Tempo" vijfde op 48 seconden van de winnaar Kinderboekenweek Kenners kiezen Seiko. Van 1 tot en met 11 oktober: Hitte teistert marathonlopers in Zwolle Wintertijd MUcimor Alweer ingebroken 500 gulden voor "Huize Ursula" Gespreksavond in EHBO-gebouw Eemland gaat weer schaatsen Belasting omhoog Standplaats visverkoop geweigerd Wielerclubka mpioenschappen Vleesverkoop Directie Enzypharm stapt naar politie Wegpiraat gepakt Politie maakt eind aan muziek overlast Informatiedag over aquariums Glaasje-op rijders v.d.Hucht-Mavo milieubewust Zojuist ontvangen! Blitze MacGregor jacks met lichtgevende strepen. Top volleybal in Naarden de winkel waar kleren kiezen kinderwerk is 17 Soester Courant van woensdag 24 september 1980 17 boek voldoet in alle opzichten aan de eis: illustraties en tekst moeten een eenheid vormen. De tekst nodigt uit tot pig een hoogtepunt te vinden in de arrestatie van -het gezin Wegens het meevoeren van ljinnen- alias buitèn- Zaterdag werd in Zwolle het nationaal kampioenschap marathon door de atle tiekvereniging PEC georganiseerd. Nederlands kampioen 1980 werd de Nijmegenaar Rudi Verriet in de tijd van 2.20 uur. (Advertentie) Iedere dag lezen we het op nieuw. Laat ongewenst bezoek zich vroegtijdig melden. Wij leve ren U de installatie die schade en diefstal voorkomt. Voor vrijblijvende inlichtingen en prijsopgaaf elektrotechnisch installatiebureau Frans van de Kant, Kolonieweg 2H, Soest tel. 02155-16187. De collecte welke vele weken geleden onder de deelnemers aan de bejaar dendag in het Griftlandcollege gehouden werd, heeft vijfhonderd gulden opge leverd. Het geld is overgemaakt aan het recreatieproject ten bate van het gehandicapte kind in "Huize Ursula" te Nieuwveen; het project dat de heer C.Th.Voorbij startte bij zijn afscheid als directeur van "Voorbij's Beton". De heer Voorbij financierde al velé jaren het diner dat de bejaarden op deze uitgaansdag kregen aangeboden. Uit dankbaarheid werd een spontane collecte georganiseerd met als doel het project van de heer Voorbij te steunen. Vredesweek: In het kader van de vredesweek orga niseert de R.P.F. Baarn-Soest een gespreksavond. Deze zal worden ge houden op donderdag 25 september 1980 in het EHBO-gebouw, Parallelweg 7a te Soest. Aanvang 8 uur. De inleider is Lt.Kol. A. C. Floor uit Leusden. Het thema is: Christen en Geweld". Vra gen waar vele Christenen mee worste len in het licht van Gods Woord zijn o.a. Mag een Christen wel of niet doden? Draagt de overheid het zwaard tever geefs? Bewapening moet dat wel de prijs van de vrijheid zijn? Zit u ook met deze vragen? Zo ja, dan doen wij een dringend beroep op u om over deze zeer aktuele vragen met ons van ge dachten te wisselen. Zaterdag a.s. gaat de Schaatsver eniging Eemland met alle leden, zo wel pupillen, junioren, senioren en veteranen naar de Ijsbaan te Leiden. Dit is een overdekte shorttrackbaan. Ook de ouders zijn welkom. Het ver trek is gepland om 10.00 uur vanaf de Soesterbergsestraat, N. v. Hornsveld. De terugkomst is om plm. 3 uur. Baanselectie Van Eemland zijn 4 rijd(st)ers uitge nodigd voor deze selektie. Bij de heren A-junioren Bert van der Weerd, da mes A-junioren Yvonne van der Lien- den, dames B-junioren Coiïne van der '.Meijden en dames C-junioren Mitzy Renooy. De ijstraining begint, indien het weer het toelaat, 11 oktober a.s. De staatssecretaris van binnenlandse zaken heeft de gemeenten bericht dat hij een tariefsverhoging van 5% voor het jaar 1981 toelaatbaar acht. Aan tariefsverhogingen tot dit richtpercen- tage zal de staatssecretaris, indien