Door Soester vrijwilligers op te lossen Demonstratie diamantslijpen bij Sassoon Uw moderne vitrage is zó gevonden in onze, Wv'winkel Octar koopt u groei-bril jantl Inter nationale show Bruids- en Avondmode 3Ü@ J. P. de Bond Utrecht komt ontsmetten XJna giornata particolare Vervoerprobleem De Blauwe Vogel": Ruim 7600 gulden voor afscheidscadeau Explosieven bij grof huisvuil Kontaktavond oppascentrale gehandicapten Interieurverzorging Een bezoek aan de diamant-bewerkers 11 Soester Courant van woensdag 17 september 1980 11 m wm stósej» In de toekomstkan de gemeente bij het ontsmetten van woningen, zoals on langs nodig was naar aanleiding van het gebeurde in een flat aan de Weeg breestraat, gebruik maken van de Ontsmettingsdienst van de stad Utrecht. Verder wordt op dit moment een regeling opgesteld met betrekking tot de ontruiming van woningen in dergelijke gevallen, opdat de overlast voor omwonenden tot een minimum beperkt blijven. Filmhuis Artishock vertoon donder dag 18 september de film Una Gior nata Particolare. Regie: Ettore Scola met: Sophia Loren en Marcello Ma- stroianni. Een superieure film zonder enige in zinking, die veel verder gaat dan alleen een herinnering aan het Mussolini- fascisme, hoewel die tijd op zich uiterst geraffineerd wordt terugge roepen. Het is een portret van een "huisvrouw" die nota bene in een af faire met een homosexueel eindelijk ontdekt wat een vernederend bestaan ze tot nog toe leidde. Het is ook het portret van de, "outcast" voor wie geen plaats is in een "normale" maatschap pij. Een genuanceerde psychologische studie van menselijke verhoudingen die weliswaar onder bijzondere, dra matische omstandigheden zijn uitgete kend maar nergens hun geloofwaardig heid verliezen. Toegangsprijzen 4,50, leden, CJP en 65+ 3.50. Aanvang 21.00 uur. Voor dit werk heeft De Blauwe Vogel vrijwilligsters nodig De leiding van het dagverblijf voor meervoudig gehandicapte kinderen, „De Blauwe Vogel", aan de Bosstraat, heeft een vervoersprobleempje dat door een aantal Soester vrijwilligers op te lossen moet zijn. Het gaat om de begeleiding van hooguit vier kinderen, die met taxi's van Soest naar hun ouderlijke woning teruggebracht moeten worden. Het zijn dagelijkse ritten, vijf dagen per week, iedere middag tussen drie en half vijf: drie uur vertrek Bosstraat; half vijf terugkomst Bosstraat. In principe gaat het op dit moment slechts om acht begeieiders/sters: vier plus vier reserves, maar met méér aanmeldingen is de leiding van „De Blauwe Vogel" zeker gebaat. Voor iedere gemaakte rit krijgt de begeleider/ster een aardige financiële tegemoetkoming. Dagverblijf „De Blauwe Vogel" is een instelling waar meervoudig gehandi capte kinderen dagelijks enige uren opgevangen worden. „Meervoudig" wil zeggen: zowel geestelijke als licha melijk gehandicapt, waarbij soms ook een gehoorstoornis of slechtziendheid kan voorkomen. Dagelijks worden in totaal 43 kinderen in de leeftijd van vier tot vijftien jaar, 's morgens door de groepsleiding met grote speciale taxi's opgehaald in hun woonplaatsen. Die zijn gelegen in een straal van ongeveer 25 kilometer rond Soest: van Huizen tot Nijkerk en van Nieuwegein tot Doorn en Barneveld. Voor het terugbrengen, 's middags, is begeleiding nodig. De taxichauffeur kan daar niet mee belast worden want het is zijn taak de auto veilig door het verkeer te loodsen. Ook de groeps leiding kan er, reëel gezien, geen tijd in steken, omdat anders het noodzake lijke teamoverleg, de werkbesprekin gen, door in het gedrang komen. Het team, waartoe ook behoren een orthopedagoog, een fysiotherapeute, een ergo