Gemeentebestuur gaat opnieuw verkeer aanpakken Echtpaar Akkerman zestig jaar getrouwd S 2 4 3 Zo gezien... 9.50 10.40 2.49 3.98 NEFKENS OPEL en St. Nicolaas komt 15 november/ Gevonden "Herfstflora" in Singer te Laren Auto uit de bocht VIV0 BIER Honsbergen 2 VERSE KIPPEN Honsbergen Belegen Uniekaas Honsbergen Golden Delicious Honsbergen Gepelde walnoten Honsbergen Noteert U alvast? oktober Woensdag 24 september 1980 59e jaargang no 5 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Het verkeer door en in Soest levert, na de na oorlogse verdubbeling van het aantal inwoners, veel problemen op. In de jaren dat het de bedoeling was dat inwonertal op te voeren tot 60.000 a 70.000 werd de Weg-over-de-Eng de meest afdoende oplossing voor het verkeersprobleem gevonden. Dat was onder burge meester Bentinck en deze weg kreeg zelfs al een gedeeltelijke goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Het plan, waar ondermeer de vvd-raads- fractie zich heftig tegen verzette, werd na een handtekeningaktie die circa 1600 adhesie-betuigingen kreeg, vrij vlot na de komst van burgemeester me vrouw Corver, van tafel geveegd. Daarna volgde, wat de verkeersafwikkeling betrof, het plan Centrumweg, dat de Eng ook niet helemaal ongemoeid liet. Het verkeer zou via de Koningsweg naar de Birkstraat geleid worden, over de Centrumweg, welke in de zuidelijke helling van de Eng moest worden ingegra ven en over de Kerkstraat en achter de Van Lenneplaan langs. Het regende protesten en het plan verdween met het Centrumplan, waartegen ruim 5000 handtekeningen binnen kwamen, als maatschappelijk onhaalbaar van tafel. Onder burgemeester Scholten, de man die als eerste burger van Delfzijl daar een verkeersplan ontwikkelde en uitvoerde, gaat Soest voor de derde keer een poging doen om aan, wat menigeen ervaart als een chaos, een eind te maken. De nu zittende raadsleden hebben afgelopen donderdag principebesluiten genomen ten aanzien van de winkelvoorzieningen: twee polen, de Van Weede straat en de Soesterbergsestraat en verder handhaving van de kleinere centra (Koninginnelaan, Smitsweg, Honsbergen) en een nieuw buurtwinkelcentrum in Overhees. De twee hoofdpolen kunnen eerst dan goed tot ontwikkeling worden gebracht als het verkeer er uit geweerd wordt. Met meer dan gewone be langstelling kijken daarom de raadsleden uit naar de voorstellen van de (geheel nieuwe) verkeerscommissie, die onder leiding van burgemeester Scholten gaat vergaderen. "Het verkeersbeleid in zijn algemeen heid verdient een nadere fundamentele beschouwing, gezien de feitelijk, ge groeide situatie met zijn knelpunten, alsmede gezien de nieuwe opvattingen over gemeentelijk verkeersbeleid, zals grotere aandacht voor voetganger, fietser en verblijfsklimaat", aldus de inleiding bij het hoofdstuk "doelstel lingen" van het nieuwe concept-ver keersplan. Dit plan zal zich overigens richten op een problematiek en op maatregelen, die gelden voor de korte en middel lange termijn; circa 10 tot 15 jaar. Gebruik zal gemaakt worden van het materiaal dat al beschikbaar is: het studiemateriaal ten behoeve van het Ontwikkelingsplan 1977 en daarna be-" schikbaar gekomen gegevens. inventarisatie Onafhankelijk daarvan zullen de knel punten (opnieuw) geïnventariseerd worden en daarbij krijgen de inwoners een kans mee te praten. Er zijn in het informatiecentrum van de ge meente lijsten beschikbaar voor iedere verkeerssoort: openbaar vervoer, autoverkeer, vrachtverkeer, (inclusief parkeren en stallen), voetgangersver keer en fietsers. Bovendien worden, via een zogenoem de "aselecte steekproef" 1500 in woners benaderd om hun visie op de delen I en II-i van het concept-ver keersplan te geven en ook de boven genoemde formulieren in te vullen. Het gemeentebestuur, in dit geval de ambtelijke werkgroep waarin verte genwoordigd zijn, de plaatselijke po litie, gemeentewerken, de afdeling ruimtelijke ordening en de secretarie, hebben bewust voor deze vorm ge kozen om een discussie los te maken. De doelstellingen, voorzover nu gefor. muleerd, kunnen aangevuld worden. Op de dag dat Hij officieel zijn intrede in Nederland doet, op zaterdag 15 november, zal St. Nicolaas ook een bezoek brengen aan Soest. Hij wordt op de gebruikelijke manier afgehaald van het N.S.