Kathe en Rinke Tolman 65 jaar getrouwd Naast leegstand ook vraag naar kantoorruimte Zo gezien... 1.89 5.49 Paalzitten voor een goed doel Gehannes Jaarlijkse uitreiking milieupenning J. Heerkens verwelkomt Sinterklaas Honsbergen Varkensfricandeau Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen KLOK HAGELWIT BINTJES PISTACHES Bromfietser door auto geveld SUPERMARKT Wegens interne verbouwing dinsdag 28 oktober en woensdag 29 oktober Burgemeester Scholten opent nieuwbouw TBS Woensdag 22 oktober 1980 Foto: Herman van Dam v.l.n.r. Jeroen v.d. Weij, Jeroen van Klooster, Bert v.d. Berg, Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGERE KILO van 14.50 voor Foto: Herman van Dam door GEKARDPAUL ALLEEN DONDERDAG 5 KILO voor Sla uw slag want de 'aardappels worden duurder!' ALLEEN DONDERDAG VERSGEBRANDE 250 GRAM Zie onze advertentie ,(Fosfaatarm) Koffer a 2 kilo van 5.49 voor 4.98 V Bij ons alleen donderdag 3.98 Rest v. d. week 4.29 Zie onze advertentie SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag De bevolking van Soest is paar- ne geneigd tot een praatje, zo zon er in de VVV-folder kun' nen staan. Zeker als je als een- zame wandelaar op je dooie akkertje over de Eng loopt te banjeren en daar een heer ont moet die noch piep noch stok is. Hij bleek een geboren Soester te zijvt, die mij in een minimum van tijd aan allerlei nieuwtjes hielp over het natuurbad, de Eem en natuurlijk over de Eng want daar stonden we bovenop. De toren van de brandweerka zerne wou 'ie „zaachies" loate kaantele zodaat ie plaat komp te legge, daan kenne we um gebruuke as roadzoal". Of het bouwtechnisch uitvoerbaar is kan ik niet beoordelen, maar je moet zo'n gedachtensprong maar kunnen maken De Molenstraat vond 'ie net een „rontonde zongder stop lichte" en van het beleid van de gemeenteraad, dat 'ie heel trouw schijnt te volgen snapt 'ie „geejn baarst. Eerst bouwe ze overaal vaalkuule in het Kerkpaad daaje zo een end omloag ploft en daan doen ze 't aanderstom en noeng stoöte de mense in de auto hullie haarses an 't daak as ze 't niet kaalm aon doen". „Wat stoa je me noeng an te kieke?" vroeg de praatgrage wandelaar toen ik hem blijk baar al te opvallend vorsend stond op te nemen. „Nou" zei ik langzaam „ik vraag me af waar ik dat eer der gehoord heb. 't Klinkt me allemaal zo be kend in de oren. Heb ik u al eens ooit ergens ontmoet of zo?". Pretlichtjes verschenen in zijn ogen toen hij vertelde dat ik misschien wel eens wat van hem gelezen had in de Soester Courant en met schrik schoot het even door me heen dat dit misschien zo'n gefrustreerde ingezonden-stukken-schrij ver was die de inspraakrubriek gebruikt om zijn piepstem al thans enige kracht bij te zetten. Maar ineens wist ik het: Dit moet natuurlijk Hannes van de Neng zijn! We hebben nog een heel poosje staan kletsen over de stuk kies die hij nu bijna een jaar publiceert en onze tijd gruwe lijk staan te verpraten. Pas la ter realiseerde ik me dat ik nog vergeten was zijn echte naam te vragen. Op de Talmalaan werd een 16-jarige bromfietser door een hem tegemoet komende automobilist aangereden. De knaap kwam te vallen en werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. m Dflm GESLOTE* Naast de huidige leegstand van kan toorruimte is in Amersfoort toch zeker ook sprake van een behoefte aan vooral kleinere units in de koopsfeer. Dit staat te lezen in de onlangs in de plenaire Kamervergadering gepresenteerde aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1981. Indicatieve cijfers uit een recent par tieel onderzoek van een particulier bureau wijzen namelijk op een behoef te voor Amersfoort van circa 8.500 m2, oplopend tot circa 18.000 m2 aan binnen enkele jaren in