Zo gezien.. Oefening op vliegbasis Soesterberg Wethouder Menne gaf start sein Soester milieuweken NEFKENS OPEL •0- Smü Katholiek onderwijspersoneel staakt niet Belasting Omwille van de kinderen: Ook in de avonduren: Ons milieu-huis mogen we niet uitwonen: itff® Paprika pinda's Zie onze SHOW- OUDE UNIEKAAS Haasfiletrollade Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen aan kondiging op pagina Griekse druiven Brandjes in Soesterberg Onderzoek besmetting vasolastine door Inspectie Volksgezondheid Woensdag 1 oktober 1980 59e jaargang no 6 ALLEEN DONDERDAG 150 GRAM van 1.95 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO, van 14.50 voor Zie onze advertentie DEZE WEEK VOORDEELPAK Inh. 2 kilo 20% extra van 7.85 voor ALLEEN DONDERDAG van 17.00 voor door GEKARD PAUL o fel laMHMBB AMERSFOORT SOEST Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO, slechts Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT "Henk is er gewoon te lui voor" zei z'n moeder vaak en lachte dan altijd alsof ze iets grap pigs gezegd had. Zelf dacht ik eerst dat het nakomertje er helemaal geen behoefte aan had om zijn eigen beentjes te proberen. Uit ervaring wist hij dat er altijd wel iemand klaar stond om hem op te tillen en zono dig te vervoeren. Eén kik was voldoende en daar bleef het voorlopig dan ook bij: Hij praatte niet en liep erg laat. Het in alle omstandigheden on geoorloofde, maar oh zo ge liefde spelletje van ouders om de prestaties van eikaars kin deren te vergelijken werd pijn lijk en bleef weldra achterwege. Vragen naar Henkie's vorde ringen deed je ook alleen maar als je eerst geïnformeerd had naar het welzijn van één der andere kinderen. Hoewel niet echt achterlijk was plaatsing op een gewone kleuterschool niet mogelijk en bleef hij voorlopig thuis, waar hij met eindeloos geduld en precisie puzzles legde en fra giele kaartenhuizen bouwde. Zonder vriendjes, want die be grepen niets van dat vreemde jochie met zijn slechts voor leden van het eigen gezin ver staanbare klanken. Toen ook de grote school zijn poorten voor Henk ge sloten hield, wezen uitgebreide testen aan dat een zekere ont wikkeling, zij het vertraagd en onder voortdurende persoon lijke begeleiding, mogelijk was. Opdrachten, mits rustig en duidelijk geformuleerd, zouden één voor één uitgevoerd kun nen worden. Vorige week kreeg de nu ze ventienjarige Henk een vaste aanstelling als leerling fijn bankwerker. Het bedrijf dat mijn kansarme vriend onder haar hoede nam, krijgt voor lopig een groot deel van zijn salaris terug van de Staat, zon der welke subsidie hij waar schijnlijk de boot gemist zou hebben. Tot tweemaal toe werd in het afgelopen weekend brand gesticht in de afbraak woningen van de wijk „Ons Belang". Zondagmorgen ontstond er, tijdens af wezigheid van de bewoner, brand in een huis aan de Rademakerstraat. Dankzij snel optreden van de brand weer kon de brandschade beperkt wor den tot een verbrande matras en een peluw. De 70-jarige bewoner had in de nacht zijn electrische deken in een emmer water gestopt omdat het ding niet goed functioneerde en een vreem de lucht veroorzaakte. Toen hij 's morgens weg ging zette hij de ramen open en vermoedelijk kreeg de nog smeulende deken daardoor meer lucht waardoor er brand ontstond. Vandaag, woensdag 1 oktober, is de nationale onderwijsprotestdag. Omwil le van de aan hun zorgen toever trouwde kinderen zal het onderwijzend personeel van alle katholieke kieiiter- en lagere scholen in Soest daar slechts in de geest aan mee doen. Zij gaan niet in staking, zoals één van de vak bonden van onderwijzers zijn leden heeft gevraagd. "We hebben het er moeilijk mee. Als we ons hart alleen lieten spreken, gooiden we het bijltje er echt bij neer. Koel verstand zegt ons: Laat de kinderen niet de dupe worden". Aldus schrijven de gezamenlijke teams van alle katholieke kleuter- en basisscholen in Soest aan de ouders. Zij zijn het eens met de nationale onderwijsprotestdag en zouden ook uiting