Kies een wolwinter vol mooie momenten Raad en Daad In cijfers de vierde slechte zomer Breien - haken - spinnen weven en verven Bloedend tandvlees en losstaande tanden een ware volksziekte Levenslang poetsen Wol onder water Als er geboord moet worden is 't uw eigenschuld! Adviezen aan vaders en moeders Autowrak in brand Verpleegkundige bekladt wegen 'Lebenszeichen' Filmhuis Artishock «HR Weten hoe 't moet en een beetje durven Alweer ingebrc 500gulc "Huize Gesprei in EHB Eemlan weer scl Belastinj Standpla; visverkoc geweiger 16 (van onze weerkundige medewerker) In dit leverkleurige pak van soepele, wollen serge kunt u werken, mooi uitgaan en wandelen. Het ligt er maar aan wat de dag van u vraagt, of wat u van de dag wilt. Hoedjes, sjaal, zijden of sportieve blouse, felgele pullover of chique hand' schoenenzij doen de rest. Winter 1980/81. Een beetje een bijzondere winter. Deze keer kiest de mode niet voor u, maar kiest u zelf. Uitzinnige uitzonderlijkheden, supernieuwe lijnen ontbreken. Natuurlijk is er wel veel nieuws, maar het samenspel van kleur een stoffen speelt een belangrijke rol. Steeds weer andere, lekkere combinaties voor elk moment van de dag. Een warm kledingspel dat u de komende maanden zelf kunt spelen. Dus als we u aivast een tip mogen geven: zoekt u deze weken in de winkels niet naar de allernieuwste lijnen van alweer een nieuwe wolwin ter. Nieuw in de zin van kortstondige rages en weggooikleding is uit. Het ..andere gezicht" is in. Het gezicht van een sobere, kwaliteitsbewuste consu ment, die waar voor haar of zijn geld wil. En de mode past zich aan. Door te kiezen voor mooie, soepele en vooral lekkere vezels in warme kleuren die onderling eindeloos combineerbaar zijn. Met steeds weer verrassende effecten. Elegant, elegant sportief of sportief, het kan allemaal deze winter. Wie de basis - een prachtig mantelpak, een mooi kostuum - in huis heeft (of haalt) kan zijn gang gaan. Accessoi res, bonnetterie, hemden, blouses, dassen en sjaals doen de rest. Ook voor mannen geldt dat wisselende accessoires één en hetzelfde pak geschikt maken voor diverse aangelegenheden. Kortom: het kledingspel. Met regels naar uw eigen wensen. Hetzelfde pak voor de man, dat elegant en chique is met vest en strik, krijgt een speels accent met een fleurige das en geeft in combinatie met een kleurige slipover een sportief beeld. Datzelfde geldt voor het mantelpak: mooi elegant voor 's avonds uit, soepel met een wollen blouse en hoedje en sjaal voor in de stad en uitgesproken anders als uw gevoel voor kleur een beetje op hol slaat. Want een leverkleu rig mantelpak met verrassend geel en oranje en lila, móg. Zo vindt u vooi* elk moment van de dag uw eigen combinatie, afhankelijk van uw situatie, uw stemming, uw ver wachtingen. Want een mens, die op een regenachtige middag thuis met een lekker kopje thee een goed boek leest, is een andere dan de mens. die een feest met vrienden heeft, een drukke dag op kantoor tegemoet gaat of een bosrit op de fiets maakt. Dat geldt voor vrouwen èn mannen. En als de basis garderobe goed is kunnen ze deze winter alle kanten op. De kleuren Sober, maar wel warm. Omdat het winter is. Warm roestbruin dus en na het bordeauxrood van vorig jaar nu een iets warmer rood. Daarnaast veel grijs en zwart, met daartussenin de mooie, muisgrijze taupe. Sober maar niet somber. Daarvoor zorgt de golf van blauwen (vooral lavendelblauw en petrol) en daarvoor zorgt u zelf. Door de donkere basiskleuren te com bineren met felrood en -geel in uw das, sjaal, trui of blouse. Of als u het rustiger bent gewend, door te kiezen voor okergeel, cerise of de vele pastel kleuren die zich in de bonnetterie aan bieden. De overvloed aan ruiten (zelfs de echte Schotse tartans) in japonnen, rokken, jasjes en kostuums, maken de keuze voor een