m Regelmatig adverterten is de kracht van uw reclame! Influenza: de „griep" die je vóór moet zijn Al voor hij 1 km gereden heeft toont de Jetta op niet mis te verstane wijze z'n voordeel Autobedrijf Tevako B.V. VIDEO Over Volkswagen raak je nooit /vr*\ uitgepraat I^UDIOi FOTOKOPIËN gkTyposet gereed schappen VHS BETAMAX VIDEO Als V. A.G dealer slaagden wij erin de hand te leggen op een beperkt aantal Jetta's Export en Jetta's Export de Luxe. Let wel, het gaat hier om een beperkte editie exportmodellen die de nodige extra's bieden Het meest opvallende aspect is daarbij de prijs die - zeker voor exportmodellen - opvallend gunstig ligt. Dat allemaal, gecom bineerd met de kwaliteiten die de Jetta van huis uit heeft, is voor u misschien een reden nu uw hoogst persoon lijke exportorder te plaatsen. De nieuwe Jetta. 't Dynamisch alternatief. De Jetta Export Uw voordeel f 500,- De Jetta Export de Luxe Uw voordeel f604,- Poeder blussers Lips brand beveiliging Gielen's Ijzerhandel Soesterbergsestraat 2 Soest Tel.02155-19064 A4 TOT A3 FORMAAT tekstverwerking Beckeringhstraat 11 - Soest Te). 21106 Huur uw bij Gielen's Ijzerhandel v. Weedestraat 9 SOEST Tel. 02155-145 26 Mr. Steam Tapijtreiniger 25.- p.d. .ALLE MERKEN KERKSTRAAT 3 - Soest Audio- Video-Specialist Tel. 02155-15677 hijs incl. H.TM. Ajj.vusilcn. Vrijblijvend. Vaste qflcveringskosienJ'M. Extra's: Middenconsole. Rubber stootstrip. Hoofdsteunen. Normaal met deze extra's: f 16.749,- U betaalt nu f 16.249,- Extra's ten opzichte van de Jetta Export: Extra brede sportvelgen met brede banden 175/70 SR 13. Wielkastverbreders. Normaal met deze extra's: f 17.599,- U betaalt nu f 16.995,- In een spa een goed i hebben SEC gedeeld. A meerdere d scheppen w de uitslag d weergeeft. SEC startte gewijzigde c man debutee door Jan vai middenveld reserve langs De eerste aa maar de co bleken erg g« getoond in de uit buitenspe werd gescoo echter terechl SEC trachtte toe te trekkt voorbereiden* man kregen weinig kanse; Joop Abbel w van Sunder e lende Rob Ei solo met ee keeper, maar toen hij de r doel werkte. Aan de ander* een goed gen vrije trap net van Dorresteiji In de tweede tuigend. Rob 1 tegenstander v middenveld sl Cees van Dor; Rouwendaal de en wisten vaal gevaar te stich keeper van Sunc Een paar schit Rob Embriegx dan een hache doel en toen Jooj minuut soleerde afging en hem de score te opene defensie wist ziel Na circa een hal moegestreden M een zeer verdien maakt, vervangi schel. Wartburgia uit Ai dagmiddag de teg Deze Amsterdan drie gespeelde w zodat niet veel werd. Het zou echl Onder leiding vai Haagman uit Utr levendigè wedstr "banden en voeten De Surinamer Bli burgia in de gele' beste van alle spel waar gevaar dreig rechts schieten. I had de handen vt Wim won steeds di keeper Herman Ba deren. Zodoende k gevaarlijk worden. Na een kwartier h, toen zijn keihard i kwam en de bal he Vijf minuten later zijn doel uit om ee scheppen. Linksbui echter eerder bij speler een boogball was het 0-1 voor d Hij treuzelde te la weer op zijn post. WZ kwam er betei nuten spelen wist 1 veld met een tam si kempe te passeren, burgia ook probeer tot de rust. Een war Maar in de tweede kunnen worden, wan oud-trainer van WZ lant had geschoten, vrij en liep alleen kempe af, maar scl Soester Courant van woensdag 1 oktober 1 virus bestaat dan ook niet, om de eenvoudige reden dat ons afweer systeem het virus niet meer her kent", wanneer het weer eens in een nieuwe gedaante opduikt. Het enige dat we kunnen doen is: op de uitkijk staan. Zo gauw er ergens in de wereld een influenzavirus (een nieuwe stam") de kop opsteekt, wordt dit door een van de vele pellstations Ijlings doorgegeven aan de Wereldgezond heidsorganisatie WHO in Genève, die op haar beurt het bericht doorgeeft aan de producenten van vaccins. Tegen de tijd dat het nieuwe virus arriveert, kan een groot deel van de bevolking dan al