Realisme en abstractie van nu - M Reuze- aanbieding: miniposter voor f9.90 S?VAARDERHOOGT LIFE Manifestatie Open Haarden bij Jan de Vries SS ükdnubiM ïoechtd/6 hetlevenzwr Vijfjaar galerij de drie ringen: „Proest" over verkeer foto-film mX Nieuwe aktiviteiten in ,,De Vrije Teugel" voor DOE-HET-ZELVERS mmmm rsbvi Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! 3 Suisses heropend Frontaal op ambulanceauto gereden Ralph Polak 20 september dicht Heide... dekleurmaker Slot VAKWERK Leer de vreemde taal goed spreken TOCH MANI FESTATIE!!! DE VRIES IflZlSÏI- «r - 2 3 Soester Courant van woensdag 17 september 1980 an 47 ikeld hoekwoonhuis iabele ligging, vrij develden, onderge ven c.v.-gas. ikamer-splitlevel, slaapkamers, bad- oilet. werk/studeer- rderobehoek en was- tertuin is fraai eeft een uitstekende •der heeft u o.a. ;ing, spouwisolatie mte. 346 lent metc.v.-gasop ft. jpzet, royale par- ig en sierlijke aanleg vijverpartijen in de ing. Indeling: grote mkamer met fiks slaapkamers, bad- Dad, toilet, hal en anhuis op 560 m2 i prima staat van .-gas, kantoorruimte ge/schuur en een af- ikte aan de wegzijde, •mige woonkamer, ;>en, kelder, toilet en ling: 3 slaapkamers, "Bn overloop. rrglaan ai riante nieuwbouw- v.s, carport, achter- ie ligging. Een ver- xstijl, spouw- en ein comfortabel iroonruimte. at vormige woon- ojhaard en plavuizen ken, toilet en ruime ieg: 3 slaapkamers bamer met ligbad bi 'ln-straat 72 wauis met c.v.-gas, 850 grond, gein een gemoe- je Qtbij scholen en ezeine vooroor- rij uek geschikt ïin jn. oormer met uitge- re, n haard, hal, •uköijkeuken en ruinlaapkamers n kar met balkon, ifel »idet. 't hend een groot rrashet zuidwes- ïhuisn een garage efst aeter diep. 250.0. ber 'euwoeklaan 29 'houchoekwoning met :huurgrote tuin op gen echtbij bossen ecent-erhogen uw den optimaal van dit d te ken genieten, 'oontor met parket en mtindeur, hal, toilet. laapkjrs. badkamer en ov)op: zoldereikbaar via berg ryweg onhuis. bedrijfs- 70 m2 gd. I b.j. 19'an 200 m2 terde sjvmuren en koelcelkl. koelin- 'estaamit winkel- onkamtal, grote let, kelc>n berging, vyale sl^amers er met c;he. berg rimansti 9 •houden kwoning s, nieuwirage op 235 m5nd. ntree, wicamer n2 met ojiaard, let en doijruimte. slaapkaig waarvan stafel. laapkamiet ïobby-beilder lak raam. berg ryweg 42 riante haljstaande met c.v.-, souter- :e en diepeije achter zuiden. Liafwerking. in houten oenng iet alle aptuur, n parket eavuizen ie grond, tjinium g gekozen W- geven eernimum oud. Indel. L-vor- kamer mekn haard, radiatorenschuifpui rtuin, openiken, toilet en haerdie- ipkamers, kamer douche enpilet. ■ain beslaa^eveer 25 dijo.g. len ^nezone S :raat 87/021^251 stadsring I4f3-3Ó488~ Vorige week was het vijf jaar geleden dat galerij de Drie Ringen van start ging. De houder van deze kunstzaal in de Kerkebuiirt zag daarin geen aanleiding voor feestelijk vlagvertoon. Galeriehouder De [Wolff zegt daarover: Lustrum vieringen draaien meestal uit op een soort zelfverheffing. Doe 'maar gewoon, dat is gek genoeg. Bovendien zit ik in een pand dat juist deze maand hier 400 jaar heet te staan en daarbij vallen vijf jaar volkomen in het niet. In de afgelopen jaren heb ik overigens voldoende waardering gekregen van kunstnotulisten in de plaatselijke- en regionale pers, zodat ik het gevoel heb dat ik mijn bezoekers niet heb teleurgesteld. Trouwens, het