PBNA brengt cursus genealogie 5491 GUCOOPJE VAN DE WEEK De nieuwe collectie Unicef-wenskaarten voor het winterseizoen biedt een breed scala van ontwerpen vangen' Boomvalk ZANUSSI SaöSl Fietster breekt heup Wandel U fit, met Dudok de Wit Sterke drank in koffieshop aangetroffen 'M', eine stadt sucht einen Mörder Hoe Soest een nieuwe kerkklok kreeg Openbare schoolraad vergadering 10 (o.a- 2 ,Tsrhetempe™; «vakken- Autorpa^? n-iade met goed. \NasmidJ1|" .dtop9«ps9 1 Goent^eOb^7'50- l^%en9schoon Prosit- il Wuvooree Zanussi droogtrommel Korte droogtijd en het speciale droogsysteem metrecirkulerende" warmte waardoor uiterst laag energieverbruik. De polypropyleen trommel is zuinig op uw wasgoed. Netto inhoud trommel 4 kg Kan door z'n geringe afm. 63 h x 58b x 60d. zelfs gemakkelijk op uw wasautomaat geplaatst worden. /^A Adviesprijs 649,- Voor een extra zuinige MM prijs van y /M Jjj rPHIUPsj Stereo tuner met FM- 1,9 mV. Voorzien van Nu samen slechts t^raudio W sonic, lauknecht Opnieuw is Unicef erin geslaagd een mooie collectie wenskaarten samen te stellen voor het komende wintersei zoen. Fraaie illustraties zorgen er voor dat de Unicef-kaarten voor ieder een een goede boodschap kunnen overbrengen. Motieven uit de klas sieke, abstrakte of primitieve schilder kunst zijn gebruikt. Door hoge kwa liteitseisen aan de kaarten te stellen hoopt Unicef dat mensen er plezier in zullen beleven de kaarten te sturen of te ontvangen. Tenslotte moeten de kinderen overal in de wereld, waar voor de opbrengst van de kaarten is bestemd, ook veel plezier in hun leven krijgen. Bijzondere en traditionele motieven De serie kerstkaarten is dit jaar sa mengesteld uit ontwerpen afkomstig uit Engeland, Finland, Amerika, Cuba maar ook uit Nederland. Zij het dat vanuit Nederland een schilde rij uit de 17de eeuw is gekozen. ,,Een dorp in de winter" van Anthonie van Beerstraten, uit de Hollandsche School. Ook de bijna traditionele afbeeldingen op kerstkaarten - als dennebomen in een berglandschap; sleeënde kin deren; huizen en daken bedekt met sneeuw - krijgen op de Unicef-kaar ten een verfijning zoals alleen begaaf de kunstenaars die kunnen overbren gen. Voor de religieuze serie worden il lustraties gebruikt waarmee de stil le ingetogenheid van de religieuze kunst uit de late middeleeuwen en re naissance in herinnering wordt ge bracht. Maar de collectie Unicef-wenskaar- ten voor het winterseizoen bevat ze ker niet alleen traditionele motieven. Zo zijn er ontwerpen uit Indonesië die daar worden gebruikt bij het ba tikken. Uit zweden komt een serie illustraties van wandkleden gemaakt naar het thema „Een gezonder wereld - ge zondere kinderen". Geschenkdoos met kaarten voor het hele jaar Aan de nieuwe collectie Unicef-wens- kaarten voor de hoogtijdagen zijn en kele series toegevoegd, bestemd voor gebruik het hele jaar door. Deze alge mene series zijn ook te verkrijgen in andere verpakkingen dan de doosjes met 10 kaarten. Motieven van Chinese houtsneden worden gebruikt voor de Correspon dentiemap. Terwijl een prachtige „ge schenkdoos" werd ontworpen waar in 40 kaarten, groot en klein, en prent briefkaarten met verschillende af beeldingen zijn opgenomen. Een nieuw adventsboek Unicef heeft een nieuwe en zeer or- ginele vorm ontwikkeld voor de tra ditionele advents-kalender. Door het adventsboek „Onze Wereld'^ komen kinderen in de tijd voor Kerstmis in aanraking met sprookjes en gedich ten uit zeer veel landen. De kleurrijke gemeenschap van mensen op onze aarde komt met het plakken van kin derfoto's op een wereldkaart