willen geven aan het groot ge voel van ongenoegen. "Ongenoegen over de zo langzamer hand niet meer te pruimen opéénsta peling van financiële beknotting. De maatregelen, die in de begroting voor 1981 zijn vastgelegd, zorgden voor de druppel, die de inmiddels al zeer volle emmer doet overlopen. Wij zijn het zat en wij willen daar dan ook dui delijk uiting aan geven", aldus de teams in de circulaire die de school kinderen voor hun ouders meekregen. De Soester leerkrachten werken echter door "omwille van de kinderen". De "onlustgevoelens" betreffen aan de ene kant het verzwaren van het taken pakket en aan de andere kant het knabbelen aan de faciliteiten. De ver zwaring betreft: grote klassen - veel inspraak en overlegopstel en van ïeds weer nieuwe onderwijsplannen - met als resultaat een zwaarbelaste dagtaak. "Gelooft U nog in het sprook je van de "bruine baan van 9 tot 4 uur? Vergeet het maar", aldus de onderwijskrachten. Wat het "knabbelen aan de facili teiten" betreft hebben de teams het dichtdraaien van de geldkranen op het oog en het feit dat er kollega's op straat komen te staan. En dat terwijl, zo laten de teams de ouders weten, "werkweken van 50 a 60 uur in dit vak beslist niet tot de uitzonderingen behoren. Overuren waar financieel geen enkele vergoeding tegenover staat. Vergelijkt U dit eens met het bedrijfsleven". Onderwijzers zijn geen geldwolven; ze willen geen salarisverhogingen en wil len ook best inleveren. Maar wat er nu staat te gebeuren gaat hen te ver. "Naast de gewenste loonsinlevering van alle ambtenaren wordt er van de mensen in het onderwijs een extra in levering verwacht. Minister Pais wil nog eens 265,- miljoen uit de onder- wijssalarispost halen. Dit dan om andere onderwijszaken te bekostigen", aldus de circulaire. Men vindt dat een onrechtvaardige zaak en daar richt het protest zich tegen. "Het is toch te gek dat de werknemers hun eigen bedrijf moeten financieren. Heeft U wel eens meege maakt dat een brandweerman mee moest betalen aan de aanschaf van een nieuwe brandweerauto? Nou, wij niet!", aldus de Soester onderwijzers en onderwijzeressen.. Onderwijs kost veel geld, maar dat geld moet de gehele samenleving op brengen en het kan en mag volgens de Soester-onderwijsteams niet zo zijn dat een deelgroep daar de lasten van moet dragen. .Als de akties van 1 oktober er niet toé leiden dat de minister zijn plan nen herziet, dan zal men in de toekomst wellicht over moeten gaan tot "dras tische maatregelen". Ondanks de ernst van de aktie en de noodzaak van het protest krijgen de Soester kinderen de kans er toch nog iets leuks van te maken. Aan de cir culaire is een tekening gehecht, die de kinderen mogen kleuren. En boven dien is er een aanzet gegeven voor een rijmpje, dat slaat op de situatie en dat de ouders mogen afmaken als zij het met de aktie van de leerkrachten eens zijn. Met hun handtekening er onder gaan de tekeningen naar de mi nister als een "stil protest" van de Soester ouders. In de week van 6 t/m 9 oktober vindt op de vliegbasis Soesterberg een gekombineerd Amerikaans-Nederlandse grond- en luchtoefening plaats. De hiermee gepaard gaande verhoogde vliegaktiviteiten kun nen ook tot in de avonduren plaatsvinden (uiterlijk tot 24.00 uur). Ook zullen vliegtuigen de basis enkele keren vanuit andere dan de gebrui kelijke richtingen overvliegen. Zoveel mogelijk zal hierbij de bebouw de kom worden vermeden. Aktie en reaktie: de 8-jarige Hilde Eshuis biedt wethouder Menne handtekeningen aan van haar leeftijdgenootjes met het verzoek de oversteekplaats op de Ossendamweg, bij de Schoutenkampweg, van een drukknopsysteem te voorzien. Links het geamuseerd toekijkende oud-raadslid mevrouw P.Oranje-Entink. Als eerste plaats in de provincie Utrecht en mogelijk zelfs als eerste plaats in Nederland heeft Soest twee milieuweken; weken waarin de plaat selijke overheid al het mogelijke doet ons een grotere bewustwording bij te brengen voor het milieu waarin we leven. Wethouder