Exposition des grands vin de Francey suksesvolle Johan Metsondern 15 Soester Courant van woensdag 15 oktober 1980 15 ele soorten wijn maken. Begin et zover. Ruim klanten, èn'ïTc de „Commanderie des .MWj -güQSMip Foto: Herman van Dam „Voorlichter" Jan Mets adviseert wethouder Plomp Dat sterkt je in de gedachte dat het initiatief goed is ge weest en dat je het zeker niet hij die ene keer moet laten. Zoals gezegd is mijn enige zorg dat ik onbewust wijnliefheb bers geen uitnodiging heb ge zonden. Geen nood, iedereen die geïnteresseerd is in de wij nen (elders op deze pagina af gedrukt) is dagelijks bij ons welkom. Wij zijn er zelfs al toe overgegaan de namen en adressen te noteren van de mensen die in 1981 een uitnodi ging willen ontvangen". Dat laatste duurt nog even, maar het wijnseizoen 1980 is in tussen op volle toeren gaan draaien. De '78-ers en '79'ers presenteren zich daarin als kwalitatief goede wijnen tegen (nog) betaalbare prijzen. Een welgemeend advies aan dege nen die er meer over aan de weet willen komen: stap eens bij Jan Mets binnen en laat u naast de prijs van een fles wijn ook eens informeren over het karakter van een bepaalde wijnsoort. Het mag dan waar zijn dat, zeker als het om wijn gaat, over smaak niet te twis ten valt, zeker is ook dat de wereld van de wijn geheimen kent die zich nog niet aan ie dere wijnliefhebber hebben ge openbaard. Een deskundige en betrouwbare gids bij uw ont dekkingsreis is daarom nooit weg. Vandaar, Jan Mets. Cötes du Rhöne". Uiterst links Jan Mets Wanneer u een regelmatige be zoeker bent van de meest ge sorteerde speciaalzaak in Soest op het terrein van delicatessen en wijnen, (en wie is nog nooit bij Joh. Mets binnengestapt?) aan Kan het u zijn opgevallen dat in de afgelopen weken „baas" Jan en zijn charmante echtgenote Mieke afwezig wa ren. Een absentie die met va kantie of ziekte niets te ma ken had. Evenals voorgaande jaren maakten zij met colle ga's en vrienden, deel uitma kend van Gastrovino Neder land, een studie (beter is te spreken van een ontdekkings reis) naar Franse wijngaarden en kastelen. Dit jaar was de reis afgestemd op het gebied waar Beaujolais en Rhöne-wij- nen worden geboren en gekoes terd. Voor de buitenstaander wellicht een gebeuren waarin uitsluitend wijnsnobs zijn geïn teresseerd, voor zakenman Jan Mets en zijn echtgenote een ab solute noodzaak. Wie als wijn kenner, maar vooral als impor teur van wijnen, op de hoogte wil blijven van de ontwikkelin gen, (jaarlijks zijn er nieuwe,) kan met minder niet toe. Geen jaar gaat voorbij of er worden nieuwe wijnen gecreëerd en ont dekt. Nieuwe wijnen, dat wil zeggen oude en jonge wijnras sen bij elkaar voegen en er op basis van kwaliteit en afstem ming het beste van verwach ten. Via Parijs werd de omge ving van Lyon hun eerste reis doel. Een dag lang wijnen proe ven en keuren waarvoor Paul Bocuse en Georges Duboeuf te kenen. Een kennismaking die resulteerde in liefde op de eer ste smaak. Gastrovino Neder land verwierf onder nummer HPA 127, let daar eens op wan neer een fles Franse wijn koopt, de exclusieve import rechten voor Nederland. Dat verkopers van wijn er veel aan gelegen is te weten met wie ze te maken hebben komt meestal aan de orde tijdens een wijn proeverij, gevolgd door een oe fening