juiste kleurencombina tie gemakkelijk. Want een afstekende kleur uit de ruit past altijd. De stoffen Superfijne kamgaren stoffen en zeer zachte lamswollen truien voor man nen, zachte wol ook bij de vrouwen. Mooie velours, iets aangeruwde, glan zende stoffen, sportieve, duffelachtige tweeds en harige bontachtigen (de wollen teddy 1) in de jassen; flanellen, crêpes en soepele gabardinestoffen in de japonnen en rokken. En niet te vergeten de vele gebreide mantels, jasjes en jurken, die deze winter uw andere gezicht mede kunnen bepalen. De voorbeelden in LANA Zelf kunnen kiezen is fijn, maar kan ook moeilijk zijn. Zeker voor de consu ment die op zoek is naar pure kwaliteit, naar natuurlijke, mooie vezels. Daar om brengt het Internationaal Wol Se cretariaat als voorlichtingsinstituut over „mode in zuiver scheerwol" elk najaar het blad LANA uit, dit najaar zelfs twee, om u richting te geven bij uw keuze. Deze weken valt LANA 1 bij miljoenen Nederlanders in de bus. Half oktober gevolgd door LANA 2. Gratis. En beide keren vol voorbeelden van een mode, die vooral verrassend is. Omdat het uw eigen mode is. Die voorbeelden kunt u gebruiken bij uw speurtocht naar een wolwinter vol mooie momenten. Goede mondhygiëne is een belangrijke voorwaarde om cariës [gaatjes] en tandvleesontstekingen te voorkomen. Dat mondhygiëne niet alléén uit 's avonds tandenpoetsen bestaat, mag langzamerhand bekend worden geacht. Toch zijn er ongetwijfeld nog veel vragen over de juiste tandenborstel, tandzijde of het gebruik van fluoride. Met name waar het mondhygiëne bij kinderen betreft. Om ouders te helpen bij het intact houden van het gebit van hun kind [eren], hebben wij onderstaand een aantal adviezen van een tandarts samengevat die u wellicht een eind op weg helpen. 1. Om te beginnen: ouders moeten het goede voorbeeld geven. Als de ouders hun tanden niet goed poetsen, dan leren de kinderen het nooit. Kinderen nemen allerlei dingen van hun ouders over, ook gewoonten als tandenpoet sen. 2. Verder is goed eten belangrijk. Geef ze bruinbrood, veel groente, vlees en kaas. Kinderen mogen best een snoepje of een stukje chocolade hebben. Dat is lekker, maar laat ze niet de hele dag snoepen. Het is beter alles in één keer op te eten dan het over de dag te verspreiden. Beperk dus het aantal snoepmomenten. Als ze ge snoept hebben, laat ze dan direct poetsen. Dat helpt! 3. Laat de kinderen (gecontroleerd!) minstens twee keer per dag ('s mor gens en 's avonds) vóór het slapen gaan poetsen. Tussen de middag, na het eten, mag als derde keer erbij. Zorg dat de kinderen niet zomaar wat met de tandenborstel in hun mond zwaaien. Alle tanden en kiezen, aan alle kanten, moeten worden geborsteld en ook het tandvlees! Vergeet vooral het tandvlees niet, anders ontstaat er tandvleesontsteking. Per poetsbeurt: een minuut of drie. Het lijkt wel lang, maar het is nodig voor een mooi en gezond gebit. Vergeet de hoekjes en de ruimte tussen de tanden niet. 4. Als kinderen kiespijn krijgen komt dat toch wel voor een groot deel doordat de ouders niet genoeg hebben opgelet. Kinderen onder de negen jaar kunnen eigenlijk hun eigen tanden nog nauwelijks poetsen - één van de ouders moet dan helpen. Kinderen tussen negen en twaalf jaar moeten nog weieens geholpen worden. Een kind boven de twaalf kan het meestal zelf wel. Maar altijd geldt: vader of moe der moet erbij staan. Controleer na het poetsen of de kinderen alles schoon hebben gemaakt. Met een zogenaamde plakverklikker kunt u heel gemakke lijk controleren of er nog restjes ach tergebleven zijn. Kauw na het poetsen op een tablet. Als er na grondig spoelen nog rood op de tanden achterblijft, betekent dat, dat op die plaatsen nog plak zit. Blijf bij de kinderen staan als ze bezig zijn met poetsen. Maak van het poetsen een gezellig moment. Denk eraan: de verantwoordelijkheid ligt bij 5. Laat uw kinderen merken, vaders en moeders, dat poetsen en het schoon houden van de mond een belangrijke zaak is. Geef de kinderen een klopje op de schouder als ze hun best hebben gedaan. Besteed aandacht aan alles wat met de mond te maken heeft. Met de mond moeten we veel doen in ons leven. Een aantrekkelijke mond met mooie, schone tanden is een fijn bezit! Laat gerust merken, dat u boos bent als ze hun tanden niet goed hebben gepoetst. Maar het beste is: het goede voorbeeld geven! 