Speeltuin onmisbaar In papieren rompslomp kan 2Yz miljard bezuinigd worden 8.50 4.25 1.75 Eerste basketbal competitie-weekend Jeugdcrossers niet eens met de gemeente Overhees 2: Er is verschil! Commercie, dat mag best Hannes v.d. Neng Cursus Soester vrouwen Satelliet T. V. Speeltuin Crossterrein Vredesweek 1980 «JÜL PIETER BOR'S KAASHUIS Belegen kaas Crocottes Paturain PIETER BOR'S KAASHUIS i Topman NEC Soest doet beroep op van Aardenne Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool 15 Soester Courant van woensdag 17 september 1980 15 Meningen van lezers Geachte redactie. Beleefd verzoek ik U deze ingezonden brief te plaatsen. Zondagmiddag 7 september in de Jo- hannes Poststraat hevig remmen, een paar harde klappen, motor tegen auto. Na de eerste verlammende schrik naar buiten rennen om te kijken of het slachtoffer gewond is. Dat bleek nogal mee te vallen. Op een paar lelijke schaafwonden na was de jongeman (gelukkig) nog intact. Ik gaf mijn zoon opdracht de EHBO- doos te halen met de bedoeling de schaafwonden te bedekken met steriel gaas, in afwachting van de ambulance. Wie schetst echter mijn verbazing toen een dame die bij het slachtoffer zat een verbanddoos liet aanrukken, daar uit een stevige pluk watten nam, deze doordrenkte met een of ander ontsmet tingsmiddel en daarmee verwoed de wonden ging schoonboenen. Op mijn opomerking dat ze de won den niet mocht aanraken en zeer zeker niet met een pluk watten, reageerde ze met de woorden ,,ik ben verpleegster geweest"! Ook op verontwaardigde reakties uit het publiek reageerde deze dame met dezelfde woorden. Het slachtoffer zat intussen hulpeloos van de één naar de einder te kijken. Ik ben maar weg gegaan, want het is zeker niet bevorderlijk in het bijzijn van het slachtoffer te ruzieën over de behandelingsmethode die hij moest on dergaan. Geachte mevrouw, U zal best een voortreffelijke verpleegster geweest zijn. Juist daarom had U moeten we ten dat een verkeersslachtoffer niet hetzelfde is als een patiënt in het ziekenhuis, die door de arts behandeld is en door U verder verzorgd mag worden. Als er geen levensgevaar aan wezig is, verstikking, slagaderlijke bloedingen etc., kunt U alleen helpen door de wonden steriel af te dekken door middel van steriel gaas, snel- verband of een drukverband bij ern stige bloedingen. Nooit zelf gaan dok teren (infectiegevaar) al is dat nog zo interessant. De artsen, die de EHBO-posten in de ziekenhuizen be mannen moeten een slachtoffer direct kunnen behandelen en zijn niet zo enthousiast over reeds ontsmette en kunstig verbonden schaafwonden. Al leenzij zijn de deskundigen. Mijn advies aan U is, ga een EHBO- cursus volgen, dan leert U wat wel en niet verantwoord is. H. W. RIEFF Johannes Poststraat 57, Soest. Er zijn van die momenten in dit leven, waarop ik denk dat ik gek word. Ik denk daar dan meteen bij,dat zal wel aan mij liggen", maar ik heb ontdekt dat dat toch niet zo is, want als ik de zaken kalm op een rijtje zet blijkt dat er een ander niet goed geworden moet zijn. Met die ander bedoel ik dan de man of de vrouw, die het verslag heeft geschreven over de braderie in Hartje Zuid. Beste Schrijverd, mag ik u er beleefd op attent maken, dat het woord „braderie" niets anders betekent dan „je handel verkopen op straat?" Dat mag u dan van mijn part „commercie" noemen. Dat is het ook! En commercie is geen vies woord, weet u dat? Het betekent voor een heleboel menseif- en er zijn er vandaag de dag in de middenstand nogal wat die er flink moeite mee hebben om een redelijk belegde boterham te realiseren - kei hard werken. Het