>bv „St. Joseph" weer in de publiciteit Ruimtelijke taak provincie door meerderheid commissie R.O. erkend Tips voorde modebewuste man. IMAM Pub Vele honderden arbeidsplaatsen behouden door project bedrijfsvoorlichting mm Auberge Le Postillon de laProvenoe DllD Bedrijfsvestigingsbeleid: Grote belangstelling op thema-ochtend over psychotherapie GEMEENTE vraagt uw aandacht voor: Commissie voor de Beroepschriften Verleende bouwvergunningen Openbare commissievergadering Spreekrecht publiek WALET bv BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Orgelconcert in de Joriskerk te Amersfoort SWEATERS Joannes-parochie 1 jaar Plannen van „Soester Applaus' 4 Soester Courant van woensdag 24 september 1980 5 ender soap Clover soap >nd oil soap HJt nd buttermilk ettle, lavender, g bath tonic poo's ainut shampoo [ullein shampoo teviger ow hair lustre i dc drogist. i 11 1 (Openbare bekendmaking) De voorzitter van de commissie voor de beroepschriften maakt, ter uit voering van artikel 9 van de Verordening op de commissie voor de beroep schriften, bekend, dat op maandag 29 september a.s. om 16.00 uur in de commissiekamer van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg 77, een openbare vergadering van de commissie zal worden gehouden, waarin de volgende zaak aan de orde komt: Het beroep van Hopman's Zeevis handel tegen een geweigerde standplaatsvergunning voor de verkodp van vis. (niet-gebonden besluiten) Verlening d.d. 15 juli 1980 uitbreiden van een woonhuis op een terrein gelegen aan de Plasweg 50 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3086) Verlening d.d. 16 september 1980 verbouwen van een snackbar tot snackbar-restaurant op een terrein gelegen aan de Nieuweweg 68 (kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 6474). Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet Arob) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit recht streeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de beschikking bij het college van b. en w. een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. Woensdag 24 september (hedenavond) - 19.30 uur, commissiekamer ge bouw gemeentewerken, Lange Brinkweg: commissie voor verkeer. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: overleg over de werkwijze van de commissie aanbieding concept-verkeersplan, deel I en deel II, hoofdstuk I Het concept-verkeersplan kunt U inzien in het gemeentelijk INFOrmatie- centrum, Steenhoffstraat 9a (tegenover het gemeentehuis) 1. Vanaf één kwartier vóór en tot aanvang der commissievergadering kunnen sprekers uit het publiek zich bij de voorzitter der commissie opgeven voor het stellen van vragen of het geven van toelichting bij een bepaald agendapunt. 2. Voor de behandeling van de agenda geeft de voorzitter de sprekers uit het publiek de gelegenheid hun opmerkingen kort en bondig aan de commissie kenbaar te maken. De spreektijd is beperkt tot 5 minuten per persoon en duurt in totaal niet langer dan 30 minuten. 3. De commissie kan de door de sprekers uit het publiek gemaakte op merkingen bij haar beschouwingen betrekken. 4. De voorzitter kan, indien daaraan bij de meerderheid van de commissie behoefte blijkt te bestaan, de sprekers uit het publiek vragen hun op merkingen bij de behandeling van het agendapunt te verduidelijken of aan te vullen. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 10.00-12.30 - 13.30-17.00 UUR De activiteiten van de C.O.P.U. (Commissie Opvoering Productiviteit Pro vincie Utrecht) hebben in de periode 1976-1979 geleid tot het behoud van ruim 550 arbeidsplaatsen bij 34 bedrijven in de provincie Utrecht. Ook aan het schep pen van nieuwe werkgelegenheid in enkele tientallen bedrijven werd een waar devolle bijdrage geleverd van tenminste 100 arbeidsplaatsen. Aldus het Jaarverslag 1979 van de Stichting. Na de rumoerige jaren begin zeventig en nog wat latere strubbelingen tijdens ledenvergaderingen, is het een tijd lang stil geweest rond de woningbouwver eniging St. Joseph. Vorig jaar ontstond er nog enige deining omdat het bestuur op verzoek van de leden niet meeging in de woningbouwfusie, maar nu staan bestuur en leden weer eens tegenover elkaar in verband met de zes jaar gele den gedane toezegging dat de bewoners, die daar interesse voor hadden, hun huis mochten kopen. Die toezegging werd door een volgend bestuur bestreden en sindsdien ontmoet men elkaar, wat deze affaire betreft, zo nu en dan voor de rechter. Nadat de president van de rechtbank in Utrecht de bewoners/ad- spirant kopers in het gelijk stelde, ging het bestuur in beroep en zo trof men elkaar bij het Gerechtshof te Amsterdam. Al voor '70 was er sprake van dat de woningen van de woningbouw vereniging St. Joseph aan de Molen straat het slachtoffer zouden worden van de toen al fel bestreden Weg-over- de-Eng. De huizen van het zo genoem de „bovenste deel" zouden allen afge broken moeten worden. Daar werd van bestuurszijde niet al te veel te gen geprotesteerd, omdat men al vele jaren geen onderhoud gepleegd had. Uiteindelijk ging het hen om de prijs die de te onteigenen grond zou opbrengen, om dan elders in Soest een geheel nieuwe wijk van 82 huizen te bouwen. De bewoners protesteerden heftig en toen de Weg-over-de-Eng eenmaal van de baan was, kreeg vooral de toen- Bouw- en Onderhoudsbedr. Kantoor en werkplaats Industrieweg 10 - Soest Tel. 02155-17797 - 19260 Voor al uw: Bouwwerken Onderhoudswerken Verbouwingen Vraag eens vrijblijvend prijsopgave! malige voorzitter J. C. Korte, raads lid voor de KVP, het zwaar te ver duren. Leeggekomen en onbewoonbaar ge maakte huizen van het complex wer den „opgesierd" met teksten die over duidelijk waren. Het bestuur meen de niet anders te kunnen doen dan de afbraak doorzetten, omdat de kosten voor renovatie te hoog waren. De bewoners hielden echter vol en bereikten, met inschakeling van Tweede Kamerleden, dat de wonin gen behouden zouden worden. In die tijd werd, tijdens een goed bezochte vergadering in het Verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat het be sluit genomen, de woningen aan de bewoners te verkopen. Kort daarop trad voorzitter Korte af en zijn opvolger, de heer J. Snel, bestreed van het begin af aan de rechts geldigheid van het besluit. Er werden druk handtekeningen ver zameld en het resultaat was uitein delijk dat bestuur en leden tegenover elkaar stonden voor de rechter in Utrecht. De bewoners kregen gelijk en het bestuur kreeg opdracht met de verkoop van de huizen een begin te maken. Het bestuur ging echter in hoger be roep en vorige week trof men elkaar opnieuw. 65 bewoners kwamen naar Amsterdam om de zitting, die op ver zoek van de raadsman van St. Joseph achter gesloten deuren plaats vond, bij te wonen. De beide advocaten van de Molen straat, de heren Venneman en Van der Werf, waren bereid na afloop van de zitting een samenvatting te geven. De raadsheer-commissaris, mr. J. Spreij, was de mening toegedaan dat het bestuur van de vereniging op 18 november het principebesluit bekend zal moeten maken of men al dan niet tot verkoop van de woningen wil over gaan. Is men niet bereid en stelt het Gerechtshof de bewoners in het ge lijk, dan kan het bestuur nog in cas satie gaan bij de Hoge Raad. Het kan dan weer jaren duren voordat men elkaar weer ziet. Archieffoto