De tijd van bollen planten komt weer aan Bloembollen voor een mooie lente Hendrik-Jan past op zijn tellen Raadsvergadering in aula Griftlandcollege m m m Koste(r)lijke kunstjes met bloembollen in de balkonbak Meningen van Lezers Speeltuin anders inrichten „Bijgoed" doet het vaak best Hondje weg Hondje terug Kerken en Vredesweek Zender uit de lucht Vrouwencafé met „Vrouw en Werk" Soester Courant van woensdag 34 september 1980 11 Het najaar is de periode voor het planten van voorjaarsbloeiende bol- en knol gewassen. En waarom zouden we niet eens wat anders planten dat de alom- bekende tulpen, narcissen en hyacinten? Er zijn nog zoveel andere mooie soor ten. Vooral de kleinere bolgewasjes die in de handel worden aangeduid als „bijgoed" verdienen beslist onze aandacht, evenals de botanische (wilde) soor ten van tulp en narcis. Door de sierlijke groeiwijze en de kleine bloemen pas sen ze zeer goed in een natuurlijke beplanting. Doordat ze weinig ruimte in nemen zijn ze zeer geschikt voor kleinere tuinen en ook voor balkonbeplanting. Maak eens een keus uit de soorten van het overzicht, dat wij bijgaand afdrukken. De meeste van deze bolgewassen zijn geschikt voor verwildering, dat wil zeggen dat we ze na de bloei niet hoeven op te nemen maar dat ze ter plekke kunnen blijven staan alwaar ze zich in gunstige omstandigheden zul len uitbreiden. - Gaat hun aantal toch achteruit, plant Sdan elk jaar een gedeelte ervan bij. - In het algemeen planten we deze bolgewasjes op een diepte van 6-7 cm. - Plant grotere groepen van één soort bij elkaar om enig effect te sorteren. - Bij het bepalen van hoeveelheden gaan we uit van tientallen. - Plant de bol of knol met de neus naar boven. - Plant de bollen of knollen zo snel mogelijk na aankomst. Er zijn name lijk soorten die snel uitdrogen. - Plant de bollen zó dat we ze vanuit het huis kunnen zien of op een plek waar we vaak langs lopen zodat we volop de kans krijgen van hun uit bundige voorjaarsbloei te genieten. I Wie denkt er nu aan het voorjaar als de tuin volhangt met herfstdraden en het eerste blad al van de bomen dwarrelt. Toch is het goed in gedachten even bij de lente te vertoeven zodat we ons bijtijds realiseren dat voorjaarsbloeiende bol- en knolgewassen nu geplant moeten worden. Ieder voorjaar vind ik het weer een sensatie als in de tuin de eerste bollen gaan uitlopen. Vofl&lmeik -7è. aPlUMDSg MAA£: Door de zonnewarmte gewekt uit hun ondergronds bestaan komen er steeds meer met hun glimmende neuzen bo ven de grond. Als ik in de herfst de schijnbaar levenloze bollen en knollen in de koude aarde stop, zie ik ze in mijn fantasie al bloeien, hele pluk ken crocusjes en sneeuwklokjes, mooie turkse tulpjes, witte botanische nar- cisjes en wilde hayacintjes en sta tige keizerskronen die een apart plaatsje krijgen. Bollen moeten u nu bestellen. In prin cipe kunnen we ze op iedere grond planten mits niet te vers bemest met stalmest. Vóór half oktober moeten de vroegstbloeiende soorten de grond in want het is zaak dat ze nog worte len vóór de vorst invalt. De meeste voorjaarsbollen bloeien in een periode dat er nog geen blad aan de boom zit. We hebben dus eigenlijk weinig te maken met zon en schaduw als we de bollen maar niet planten onder blad- houdende bomen en struiken want dan krijgen ze te weinig licht en groeien en bloeien ze niet door lichtgebrek. Het leuke van bollen is dat je ze bijna overal kunt gebruiken, tussen vaste planten en heesters, in het gazon, on der bomen, in een stenen tuin en in bloembakken op terras en balkon. Aan welke bloembollen u de voorkeur geeft is natuurlijk een kwestie van smaak maar ik zou toch een