pel: Zuinigheidshandle an stuurwiel NndgibtMip Taaipraatje - Zelf KLEDING MAKEN is in, en om het nog meer te stimuleren hebben wij 2 superaanbiedingen STOFFEN. Een leuke partij diverse NAAIMACHINES. Pfaff Tipmatïc stoffen naaimachines stoffen voor deHALVE PRIJS! vrije arm van 1349.- nu 1249.- SOESTERBERGSESTRAAT 28 - SOEST VAN HUISSTEDEN Helpers in de nood betaalden zichzelf Kip N atuurwandeling I.V.N.-Eemland Dronken autobestuurder velt verkeerszuil „Binnen de ramen blijven" Gespreksgroep voor alleenstaande ouders Jazzhappening in De Borg Drankmisbruik bij autobestuurders toegenomen Proces verbaal voor motorcrossers Exposities in „De Vaart" Verkeerde rijrichting: botsing Kursus Vrouw en Politiek Verovert Soest Kun je niet omheen! Een jonge schoen van eerlijk leer. Herken je aan de rode stip. met een unieke gratis poster, maar kijken bij: Meisje aangereden door motorrijder Bijenteelt Soest vergadert Vergadering commissie welzijnsplanning Koeien op spoorbaan Drie auto's uitgebrand Hondje weg Hondje terug Auto in slip: licht gewond Zaterdagmiddag- muziek Domkerk te Utrecht Procesverbaal wegens mishandeling Kraak woning tijdig ontdekt Jongen bekent diefstal 9 W Soestor Courant van woensdag 8 oktober 1980 9 1e aanbieding: 2e aanbieding: A FOURNITUREN J TELEFOON 02155-13480 Twee jongens uit Amersfoort vai respectievelijk 22 en 20 jaar, werder door de politie aangehouden in ver band met diefstal van sieraden vooi een waarde van 11.000 gulden en nog eens een geldsbedrag van 500 gulden. Zij namen een en ander weg uit de woning van een Soester, die in Hilver sum in een bar moeilijkheden kreeg. De twee knapen namen met nog twee vrienden de man in bescherming, die hen uit dankbaarheid uitnodigde mee naar Soest te gaan. Na hun vertrek miste de man de sieraden, waaronder een platina ring van negenduizend gul den, en het geld. De sieraden zijn in middels terecht; de vijfhonderd gul den zijn op. Ditmaal de schijnwerper op onze nut tige huisdieren, de kippen, meestal samenlevend in een commune met één haan. Vandaar: een toom kippen. Be kend is het kinderrijmpjeWel wat zeg je van mijn kippen, Wel wat zeg jt van mijn haan? Hebben ze dan geer mooie veren, Of staat u de kleur nie' aan? Ook de grappig bedoelde woordspeling met „leggen" en „liggen" mag als be kend worden beschouwd. „Als uw kip pen niet leggen willen, bind ze dan dt poten". De kip komt voor in talrijke al of nie bekende vergelijkingen, zegswijzen er spreekwoorden, vaak ontleend aan he leven, de eigenaardigheden of ge woonten van deze huishoenders. „Me de kippen op stok gaan". Ook: „Met dt kippen naar het rek gaan". Vroeg gaan slapen. De kippen hebben de gewoonte met de schemering te gaan slapen. „Er als de kippen bij zijn". Er ij lings bij zijn, als er iets te halen valt. Net zo snel als de kippen bij het ge strooide voer. „Als de kippetjes met elkaar leven". Dit wordt gezegd van een paartje, dat van een genoeglijk en vredig leven houdt. „Hij drinkt als de kippen", dat wil zeggen: met kleine mondjes-vol. „Zo blind als een kip". Deze vergelij king is afgeleid van de eigenaardige manier van kijken van de kip naai een voorwerp. Dat gebeurt afwisselen! met het ene en het andere oog, waar door de indruk gewekt wordt dat de kip slecht ziet. Vandaar ook; „hij of zij is kippig". „Zo schor als een kip". Het geluid dat de kippen maken is verre van helder. Iemand wordt wel „een schorre kip" genoemd, als hij een schor stemgeluic