6. Gebruik vooral een zachte borstel. De mensen weten niet, welke rampen zij aanrichten met harde borstels. Een zachte borstel is ook beter om het tandvlees te poetsen. Neem voor kin deren een kleine borstel, dan kunnen ze er beter bij. Wissel minstens vier maal per jaar van borstel. Het is misschien niet goedkoop, maar de tandartsreke ning is echt hoger. Een verloren gebit is een onbetaalbaar verlies. 7. Gebruik bij voorkeur een fluoride- houdende tandpasta. Fluoride maakt de tanden sterk. (Kinderen onder de vier jaar mogen in verband met even tueel doorslikken nog geen fluoride- houdende tandpasta gebruiken!) Koop fluoridetabletjes (let op de voorschrif ten op de verpakking! 8. Denk niet: het melkgebit is niet belangrijk. Een slecht melkgebit kan leiden tot aantasting van de blijvende tanden, die nog onder de melktanden en -kiezen zitten. Een goede tandenborstel heeft een lange, rechte steel en een kleine borstelkop. Een harde borstel is af te raden. De haren van de borstel moeten rechtop staan. 9. Leg de tandenborstels en de tand pasta op een gemakkelijk bereikbare plaats. Laat de kinderen liever in de keuken poetsen in plaats van ze boven te sturen. Als alles bij de hand ligt, vergeet u het ook minder gemakkelijk. 10. Als tandvlees bloedt (en dat geldt ook voor uzelf!), dan is er iets aan de hand. Meestal betekent het: ontstoken tandvlees door onvoldoende poetsen of het gebruik van een te harde borstel. 11. Ga minstens twee keer per jaar naar de tandarts en de mondhygiëniste voor controle. Laat kinderen eraan wennen, dat een tandarts niet hun vijand is. Hij zal ze zeker een pluim geven, als ze goed poetsen. Ga ook naar de tandarts als er niet direct iets aan de hand is. Hij kan dan even controleren of alles in orde is. Ook een bezoek aan de mondhygiëniste, ieder half jaar, is belangrijk. Zij geeft in structies om het gebit zelf op de juiste manier schoon te maken. Ze geeft het gebit ook nog eens een extra schoon maakbeurt. Zoals tandsteen weghalen bijvoorbeeld. Ook het aanbrengen van een fluoride-applicatie behoort tot de taak van een mondhygiëniste. De tand arts en mondhygiëniste kunnen uw kind helpen om een aantrekkelijk en gezond gebit te behouden. (Als er geboord moet worden is dat niet hun schuld. Maar de uwe! Wol onder water? Kan dat dan? Vraagt u hei maar aan de diepzeeduikers die in de Ijskoude Noordzee op steeds grotere diepten meehelpen in de speurtocht naar olie. Voor hen is er nu een nieuw, elektrisch verwarmd pak. Gemaakt van wol! Tot nu toe zijn diepzee duikers altijd zeer beducht geweest voor elektrisch verwarmde pakken die bij een defect fataal zouden kunnen zijn. Ze kozen voor warm water dat van de oppervlakte ln hun pakken werd gepompt om ze op tempera tuur te houden. Maar dankzij een vinding van de Engelse firma Windak die een duikpak met een laag voltage ontwierp, is het risico van elektrokutie nu uitgesloten. Dat pak bestaat uit vier lagen: zuiver scheerwollen ondergoed; een elektrisch verwarmd wollen pak, nog een wollen pak voor goede isolatie en tenslotte een droog rubber duikpak. Zelfs als dit laatste pak volloopt - zo hebben de tests uitgewezen - blijft het elektrisch systeem in zout water werken. Uitvinder William Taylor zegt: „We hebben zonder meer voor zuivere