laatste woord heeft het publiek altijd zelf en ook daaruit sprak gewoonlijk veel waardering. "X, "Straatbeeld", olieverfschilderij van Bert Kinderdijk. "Archi object" van Pierre Mennen Pierre Mennen De tweede exposant is Pierre Mennen (43), Hilversummer van geboorte, in terieurarchitect en industrieel vorm gever, die 'archi objecten' toont. Een debuut. Het debuut van een laat bloeier, iemand die het aanvankelijk niet de moeite wa,ard achtte om zijn artistieke uitingen te gaan exposeren. Totdat anderen hem wisten te bewegen dat wél te gaan doen. Dr. Jan Briels van het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht o.a. Pierre Mennen visualiseert de wereld waarin hij werkzaam is. Daarin gingen andere architecten hem voor: Gerrit Rietveld, Theo van Doesburg en Le Corbusier bijvoorbeeld. Op de expositie in de Drie Ringen hangen 32 objecten in de volgorde waarin zij zijn vervaardigd. Het zijn een soort diorama's op een moduul- maat van 30 x 30 centimeter, waarin vooral in perspectivisch opzicht inte ressante resultaten werden bereikt: driedimensionaal, esthetisch, perfect en spannend. Na een wat aarzelend be gin evolueren deze objecten naar duidelijk waarneembare architectu rale vormen met als slotakkoord enke le in fel rood en blauw uitgevoerde exercities, die nog veel voor de toe komst doen verwachten. Pierre Men nen, een ontdekking, een wat late de butant, maar iemand met nieuwe ideeën. Ttot 30 september in Galerij de Drie Ringen, Kerkstraat 11-B. geopend: dinsdag t/m zaterdag van 11-17 uur. Bert Kinderdijk In de galerij hangt deze maand het werk dat de veelbelovende Soester kunstenaar Bert Kinderdijk de laatste twee jaar op een eenvoudig flatje in het Soesterveen heeft gemaakt. Kin derdijk (28) heeft - daarbij gerugge- steund door het inkomen van zijn wer kende vrouw - in alle rust gewerkt aan een oeuvre dat in vooraanstaande galeries in de grote steden bepaald niet zou misstaan. Ook Kinderdijk onderging, zoals zovele jonge schilders van nu, een verfris sende invloed van de internationale be weging van het hyper-realisme. Kin derdijk tekent of schildert vergrotin gen van stukjes werkelijkheid: kleding stukken, zakdoeken, het reclamebord van een vermaarde weduwe, een ge havend kastdeurtje, een bejaarde schrijfmachine, het ladekastje met een eigen verhaal, de close-up van een straatput en dat alles illusionistisch weergegeven en met groot vakman schap en in een opmerkelijk goede stofuitdrukking geschilderd. Mensen zijn op zijn schilderijen niet lijfelijk aanwezig. Hij zelf zegt ervan: Mijn schilderijen en tekeningen moe ten gezien worden als een verhalende werkelijkheid, waarin niet de mensen de hoofdrol spelen, maar de gewone voorwerpen waar zij dagelijks mee omgaan. Mij fascineert het gebruikte, het versletene, het weggegooide, het verwaarloosde. De onderwerpen die ik schilder zijn de slijtplekken, de ver- weringen, de butsen en hiaten en de sporen die mensen en de tijd achter laten. Bert Kinderdijk laat ons kijken naar de werkelijkheid en overtuigt ons van de schoonheid van dingen die we ge woonlijk lelijk vinden. Dakkapel plaatsen met dubbel glas? Kees Frank aannemer! Koninginnelaan 48 Soest, 02155-11066. kom naar mlddelwi]kstraat 54 telafoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. Aan de vóóravond van de eerste bijeen komst van de splinternieuwe