op een wandplaat in beeld. Volksfeesten in de Unicef-agenda De ontwerpers hebben de opzet van de Unicef-agenda 1981 aangepast, waar door deze ook zeer geschikt is gewor den voor gebruik op kantoor. De fraaie illustraties laten de raadselachtig heden zien van volksfeesten overal in de wereld. Voor veel mensen ook een zeer geschikt cadeau. Een Jeugdkookboek Met het Jeugdkookboek „Kook je mee" krijgen kinderen de kans kennis te maken met exotische gerechten. De recepten uit 41 landen zijn zó gekozen en zó samengesteld dat kinderen zelf hun exotische maaltijd kunnen be reiden. Het kookboek bevat tal van tips over veilig gebruik van de keuken en keukengerei. Kortom voor feestdagen een origineel praktisch cadeau. Voor hulp aan kinderen Via verkoop van Unicef-artikelen wordt een belangrijk deel van de hulp van Unicef aan kinderen gefinancierd. De opbrengst uit de verkoop van kaar ten en geschenkartikelen is maximaal. Dat door de inspanning van veel vrij willige medewerkers. Met zó weinig kan Unicef zó veel doen: 1 doos kaarten: 159 chloroquine-tablet- ten tegen malaria of nog genoeg vita mine A om 30 kinderen een jaar lang voor blindheid te behoeden. 2 dozeneen stethoskoop voor een dok ter of verpleegster in een gezondheids centrum. 5 dozen: genoeg vaccin om 60 kinderen tegen polio te beschermen. 10 dozen: onderwijsmateriaal voor een kinderdagverblijf. 200 dozen: vier handpompen voor veilig water. 1 agenda: negen thermometers voor een dorpskliniek. Door komende uit Colenso op de Vre dehofstraat tegen het verkeer in te fietsen werd dinsdagmiddag een 76-jarige fietster door een automo bilist aangereden. Zij kwam te vallen en brak daarbij vermoedelijk haar heup. Met de ambulance-auto werd zij naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Op Zaterdag 4 en zondag 5 oktober houdt wandelsportvereniging D.D.W. haar traditionele herfstwandeltochten In verband met ons 45-jarig jubileum, is er een prachtig parcours uitgezet dat U voornamelijk door de bossen voert. Voor wie alle medaille's ver zamelen met de beeltenissen van het Koninklijk Huis kunnen wij verklap pen, dat ook nu weer een fraaie me daille met lint, waarop de beeltenis van Koningin Beatrix, beschikbaar is. De afstanden zijn: 5, 10, 15, 20 en 25 kilometer. Starttijden: Zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur (25 km. tot 12.00 uur). Zondag tussen 10.00 en 12.00 uur (25 km. idem). Het start gebouw is Speeltuin 'Oosterkwartier" Daliastraat te Baarn. Bij een controle trof de afdeling bij zondere wetten van de politie in een koffieshop in het winkelcentrum Van Weedestraat 28 flessen sterke drank aan. De eigenaar heeft daar geen ver gunning voor en daarom werd de voor raad in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Koninklijke PBNA introduceert onder het marktlabel Eigen Tijd een schrifte lijke curus „Genealogie" (geslachtkunde), bestemd voor ca. 40.000 Neder landers die uit liefhebberij op zoek zijn naar hun voorouders en hun geschiede nis. Auteur is Nico Plomp, Conservator van het Centraal Bureau voor Genea logie te Den Haag. Eerste echte opleiding Bij genealogie is het naspeuren van bronnen als archieven, registers en doopeelen erg belangrijk. Het is een activiteit die zich soms tot over onze landsgrenzen uitstrekt en bezoeken met zich meebrengt aan rijks- en gemeente-instellingen. Het gaat erom de juiste bronnen aan te boren en deze op een goede manier te hanteren. Er is een grote behoefte aan kennis hieromtrent. Een echte opleiding was er nog niet. PBNA meent met dit ini tiatief baanbrekend