scheerwol gekozen omdat dat zowel ademt als isoleert. Mocht de „verwarming" onverhoopt toch eens falen, dan beschermt zuiver scheerwol de duiker even tegen het ijskoude diepe water. Lang genoeg om zonder veel schadelijke gevolgen boven te komen. Taylor kan het weten. Hij ontwikkelde als één van de eersten een Wolmerk voltage-veilige elektrische deken en maakte in de Tweede Wereldoorlog al 500.000 elektrisch verwarmde wollen pakken voor de vliegers en schutters van de Royal Air Force. Het duikpak noemt hij met typische Britse bescheidenheid zijn kleinde bijdrage in de strijd tegen de olie schaarste. Maar het gaat natuurlijk om warmte en veiligheid. Of het nu olie, berging of sport betreft. VLEGEL SMEREN - Wij hebben enke le ouderwetse dorsvlegels in huis, maar die hebben een soort vel i.p.v. leren verbindingsstuk. Hoe kunnen we dat goed houden? AntwoordToen men nog veel met de dorsvlegel dorste, werd het korte deel daarvan aan de draaitop van het lange deel verbonden met palingvel. Dat was taaier dan leer en ging veel langer mee. Als de dorsvlegel werd opgebor gen tot de volgende oogst, vette men het palingvel in met boter of vaseline. U kunt echter niet alle vetsoorten gebruiken, ook niet de dierlijke, want in bepaalde gevallen kan het vel gaan rotten en stinken. Blanke vaseline is het beste. Daarmee voorkomt u ook, dat de natuurlijke oliën verdampen of oxyderen. Het vel blijft aan soepel. PAASKINDJE - Ik ben in 1916 op eers te paasdag geboren, maar nooit op ie paasdag jarig geweest. Valt Pasen nog wel eens op 23 april? Antwoord: Daarvoor zult u moeten wachten tot het jaar 2000. In de ja ren 1962 en 1973 bent u echter jarig geweest op de tweede paasdag en ook in 1984 zal dat weer het geval zijn. Nog een week hadden wij tegoed hij het opstellen van dit voorlopige overzicht van de klimatologische zomer, bere kend over de maanden juni, juli en augustus. Zeker was toen al dat het ook in cijfers de vierde opeenvolgende te koele, natte en sombere zomer is geworden. In ons land is de eerste helft van juni en de periode tussen 22 juli en 20 augustus nog de beste geweest. Daarentegen waren de ruim vijf weken tussen 15 juni en 22 juli bijzonder slechts. Er zouden nog een paar warmere da gen kunnen komen, maar lukt dit niet. dat staat De Bilt op 37 dagen boven de 20 graden (normaal 57) en op 1 z.g. zo merse dagen boven 25 graden (nor maal 19.). Alleen hieruit blijkt al dat wij aan warmte belangrijk tekort zijn geko men. Dat kan ook van de zon worden gezegd, want alle drie zomermaanden gaven minder zon dan normaal. Wanneer de laatste week het normale aantal uren zon oplevert, komt dit cijfer bij 435 uren te liggen - normaal 608 -. waarmee deze zomer bij het groepje zonne- schijn-armste terecht komt. Neerslag is er meer gevallen dan ons lief was, al deed augustus daar in een groot deel van het land niet aan mee. Den Helder kreeg in begin augustus nog wel twee keer een zware bui met respectievelijk 66 en 55 mm regen en dat was voldoen- de om Den Helder vanaf 1843 een record natte zomer te geven met totaal 393 mm regen; dit record stond tot dusver op naam van 1956. Ook Vlissin- gen had met iets meer dan 310 mm regen een opvallend natte zomer. De statistiek laat ons zien dat zelden vier te slechte zomers na elkaar voor- komen. Een te lange periode hebbende hogedrukgebieden ons in de steek gela ten en trok de ene depressie na de andere van de oceaan het vasteland binnen. Ook de Britse eilanden, het hele Beneluxgebied, Duitsland, Noord Frankrijk en de Alpenlanden hadden tot de 22ste juli een natte, wisselvallige zomer. Vele vakantiegangers hebben daar tot genoemde datum ook over geklaagd, af en toe was het tot in Zuid Frankrijk mis. Scandinavië maakte daarop een guns. tige uitzondering. Daar ging het pas vanaf 20 augustus helemaal mis, toen