Menne verzorgde j.1. vrijdagmiddag de opening met een "milieuact" achter het gemeentelijk informatiecentrum. In een blauwe stof jas gehuld liet hij als een volleerd automonteur de carterolie uit een per sonenauto lopen in een plastic bak. De opgevangen olie kreeg een garage houder mee, die dan voor verdere af voer zou zorgen. De amateur-olieverversers zorgen in Nederland voor een aanzienlijke wa terverontreiniging. Menne rekende zijn gehoor voor, dat 20% van de auto bezitters zelf de olie vervangt en dat 60% daarvan die olie via het riool of een gat in de grond kwijt raakt. Het gaat daarbij, volgens wethouder Men ne, om 4800 liter olie per jaar. "Een liter olie zorgt voor een dunne filter op 2000 vierkante meter opper vlakte water; dat wil zeggen dat door de 4800 liter 9.600.000 m2 oppervlakte water jaarlijks verontreinigd wordt of anders uitgerekend, 1920 voetbalveld en of 1/5 van het oppervlak van onze gemeente", aldus de heer Menne vrijdagmiddag. Zijn gehoor bestond toen uit enige tien tallen genodigden en wat nieuws gierige voorbijgangers. De wethouders zei blij te zijn met de belangstelling welke de milieuweken tot nog toe gekregen hadden. Minder enthousiast was hij over de NOS, die vorige week als een soort primeur de Nederlandse kijker liet weten dat Apel doorn het voortouw genomen had, door garagehouders bereid te vinden de afgewerkte carterolie in ontvangst te nemen. Soest kende die voorziening al twee jaar en daarom kwam de genoeg doening in de vorm van excuses van de Nederlandse Omroep Stichting. Bijzonder tevreden was de wethouder over de medewerking van de scholen en de totaal 1700 inzendingen voor de milieuwedstrijd. Hij wees vervolgens op de aktiviteiten tijdens deze twee weken (voorlichting over de diverse kringlopen in het gemeentelijk infor matiecentrum; de open-dag op zater dag 4 oktober van het Kompost- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf aan de Maatweg en de prikakties van diverse scholen) hn voegde daaraan toe: "Ik zie deze aktiviteiten niet als éénmalig. We moeten volhouden en nog meer doen om onze omgeving, die eigenlijk ons eigen huis is, goed te onderhouden. Het milieuhuis mogen we niet uit wonen. Dat moet iedereen duidelijk zijn. Het is niet te vervangen". Kritiek De wethouder zei open te staan voor kritiek; kritiek die hij inmiddels al gekregen had voor het raambiljet en de wijze waarop de aktie werd voor bereid, vond hij niet erg. "Die heb ik erg graag; dat houdt de zaak in op gaande lijn". Wel kon hij daar tegen over zetten dat de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne het Soester idee van "wees milieubewust" overgenomen had. Op Prinsjesdag noemde hij deze slogan als doelstel ling voor het landelijk beleid op dit terrein. Prijsuitreiking In de overvolle trouwzaal vond daarna de prijsuitreiking plaats. De organi satie had er geen rekening mee ge houden dat de prijswinnaars zich niet alleen lieten vergezellen door hun ouders, maar ook vriendjes en vrien dinnetjes meebrachten. Maar er werd geweldig geïmproviseerd en ieder kind kreeg limonade. De prijsuitreiking kreeg heel even een mooie wending toen de 8-jarige Hilde Eshuis de wethouder ook met een "prijs" bedacht. Dat was een lijst met 35 handtekeningen van kinderen en hun ouders, die He wethouder ver zochten wat aan het milieu op de Os sendamweg te doen. Er moesten ver keerslichten met een drukknop systeem komen, zodat men veilig kon oversteken. De wethouder die voor deze opening nogal wat rekenwerk gedaan had, be cijferde in zijn welkomswoord dat in Soest één op de drie kinderen bezig geweest was voor de twee milieuweken. Zij kleurden platen, maakten werk stukken en schreven opstellen. Des kundige jury's beoordeelden de inzen dingen en zij kwamen tot de volgende resultaten: Kleurwedstrijd 4- en 5-jarigen: l.Frank Wielinga (5 jaar). De Nachte gaal; 2.Sandie van Schaik (5), Da Costaschool; Tsui Ying Leung (5), De Blokkendoos. Overige winnaars: Charlotte van Essen (4), Prinses Ma- rijke-kleuterschool Soesterberg, Mark van de Berg (5), 't Vinkennest; Tjal- ling ten Cate (4), Van der Hucht; An neke Bijkerk (5), Prinses Marijke; Sandra van Essen (5), De Blokkendoos, en Marjolein Postma (5), Fluitekruid. Groep 6-, 7- en 8-jarigen: 1. Sandy van Wankum (8), Carolus Soester berg; 2. Claudia van Wankum (6), Ca rolus Soesterberg; 3. Marcel Krij- kamp (6), De Bron. Overige win naars: Lisette Hulsbergen (6), Da Costa; Ronald Plagge (7), Van der Hucht; Hilde Eshuis (8), St. Willi- brordus; Manon Wouterse (8), St. Willibrordus; Egbert Land (8), Prof. J.Waterink en Emanuël van Berkel (6), Wethouder De Haanschool Soesterberg). Zijn tekening is op een aparte wand opgehangen in het infor matiecentrum, waar de milieutentoon stelling is ingericht). Groep 9-, 10-en 11-jarigen: 1. Dia- ne Faber (10), Prof. J. Waterink- school; 2. Arina Bassie (9), Prof. J. Waterink; 3. Doriena van Loon (11) uit Kinabu, Wethouder De Haanschool. Overige prijswinnaars: Jan Martijn Oosterveen (9), Prof. J. Waterink; Leone Menne (9), St. Ludgerus; Claudia Pranger (9), Wethouder De Haanschool; Eddie v.d. Vaart (9), Wet houder De Haanschool; Bianca Wier- sema (9) en Yvonne de Buyzer (9), beiden ook van de Weth. De Haan school. De prijswinnaars van de fotowedstrijd waren: jeugd: Bert de Bruin: alge meen: mevrouw H. van Dorre- steijn; categorie zwart-wit: de heer A.M.Voüte (fotokring Astra). Opstel - voortgezet onderwijs. 1. Vissen en zwemmen in de Eem? - Gerrie van den Breul - Scholengemeen schap Eemland. 2. De rotzooi bij ons in de buurt - Rob van Leek - Scholen gemeenschap Eemland. 3. Vissen en zwemmen in De Eem - Wijnand v.d. Linden - Scholengemeenschap Eem land. Opstel - 5e en 6e klas lagere school. 1. Vervuiling in "Kaboutertjesland" - Ellen Hondeveld - Titus Brandsma- school). 2. Het stadje Vrolijk - Bert- hilde Akkerman - Da Costaschool. 3. Op een dag in het gemeentehuis - Linda Rondhout - Groen van Prinster- erschool. 4 en 5. Het leven als een blik - Karin van Rijn en Merel Luijpen - Carolusschool. 6 en 7. Houd stad en dorp schoon - Monique Boumans en Monique Smits - Carolusschool. 8. Milieu in Soest - Jan Jaap Duyst - Groen van Prinstererschool. 9. Milieu in bossen en steden - Wladimir de Wit - Titus Brandsmaschooi. io. Dol en Dollie en het vuil - Irene Lensink - Titus Bransmaschool. Werkstuk - öe en 6e klas lagere school 1. Het Milieu - Marcel Zindel - Weth. de Haanschool. 2. Dat komt nooit meer terug - Mariek Geerligs - Sav. Loh- manschool. 3. Milieu bewust Soest - Pauline van Laar - Sav.Lohmanschool. 4. Dat komt nooit meer terug - Jesca v.d.Hoogen - Sav.Lohmanschool. 5. Het milieu - Petra Bakker - Weth. de Haan school. 6. Een duidelijk verschil - André Gaasbeek - Weth. de Haan school. 7. Milieuvervuiling, moet dat nou - Gerard Verhage - Sav. Lohman- school. 8. Milieu Soest - Tracy Trevitt - Prins Willem Alexanderschool. 9. Het milieu in ons land - Desiree v.d.Weij - Ludgerusschool. 10. Vervuiling is niet goed - Frank Tammer - Weth. de Haanschool. In overleg met de officier van justitie in Utrecht heeft de SoesterPolitie de directie van Enzypharm geadvi seerd zich in verband met de veronder stelde opzettelijke besmetting van het geneesmiddel Vasolastine, te wenden tot de Regionale Geneeskun dige Inspectie voor de Volksgezond heid in Utrecht. Er is zowel volgens de officier van justitie als de Soester politie geen grond om aan te nemen dat er een strafbaar feit is gepleegd. Wel staat vast dat het middel, dat vooral ge bruikt wordt tegen vaatziekten, ge durende een bepaalde periode dit jaar, verontreinigd was, waardoor gebrui kers onwel werden. De verontreiniging zou als strafbaar zijn. als patiënten na gebruik letsel zoüden hebben'opgeiopen. Zolang dat niet het geval is, hoeft er geen sprake te zijn van een strafbaar feit. Wethouder Menne als volleerd automonteur, Iaat carterolie uit een auto lopen, en opent daarmee de twee Soester milieuweken

Soester Courant | 1980 | | pagina 1