blindpröeven. Op zulke ogenblikken wil Jan Mets best laten weten dat zijn kennis van wijn meer dan een hobby is. Van de acht soorten Beaujolais die hij geblinddoekt kreeg voorgezet zag hij kans er maar liefst vijf op smaak en kwali teit te herkennen. Aanleiding voor Paul Bocuse de Soester wijnkenner tijdens een feeste lijk diner met een onderschei ding voor deze prestatie te eren. Uiteraard werd tijdens deze wijnreis ook een bezoek gebracht aan Chdteau Malijay, een wijnhuis waar sinds vele jaren door de leden van Gas trovino Nederland met weder zijds sukses zaken wordt ge daan. Volgens zeggen van Jan Mets qua verkoop in zijn zaak een jaarlijkse topper. Dat heeft dan te maken met het feit dat het hier gaat om een betaalba re en kwalitatief uitstekende Cotes du Rhöne-wijn. Vooral ook een eerlijke wijn, niet versneden. Wijn die, in te genstelling tot sommige van zijn zogenaamde naam- en streekgenoten, gebruikers vrij waart vcm een kater" bij het opstaan. Uiteraard biedt niet ieder jaar dezelfde kwaliteit. De zorg waarmee wijn van dit Chateau wordt omringd is ech ter een op zichzelf staande ga rantie. Garanties die noodzakelijk zijn, vooral in de jaren dat de oogst in kwalitatief en- of kwantitatief opzicht matig tot slecht zijn. Voor Jan Mets en zijn collega's bestaat na hun recente wijnreis nu al de zeker heid dat de Rhöne-wijnen van de jaargang 1980 het nog wel zullen redden, daarentegen zul len de fervente liefhebbers van Beaujolais Bourgogne en Bor deaux-wijnen in hun verwach tingen teleurgesteld worden. Een vergelijking met de jaren '72 en '77 dringt zich daarbij op. Bij de bevruchting van de wijn ranken was er in het vroege en late voorjaar nauwelijks sprake van enige zon. De he mel zond regen, de schaarse zomerzon maakte nauwelijks iets goed met als resultaat voor straks: zure wijnen die toevoe ging van veel suiker nodig heb ben. Het gevolg daarvan is een in feite onnatuurlijk produkt dat na gebruik in negen van de tien gevallen hoofdpijn zal ver oorzaken. Troostrijke gedach te: het wijnjaar 1978 gaat de hooggespannen verwachting waar maken, terwijl opvolger 1979 veel goeds doet vermoe den. Gezien de resultaten van 1980 zal de Beaujolais Primeur die omstreeks 15 november a.s. in ons land wordt verwacht aan de wijnkoperij van Jan Mets voorbij gaan. In de van Weedestraat stelt men zich niet ten onrechte op het standpunt dat het handhaven van een tra ditie nimmer ten koste van de kwaliteit mag gaan. Onderscheiding Zijn recente wijnreis heeft Jan Mets meer dan één onderschei ding opgeleverd. Hij behoorde ook tot de vijf leden van het Gastrovino-N ederland-gezel schap die in Chdteau Suze La Reine werd opgenomen in het exclusieve genootschap „Com manderie des Cötes du Rhö ne". Een onderscheiding die hij te danken heeft aan het feit dat hij in Soest en omge ving grote aktiviteiten ont plooit om.de wijn, en met name de Cötes du Rhöne, onder de aandacht van het kopende pu- Foto: Herman van Dam bliek te brengen. Zelf zegt hij over deze onderscheiding: „Ik ben ijdel genoeg om zoiets leuk te vinden. Hoofdzaak voor mij is echter dat wijnkenners mij zwaar genoeg hebben gevon den om mij in hun genootschap tot ere-lid te benoemen. Het is een erkenning van datgene toaarvoor je hebt geleerd en wat in praktijk