pleidooi willen houden voor de wat kleinere bolgewasjes en de botanisch (wilde) tulpen en narcissen. Ik wil hiermee niets zeggen ten nadele van de vele prachtige en doorgaans erg statige vormen van gecultiveerde tulpen, narcissen en hyacinten. Bij het kleinere bolgoed komt nog het voordeel dat je deze niet elk jaar op hoeft te rooien en opnieuw te planten, want vele van deze bolgewasjes ver wilderen op den duur in de tuin. Afhankelijk van hun grootte worden de bollen 5-15 cm diep geplant. Kleinere bolgewasjes kunnen we beter in wat grotere hoeveelheden planten (uit gaande van tientallen) dan de grotere bollen. Plant de bollen dicht bij el kaar in grote groepen: dit zal hét natuurlijk effect verhogen. Bol- en knolgewassen nemen praktisch geen plaats in tussen de kruid- en hout- achtigen die onze balkonbakken van oudsher vullen. Dat komt omdat het ge was van een bolbloem en haar groene blaadjes op slanke steeltjes stoelen en dat is zoals u weet bij menig kruid- en houtachtige wel even anders gesteld. Kom laat ik niet te technisch worden maar me helemaal toespitsen op dat ook door u op simpele wijze binnen te halen kleurengeluk, dat u liggend in een ge makkelijke stoel kunt ondergaan wanneer bol- en knolgewassen in uw balkonbak mogen wortel schieten. Hoe u precies bol- en knolgewassen in uw bak dient te planten, met hoe veel tegelijk en welke vormen en kleu ren hangt helemaal af van uw per soonlijke instelling en uw bloembak ken. Gewoon uw fantasie de ruimte geven. Ik heb zelf enkele toppuntjes beleefd toen ik afgelopen voorjaar de bak ken van een gepensioneerde koster ergens in de Achterhoek, gedurende twee weken in april moest verzorgen. Hier waren combinaties gemaakt in een kleurentaal die ik tot dan toe niet kende en ik verzeker u dat ik menig maal onder de lakens hiervan heb gedroomd in de dagen dat bewuste koster zelf in Benidorm zijn benen bruin liet worden. In die balkonbakken zag ik kontaktjes met groenlingen die ik nu nog steeds plaats in het rijtje van de door mij gekozen betere din gen des levens. Die koster wist veel meer dan van stoelen schuiven en aan de bel trekken! In overleg met hem ga ik nu een aantal van die kom- binaties aan u doorgeven en met die kombinaties bedoel ik dan kruid- en houtachtigen hand in hand met bol- en knolgewasjes. Daar gaan we dan; - Het blauwe grasje Festuca glauca samen de laag blijvende Tulipa prin- ceps, - het groenblijvende heestertje Elaeag- nus pungens area maculata, met de violetblauwe botanische crocus Blue Bird, - de kruipende bonte Euonymus fort. gracilis arg. marg., met lichtblauwe multiflora hyacinten, - de kruidachtige spontane kruiper winter en zomer stevig in de grijs groene kleren zittende Alyssum saxa- tile compactum met daar tussen door CHionodoxa luciliae, - Erica carnea Winter Beauty met Eranthis hyemalis, - de donkergroen gebladerde Vinca minor (maagdenpalm) met de geuren de narcis jonguilla Baby Moon, - Botanisch licht blauwe viooltjes met de botanische narcis cyclamineus Jack Snipe, - een blauw getinte miniatuur Juni- perus met Anemone blanda, - Tulipa clusiana groeiend uit het ruige blad van Saponaria ocymoides. - Saxifraga umbrosa, u weet wel dat schildersverdriet, met de grootbloe- mige Crocus Pickwick, - Myosotis alpestris met aan de voet de gelijktijdig bloeiende gele Tulipa urumiensis en - het keukenkruid Thymus serpyllum met Erythronium hybr. Pagoda, wel ke laatste net zoveel bekoorlijk blad als bloem in haar voorjaars avontuur doet. U moet van mij aannemen dat het helemaal toevallig is dat ik net 12 voorjaarscombinaties met bol- en knolgewassen als fakkeldragers door geef. Het is namelijk ook