betekent ook: krea- tief blijven denken op welke eerlijke manier je je waar aan de man kunt brengen. Blijven zoeken naar gaten in de markt, alert reageren op behoeften, die bij je consument bestaan. Eruit halen, wat erin zit, beste Schrijverd. En een braderie is een perfekt instru ment. Met je handel naar buiten ko men, die zaak aankleden met gezellige kermisachtige toestanden. Zorgen dat er leven in de brouwerij komt. Maken dat je vooraan staat als er wat te verkopen valt. Op een legale, openlijke wijze. Niemand wordt verplicht om ook maar iets te doen waar hij of zij geen zin in heeft. En, beste meneer van de krant, dat is prima gelukt. Veel mensen hebben een dolplezierige avond gehad, zowel voor als achter de kramen. Er is geen wanklank gehoord, er is geen enkele onregelmatigheid gesignaleerd. Iedereen heeft volop ge noten van een feest dat er wezen mocht. Dat ervan getuigde dat je commercie op een lollige manier in een kermisachtig jasje kunt steken. Dat een braderie, op een goede manier in elkaar geknutseld, een uitstekende weg is om je spullen te verkopen. Dat mag best. Dat heet commercie, ja. Diezelfde commercie zorgde er ook voor dat tal van verenigingen en clubs de kans kregen om te laten zien wie en wat ze waren. Ze konden propageren, zij konden leden werven. Commercie en niet-commercie gingen hand in hand. Als dat van u meneer, niet meer mag en als ik dan in uw krant, die ook de mijne is, lees hoe u daar over denkt, dan begin ik aan mijzelf te twijfelen. Maar dat hoeft niet, want er is zélfs een geval - en dat las ik in diezelfde editie - waar op een mini-markt om welke dwaze reden dan ook, helemaal niets verkocht mocht worden. Nou ja. Over de gift van 250,- aan de Savornin Lohmannschool zullen we maar zwij gen, dat vond u ook al niet te best. Uw vondst „Hapje-Zuid" geeft enig ver trouwen voor de toekomst, maar u moet wel echt ophouden met de heer Uiterwijk, Chris voor zijn vrienden, en vijanden, een Wilgenknotkabouter te blijven noemen. Dat alles rondom een gebeuren dat werd georganiseerd door een commercieel winkelcentrum, dat er geen enkele behoefte aan heeft zich te manifesteren als een liefdadigheids vereniging. J. OLTHUIS Mede-organisator van de braderie in Hartje-Zuid. Naschrift redactie: Chris stelt prijs op deze titel. Een heel fijn verhaal over al de Herbergen in Soest, die verdwenen zijn maar hij is een heel oud Soester café vergeten en dat was Geurtje Sukkel aan de Laanstraat. Daar is wel wat te doen geweest voor de" oude Soesters, als dit even medegedeeld kan worden is hij weer helemaal bij. Hartelijk dank voor de plaatsing. Mevr. v. Asselt De Soester Vrouwenraad start in sa menwerking met de gemeente een cur sus Ruimtelijke Ordening en Inspraak. Alle Soester vrouwen worden uitge nodigd om deze cursus te volgen, om dat juist zij, veel met woning en wo- ninggebied te maken hebben. De cur sus is op de praktijk gericht en wordt verzorgd door twee mensen van de gemeente, te weten de heer Huls bergen en de heer van Os. U zult tevens kennis maken met het nieuwe diaklankbeeld van de gemeente Soest, over bestemmingsplannen, platte gronden en hoe veranderingen en ver nieuwing tot stand gebracht worden. De kosten van de cursus bedragen 15,- inclusief koffie en uitgebreid lesmateriaal. De dagen dat de cursus wordt gegeven zijn achtereenvolgens op woensdag 8 oktober, 15 oktober, 29 oktober, 5 november en 12 november 1980, van 09.00 uur tot 11.30 uur, in de BORG. Opgave voor deze cursus bij mevr. R.Adams, Betje Wolfflaan 47 Soest, tel. 18746. Naar aanleiding van Uw uitstekende artikel