Zentrasportieve winterinformatie iportshop Nic. van Dam staat weer Maar voor zijn wintersport-klanten Huren. Maar dan wél vertrouwd. Met een gerust hart wenst hij ze een prettige sneeuwvakantie es sa ssjmssssS f79.- J sprürn toern™d° Kleinwalsertal Wintersportplezier valt en staat met de kwaliteit van uw ski-spullen. En voor die kwaliteit staan wij zonder meer borg. Zodat huren bij ons geen riskante zaak is, maar een verstandige manier om de aankoop van uw ski-uitrusting nog even uit te stellen. Waarbij nog komt dat wij óók de aan kopen (van nieuw of gebruikt materiaal) tot een uiterst voordelige zaak maken: de betaalde huur wordt dan geheel in mindering van de prijs gebracht! Net zo'n jack voor de kinderen TYROLIA fe) fysggg Junior skiset Rallye RS-ZI inklusief Tyrolia mw setst°ppers fjjjm Volkunststofski met PU ijK kern en ingebouwde metalen eindbeschernter. Wf 80-90cm. t*AC\ m Vanf 199.- voor T 1*KV W 100-110 cm. f <7Q W Van f 219.-voor I I f *7»~" f 120-140cm. X4QA Van f 239.- voor T 150-170 cm. f 4AA Van t 249.- voor T TYROLIA! Langlauf skiset Trak Favorit Bestaat uit; ski's bindingen, stokken en schoenen. 180 - 215 cm. Van f 269.- voor §l Senior *7 Midskiset Fischer Drive. Inklusief bindingen I Tyrolia 150 set en stoppers. 165 -195 cm vanf 394,-voor ZENTROSPORT INTERNATIONAL Soester Courant van woensdag 15 oktober 1980 TLnT.T rTT..raB<! eaa' dit «a»» vorm ainnem™ „.1 he, Si skiën, ook als „trickseln en op nog tientallen andere wijze aangeduide kunst- slaen. Het gaat daarbij om speciale ski-konstrukties. Bewonderende kijkers volgen de be wegingen tijdens trick-skilessen of de monstraties. Op de voorpagina van de Zentrasportfolder staat onder de titel Winter Special een foto van het ski stunt-team van Kleinwalsertal. Deze 16 pagina kleurenfolder wordt uitgegeven door de Zentrasport-orga- nisatie in Nederland, waarbij een 70- tai wintersportspecialisten in ons land is aangesloten. Ook in onze omgeving wordt deze wintersportinformatie ver spreid door Sportshop Nic. van Dam. De Zentrasport Winter Special is een beknopte weergave van de kollektie, die deze zaak voert. Informatie over een modische kollektie praktische wintersportkleding; sommige model len exklusief voor Zentrasport en goed betaalbaar. Skikleding moet goed passen en die zekerheid biedt een Zentrasport-specialist Nic. van Dam. De warm gewatteerde ski-jacks be vallen zo goed, aldus Nic. van Dam dat ze de boventoon blijven voeren. Ze worden gekenmerkt door vele stiksels, die meestal horizontaal lo pen, maar ook schuin of golvend zijn en soms een gerimpeld effekt geven. De jacks zijn deze winter langer, op of over de heupen, dus goede bescher ming tegen koude. De kleuren zijn gematigd, minder fel rood, maar meer warm bordeaux, vaak in combinatie met marine of beige. Nic. van Dam vindt het zilver grijs zowel voor heren als voor dames een chique kleur, goed met marine en zwart te combineren en voor de dames die van felle kleuren houden zijn er combinaties van zilver met fuchsia (cyclaam). Fuchsia ook als blouson of pak met de nieuwe salopette erbij. Nieuw zijn de de stiksels op de pantalon en bij de voet van de pantalon een elastiek door de stof, zodat we een pofbroek krij gen, die bij het modebeeld van nu past. Zo'n pak kost slechts 278,- en is exclusief voor Zentrasport Van Dam ontworpen. In de sportshop aan de Van Weede- straat verder een combinatie zilver grijs met marine of bordeaux met écru van reversible jacks, dus aan twee kanten te dragen. Exclusief bij Zen trasport Van Dam voor 179,--. De sneeuwblouson met daar overheen een gewatteerde hes geeft eindeloze combinatiemogelijkheden, vooral wanneer dat hes ook nog aan twee kanten te dragen is. Het is één van de parade paardjes van Sportshop Van Dam. Van diverse ski-jacks zijn de mouwen uitritsbaar, zodat het dan ontstane hes ideaal voor aprês ski is of bij ho gere temperaturen over een trui bij het skiën gedragen wordt. Ook kinde ren zijn weg van zo'n hes en dat