gemeen telijke Commissie voor Verkeer en Openbaar Vervoer onder voorzitter schap van burgemeester Paul Schol ten, organiseert „Progressief Soest" een politiek café over de verkeerspro blematiek in deze gemeente. Centraal staat in „Proest" op dinsdag avond 23 september a.s. het rapport van het Baarnse bureau voor architec tuur en ruimtelijke ordening Zuider- hoek en van der Veen B.V. getiteld: „Een passende Centrumontwikkeling en Verkeersafwikkeing" (juni 1980). Inleider is de Soester auteur van dit rapport de heer G. A. van der Veen. Na de pauze kunnen vragen worden ge steld over zijn ideeën en volgt er een discussie onder leiding van Jan Visser. Voor deze discussie zijn alle politieke partijen uitgenodigd en de Vrienden van Eemland, die ook alle de uitnodi ging hebben aanvaard. Wie van het CDA aanwezig is en van de Vrienden van Eemland (ze sturen twee afge vaardigden) is op dit moment nog niet bekend. In ieder geval komen de ge meenteraadsleden Gert Beyen (WD, Harry Jonker (D'66), Frans Kingma (PvdA) en Jan Nuijten (PS) allen leden van de nieuwe Verkeerscommis- sie. Verder komt ook Chris Uiterwijk, die door de heer Hoegen Dijkhof, een groot voorstander van de weg om de Noord, (die in het verhaal van de heer van der Veen centraal staat) „de knotwilgkabouter" werd genoemd. „Proest" wordt gehouden in café „De Rode Haan", Birkstraat32 in Soest. De toegang is gratis en de bijeenkomst begint om 8 uur. r Renovatie van uw i keuken, badkamer of toilet? Kees Frank aannemer! Koninginnelaan 48 Soest, 02155 -11066. J Na bijna een half jaar gesloten te zijn geweest, is de 3-Suisseszaak aan de Van Weedestraat weer in bedrijf. Veel is er niet veranderd. Er kwam echter wel een nieuwe eigenaresse ;-Mevrouw< M. Verhage haalde in een période van een paar maanden de benodigde di ploma's en besloot de zaak aan de Van Weedestraat over te nemen. "De kin deren zijn allemaal ouder geworden en nu houd ik tijd over. Daarom ben ik de zaak begonnen". Aldus mevrouw M. Verhage. In de 3-Suisseszaak kan men terecht voor o.a. handwerkartikelen op het gebied van haken, breien, borduren en smyrna. Ook kan men er handwerk vakkundig laten inlijsten. Op de Ossendamweg reed een 21-jarige autobestuurder uit Soesterberg fron taal tegen de ambulanceauto, die met optische- en geluidssignalen vrijdag morgen om elf uur bij de stoplichten Ossendamweg-Oude Utrechtseweg een file links passeerde. De Soesterberger kwam uit de tegenover gestelde rich ting en zag de ambulance te laat. Bij de botsing werden beide auto's beschadigd: de ambulance kon de rit wel voortzetten. In september kunt u bij ons van uw mooiste, liefste, leukste vakantiefoto een miniposter van 30 x 40 of 30 x 30 cm (afhankelijk van negatiefformaat) laten maken voor maar 9,90 Birkstraat2, Soest, tel. 12874 In de boerderij „de Vrije Teugel", waar men nu officieus afgestapt is van de beperking „kinderboerderij" zijn voor het komende seizoen een aantal nieuwe aktiviteiten op stapel gezet. Zo gaat men voortaan met de jongste bezoekers in groepen werken; krijgen de „teeners" van 13 tot en met 15 jaar een instuif op de zondagmiddag en twee doe-avonden en staat op iedere woensdagochtend „de koffie klaar" voor ieder die even binnen wipt. Tegen de gedachte de kinderboerderij niet meer uitsluitend voor de leeftijds groep vier tot en met twaalf jarigen open te