het getal dat voor die koster uit de Achterhoek iets dwingends had. Hij kreeg het im mer op zijn bepaald niet smalle heu pen als bijvoorbeeld iemand meer dan een dozijn plantjes of bolletjes van een soort wilde planten. „Verhef je toch niet boven de klok", riep hij dan uit. Ik heb dat nooit helemaal begre pen. Misschien is het ook nog van belang te vertellen dat die floraminnende koster links was. Nee... nee... niet wat u denkt. Linkshandig met planten en verder is wellicht van struktureel belang dat hij zijn gewassen, ook de bolletjes, voor het planten even, hardhandig, liet kennis maken met de natuurlijke inhoud van een op zijn balkon staande regenton. En dat is dan het verhaal van die koster die de natuur, ver van de be gane grond, helemaal naar zijn hand zette. Mag ik tot slot van dit balkonver haaltje ook nog even een eigen kom- binatie doorgeven? Even niet meer aan die koster denken... toch no. 13 dus; - de immer groenblijvende ouder wetse Pachysandra terminalis met tussen haar leerachtige blaadjes Scil- la siberica Spring Beauty. U vindt toch niet dat ik de goden tart? Toch wel... praten we daar dan se rieuzer over als een paar van voor gestelde vrijages tussen bol- en knol gewassen en kruid- en houtachtigen u in het goede keelgat zijn geschoten. Let maar op u komt oren en ogen te kort. Met trots heeft ons land zich altijd Europa's bloemen- en groententuin mo gen noemen. Hendrik-Jan de tuinman heeft de laatste jaren meer moeite met het goede tuinonderhoud. Hij krijgt de zenuwen van het nieuwe en vervelen de onkruid. Het zijn de werkgelegenheids- en energieperikelen. Ook is Hendrik-Jan bang geworden van buitenlandse kapers of concurrenten. Jan en zijn broeders kijken tegen enorme energiekosten op. De rekenin gen zullen in de komende twee jaren zeker met 27% oplopen. Al die tuin ders proberen zoveel mogelijk ener gie te besparen zonder dat het de pro- duktieomvang en de produktkwaliteit aantast. In de afgelopen jaren is dat ook redelijk gelukt, want in, vier jaar tijd beliep de energiebesparing ruim 13%. Maar wat wil je als tuinder als je jaarlijks maar 3 a 4% op energie spaart, terwijl de gas- en olieprijzen met het meervoudigerstijgen. Dan is er geen eer meer aan te be-' halen. Hendrik-Jan is enorm vindingrijk; hij weet met hetzelfde areaal steeds meer en betere produkten te telen. Vakbroe ders spreken over produktiviteitsstij- ging en die bedraagt ongeveer 4% in de glastuinbouw. Hoe groter de pro- duktiviteitstoename, hoe lager de produktiekosten per eenheid produkt. En daar moeten de tuinders het van hebben, want de opbrengstprijzen ne men niet noemenswaardig toe. Boven dien ontmoet Hendrik-Jan en de zijnen steeds meer concurrentie op de buiten landse afzetmarkt. Die Grieken en Spanjaarden kunnen er ook wat van en bovendien werken die goedkoper (lagere lonen) en hebben ze een energievoordeel want de zon schijnt er volop. Als de Nederlandse tuinders slim zijn en goed opletten, kunnen ze al die concurrenten toch de baas, want kwali teit en regelmatige levering winnen het van goedkope energie en arbeid. En die kwaliteit- en leveringsvoor- sprong heeft Hendrik-Jan. De kunst is om die voorsprong te behouden. Hoe moeilijk het ook wordt voor al die Nederlandse glastuinders: wanneer zij al hun pijlen richten op een bewa king van de produktiekosten en een betere presentatie van kwaliteitspro- dukten, kunnen ze het onkruid dat Hendrik-Jan gezien heeft, vernietigen. Een goede aanval tegen energie- en ar beidskosten is voor Hendrik-Jan en zijn broeders de beste verdediging. Als er over de Nederlandse glastuin bouw wordt gesproken, doelt men op de teelt van bloemen