therapeute, een muziekthera- peute en een logopediste, werkt de hele dag met de kinderen. Werkbesprekin gen kunnen pas plaatsvinden als de kinderen niet meer in het dagverblijf aanwezig zijn. Deze besprekingen zijn uiteraard noodzakelijk om een goede werkwijze (met de kinderen) te verze keren. Het is de tijd voor rapportage, voorbereidingen voor de volgende dag e.d. Vrijwilligers Voor het naar huis brengen van de kinderen doet men een beroep op dames zowel als heren, vanaf 18 jaar, die 's middags anderhalf uur tijd beschikbaar hebben om de kinderen bij hun ouders af te leveren. Deze vrijwil liger wordt iedere dag om drie uur bij „De Blauwe Vogel" verwacht. Daar zorgt hij er dan voor dat de spullen van de kinderen in de auto komen, waarna de kinderen in de taxi geholpen wor den. Grotere c.q. zwaardere kinderen worden met een rolstoel naar de taxi gereden en de rolstoelen gaan mee in de taxi. De groepsleiding vertelt aan de bege leider/ster of er die dag nog wat bijzonders met het kind gebeurd is en ook wat het kind heeft gedaan. Infor matie die van belang kan zijn voor het gedrag van het kind tijdens de rit naar huis en die mogelijk ook nuttig is om door te geven aan de ouders bij thuis komst. Tijdens de rit, die om ongeveer kwart over drie begint, rrioet op de kinderen gelet worden en kan men hen zo nodig afleiding geven. Veelal vermaken de kinderen zich gedurende de rit prima; het autorijden wordt door hen door gaans als heel prettig ervaren. Som mige kinderen genieten extra als men tegen hen praat of een liedje met ze zingt. Aan de ouders vertelt men hoe de rit verlopen is en geeft men de eigendom men van het kind, die men vanuit Soest mee gekregen heeft, af. Als alle vier kinderen zijn thuisgebracht, rijdt de taxi terug naar Soest, waar men rond half vijf arriveert. De begeleiders brengen steeds dezelf de kinderen naar huis. Veel kinderen herkennen dan ook hun "Begeleider/ sters als hij binnenkomt, want ook voor deze kinderen is naar huis gaan altijd weer plezierig. Een aantal kinderen is epileptisch, maar door goede medicijnen, krijgen ze maar weinig aanvallen. .Tijdens de rit moet daar uiteraard wel op gelet worden en wanneer er toch een aanval is geweest, moet het doorgegeven worden aan de ouders en leidster van de groep waar het kind jn zit. Tijdens de rit in de taxi is de begeleider/ster verzekerd. Informatie Belangstellenden voor deze nuttige, noodzakelijke maar ook dankbare taak, moeten contact opnemen met het dagverblijf dat telefonisch bereikbaar is onder nummer (02155) 22284. Het is wel zo dat van deze vrijwilliger verwacht wordt dat hij begrip op brengt voor de kinderen die aan zijn zorgen worden toevertrouwd. Men moet ook de verantwoording op zich durven nemen. Op de aanmelding volgt een gesprekje met de leiding en krijgt men de gele genheid de kinderen in het dagverblijf bezig tè zien. Daarna worden er enkele (twee) ritten gemaakt (twee dagen) met één van de leden van het team. Daarna volgt de eindbeslissing (we derzijds van team en vrijwilliger/ster) of deze dagelijks terugkerende taak wordt aanvaard. Het dagverblijf is 's zomers drie weken gesloten en ook dicht tussen Kerst en Nieuwjaar. 