betreffende "Satelliettelevisie voor iedereen" in Uw uitgave d.d. 10 september j.1. ontbreken m.i. twee be langrijke punten. Eén algemeen punt en ten tweede, wat wordt satelliet TV voor de Soester bevolking. Uit Uw ar tikel krijgt men de indruk, dat als de satelliet TV daar is, ook iedereen aan zo'n Paraboolantenne vastzit, als men meerdere kanalen wit ontvangen, wat thans nog niet het geval is. Men zou er niet aan moeten denken dat alle tuinen, balcons, en neem b.v. de flats in het Soesterveen ontsierd zouden worden door het plaatsen van anten- ne's aan balkons of waar ook om sig nalen uit de ruimte te ontvangen. Gaarne zou ik hierbij het volgende wil len aanvullen. Het overgrote deel binnen de Ge meente Soest is/of wordt straks op het CAI aangesloten (kabeltelevisie). Een groot voordeel omdat men praktisch storingvrij T.V.-beelden kan ontvan gen. Storingen kunnen zich altijd voor doen, maar in de meeste gevallen ligt dit dan buiten de CAI, denk aan atmos ferische storingen etc. De ontvangst is thans 6 kanalen, en als men straks TV per satelliet kan ontvangen in Ne derland (Direct-Home-T.V-Broad- casting) dan behoeft die bewoner die aangesloten is op het CAI zich geen parabool-antenne aan te schaffen, aan gezien het heel eenvoudig is, naast de reeds bestaande TV-Radio antenne op het hoogste punt in Soest, één Pa rabool te plaatsen en men beschikt van de ene op de andere dag over meerdere kanalen. Of deze bovenge noemde schets uitgevoerd wordt, ligt uiteraard buiten mijn competentie, aangezien dit een zaak is van de Ge meente, en wellicht op de behoefte van de inwoners van Soest. Het Soester kabelnet is voor uitbreiding van TV- kanalen voorzien. Ik heb met boven staande de indruk weg willen nemen, dat iedere T.V. bezitter een Parabool antenne moet aan schaffen, want er liggen andere mogelijkheden. Het tweede punt, dat onvolledig is, en juist zo aardig en interresant is: de Geostationaire-satelliet, die stil staat aan één punt aan de hemel. Hij staat stil, ten opzichte van ons tenminste, (citeer)Maar hoe komt het dat hij daar stil staat en toch een snelheid heeft van 3 km per sekonde? In de begin-periode van de Ruimte vaart werden satellieten in een baan gebracht, met één groot nadeel; ze be wogen zich ten opzichte van de aarde. Beschreven dus een baan, met steeds een ander punt boven de aarde. Voor communicatiesatellieten zeer nadelig. Geleerden hadden berekend dat het mogelijk moest zijn dat een satelliet op een zodanige hoogte gebracht kon worden, en dan precies boven de eve naar, in een z.g. equatoriale baan, die 0 graden bedraagt, op een hoogte van bijna 36.000 km van het aardoppervlak, de omlooptijd van die satelliet/kunst maan precies 24 uur zou zijn. Dus is een satelliet eenmaal gelanceerd op de genoemde hoogte met een inclinatie (helling) van 0 graden, dat loopt deze gelijk of stationair met de rotatie van de aarde, aangezien onze aarde ook in 24 uur om haar as draait. Als we de satelliet zouden kunnen zien, dan hangt deze inderdaad ten opzichte van ons aan één punt aan de hemel. Daardoor de naam geo-stationaire baan- of satel liet. Om iets verder te gaan; indien sa tellieten niet precies een cirkelvormige baan beschrijven en een inclinatie be zitten ongelijk aan 0, maar toch een omloopbaan van 24 uur bezitten, dan hebben we te maken met geo-syn- chroon-satellieten. De geo-stationaire satellietbaan wordt niet alleen gebruikt door communi catiesatellieten, maar ook door weer- satellieten, o.a. de Europese weer- satelliet "METEOSAT" van de Euro- pean Space Agency, waarvan het be kende ESTEC in Noordwijk