eigendom te verkrijgen kantoorpanden. Het huidige aanbod, dat voornamelijk in de te huur staande ruimten is geconcentreerd, bedraagt blijkens dit onderzoek circa 20.000 m2. De Kamer dringt er in haar aanbie dingsbrief op aan te komen tot een actualisering van het in 1976 door het Geografisch Instituut van de Rijks universiteit te Utrecht uitgevoerde re gionale onderzoek onder kantoren en sociaal-medische diensten. De eerste contacten zijn hiertoe reeds gelegd. Overigens wordtin de aanbiedings brief van de Kamér geconstateerd, dat ten aanzien van de Wet Selectieve Investeringsregeling (SIR) zich een stringenter vergunningenbeleid lijkt af te tekenen. De indruk bestaat, dat daarbij de provincie Utrecht en in het bijzonder Eemland en de Utrechtse Heuvelrug als het ware een proef tuinfunctie" vervullen. Met uitzonde ring van een aantal lokaalverzorgende sectoren (detailhandel, horeca, ge meente instellingen etc.) vallen alle investeringen boven 1 min. onder het regime van de SIR. De voorgenomen decentralisatie van de uitvoering van de SIR naar de provincies pleit voor een sterkere betrokkenheid van de Kamers in het vlak van de beleidsad visering. Momenteel wordt de Eem- landse Kamer slechts incidenteel over SIR-zaken om advies gevraagd. Bedrijfsterrein Uiteraard wordt in het beleidsplan van de Kamer wederom aandacht besteed aan het klemmende probleem van de zeer beperkte beschikbaarheid van be drijfsterrein in deze regio. Onlangs besloot de Amersfoortse gemeente raad (unaniem) voor de aanwijzing van het gebied De Hoef tot werkgebied. De realisering hiervan kan echter in verband met allerlei planologische procedures nog vele jaren op zich laten wachten. De Kamer pleit daarom ook voor het zoeken naar tussentijdse oplossingen om de periode tot circa 1985 te kunnen overbruggen. Bij de gemeente Amersfoort is in dit verband aangedrongen op soepele toe passing van de op reeds uitgegeven maar nog niet bebouwde bedrijfsper- celen rustende verkoopbeperkende be palingen. Bekend zijn voorts de problemen die zich voordoen in de gemeente Soest, waar met de ontwikkeling van een ontwerp-bestemmingsplan voor het be drijfsterrein „Nieuwe Gracht" [circa 10 ha.] nog weinig vordering lijkt te worden gemaakt. Dezelfde situatie doet zich voor in Woudenberg, waar zelfs enkele bedrij ven in het bestemmingsplan „Dorp" zijn wegbestemd of anderszins sterk in hun uitbreidingsmogelijkheden zijn beperkt, terwijl vervangende ruimte voor deze ondernemingen in de ge meente vooralsnog ontbreekt. Zowel in Soest als in Woudenberg wordt overigens met voortvarendheid aan een oplossing gewerkt. Hiervoor is echter ook medewerking van de pro vincie essentieel. Tolman overladen was. Zo vervulde hij ooit een regeringsopdracht tot zoölo gische en botanische inventarisatie van ons land; een werk dat drie jaar in beslag nam. Ook vertaalde hij boeken uit het Duits, Engels, Zweeds, Noors en Deens. Toch is er altijd tijd overgebleven voor zijn grote hobby: de hengelsport. Van die tijd moet zijn grote bewondering voor de kievit stammen. Talloze wan delingen maakte hij door de Eempol- der en tot voor enkele jaren kon men hem zeer regelmatig aantreffen langs de Peter van den Breemerweg. De laatste jaren is het daar niet meer van gekomende jaren tellen. Kathe Mussche heeft altijd een wat zwakke gezondheid gehad. Zij kuurde voor haar zwakke longen in Zwitser land en is al vele jaren bedlegerig.Toch kijken zij met genoegen terug op hun huwelijksleven. 