„De Pil''-story voltooid Astronauten zijn ook mensen Milieuweken redeliik sukses Gezamenlijk herfstprogramma Kinderboerderij en Artishock WONING? Ballon kwam in Tsjecho Slowakije terecht butzelaar makelaardij Zonde van uw goud Aaron Sassoon en 1 li zoek uw woning zelf uit! Zoekt U een Restaurant van den Brink VVV Nieuws „TROS" opname in „De Borg" Radio uit auto gestolen öü"'.,u" Honderd vragen en antwoorden over ruimte en ruimtevaart 3 Soester Courant van woensdag 15 oktober 1980 3 Tqt en met 5 jan -Vaa'rtweg 163 tentoonstelling: Gooise landsch; mtddöiwjjkstraat 54 telefoon 02155-13539 Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13t) Laanstraat 18 - Baarn H LUdNBMj ooo.&.'m.JJL In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. kom naar Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155-12706 Menu van de Maand: Zaterdag en zondag zijn toe vanaf 17.00 uur geopend. Voor Uw party maken wij echter graag een uit' zondering. Burgemeester P. Scholten temidden van de jongste papierprikkers. Vierde van links Chris Uiterwijk. De twee milieuweken zijn voorbij en al vormden zij niet het gesprek van de dag, toch kan er van een redelijk sukses gesproken worden. De belangstelling voor de expositie in het gemeentelijk informatiecentrum kwam uit op ge middeld twintig bezoekers per dag en bovendien kwamen nabuur-gemeenten poolshoogte nemen. Nijkerk, Amers foort, Nieuwegein, Hilversum, Bun schoten en Maarssen toonden „offi cieel" belangstelling en mogelijk zul len er ook nog wat gemeenten „incog nito" zijn komen kijken. Een sukses was het zeker voorwat betreft de medewerking van de plaat selijke scholen. Ruim vijfhonderd kin deren waren aktief in het Soester natuurreservaat, dan wel in het „scho nen" van woonwijken. De Mavo's „leverden" 165 leerlingen die in het natuurreservaat het zware karwei van afplaggen verrichtten, ter wijl de Prins Willem Alexanderschool met 45 kinderen en de Minister De Visserschool met 58 kinderen de woon wijken schoonden van papier, blik en wat de „grote" mensen zoal weg gooien. „Topper" in deze schoonmaakaktie was de openbare lagere school in de wijk Overhees die wekelijks met alle leerlingen, 250 in totaal, dat deel van Soest schoon houdt. Zij doen dit al een jaar en terecht kwam de burgemeester mr. P. Scholten, in gezelschap van milieuwethouder drs. J. Menne, hen daarvoor bedanken. In die dank deelde ook Chris Uiterwijk, die nu ook al meer dan een jaar opdraait voor de niet geringe organisatie van dit werk. Chris heeft er overigens sukses mee, want inmiddels hebben zich weer ze ven lagere scholen aangemeld die wil len gaan meewerken aan het schoon houden van Soest. Hij weet zich daarbij gesteund door de plaatselijke Coca Colafabriek die ook nu weer present was met verfrissingen. Prikken moet! In de krant van de openbare lagere school in Overhees zegt Paula: „Ik heb toch zo'n plezier in 't prikken van papier. We doen het met de hele klas". Maar in haar verhaaltje vraagt zij zich ook af: „Tot nu toe heb ik altijd meegedaan en denk steeds: „Waar komt die rommel toch vandaan?" Ik weet het niet, misschien jij? Houd dan de straat van papier vrij. Onthoud goed: „Prikken moet". En Hilde merkt in de schoolkrant op: „Vooral op het Luytenaarpad was het een grote rotzooi; blikjes, theezakjes, postzegels, kranten enz. Dat kwam omdat er een vuilnisbak was omgekie perd". Uit beide verhaaltjes blijkt wel dat de „boosdoeners" de grote mensen zijn. Of zou het zo zijn als met het verkeers- diploma: handuitsteken alléén tijdens de praktijkles en vérder nóóit meer? De kinderen van de school in Overhees zouden „meester Bert Huiman", de grote animator van deze aktie, wel teleurstellen. Afplaggen Hebben tijdens de milieuweken voor namelijk de schoolkinderen zich ge weerd, a.s. zaterdag 18 oktober is het de beurt aan volwassenen, die vanaf negen uur ^.'morgens terecht kunnen in het natuurreservaat, ingang via het