en groenten. Hen drik-Jan de tuinman en zijn vakbroe ders spreken over warenhuizen, en daar staat het Westland vol van. Van Nederlands groente- en bloementuin is ruim 8500 ha met glas bedekt. Op 4500 ha worden glasgroenten geteeld met de drie hoofdgroenten sla, tomaten en komkommers op kop. Steeds meer tuinders zijn overgeschakeld van groenten naar bloemen. Het bloemen-areaal onder glas is de laatste tien jaar toegenomen van 1600 tot bijna 4000 ha. Die overschakeling was begrijpelijk, want zakelijk gezien zat er meer muziek in de sierteelt dan in de groenteteelt. Een toenemende welvaart brengt de klant vlugger bij de bloemenman, want bloemen hou den immers van mensen. Hendrik-Jan de tuinman en zijn com pagnons hebben met de Nederlandse tuin beste zaken gedaan. De produktie van de glastuinbouw steeg van 1,2 mil jard gulden in 1970 tot 'ruim 3 mil jard gulden in 1978. Driekwart van de tuinopbrengsten gaat naar het buiten land. De oosterburen (West-Duitsland) zijn de grootste afnemers. In Europa's groente- en bloementuin verdienen maar liefst 38.000 mensen hun boterham. Als je de toegeleverde, afnemende en verwerkende „tuin bouwbedrijven" erbij telt is de werk gelegenheid in Nederlands tuinbouw zeker 70.000 arbeidsplaatsen. Steeds meer „onkruid" Tot nu toe heeft Hendrik-Jan het goed gedaan. Ook zijn collega's hebben aardig getuinierd. Enkele jaren gele den merkte een minister op dat de Ne derlandse tuinbouw zijn broek goed heeft kunnen ophouden. De tijden zijn veranderd en het tuindersgebeuren verloopt niet meer zo rimpelloos. Dè hoge arbeidskosten (ruim 30% van de totale produktiekosten) zijn fnuikend. De glastuinders krijgen de laatste ja ren gepeperde energierekeningen. Aardgas en andere energie (olie) zijn nodig om een gunstig klimaat te schep pen in al die warenhuizen waar re gelmatig en het hele jaar door bloemen en. groenten worden geteeld. Hendrik- De Nederlandse glastuinbouw heeft een goede naam. Als het aan de tuin ders ligt blijft die behouden. Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. Tevens is het raadzaam het Dierente huis, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing of vondst van een huisdier. VERMIST: 19-9. Kater, zwart-witwitte snuit, bef, buik, pootjes, staartpunt,: 1 wit en 1 zwart oor, gecastreerd, 3 jr., „Punkie" w. vlooienband; Van Mierlo, Toren straat 2e, 3764 CM Soest, tel. 12582. 18-9. Kater, rood, start rood-wit ge streept, 4 jr. „Maukie"; poes, donker lapje, witte bef, buik, pootjes, 5 jr., gesteriliseerd, „Tippie"; Van der Horst, Elzenlaan 19, 3741 SP Baarn, tel. 12823. 12-9. Kat, zwart gevlamd, witte kin, bek, buik, voetjes, 16 jr., „Joepie", bijzonder kenmerk: de kat maakt ja- knikkende bewegingen bij het drinken Van Veen, Van Angerenstraat 6, 3769 B A Soesterberg, geen tel. evt. via Die renbescherming: 03463-2682: Mevr. Parle vliet. GEVONDEN: 18-9. Huishondje, wit, rode vlek op rug, rode oortjes, kortharig; over het hek gezet bij de Camping kennelsDieren tehuis, tel. 13583. 17-9. Bouvier, gestroomd, zwart, brui ne strepen, vrij jong, gecoupeerd; Dierentehuis, tel. 13583. 18-9. Katje, zwart, witte kop m. zwart masker, zwart gevlekt op rug, drie witte pootjes, 1 wit pootje met zwarte vlek, zwarte staart; Dierentehuis, tel. 13583. 