65 jaren is een zeld zaamheid. De burgemeester maakte maandag middag ongetwijfeld met het aanbie den van een plant, het begin van een bloemenhulde, die het echtpaar Tol man veel genoegen zal doen. ïtuunci xjiuiii en i/ii n-uttii iiuiiuiam Zo mogelijk zal voortaan In Soest jaar lijks een milieupenning worden uitge reikt. De onderscheiding zal gegeven worden aan een persoon of instelling die zich in dat jaar bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt voor de schoon heid der gemeente Soest in de meest ruime zin. Voordrachten kunnen wor den opgemaakt door zowel de wel stands-, bos- als de milieucommissie. In Soest bestaat een oude verorde ning onder de naam „Verordening re gelende het toekennen van een penning voor natuur-, landschaps- en stedelijk schoon der gemeente Soest" Alhoewel deze verordening een jaar lijkse toekenning mogelijk maakt, is er in vele jaren geen penning meer uitgereikt. De leden van de boscom- missie kaartten enige maanden gele den de zaak aan en vorige week boog de commissie milieubeheer zich er over. Daar kwam men tot het standpunt dat de penning zo mogelijk ieder jaar moest worden uitgereikt, vanwe ge 'enerzijds het stimulerende effect en anderzijds als een eerbewijs voor in het belang van Soest verricht werk. Een idee er een geldprijs van te ma ken, waardoor mogelijk verenigings kassen wat aangevuld zouden kunnen worden, werd afgewezen, omdat het als eerbewijs aan een persoon minder juist gevonden werd, In de milieucommissie zal het op stellenvan een voordracht steeds op de agenda van de eerste vergadering van een nieuw jaar gezet worden. Vrijdagmorgen 7 november om tien uur, zal burgemeester mr. P. Schol ten de eerste fase van de nieuwbouw bij T.B.S. aan de Beckeringhstraat officieel openen. De nieuwbouw omvat een kantoor en de metaalafdeling. De heer J. H. Heerkens zal dit jaar, op zaterdag 15 november, namens het Overleg Orgaan Soest (O.O.S.) Sint Nicolaas op het N.S.station Soest-Zuid welkom heten. Heerkens volgt de heer J. C. Brouwer op, die vorig jaar na vele jaren „trouwe dienst", besloot zijn taak aan anderen over te doen. De heer Heerkens is nauw betrokken bij de Winkelkring Van Weedestraat. Voor het eerst dit jaar wordt de intocht van Sint Nicolaas georganiseerd door de plaatselijke winkelgroeperinger die zich verenigd hebben in de O.O.S. (v/h de Soester Ondernemer). De heer Brouwer heeft hen zijn diensten aange boden, waarvan gezien zijn veeljarige ervaring, dankbaar gebruik gemaakt is. Het programma ziet er globaal als volgt uit: 13.30 uur aankomst van Sint Nicolaas met de trein uit Den Dolder; verwelkoming door de heer Heerkens. Tocht door Soest via Eikenlaan, Soes- terbergsestraat, Korte Ossendam, Os- sendamweg, Nieuweweg, Eigendom weg, Weegbreestraat, langs de Smits hof naar de Dalweg, Beukenlaan, Beetzlaan, Koninginnelaan en via Burg. Grothestraat en Van Weede straat naar het gemeentehuis. Daar zal burgemeester Scholten de Goed Heilig Man ontvangen, waarna ontbinding van de stoet volgt en de Sint Zijn stille weldoende rit door Soest begint. Jeroen van Klooster af, niet gedesillu sioneerd, maar toch wel trots dat hij het in ieder geval een nacht volgehou den had en verder blij dat hij vaste grond onder de voeten had. Om twaalf uur dinsdagmiddag beslo ten de drie overgebleven paalzitters door te gaan, al zag het er toen naar uit „dat zij de avond niet zouden halen". Een wereldrecord wordt het niet; zou ook niet mogelijk zijn, want dat staat met 49 jaar op naam van een monnik in India. Tot nu toe hebben de belangstellenden gezorgd voor een bedrag van 300 gul den, dat naar de Stichting Jeugdzorg gaat. Vermoedelijk komt er volgend jaar wel een herhaling van met uiteraard dan pogin'gen om het plaatselijk record te breken. De vijf organisatoren Hans Scholten, Richard de Boer, Reggie van Rootselaar, Bert v.d. Berg en Joop Groeneveld gaan zich daar zeker over beraden. Maandagmiddag heeft burgemeester