voortbrengt, b.v. door verkoudheid. „Een kip met een dubbele kam", of „Een kip met sporen" wordt schert send gezegd van een bazige vrouw. Zo'n kip past dus goed bij een j£in Hen. „Zich zo lekker voelen als een kip". Behaaglijk, plezierig, zonder enig on gemak, in alle opzichten gezond. Ver gelijk: zo fris als een hoentje. „Lopen als een kip die haar ei nie4 kwijt kan". Zich onrustig en angstig gedragen. „Redeneren als een kip zon der kop". Onzinnig en onverstandig praten. „De kippen zullen je niet ken nen". Gezegd van iemand die er altijd slordig uitziet en bij wijze van uitzon dering onverwacht in nieuwe kleren verschijnt. „Hij krijgt de kip met het ei". Een wat wrange zegswijze over een bruidegom die een vrouw trouwt, die zwanger is van een andere man. „Het lijkt kip noch hen". Het lijkt nergens naar. „Kip noch kraai heb ben". Geen familie of kennissen hebben. Zonder „hebben" betekent de uitdruk king: er was geen levend wezen te bekennen. In sommige steden noemde men een meisje of vrouw van losse zeden een „kip". Hiervan is de zegswijze: „Kippen op zolder houden" afgeleid. Daarmee werd in de volksmond een bordeel of bordeelhouder aangeduid. „De kippetjes zijn gekloven". De goe de dagen of jaren zijn voorbij. Ten slotte het spreekwoord: „De kip met de gouden eieren slachten". Uit begerigheid de bron van inkomsten aan zich trekken, waardoor de bron verdwijnt en de inkomsten ophouden. Deze kleine Amerikaanse auto is een experimenteel ontwerp van General Motor. Hij bestaat In twee versies: met een 3 cylindermotor met een vijfbak of uitgerust met een V-4 motor met automatische transmissie. De cylinder uitvoering heeft een gemiddeld benzineverbruik van 1 op 20.8. Niets beïnvloedt de zuinigheid van een automobiel meer dan de voet van de automobilist op het gaspedaal. Uiter aard spelen de technische voorzienin gen mede een belangrijke rol; zoals bij voorbeeld een overdrive. De 2 liter versie van de Opel Rekord en de 6 cilinder Commodore zijn nu vanaf de fabriek leverbaar met een overdrive. In vergelijking met de vierde versnel ling verlaagt bij voorbeeld de overdri ve het motortoerental met 1.000 omw./ min. bij een snelheid van 130 km/h. In het geval van de Opel Rekord 2.0 S met 74 kW (100 Pk) resulteert de overdrive in een vermindering van het benzine verbruik van 10.4 liter naar 9.3 liter per 100 kilometer. Bij de Commodore van 85 kW (115 Pk) is het resultaat even prettig: 11.1 liter in plaats vaii 12.2 liter/100 km bij 130 km p/u. De overdrive levert bovendien een belangrijke bijdrage aan het comfort: door het lagere toerental dringt er minder motorgeruis het interieur bin nen, zelfs bij hoge snelheid. De scha- kelhandle (electro-hydraulisch) voor de overdrive is geplaatst op de stuur- kolom. Deze overdrive is reeds jaren lang in de praktijk getest en is onder houdsvrij. De meerprijs voor de over drive is 892,- voor de Rekord en 906,- voor de Commodore, inclusief B.T.W. Verdere wijzigingen in het Opel pro gramma zijn: - Een zeer luxueuze uitvoering van de Opel Rekord 5 deurs Caravan, Berlina genaamd. Hiermee haakt Opel in op de groeiende vraag naar comfortabele Caravan-modellen. Voor de Open topmodellen - de Senator en Monza - is thans ook echte leren bekleding leverbaar. De heer Estes, President van General Motors, heeft medegedeeld dat de Amerikaanse personenwagens van dit concern rond het automobieljaar 1985 een gemiddeld verbruik van 7,8 liter per 100 km zullen hebben. Dit is 