ColL cte nierstichting begnt volgende week Provinciale nota evenwichtige groei' Brandweer goede publiektrekker onevenwichtig 2.59 f Openbaar Vervoer Spuitbus slagroom Honsbergen Varkensfricandeau Honsbergen Honsbergen Honsbergen PINDA'S champignons 2 groene paprika's Pribor gaat definitief dicht 800 Kleurplaten en 300 opstellen Ruim 32.500 gulden voor Koningin Wilhelmina Fonds „Open Huis" sociale werkplaats Vrouw loopt tegen auto op Kinderpostzegels 1980 VVD-kamerlid Nijpels in Soest DEZE WEEK SCHUD EN SPUIT ter introduktie van 4.95 voor •''n'i; Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO van 14.50 voor Zie onze advertentie wlli ALLEEN DONDERDAG VERS GEBRANDE 500 GRAM slechts (250 gr. normale prijs) ALLEEN DONDERDAG EEN DOOS samen voor Woensdag 17 setteriber 1980 SOESTER Bureau voor redctiel en administratie: Van Weedestra* 29, Sbest - Tel. 14152* Postgiro 12615G 59e jaargang no4 SCOURANT H oof d redacteu rAbonnement per half jaar f 10.40 H. E. J. SMIT Buiten Soest per half jaar f 20.80 Verschijnt iedere woensdag Omdat de bank het niet langer verant woord acht aan het confectiebedrijf Pribor kredieten te verschaffen komt er definitief een eind aan deze ruim 25 jaar in Soest gevestigde industrie. Het hoofdzakelijk vrouwelijk persoijeel kan dezer dagen de ontslagbrief thuis verwachten. De vakbonden FNV en CNV zijn met dit ontslag akkoord gegaan. Wel is er een soort afvloeiingsregeling. Naast uitbetaling gedurende de wette lijke opzegtermijn, krijgen de werk nemers per vol dienstjaar 63,50 plus een extra uitkering van vier weken. Het daarmee gemoeide bedrag is door de bank gegarandeerd. Een en ander wordt vastgelegd in een sociaal plan. Volgende week vrijdag, 26 september om 16.00 uur, geeft milieuwethouder drs. J. L. Menne het startschot voor de twee milieuweken die de plaatselijke overheid organiseert. De ope ningswoorden zal hij spreken bij het gemeentelijk informatiecentrum. De aktie is wekenlang voorbereid on dermeer op de Soester scholen. Van die kant kwamen inmiddels 800 kleurpla ten en 300 opstellen binnen. Ook wer den ruipi veertig foto's afgeleverd. Merkwaardig is overigens dat wat de opstellen betreft het voortgezet onder wijs het volledig heeft laten afweten. Noch het Griftland College noch de plaatselijke Mavo's zonden ook maar één bijdrage in. Van de Scholenge meenschap Eemland kwamen negen opstellen binnen, maar dat was dan ook alles. Overigens gaan de scholen en dan met name de Minister De Visserschool, de Prins Willem Alexanderschool en de openbare school in Overhees wel gedu rende de twee milieuweken schoon- maakakties, de bekende prikakties, houden. Mogelijk doen ook leerlingen van het Griftland College en van de Kardinaal Alfrink Mavo daaraan mee. In de week van ot en met 27 september a.s. wordt de jaarlijkse landelijke collecte voor de'rstichting wederom gehouden. De meeste van onze lezers weten natuurlij!?!, waar de opbrengst voor bestemd is. Voor de jongeren wordt dit echternog eens uiteengezet. Geld geven.Waarom zou men? Terwijl u dit leeiijn er in Nederland meer dan 1400 demensen, die hun zoveelste dialyjehandeling aan een kunstnier tegeit zien. Elke week twee. of drie rl zo'n zes uur die behandeling ongaan, is een zware opgave. Ze mó« wel, 't is letterlijk een zaak van la of dood. inzameling worden gegeven. Een eerste aanzet daartoe is reeds te be luisteren op donderdagavond 18 sep tember in hetTros-programma op T.V. Nederland II. In de collecteweek kunt u nóg zien de Socutera uitzending op 24 september. Heeft u nog wat vrije tijd over en wilt u die gaarne benutten als collectant, geeft u zich dan nog op bij de heer P. Bergema, Prins Bernhardlaan 38, tel. 12250, die u nog wel aan ,,een wijkje" zal kunnen helpen. „Een mens kan soms heel wat presteren, Zonder geld, eer of roem te begeren, 'n Avondje niet voor de buis, Maar wel dan huis aan huis, Voor de Nier-patiënten collecteren". De kollekte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft in Soest 32.558,83 opgebracht. Een prachtig resultaat en ruim 3200 gulden méér dan vorig jaar. De afde ling Soest van het K.W.F. dankt allen die aan dit sukses