een vesti ging is. Deze 2 punten waren voor mij aanleiding, op Uw goede artikel overigens, meer duidelijkheid te ge ven. Wellicht is het zinvol er in een volgende uitgave even op terug te komen c.q. aan te vullen. D.V. WEERDEN Lid Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart International Astronau- tical Federation. Varenstraat 234, Soest. Het bestuur van de Jeugd Motor Cross Club Soest (J.M.C.C.) verweert zich heftig tegen de opvatting dat in de buurt van de crossbaan aan de Koningsweg het leven zo langzamerhand vanwege het lawaai, onmogelijk geworden is. Het is zwaar overtrokken en het bestuur hoopt dat de zogenaamde overlast, "door ons geproduceerd, nog lang mag duren, want dan weten wij dat een ge zonde ideologische club nog bestaat", aldus het bestuur. De felle reactie komt op een artikel in Het andwoord van de gemeente kwam onze krant van vorige week, waarin de gemeente (naar aanleiding van ont vangen klachten) zich op het stand punt stelt dat het aan de club voor één proefjaar ter beschikking gestelde terrein, slechts gebruikt mag worden voor bromfietsen met een cilinderin houd van 49 cc. Het gemeentebestuur zegt daar niet van af te willen wijken en derhalve ook niet aan het verzoek van de JMCC zal voldoen om op het terrein ook te mogen rijden met mo tortjes met grotere inhoud. In dat verband spreekt het bestuur van de JMCC over een inhoud van 80 cc. Het verzoek werd 30 mei bij het ge meentebestuur ingediend en in af wachting van een beslissing, werd er voorlopig wel op dergelijke zwaardere motoren geoefend. Naar aanleiding van Uw artikel over de speeltuin aan de Gemshoorn en de Kornet moet het mij van het hart dat deze bewoners nog stukken beter be deeld zijn ais de bewoners van de Ba zuin 2 t/m 12. Achter deze woningen ligt ook een speeltuin, maar dan slechts 1,50 meter van de achtertuinen, welke op het Z.W. liggen. Dat is dus 's zomers heerlijk van je duur betaalde tuintje genieten met in je nek de speeltuin, waar behalve kleine kinde ren, ook scholieren van de R.K.Mavo zich in de pauze komen vermaken. Als extraatje krijgen wij in de toe komst de Di Lassostraat als door gaande weg langs onze woningen. Wat zullen wij daar van onze door de ge meente voorspelde rust genieten. Het derde genot wat wij hebben is bijna constant water onder onze wo ningen, waar de gemeente naar zeggen al enige tijd mee bezig is, heerlijk zo'n vochtige woning, lekker muf en van die mooie groene schimmels. Als de bewoners van de Gemshoorn en Kornet met de gedachte leven dat de gemeente begrip zal tonen, moet ik ze uit ervaring mededelen, dat dit zeer waarschijnlijk een teleurstelling zal worden. De bewoners van de Bazuin en Cim baal hebben in het voorjaar 1979 n.1. ook een poging gedaan iets te bereiken d.m.v. een brief' met 27*' handteke ningen, maar het resultaat was "be droevend. Volgens een schrijven van de gemeente Soest hadden de bewoners inspraak in de indeling en het gebruik van de groenstrook, de speeltuin bleef dus. Een hinderlijke schommel zou vervangen worden door een wip. De ruimte tussen de tuinen en speel plaats zou vergroot worden en voorzien van stevige beplanting. De schelpen paden zouden worden verbeterd. Maar helaas, er is bijzonder weinig van te recht gekomen, de schommel is ver vangen, de ruimte tussen de speel plaats en de tuinen is met plm. 50 cm. vergroot. Wat de stevige be planting betreft, die bestaat uit een stelletje dooie takken, want in zo'n vieze natte tuin kan niets leven, ook in onze tuinen niet, alles rot gewoon weg. Heerlijk, dat wonen in Soest, na al die mooie voorspellingen. Jammer, dat