stellen, werd in het verleden weieens bezwaar gemaakt door de gemeenteraad. Twee weken geleden nog, tijdens de inspraakavond in het Medisch Centrum over de Soester wel zijnsplanning, werd door bewoners van het Smitsveen bezwaar aangetekend tegen deze gang van zaken. De oudere jeugd, zo redeneerde men, kan terecht in de voorzieningen van de Stichting jeugdzorg Soest, terwijl voor de vol wassenen het dorpshuis „De Borg" gebouwd is. De Stichting Kinderboerderij wil ech ter, zo werd ook in het Medisch Cen trum gezegd, de opgroeiende jeugd mogelijkheden bieden en daar is in het nieuwe programma rekening mee ge houden. Voor de jongsten start men met groepswerkdinsdag van 16.00 tot 17.30 uur, muziekgroepen fotogroep; woens dag van 14.00 tot 17.00 uur, instuif; vrijdag van 16.00 tot 17.30 uur, hand werkgroep en toneelgroep; zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, instuif. De teeners komen zondag van 14.00 tot 17.00 uur aan bod met een instuif Zaterdag 20 september a.s. zal Stoffen- huis Ralph Polak, Laanstraat 50 te Baarn, de gehele dag gesloten zijn. Het zeer ruime calluna - assortiment dat ons wordt aangeboden, biedt ons veel mogelijkheden. Bij een goede combinatie onderling en met andere erica- caeën valt het veelzijdig voorkomen van de calluna op, die tot het uiterste te benutten zijn. Er bestaan namelijk om te beginnen struikheide van allerlei hoogten. Calluna "Humpty Dumpty" bijvoorbeeld is een pure dwerg, die niet veel hoger wordt dan 5 cm., terwijl b.v. de C. "Long White" en C. "Finale" na een goede snoei in het voorjaar toch wel een hoogte van 60-70 cm. bereiken. Ook zijn er typisch bodem- bedekkende soorten die een brede uitgroei hebben zoals C. "Silver Queen" en de C. "Blazeaway". Verder valt er onderscheid waar te nemen tussen de diverse kleuren loof die in contrast toegepast een erg mooi effect teweegbrengen. Er zijn veel vormen met groen loof in alle nuances, terwijl ook geel- bladige variëteiten volop aangekweekt worden. De diverse soorten grijsbladige vormen zijn erg deco ratief. Bij het aanplanten van een heidetuin kan er zelfs rekening gehouden worden met de soorten die een opmerkelijke winterkleur vertonen, een callu na-variëteit als "Cuprea'.' heeft gedurende de zomer een gele gloed. Naarmate de winter nadert kleurt zijn loof koperrood. Een paar koude nachten zoals we nu reeds gehad hebben doen hem al kleuren. Erg fraai is ook de vorm "Hamilton" die de winter periode een zwart-groene kleur aanneemt. Als laatste punt waar we rekening mee kunnen houden bij het aanplanten zijn de verschillende bloeitijden. Er zijn n.1. calluna's die nu reeds door de bloei heen zijn, die nu volop bloeien en die nog helemaal in de knop zitten. Natuurlijk houden we bij de fo- matie rekening met de bloemkleur. Bij het aan planten van eigenlijk alle soorten heide zijn enkele vuistregels van groot belang. Het is op de eerste plaats aan te raden om van iedere soort of varië teit die we planten meerdere exemplaren bijéén te gebruiken. Veel kleine hoeveelheden en éénlingen door elkaar heen geplant is onnatuurlijk en komt erg onrustig over. In kleine tuinen gebruiken we groepen met oneven aantallen, dus 3,5 of 7 waar mede gemakkelijk groepjes kunnen worden ge vormd. Aantallen boven de 10 kunnen zowel even als oneven zijn. Na de grond bemest te hebben (zoals beschreven in deel 