24 september, extra middagshow, 15.00 uur HOF VAN HOLLAND HILVERSUM SPOSfi BELLfi Foto: Goos van der Wilt BESTELAUTO HUREN? KONINGSWEG K» SOEST De aktie „Bank van de Buren", het afscheidsgeschenk van de inwoners van Soest aan Prinses Juliana heeft in totaal 7663,30 opgebracht. Officieel is de aktie nu afgesloten, al blijft het speciale banknummer 35.99.03.940 bij de Rabobank Soest nog wel even be schikbaar. Giften blijven welkom. Van het geld wordt een rustieke bank aan geschaft die een plaats zal krijgen in de omgeving van de Soester ingang van Paleis Soestdijk. Vorige week woensdag werd door per soneel van de gemeente reiniging bij het maandelijkse ophalen van grof huisvuil twee koffers met explosieve stoffen aangetroffen. Zij stonden ge lukkig naast het „aanbod", waardoor de spullen opgemerkt werden. Het ene was, volgens de experts van de Explosieven Opruimingsdienst te Cu- lemborg een imitatie anti-drukmijn en het ander een soort projektiel, dat bij het afvuren van een kanon een ver vaarlijke knal geeft. Beide dingen worden gebruikt uit zuinigheidsover wegingen om munitie te sparen, maar de lawaai-werkelijkheid zo dicht moge lijk te benaderen. In handen van ondeskundigen zijn ze echter zeer gevaarlijk en bij explosie zou ernstig lichamelijk letsel het ge volg kunnen zijn. Op 29 september a.s. zal er in het scholencomplex "de Vosheuvel" aan de Heiligenbergerweg 185 te Amers foort een kontaktavond worden ge houden, voor vrijwilligers, met de werkgroep "Oppascentrale voor ge handicapten", afdeling Amersfoort en omstreken. Op deze avond zal er gelegenheid zijn ervaringen uit te wisselen. De werk groep zal verslag uitbrengen van haar werkzaamheden, terwijl de heer K. Hartsuyker, hoofd van het dagverblijf voor oudere geestelijk gehandicapten "de Punt" te Amersfoort een inleiding zal houden. De avond begint om 20.00 uur en zal duren tot circa 22.00 uur. Mocht U be langstelling hebben om U als vrijwil liger aan te melden (vooral in Soest zijn er nog vrijwilligers nodig), dan bent U welkom. Voor informatie kan men bellen mevrouw Elly Blitz, tel. 02155-13522 of mevrouw Truus van Lier, tel. 033-31100. Bij de juwelier? Of bij de expert: de diamantair? Waar u de steen tot nu toe gekocht hebt maakt niet uit. U mag hem altijd bij mij inruilen. Al kocht U hem tien jaar geleden. Wij zullen hem graag voor u beoordelen. Het is ons vak. Daarom hebben wij ook toegang tot alle diamantbeurzen ter wereld. Briljant: wij zijn er dagelijks intensief mee bezig. Reserveringen bij onze zaak Stationsstraat 42, Hilversum, hoek Groest (bij de markt). Kaarten ook tel. 035 - 1 50 55 Het slijpen van de facetten bij een dia mant Onze Vitrazette-standaards laten u ook alle mogelijke moderne vitrage zien. Nog nooit was het zoeken zó leuk en zó gemakkelijk! Laanstraat 37 - Soest - Telefoon 13284 Hebt U weieens een diamant geslepen? Zou U het durven? Een echte diamant van vele duizenden guldens? Heel misschien behoort U tot de gelukkigen, want Aaron Sassoon diamantairs geven tijdens de Oostenrijkse week in Baarn, op 25 september een demonstratie diamant-slijpen. Uniek voor Soest en omgeving! Uniek is ook dat sommigen uit het publiek de kans krijgen om zelf eens een po ging tot diamant-slijpen te wagen! Ook U kunt één van hen zijn. Hebt U enig idee waarmee U het steentje zou kunnen slijpen? Met staal? Ijzer? Graniet? De diamant zal er weinig door veranderen. Het is alsof U hem kietelt. Diamant is immers de hardste stof op aarde. Al gebruikt U schuurpapier, de diamant laat zich niet zo eenvoudig bedwingen. Er is in feite maar één stof waarmee diamant te slijpen is. Een stof die hard genoeg is. Enig idee? Inderdaad, het is het diamant zelf. Ja, diamant kan alleen door diamant geslepen worden! Ongetwijfeld hebt ook U zich wel eens verbaasd over de glans en schittering van een briljant en hebt U zich afge vraagd wat het geheim is van zijn' vurige lichtspel. Welnu, diamanten worden niet met zo'n prachtig lichtspel "geboren". Wanneer een diamant ge vonden wordt glanst hij vaak niet eens. U