22-9. Katje, zwart, enkele witte haar tjes onder keel, witte vlooienband met bel, jong; (De Akkeren); Dierentehuis, tel. 13583. Gele kanarie; Kasbergen, Kamp straat 2b, 3741 AR Baarn, tel. 14468, b.g.g. 12872. De gemeenteraad vergaderde vorige week in de aula van het Griftland College aan de Noorderweg. Nog nooit zaten de raadsleden zo ruim. Weliswaar werd de fractie van Progressief Soest, door de opstelling van de tafels, in tweeën gedeeld en zat mevrouw L. Tomassen-Holsheimer bij de PvdA., maar men bleef toch met progressieven onder elkaar. De WD-frac- tie, op de voorgrond, was niet compleet; vandaar enkele lege stoelen. Al met al is de aula een uitstekend voorbeeld voor de nog te bouwen raadszaal in het nieuwe gemeentehuis; licht, ruim, overzichtelijk ook voor het publiek. Eén passage in het artikel dat Jan Leijendekker in de Soester Courant van 10 september j.1. aan de Vredes week heeft gewijd, verdient - nee. vereist rechtzetting. Bij lezing zou licht de indruk kunnen ontstaan dat de organisatoren van de Oecumenische Vredesdienst (op zondagavond 21 sep tember in de Joanneskerk), t.w. de Raad van Kerken Soest, de IKV-kern Soest en de Oec. Jeugddienst commis sie Soesterveen, van de zijde van de officiële kerken slechts tegenwerking, althans zeer geringe medewerking zouden hebben ondervonden. Niets is echter minder waar! Het heeft ons - juist integendeel - in het geheel niet ontbroken aan „eensgezin de en spontane medewerking". Wen sen onzerzijds zijn op de meest royale wijze gehonoreerd. Natuurlijk bestaat er wel zoiets als „frisse tegenzin" tegen de kerkelijke vredesbeweging, in het bijzonder tegen de IKV-campagne „Help de kernwa pens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland", maar die is het gevolg van een soort taaie weerstand onder grote delen van - zeg maar - „het kerkvolk". De officiële kerkelijke in stanties in Soest valt daarover niet het geringste verwijt te maken. Mét de kernwapens moet zeker ook dit misverstand de wereld uit! Aad Post Naschrift redactie: Deze brief had door ons reeds vorige week geplaatst moeten worden, maar raakte op onver klaarbare wijze zoek. Onze excuses. Kampeerterrein Wat gaat er gebeuren met ons kam peerterrein te Soestduinen; het ge meentelijk kampeerterrein? Ik ben al 82 jaar en sta al 62 jaar op dat terrein. Vanaf 1961 al zitten wij in angst en vragen wij ons af wat de gemeente nu van plan is. Onze huisjes zouden vernieuwd moeten worden, maar wij durven het niet aan. Veel geld uit geven om daarna te merken dat het kampeerterrein opgeheven wordt, kan natuurlijk niet. MEVR. STAD Baarsjesweg 181, Amsterdam. Naschrift redactie: Het al dan niet voortbestaan van dit kampeerterrein komt dit jaar nog aan de orde in de gemeenteraad. In de vooraf te houden commissievergade ring zal al wel snel blijken hoe de vlag erbij hangt. Eén van de omwonenden van de nu enkele weken in de belangstelling staande speeltuin aan de Gemshoorn/ Kornet heeft aan burgemeester en wet houders gevraagd de speeltoestellen over het gehele veld verspreid op te stellen, zodat concentratie van la waai voorkomen wordt. Zij behoort tot de bewoners die écht lawaai over last hebben van deze speelplaats en kan daarom anders praten dan de meesten, die de speelplaats willen handhaven, maar die voor een groot gedeelte de speelplaats vanuit hun huizen zelfs niet kunnen zien. "Wij, die er direct bovenop wonen", aldus schrijft zij, "hebben geen enkele bescherming van een schuurtje, zoals de rest van de omwonenden. De groei van de door de gemeente aangebrachte beplanting wordt sterk belemmerd door gebruikertjes van die speeltuin, die overal dwars doorheen lopen en veel jonge aanplant vernielen. Dit is vóór de vakantie ook steeds gebeurd door voetballende kinderen, waardoor ook de beplanting in onze tuinen niet veilig was". Ze is het er helemaal mee eens dat de kinderen van Kornet en Gemshoorn, waar de speelplaats voor bestemd is, veilig moeten kunnen spelen, maar zij vindt het verkeerd dat het speeltuin- tje op een zó kleine plaats is