-station Soest- Zuid om daarna een tocht door Soest te maken. Op het gemeentehuis zal Hij worden verwelkomd door de burgemeester. De organisatie is dit jaar gedeeltelijk in handen van de vereniging ,,De Soester Ondernemer". De heer J. C. Brouwer, die al vele jaren de Sint namens ondernemend Soest en de V.V.V. verwelkomde, maar vorig jaar afscheid nam, is de organisatoren nog wel behulpzaam bij het opstellen en uitwerken van plannen voor de ontvangst en rijtoer. De hoofddoelstelling is: "Bij het streven naar een oplossing van de verkeersproblematiek in de gemeente Soest zal de gewenste ontwikkeling van wonen, winkelen, werken/be drijvigheid en natuurbehoud door middel van een actief verkeersbeleid gestimuleerd moeten worden. De har monie tussen verkeer en haar gevol gen enerzijds en bovengenoemde andere aspecten van het gemeentelijk beleid anderzijds dient te worden be vorderd". Per verkeerssoort zijn er ook doel stellingen geformuleerd zoals voor voetgangers o.m.veilig en gemakke lijk verplaatsen waarbij in het bij zonder aan de zeer jeugdigen, de oudere mensen en de gehandicapten aandacht zal worden besteed. 'Voor de fietsers: de veiligheid van de fietser dient voorop te worden gesteld. Voor het openbaar vervoer: Halte plaatsen dienen binnen loopafstand van geconcentreerde woonbebouwing aanwezig te zijn èn optimalisering van het gebruik van de n.s.-stations in Soest dient te worden nagestreefd. Voor het autoverkeer: een beperking van het doorgaand verkeer moet worden nagestreefd; het autoverkeers- beleid moet rekening houden met de omgeving èn het beleid streeft naar beheerst autovérkeer. Voor het vrachtverkeer: goede en vlotte bereikbaarheid van industrie- en winkelgebieden. Voor parkeren en stallen: goed bereik bare en voldoende parkeerruimte in de directe omgeving van winkelcon centraties, stations, scholen enz. 10 a 15 jaar Het uiteindelijke plan zal zich richten op de problematiek en op maatrege len die gelden voor de korte en mid dellange termijn: circa 10 a 15 jaar. Deze termijn dient gezien te worden in relatie met andere beleidsonder delen, bijvoorbeeld in samenhang met een eventueel gewenst structuurplan. De verkeersstructuurproblemen en meer 'incidentele knelpunten zullen in fasen en prioriteiten moeten worden ingedeeld, dit in verband met de mo gelijkheden en middelen van uit voering. Door deze fasen en priori teiten in het beleidsplan op te nemen, kan een afweging gemaakt worden ten opzichte van andere gemeentelijke be leidszaken. Tijdens een persconferentie verzwijgt de burgemeester overigens niet dat de financiële positie van de gemeente het oplossen van de verkeersproble men niet eenvoudig maakt. "Het ont slaat ons echter niet van de ver plichting de zaak aan de pakken", aldus de burgemeester. Subsidie van de rijksoverheid is on mogelijk, mits een gemeente de be schikking heeft over een door het rijk goedgekeurd verkeers-circulatie plan. Om daaraan te voldoen zulle alle mo gelijkheden weer op een rijtje gezet moeten worden, waarbij men zich dan dient te realiseren dat er eigenlijk, vanwege ruimtelijke voorzieningen en eerder genomen beslissingen, niet veel ruimte meer is. Alle mogelijkheden (en daarbij zijn op dit moment geen beperkingen) zullen op realiseerbaarheid getoetst moeten worden, maar op een gegeven moment zal er een keus gemaakt moeten worden. Daar zal dan moed voor nodig zijn", aldus burgemeester Schol- ten. Voor de uitwerking van het plan zal