je er voor 10 jaar aan vastzit. G.STIGTER Bazuin 6, Soest. op 5 september binnen en "vanaf dat moment is er met deze motoren niet meer op onze baan gereden", aldus het bestuur. De klacht van de gemeente dat de club niet strikt de hand houdt aan de leeftijdsgrens (8 tot 18 jaar) wordt door de bestuurders van de hand ge wezen. Er is zo nu en dan sprake van een uitzondering, maar dan betreft het leden, die in de loop van het ver- eninginsjaar 18 geworden zijn en die dan het lopende seizoen mogen uit rijden. Ook dat er gecrossed wordt op de toe gangsweg tot de baan, wordt door het bestuur ontkend. Er is gedurende de openingstijden altijd toezicht aanwezig en deze volwassenen staan het een voudig niet toe. Men betreurt de uit lating van de gemeente omdat juist die toezichthouders veel vrijwillige in zet tonen, die op deze manier toch wel erg miskend wordt. Het voortbestaan van de club hangt juist voor een groot deel van deze mensen af Het bestuur van de JMCC vindt dat er op dit moment sprake is van bena deling van een minderheid: de groep jeugdige bromfietsers die zich, gezien hun leeftijd, maar moeilijk kunnen verweren. Ongemerkt wordt tevens, dat de kla gers zich ook ergeren aan het geluid dat de hockey-club op de speeldagen maakt. "Wij als bestuur van de JMCC zijn er blij met dit crossterrein, alleen de ligging van dit terrein is wat ons betreft nog te verbeteren. De noodzaak van het terrein, en dat is volgens ons niet alleen het jeugd- crossen, is wel bewezen. Er zijn in de gemeente Soest alternatieve plaat sen aanwezig, waar de motorsport goed en verstandig bedreven kan worden. Over één van deze plaatsen is een langdurige procedure aan zijn eind gekomen. Het gevecht, wat wij twee jaar lang gevoerd hebben, mag niet in vijf minuten teniet worden gedaan", aldus het bestuur van de JMCC, dat besluit met de hoop uit te spreken, dat de bromfiets nog lang gehoord mag worden. Geacht bestuur. De laatste tijd lees ik negatieve be richten over het crossterreintje aan de Koningsweg, wat mij erg teleursteld. Er is daar namelijk een groepje men sen, die met volledige inzet bezig is een goede crossvereniging op te bou wen. Dat daar fouten bij zijn gemaakt is waar, maar daar zijn we mensen voor. De geluidsoverlast kan ik me ook voor stellen, maar de gemeente heeft ons een terrein gegeven met een geluids wal van los zand en puin, zonder beplanting. Na de eerste storm was er al een halve meter wal verdwenen. Als de gemeente nu eens voor een goede wal zorgt met beplanting, dan wordt de geluidsoverlast ook mini maal. Met heel veel dank van zeventig JEUGDCROSSERTJES. Het is zeer positief dat ook de Kerken de mensen stimuleren om na te denken over het vraagstuk van Oorlog en Vrede. De kernwapenwedloop is een groot gevaar voor de wereld. Van de andere kant moeten wij ons er wel van bewust zijn dat dank zij een goede bewapening van het Westen, ook met kernwapens, er nog geen derde wereld oorlog is uitgebroken. Daarom roept de wijze waarop een aantal kerken onder de vlag van het IKV, menen de vraag stukken aan de orde te moeten stellen vraagtekens op en niet alleen bij ons. Kardinaal Alfrink b.v. zei op 5 juli 1980 in een intervieuw met de „Gelderlan der" „Als aktie, om een appèl te doen kan de leuzeHelp de kernwapens de wereld uit, om te beginnen in Neder land, van betekenis zijn. Maar het is een bedriegelijke leuze, wanneer men zou menen, dat wanneer men die leuze uitvoert de oorlog uitgebannen is. Dat is natuurlijk niet waar. Men brengt alleen het element van eenzijdige ont wapening op gang. En dat kan nooit een goede