gecon centreerd. "U kunt zich voorstellen dat wanneer er zoveel kinderen op zo'n kleine speelplaats moeten spelen ze elkaar dikwijls overschreeuwen. Voor ons is dan het verblijf in onze tuin onaan trekkelijk. We gaan dan maar naar binnen en sluiten de tuindeur", aldus de briefschrijfster, moeder van kinde ren die ook regelmatig gebruik maken van de speeltuin. Dat het aantal klagenden maar klein is, in feite de groep die aan de speel tuin woont en die geen enkele bescher ming hebben, wil nog niet zeggen dat deze klacht daarom ongegrond is. "Als men al de andere bewoners zou voorstellen om deze speelplaats tot vlakbij hun tuin te laten verplaatsen, zou niemand staan te trappelen van verlangen", aldus de briefschrijfster. Zij komt daarom met de volgende sug gesties en vragen: 1. Verplaatsing van de zandbak naar een meer centraal gelegen punt met voldoende begroeiing er omheen; 2. verspreiding van de speeltoestellen over het hele veld, zodat ook het lawaai verspreid wordt en daardoor minder overlast ontstaat; 3. het grote grasveld zo onderbreken dat het niet meer uitnodigt tot voet ballen (het speciaal aangelegde trap veld tegenover De Borg ligt nog geen minuut lopen hiervandaan); 4. ook de palissade aan de Gemshoorn voor één of ander speeltuig voor grotere kinde ren benutten, desnoods met wat rub bertegels; 5. nagaan of het pad achter de panden Gemshoorn 42 tot en met 52 wel noodzakelijk is. De briefschrijfter veronderstelt dat op die manier een situatie ontstaat die voor verreweg de meeste bewoners bevredigend zal zijn en zij vertrouwt erop dat het college haar voorstellen in overweging wil nemen. Éénzijdige- of tweezijdige nucleaire ontwapening In de editie van vorige week trof ik onder de kop "Vredesweek 1980" een schrijven aan, waarop ik graag wil in gaan, als mens en als moeder van jonge kinderen. Dat ik tevens lid ben van het IKV hier in Soest is een ge volg van mijn verontrusting in die hoe danigheid. De vraagstukken van oor log en vrede dringen zich onontkoom baar aan ons op en stil zitten kan niet meer. Zoals de schrijver van voor noemd artikel zegt: "De kernwapen wedloop is een groot gevaar voor de wereld". Daar zijn we het dus wel over eens, inderdaad is het punt dat tot verdeeldheid oproept, de methode waarop je hier een eind aan wil maken. De schrijver meent dat dat een twee zijdige ontwapening zou moeten zijn. Ik ben het daarmee eens. gelijk over steken, zoals je dat noemt zou de beste en meest safe manier zijn. Het IKV heeft daar dan ook 10 jaar hard aan meegewerkt. Niets was haar liever geweest dan succes ten aanzien van het terugdringen van de kernwapens langs deze weg. Die manier is echter ge bleken niet te resulteren in het beoogde doel, integendeel. Sinds het begin van het nucleaire tijdperk zijn er minstens 6000 officiële besprekingen geweest om tot tweezijdige en meerzijdige ontwa pening en wapenbeheersing te komen. Soms heeft de wereld er grote ver wachtingen van gekoesterd. Bijv. in 1963 bij het verbod op bovengrondse kernproeven. En in 1969 bij de start van het Saltoverleg over de strate gische kernwapens. De kernproeven zijn echter na 1963 in veel hoger tempo ondergronds voortgezet. En sinds het begin van Salt zijn de voorraden strategische kernwapens meer dan verdubbeld. Vaak heeft de twee- of meerzijdige benadering van gelijk oversteken zelfs bijgedragen aan een versnelling van de kernwapenwedloop, om zo sterk mogelijk te staan aan de onderhandelingstafel, of om een even tueel verbod vóór te zijn. Kortom, na 35 jaar nucleaire wapens en regel matige besprekingen tot vermindering daarvan, heeft de kernwapenwedloop nu een zo hoog tempo, als