pand Wieksloterweg (oostzijde) 11. Er is voor het behoud van dit reservaat nog veel te doen. Gereedschap is aanwezig en men is gedurende de werkzaamheden verze kerd tegen ongevallen. Ook hier zult u Chris Uiterwijk ontmoeten, die dit werk coördineert. Met de opening van een prachtige, moderne nieuwe drogisterij is „De Pil"-story voltooid. De familie Van Dijk, die in dit verhaal de hoofdrol speelt, was vorige week vrijdag niet zo maar een klein beetje onder de indruk van de belangstelling op de in formele receptie. Meer dan honderd vijftig bloemstukken en cadeaus wer den aangedragen en dat was veel en veel meer dan zij verwachtten. BS tol («Dos? vair der Wiftr. Het verhaal van de in Soest niet weg te denken drogisterij „de Pil" aan de Koninginnelaan begint zo'n twin tig jaar geleden. De Van Dijk's af komstig uit Rotterdam, werden daar „slachtoffers" van een sanering; een ander woord voor wegbestemming. Op zoek naar een andere zaak, waar dan ook in Nederland, werd Soest aangedaan en daar viel hun oog op het toen piep-kleine drogisterijtje van de heer Wiersma. Vele oud-Soesters zullen zich hem herinneren. Van een soort kamer-verkoop breid den de heer en mevrouw Van Dijk de zaak geleidelijk aan uit tot een echte drogisterij, die wat het assortiment aanbiedingen betreft, zijn weerga niet had. Op 21 oktober is er op de Veluwe voor het eerst Regionale Wandeling. Alle WV's op de Veluwe (23) hebben op de toonbank een pakket routebeschrijvin gen klaarliggen waar de mooiste plek jes natuur in zijn verwerkt. Er zijn 9 verschillende wandelingen, die starten in Apeldoorn, Beekbergen, Epe, Gar deren, Hattem, Harderwijk, Nunspeet, putten en Vierhouten. WV Kadobonnen. Zo handig en bij bijna alle Soester- en Soesterbergse zaken te besteden. Potage Philadelphie Lichtgebonden paprikasoep —o— Moules au gratin Gegratineerde mosselen O— Médaillon de porc a la Bordelaise Varkensoester in een zachte rode wijnsaus met verse seizoengroentes en gebakken aardappeltjes „De Pil" bood zeker in de wijken Soestdijk en 't Hart altijd uitkomst; was daar het gezochte niet verkrijg baar dan kon het zoeken wel opgege ven worden. Het interieur van de win kel leek niet alleen een doolhof, maar was het ook, behalve voor de Van Dijk's, die nooit hoefden na te denken waar iets stond en daarom ook, dit overigens tot ieders verbazing, nooit misgrepen. Op 31 maart vorig jaar, ging het mis. Een catastrofe voltrok zich; de drogis terij ging in vlammen op. En dat ei genlijk juist in een periode dat figuur lijk de zon weer begon te schijnen en uitbreiding van de winkel mogelijk werd door het zogenaamde „postzegel plannetje" van onze plaatselijke be stuurders. Want in een wat al te dries te bui hadden zij „de Pil" onderge bracht in het plan Landelijk Gebied en omdat een drogisterij niets „lande lijks" in de zin van dat plan had, dreigde opnieuw een soort sanering. De drogisterij hoefde strikt genomen niet weg, maar uitbreiding was er in ieder geval niet meer bij. De gemeenteraad loste dat probleem op nadat Van Dijk hemel en aarde (en vooral de aarde: Den Haag en zelfs de Koningin) bewogen had, hem toch geen onzinnige belemmeringen in de weg te leggen. De formidabele brand maakte een voorlopig eind aan die uitbreidings mogelijkheden, maar de verslagenheid was maar kort van duur. Wie herinnert zich overigens niet hoe de klantenkring meeleefde en zelfs een geldinzamelingsaktie op touw zette. Die hulp, hoe zeer ook gewaardeerd, was gelukkig niet nodig. Architect H. Beekman werd in de arm genomen en hij ontwierp de moderne zaak, die j.1. vrijdag officieel in ge bruik genomen werd. Voor de bouw van deze uit de as herrezen phoenix zorg den aannemer T. Spelt; electro-technisch bureau Frans Bosman; schilder J. Mulder; Installatie Service b.v. voor het loodgieterswerk en de verwar mingsinstallatie en de firma Brouwer Filmhuis Artishock draait op do. 16 oktober de film: A comedy in