uit de tijd dat de woningen van de woningbouwvereniging St. Joseph aan de Molenstraat/Soesterengweg nog onbewoonbaar gemaakt werden. Overigens wenst mr. Spreij ook van het bestuur een nauwkeurige opga ve van de renovatie-kosten en de uit eindelijke kostprijs van de woningen. Het is gebruikelijk dat woningen in dergelijke gevallen „opgeknapt en aangepast" opgeleverd worden. Be kend is wel dat in de afgelopen jaren vele bewoners zelf de renovatie ter hand genomen hebben en die geheel zelf hebben gefinancierd. Vier leden van de commissie ruimtelijke ordening willen rekening houden met de taak die het provinciaal bestuur heeft ten aanzien van bedrijfsvestigingen in de provincie. Zij menen dat het gemeentebestuur van Soest zich niet al te scherp moet afzetten tegen het door de provincie voorgestelde beleid en het daarmee verband houdende toetsingskader, waarin de vestiging van bedrijven is geregeld. De drie overige leden van de commissie kunnen zich wel verenigen met het door het college van burgemeester en wethouders opgestelde concept- antwoord, waarin de provincie onder meer verweten wordt onevenwichtig be zig te zijn. Die onevenwichtigheid slaat dan op het feit dat in de beleidsnota de werkgelegenheid centraal wordt gesteld, terwijl juist daarmee in het toet singskader totaal geen rekening gehouden wordt. Op verzoek van de meerder heid van de commissie zullen b. en w. een wat eleganter brief laten uitgaan. In de commissie-vergadering gaf de heer F. Kingma (PvdA) als eerste blijk begrip te hebben voor het stand punt van de provincie. Aan haar was de taak voor goede spreiding van alle voorzieningen te zorgen en onder linge concurrentie tussen de gemeen ten te voorkomen. Kingma kon zich daarom best verenigen met de plaats die Soest in dit geheel kreeg; een plaats bovendien die geheel klopte In het veslag wordt vermeld, dat de C.O.P.U. in 1979 weer vele bedrijven de helpende hand heeft geboden bij het opsporen en oplossen van knel punten in de bedrijfsvoering. Deze hulpverlening vond plaats in het kader van het L.P.B. (Landelijk Project Be drijfsvoorlichting). Dit 3-jarig project was opgezet voor industriële bedrijven met een personeelsbestand van 10-200 werknemers en eindigde op 31 decem ber 1979. Om het effect van de be drijfsvoorlichting in L.P.B.-verband te schetsen, wordt in het verslag 1979 aandacht geschonken aan het totale resultaat van de projectactiviteiten in de periode 1976-1979. Ook wordt in het kort stilgestaan bij de activiteiten in 1980. Uit dit geheel komt duidelijk de behoefte bij het bedrijfsleven aan dit soort hulpverlening bovendrijven. Zo benaderde de Stichting tijdens de pro jectperiode bijna 500 bedrijven, waar van ca. 70% gebruik maakte van de geboden hulp- en adviesverlening. Ruim 140 bedrijven benutten bovendien de gelegenheid het gehele bedrijfsge- beuren kosteloos door de C.O.P.U. te later doorlichten. Een tachtigtal be drijven heeft vervolgens nog een be roep gedaan op aanvullende (gesubsi dieerde) hulpverlening door gespecia liseerde adviesbureaus. Illustratief voor de waarde en betekenis van de C.O.P.U.