mr. P. Scholten het echtpaar Tolman bezocht en namens de gemeente gelukwensen aangeboden met hun 65-jarig huwelijksfeest. Tot voor enkele jaren was er wel haast geen Soestenaar, die het echtpaar Tolman niet kende. Ze waren hier overbekend vanwege hun strijd voor het behoud van mooi Soest. Al in de twintiger jaren stond Tolman op de bres voor het behoud van de Eng; een slag die hij gedeeltelijk gewonnen heeft door het behoud van het deel aan weerszijden van de Molenweg. Op het andere deel, Albert Cuyplaan/Talmalaan, wonen zij, na, achteraf overbodig, verdreven te zijn van de Parklaan. Rinke Tolman behoort tot de mensen die in encyclopaedieën vermeld wor den: journalist, redacteur, schrijver van natuurhistorische boeken; tijdge noot van Jan P. Strijbos en dr. P. H. Ritter. Geboren in het Friese Oosterzee op 25 mei 1891 ging hij na de lagere school naar de kweekschool. Hij werd even wel geen onderwijzer, maar ging onder dr. Ritter werken bij het Utrechts dagblad. 65 Jaar geleden op 21 oktober 1915 trad hij in het huwelijk met de Amsterdam se onderwijzeres Kathe Mussche. Zij is later de onmisbare fotografe, die het fotowerk verzorgt van de tientallen boeken die Rinke schrijft. In 1918 vestigen zij zich te Soest. In de loop der jaren is Tolman hoofdredac teur geweest van het maandblad „De Jeugdnatuurwachter"; stichter van „De Wandelaar" en „In Weer en Wind", twee bladen die later gecombi neerd zijn en waarin hij samenwerkte met o.a. drs. Fop I. Brouwer. Veel sukses had hij ook met de series „Kijk uit je ogen" en „Wat leeft en groeit". Hij schreef, net als zijn vrouw, gedich ten, waarvan er een aantal uit het Fries in het Italiaans vertaald zijn. Van haar hand verscheen ondermeer de bundel „Zon en schaduw". De oorlog bracht noodgedwongen rust in de veelheid van werk waarmee Jeroen v.d. Weij [18], Jeroen van Klooster [18], Bert v.d. Berg [19], Michel Blom [17] en Dirkjan Admiraal [17] zijn maandagmiddag aan het ongewone karwei van „paalzitten" begonnen om geld bijeen te brengen voor het dankdag-project van het Jongeren Ontmoetingscentrum [J.O.C.1 van de gereformeerde kerk te Soest-Zuid. Om vier uur beklommen zij hun wankele zitplaatsen op het terreintje achter gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat. 's Nachts om twaalf uur stapte Admiraal, koortsig, definitief af. De andere vier gingen de lange nacht in, waarin van slapen niet veel gekomen is. In september werd in het kader van het dankdagproject, dat de Stichting Jeugdzorg Soest tot doel heeft, op poten gezet. De vrijwilligers werden aange worven en men ging op zoek naar sponsors, om beloningen te krijgen voor de volharde paalzitters. Bakker Faas stelde een speculaaspop van een meter beschikbaar; bloemist Scholten van de Middelwijkstraat, waarde bonnen; Auto Vandermeer uit Amers foort, autobenodigdheden; Middel man-Mode een broek; Autorijschool Loss, twee gratis autorijlessen. Maandagmorgen zijn de vijf paalzit ters allen door hun huisarts gecontro leerd; de organisatoren willen niets aan het toeval overlaten. Zo is er ook steeds een verpleegster uit Zonne gloren bij de hand, die de knapen onder toezicht houdt. Zij raadde Admiraal ook aan te stoppen. Onder de palen ligt een dikke laag stro, beschikbaar gesteld door Dirk Lam. Als er iemand zou vallen, dan wordt de val gebroken. De paalzitters waarvan er slechts één zomaar op de plank ging zitten (de andere vier verkozen het wankele evenwicht van een tuinstoel op de plankwaren goed toegerust mét dikke kleding, slaapzak en paraplu. Na iedere twee uur mogen zij zich vijf minuten vertreden. Die tijd wordt ook gebruik voor de sanitaire stop. Om tien uur gistermorgen stapte ook

Soester Courant | 1980 | | pagina 1