de kostenontwikkeling daartoe aanleiding geeft, zonder meer medewerking ver lenen. Wat onze gemeente betreft wil het college de tarieven voor de onroerend- goedbelasting voor het volgend jaar ongemoeid laten. De voorkeur wordt gegeven aan een heffing van een riool retributie van de gebruikers van de plaatselijke riolering. Met 5% gaan de leges en de leges voor bouwvergunningen omhoog; het be- graafrecht, de aansluitkosten op de gemeentelijke riolering, de bijdragen aan het schoolinstructiezwemmen, de tarieven voor de zwembaden, de huur van gasverwarmingsapparaten, de aardgascontrole-abonnementen; het tarief voor de centrale-antenne-inrich ting. De marktgelden worden met 25% ver hoogd (gedeeltelijk per 1 januari en gedeeltelijk per 1 juli) evenals het reinigingsrecht, eveneens in te voeren per 1 januari en per 1 juli. Het abonnement voor het natuurbad gaat volgend jaar dan 49 gulden kosten voor personen van 17 tot en met 64 jaar; 38 gulden voor jongeren en 27,50 gulden voor 65-plussers. Voor een hond gaat men 60 gulden betalen en voor iedere volgende hond honderd gulden. Voor het reinigings recht moet in de periode 1 januari tot 30 juni 37,20 betaald worden; voor de periode van 1 juli tot 31 december 40,50 en per 1 januari 1982 81 gulden. Het maandtarief voor de C.A.I. wordt 11 gulden danwel 8,70 al naar gelang het bedrag dat men voor de aansluiting betaald heeft. Ook het begraafrecht gaat omhoog. Hopman's Zeevishandel uit Spaken burg is het niet eens met de beslis sing van burgemeester en wethouders van Soest, waardoor hem een stand plaats- en ventvergunning geweigerd is om op woensdagen van 10.00 tot 18.00 uur vis te verkopen op het par keerterrein aan de F.C.Kuyperstraat. B. en W. stellen zich op het stand punt dat op de woensdagen het par keerterrein vrij moet blijven voor de bevoorrading van de winkels. Door de aanvoer van goederen ontstaan er toch altijd al moeilijkheden met parkeer ders en die problemen wil men niet vergroot zien door ruimte op te offeren voor de verkoopkraam. De stand- plaats- en ventvergunning voor de zaterdagen blijft gehandhaafd. Het be roep dat Hopman tegen deze beslissing heeft aangetekend, wordt a.s. maan dag 29 september behandeld in de ver gadering van de commissie voor de beroepschriften. Van de atletiekafdeling van S.O.Soest namen 2 lopers aan dit kampioenschap deel. De 63-jarige veteraan Cor Koster wist in het 350 lopers tellende veld een goede 102e plaats te behalen. Ook zijn eindtijd was, gezien de hoge tempera tuur, goed nl. 3.11.11 uur. Zijn clubge noot René van Zee had meer last van de hoge temperatuur. Zijn eindtijd bedroeg 3.35 uur. Van de 350 gestarte lopers moesten er 120 de strijd voortij dig staken. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle hou ders van kaarten. In verband met opzettelijke veront reiniging van het middel vasolastine, zal de directie van het biochemisch laboratorium Enzypharm aan de Soesterengweg, contact opnemen met de plaatselijke politie. De aanmaak van het middel, dat door talloze pa tiënten, die lijden aan bloedvatver nauwing, gebruikt wordt, werd eind juni gestaakt, maar wordt nu weer volop aangemaakt. Het middel vasolastine kwam mid den dit jaar in opspraak toen gebrui kers er onwel van werden. Enzypharm stelde zelf een onderzoek in naar de oorzaak en kwam tot de conclusie dat er sprake was van bacteriële ver ontreiniging. Die conclusie werd be vestigd door drie onafhankelijke la boratoria, waaronder het laborato rium van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid te Bilthoven. Volgens