werk te doen. Meer dan een stamboom Het maken van een stamboom is maar een onderdeel van de genealogie. Wie het goed wil doen streeft ernaar een stuk familiegeschiedenis in kaart en tot leven te brengén. Er moet tot in de middeleeuwen „gegraven" wor den om werkelijk interessante ant woorden te vinden. Wie waren mijn voorouders? Waar komen ze vandaan? Wat deden ze voor de kost? Wat voor rol speelden ze in het openbare leven? Waren er hoogwaardigheidsbekleders bij? Zwarte schapen? Amateur-genea logen willen die antwoorden stukje voor stukje gaan invullen. Ze zijn er vaak vele jaren mee bezig en zul len nu zeker baat vinden bij de weg- wijzerfunctie van de nieuwe cursus. Gedegen opzet Dat PBNA niet over één nacht ijs is gegaan bewijst de degelijke opzet van het lesmateriaal, dat bijvoor beeld ook kwartierstaten en gezins- bladen bevat, en de volledigheid van de leerstof. Achtereenvolgens wor den ondermeer behandeld Wat is een genealogie? De verwerking van de gegevens en genealogiebeoefening in Nederland. Het begin van het archiefonderzoek, de registers van de burgerlijke stand en andere bronnen uit de negentiende en twintigste eeuw. Doop-, trouw- en begraafregisters. De rechterlijke archieven alsmede de archieven van notarissen en van de weeskamers. Administraties van grondbezit en bevolkingsoverzichten uit vroeger tijd, zoals belastingkohieren en weerbare mannen. Migratie, immigratie, emigratie en verblijf in de koloniën. Het beroep, de familienamen en het portret. Het familiewapen, adel en patriciaat. Een gaaf voorbeeld van een stamboon De leerstof wordt afgesloten met antwoorden op de vraag wat we doen met de resultaten van ons werk. Dankzij een alfabetisch trefwoorden register is het ook mogelijk de cursus als permanent naslagwerk te gebrui ken. Dit wordt bevorderd door het meeleveren van een zeer fraaie op- bergband. Tenslotte is een zeer uitgebreid over zicht van genealogische bronnen in de Nederlandse archieven opgeno men, dat werkelijk uniek mag worden genoemd. Geen bijzondere eisen De cursus bestaat uit 24 lessen en duurt ca. 8 maanden. Cursisten zijn meteen al bezig met hun eigen familie geschiedenis of die van iemand an ders. Bij goed resultaat wordt door PBNA op verzoek een Verklaring af gegeven. Er worden geen bijzondere eisen gesteld aan de vooropleiding of aan de genealogische kennis van de cursisten. Eigenlijk kan iedereen met enkele jaren voortgezet onderwijs deze cursus met het beoogde resul taat volgen. Inlichtingen: Koninklijke PBNA, Vel- perbuitensingel 6, 6828 CT Arnhem, te. 085-716152. Filmhuis Artishock Filmhuis Artishock vertoont a.s. don derdag 2 oktober Ae film 'M', eine Stadt sucht einen Mörder, onder regie van Fritz Lang. Hetis een Duitse film gemaakt in 1931, zwart/wit en duurt minuten. Dit is Lang's favoriet onder al zijn films wegens de sociaal-kriti sche inhoud. Toegangsprijzen: 4,50, leden, CJP en 65+ 3,50. Aanvang: 21.00 uur. door T. Pluim Ik zal u uit de archieven van Soest enige bijzonderheden meedelen over de wijze, waarop Soest indertijd een nieuwe klok kreeg en wel de kleine, die nog altijd in de gemeente-toren (Herv. Kerk) dienst doet. Op de 6de Maart 1709 deelt de kerk meester in de zitting van de Gemeen teraad een Jobstijding mede. De kleine klok in de toren is n.1. gebarsten en kan niet langer meer dienst doen. Ja, dat hebben de vroede mannen allen reeds gevreesd, want het geluid van de patiënte was in de laatste tijd inderdaad klagelijk. Daarom besluit men een andere klok van de zelfde zwaarte te kopen, - een gewich tige resolutie, want