2) met tuinturf en koe mest kunnen we planten. De plantafstand van heide is natuurlijk sterk afhankelijk van de normale uitgroei van de plant. Over het algemeen kunnen we stellen dat er 7 tot 9 heideplanten per m2 kunnen worden geplant. Na het aanplanten strooien we nog een laagje tuinturf van plm. 1 cm. tussen de planten door om zonnebrand te weren. Het houdt tevens vocht vast en scheelt een hoop in het onkruid. De laatste behandeling herhalen we eens per jaar, ter wijl éénmaal in het voorjaar een gift speciale heidemest ook rijkelijk beloond wordt. (plaatje draaien, film, tafeltennis e.d.) en op dinsdag en donderdag van 19.30 tot 21.00 uur met een doe-avond (elec- tronica, fotoa's afdrukken e.d.). Voor volwassenen is op de woensdagen veel tijd ingeruimd: van 10.00 tot 12.00 uur. koffie-ochtend; van 20.00 tot 22.30 uur fotogroep, gymclub en diverse andere aktiviteiten. Daarvoor, diverse aktiviteiten, kan men ook terecht op de donderdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Peuters (leeftijd tot vier jaar) met hun ouders kunnen van de boerderij ge bruik maken op iedere dinsdagmorgen en op iedere vrijdagmorgen van 9.30 tot 11.00 uur. werd geleverd door DE VRIES SOEST met het bouwen en inrichten van hun SHOW ROOM aan de Koninginnelaan 84 te Soest. Wij, INSTALLATIE SERVICE, feliciteren DE VRIES SOEST met de opening van deze SHOWROOM welke getuigt van initiatief en moedig, jong ondernemerschap. Wij prijzen ons gelukkig de opening van deze showroom te mogen ondersteunen met een enorme sortering uit ons vakgebied, zoals centra le- en vloerverwarming, elek trische installaties, keuken installaties, sanitair enz., enz. Gedurende deze twee dagen durende manifestatie zullen ook wij u graag VAK KUNDIG voorlichten. ledereen, dus ook zij die geen verbouwings- of installatie plannen hebben, is hartelijk welkom op vrijdag 19 septem ber vanaf 17.00 uur en zater dag 20 september '80 de gehele dag. INSTALLATIE SERVICE B.V. Op de door U gewenste tijd (overdag of 's avonds) In uw eigen tempo Op uw eigen nivo Met voortdurende begeleiding door bevoegde docenten TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Voor inlichtingen: (033) 729097 DE VRIES SOEST (u weet wel, die van de open haarden) en INSTALLATIE SERVICE manifesteren zich aan de Koninginnelaan 84 te Soest met een weergaloze open haarden en interieur show. Sanitair - vloerverwarming - centrale verwarming - verlich ting - keukeninstallaties, kort om: een complete „VAN KELDER TOT ZOLDER" in terieur-show, met natuurlijk volledige voorlichting en vak informatie! Tijdens deze manifestatie is iedereen natuurlijk vrij om in en uitte lopen. De manifestatie is geopend op vrijdag 19 september 1980 vanaf 17.00 uur en zaterdag 20 september de gehele dag. OPEN HAARD...? 02155-10652 SOEST De Samenwerkende Boekhandels Van de Ven's Boekhandel Soesterbergsestraat 53 Tel. 12419 Boekhandel „De Stadhouder" v. Weedestraat, hoek Stadhouderslaan - Tel. 17699 „Zonder Manifestatie vaart Soest niet wel", is ongeveer de redenatie ge weest van aannemer Jan de Vries, fameus bouwer van open haarden in Soest en zeer wijde omgeving. Hij besloot derhalve een privé-manifestatie op touw te zetten en daar dan de officiële in gebruikneming van zijn speciale open haarden-showroom op het adres Koninginnelaan 84 aan vast te knopen. Samen met Installatie Service