weg zijn om tot vrede te komen." De door het IKV vastgestelde vredes week zal dit jaar plaatsvinden van 21-29 september. Helaas zullen dan weer allesbehalve vredelievende hartstochten oplaaien. Het ontaard veelal in een „Hetze" week. Hetze tegen de USA, de Krijgsmacht, de Nato en uiteindelijk de regering van Agt. Het is jammer dat het IKV zich voor zo een ernstige zaak als de Vrede van Kwa lijke leuzen bedient. De benaming IKV is al een vlag die de lading niet dekt. Het woord Interkerkelijk moet de schijn wekken alsof alle kerken deelne men. Dit is onjuist want diverse Gere formeerde kerken en delen van de Ned. Herv. kerk hebben geen deel. Van Vredesberaad is geen sprake wel van Vredesondermijning door het verbre ken van het machtsevenwicht. Het woord Beraad veronderstelt een serieus nemen van andere meningen, hiervan is echter geen sprake. De heer Ben ter Veer, de voorzitter van het IKV, zei: „Het IKV is veranderd in een éénzijdige, politieke, actiegroep, waar van de doelstelling is: „Kernwapens moeten Nederland uit". En aan die doelstelling valt niet meer te tornen". Dat dit standpunt voorbij gaat aan de politieke spanningen die in Europa zullen ontstaan vindt het IKV niet belangrijk. Dat met name het War- schau-pact doorgaat met het uitbrei den van haar kernbewapening in haar SS-20 project is nog nimmer veroor deeld. Dat dit er toe kan bijdragen dat later andere landen hun vinger aan de nucleaire trekker leggen zal voor het IKV geen reden zijn de handen niet in onschuld te wassen. Zeer velen in de kerken kunnen dit niet meer aanvaarden en hebben zich ver enigd in het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwapening). Het zijn de zorgen om de Vrede die de Werkgroep ,,'t Sticht" van de OSL- Stichtingen, het ICTO en de Stichting Bijbel en Vredesvraagstukken heeft doen besluiten samen te werken voor de verspreiding van de werkelijke vredeskrant: Shalom '80. De adressen voor het het verkrijgen van inlichtingen zijn: B. Vermeulen. Werkgroep ,,'t Sticht" OSL-Stichtingen Rumpler 2, 3769 JJ Soesterberg ICTO, Landelijk secretariaat: Beuken laan 2, 1861 EH Bergen (NH). Stichting Bijbel en Vredesvraagstuk ken, Sophialaan 8,1213 XM Hilversum. 'm inli nn nT 1 'l in ««EL 8°"" 'vüfiiH'liiil De omstreden speeltuin aan de Gemshoorn, die niet weg mag De aktie van, wat nu blijkt, niet meer dan een handvol bewoners van de Gemshoorn in de wijk Overhees 2 om een openbare kinderspeeltuin weg te krijgen is gevolgd door een korte maar wel hevige reaktie: de speeltuin is op die plaats onmisbaar en moet behouden worden. In een brief aan burgemeester en wethouders zeggen tientallen omwonenden: „Weghalen van een speelplaats, die tientallen kinderen de mogelijkheid biedt zonder hinder van uitlaatgassen te spelen en hun wereld te vergroten [verder gaan dan alleen je eigen achtertuin] is volgens ons vragen om moeilijkheden". ;trn 4, Dat het woongerief van een aantal bewoners van Kornet en Gemshoorn door de spelende kinderen geweld wordt aangedaan, wordt door het gros van de omwonenden met een korreltje zout genomen. Volgens hen wordt er een totaal vertekend beeld gegeven van wat er leeft onder de mensen, die rond de speelplaats wonen. Bij 85r/r van die onwonenden bestaat de uitdrukkelijke wens dat de speelplaats gehandhaafd wordt. Kleine wijzigin gen mogen wel aangebracht worden; het zouden verbeteringen kunnen zijn, maar van verplaatsen mag geen spake zijn. De alternatieven zouden dan zijn: spe len op straat, wat op een woonerf mogelijk zou moeten zijn, maar door het hard rijden van bezoekers en enkele bewoners beter