het zal een gat in de schraalvoorziene gemeente kas slaan. Het Soester Gerecht (of Gemeente raad) wil dan ook goed toezien en geen kat in de zak kopen, 't Veiligst is, vooraf eens te onderzoeken, wat een nieuwe klok zou kosten. Aan de schepen Jacob Teunisse wordt op gedragen naar Amsterdam te gaan en met een klokkegieter te onderhan delen; hij zal dan van zijn bevin dingen in het Gerecht rapport uit brengen. „Voor welke te doene rey- se", zegt het Noytulenboek, „hem is toegeleijd de somme van drie gul dens". Verbeeld u, drie gulden voor een reis naar Amsterdam. Op welke wijze onze gelukkige Schepen, die op kosten van Soest de grote koop zou mogen zien. - ik zeg op welke wijze hij die tocht deed, zegt het Notulenboek niet; ge kunt dus uw fantasie aan 't werk zet ten. Mogelijk ging onze schepen op zijn onderdanen, oftewel op zijn voe ten, er heen; misschien ook heeft hij paard en Wagen genomen en is hij langs de smalle zandweg naar Am sterdam gehotst. En dan drie gulden voor reis- en verblijfkosten, - nu, royaal zal het niet geweest zijn. Maar misschien was onze schepen 't be zoek aan Amsterdam ook wat waard. Op 24 April brengt Teunisse verslag uit. Het scheen hem nog al voorspoe dig gegaan te zijn; want men besluit eenparig de klokkegieter te verzoeken naar Soest te komen tot een nader onderhoud, natuurlijk met vergoe ding van de reis- en verblijfkosten. En nog geen week later verschijnt Claas Noorden, de beroemde gieter, in 't Gerecht van Soest en - zeggen de Notulen heel deftig - „en is met denzelven wijdloopig geraissoneert en gesproken en de klok hem aan- besteet en accoort gemaakt". Hij zou n.1. de oude klok inruilen tegen behoorlijke prijs, zoodat voor Soest de kosten nog al zouden meevallen. Ziet u, 't Gerecht ging niet over ijs van één nacht: alles moest vooral nauwkeurig worden vastgesteld. Maar... de historie is nog niet uit; ik zou haast zeggen: het mooiste komt nog. Het blijkt uit de Notulen van 21 Mei, Dat de nieuwe klok reeds gegoten is en nu wordt eenparig be sloten, dat de heer Mr. Willem Hendrik Copes, schout; Cornelis Reljers van Altena, buurmeester; Willem Jans- zoon Huygen, Schepen en Johan van Sandick, secretaris, met hun vieren naar Amsterdam zullen gaan om de nieuwe klok in ontvangst te nemen en zijn geluid (zijn „raisonnance" schrijft de secretaris) te horen en vooral om het wegen der oude klok bij te wonen. Ziet u, dat Soester Ge recht wil zich liefst niet laten bedrie gen. Zo trokken dan de vier heren naar Amsterdam en volbrachten in alle punten hun opdracht." Op 22 Aug. rapporteerden zij in het volle Gerecht het volgende. De nieuwe klok weegt 1669 pond tegen 14 stuiver het pond, maakt 1168 glö. 6 stuivers; de nieuwe klepel (er staat knepel) weegt 65 pond, tegen 7 stuiver, maakt 27 gld. 15 st., met nog een ijzeren bout, - samen bijna 1200,-. De oude1 klok weegt 1384 pond a 10 stuivers en de oude knepel (sic!) 38 pond a 1 stuiver, te zamen bijna 700,- zodat Soest moet bijpassen 503 gld. 13 stuiver. Mij dunkt, dat was nog al schappelijk voor een klok van 1200,- waarde. De buurmeester Van Altena heeft er reeds 300,- als voorschot op betaald; en verder aan 5 knechts elk 28 stuivers „tot verteeringe volgens oud gebruik en 28 stuivers aan de meyden"; (Wat die „meyden" aan de klok deden, weet ik niet). En dan eindigt deze geschiedenis van de nieuwe klok in 't Notulenboek aldus: „Bovenstaand rapport is door die van den Geregte (dus door 't Gemeente bestuur) aangenaam bevonden en zijn de geeommitteerdens (dat zijn de vier heeren) voor hun genomen moei ten