overigens hulp van een adviesbureau worden ingeroepen. Of dat een inmid dels in Soest en met de Soester pro blemen op de hoogte zijnd bureau zal zijn, is nog niet bekend. In de loop der jaren hebben meerdere bu- reau's zich met Soest bezig gehouden: prof. van Embden; het bureau Goud appel en Coffeng. knelpunt De inventarisatie van de knelpunten moet eind van dit jaar rond zijn. Dat de "rijksweg door Soest" daarvan zowat de belangrijkste zal zijn, is duidelijk. Dit te meer omdat de raad vorige week donderdag het principe-besluit nam het tweepolige winkelmodel verder uit te laten werken. De Van Weedestraat is één van deze twee polen en de Van Weedestraat is geen gemeente eigendom, maar in beheer bij Rijks Waterstaat. Over overname van de gehele rijksweg, vanaf Vrede hofstraat tot en met Birkstraat, wordt officieel niet onderhandeld. Wel zijn er contacten over geweest, waarbij dan van de zijde van het Rijk de vraag beantwoord zal moeten worden of het bezit van een dergelijke weg door een woonplaats, past in het rijkswegen- beleid. Met het beantwoorden van deze vraag zou het hele Soester verkeersplan wel eens kunnen staan óf vallen. Burgemeester P. Scholten Van 3 tot en met 12 oktober wordt in het Singer Museum te Laren de "Herfstflora" gehouden. Deze unieke expositie is dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Gelijktijdig worden in de galerie van het museum een aantal verkoop exposities inge richt, die met het thema weliswaar niet veel van doen hebben, maar die de bedoeling hebben om een breed publiek kennis te laten maken met goede en betaalbare kunst. Bart Filet brengt daar tekeningen en zeefdrukken; Ti neke Bot, beeldhouwwerken; mevrouw H.van Till, schilderijen, aquarellen en tekeningen; Willy Albers Pistorius eveneens beeldhouwwerken en Trix Duns bloemcollages. In de Dooye- waardzaal zal het natuurfotografen- gilde een fototentoonstelling inrichten en er worden tijdens deze herfstflora modeshows gehouden: op vrijdag 3 ok tober om 20.15 uur een gala modeshow en op woensdag 8 oktober een bruids show. Korte shows (om 11.00, 14.00 en 16.00 uur) zijn er op 6,7,9 en 10 oktober. Foto: Goos van der Wilt Zowel het Koninklijk Huis als de gemeente Soest hebben vorige week woensdag met recht felicitaties gestuurd naar de woning aan de Laanstraat van het echt paar J. Akkerman-van Egdom, dat op die dag zijn zestigjarige bruiloft herdacht. Koningin Beatrix stuurde een gelukstelegram en burgemeester P. Scholten kwam met bloemen. Mevrouw Akkerman werkte vele jaren op het Paleis en de heer Akkerman was jaren in dienst van het gemeentelijk gasbedrijf. Afge lopen zaterdag werd de bruiloft gevierd, met o.a. een druk bezochte receptie in het duivenzaaltje aan de Schrikslaan. De heer Akkerman, geboren in Baarn, en zijn uit Soest afkomstige echtge note trouwden in 1920 en vestigden zich in Soest. Hun eerste woning was een noodwoning, die bij het zandgat aan de Talmalaan, op de Hete Akker, stond. Hij was toen smid in Baarn en kreeg later werk in Soest in dienst van de Haagse fabriek Wilson. Deze firma legde het eerste gasbuizennet in Soest. Het gasbedrijf is hij trouw gebleven, alhoewel hij als stenen- losser bij de Melm èp bij Kuijer in Baarn en als metselaar bij aanne mer Mets ook in de bouwwereld ge werkt heeft. In de tijd dat de heer W. Kerkhof directeur van het Soester gasbedrijf was, verrichtte hij er tussendoor al lerlei werkzaamheden. In de oorlogs jaren stond hij in de centrale keuken, die gevestigd was in de schaapskooi op de plaats waar nu Schans is. Tot zijn pensionering in 1965 bleef hij bij het gasbedrijf werkzaam, onder meer in de reparatiewerkplaats voor gasmeters. Mevrouw Akkerman ging in 1930, toen haar man door t.b.c. enkele ja ren werd uitgeschakeld, bij het Pa leis werken. Zij kwam bij de huis houding van Koningin Emma (daar heeft zij nu nog pensioen van) en la