vergeten kan worden. Het voorstel van de anti-speelplaats mensen om de kinderen te verwijzen naar een plaats met keiharde tegels, zonder zand, klimtoestellen, wip en rekstok, wordt afgewezen. Die plaats is gelegen bij een autoparkeerplaats en de combinatie spelende kinderen en autoverkeer is natuurlijk absurd. „Daar wij ervan overtuigd zijn, dat de speelplaats moet blijven om aan de exploratie-behoefte [op verkenning gaan] van kinderen tegemoet te ko men, verzoeken wij u dan ook ernstig onze overwegingen mee te nemen als gedachte om te komen tot een beslis sing in deze zaak", aldus de pro-speel- plaats omwonenden aan het bestuur van de gemeente. Van de gelegenheid gebruik makend vragen ze overigens wat méér speel toestellen te plaatsen: onder andere klimtoestellen voor de kleinste kinde ren en ook een stukje van het terrein te verharden waardoor 2- tot 4-jarigen hun fietsvaardigheid onder de knie kunnen krijgen. Men hoopt dat de plaatselijke overheid vooral wil letten op „veiligheid" en „welzijn" van opgroeiende kinderen. Tenslotte heeft de pro-groep nog een suggestieDe privacy van de bewoners Gemshoorn 42, 44 en 48 tot en met 52 zou „door een wat dichtere beplan ting" misschien wat beter gewaar borgd zijn. v/h A. van Dijk Midden Plm. 4 maanden oud, van 10.50 per kilo, nu per kilo Een knisperende Franse toast, nu 2 pakken voor Een fijne kruidenkaas, van 2.20 nu per stuk Verder hebben we een grote sortering binnen- en buitenlandse kaas en boerenkaas. KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiten staat) Onderzoekingen wezen uit, dat de kosten van in het internationale handels verkeer voor de te vervullen administratieve formaliteiten ongeveer 7,5% van de waarde van de goederen bedragen. Bij een geschat exportcijfer van 150 miljard voor 1980 betekent dit, dat rond 11 miljard verloren gaat aan door allerlei ambtelijke voorschriften veroorzaakte papieren rompslomp. Volgens voorzitter Lambert Fokkema van de Nederlandse Export Combi natie (NEC) moet het mogelijk zijn, door het indammen van de paperas- serij in de administratieve sfeer daar op 2Yz miljard te bezuinigen. De top man van de NEC toont zich daarbij realist genoeg om te erkennen, dat voor het verkrijgen van statistische en monetaire gegevens het vervullen van bepaalde formaliteiten noodzakelijk blijft. Een besparing van 25 procent acht hij echter op korte termijn moge lijk. In de praktijd betekent dit een meevaller van 2^ miljard voor de ex porterende sector van het bedrijfs leven. "Mister Export" In een bewogen brief aan de minister van Economische Zaken Drs. G.M.V. van Aardenne, heeft de voorzitter van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) een beroep gedaan oni op korte termijn een dergelijke injectie voor de export te realiseren. Wat wij daarvoor dringend nodig heb ben", aldus de heer Fokkema, "is wat ik zou willen karakteriseren als een Mister Export. Een functionaris ad hoe, die, zoals de voormalig minister van Sociale Zaken Dr. Veldkamp, de re geringsopdracht kreeg uniformiteit te brengen in het stelsel van de sociale maatregelen en op zijn beurt als voor naamste taak krijgt een door mij ge schatte besparing van 2% miljard op de kosten van export tot stand te brengen door het opruimten van his torisch gegroeide obstakels". Verdrag van Rome In zijn brief aan minister Van Aar denne merkt de heer Fokkema nog op, dat duizenden vakantiegangers deze zomer de door hem geschetste situatie van nabij hebben kunnen ervaren. Ter wijl zij met hun personenwagens veel al moeiteloos de Europese grenzen konden passeren, stonden elders