0,7 liter lager dan de door de overheid opgelegde normen voor dat jaar. Hij benadrukte dat GM zonder enige technische wijzigingen een nog beter gemiddelde zou kunnen bereiken indien alle kopers hun keuze zouden laten vallen op de zuinigste motoren die de constructeur aanbiedt. Tijdens een persconferentie herinner de de heer Estes eraan, dat GM rond 1984 een kleine elektrische auto aange dreven door een zinknikkeloxyde bat terij op de markt wil brengen. Hij stelde ook twee kleine experimentele tweepersoons auto's voor, waarvan één is uitgerust met een drie cylinder motor. De GM president is van oordeel dat in 1985 60% van de Amerikaanse wagens van GM door een vier cylinder motor zullen worden voortbewogen. „Deze motor zal dan de plaats innemen van de V8, die tot 1979 hetzelfde aandeel in onze Amerikaanse produk- tie innam", aldué Estes. Rond 1985 zal geen enkele door GM in de VS geproduceerde auto gemiddeld meer dan 12 liter per 100 km verbrui ken. Eén op de twee modellen zal een verbruik hebben van zelfs minder dan 8 liter. Ter vergelijking: 70% van de 1980 GM Amerikaanse wagens gebruikt gemid deld minder dan 12 liter. Slechts 1% van de huidige modellen verbruikt minder dan 8 liter. „Indien in 1985 elke gebruiker de zuinigste motor/transmissie combina tie uit het GM aanbod zou kiezen, zou 95% van onze Amerikaanse modellen minder dan 8 liter per 100 km gebrui ken, waarbij dan wordt uitgegaan dat, bij de modellen waar een dieselmotor leverbaar is, 100% van de kopers zijn keuze op deze motor laat vallen, even zeer als op een vijf versnellingsbak, waar leverbaar. „Vanzelfsprekend zal dit niet het geval zijn", zei Estes, „maar deze theoretische mogelijkheid toont tot welke bezuinigingen men in staat is zonder geheel nieuwe voertui gen te ontwerpen". Naast de reeds genoemde twee experi mentele voertuigen, toonde GM tijdens deze persconferentie nog experimen tele motoren, zoals een unieke V5, gasturbines, diesels en een kleimodel voor een elektrische auto met twee zit plaatsen. Voor hen, die wat meer bekend willen raken met het wel en wee van de diverse paddestoelen, is zondag 12 oktober dé dag. Op die dag houdt I.V.N.-Eemland weer zijn maandelijkse natuurwande ling. Dit keer rond het Pluismeer. Liefhebbers worden verwelkomd door de natuurgldsen, die hen gaarne mee nemen op de wandeling. De Insinger- laan t.o. het Spiehuis zal het vertrek punt zijn om twee uur precies. Aan de Biltseweg is dit restaurant gelegen en men komt daar van Soest dit,rijdend richting paleis om even ervoor linksaf te slaan. Van Baarn uit moet men eerst het paleis passeren en direct erna rechtsaf. De weg afrijdend komt men vanzelf, na een aantal kilometers, de bekende borden tegen, welke duiden op het verzamelpunt. Als men op de borden let 'en... op de vertrektijd, twee uur, dan zit men goed. Tot zondag 12 oktober a.s. Een uit Amersfoort afkomstige auto bestuurder slaagde er in aan de hem achtervolgende Amersfoortse politie te ontkomen. In Soest botste hij tegen de verkeerszuil bij het n.s.