bedankt". Wanneer u thans de kleine klok in de slanke toren van Soest hoort roepen, zult u er zeker nog wel eens aan den ken, wat een evenement haar bestel ling en haar aankomst voor het dorp van Soest geweest is. In de van glas voorziene volière op het terrein van de kinderboerderij bij Blij- dorp móet u de boomvalk eens opzoeken. De lange, puntige vleugels wijzen erop dat boomvalken goede vliegers zijn. Ze staan bekend als pijlsnelle jagers, die zwalu wen in de lucht overmeesteren. Ik heb in de loop van de jaren heel wat ont moetingen met boomvalken gehad. Af en toe brachten zeelieden boomvalken voor me mee, die in de Golf van Biskaje of langs de Afrikaanse West kust aan boord gevlogen waren. Eens is het mij gebeurd dat ik in de voorma lige eendenkooi van Rozenburg heel voorzichtig een boomvalkennest kon bekijken. De kooiker vertelde me dat het valkenpaar een stel eksters had verdreven na een compleet luchtge vecht, waarbij rake klappen waren uitgedeeld. De valken wonnen de match en namen het eksternest in beslag om er hun eigen eieren in te leggen. Eerst wierpen ze de drie eieren van de eksters echter naar beneden! Jaren geleden zag ik 's morgens om een uur of zes een boomvalk jagen op de Oude Dijk in Rotterdam. De vogel achtervolgde een stel huismussen en het feit dat hij op die plaats werd waargenomen is ongetwijfeld te wijten aan de onmiddellijke nabijheid van het Kralingse Bos. Rond 1960 verzorgden we een boom valk die met grote snelheid een spoor wegwagon had geraakt op het em placement Hillesluis, tijdens het jagen op prooi. Mijn mooiste waarneming vond echter plaats op het strand van Oostvoorne, waar ik zelf zag hoe een boomvalk een graspieper inhaalde en sloeg. Drie jaar geleden constateerden mijn oud-leerlingen en ik een broedge- val aan de Oude Maas. Even voorbij de Heinenoordtunnel namen twee boom valken een oud nest van een zwarte kraai in bezit. Ze broedden er vier eieren uit en de kuikens groeiden voor spoedig op. Bij het uitvliegen ma- noevreerde een van de jonge roofrid ders wat onhandig en na een kilometer of twee vliegen liet hij zich pardoes in het water van de Maas zakken. Daar werd hij terstond in zijn kuif gegrepen door een visser, die het dier verder aan ons overdroeg. We hebben nog even gedacht om de brandweer te vragen om het jong terug te zetten, maar dat werd ons afgeraden. Via een rood- vogelrevalidatiecentrum is de onfor tuinlijke valk tenslotte toch in de vrije natuur uitgezet. In de winter hoeft u in Nederland niet naar boomvalken uit te kijken. Boom valken zijn zomergasten, die in het najaar naar Afrika vliegen en pas in de lente naar onze streken terugkeren. Wie in deze tijd van het jaar toch een boomvalk wil zien, moet een gewond of achtergebleven exemplaar in een dier gaarde op gaan zoeken. Blijdorp heeft er een! Karei Schot Maandag 6 oktober wordt in één van de commissiekamers van het gebouw ge meentewerken aan de Lange Brinkweg een openbare vergadering gehouden van de gemeenschappelijke school raad van het openbaar onderwijs in Soest. De agenda vermeldt ondermeer de verslagen van de diverse werkgroe- pen. Men begint om 19.45 uur. Philips stoomstrijkijzer Licht in gewicht. Geschikt voor droog- en stoomstrijker! en invochten. Speciale invochtknop. Met temperatuur- kiezer en stoffenindikatie. Handig tuimeltopsnoer. Adviesprijs 89,- Deze week voor een glad prijsje Dubbeldeurs koelkast 225 liter Je zal zo'n pracht kast maar thuis hebben staan. Volop ruimte voor lekkere, gezonde, frisse en verse voorraden van alles wat u koel wilt bewaren. Ook in de 40 Itr diepvries ruimte. Volautomatische ontdooiing. 