de directie kan er in dit ge val van niets anders sprake zijn dan van opzettelijke verontreiniging en van wege deze conclusie heeft men gisteren de plaatselijke politie ingeschakeld. Vorige week dinsdagavond reed een automobilist op de kruising Beetzlaan- Nieuwstraat een bromfietser uit Baarn omver, die via de motorkap en het dak van de auto op de kofferdeksel terecht kwam. Daar wist hij zich vast te houden, ook toen de automobilist een poging deed hem, door zigzag te gaan rijden, kwijt te raken. Na 150 meter stopte hij, waarna de bromfietser van de auto sprong. De automobilist verdween. De jongeman kwam er vrij goed vanaf; hij had wat verwondingen aan zijn been, waarvoor hij naar het ziekenhuis Zonnegloren werd gebracht. Naar de automobilist werd zeer ijverig gespeurd en donderdag reeds slaagde de politie er in de man aan te houden. Het was een 25-jarige Hilversummer, die verklaarde wat overstuur geweest te zijn vanwege ruzie met zijn ouders. Toen hij de bromfietser schepte had hij in een schrikreaktie getracht hem kwijt te raken. De auto, welke inmiddels voorzien was van een nieuwe kofferdeksel, werd bij een spuiterij in Hilversum in beslag genomen. De man is na verhoor, vrij gelaten. Met tien man heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een eind gemaakt aan een uren durende mu- ziekoverlast voor de bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan. De hele instal latie (geluidboxen, versterker en pla tenspeler), werd in beslag genomen. Het ging er daarbij niet zachtzinnig toe en er vloeide nogal wat bloed. Een van de recalcitrante feestvierders moest in het ziekenhuis verbonden worden; een ander kreeg doktershulp in het politie bureau. Voor het zover kwam, had de politie tot driemaal toe op verschillende uren van de nacht, gevraagd de geluidsinstalla tie zachter te zetten. Pas na het derde bezoek werd de apparatuur van de tuin uit naar binnen verplaatst. Daar ging men op volle sterkte door waarbij men alle ramen en deuren open zette. Pas daarna greep de politie in, waarbij Amersfoortse collega's met vier man assistentie verleenden. Ook in de nacht van zaterdag op zondag moest de politie twee keer om wat stilte vragen bij een feestje in de Valeriaanstraat. A.s. zaterdag, 27 september, organi seert de Soester aquarium-vereniging „Zilver Tetra" in gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat een in formatiedag voor aquariumhouders, respectievelijk -liefhebbers. Men zal uitgebreide voorlichting kunnen ge ven over alles wat er op het gebied van deze liefhebberij aan de markt is. Jeugdige bezoekers krijgen de gelegenheid zelf een „bakje" in te richten en voor hen is ook een kleur plaat beschikbaar. Men kan ervoor in De Rank terecht van 10.00 uur 's mor gens tot 16.00 uur in de middag. Ieder een is welkomde toegang is vrij. J.l. zaterdag werd in Dronten weer gestreden om het wielerclubkampioen schap van Nederland. Grootheden als Jan Raas, Leo van Vliet en Kees Priem kwamen daar voor hun respec tievelijke verenigingen aan de start en in dat veld sloeg de Soester wieler vereniging "Tempo" een bijzonder goed figuur. Met een achterstand op de winnaar van slechts 48 seconden, finishten de Soesters als vijfde. Tempo werd hier vertegenwoordigd door de profs Theo de Rooy en Jos Schipper en de amateurs John Broers, Cor Schuurman, Dik Soek en Jos Schaap. Iedere deelnemende vereniging kwam met zes renners aan de start; de tijd van de vierde aankomende van de ploeg geldt als eindtijd. De af te leg gen afstand was 49,6 kilometer. Tijdens de eerste tien kilometer