B.V. uit Soest wordt er vrijdag 19 september a.s., vanaf drie uur in de middag zo het een en ander getoond op het gebied van sfeermakende inrichtingen voor woonhuizen. Het is meer dan de moeite waard om te gaan kijken. Jan de Vries (31) geboren te Amstel veen, is een vakman, die vanaf zijn vijftiende jaar in de bouw zit. Metselen leerde hij in Ouderkerk aan de Am- stel van een meestermetselaar. En hoe! In 1968 werd hij kampioen van Noord- Holland; het jaar daarop tijdens de nationale beroepenmanifestatie eindig de hij op de derde plaats in de strijd om het kampioenschap van Nederland. Tot voor enkele jaren werden de avond uren nog steeds aan studeren besteed om maar zoveel mogelijk te weten tè komen over zijn vak. Tien jaar geleden, in 1970, kwam hij „op Soest aan" waar hij in dienst kwam bij aannemer Uyland. Drie jaar later, op 1 oktober 1973, werd de stap naar zelfstandig ondernemer gezet. Interieur-verbouwingen maakten de hoofdmoot van het werk uit en daar bij kwamen toen al de open haarden om de hoek kijken. Nu zijn die open haarden haast hoofddoel. Het plaatsen van een open haard be tekent in de meeste gevallen dat het interieur aangepast moet worden. De kamer wordt anders ingericht, omdat de open haard als sfeermaker wordt gezien en dus een centrale plaats in het geheel krijgt", aldus De Vries. Hij is daar geheel op ingesteld en het breek- en opbouwwerk kan geheel aan hem en zijn drie man personeel wor den overgelaten. De belangstelling voor open haarden is nog steeds groeiend en dat is dan ook min of meer de aanleiding geworden voor de inrichting van een showroom. „Tot voor kort werkten we vanaf een plaatje of een model dat we hier er gens hadden staan. Wel maken we al tijd de complete werktekening, maar het is voor iemand die besluit een open haard aan te schaffen toch al tijd veel aantrekkelijker wat prak tijkvoorbeelden te zien", aldus De Vries. In een flinke toonzaal zijn er acht opgesteld, maar dan compleet met de hele ombouw tot en met voorbeelden van plafonds, de tegels en alle acces soires die bij open haarden gebruikt kunnen worden, zoals barbecueroos- ter s, grills enz. Er wordt uitsluitend, maar dat is haast overbodig om te zeggen bij een vak man, eerste klas werk geleverd en ook alleen gewerkt met perfect materiaal. Op de contructie van de haard wordt vijf jaar garantie gegeven en de ser vice, vooral in de opleveringsperiode, kent geen grenzen. Daar valt altijd de controle van de rookkanalen onder, iets wat de wat mindere vakman wel eens over het hoofd ziet. Een aardige slotopmerking heeft De Vries nog over de „opvoedkundige waarde van het stoken van open haarden". „Ieder mens is een beet je een pyromaan. In een open haard kan hij zich een beetje uitleven en bovendien leren zijn kinderen hoe er met vuur omgegaan moet worden". Kwestie van afreageren dus. Vloerverwarming Een aanvulling op het totale stook- gebeuren levert tijdens deze „ma nifestatie" Installatie Service B.V. met informatie over vloerverwarming, c.v.ketels en sanitaire voorzieningen. Een goede aanvulling, want alléén met een open haard is een woning niet warm te krijgen. De centrale verwar ming, met al zijn mogelijkheden blijft onmisbaar. ■- k-* -w mmmm?- "T aasmmmm' Een hoekje van de open-haarden showroom van Jan de Vries Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1980 | | pagina 3