hebben meegewerkt. Op vrijdag 19 september houdt de sociale werkplaats ,,De Stapsteen" aan de Argonweg 7 te Amersfoort open-huis"Van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur kan men kennis maken met deze sociale voorziening. Tijdens de bezoekuren worden uitge voerd verpakking, montage van fiets wielen, rijwielkoplampen, naaftellers, badkamersaccessoires enz. Bij deze R.W.A. werken momenteel 825 men- ,'sen. Men kent er drie werkverbanden t.w. het industriële werkverband, het cultuurtechnische werkverband en het administratief werkverband. Op de Dalweg bij de Rubenslaan stak vorige week plotseling een jongetje de rijweg over. Zijn 25-jarige moeder holde achter hem aan en zij kwam zo voor de auto terecht bestuurd door een 38-jarige Soester. De vrouw werd met buikklachten naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht; het jongetje be reikte ongedeerd de overkant van de weg. Wensen gevraagd over f In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kunnen de inwoners van Soest hun wensen, door middel van het invullen van een vragenformulier, kenbaar maken aangaande het openbaar vervoer en het educatiëf 2 netwerk. Het openbaar vervoer en een mogelijke verbetering ervan is blijkens J resultaten van eerdere inspraakprocedures een zaak die bij erg veel J 0 mensen leeft. Einde dit jaar worden er weer gesprekken gevoerd met Centraal Nederland, de busonderneming die het openbaar vervoer in Soest verzorgt. Voor deze gesprekken is het van belang de mening van 2 g de ingezetenen over het openbaar vervoer te kennen. Ook wordt gevraagd op het formulier te vermelden welkte onderwijs/opleidings/ cursus-mogelijkheden men in Soest of naaste omgeving mist. Voor veel patfen zou thuisdialyse een grote verbeng zijn. Maar daar voor heeft de pnt training nodig in een. opleidingstrum. De Nierstich ting helpt bij bpzetten daarvan en dat kost geld. Zeer veel patiln wachten al jaren lang op ee donornier. Trans plantatie kann vrijwel normaal leven weer mójk maken. Op medisch-wischappelijk gebied loopt ons lande in de eerste rijen. Zowel in dialyils in transplantatie. Wetenschappe onderzoek brengt nieuwe hoop v het groeiend aantal chronische niatiënteh. Maar één ding staat vasook dat kost geld. Tenslotte motwe niet vergeten dat nierpatiëntennsen zijn, mensen die vaak sociale financiële hulp nodig hebben. En (dat kan niet zonder geld. De NierstichtNederland krijgt geen subsidie van Rijk. Dit betekent dat het werk bete wordt uit particuliere bijdragen. E groot deel daarvan komt dan ooi de Landelijke Collec te. Geef daarom bijdragen in contan ten of per girtaalkaart of per bank cheque aan óllectanten, die bij u in de komendeek aan de bel komen trekken en s:e niet teleur, want zij komen niet r zichzelf, maar voor hun medemi Ook in de koide week zal door radio en T.V. de ige aandacht aan deze -Tom Eyzenbach uit Utrecht tenslotte, ontwierp de zegel van 80 30 cent, waarop een jongen zodanig opgaat in zijn verhaal, dat hij als droomfiguur verdwijnt in een imaginair boek. De kleuren van deze zegel zijn blauw, rood en geel. Toevalligerwijs valt de start van de scholenactie (op 1 oktober a.s.), waar bij de jeugd huis-aan-huis bestellingen voor kinderzegels en kinderkaarten op neemt, samen met de aanvang van de Kinderboekenweek 1980, waardoor het thema van de postzegels nog eens extra onderstreept wordt. Op de post kantoren zullen de kinderpostzegels tot en met 2 januari 1981 verkrijgbaar zijn. -Peter Vos uit Amsterdam beeldt op de zegel van 60 30 cent een jongetje uit dat zit te lezen in een boek, met op zijn ene knie de hoofdfiguur uit het verhaal, de kikkerkoning. De kleuren zijn blauw, geel, rood en grijs. Foto: Herman van Dam Meedraaiend in de Nationale Brandweerdag hebben de Soester vrijwilligers j.l.zaterdag voor wat spectaculair optreden gezorgd waar veel publiek op af kwam. Op diverse plaatsen werd gedemonstreerd en daarvoor werd practisch al het materiaal ingezet. Zelfs de weinig gebruikte ladderwagen kwam in aktie en de duikers waren aktief in een vijver in Over hees. Op "eigen terrein", achter de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg kregen de demonstraties wat meer over tuiging doordat men daar de realiteit in scene zetten kon. Drie auto's waren betrokken bij een gefingeerd verkeersongeluk. De brandende wrakken werden eerst opengeknipt om de "slachtoffers" te bevrijden en daarna werd er overvloedig schuim gebruikt (zie foto). Dat dat bijzonder effectief werkt konden de toeschouwers zien. De Soester brandweervrijwilligers weten van wanten, en dat laten zien was de bedoeling van de brandweerdag. Net als ieder jaar, worden ook in 1980 (voor de 54ste keer) Kinderpostzegels uitgegeven en wel op 11 november a.s. De serie omvat vier bijzondere zegels met bijslag, waarvan de opbrengst bestemd is voor instellingen, werk zaam op het terrein van de zorg voor het kind. In overleg met de Stichting voor het Kind is dit jaar gekozen voor het thema: het kind en het boek. Een viertal ontwerpers gaf aan dit thema als volgt gestalte -Lidia Postma uit Benningbroek, die de zegel van 45 20 cent voor haar rekening nem, koos voor een opgenge- slagen zogenaamd panoramaboek, waarop de figuur van een meisje dat hand in hand gaat met een paljas figuur. De kleuren zijn rood, blauw en geel. -Annet Kossen uit Amsterdam, met de zegel van 50 20 cent, werkte het thema uit met een jongetje dat hoog in de lucht vliegt, liggend op een boek. De kleuren zijn blauw, paars blauw, geel en rood. Soest behoort met Baarn, De Bilt, Bunschoten, Breukelen en Drieber gen-Rij senburg tot de zogenaamde L 3-gemeenten; gemeenten waarin te gemoet gekomen kan worden aan de verplaatsingsbehoefte binnen de ge meente van vestigingen met een bo venregionaal verzorgende functie. Aan vestiging van nieuwe bedrijven met een meer dan plaatselijk verzorgende functie zal door de provincie in begin sel dus geen medewerking worden verleend. Vanavond, woensdag 17 september, aanvang 20.00 uur, zal drs. Ed. Nijpels, lid van de Tweede Kamerfractie van de VVD in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg een spreekbeurt houden. Nijpels houdt zich in de Kamer bijzon der bezig met het beleid ten opzichte van minderheden in onze samenleving. Zijn taak is het ondermeer duidelijk te maken dat VVD en materialisme niet op één lijn gesteld mag worden. In Soest zal hij opnieuw duidelijk maken dat een liberaal beleid juist voor min derheden is. Ook de Troonrede zal aan de orde komen en de visie van Nijpels op het beleid voor het komende jaar. Er is gelegenheid voor het stellen van vra gen. De bijeenkomst is openbaar. „centrumgemeente", maar de Kamer van Koophandel Eemland stelt dat Amersfoort vóór 1985 de toegedachte régionale opvang niet naar behoren kan vervullen. Het gemeentebestuur van Soest zegt ernstige bezwaren te hebben tegen het Ontwerp Toetsingskader Bedrijfsves tigingen van de provincie. Volgens de Wet Ruimtelijke Ordening dient de overheid slechts de bestemming of de functie te regelen „in de ruimte" en zich zeker niet met de detaillering als „persoon en bedrijf" bezig te houden. Het zou betekenen dat bedrijven die tot 1985 niet in Amersfoort (of Leusden) terecht kunnen zich ook niet meer in Soest zouden mogen vestigen. „De provincie", zo zegt Soest", „be steedt geen aandacht aan de herkomst van grondstoffen en aan de bestem ming van het produkt óf de dienst. De werkgelegenheidsanalyse en de faktor arbeid, als criterium bij de indeling van de gemeenten, ontbreekt". Het provinciaal beleid zou betekenen dat bij opheffing van een groot, jaren lang in Soest gevestigd bedrijf met veel Soester personeel dit niet opgevolgd kan worden door vestiging van een nieuw bedrijf in dezelfde tak van industrie, terwijl dat juist een wezen lijke bijdrage zou kunnen leveren tot het gewenste evenwicht en de verlang de rust op de arbeidsmarkt, ook al zou er sprake zijn van een bedrijf met meer dan plaatselijke verzorging. De Kamer is van mening dat het beleid van de provincie leidt tot wezenlijke afbrokkeling van de economische structuur van Eemland met alle con sequenties van dien, in het bijzonder voor de regionale werkgelegenheid. De gemeënten worden volgens de Ka mer door de provincie in een uitslui tend ruimtelijk bepaald