-station Soest-Zuid. De politie trof de wagen, zonder bestuurder aan op de Kamper foeliestraat. Het voertuig werd naar het bureau gesleept, waar de Amers- foorter hem de volgende dag kwam ophalen. Hij werd aan de Amersfoortse politie over gegeven. Hem was vóór zijn tocht naar Soest, een rijverbod opgelegd, dat hij negeerde. In Amers foort was hij toen nog op een voorbij ganger ingereden. Filmhuis Artishock: Filmhuis Artishock presenteert don derdag 9 oktober a.s. om 21.00 uur de film „Binnen de ramen blijven", re gie Bogdan Zizic. In de bondsrepubliek worden al sedert 1973 geen nieuwe gastarbeiders toege laten. Dit betekent, dat Filip illegaal zal moeten werken. De illegale gast arbeiders worden door koppelbazen op de meest onbarmhartige wijze uitge buit. Zij wonen in primitieve omstan digheden en zijn niet verzekerd tegen ziekte en invaliditeit. Filip leeft aan de onderkant van de maatschappij. Hij kampt met de eenzaamheid en komt in aanraking met de prostitutie. Eén van zijn kollega's komt bij een ongeval om het leven. Het stoffelijk overschot wordt door de koppelbaas weggewerkt. Voor de Duitse administratie bestaat hij helemaal niet. Deze film gemaakt in Joego-Slavië in 1977 is in kleur en duurt 102 minuten. Toegangsprijs: 4,50 en leden 3,50. In de eerste helft van dit jaar orga niseerde de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening een aantal the ma-avonden voor alleenstaande ouders. Ér waren toen enkele mensen, die de voorkeur gaven aan verdergaan in een vaste gespreksgroep. In deze groep zijn nog enkele, plaatsen vrij. De groep zal bestaan uit mensen, die moeilijkheden ervaren bij het alleen opvoeden van hun kind( eren Tijdens 10 bijéénkomsten kan worden stilgestaan bij de moeilijkheden, die het alleenstaand ouder-zijn met zich meebrengt. De eerste bijeenkomst zal bij voldoende deelname gehouden worden op dinsdag 21 oktober om 20.00 uur in het Anna Paulownahuis, Burg. Grothestraat 51. Indien U belangstelling of nog vragen heeft, kunt U kontakt opnemen met: de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening tussen 9.00 en 10.00 uur op werkdagen. U kunt vragen naar Banny Bakker of Nienke Thijs. A.s. zaterdag zal in De Borg een Jazzhappening gehouden worden waaraan o.a. meewerken „De Jazz- automatics" onder leiding van Hein Denekamp. De bezetting bestaat uit piano, bas, saxofoon, kornet en drums. Deze kombinatie (saxofoon-kornet) is in de Jazzmuziek een tamelijk unieke en ludieke kombinatie. Het belooft dan ook a.s. zaterdag een echte .happening ook a.s. zaterdag een echte „happe ning" te worden. De Jazz-automatics spelen muziek uit de twintiger en dertiger jaren, voor namelijk de New Orleans stijl. Het is een concert voor de abonne mentenserie B. Degenen die niet over een abonnement beschikken, kunnen een plaatsbewijs kopen a 9,50 bij de plaatselijke V.V.V. of bij de Borg tijdens werkdagen. Ook zal er zaterdag aan de zaal gelegenheid zijn een kaart te kopen. Tevens is er ruimte gekreeerd voor het maken van een dansje. Het drankgebruik door autobestuur ders is in vergelijk met vorig jaar aanzienlijk toegenomen en wel met 90 procent. Tot 30 september van dit jaar kregen 95 personen een rijverbod opgelegd en werden aan een bloed proef onderworpen. In dezelfde periode van vorig jaar waren dat er slechts 38. Vijftien personen weigerden een bloedproef. Vorig jaar waren dit er 5. 