ingeënt zijn. Stekelvarken tïzien door een elektronenmikroskoop een influenzavirus een soort minia- urstekelvarkenbolrond en voorzien van puntige uitsteeksels. Het virus heeft het vooral voorzien op de lucht wegen. Een hoestende influenzapatiënt verspreidt talloze kleine druppeltjes, die in de ruimte worden verspreid. Vooral op plaatsen waar mensen dicht opeen leven, zoals scholen, kazernes, kantoren en openbare gebouwen grijpt het virus zeer snel om zich heen. Vooral als het virus zich sterk onder scheidt van de influenzavirussen die de voorafgaande jaren de ronde deden, is er groot risico van een epidemie. Influenza is niet zo maar een „griepje" Er zijn veel virussen die het op onze luchtwegen voorzien hebben. Ze kun nen allerlei narigheid veroorzaken: „Griepjes", verkoudheden, natte neu zen en droge hoestbuien, maar dat alles is maar kinderspel vergeleken met de ziekteverschijnselen en kompli- katies die door influenzavirussen kun nen worden aangericht. Het begint in de luchtwegen Als iemand geïnfecteerd wordt door een influenzavirus, duurt het 24 tot 48 uur voor hij door de ziekte wordt geveld. De influenza haalt de krantekoppen want ook maatschappelijke en ekono- mische gevolgen blijven niet uit. Influenza begint altijd in de luchtwe gen. Het virus vernietigd de trilhaar cellen, die de binnenbekleding en daar mee de bescherming van de luchtpijt en de bronchiën vormen. Deze trilhaar- cellen zwiepen ongerechtigheden en slijm naar buiten en houden zo de luchtwegen schoon. Als ze door een influenza-infektie worden beschadigd valt de beschermende funktie weg en is de patiënt zeer vatbaar voor komplika- ties. Komplikatiesbetekenen: gevaar De duur van een ongekompliceerde influenza is beperkt. De meeste symptomen verdwijnen na 7 tot 10 dagen en de koorts daalt meestal al enkele dagen eerder. Wat overblijft, is een gevoel van slapte. Vaak duurt het na het beter worden nog minstens een week, voor de patiënt en weer bovenop is. Anders gesteld is het met de patiënt die een komplikatie krijgt. Een belang rijke en soms dodelijk verlopende komplikatie is longontsteking. Het vi rus kan doordringen in het longweefsel en daar een primaire influenzavirus- pneumonie teweegbrengen. Ook krij gen bacteriën hun kans nu als het virus eenmaal grote weefseloppervlakten heeft beschadigd. Er kan dan een gekombineerde influenzavirus- en bacteriële pneunomie ontstaan. Of een sekundaire bacteriële longontsteking. In het laatste geval is de boosdoener vaak een stakylokok, (de bacterie die vooral bekend is door de steenpuisten die hij veroorzaakt) en die met anti biotica erg moeilijk is te bestrijden. Komplikaties komen het meeste voor bij patiënten met een bestaande hart- of longaandoening en chronische aan- doeningèn zoals suikerziekte. Ook be jaarden moeten het vaak ontgelden. Trouwens, iedereen die om een of andere reden een verminderde weer stand heeft wordt in hoge mate be dreigd door de gevreesde longkompli- katies als hij eenmaal een influenza te pakken heeft. Statistieken spreken in dit opzicht klare taal. De meeste slachtoffers vallen bij de z.g. bedreig de groepen. Dat werd al duidelijk ten tijde van de „Spaanse griep" in 1918, toen verreweg de meesten van de ruim twintigmiljoen slachtoffers stierven ten gevolge van Iongkomplikaties. Ook toen vielen de meeste doden onder de wat oudere bevolkingsgroepen en de patiënten die een chronische kwaal hadden. Ook nu nog zijn de longont- 2-7-9-12 kg. Koolzuursneeuw- blussers BCF brandblussers heeft voor U een oplossing voor elk brandpreventie object. Verkrijgbaar bij v. Weedestr. 