probeert te brengen". Kennis van zaken, onontbeer lijk om met enig gezag over wijn en alles wat er mee sa menhangt te kunnen spreken. En met groot enthousiasme werd er gesproken over de wijnproeverij in het plaatsje Lijrac, waar monsieur Mauri- ce Assemal zijn rode en rosé- wijnen aan het Nederlandse gezelschap presenteerde. Wij nen die in de komende jaren ongetwijfeld in het assortiment van Gastrovino Nederland zullen worden opgenomen. Wat doen zakenmensen als Jan Mets met de resultaten en in drukken van hun wijnreizen? Heel nadrukkelijk werd er op een flesje meer of minder niet gekeken. Iedere wijn, van wel ke prijsklasse dan ook, was voor elke genodigde toeganke lijk. Grote schalen smakelijk, vers en knappend stokbrood zorgden voor de noodzakelijke neutralisatie van de smaak. Al hoewel het beoordelen van wijn altijd een subjectieve aangele genheid blijft, (voor de een is een Bourgogne - voor de an der een Bordeaux het hoogst bereikbare), ook aan het keuren met een objectieve instelling werd voldoende ruimte gege ven. Een 3 dagen durend rook verbod tijdens de expositie heeft daaraan bijgedragen. Als er een kritische opmerking over dit wijngebeuren mag worden gemaakt, dan is het de constatering dat de keuze wel licht te groot was. Een consta tering die tegelijkertijd het grootst mogelijke compliment betekent voor de Jan Mets-or ganisatie. Een kleine 200 geno- Jan Mets: „Het is natuurlijk digden hebben zich gedurende Wijnproeverij Jan Mets logisch dat je aan de hand van je ervaringen inkopen gaat doen. Daarna gaat blijken of de smaak en voorkeur van de in kopers ook die van de klant zijn. Sinds geruime tijd loop ik al met plannen rond mijn klan ten directer en eerder bij de resultaten te betrekken. Vorig jaar hebben die plannen gestal te gekregen en dit jaar februa ri heb ik de beslissing genomen in het laatste kwartaal van 1980 voor mijn klanten een wijnproeverij te organiseren. Zo er nog twijfels waren zijn die na de laaste wijnreis vol ledig weggenomen. Wij kwa men werkelijk bezeten uit Frankrijk terug. Vast besloten onze klanten iets van ons wijn- avontuur te laten proeven. Dat doe je natuurlijk niet door ze slechts met enkele soorten wijn te laten kennis maken, oktober washet 400 van mijn' hoop nu maar dat ik niemand heb overgeslagen, ontvingen een uitnodiging om op een be paalde middag of avond in de grote zaal van restaurant Dart huizen een wijnproeverij mee te maken. Centraal daarbij stonden Bordeaux - Grand Crus de Bordeaux - Les Crus de Beaujolais en series witte wij nen en oudere Bordeaux". Wie, zoals wij, deze wijnproe verij annex expositie van de Jan Mets wijnkelders heeft bij gewoond kan slechts tot een conclusie komen: indrukwek kend. Bijna honderd soorten wijn stonden op smetteloos ta fellinnen, geflankeerd door sfeervol kaarslicht, opgesteld. Eenvoudige vriendelijke wij nen voor iets minder dan zeven gulden per fles binnen ieders bereik, maar ook voorname Bourgognes uit gouden jaren die een investering van circa vijftig gulden per fles vragen. Door de uitvoerige beschrijvin gen in het zeer fraai uitgevoer de „programma-boekje" en de deskundige toelichtingen van leverancier Jan Mets en Hans Bremmer werd deze ivijnexcur- sie in eigen land en dorp voor vele wijnliefhebbers, nieuwe lingen