35 automobilisten kregen een rijverbod opgelegd zonder dat er een bloedproef moest worden afgeno men. Vorig jaar waren dit er 33. Dit jaar was er bij 25 aanrijdingen sprake van rijden onder invloed, terwijl de politie vorig jaar vijf an die geval len had. De meeste automobi listen vielen door de mand doordat zij opvallend rijgedrag vertoonden. Slechts enkelen werden betrapt tijdens alkolholkontroles. Vier jongens van 16 en 17 jaar kregen zondagmiddag een proces verbaal toen zij betrapt werden op het crossen met motoren in de Korte Duinen achter Ziekenhuis Zonnegloren. De politie maakte de knapen erop attent dat het lommerrijke stukje natuur niet voor motoren bestemd is. In het Hilversums cultureel centrum „De Vaart" exposeert tot en met 2 november de kunstenares Erna Adema bijzondere porceleinen sieraden, schil deremailles en keramiek. In de leeszaal van „De Vaart" zijn tot en met 26 oktober wandkleden te zien van Anneke de la Court, terwijl Gerda Edens en Annet Gaaikema tot en met 2 november experimentele textiele ob jecten exposeren. Op de Dorresteinweg werd zondag middag j.1. een aanrijding veroor zaakt door een 21-jarig motorrijder. Hij reed de straat vanaf een verboden rijrichting in en raakte de auto van een 51-jarige man. De bestuurder van de motor liep een lichte hersenschud ding op. Hij bleek bovendien niet in het bezit te zijn van een rijbewijs. Bij de kursus Vrouw en Politiek in Baarn is nog ruimte voor enkele deel neemsters. De kursus is bedoeld om wat meer vertrouwd te raken met de politieke informatie die op ons afkomt. Het krijgen van achtergrond-informa tie, het samen bestuderen en bespre ken van het nieuws kan „de politiek" wat dichter bij onszelf halen. De kursus is niet gebonden aan enige politieke organisatie en open voor vrouwen van elke leeftijd. Ze is ge woon voor iedere vrouw die geïnteres seerd is in de wereld waar ze in leeft en soms het gevoel heeft dat politiek hierin iets „heel moeilijks" is. Het zal duidelijk zijn, dat voor deze kursus geen enkele vooropleiding wordt gevraagd, er wordt voor een groot deel uitgegaan van de belangstelling van de deelneemsters. De kursus start, bij voldoende deelname, op 8 oktober. Duur 18 keer op woensdagmorgen van 9.15 tot 11.15 uur, in het Nutsgebouw Burg. Penstraat 6, Baarn, terwijl de kosten bedragen 3,- per keer. Crèche is aanwezig a 1,- per keer, met begeleiding van Wil Joosten en Leonie Möhlmann. Voor meer informatie en aanmel ding: Wil Joosten, Prof. Buijslaan 7, Baarn, tel. 02154-16726 of Leonie Möhl- mann-De Gondel 20, Baarn, tel. 02154- 17706. Van Weedestraat 44 - Soest <v Omdat zij komende van de Van Stra- elenlaan op de Koninginnelaan geen voorrang verleende aan een motor rijder, kwam de 17-jarige fietster M. V. met hem in botsing. Het meisje werd voor onderzoek naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. De 17- jarige motorrijder kwam met de schrik vrij. De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen zal plaatsvinden op vrijdag 10 oktober a.s. om 20.00 uur in het gebouw ELTHETO, Driftje 4a te Soest. De agenda voor deze avond vermeldt o.m.; het 25-jarige jubileum met uit reiking van de daarbij behorende ver sierselen aan de penningmeester de heer J.v.Breukelen, terwijl er verder een causerie over "Bijen fnf-Jjijen- folkloré" door heerClir.Maillie wordt gegeven. In de commissiekamer van gemeente werken (Lange Brinkweg 77) verga dert dinsdagavond 7 oktober de com missie welzijnsplanning. De bijeen komst begint om half acht. Vorige week donderdag werd dichtbij de spoorwegovergang in het lijntje naar Den Dolder een trein opgehouden door drie op de rails lopende koeien. Een van de dieren was met de trein in aanraking geweest en lag gewond in de greppel. Daar werd een dierenarts bij gehaald. De twee andere koeien werden door de politie vastgebonden en zijn later door de eigenaar terug gebracht naar een weilandje op de Eng. Ook de trein werd beschadigd. Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. Tevens is hét raadzaam het Dierente huis, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing oi vondst van een huisdier. VERMIST: 2-10. Huishondje, reu, wit, zwarte vlek op rug, klein,Van Moorselaar, De Aal 23, 3742 XX Baarn. 3-10. Teef boxer, gestroomd, wit vlooienbandje, „Tanoe"; Bekkers, Ploeglaan 9 3755 HR Eemnes, tel. 02153-15428. De hond is zoekgeraakt bij "Bluk" (heide Laren-H'sum). H'sum). GEVONDEN: 30-9. Reu, huishondje, zwart gemê leerd, kortharig, staande oren, bruine halsband; Asiel Crailo, Hilversum, tel. 035-858062. Kater, rood, rood-wit geringde staart, schuw; Van Kampen, Soester- bergsestraat 86, 3768 EK, Soest, tel. 23262. 5-10. Poes, zwart; Kamphorst, Kerk straat 22, 3741 AK Baarn, tel. 02154- 17900. 3-10. Kanarie, geel, ringetjes om beide pootjes; Van Hees, Kolonieweg la, 3768 EW Soest, tel. 11995. 6-10. Katje, zwart, vier witte pootjes, 7 a 9 weken oud, dood, (Soesterberg, kruispunt Tankbaan Kol. van Rooyen- weg - Zeisterspoor). Drie personenauto's, welke toebe hoorden aan een autohandelaar uit Soesterberg, raakten vorige week don derdagnacht in brand. De Soester- bergse brandweervrijwilligers doof den de vlammen. De voertuigen stonden op Zeister grond gebied, op een doodlopend stukje van de Rademakerstraat. Omdat ze vrij ver uit elkaar geparkeerd ston den, bestaat het vermoeden dat ze in brand gestoken zijn. Zondagmiddag j.1. om half vier is de auto van een 20-jarige Amsterdammer op de A.P.Hilhorstweg in een slip geraakt. De wagen raakte een tegen ligger die uit de richting Amersfoort kwam. Een inzittende werd licht ge wond. De beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weg gesleept. De concerten, die in het kader van de Kerkmuziek Domkerk op zaterdag middagen worden gegeven, zullen in de maanden oktober en november van dit jaar in het teken staan van de franse symfonische orgelmuziek. Zo zullen op de drie komende zater- dgen in oktober symfonieën van de componist Charles Marie Widor (1845- 1937) worden uitgevoerd. Op 11 oktober zal Dom-organist Stoffel van Viegen Symfonie nr. V van Widor ten gehore brengen. Het concert be gint om 15.30 uur; de toegang is vrij. De aan de uitgang te houden collecte is bestemd voor de Kerkmuziek Dom kerk. De stroomlijn zal een belangrijke rol spelen bij het ontwerpen van de electrische auto die General Motors tegen 1984 op ae markt wil brengen en waarvan men hier een klein model ziet. Tegen de 36-jarige E.de A. uit Soest is een procesverbaal opgemaakt om dat hij een autobestuurder vorige week met een honkbalknuppel mishandelde. De A. verklaarde de bestuurder te heb ben geslagen omdat hij hem zou heb ben gesneden met zijn voertuig, waar door een ongeluk niet denkbeeldig was Vier mannen van respectievelijk 28, 26, 22 en 20 jaar werden vorige week betrapt bij het openbreken van een leegstaande woning aan de Kerkstraat. Omwonenden waarschuwden de politie die tijdig ter plaatse was om te voor komen dat zij de woning konden be treden. Zij kregen alle vier een proces verbaal voor het aanrichten van ver nielingen. Op de Schans werd een 14-jarige jonge man betrapt bij het opladen van drie kratten met lege flessen. Hij had ze weggenomen bij een bar aan de Steen- hoffstraat met de bedoeling ze in te leveren voor het statiegeld. Hij had het al een keer eerder gedaan en toen voor twee kratten twintig gulden ge beurd.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9