en hiërar chisch opgebouwd „keurslijf" ge plaatst, zonder een gefundeerde analy se van de voor de regio c.q. gemeente kenmerkende vestigingsplaatsfacto ren. Dat vindt de Kamer principieel onjuist. Het is juist wenselijk een selectief ves tigingsbeleid toe te spitsen op vesti gingsimpulsen, die zich van buiten de regio en de provincie aandienen. De Kamer komt tot de conclusie dat het Toetsingskader Bedrijfsvestigingen van de provincie in de aangeboden vorm, onaanvaardbaar is. Er is sprake van een sterk remmend beleid met betrekking tot de ontplooiingsmoge lijkheden van het bestaande bedrijfs leven. Zowel de gemeente Set als de Kamer van Koophandel Eemland zijn van mening dat de door «provincie uitgebrachte nota „Evenwichtige Groei" duidelijk onevenwichtiis. Het gemeentebestuur van Soest meent dat de provincie een soort „1 Vinger Theorie" [vestigingsbeleid ten aanzien van woningzoekenden] vouet bedrijfsleven gaat opstellen, waardoor straks de provinciale overheid gi bepalen wie zich ergens mag vestigen, welke persoon en zelfs welk bedrijf. Hamer van Koophandel gaat nog verder en spreekt van een „Tien Vinger Thee" voor het bedrijfsleven, waarbij dan ook nog enkele vingers al bij voorbaaïamputeerd zijn. De gemeente Soeiegt daarvan dat het door de provi? aanbevolen be- drijfsvestigingenkr „eerder een bijdrage kan zijrt onevenwichtig heid en onrust, dtot evenwicht en rust op de arbeidtrkt". De functionele indeling van de gemeen ten kan volgens de provincie voor een deel worden afgeleid uit vastgestelde streekplannen en ook mede gebaseerd worden op beleidsuitspraken. Amers foort is in het streekplan Utrecht-Oost Beide instanties, gemttebestuur en Kamer van Koopham hebben wel waardering voor het fdat de nota is opgesteld met het doeRomen tot een werkgelegenheidssituf waarbij vraag naar en het aa>d van arbeid naar kwantiteit, kwalt en geografi sche spreiding op elk{ worden afge stemd. Maar daar hit de waarde ring dan zo ongeveerop. De Kamer betreurt Mat slechts de bestuurlijke en inhoudke mogelijkhe den voor een provinci£>eleid verkend zijn, maar dat voorzO" het gaat om concrete beleidsplan), de provincie zich beperkt tot het Jteren van een specifiek ruimtelijk deningsinstru- mentarium en dat d£ de consequen ties zeer ingrijpend t zijn. Van een stimuleren» coördinerende en begeleidende taakelke de provin cies volgens het rijnouden moeten gaan vervullen, bt althans in Utrecht nauwelijks •- terecht te ko men. „Een selectief stimringsbeleid ver onderstelt ook een gr positieve in stelling jegens het bijfsleven", zegt de Kamer van Kocindel. Maar de randvoorwaarden 'uit de beleids terreinen, milieu euimtelijke orde ning worden dooie provincie zó gewichtig naar vorcebracht, „dat", zo vindt de Kameide ruimte voor een afzonderlijk .ionaal sociaal- economisch beleid-ds bij voorbaat sterk wordt ingepe Van afweging vawimtelijke-tegen- ov'er economische nselijkheden zou daardoor eigenlijk geen sprake meer zijn. Uitgangspunten enaatregelen die een positief onderningsklimaat zou den kunnen bewetelligen, krijgen volgens de Kamen de provinciale nota niet of sleclrzeer terloops de aandacht. Chr. Karelse, voorzitter Kamer van Koophandel Eemland De provincie laat onder het begrip „vestiging" ook vallen ambachtsbe- drijven, kantoren, ziekenhuizen zelfs en andere gebouwen waarin gewerkt wordt en zij allen komen onder het toetsingskader van de provincie. In gemeenten met een uitsluitend loka le taak, horen bedrijven met overwe gend verzorgende functies voor de plaatselijke bevolking. Zijn er toeval ling ook vestigingen met een méér dan plaatselijk verzorgende functie, dan ligt het volgens de provincie op het terrein van de gemeenten er voor zorg te dragen dat ook die vestigingen zich zo goed mogelijk kunnen ontwikkelen. Ontbreken daarvoor de mogelijkhe den, dan ligt verplaatsing voor de hand. De provincie spreekt naast lokaal ook over regionaal en bovenregionaal en vindt dat daarbij uitgegaan moet wor den van de hoeveelheid afgezette of opgenomen goederen en diensten in de plaats of in de regio van vestiging.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1