaterdag 13 sep tember a.s. in de Domkerk door de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy zal worden gegeven, zullen enkele com posities van Wolfgang Amadeus Mo- zart worden uitgevoerd. Het gaat hierbij om de volgende wer ken: Fluitconcert D dur en Kerksona- tes. Medewerking wordt verleend door Ingrid Deij, fluit en Jan Jansen, orgel. Het concert begint om 15.30 uur. De toegang is vrij; de opbrengst van de uitgangscollecte is bestemd voor de Kerkmuziek Domkerk. bijzonder bestuurders die achter je rijden. Stel je voor dat jij op je brommer achter een fietser zit. Plotse ling steekt deze z'n linkerarm uit, om op hetzelfde moment meteen linksaf te slaan, vlak voor jouw wielen. Je weet een botsing nog op het nippertje te voorkomen. Nu zal je begrijpen waar om je, als jij vóór iemand rijdt, eerst goed moet kijken, vooral naar achte ren, of je aan richtingverandering kunt beginnen. Duidelijk Punt twee: Tijdig en duidelijk het teken van richtingverandering geven. Dus steek je arm uit of zet, als je bromfiets ermee is uitgerust, de clig noteur aan, zodat het verkeer dat nog op flinke afstand van je is, kan zien wat je wilt. Derde punt: Bedenk dat je bij het afslaan naar rechts of naar links het tegemoetkomende verkeer of het ver keer dicht.achter je of naast je dat rechtdoor gaat, niet mag hinderen. Dit betekent dus ook dat je bij het afbuigen een rechtdoorgaande voetganger niet mag hinderen. Tijdig voorsorteren Punt vier: Als fietser en bromfietser mag je als je links wilt afslaan voorsor teren, maar je bent dat niet verplicht, tenzij op het wegdek door voorsor- teervakken met pijlen anders is aange geven. Als je wel voorsorteert, doe dat dan niet op het laatste moment en blijf ook niet in het midden van je weghelft, maar ga tijdig zoveel mogelijk tegen de wegas rijden. Als je niet voorsorteert, dan steek je het kruispunt rechtdoorgaande zo ver mogelijk over en geef je daarna tijdig en duidelijk aan dat je van plan bent van richting te veranderen. Echter niet eerder links afslaan dan nadat het rechtuitgaande verkeer op dezelfde weg je daartoe de gelegenheid geeft. Soms zal het dus nodig zijn even met je fiets of brommer te stoppen en te wachten totdat je linksaf kunt. Ruime bocht Over het bochtenwerk bij het links af slaan het volgende: Neem de bocht zodanig ruim, dat je op de rechterweg- helft uitkomt. Een bocht afsnijden mag dan de kortste weg opleveren, maar je loop wel het risico dat je wordt gecon fronteerd met een tegenligger die wat te veel links op zijn weghelft rijdt. Uit het hoofdenkamertje van een school aan de Smitsweg werd een tas met ondermeer twee portemonnees met totaal 110 gulden, een rijbewijs, het kentekenbewijs van een auto, een giro pasje, vier girobetaalkaarten en enige kascheques gestolen. Dit gebeurde maandag overdag. Van donderdag 11 september t/m woensdag 17 september 1980 GRAND 1: Tel. 033-14632. Richard Geere in AMERICAN GIGOLO 16 jr. Dagelijks: 13.45 -18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 -16.15 -18.45 - 21.30 uur GRAND 2: Malcolm Mc Dowell als CALIGULA strikt 18 jr. Dagelijks: 13.30 - 20.00 uur GRAND 3: Voor de liefhebbers nog eens het epos van Sergio Leone ONCE UPON A TIME IN THE WEST 12 jr., met de geweldige muziek van En- nioMorricone. Dagelijks: 13.45-20.15 uur GRAND 4: Schokkend en afgrijselijk ZOMBIES 16 jr. Dagelijks: 13.45 -18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 -16.00 -18.30 - 21.15 uur GRAND 5: Jerry Lewis in DE LINKS- HANDIGE UITZENDKRACHT a.1. Dagelijks: 13.45 -18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 -16.15 -18.45 - 21.30 uur CINEMA 1: Tel. 033-18900. Vanuit grot ten diep onder de zeespiegel vallen ze aan! DIEPZEEMONSTERS 16 jr. Dagelijks: 13.45 -18.45 - 21.30 uur Zondag: 13.45 -16.15 -18.45 - 21.30 uur CINEMA 2: Terence Hill en Bud Spencer TWEE DOOR HET DOLLE HEEN a.1. Dagelijks: 13.30 -18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 Zondag: 13.30 -16.00 -18.30 - 21.15 uur EURO: Tel. 033-33655. Clint Eastwood maakt zelf wel uit wat 'ie doet in BRON- CO BILLY a.1. Zaterdag en woensdag: 18.30 - 21.15 uur Zondag: 13.30 -16.00 -18.30 - 21.15 uur Overige dagen: 13.45 -18.30 - 21.15 uur EURO: KINDER VOORSTELLINGEN FEESTELIJKE REVUE VAN TE KENFILMSTERREN a.1. Zaterdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur. DUO 1: Tel. 033-16572. Ze was zo jong, maar niet tè jong SLAVES OF PLEA- SURE 18 jr. Dagelijks: 14.15 -19.15 - 21.30 uur. Zondag: 14.15 -16.30 -19.15 - 21.30 uur DUO 2: Clint Eastwoord in FOR A FEW DOLLARS MORE 12 jr. Dagelijks14.00 -19.00 - 21.15 uur Zondag: 14.00 -16.15 -19.00 - 21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 en 24.00 uur L'ACTE D'AMOUR 24.00 uur 18 jr. DUO 2: THE BOYS FROM BRAZIL Gregory Peck, James Mason, Lauren- ce Oüvierl6 jr. 23.45 uur 10 september: Iedere woensdagavond repetitieavond van het Chr. gemengd Julianakoor in het gebouw „Credo", Julianalaan te Soest van 20.00-22.00 uur. Opening Foto-tentoonstelling van Leo Mooyman door de sopraan Erica Ys- sel, begeleid door de pianiste Liesbeth Nanninga om 21.00 uur in de grote Ex positiezaal. Thema's: „tussen liefde en dood" en „water". Deze tentoonstel ling duurt tot 26 september, dagelijks geopend van 2-4 uur. Artishockgebouw, Steenhoffstraat te Soest. Vrouwencafé - Artishock. Vanaf 20.30 uur open in de Soos. Artishockgebouw, Steenhoffstraat te Soest. 11 september: Filmhuis Artishock met de film: Les Rendes-vous d'Anna, regie: Chantal Kerman, 122 min. lang, in kleur. Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, toegangsprijs: ƒ4.50, leden CJP en 65 ƒ3.50. Aanvang 21.00 uur. 11 september: Door de Ned. Ver. van Huisvrouwen georganiseerd een lezing met dia's van de Heer Schuil in de Rank te Soest, Soesterbergsestraat 18. Onderwerp van de lezing is: Tochten door bekend en onbekend Nederland. Aanvang 14.15 uur. 13 september: Groei en Bloei organiseert zaterdag morgen een excursie naar Hilversum met een bezoek aan de „Dr. Costerus Tuin" en het Pinetum Blijdenstein". Verzamelpunt: Bij de Rabobank op het Kerkplein, Soest om 10.00 uur of om 10.30 uur in Hilversum op het kruis punt v. d. Lindenlaan-Zonnenlaan. Inl. Mevr. J. M. Aten, tel. 12024. 13 september: Muziek in Artishock met Get Paraat, een folkgroep uit Limburg. Get Paraat speelt traditionele volksmuziek. Aan vang: 21.30 uur. Entree: ƒ6,-, leden enz. ƒ5,-. Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. 13 september: Kunstmarkt rondom het Artishockge bouw van 10 tot 5 uur met echte Kunst. Er is ook een Kinderkunstmarkt, 's morgens en 's middags gratis Kin derfilms in het Filmhuis, om 14.00 uur een Concert door de Muziekschool, om 15.00 uur een optreden van „De Nieuwe Komedie", drie exposities en terras. Steenhoffstraat 46 te Soest. 16 september: Door het C.P.S.-Centrum Psychosocia le Hulpverlening Soest worden met in gang van september weer gespreks groepen voor gescheiden mensen ge organiseerd, iedere dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest. Inl. 02155-21598 tussen 19.00 en 20.00 uur en op werkdagen van 9.00-17.00 uur aan het C.P.S. bureau te Soest. Van een medewerker) „....Waarbij u wordt opgeroepen te verschijnen voor ge noemd kantongerecht, teneinde te worden gehoord terzake van het door u gepleegde verkeersdelict..." Het aantal verkeersdelicten dat wordt gepleegd is onvoorstel baar. Jaarlijks worden meer dan twee en een half mUJoen verkeer sovertredingen geconstateerd. Van ruim anderhalf miljoen geval len wordt proces-verbaal opgemaakt, terwijl ongeveer een mihoen verkeerszondaars strafvervolging voorkomt door middel van een transactie met de politie. Daarnaast worden er meer dan twin tigduizend verkeers-mlsdryven berecht. De berechting van verkeerso- vertreders is zo omvangrijk ge- Veel auto's moeten wegens diver se gebreken uit het verkeer worden genomen. worden dat de officieren van justi tie als aangewezen vervolgings ambtenaren bij de kantongerech ten, de ook steeds ingewikkelder wordende materie, nauwelijks meer kunnen overzien en verwerken. VOORKÓMEN IS BETER DAN VÓÓRKOMEN! Daarom is ter ontlasting van hen een geheel nieuwe justitiële functie gecreëerd, namelijk die van ver keersschout, van wie er inmiddels enkelen hun werkzaamheden heb ben aangevangen. Een verkeers schout doet hetzelfde werk als een officier van justitie, maar bepaalt zich uitsluitend