deed vooral de amateur John Broers veel kopwerk. Zijn tempo lag hoog en dat bezorgde Dik Soek wat moeilijkheden. Soek herstelde zich echter vrij vlot. Na elf kilometer moest Jos Schaap, bij een snelheid van 46 km p/u tegen wind in, als eerste lossen. Een kilo meter verder werd het ook Dik Soek te veelCor Schuurman reed op kop en hij hield een moordend tempo aan. Na 18 kilometer kreeg ook de prof. Jos Schipper het even zwaar, maar hij wist zich te herstellen en zodoende de ploeg voor een eindklassering kom pleet te houden. Men reed met snelheden, die met zij wind opliepen tot 52 km p/u en met wind achter zelfs tot 60 km p/u. De ploeg draaide zeer goed wat vooral merkbaar was hij het "overnemen". De vijfentwintig kilometer werden af gelegd in 31.31 minuten; de veertig kilometer in 47.50 minuten en op de eindstreep stonden de klokken stil op 1.01.24 uur. De grote man in het tweede gedeelte van de wedstrijd was Theo de Rooy, die zijn ploegmakkers naar de vijfde plaats in de eindklassering sleurde. In totaal deden er 104 ploegen mee, wat de vijfde plaats van Tempo extra cachet geeft. Winnaar werd "Westland wil Vooruit" uit Naaldwijk met o.a. Leo van Vliet in de tijd van 1.00.36.9 uur. Tweede de wielervereniging "Theo Middel kamp" uit Goes met o.a. Jan Raas en Kees Priem in 1.01.04.6 uur; 3. de wielervereniging "Zuid-Westhoek" uit Bergen op Zoom met o.a. Ad Tal en Adrie v.d.Poel in 1.01.13.2 uur; 4. de wielervereniging "Willibrord" uit St. Willibrord in 1.01.17.5 uur; Tempo uit Soest in 1.01.24.9 uur; de vereniging "Het Luchtschip" uit Kerkdriel in 1.01.29.6 uur. De ploeg van de wieler vereniging Amersfoort eindigde als 65ste in 1.08.25.0 uur. De ploeg van Tempo, nog kompleet, tijdens het klubkampioenschap in Dronten. Foto Jaap v.d.Broek Ook dit weekend werden weer enige glaasje-op rijders aangehouden. Op de Van Weedestraat reed een 28-jarige Amerfsoorter op de parkeerstrook ach teruit tegen een andere auto aan. Hij was niet alcoholvrij. Bovendien was hem de rijbevoegdheid ontzegd en bleek zijn auto niet verzekerd te zijn. Op de Steenhoffstraat werd een 23- jarige Soester autobestuurder aange houden. Ook voor hem vielen de beide blaasproeven slecht uit, zodat ook een bloedproef werd genomen. Beiden kre gen uiteraard een rijverbod. spiegels". Het wordt een vreemde vakantie. Soest De plaatselijke bibliotheek heeft een programma samengesteld, waarin alle vestigingen aan bod komen. Op woens dag a.s., 1 oktober, van 14.00 tot 17.00 uur in de Centrale Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan een lange tekenfilm voor alle leeftijden en in het filiaal te Soesterberg, boekverkoop voor kinde ren. Zaterdag 4 oktober: filiaal de Borg: Een gevarieerde ochtend voor kinde ren van 8 t/m 12 jaar, die in het teken van dierendag zal staan. Het programma voor die ochtend is 10.00 uur: Inleiding en voorlezen van een dierenverhaal (door één van de bibliotheekassistentes 10.15 uur: Mevr. van Knapen-De Jong (dierenarts) en haar man vertellen ervaringen uit de praktijk. 10.45 uur: Kwis voor kinderen van 8 tot en met 10 jaar en voor 11 en 12 jaar. 11.15 uur: Pauze. 