een herfstdepressie met veel wind en regen daar binnen trok. En nu maar weer hopen dat als pleister op de wonde september nog in staat zal zijn ook verder voor een wat zonnige nazomerperiode te zorgen. Dat is dan mooi meegenomen, maar te laat voor allen die aan de zomer met zomerweer hun brood moeten verdienen, want dat is een dun sneetje geweest, zonder beleg. Op het Zeisterspoor te Soesterberg raakt maandagavond laat een auto in brand. De Soesterbergse brandweer doofde de vlammen. Het voertuig was eigendom van een inwoner van Veenendaal, die verklaarde zijn ver voermiddel met opzet op het Zeister spoor achtergelaten te hebben, om dat hij het niet meer nodig had. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op de Van Weerden Poelmanweg een 26-jarige verpleegkundige uit Den Dolder aangehouden in verband met het bekladden van wegen rond het vliegveld met anti-atoombomleuzen. In haar auto, welke op het Soester Hoogt geparkeerd stond, werden pot ten met witte verf gevonden. Bij het „schilderen" heeft zij hulp gehad van geestverwanten, maar hun namen heeft zij aan de politie niet verteld. Filmhuis Artishock vertoont a.s. don derdag 25 september de film "Lebens zeichen" onder regie van Werner Her zog. Dit is de eerste lange speelfilm van Herzog. Hij bevat reeds alle ty pische elementen die zijn latere films kenmerken: een vreemde, in dit geval psychisch op hol geslagen hoofdrol, eenzaamheid en geweld. De film speelt zich af in 1942 op het Griekse eiland Kos. Het gaat niet over deze oorlog maar over de zinloosheid en doelloos heid ervan. De film duurt 90 minuten en is zwart/wit. Aanvang 21.00 uur. Toegang: ƒ4,50, leden, C.J.P. en 65 $3,50. Zelf gebreid voor een fijne najaarsdag in de haven. Een foto uit „Lana/Kreatief", een blad voor kreatievelingen, die meer met wol willen doen. Kijkt u zelf deze weken in de winkels: gebreid is terug. En hoe! Mantels, jacks, pakjes, jurken, truien en vesten; gebreid is er te kust en te keur. Voor hem en voor haar. Maar wilt u zelf kreatief actief zijn, loop dan eens door naar de wolwinkel. Want wie weet hoe 't moet en een beetje durft, kan zelf breiend, spinnend, hakend of vervend mode maken. Het internationaal Wol Secretariaat, dat zich een naam heeft verworven op het terrein van voorlichting over „mode in zuiver scheerwol", brengt al jaren voor alle wolcreatievelingen in Nederland het blad „Kreatief". Dit Naast cariës [tandbederf], is er nog een andere, zéér veel voorkomende ziekte waaraan onze tanden en kiezen ten prooi kunnen vallen: ontsteking van het tandvlees. Tandvlees vormt tezamen met het wortelvlies en kaakbot het steunweefsel waar de tanden en kiezen in vastzitten. Deze ziekte kent twee stadia (vormen), t.w. 1. Een ontsteking van het oppervlak kige deel van het steunweefsel (gingi- vitis genaamd). Hierbij is alleen het tandvlees ontstoken. 2. Een ontsteking van de diepere delen (parodontitis genaamd). Hierbij zijn ook de diepere delen ont stoken (wortelvlies). Bij ernstige vor men van parodontitis gaan de tanden losstaan en kunnen ze na verloop van jaren uit de kaak vallen. Het eerste stadiumgingivitis De oorzaak van deze ziekte is de tandplak. Tandplak is een laagje op onze tanden en kiezen, dat is samenge steld uit bacteriën en voedselresten. De plak heeft ongeveer dezelfde kleur als de tanden en kiezen (witgelig). Door de plak niet tijdig of afdoende weg te poetsen, raakt het tandvlees rondom de tanden en kiezen en ook de tandvleespapillen ontstoken (dit is het tandvlees tussen de tanden en kiezen). Dit begint bijna ongemerkt. Het tand vlees ziet er in ontstoken toestand vaak rood en glazig uit. terwijl gezond tandvlees roze is en stevig. Vaak zijn de papillen ook iets gezwollen. Het tandvlees bloedt ook gemakkelijk bij aanraking, bijvoorbeeld wanneer de tanden gepoetst