-activiteiten vormt de bespre king in het Jaarverslag van de pro blemen en de daarop afgestemde ad vieshulp bij een 20-tal niet nader ge noemde bedrijven. Voortzetting Het provinciaal Bestuur van Utrecht en de Samenwerkende Kamers van Koophandel hebben het de Stichting financieel mogelijk gemaakt de be drijfsvoorlichting in 1980 voort te zet ten. De deelname van de bedrijven in dit éénjarig (provinciale) project is een weerspiegeling van de resultaten van het L.P.B., aldus het Jaarver slag. Mede gezien de toenemende druk op het bedrijfsleven en de zorgwek kende ontwikkeling in de werkgelegen heid, pleit het Stichtingsbestuur dan ook met nadruk voor een -zo mogelijk blijvende- voortzetting van de activi teiten na 1980. Uitbreiding van deze activiteiten naar bedrijven in de sec toren bouw en diensten wordt daarbij bijzonder gewenst geacht. Seizoen 80/81 kenmerkt zich door een tweetal totaal verschillende stijlen. Enerzijds een jonge sportieve mode met veel pullovers (shetland, lambswool), prachtige shirts o.a. vanMelka, Sachs en Bleyle, gecombineerd met vlotte pantalons, uiteraard uitgevoerd in Stretch. Anderzijds is er in antwoord op de snel wisselende, vaak extreme rages van de jaren '70, thans een heel mooie klassieke mode. De Blazer b.v. komt weer sterk in de belang stelling, niet alleen in gladde stoffen, maar ook in moderne frotte's. Blauw, grijs en bordeaux zijn dit seizoen duidelijk favoriet. Dit alles vindt U uitgebreid in de kollektie 80/81 van Middelman Midman. Trendgevoelige kwaliteitskleding. Speciaal voor U. HERENKLEDING Van Weedestraat llc, 3761 CA Soest. Telefoon 02155-12424. met de eigen visie van de Soester raad ten aanzien van de toekomst van de gemeente. Kingma kreeg steun van de heren Jonker (D'66), Nuijten (PS) en Bol huis (CDA). Jonker vond de toon van het concept-antwoord niet goed. Soest had nu eenmaal weinig ruimte te bieden voor nieuwe vestigingen, dus waarom dan dit verweer. Hij wilde de provincie in haar waarde laten, maar nog wel eens met de provincie bestuurders praten. „Over gemeente lijke autonomie moeten we niet al te emotioneel doen", aldus de heer Jonker. De heer Nuijten was het ook met King ma eens. Wel vond hij, overigens net als Kingma, dat de provincie in het toetsingskader de werkgelegenheid over het hoofd zag en daarover zou gesproken moeten worden. De vierde voorstander van een wat milder antwoord, de heer A. Bolhuis (CDA) meende dat de provincie niet anders deed dan het uitvoeren van een taak die haar door de regering was opgelegd. „De provincie moet in het kader van de ruimtelijke ordening het wonen, werken en recreëren nu eenmaal zo goed mogelijk over de provincie verdelen. Daarvoor zijn streekplannen opgesteld", aldus de heer Bolhuis. Ook hij wees erop dat Soest zelf geen bovenregionale functie wenste en hij meende daarom dat het concept- antwoord al té negatief gesteld was. Provincialisme Geheel akkoord met het concept gin gen de CDA-er Oldenboom en mevrouw E. Korthuis-Elion en de heer G. Beijen van de VVD. Oldenboom zei weinig of geen vertrouwen te hebben in het provinciaal ambtelijk apparaat. Hij noemde het plan „een typisch staaltje van Utrechts provincialisme; typisch ambtelijk gedacht, warrig", waaruit weer eens bleek dat ambtenaren geen kennis van het bedrijfsleven hebben. Ook de heer Beijen had geen vertrou wen in de ambtenaren van Utrecht. Hij had ondermeer in een van de rapporten gelezen dat arbeidsbemid deling het beste middel was om werk loosheid op te lossen en dat was té krom om serieus te nemen. Beijen vond dat de gemeente niet over zich moest laten lopen. O. Beijen - VVD Hij meende dat het samenwerkings verband Eemland in deze materie een taak heeft en ook coördinerend al goed werk doet. „Het bedrijfsleven moet niet afge remd worden maar gestimuleerd, want door hét provinciaal beleid kan ook uitbreiding van in de plaats ge vestigde bedrijven in de knel komen", aldus de heer Beijen, die verder dui delijk maakte geen behoefte te heb ben aan het toetsingskader. „De ge meente heeft mogelijkheden genoeg, aan de hand van bestaande wetten, om bedrijven te weren", zo besloot de heer Beijen. Mevrouw Korthuis ging eveneens akkoord