11.30 uur: Korte tekenfilms over die ren. 12.30 uur: Uitslag kwis en prijsuitrei king. Er zal een tentoonstelling zijn over dieren. Woensdag 8 oktober filiaal Soest Zuid, Bonifaciusstraat 24: Poppenkast voor kinderen van 5 tot 11 jaar gespeeld door Henk Abbing. Titel: Gezicht van oude lappen. Tijd: 2.00 tot 3.30 uur. De uitlening zal gesloten zijn. Filiaal Soesterberg Lange tekenfilm, alle leeftijden, van 2 tot 5 uur. De lening is dan gesloten. Zaterdag 11 oktober Centrale bibliotheek, Albert Cuyplaan 202.: .Boekverkoop:'voor de ikmderen tijdens de openingsuren (van 10.00- 12t30Tiur). Gedurende de kinderboekenweek zul len in de Centrale Bibliotheek en in alle filialen, alle boeken die voor een griffel in aanmerking kwamen, worden ten toongesteld. In de nacht van zaterdag 27- op zondag 28 september gaat de wintertijd weer in. De klok moet een uur teruggezet worden en dat betekent, hoe dan ook, en op welke tijd men ook naar bed gaat, één uur langer slapen. Officieel is nu een eind gekomen aan een zomer die niet zo best was, maar wel een uitstekende indruk achterliet in verband met de mooie september maand. Het wordt nu ook weer tijd de verlichting van onze vervoermiddelen te controleren, want het wordt 's avonds een uur eerder donker. Van woensdag 1 tot en met zaterdag 11 oktober wordt landelijk de kinderboekenweek gehouden. De plaatselijke bibliotheek haakt er met tal van aktiviteiten op in. Zowel in de centrale bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan als in de filialen Soest-Zuid, Soesterberg en het dorpshuis "De Borg" is wel wat te doen. Ook in de plaatselijke boekhandel zal dit evenement niet onge merkt vobrbij gaan. Naast de met gouden- of zilveren griffel en met gouden penseel bekroonde boeken is er ook de boekenmolen verkrijgbaar alsmede de jeugdlektuurgids, Kleintje Boek 2 en de speciale kinderboekenweekuitgave "Spook tussen Spoken'. De 27ste Kinderboekenweek wordt dit jaar in Zeeland, in Middelburg door Gedeputeerde mr. J.P.Boersma ge opend. Er rijdt die dag vanuit Amster dam een Kinderboekenweekexpresse met onder andere aan boord de be kroonde schrijvers, illustratoren, uit gevers, vertegenwoordigers uit de bi bliotheekwereld en van pers, radio en t.v. Dit gezelschap wordt in Middel burg verwelkomd door burgemeester P.A.Wolters die op dat moment ook de verkoop-aktie van de kinderpost zegels start. Wat de landelijke aktivi teiten betreft zullen zowel schoolradio als schooltelevisie gedurende deze tien dagen uitzendingen aan deze boeken week wijden, terwijl in diverse plaat sen in het land de theatergroep KIP de komische straatopera "Dromen jij" zal opvoeren. Griffels De "Gouden Griffel" werd dit jaar toegekend aan het boek voor 11 tot 14-jarigen "Zeezicht" van Simone Schell. De zwart/wit illustraties in dit boek zijn van Annelies Schoth. Het verhaal van "Zeezicht" speelt zich af op de grens van twee werelden; op de drempel van het kind-zijn en jonge vrouw worden. Lousa, de hoofdpersoon woont met haar moeder, haar broer tje en Maria in Zeezicht; een huis in de duinen, tegelijk beschermend en bedreigend. Een oud huis, in gebruik als een soort familie-pension, maar nog zonder stromend water op de gastenkamers. Het moet verdwijnen, maar er moet nog een "gevecht" ge leverd worden tussen verleden en toe komst. "Zilveren Griffels" werden dit jaar toegekend aan Shirley Hughes voor haar boek "Knuffel" (leeftijd tot 6 jaar); aan Doris H.Lund voor "Je zou Herberts huis eens moeten zien" (tot 6 jaar); aan de schrijfster Thea Dubelaar voor haar boek "Sjanetje" (leeftijd 6-9 jaar); aan Joke van Leeuwen voor "Een huis met zeven kamers" (6-9 jaar); aan Thea Beek man voor "Stad in de Storm" (11-14 jaar); Jean Coué "En de zon werd koud" (14 jaar en ouder); aan Jörg Müller en Jörg Steiner voor "De beer, die beer wou blijven" (alle leeftijden) en aan Una Jacobs voor "De ge schiedenis van het muizenvolk" Met de "Gouden Penseel" werd be kroond de zilveren griffel winnares Joke van Leeuwen voor de illustraties