de wereld nog nooit heeft meegemaakt en intus sen staat het overleg over wapenbe heersing vrijwel stil. Wat betekent dit? Wel, het betekent dat de ver nietigingscapaciteit van de kern wapens op de wereld aanwezig, d.w.z. zowel in Oost als West een gigantische omvang heeft gekregen. Bij gebruik erval kan de aardbodem vele malen in z'n geheel vernietigd worden. En is dit niet genoeg? Nee, kennelijk niet. want de defensiebudgetten moeten weer flink omhoog om de vermeende wederzijdse tegenstander de baas te blijven. Het systeem werkt niet, het zal altijd naar meer blijven vragen, net zolang tot de wereld aan dit angst aanjagende systeem ten onder gaat. Verzet tegen dit systeem moet dan ook niet uitgelegd worden als een "hetze" tegen de USA, de krijgsmacht, de NATO of de regering van Agt, maar moet gezien worden als een innerlijke drang van mensen, die de waarzin er van inzien en bovenal de gevaren er van; Want waar zo veel capaciteit en energie in de kernbewapening ge stoken wordt, zal het vroeg of laat ook gebruikt worden. Het is te ge vaarlijk tuig om gemakkelijk over te doen. We bevinden ons ermee in een soortgelijke situatie als de man die van een hoog flatgebouw af sprong en bij de 10e verdieping riep: "Zie je wel dat er niets aan de hand is!". De angst voor de ander wakkert de pri mitieve drift aan om jezelf te verde digen, dat is vrij normaal. Alleen is het verschil bij kernwapens dat deze reaktie niet meer werkt. Kernwapens keren zich tegen jezelf en je kunt je er niet mee verdedigen. Afgezien hier van moet je je afvragen of je als Christen je eigen veiligheid mag ba seren op het dreigen met zulke af schuwelijke wapens. Als kind heb ik de 2e wereldoorlog meegemaakt en heb ik de verhongerende Rotterdam mers aan mijn raam voorbij zien gaan. Als krantelezer zie ik wat er ge beurt in Zuid-Oost Azië, in Latijns Amerika, in Afrika. Hebben we daar dan geen boodschap aan? Het feit dat er geen 3e wereldoorlog gekomen is, wil nog niet zeggen, dat er vrede was. Of telt een zwart leven dan mis schien minder dan een blank leven? We zien steeds weer, dat de geschil len tussen Oost en West uitgevochten worden over de hoofden van mensen uit de 3e wereld. Zou het dan ook al zo zijn dat, dankzij de kernbewapening wij niet in een oorlog verwikkeld ge raakt zijn, mogen we daar blij mee zijn, als we zien dat een andere, zwak kere broeder of zuster onze plaats heeft ingenomen? Ik denk dat dat niet kan, en ik vind dan ook dat waar twee zijdige kernontwapening niet mogelijk bleek te zijn, althans niet gelijktijdig, dat we minstens de eerste stap moeten wagen in het vertrouwen dat hiermee de agressie en angst bij de "tegen stander" zal afnemen waardoor meer ruimte ontstaat voor het proces van de gelijdelijke 1- en meerzijdige ontwape ning. En laten we hierbij niet ver geten dat het geld dat nodig is om voldoende voedsel, behuizing, op voeding en gezondheid te bieden aan iedereen op de wereld berekend is op $17 miljard per jaar, bijna net zoveel als de wereld besteedt in wapens in 2 weken. Mar Visser In de omgeving van de Rubenslaan werd de illegale zender „Kanarie" uit de lucht gehaald. De eigenaar, de 28-jarige W. van L. had geen zend machtiging en gebruikte bovendien niet goedgekeurde apparatuur. Na twee „open" avonden komt Vrou wencafé Artishock, woensdagavond 24 september met thema als onderwerp, Vrouw en Werk. Gezien de grote belangstelling voor dit onderwerp wordt een grote opkomst verwacht. Uiteraard kan na afloop van de thema-avond gediskussieerd wor den. De avond begint om half 9. in de soos van het Artishockgebouw.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11