ter van Koningin Wilhelmina. In 1943 moest zij noodgedwongen met dat wérk stoppen om het huis houden draaiende te houden. Haar zuster nam toen haar taak over. Ge durende de oorlogsjaren verleenden de Akkermans gastvrijheid aan een drietal onderduikers in hun woning aan de Nieuwstraat. Eén van hen trouw de later met een dochter van het bruids paar. Direct na de oorlog kwam me vrouw Akkerman terug op het Paleis; eerst om het helemaal op te knap pen voordat Prinses Juliana en Prins Bernhard er hun intrek namen. In 1946 gaf zij de baan op om het eigen huishouden weer te besturen. Na zijn pensionering heeft de heer Akkerman niet stilgezeten; hij werkte in en om huis en was iedereen die er om vroeg behulpzaam. Tot de vele gasten die zaterdag de bruiloft meevierden behoorden ook twee oud-militairen die in de mo bilisatietijd in 1939 in Soest gelegerd waren en met vele andere militairen regelmatig bij de Akkerman's op bezoek kwamen. GERARDPAUL Na de schok van een even onverwacht als hevig ziekbed was ik wat orde aan het schep pen in de vele papieren, knip sels en ideeën waar ik misschien nog wel eens wat aan kan heb ben. Daarbij vond ik één van mijn meest dierbare stukken, die ik ook heel lang aan de muur heb gehad. Het is de vertaling van een heel bekend stuk proza door de Japanse dichteres Toki Miyachina, die daarmee niet alleen een bij drage leverde aan de wereld literatuur, maar tevens een zalfje voor het hartprodu ceerde, dat waard is om uit geknipt te worden en zo nu en dan terug te vinden: in het ziekbed, op kantoor of zo maar ergens onderweg. "De Heer bepaalt het tempo van mijn werk. -Ik behoef mij niet te jachten. -Altijd weer schenkt hij mij een moment van stilte, een adempauze, waarin ik tot mij zelf kan komen. •Hij roept dan voor mijn ziel beelden op, die mij tot rust doen komen en mij kalmte geven. -Vaak zorgt Hij dat mij zonder inspanning iets gelukt, en ik kijk er zelf blij verrast van op hoe vol vertrouwen ik dan kan zijn. -Ik merk wel: het hart kent slechts rust, als men aan deze Heer zijn vertrouwen schenkt. -Al heb ik het veel te druk, toch is het niet nodig dat ik mijn innerlijke vrede kwijt raak. -Elk uur en in alle dingen is Hij aanwezig en daarom ver dwijnt de dreiging uit al het anderen. -Midden in de drukte van het leven doet Hij mij vaak iets ervaren dat moedgevend is. -Dan is het alsof iemand mij een verfrissing aanbiedt en in eens is daar die innerlijke vrede en diepe zekerheid, ge borgen te zijn. -Ik voel dan dat mijn kracht toeneemt, dat ik mijn even wicht herwin en ik mijn dage lijks werk weer met succes aankan. -Daarenboven is het heerlijk om te weten, dat ik wandel in het voetspoor van mijn Heer en dat voor nu en altijd bij Hem mijn thuis is Op het Soester Hoogt vloog vrijdag nacht een auto uit de bocht, die tegen een in de berm staande boom tot stilstand kwam. De drie inzittenden, allen militairen liepen verwondingen op; gebroken arm, gebroken jukbeen en vleeswonden. Zij werden naar het ziekenhuis gebracht. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandïnboedelverzekering v.a.f 1,75 Aansprakelijkheids verz. va.f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a.f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f 30,80 4o kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. f 65,- per jaar. Voor verzamelingen met oen waarde vanaf f 15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. van ROUWENPAAL NBm4 Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-16467 m DEZE WEEK KRAT 24 flesjes van 8.45 voor Afhaalprijs ALLEEN DONDERDAG Grandioze kipreklame van 13.00 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO van 12.40 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG VA KILO slechts Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 250 GRAM van 4.98 voor AMERSFOORT SOEST

Soester Courant | 1980 | | pagina 1