einde loze rijen moedeloos wachtende vrachtautochauffeurs met hun trucs vol met exportgoederen die uitge rekend de winst moeten opleveren om onze vakanties en verdere sociale ver worvenheden te bekostigen. Files van 5 a 6 kilometer en wachttijden van 3 a 4 uur per chauffeur zijn meer regel dan uitzondering. Voor de gemid delde vrachtwagenchauffeur is het Verdrag van Rome, dat onder andere de vrije uitvoer van goederen garan deert, een lachertje. Juist hij merkt aan den lijve, dat er van de Benelux- en van de EEG-gedachte in de prak tijd bar weinig terecht is gekomen. Maar terwijl de "ridders van de weg" al kaartspelend, kletsend en luierend hun kostbare prestatie-uren noodge dwongen verlummelen worden de vrachtkosten mede door deze misère elk jaar hoger. "Voor een gezonde exportgroei betekent dit de zoveelste belemmering", aldus de heer Fok kema. A.N.W.B. -m/T T ffcC F.N.O.P ERKEND iTA. LlUi3 VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 Afgelopen weekend zijn de eerste wedstrijden gespeeld voor de basketbalcom petitie waarbij nagenoeg alle Red Stars teams in het veld kwamen. Dit zijn in eerste Instantie de 5 landelijk spelende teams: heren, dames, meisjes junioren, jongens jun. en het reserve herenteam. Heren De heren van Red Stars speelden in Utrecht tegen een fanatiek O.S.G. Hoe wel het Red Stars team meer lengte in huis had, slaagde het er niet in dit aanvallend uit te buiten. Enkele kleine fouten waren de oorzaak dat O.S.G. via breaks uit kon lopen tot een 33-25 ruststand. Ondanks een zone-verdediging in de tweede helft scoorde N. Biersteker binnen enkele minuten 14 punten. Dit bracht de achterstand van de Red Stars op 20 punten, die ondanks ver woede pogingen niet verder wegge werkt kon worden. De eindstand werd dan ook 78-57 voor de O.S.G. heren. Dames De competitiestart begon voor De Red Stars dames met de moeilijke uitwed strijd tegen Anquilla. Tegen de tijd dat Red Stars orde op zaken kon gaan stellen keken ze tegen een achterstand van 25 punten aan. De rest van de wedstrijd kende aan Red Stars kant enkele sublieme momenten waardoor de opgelopen achterstand iets kon worden ingekort. Dit resulteerde uit eindelijk in een einduitslag van 62-43 in het voordeel van Anquilla. Jongens junioren De jongens junioren hadden een bijzon der zware taak om hun 1ste wedstrijd aan te moeten treden tegen Cangeroes in Utrecht. Een individueel beter Cange roes won met 55-104, zodat ondanks een hard werkend Red Stars jongensteam, coach Hans Romer het nodige werk te wachten staat om van dit team een hechte formatie te maken. Reserve heren Een nagenoeg helemaal gewijzigd he ren 2 team van Red Stars heeft bij het Delftse DAS kunnen zien dat het de nodige ervaring mist in de landelijke klasse. Te laat hervond het team haar spelritme zodat het, een in de eerste minuten opgelopen achterstand, wel kon inkorten maar niet meer wegwer ken De einduitslag was dan ook 71-59. Programma Programma van de basketbalwed strijden voor het komende weekend. Zaterdag komen alle landelijke Red Stars teams in aktie in sporthal Beu kendal, Soest. 18.30 uur meisjes junioren - DAS 18.30 uur jongens junioren - Parker 20.00 uur Heren - DAS 21.30 uur Dames - OSM Het reserve herenteam speelt om 20.30 uur in Den Haag tegen het sterke Tek kels. Zondag in sporthal Beukendal in Soest: 18.30 uur meisjes asp. 1 - asp. 2 18.30 uur jongens kad. 2 - Flux 19.45 uur meisjes kad. 1 - Quidam 19.45 uur jongens kad. 1 - Blaricum 21.00 uur heren 3 - B.Z.'72 Alle overige teams spelen in dit week end een uitwedstrijd. i 5,

Soester Courant | 1980 | | pagina 15