worden. (Dit laatste is dus een waarschuwing!Het tandvlees gaat losser om de tand of kies zitten waardoor de ruimte tussen tandvlees en tand, de zgn. „pocket" dieper wordt. Bloedend tandvlees is dus niet nor maal, zoals vaak wordt gedacht. Het is één van de eerste signalen dat er iets mis is met de steunweefsels van onze tanden en kiezen. Slechte adem ook! Iemand met slechte adem heeft veel kans, dat er iets ontstoken is. Mond- watertjes helpen niets. Een goede mondhygiëne kan deze ziek te wel genezen óf liever nog voorko men. Ook wanneer het tandvlees al ontstoken is, zult u merken dat de ontsteking, door een goede mondhy giëne, na enkele dagen verdwijnt. Dus goed poetsen, waarbij vooral ook de overgang van tanden en kiezen naar het tandvlees grondig gereinigd moet worden. Gebruik een zachte tanden borstel. want harde borstels bescha digen snel het tandvlees. Daarnaast de ruimte waar de tandenborstel niet kan komen, reinigen met tandzijde en tan denstokers. Het tweede stadium: parodontitis Wanneer geen aandacht besteed wordt aan een ontsteking van het tandvlees en deze dus blijft voortbestaan, raken ook het kaakbot cn de vezels van het wortelvlies bij de ontsteking betrok ken. De tandplak heeft inmiddels der mate lang op de tanden en kiezen gezeten, dat deze verhard is en niet meer weggepoetst kan worden. We spreken dan van tandsteen. Tandsteen kunt u niet zelf verwijderen. Dit zal door de tandarts of mondhy giëniste moeten gebeuren. Tandsteen speelt een belangrijke rol bij parodon titis, omdat tandsteen door het ruwe oppervlak ook nog eens gemakkelijk plak vasthoudt waardoor het van kwaad tot erger wordt. Bovendien breidt het tandsteen zich uit tot onder het tandvlees, waardoor de ontsteking erger wordt. Wordt er niet ingegrepen door een tandarts of mondhygiëniste, dan zal de pntsteking zijn verwoestende werking blijven voortzetten. Er wordt zoveel vezel en bot vernietigd dat de tanden en kiezen hun houvast verliezen, los gaan staan en uiteindelijk uitvallen. Mondhygiëne Vrijwel iedereen heeft (wel eens) last van ontstoken tandvlees. De ontsteking ontstaat door onachtzaamheid. Er is maar één goed middel om dit soort ontstekingen te voorkomen en te be strijden en dat is mondhygiëne. Zelfs al zouden we een 100% effectief middel tegen cariës (tandbederf) ontdekken, dan zijn we nog verplicht om elke dag onze tanden, kiezen en tandvlees te onderhouden om deze ziekte te voor komen. Dus: - goed poetsen, bij voorkeur na iedere maaltijd en altijd voor het slapen gaan - een zachte tandenborstel gebruiken en deze regelmatig vervangen - tandzijde en tandenstokers gebruiken - minstens 2 x per jaar gebit en tand vlees laten controleren door de tand arts en/of mondhygiëniste. najaar heet het voor het eerst „Lana/ Kreatief", om te beklemtonen, dat het om „lana", wol dus, gaat en om aan te geven dat dit voorlichtlngs- en ideeën- blad is vernieuwd. Niet meer alleen bijna honderd brei- en haakmodellen in de nieuwste modellen en kleuren, maar daarnaast vooral tips over krea tief zijn met wol. Om al die duizenden die tot nu toe wel lazen en aarzelden, maar niet deden, een echte steun in de rug te geven. Wie haken wil, vindt een basis- verhaal over „hoe moet ik haken?"; wie interesse heeft voor tapijtknopen vindt daarover een reportagewie wol wil verven of zou willen spinnen en weven, vindt informatie. Alles gelar deerd met prachtige voorbeelden, die duidelijk maken hoe mooi zelf ge breide of gehaakte, geknoopte en ge verfde wol kan zijn. Waarbij duidelijk is, dat naast de doorzetters vooral de durvers deze winter aan bod komen. Want voor wie weet hoe 't moet en buiten de van oudsher gebreide paden durft te kijken, heeft de breimode 80/81 veel moois te bieden. In een winter die weinig echt nieuwe kleuren en vormen geeft, zijn het voor al de nieuwe steken en de aparte kleurencombinaties die het doen. Om een voorbeeld te noemen: een Noorse trui hoeft niet in rood, wit en blauw, maar kan heel goed en anders in geel en bruin op een grijze wol. Maar ook: nu anno 1980 het fijne beeld in de breimode overheerst en breien mode is geworden, kan eigen lijk alles. 