van haar boek "Een huis met zeven kamers". Daarvan zegt de jury: Het De leerlingen van de v.d.Hucht-Mavo gaan a.s. maandag 29 september, be wust in het natuurreservaat werken voor een stukje natuurbehoud. Van half negen tot half één zullen zij dit reservaat bij de wijk O verhees "scho nen van wildgroei. De leerlingen namen tot nu toe nog niet deel aan de "aanloop" voor de milieuweken, welke het gemeentebestuur van Soest organiseert. Zij konden daar geen in spiratie uit putten. Heel wat beter viel het initiatief van Chris Uiterwijk om zich daadwerkelijk voor het behoud van de natuur in te zetten. Het is iets anders dan opstellen of foto's maar zeker zo effectief. kijken, de zwart-wit illustraties tot lezen. De Boekenmolen voor de Jeugd In een oplage van ruim 400.000 exem plaren bevat deze jaarlijkse uitgave opnieuw een vrijwel compleet over zicht van de aktuele kinder- en jeugd boeken, informatie over de bekroonde boeken 1980, de Vlag en Wimpellijst en andere redatktionele bijzonderheden. Omvang 128 pagina's. De Gids Boek en Jeugd De bekende jeugdlektuurgids Boek en Jeugd 1980/1981 is in juli verschenen in een oplage van 25.000 exemplaren. Deze nieuwe gids is uitgebreider dan ooit en bevat bijna 1700 titelomschrij- vingen. De gids is dit keer speciaal verluchtigd met prachtig illustratie werk van Sylvester Brobbel. Omvang 256 pagina's. Publieksprijs 7,90. Te verkrijgen bij de erkende boekhan del en ter inzage in de jeugd)bibliothe- ken. Kleintje boek 2 In een oplage van 30.000 exemplaren is Kleintje boek nr. 2 inmiddels versche nen. Dit nieuwe voorlichtingsprojekt van de CPNB heeft als voornaamste doelstelling: met jonge kinderen (4-8 jaar) plezier beleven aan het omgaan met boeken. Vlag en Wimpel-lijst De Vlag en Wimpel-lijst is iets nieuws dit jaar. De lijst vermeldt naast de met Griffel of Penseel bekroonde werken van schrijvers en illustrators ook ca. 25 boeken die tot het allerlaatste moment een zeer belangrijke rol speelden in de overwegingen van de juryleden. Dat betekent extra aandacht en belangstel ling voor een groter aantal titels dan voorheen en een uitgebreider keuze mogelijkheid. Deze lijst is gratis bij de boekhandel verkrijgbaar. Sportvereniging „Keizer Otto" te Naarden bestaat 80 jaar en in het ka der van- de viering van dit jubileum organiseert de volleybalafdeling van de vereniging op zaterdag 27 septem ber a.s. een topvolleybal wedstrijd. Aanvankelijk zou de Europacupwin naar Rode Ster Belgrado van de par tij zijn, maar die hebben het laten afweten vanwege de gedeeltelijke Nederlandse boycot van de Olympi sche Spelen te Moskou. Nu komen in het veld de herenteams van Starlift/ Corbulo en Delta Lloyd/AMVJ. De wedstrijd wordt gespeeld in sport hal De Lunet aan de Amersfoortse- straatweg te Naarden en begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur; de entreeprijs is erg schappelijk. Kinderkleding t/m maat 176 's Maandags gesloten - vrijdagavond open van 7 tot 9 uur. Kerkstraat 7. Soest. Tel. (02155) -1 62 86 Spook tussen spoken Het boekje „Spook tussen spoken" is van Willem Wilmink en voorzien van tekeningen van de hand van Alfons van Heusen. Het is een modern sprookje van een gezin dat op vakantie naar het buitenland gaat. Welk buitenland? Het moet in de buurt liggen, maar waar? Misschien het land tussen Vlissingen en Dover waarover de koning die ook in het verhaal voor komt zijn vreemde, trage lied zingt. Na een probleemloze grensovergang beginnen de gebeurtenissen een vreemde wending te nemen om voorlo- in de

Soester Courant | 1980 | | pagina 17