4-Sterren en zuinig in energieverbruik. Adviesprijs 769,- Voor'n fris prijsje (Bauknecht 170 liter tafelkoelkast Tafelmodel, 170 liter. Met 3 sterren vriesvak, 4 in hoogte verstelbare deurvakken met tubenhouder en uitneembare eiervakken. Automatisch ontdooiings-systeem. Afneembaar snij- en krasvast werkblad. Afm. 85hx60bx60d. Adviesprijs 899,- Deze week slechts Bauknecht diepvrieskast150ltr. Voor een portie gezonde voorraad in huis. Invriesvak 33 Itr. Met roestvrij aluminium verdamper en snelvries- schakelaar. Automatische temperatui regelaar, dus energiebesparend I Rondom magneetband-afsluiting'. Afvoer voor dooiwater. Afm. 85 x 60 x 60 cm, Adviesprijs 719.- Nu slechts Klokradio Bij-de-tijdse topklasse! Brede sensor-sluimerbalk. Plezierig wakker worden door radio of zoemer. Wordt na 9 min. herhaald. Tijd, wektijd, slaaptijd zijn snel elektronisch instelbaar. Klok met LED-digitale aanwijzing regelbare helderheidRadio met FM/ MG. 'n Juweel voor ongelooflijk uitgeslapen prijs Akai Audio-set (black Versterker AM-U 01 Krachtige 2 x 20 Watt versterker met afzonderlijke regelaars voor hoge en lage tonen Voorzien van dubbele VU-meter. loudness schakelaar en tape monitor Vermogensbandbreedte 10-30.000 Hz Tuner AT-K02.S signaalsterktemeter in 5 stappen LED aanduiding van kanaalmidden. AFC fijnafstemming met indikatie. Cassettedeck CS-M 01 Uitstekend stereo cassettedeck met 2 superharde permalloy koppen. Bandkeuzeschakelaar voor ijzer-, chroom- en ijzer/chroom-banden Voorzien van Dolby ruisonderdrukking, dubbele VU-meter voor regeling van de opnamesterkte, timer en auto-stop. 2 Sony SSE 20 boxen Komplete 3-delige set 2 boxen. Adviesprijs 1634.- De komponenten zijn ook los leverbaar. Pioneer receiverSX700L Stereo tuner/versterker met LG, MG en FM. Voorzien van synthesizer voorkeuze afstemming. 2 x 40 Watt bij 8 Ohm en 20-20,000 Hz. continue uitgangsvermogen. Met 7 voorkeuzetoetsen voor FM en 7 voorkeuzetoetsen voor MG/LG. Inklusief 2 Hilo 40 Watt HiFi boxen metS jaar garantie! Nu voor het bezuinigingsprijsje van Audio Sonic stereo music center SMC 6100 kompakte vorm. Versterker: Schuifpo- tentiometers. 2x20W. vermogen. Tuner: Stereo-indikatie. FM-stereo/ MG/LG/KG. Cass.deck: 2VU-meters. Autostop. Ook voor OO2. Bandteller. DraaitafelAll balance arm met instelbare naalddruk. MD-element Dwarsdrukkompensatie. Overvloedig muziekgenot voor een kompakt prijsje Philips koffiezetapparaat HD 5147 Even tijd voor koffie 't Staat al klaar. Lekker warm op de 83° warmhoud- plaat. 2 tot 10 kopjes. Adviesprijs 95,- Voor een smakelijk prijsje Braun hairstyler RS 67 Deze hairstyler bewijst dat u uw haar optimaal kunt verzorgen. Uiteraard met accessoires, o.a. styler-kam, ronde borstel voor modelleren, krullen en drogen. Adviesprijs 59,- Voor 'n charmant prijsje eigen service-dienst AMERSFOORT Zonnehof 2a-3a-6a Tel. 033-14541 APELDOORN Hoofdstraat 36 Tel: 055-219234 BUNSCHOTEN Dorpsstraat 52 TeL 03499-2276 BUSSUM Hogeweg 24 Tel. 02159-15386 EDE Molenstraat 114 Tel.08380-21948 HILVERSUM Vaartweg24E Tel.035-10755 NIJKERK Holkerstraatll Tel. 03494-53081 SOEST Van Weedestraat 43 Tel. 02155-22776 UTRECHT Amsterdamsestr.weg 321 -325 Tel. 030-442312 VEENENDAAL Hoofdstraat 26a Tel. 08385-10044 ZEIST 1e Hogeweg 27 Tel. 03404-16286 's Maandags gesloten. >or- oegen, full aen jrbank ,595,-. 1 van jst met aktri- anden 11.745,-. snin lende ig zou ndeur lie laten tssen- 9n. Soester Courant van woensdag 1 oktober 1980 l

Soester Courant | 1980 | | pagina 11