kan ook naar school dienst doen. Skihes v.a. 69,- voor kinderen bij Nic. van Dam. Iedereen weet nu wel wat een rennhose is, ze zijn niet meer weg te denken, funktioneel en slank afkledend bij de wat volumineuze jacks. Speciale aandacht voor de „Thermo- Jet-Pantalons", d.w.z. de rennhose van gewatteerde, elastische nylon stof. Dus nóg warmer, complete bewegingsvrij heid en slank afkledend. Met knie- polstering in dames- en herenmaten 159,- bij Nic. van Dam. Nic. van Dam vraagt U ook eens te let ten op die nieuwe rennhosen met ,,Ga- maschen", d.w.z. kontrast of effen nylon versteviging beginnend onder de knie. Leuk effekt en nuttig bij diepe sneeuw. Een exclusief Zentrasport mo del 189,-. Er is duidelijk aandacht besteed aan betaalbare ski mode, maar er is ook skikleding van bekende merken zoals: Belfe - Colmar - Ellesse - H.C.C. e. v.a. Naast de mode geeft de Nic. van Dam Zentrasport Winter Special een over zicht van de totale ski-uitrusting. De folder geeft via oriënterende tabel len inzicht welke ski geschikt is voor welk doel en wat deze kost. Fabrikan ten van naam hebben enkele model len alpine- en langlauf ski's speciaal voor Zentrasport vervaardigd. Dat kan dank zij hun gemeenschappe lijke europese kollektie. Er zijn op dezejf wijze ook enkele sets kant-, en-klaar gekombineerd voor erg uit gekiende prijzen; zowel voor junior als senior-skiërs, langlaufers en skiwandelaars, beginners en gevor derden. De accessoires zijn niet vergeten, zoals skihoezen, schoentassen, skitas jes, sneeuwbrillen, gamaschen, im periaals, sneeuwkettingen, was, enz. en in ruime mate bij Sportshop Nic. van Dam voorhanden. De achterpagina vraagt aandacht voor de afstel- en testapparatuur, waarover Sportshop Nic. van Dam beschikt. Bovendien kunnen er reparaties wor den verricht, zoals loopvlak repa reren, wachsen, polijsten en skikanten slijpen. Opvallende rode draad in deze Nic. van Dam Zentrasport-folder is de beknopte informatie over Kleinwalser tal. Terecht door Nic. van Dam aan bevolen om uzelf eens te verwennen, dichtbij ons land (op 900 km) gezellig, sneeuwzeker, óók voor langlauf en met Casino. Over dit gebied willen we u als besluit nog informeren. De Walmendingerhornbahn, een van de meest luxe manieren om te klimmen naar het beginpunt van uw afdaling. een typisch overblijfsel van de hoofse kleding uit die tijd. Tot op de dag van vandaag, dragen de vrouwen op zon en feestdagen, wanneer zij naar de kerk gaan, dezer klederdracht nog. Economie Oorspronkelijk was het Kleinwalsertal eén zuiver mijnbouwgebied en af hankelijk van de landbouw. De toegang tot de markten kon slechts bereikt worden via de hoge bergpas sen, die het Kleinwalsertal van het moederland scheiden. Deze toestand, welke de economie sterk belemmer de, werd door het douane-aansluitings verdrag van 1891 belangrijk verbe terd. De algemene ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer na de we reldoorlog, bracht ook voor het Klein walsertal nieuwe mogelijkheden, waarbij het de Walsen gelukt is met vlijt en bekwaamheid, het landschap pelijk zo mooie dal, tot een interna tionale touristenplaats uit te bouwen. Thans leeft de bevolking van het dal bijna uitsluitend van het tourisme. V reemdelingen verkeer Een gast in het Kleinwalsertal vindt er heden ten dage, naast goed opge zette hotelbedrijven, alle inrichtingen die hij van een goed vakantie-oord verwacht. In de zomer staan de volgende faci liteiten ter beschikking: 2 kabelbanen (Kanzelwand en Wai- mendingerhorn naar 2000 m, 3 stoeltjesliften, een goed ontwikkeld en uitgezet wandel- en bergwegennet van ongeveer 150 km, twee verwarm de openlucht zwembaden, 18 overdek te zwembaden, gedeeltelijk met golf slag-tegen-stroming en solarium uit gerust, sauna's, campings, tennis-cen- trum, minigolfbanen, kegel- en bouw- lingbanen, Walser museum, een ma nége, twee Vita-Parcours, een berg- sportschool, houtsnij-, schilder- en pottenbakkerijcursussen, dagelijks worden er bergtochten met