met de brief „al zouden we het misschien wat prettiger kunnen zeggen". Ook van haar moest het be drijfsleven niet in een jasje gewron gen worden; men moest mensen hun vrijheid gunnen. „Gaan we hiermee akkoord, dan zal over enkele jaren blijken dat de rege ling niet versoepeld, maar verfijnd en verscherpt gaat worden", aldus mevrouw Korthuis. Wethouder Menne verdedigde de con cept-brief en vond dat de provincie nauwelijks rekening hield met snelle veranderingen in conjunctuur en economie. „Het kan toch gebeuren dat een nu goed draaiend bedrijf, met veel personeel, straks toch verdwijnt en dan moet de mogelijkheid open blijven een soortgelijk bedrijf, ook al werkt dat boven-regionaal, aan te trekken. Deskundig personeel is dan in Soest voorhanden en voor de rust op de arbeidsmarkt is het nodig die mensen weer aan werk te helpen". Hij vond dat de provinciale overheid geen spaak in het wiel mocht steken en aan de gemeenten de ruimte moest laten om zelf initiatieven te kunnen nemen. Hij zegde toe de brief wat taktischer en niet onnodig scherp te laten her schrijven. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552. Op zaterdag 27 september a.s. zal Jan J. van den Berg, organist van de Nieuwe Kerk te Delft, 's avonds con- centeren op het grote Naber-orgel in de Joriskerk te Amersfoort. Dit concert vormt het slot van de landelijke orgel dag, welke „De Orgelvriend" dit jaar belegt in het Cultureel Centrum „De Flint" te Amersfoort. Op dit orgel gaf Jan J. van den Berg in 1949 op 20-jarige leeftijd ook zijn eerste soloconcert met een Bachprogramma. Op het programma van 27 september a.s. vinden wij naast werken van Bach, Mendelssohn en Guilmant composities van zijn leermeester Adriaan C. Schuurman en enkele eigen koraal bewerkingen. Het concert wordt beslo ten met samenzang'.' Het concert vangt aan om 19.30 uur. De deuren van de kerk gaan open om 19.00 uur. In de kleuren: zwart, grijs, marine, wit, bordeaux, groen, bleu, rood, roest. vrijetijdskleding v.V\feedestraatt1c tel.12424 Soest Op 1 november a.s. wordt er ten bate van de kas van de Joannes-parochie een rommelmarkt gehouden. Die kas kan altijd versterking gebruiken, maar dit keer speciaal in verband met de viering van het eenjarig be staan van de parochie. Naast de gebruikelijke liturgische viering wordt er op de avond van de Rommelmarkt bingo gespeeld, maar dat gebeurt dan in gebouw „De Open Hof". Men begint om 20.00 uur; er zijn leuke prijzen te winnen en ieder een is welkom. Wat de rommelmarkt betreft kunt u spullen daarvoor, zoals boeken, pla ten, levensmiddelen enz. nu al be zorgen op de adressen Klaarwater- weg 42 of Varenstraat 228. Indien vervoer problemen geeft, dan kunt u bellen 10765 of 19785. Voor het komende seizoen heeft de toneelvereniging „Soester Applaus" een Engelse comedy in studie geno men: „De kat op het spek" (Cat on the fiddle) van John Dole. Zoals nagenoeg alle Engelse blijspelen bevat het snelle en scherpe dialogen, die - met de onvermijdelijke verwikke lingen - juist dat soort „underacting" vereist, die Engelse acteurs is aange boren. Met als producente Mia Kraal en onder regie van Peter Houtzagers hoopt „het Soester Applaus" aan deze strenge eisen van een blijspel - acteren, begin volgend jaar te kunnen voldoen. Met veel belangstelling zal men uitzien naar de resultaten van de repetities. Een adresje voor de gourmand, langs de weg van Laren naar Hilversum. Wij zijn nu ook weer zondags vanaf 18 uur open. Voor uw kinderen koken wij naar wens. Reserveringen: 02153 - 87974. Lid Alliance Gastronomique Néerlandaise Hoe belangrijk de plaats is, die de psychotherapie in onze samenleving