9 Soest Tel. 02155 -145 26 Influenza is de laatste infektieziekte die de wereldbevolking teistert en nog steeds grote epidemieën teweegbrengt. Pest en pokken zijn „overwonnen". Hoe komt het nu, dat het zo moei lijk is om ook influenza definitief uit te bannen? Het virus dat dikwijls een andere jas aantrekt Het influenzavirus is een ziektever wekker met kameleonachtige eigen schappen. In tegenstelling tot andere virussen, zoals het rode hond- en ma- zelenvirus verandert het influenzavi rus vaak van eigenschappen, soms weinig, maar soms zo sterk, dat zelfs van een nieuwe type moet worden gesproken. Daardoor is de natuurlijke weerstand van het lichaam na infektie door een bepaald virus niet blijvend. Blijvende bescherming tegen „het" influenza- stekingen bij influenza vaak moeilijk te behandelen. Het is zaal er gauw bij te zijn. Zo'n longontsteking kan zó snel om zich heengrijpen, dat medische hulp te laat kan komen. Genezing: het lichaam moet het zelf doen Als iemand eenmaal influenza heeft, is het enige wat een arts kan doen: symptomen bestrijden. Een siroopje tegen de droge hoest, een koortswe- rend middel, een pijnstiller tegen de hoofdpijn en de spierpijnen. Verder moet de patiënt „uitzieken", want het geneesmiddel dat het influenzavirus zelf aanpakt, moet nog worden uitge vonden. Van belang is, dat de patiënt veel drinkt: vruchtensap, thee, spuit water. De veelgeroemde groc t „ik ben de griep meteen met een fles cognac te lijf gegaan") werkt waarschijnlijk averechts. Alcohol heeft de eigen schap. dat het leidt tot een verdere indikking van het slijm in de luchtwe gen, en dat is juist wat we niet hebben moeten. Ook de vele huismiddeltjes, die tot de medische folklore behoren halen niets uit. Geen van de bestaande middelen kan de ziekteduur werkelijk bekorten. Ook antibiotica hebben geen waarde bij een virusinfektie. Die zijn pas nuttig, als bacteriën zich in de strijd mengen. dere voorwaarde is. dat de injektie tijdig plaats vindt. Ons lichaam moet ruim de kans krijgen om zich op de aanval voor te bereiden. De maand november leent zich het beste voor een anti-influenza vaccinatie. Bekijk het samen met uw huisarts Wie komt er nu vooreen „griepprik" In aanmerking? Dat zijn duidelijk de categorieën, die chronische aandoe ningen hebben. Mensen met hart-, long- en nieraandoeningen of suiker ziekte. Mensen met een verminderde weerstand. Vrouwen in de laatste maanden van de zwangerschap. En in het algemeen mensen boven de vijftig. Want de ervaring heeft geleerd dat meer dan 90 procent van de gevallen waarin influenza een dodelijke afloop heeft, juist in deze categorie moet worden gezocht. Ook als u het zich in verband met uw werk niet kunt permitteren om zomaar een week of tien dagen uitgeschakeld te worden, is een griepprik waardevol. Zo'n injektie beschermt u zeker niet tegen allerlei kleine „griepjes" en ..verkoudheden" maar wel tegen het grillige influenzavirus. dat ook in onze tijd nog veel slachtoffers kan eisen. Het beste is. samen met uw dokter te bekijken of een vaccinatie voor u nuttig of zelfs noodzakelijk is. Inenting tegen influenza: voorkomen is beter dan genezen De enige mogelijkheid om iemand tegen influenza te beschermen is: tij dig vaccineren. Op die manier wordt het virus „met zijn eigen wapens" bestreden. Door iemand in kontakt te brengen met het gedode virus in de entvloeistof, krijgt het lichaam de kans om op grote schaal afweerstoffen tegen dat virus te vormen. Tegen de tijd dat het virus arriveert, is men dan vol doende gewapend om de aanval te weerstaan. Voorwaarde voor een goed resultaat is natuurlijk, dat de entstof hetzelfde virus bevat, dat in dat jaar de ronde gaat doen. De samenstelling van de vaccins wordt jaarlijks bepaald in nauwe samenwerking met de Wereld gezondheidsorganisatie en op grond van de gegevens over nieuwe virus- stammen die uit de hele wereld naar Genève Worden doorgeseind. Een an- Het „schouwen" van bebroede kippe-eieren, waarop het voor de entstof bestem de virus wordt gekweekt. Zó ongeveer ziet het influenzavirus er uit: de verschillende uitsteeksels heb ben een functie bij het binnendringen in de celwand. V

Soester Courant | 1980 | | pagina 16