zou hem waarschijnlijk helemaal niet opmerken. De eigenlijke waarde en schittering van diamanten is aan het werk van geduldige vakmensen te danken. Mannen die vaak vele maan den of zelfs jaren besteden aan zagen, snijden en slijpen. Ja, er zijn ten min ste drie specialisten nodig voor één diamant. (Denkt U overigens niet dat elke ruwe diamant geschikt is om een "sier"diamant van te maken. Dit is slechts met 200/ het geval. De overige stenen worden gebruikt voor indus triële toepassingen Ik nodig U graag uit om eens een be zoekje bij deze drie specialisten te brengen en ik hoop dat Uw waarde ring voor het wonderlijke steentje sterk zal toenemen. Wij stappen eerst eens bij de "zager" binnen. Het eerste dat wij hem zien doen is de steen on derzoeken op zuiverheid (helderheid). Net als de diamantair gebruikt hij een loep die de steen zonder enige ver tekening vergroot. Elke afwijking, hoe gering ook, wil hij eerst nauwkeurig vaststellen en ik verzeker U dat dit, zeker bij ruwe stenen, geen gemakke lijke zaak is. Omdat onzuiverheden, bijvoorbeeld stukjes van andere ge steenten, barstjes, gasbelletjes, het lichtspel van de uiteindelijke briljant zullen beïnvloeden, zal hij proberen de steen zo te zagen dat er geen, of zo min mogelijk onzuiverheden in blijven. De diamanttekenaar tekent nu met Oostindische inkt een lijn op de steen en het is de taak van de zager deze lijn heel nauwkeurig te volgen. Ook de kleur wordt door hem beoor deeld. Een lichte verkleuring op één of andere belangrijke plaats zou de waarde van de steen belangrijk kunnen verminderen. Maar laten wij nu eens naar het zagen zelf gaan kijken. De zaag is eenvoudig een metalen schijf, ongeveer net zo geplaatst als een draai tafel van een grammofoon, en zo dun als papier. De zaag heeft een snel heid van 5000 tot 9000 toeren per mi nuut. De diamant wordt zodanig vast geklemd dat hij tegen de rand van de schijf rust. Maar hoe kan deze dunne metalen schijf door het hardste mine raal ter wereld heen snijden? Het is immers veel waarschijnlijker dat de diamant het relatief zachte metaal zal afslijpen! Het geheim zit hem in de diamant-pasta - een mengsel van di amantpoeder en olijfolie. Het Is dus in werkelijkheid het diamantpoeder dat door het kristal heen snijdt. Ja, dia mant kan alleen door diamant worden gesneden! Er doemen bij het zagen, evenals bij andere bewerkingen van diamant, allerlei gevaren op. Gevaren die een zeer waardevolle steen tot bijna waardeloos kunnen maken. Soms heeft een diamant bijvoorbeeld ook een gasbel van sterk samengeperst gas binnenin zich, die waarschijnlijk ge vormd is toen het diamant diep in de aarde geformeerd werd. De bel kan volkomen onzichtbaar zijn. Wanneer ze echter maar even door de zaag wordt aangeraakt kan de hele diamant in kleine scherfjes uitéén spatten. De tijdsduur van het doorzagen is af hankelijk van de grootte en de struc tuur van de steen en kan variëren van een uur tot enkele dagen. De snijder aan het werk Wanneer de zager zijn werk gedaan heeft, dat wil zeggen, de ruwe dia mant ongeveer in het midden doorge zaagd heeft, wat voor vorm heeft de vlakke basis van de steen die dan overblijft? Vierkant. Maar de afge werkte diamant die als "briljant" ge slepen wordt moet rond zijn. De taak van de snijder is dus de hoeken af te snijden. Maar hoe? Opnieuw wordt de diamant met diamant geslepen. Alleen wordt nu de ene steen tegen de andere gehouden, i.p.v. de pasta van diamantpoeder die door de zager wordt gebruikt. En hoe nauwkeurig luistert het werk van de snijder! Hij moet de diamant heel licht en nauw keurig aanraken, want veel stenen