6 Gladde garens, harige garens als shetland, mohair en bouclé voor ele gantie, luxe garens als lambswool en cashmere voor wie het klassiek anders wil doen en dikkere garens met nieu we kleurencombinaties voor sportieve- lingen. Veel kleine steken met ribbels, diagonalen, kabels en blokjeseffecten, maar ook veel fijne strepen en voor de jongeren de verlengde, zogenaamde „jumbotrui" met een vlakverdeling m pasteltinten, die veel aan de werken van de schilder Mondriaan doet den ken. Ook het haakwerk heeft nu zijn plaats in het modebeeld, met veel folklore- achtige modellen en in elkaar gewerk te kleuren met een tweed-effect a la Lnanel. VOOr kreatievelingen met durf. En de draagbaarheid is voor op blijven staan. Met toepassingen S®," "}et zwfr en Charme door elke Hollandse winterdag voeren. ÏSLk^dinB voor het ontW. het win kelen, het werk, het diner, het dansen, het sporten en het wandelen. Van elegant tot sportief. „Lana/Kreatief" 1980/81 is verkrijg- baar in de wolwinkel. I 17 (Ac Iedere dag nieuw. Laat ongew- vroegtijdig r ren U de inst en diefstal vc Voor vrijblijt en prijsopgaa installatiebui Kant, Kolonj tel. 02155-1618 De collecte well onder de deelnc dendag in het Gr werd, heeft vijf leverd. Het gele het recreatiepro gehandicapte kil te Nieuwveen; h C.Th.Voorbij sta als directeur va De heer Voorbi; jaren het diner deze uitgaansdag Uit dankbaarhei collecte georgar het project van steunen. Vredeswee, In het kader van niseert de R.P. gespreksavond. houden op dond 1980 in het EHBO 7a te Soest. Aanvi is Lt.Kol. A. C. F thema is: „Chris gen waar vele Ch len in het licht vai Mag een Christel Draagt de overhc geefs? Bewapeni prijs van de vrijh* deze vragen? Zo dringend beroep zeer aktuele vra( dachten te wissel* Zaterdag a.s. gi eniging Eemland wel pupillen, jur veteranen naar de Dit is een overde Ook de ouders zij trek is gepland on Soesterbergsestra De terugkomst is o Van Eemland zijn nodigd voor deze s A-junioren Bert v >mes A-junioren Yi den, dames B-juni IMeijden en dame Renooy. De ijstra het weer het toelaa De staatssecretari; zaken heeft de gen hij een tariefsverh het jaar 1981 toeli tariefsverhogingen tage zal de staatsse kostenontwikkeling geeft, zonder meer lenen. Wat onze gemeen college de tarieven goedbelasting voor ongemoeid laten. I gegeven aan een he retributie van de plaatselijke riolerir. Met 5% gaan de leg bouwvergunningen graafrecht, de aar gemeentelijke riole aan het schoolinstr tarieven voor de zv van gasverwarmi aardgascontrole-ab tarief voor de centr ting. De marktgelden wo hoogd (gedeeltelijk gedeeltelijk per 1 reinigingsrecht, evc per 1 januari en pei Het abonnement v< gaat volgend jaar di voor personen van jaar; 38 gulden vooi gulden voor 65-plusi Voor een hond gai betalen en voor ied honderd gulden. Vc recht moet in de peri juni 37,20 betaald periode van 1 juli 40,50 en per l janua Het maandtarief vo 11 gulden danwel f het bedrag dat men -s betaald heeft. Ook het begraafrect Hopman's Zeevisha burg is het niet eei sing van burgemeesl van Soest, waardooi plaats- en ventvergi is om op woensdag 18.00 uur vis te ver! keerterrein aan de I B. en W. stellen zi punt dat op de woe keerterrein vrij moe bevoorrading van de aanvoer van goedere altijd al moeilijkhec ders en die problen vergroot zien door ru voor de verkoopkr plaats- en ventverj zaterdagen blijft geh roep dat Hopman teg heeft aangetekend, 1 dag 29 september bel gadering van de co beroepschriften.

Soester Courant | 1980 | | pagina 16