six unnatural acts, en Zwartziek. Aanvang 21.00 uur. Toegangsprijs 4,50, cjp/pas 65 3,50. Gratis thee in de pauze. De Stichting Jazz in A'foort presen teert met enige trots de New Yorkse Jazz en Vaudevilleshow: 1000 Years of Jazz. Het bevat o.a. de all-star group: „The Legends of Jazz", de tapdans- groep: „The original Hoofers" en zan geres Carol Cass. Een drie uren duren de show op do. 16 oktober in De Flint, Stadshal te A'foort. Prijs 16,50; 13,50 voör donateurs St. Jazz. Op vr. 24 oktober komt in De Speeldoos te Baarn Peter Faber met zijn tweede show met de titel: „Langzaam haas ten". In deze show zal hij verder ingaan op dingen waar hij in zijn eerste show mee begonnen is. Aanvang 20.30 uur. Toegang 15,- en 12,50. In Aalsmeer zal van 5 t/m 9 november voor de 18e keer de grootste bloemen- vaktentoonstelling van ons land plaats vinden. Een bezoek aan de tentoonstel ling is op do. of vrijdag goed te combineren met een voorafgaand be zoekje aan de bloemenveiling. Het wordt gehouden in de gebouwen van de Ver. Bloemenveiling Aalsmeer, Leg- meerdijk 313. Verdere inl. aan ons kantoor. In De Flint, Stadshal te Amersfoort is op vr. 17, za. 18 en zo. 19 oktober een antiekbeurs. Toegang 4,-. Geopend vr. van 14-22 uur; za. en zo. van 10-18 uur. In Lisse is op za. 18 oktober een Nationale bloembollenmarkt. Men kan dan rechtstreeks bij de kwekers kopen. Grote affiches, informatiestands geven U graag adviezen. De markt is in het veilinggebouw van de C.N.B., op de hoek van de Tulpenstr. en Hyacinth.- straat. In schouwburg Gooiland te Hilversum spelen op wo. 22 en do. 23 oktober Pleuni Touw en Hugo Metsers e.a. de comedie „Wie is wie" van Roger O'Hirson. Aanvang 20.00 uur. Kaarten 14,- t/m 20,-, (^.reserveren aanons, kantoorV" L' - jan. '81 kunt U in de„Vaact._ 163 te Hilversum naar de Veranderingen in het Een bescheiden ex- uit kaarten, pren ten, tekeningen en foto's geven duide lijk het verschil aan tussen het Gooi toen en nu. In de Expohal aan de Soestdijker- straatweg is op zo. 19 oktober een tentoonstelling van Herdershonden en Veedrijvers. Inlichtingen WV Hilver sum. Van 18 t/m 26 oktober is in het Lips Autotron te Drunen het „Festival voor de Jeugd". Men kan er sleutelen aan oude auto's, rijden in een antieke auto, een tekenwedstrijd en vele leuke bezig heden voor een actieve herfstvakantie. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is op zo, 2 nov. een uitvoering van de Fischer Chöre. Aanvang concert 15.00 uur; einde plm. 17.30 uur. Prijzen 15,- t/m 30,-. Op 20 okt. is in de Ahoy te Rotterdam een Internationaal Boksgala. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen: 30,- t/m 75,-. Er zijn 2 hoofdpartijen met o.a. Ali Blanchard en Fighting Mack. Op 12 nov. geeft Rod Stewart een concert in de Ahoy te Rotterdam. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 17,50 t/m 30,-. Voor al deze concer ten kunt U reserveren aan ons kantoor. In Galerij De Drie Ringen aan de Kerkstraat te Soest exposeert t/m 1 november Maarten 't Hart nieuwe schilderijen en gewassen inkttekenin- gen. Geopend di. t/m za. van 11-17 uur. In de RAI aan het Europaplein te Amsterdam wordt van 6 t/m 9 novem ber weer het populaire springconcours Jumping Amsterdam gehouden. Onder de deelnemers bevinden zich Gert Wiltfang, de huidige Europese en We reldkampioen, Piet Raymakers, Johan Heins, Henk Nooren, Rob Ehrens en Anton Ebben. De show zal worden ver zorgd door 't beroemde The Life Gu- ards, regiment van de Household Ca- valry van het Britse Koningshuis. Ver dere inl. aan ons kantoor. De Vrienden van Lautrec houden een expositie in het Kaperschip, Brink straat 17 te Baarn van originele litho's van capiello, métivet, faivre, petitjean, e.v.a. Kaartverkoop vanaf 14 oktober. Het IVN, afd. Amersfoort e.a. houdt op zo. 19 oktober een wandeling door Birkhoven (Monnikenbos). Duur van de tocht l^é a 2 uur. Vertrek 14 uur. Per auto: v.a. Birkstraat: zijweg bij Witte Huis inslaan, doorrijden tot einde bij spoorbaan. Wilt U enkele ideetjes voor een dagje uit in de herfstvakantie: Het Afrika Museum in Berg en Dal. Daar is een Afrikadorp, beelden en maskers en mini-dieren in de openlucht. In Ooster beek is het Airborne Museum. Daar kunt U precies de Slag om Arnhem volgen a°" de hand van maquette, foto's, wapens en uitrustingstukken uit de oorlog. En wie nog nooit in het Openlucht Museum in Arnhem is ge weest, kan dat nu ook mooi goedma ken. Dat is wat je noemt vaderlandse geschiedenis in een zichtbare vorm, een park vol voorbeelden hoe onze voorouders woonden en werkten. Wilt U meer informatie? Komt U even langs, we helpen U graag van ma. t/m vr. van 9.30-16.30 uur. worden om elkaar op de hoogte te houden van aktueel nieuws. Het Boerderijprogramma luidt: Dinsdag 21 oktober: 10.30 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur worden de kinde ren door middel van een echte tijd machine die we mogen lenen van professor Barabas weggeflitst naar een ander tijdperk. Woensdag 22 oktober: 14.00 tot 17,00 uur: allerlei stripfiguren, b.v. Lucky Luke, Asterix en Obelix, zullen echt gaan leven. Donderdag 23 oktober: 10.30 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur wordt er op een sportieve manier een 6-kamp ge organiseerd voor iedereen. Vrijdag 24 oktober 14.00 tot 17.00 uur, wordt er zeker geen honger geleden want men gaan eens kijken wat er te bakken en te braden valt. Op woensdag 22 oktober a.s., om 20.30 uur precies, vindt er in het dorpshuis „De Borg" een opname plaats van het TROS-programma ,,'s Lands wijs 's lands eer". Het is dit keer gewijd aan werken van de componist Dick Schal- lies. Schallies is al jaren de vaste pianist van het Metropole orkest en hij heeft in zijn muzikale loopbaan zeer veel stuk ken geschreven. Van zijn hand zijn ondermeer „Een beetje", waarmee Teddy Scholten ooit een Eurovisie-song festival won en „Wat een dag" en „Wat een geluk, dat ik een stukje van de we reld ben". Schallies schreef ook alle mu ziek voor de t.v.-show „Helemaal al leenopeen eiland" metRudiCarell". Aan het programma dat in „De Borg" wordt opgenomen werken mee Greetje Kauffeld, Benny Neyman, Eddy Chris- tiani en de altsaxofonist Leo van Oos- terom. Het orkest staat onder leiding van Ruud Bos en de presentatie is in handen van Karei van de Graaf. Kaar ten voor deze opname zijn bij „De Borg" verkrijgbaar. Uit een aan de Plesmanstraat te Soes- terberg geparkeerde auto werd een radio met versterker gestolen. Om bij het apparaat te komen werd een raam geforceerd. Nieuw kost zo'n toestel 675 gulden. boek over de maanlanding: „Ameri kanen op de maan". Daarna volgde „Russen in de ruimte", dat in een aan gevulde versie in Engeland en Ameri ka verscheen als „Soviets in Space" en door NASA werd aanbevolen als een goede inleiding in de Russische ruimte vaart. Smolders schreef verder nog talrijke boeken, boekjes en artikelen. Hij bezoekt regelmatig ruimtevaart centra in de VS en in de Sovjet-Unie en kan ook met de Russische taal goed overweg. Hij is ruimtevaartmede werker van de TROS-televisie en re- dakteur natuurkunde van het populaire KRO-programma „Daar vraag je me wat". Astronauten zijn ook mensen Honderd vragen en antwoorden over ruimte en ruimtevaart. Door Piet Smolders, 230 pagina's, in clusief register, formaat 17 x 24 cm, 100 zwart/wit foto's, 12 full color pagina's, cartoons en verklarende tekeningen. Prijs 17,50. Uitgave: Kwarts Uitgeverij, Postbus 257, 6800 AG Arnhem, tel.085-614370. (ISBN 90 6491 001 4). o— -,i.9d parfait Avelines vt ctcv Fromage Verfijnd ijsgerecht met hazelnoten of Franse kaas te Soest voor de systeem-plafonds. Na de bouwvakantie van 1979 be gonnen zij het karwei; 25 januari van dit jaar werd de eerste steen gelegd en vorige week was dan de opening van het moderne, aan de omgeving voortreffelijk aangepaste pand aan de Koninginnelaan, hoek „Pillenpad". „Pillenpad" is een vinding van de heer Van Dijk; het pad loopt langs zijn zaak naar het pas in gebruik genomen speel veld annex trimbaantje. Een service van Van Dijk aan het Soester gemeen tebestuur en de straatnaam-gevers, die daar dikwijls moeite mee hebben. Vele klanten hebben inmiddels ervaren dat „de Pil" op de oude, vertrouwde manier verder gaat „alsof er niets ge beurd was". Op donderdag 21 augustus gingen tijdens de zwemvierdaagse ongeveer 350 ballonnen bij windkracht 6 de lucht in. Bij de sportstichting zijn 25 reakties binnengekomen. Hiervan was er één uit Tsjecho Slowakije, twee uit Oost-Duitsland en twaalf uit West-Duitsland, vooral uit de omgeving Dortmund. De ballon die in Tsjecho Slowakije terecht kwam was van de 8-jarige Kasper Uiterwijk, Wilhelminalaan 28. Hij ontvangt voor deze lange vlucht een abonnement op het Soester Natuurbad voor volgend jaar. De twee ballonnen die in Oost Duitsland terecht kwamen waren van Serge den Haan, Weegbreestraat 653 en Charles Kalshoven, Colenso 84. De sportstichting heeft inmiddels aan iedereen die een gevonden kaart teruggestuurd heeft, een mapje met enige aandenkens van Soest en met name van het Soester Natuurbad gezonden. Voor de kinderen van 4 tot 12 jaar is er in de herfstvakantie weer een speciaal herfstprogramma van dinsdag 21 tot en met zaterdag 25 oktober. Tijdens deze week worden de Boerderij e,n Artishock omgebouwd tot een omroepcentrum met journalisten, fotograven, drukkers, kameramensen, kortom alles wat met publiciteit te maken heeft. Daarvoor is de K.O.S. opgericht wat betekent: Kinder Omroep Soest. Bij Artishock zal er veel binnen worden veel spel, maar ook een eigen redaktie gewerkt met video, radio, drukken, die deze aktiviteiten verwerkt in een fotografie, enz. In de boerderij wordt krant en een weekjournaal. Tussen de meer het buitenterrein gebruikt met twee centra zal een hotline geopend Zaterdag 25 oktober 10.30 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur, feestelijke afslui ting van de week op de boerderij met een krant en een talentenjacht waar o.a. de hoogtepunten van de hele week in een talentenshow aan elkaar en ouders opgevoerd kan worden. Artishock-programma: De aktiviteiten op Artishock lopen op dezelfde dagen en tijden als de boer derij en er wordt ook met hetzelfde thema gewerkt. Ook hier zal op zater dag 25 oktober een feestelijke afslui ting zijn van de aktiviteiten opArti shock. Deelname is voor alle kinderen gratis! Wat doet een astronaut aan een jeukende neus? Is ruimtevaart weggegooid geld? Wat is satelliettelevisie? Wanneer vergaat de wereld? Zijn sommige astronauten een beetje getikt teruggekomen? Komt er een eind aan het heelal? Bestaan er UFO'S? Waarom landen de Amerikanen op het water en de Russen op land? Deze en vele andere vragen, die con creet bij het publiek leven, zijn uit gangspunt geweest bij het schrijven van dit boek. De auteur heeft de vragen genoteerd tijdens lezingen die hij hield over sterrenkunde en ruimtevaart. Bo vendien verwerkte hij vragen die bij NASA bekend staan als typische pu blieksvragen. Vragen die zelden wor den beantwoord via de bestaande litte ratuur en radio- en televisieprogram ma's. Iedereen die kennis neemt van dit boek zal ontdekken dat het als vraagbaak uitstekend kan worden ge hanteerd, maar tegelijkertijd zo ple zierig is geschreven dat je het in één adem kunt uitlezen. Zelfs als je maar oppervlakkig in ruimtevaart geïnte resseerd bent. Alle antwoorden zijn op een passende manier geïllustreerd. Soms met een verklarende tekening, soms met een foto, soms met een cartoon. Bovendien geeft een serie voortreffelijke kleuren foto's de hoogtepunten in de ruimte- vaartgeschiedenis weer. De auteur Ruimtevaartjournalist Piet Smolders heeft zich sinds zijn vroege jeugd verdiept in sterrenkunde en ruimte vaart. In 1969 schreef hij als eerste een

Soester Courant | 1980 | | pagina 3