inneemt, bleek onder meer uit de grote belangstelling j.1. zondag in het Artis- hockgebouw waar een thema-ochtend werd gehouden met als onderwerp "Assertiviteit en hypnotherapie". De themagroep Artishock had voor deze gelegenheid twee psychologen uitgeno digd, die elk een bepaalde techniek hanteren om mensen langs psycho-the rapeutische weg hulp te verlenen. Leidie Niemeijer doet dat met behulp van assertiviteitstraining in groeps verband. Martha de Graaf daaren tegen beoefent het vak van hypno tiseur. Het grote aantal verschillende soorten technieken en therapeuten waar men op het ogenblik mee te maken heeft, maakt het voor de kliënt niet een voudig een keuze te maken. Thera- piëen schieten als paddestoelen uit de grond. Deze ontwikkeling kan in bepaalde opzichten een negatieve uitwerking hebben, als mensen zich door hun om geving laten aanpraten dat ze hun ge drag moeten veranderen, terwijl ze toch het gevoel hebben dat ze goed funktioneren. Daarbij komt dat het "suksespercentage" van verschillende therapiëen onderling weinig verschilt. Om deze redenen wilde de themagroep een stuk voorlichting brengen over een tweetal mogelijkheden van psychothe rapeutische hulpverlening. Leidie Niemeijer ging uitgebreid in op welke manier mensen hun gedrag kun nen veranderen of zichzelf meer weer baar kunnen maken in de maatschap pij. "Het is een triest verschijnsel dat mensen vaak niet durven te zeg gen waarmee ze zitten. Kreten als 'zo ben ik nu eenmaal opgevoed' lossen weinig op. Het gedrag van mensen wordt voor een belangrijk deel be paald door de opvoeding. Zo ontstaat er een gedrag dat de omgeving graag ziet. Dit leidt tot iemands persoonlijk heid of karakter. Wat ik doe is mensen het inzicht bij brengen over de eigen rol die ze kun nen spelen. Je kunt een gedrag net zo goed veranderen als de wijze waarop het aangeleerd is. De invloed van ge dachten op je gevoel is altijd erg groot. Mijn ervaring is dat bij assertiviteits training het werken in een groep beter is dan een individuele aanpak. De groep is altijd nog een soort af spiegeling van de maatschappij waar bij men in een rollenspel de dingen sterker ervaart en daardoor betere resultaten bereikt". Martha de Gaaf hanteert de weg van de hypnose. "Het is een toestand die voor mij erg werkzaam is. Hypnose is iets wat we bijna allemaal kunnen ervaren, maar we moeten het wel leren. Het is te vergelijken met iemand die naar een voetbalwedstrijd kijkt op de t.v. en helemaal in trance raakt. Het is daarom ook helemaal niet ge vaarlijk. Iedereen kan dit via ontspan ning bereiken. Je sluit alles af wat buiten is en daardoor kun je meer aandacht voor jezelf hebben. Wat we overhouden van een trance is een her innering aan een plezierig gevoel. Iedere herinnering is echter een kwes tie van motivatie, van wat we belang rijk vinden, afhankelijk van de ver trouwensrelatie van diegene, die je iets meedeelt. Sommige mensen zijn makkelijker te hypnotiseren dan anderen. Sommigen zijn ook helemaal niet in trance te brengen. Dit gebeurt als de wil niet aanwezig is, bij kritische wan trouwende mensen of bij konsentratie- gestoorde mensen. Depressieve mensen kunnen zich slecht konsentre- ren. Het is dan zaak te wachten tot ze uit hun depressie komen, voor je iets kunt beginnen. Het prettige bij hypnose is, dat je eigen wil juist blijft bestaan. Je ontwikkelt een toestand die heel fijn is". In de diskussie die op de inleiding van beide psychologen volgde, werd dieper ingegaan op de specifieke ge vallen van hulpverlening, hetgeen uit eindelijk het bereikte doel van de thema-ochtend onderstreepte.

Soester Courant | 1980 | | pagina 5