kunnen een barst hebben die aan de buitenkant niet te zien is. Zou de snijder de steen te hard aanraken, dan kan de barst door de hele steen heen schieten en hem bederven. De slijper legt de laatste hand Zelfs als de snijder klaar is met zijn werk, geeft de steen nog lang niet de prachtige flonkering te zien die het eindprodukt heeft. Er is* nog één be langrijke bewerking: het slijpen. In de diamantbewerking is slijpen in werke- Aaron Sassoon diamantairs heeft nog iets speciaals tijdens de Oostenrijkse week. Ieder een die in die week een sieraad met diamant (briljant) koopt krijgt 10% korting! ,Een extra rede dus om eens bij Aarón Sas soon diamantairs te gaan kij ken. De aanbieding geldt zowel in Soest als in Baarn. lijkheid het afslijpen van één vlakje per keer, om een aantal facetten, of kleine gladde vlakjes, op de huid van de steen aan te brengen. De luister van de diamant ligt inderdaad in het aantal facetten dat er op deskundige wijze op geslepen wordt - facetten die op zo'n betoverende wijze het licht weerkaatsen dat ze opvangen. Elke ronde, in briljantvorm geslepen dia- Vier stadia van het "briljant"-slijpsel Wanneer een briljant in exacte verhoudingen is geslepen, ontsnapt er geen licht aan de onderzijde. Al 't licht wordt gereflecteerd en komt aan de bovenkant iveer mar buiten mant, heeft in totaal 58 facetten. Dit slijpen vereist groot vakmanschap en niet-verflauwde concentratie. Bij een perfect geslepen steen zijn dezelfde fa cetten van gelijke grote, de collet (onderkant van de steen) ligt precies in het midden, de tafel (platte boven kant) heeft exacte afmetingen en ligt evenwijdig aan de rondiet (breedste deel van de steen) en de facetten aan de boven-en onderzijden van de ron- dist sluiten nauwkeurig op elkaar aan. Pas wanneer de steen zo nauwkeurig geslepen is, zal het licht dat op de steen valt volledig worden weerkaatst. De slijper heeft om dit te kunnen be reiken eveneens een draaiende me talen plaat die 3000 toeren per minuut maakt. Ook deze plaat is gewoonlijk ingesmeerd met diamantpoeder. Als de plaat draait, drukt de slijper, die de diamant in een klem heeft geplaatst, de steen op de plaat en slijpt zo het ene facet na het andere. Dit is alle maal heel eenvoudig gesteld, maar er is een enorm geduld en vakmanschap voor nodig. Als U een briljant hebt, moet U elk vlakje maar eens goed be kijken en Uw bewondering voor de slijper zal ongetwijfeld toenemen. Een schitterende steen Nu de drie handwerkslieden hun krachtsinspanningen om de steen ge reed te krijgen gebundeld hebben, moet er nog een laatste stap worden gedaan: De steen moet schoonge maakt worden. En, U zult het vreemd vinden, dit wordt gedaan door hem in een mengsel van salpeterzuur en zwavelzuur te kokenEen duidelijk be wijs van de alles trotserende duur zaamheid van de diamant. Kijkt U nu eens naar de overweldi gende kleurenpracht die als het ware uit het hart van de steen te voorschijn springt. U ziet dat een volmaakt ge slepen steen het licht dat er aan de bovenkant invalt, opvangt, vervolgens wordt het opgevangen licht naar ge lang van de hoek waaronder het in valt, gebroken of omgebogen. En als het in het juweel onbuigt, valt het uit één in alle kleurschakeringen van de regenboog. Deze prachtige kleuren worden dan binnenin de diamant weer kaatst van facet tot facet en springen uiteindelijk via één van de facetten, de tafel, weer naar buiten. Ja, diamant is de edelste der edel stenen. En ik hoop dat dit korte be zoekje aan de diamantbewerkers Uw waardering ervoor heeft vergroot. AARON SASSOON Diamantair

Soester Courant | 1980 | | pagina 11