gidsen georganiseerd, boerentheater, folk- loreavonden. Geschiedenis In het laatste deel van de 13e eeuw werd het Kleinwalsertal, dat tot dan een jachtgebied was en onbewoond, door boeren uit Wallis, die uit de Goms, het hoogste deel van het kanton Wallis (Zwitserland) gevlucht waren, ont gonnen. Het dal was in het bezit van Schwabische adellijke families. In 1451 veroverde hertog Sigmund van Tirol met wapengeweld de Tannberg, die het centrum van de Walser neder zettingen was en rechtsgebied. Tot zo lang beschikten de Walsen over hun vrije rechtspraak. Sinds 1453 behoort het Kleinwalsertal bij Oostenrijk, werd dan echter, even als de rest van Vorarlberg in 1805 (Pressburgse vrede) bij Bayern aan gesloten. In 1814 werd het echter weer aan Oos tenrijk teruggeven. In 1891 werd het zogenoemde douane-aansluitingsver drag van kracht dat tot op de dag van vandaag nog bestaat en dat het Klein walsertal economisch aan Duitsland, verbond, maar dat de Oostenrijkse souvereinrechten onverlet liet. Geografie Het Kleinwalsertal is een dal in het hooggebergte en ligt met z'n drie dorpen, Riezlern, Hirschegg en Mit- telberg op een hoogte van 1100 tot 1250 meter. In het Oosten en Zuid oosten grenst het aan de Lechtaler Alpen, naar het Noorden en Westen openen zich het Vorarlgebergte en de Schwabische Voralpen. De grote Wid- derstein met z'n hoogte van 2536 meter, sluit het dal naar het zuiden tot Bregen- zerwald en Hochtannberg af. Twee parallel verlopende dalen, dat van de Breitache, waarin de dorpen liggen en dat van het Schwarzwasser, een mooi ski- en alpengebied, omvatten een ruimte van 97 km2. Het dal zelf is 3-4 km breed en 15 km lang. Klimaat Door z'n geografische ligging heeft het Kleinwalsertal een buitengewoon gunstig hooggebergteklimaat met een intensieve zon- en UV-straling, lage barometerdruk en een bijzondere zuivere lucht. Het gemiddelde aantal zonneuren is 1556, hetgeen bijzonder hoog is. Politiek Het Kleinwalsertal is- met z'n drie dorpen tot één politieke gemeente samengevoegd, die de naam van het oudste dorp, Mittelberg draagt. Terwijl de politieke grens in het Noor den bij het zogenaamde Walserschanze ligt, liggen de douane- en economische grenzen bij de bergketens, die het dal naar het moederland Oostenrijk afsluiten. Gewoonten Tengevolge van de jarenlange afzon dering heeft het Kleinwalsertal haar traditionele gewoonten kunnen be houden. Veel daarvan gaat terug tot aan de Middeleeuwen. Vooral de kle derdracht van de Walser vrouwen is Kleinwalsertal met zijn zuivere lucht en overvloed aan zon, waar U in het casino ook een gokje kunt wagen. Inde winter: 2 kabelbanen (Kanzelwand en Wal- mendingerhorn naar 2000 m 5 stoeltjesliften naar ca. 2000 m, 28 sleepliften, een rodellift, 8 skischolen met ca. 150 skileraren, skibobschool en een langlaufschool, overdekte zwembaden, sauna's, sola ria, wintercampingplaatsen, Ijsbaan, ijsstok- en curlingbanen, rodelbaan, 28 km langlaufloipes, 30 km winter- wandelwegen, bowling- en kegelbanen, skibobbanen, springschans, manége, arresleetochten, tennishal met 3 banen, boerentheater, bioscoop, folk- loreavonden. Een attraktie van het Kleinwalsertal is het nieuwe casino, waar behalve roulette, nog Black Jack en Baccara gespeeld wordt. Naast deze faciliteiten wordt er na tuurlijk ook een veelomvattend amu sementsprogramma geboden en van zelfsprekend is ook de verzorging met artsen, tandartsen, apotheken etc. gewaarborgd. Op het ogenblik beschikt het dal over ca. 10.000 logeerbedden (daarvan ongeveer 4.300 in privé-woningen). Het dal wordt jaarlijks door ca. 170.000 gasten bezocht en registreert onge veer 1,5 miljoen overnachtingen. Ondanks de sterke ontwikkeling van het vreemdenlingenverkeer is het Kleinwalsertal gelukt, zijn oorspron kelijke karakter te behouden en kan het de gast nog een eerlijk vakantie landschap bieden. In 1972 werd het Kleinwalsertal tot de mooiste vakantieplaats van Oosten rijk uitverkoren.

Soester Courant | 1980 | | pagina 17