tot verkeersover tredingen. Als ambtenaar van het openbaar ministerie eist hij straf fen tegen verkeersovertreders, waarna de kantonrechter straft. Verkeersmisdrijven worden behan deld door de rechtbank. Aan de rechterlijke macht staan diverse strafmaatregelen ter be schikking, zoals geldboete, hechte nis, gevangenisstraf, verbeurdver klaring en ontzegging rijbevoegd heid. Van de transactie of zoge naamde „betaalde waarschuwin gen" is bekend dat daaraan jaar lijks voor ruim tien miljoen gulden wordt geïnd. De geverbaliseerde overtredingen leveren uiteraard enkele malen meer dat bedrag op. Ontelbare verkeersdelicten ko men echter nooit op papier en worden dus ook nooit gestraft. Elke weggebruiker met enige zelfkennis zal moeten erkennen dat er on schatbaar veel meer geld in de schatkist zou kunnen vloeien als elke gepleegde overtreding werd bestraft. Dat wil zeggen dat wan neer wij eens een enkele maal een „bon" krijgen wij dan niet bepaald hoeven te doen alsof dat zo ver schrikkelijk en onverdiend is. Ui teraard zit er een .jammer" in elke bekeuring, maar het is geen weg gegooid geld, want de Staat doet er zaken mee en voor de overtreder is het hopelijk leergeld. Overigens heeft elke weggebrui ker het in eigen hand dergelijke contacten met de politie en de jus titie te voorkomen. Wie zich vol gens de regels gedraagt en zorgt dat voertuig en papieren in orde zijn heeft niets te vrezen. Helaas nemen veel weggebruikers vaak deel aan het verkeer terwijl zij weten dat er iets niet in orde is met hun gedrag, hun conditie, hun voertuig of hun papieren, zonder daarin de nodige verbetering te brengen of de vereiste zelfcorrectie toe te passen. Het duidelijkste bewijs hiervan is een verkeerscontrole waarbij tweeduizend auto's werden gecon troleerd. Het resultaat daarvan was dat 17 auto's uit het verkeer moesten worden genomen wegens diverse gebreken. Acht bestuurders reden onder invloed van alcohol, 136 bestuurders konden geen rij bewijs tonen en 128 hadden het kentekenbewijs niet bij zich. Ze ventien bestuurders hadden geen geldig rijbewijs en evenzoveel hadden het kentekenbewijs van hun auto niet laten overschrijven. Meer dan 50 auto's hadden gladde ban den en van 33 auto's was de ver lichting niet in orde. Een met een gestolen auto vluchtende bestuur der onder invloed werd achterhaald en ingerekend. Deze feiten getuigen van een nonchalance die gewoon om be straffing vraagt, terwijl het alle maal voorkomen had kunnen wor den. Nu werd het in veel gevallen vóórkomen. En dat wordt het voor ieder die bewust aan het verkeer deelneemt terwijl dergelijke feiten aanwezig zijn. Hetzelfde geldt voor het maken van brokken door gok ken, voor fout parkeren en het in het algemeen veronachtzamen van de verkeersregels. Natuurlijk kan men zich in voorkomende gevallen eventueel van rechtsbijstand verzekeren, zelfs door middel van een rechtsbij- Regelmatig blykt tijdens alcohol controles dat tal van automobilisten onder invloed rijden. standverzekering. Een goede raadsman kan bij ernstige gevallen soms een heleboel verzachtende omstandigheden naar voren bren gen, maar hij kan onmogelijk de dingen die zwart zijn wit maken, zodat de afloop lang niet altijd het gewenste resultaat oplevert. Als u rijden moet drink dan niet. Als u gedronken hebt rijdt dan niet. Voorkom brokken door gok ken, want dat kan bij ernstige ge volgen een slepende en pijnlijke procedure worden. Als u weet dat de banden van uw voertuig een profieldiepte van maar 1 mm heb ben, laat ze dan vervangen door nieuwe. Als u weet dat uw papieren niet in orde zijn, maak ze dan in orde, en als u weet dat uw achter licht defect is, verhelp het dan! „Ik wist het niet" is maar zelden een echt excuus. We dienen ge woon te voorkomen door regelma tige controle en door een juist ge drag op basis van zelfdiscipline. Leer de regels van het verkeer en houdt u daaraan. Neem geen risi co's. Dat is niet alleen in het be lang van uw portemonnee, maar ook en vooral in het belang van de verkeersveiligheid, ter voorkoming van onnodig menselijk leed. Om meer dan een reden geldt: Voor kómen is beter dan vóórkomen. .L

Soester Courant | 1980 | | pagina 21