en kenners, een leerza me belevenis. drie dagen kunnen overtuigen van de hoorn des overvloeds die Jan Mets en de zijnen op wijngebied te bieden hebben. Ingewijden concentreerden zich op hun voorkeur, begin ners ontdekten er een nieuwe wijnwereld. Ook al is het organiseren van een dergelijk wijngala een e- ven kostbare als tijdrovende zaak, vast staat nu al dat deze Jan Mets wijnproeverij in 1981 zal worden herhaald. „Het suk ses" vertelt Jan Mets „heeft onze verwachtingen overtrof fen, en dan kijk ik niet in de allereerste plaats naar de ver koopresultaten. Een wijnproe verij met deze opzet voorziet wat wijnminnend Soest be treft heel duidelijk in een be hoefte. Wij hebben uitsluitend positieve reacties beluisterd. Vijf nieuwe leden in Wijnen uit de Jan Mets-kelders gang Naam van de wijn Witte Bordeaux '79 Chevalier de Vedrines Sauvignon Bordeaux Blanc '79 Chateau Lagorce entre deux mers, mooi Elzas wijnen '78 Pinot Blanc Preiss Henny, heerlijk fris '78 Sylvaner Preiss fijn bij vis en schaaldier '78 Gewürztraminer Mandelberg Preiss Henny, monumentaal '78 Pinot Gris diepe, geurende wijn Witte wijn uit de Loire '78 Muscadet Sur-Lie Grand Mouton Metaireau '79 Menetou Salon Blanc onze ontdekking - prachtig '79 Sancerre de fijnste Sancerre Witte wijn uit de Bourgogne '78 Macon les Charmes Cave coop.de Lugny '79 Saint Veran Paul Bocuse '79 Chablis Chateau De Maligny Witte Rioja '79 Marqués de Caceres Witte Rioja, 'n succes Rhönes '78 Cotes Ventoux Licht en fruitig '78 Saint André Gigondas zeer lang houdbaar '79 Chateau Malijay Cotes du Rhöne '79 Chateauneuf du Pape Berard. Stevig, Stoer. Beaujolais (Paul Bocuse) '79 Beaujolais Village Paul Bocuse '79 Brouilly Paul Bocuse '79 Chenas Paul Bocuse '79 Morgon Paul Bocuse '79 Chiroubles Paul Bocuse '79 Julienas Paul Bocuse '79 Fleurie Paul Bocuse '79 Saint Amour Paul Bocuse '79 Moulin a Vent Paul Bocuse Bourgognes rood '78 Macon sup. Taste viné appelation controlee mise '76 Cotes de Beaune Village Jean Bouchard Beaune '76 Savigny Vergelesses Chat. de la Creusotte '76 Beaune Toussaintes Chat. de la Creusotte '76 Valny Champans Jean Bouchard, Beaune '74 La Romanee Monopole Mise du Domaine Bordeaux '78 Chateau Lafite Canteloupe Medoc A.C. Cru Bourgeois '78 Chateau Rider Chenu Lafitte Types Cotes de Bourg, mooi. '78 Chateau Haut Brignon Premiers Cotes de Bordeaux '78 Maitre d'Estournel Bordeaux Superieures '78 Chateau Toutigeac Bordeaux A.C. '78 Chateau Les Maingauds gave, houdbare Bordeaux '78 Grand Puy Ducasse 5e Cru Classé Pauillac '78 Chateau Charmail Cru Bourgeois, zeer stoer '78 Larose Trintaudon Cru Bourgeois Haut Medoc '77 Chateau Petit Village Pomerol Premier Cru '77 Chateau Lascombes 2e-Cru Margaux '76 Chateau Toutigeac Bordeaux A.C. Nu al erg mooi. '76 Chateau Chenu Lafitte Bordeaux Superieur '76 Maitre d'Estournel Zeer beroemd '76 Chateau Pressac Saint Emilion A.C. '76 Chateau Tetre de Perruchon Lussac Saint Emilion '76 Chateau Lapelletrie Grand Cru Saint Emilion '76 Chateau Trimoulet Grand Cru Classé '76 La Rose Pourret Grand Cru Classé St. Emilion '76 Chateau Lascombes 2e Cru Margaux '75 Chevalier Vedrines Rouge Bordeaux, erg mooi '75 Chateau Castegens Bordeaux Superieur '75 Chateau Moulin St. Vincent Cru Bourgeois Moulis '75 Chateau Peyrabon Haut Medoc '75 Chateau Duplessis Cru Bourgeois '75 Chateau Couhins Rouge Graves Rouge '75 Chateau Beauséjour Saint Emilion '75 Chateau Brilette Cru Moulis '74 Chateau Blanchereau Cotes de Bourg '74 Chateau Peyrabon Cru Bourgeois '74 Moulin de Saint Vincent Cru Bourgeois Moulis '74 Chateau de Marbuzet cru exeptionel Saint Estèphe '74 Moulin de Carruades 2e wijn van Chateau Lafite '74 Chateau Lascombes 2e cru Margaux '73 Chateau Düplessis Cru Bourgeois Moulis '73 Domaine de la Ronceray Cru Bourgeois St. Estèphe '73 Chateau Margaux le grand cru '71 Chateau Latour Guillotin Montagne Saint Emilion '70 Chateau Larose Trintaudon Grand Cru Bourgeois Haut Medoc '70 Chateau Elysee Pomerol Mooie Pomerol, rijp '67 Chateau Galon Montagne Saint Emilion Rioja '71 Marqués de Caceres Sauternes '75 Chateau Coutet fles le Cru Sauternes '79 Bordeaux '79 Bordeaux Rouge A.C.-Mise Arnaud Fils Frères-Bor- deaux Lev. na botteling, omstr. sept. 1980. Op dronk; medio 1981 Opleg: tot 1984 '79 Bordeaux Supérieur A.C.-Mise Arnaud Fils Frères-Bor- deaux. Lev. na botteling, omstr. sept. '80. Opdronk: medio 1982. Opleg: tot 1987. '79 Cötes de Bourg A.C. Mise Arnaud Fils Frères-Bor- deaux. Lev. né. botteling, omstr. sept. '80. Op dronk: eind '81. Opleg: tot'85 '79 Médoc A.C. Mise Arnaud Fils Frères-Bor- deaux. Lev. na botteling, omstr. sept. '80. Op dronk: eind '81. Opleg: tot'87 '79 Lussac Saint Emilion A.C. Mise Arnaud Fils Frères Bordeaux Lev. na botteling omstr. sept. '80 Opdronk: vrijwel direct. Opleg: tot 1986. '79 Saint Estèphe A.C. Mise Arnaud Fils Frères Bordeaux Lev. na botteling omstr. sept. '80 Op dronk: eind 1982 Opleg: tot 1988 '79 Chateau Toutigeac Bordeaux A.C. Mise du Chateau Lev. na botteling, begin 1981 Opdronk: vrijwel direct. Opleg: tot 1986 '79 Chateau Haut Brignon Premier Cötes de Bordeaux A.C. Mise du Chateau. Lev. na botteling begin 1981 Op dronk: vrijwel direct. Opleg: tot 1989. '79 Chateau Larose Trintaudon Haut Médoc A.C. Cru Grand Bourgeois (Supérieur) Mise du Chateau Lev. na botteling: juni '81 Op dronk: eind 1982 Opleg: tot 1990 '79 Chateau Fourcas Dupré Listrac A.C.-Cru Grand Bourgeois (Supérieur) Mise du Chateau. Lev. na botteling: juni '81 Opdronk: 1986-1988 Opleg tot 1995 '79 Chateau de Camensac Haut Médoc (Saint Laurent) A.C. 5e Grand Cru du Médoc Classé Mise du Chateau Lev. na botteling: juni '81 Opdronk: 1984-1985 Opleg tot 1993. '79 Chateau Cos Labory Saint Estèphe A.C. 5e Grand Cru du Médoc Classé Mise du Chateau. Lev. na botteling: omstr. sept. '81. Op dronk: 1985-86. Opleg tot 1993 '79 Chateau de Fieuzal Graves Rouge A.C. Grand Cru Classé des Graves Mise du Chateau. Lev. na botteling omstr. juni '81, op dronk 1983-84. Opleg tot 1995. Halve flesjes '79 Chateau Lascombes Margaux A.C. 2e Grand Cru du Médoc Classé Mise du Chateau Lev. na botteling omstr. juni '81, op dronk1984-85. Opleg tot 1994. Les vins blancs '79 Bordeaux Blanc Liquoreux Appellation Bordeaux Controlee 1 Mise Arnaud Fils Frères-Bordeaux: Lev. na botteling, omstr. sept. 1980. Op dronk: vrijwel direct. Opleg tot 1984. '79 Chateau Rieussec Appellation Sauternes Contrölée Ier Grand Cru Classé du Sauternoisr Mise du Chateau. Lev. na botteling, omstr. juni 1981. i^Op dronk: vrijwel direct. Opleg tot 1995. i

Soester Courant | 1980 | | pagina 15