RS IN veen sis- meer- ;en be- rans- e *ende d. 20 is 587 eg 60. 56 i van 8.00- lur. Zaterdag ekadviseur Soester Courant van woensdag 22 oktober 1980 21 Soester Raad van Kerken tien jaar samen op weg „Op 19 maart 1970 is het in Zonnegloren allemaal begonnen. Vertegenwoordigers van de N.H. - Kerk, de K.K. - Kerk, de Lutherse Kerk en de Nederlandse Protestantenbond waren de weg bereiders voor de oprichtingsvergadering van de Soester Raad van Kerken. Een oprichtings vergadering die nauwelijks een maand later werkelijkheid werd en ook door een vertegenwoor diging van de Doopsgezinde Broederschap uit Baarn werd bijgewoond. Speciaal de pioniers uit die begintijd zoals de heren Remkes - Schram en Dis en de dominees Leerink - Faviez en De Ru verdienen het vanavond eens extra te worden genoemd. Hetzelfde is van toepassing op pastoor Mettermch. Zij hebben o.a. de aanzet gegeven tot de oprichting van de Soester Raad van Kerken". Met deze woorden opende pas tor WMali donderdagavond j.1. een bijzondere bijeenkomst van de Soester Raad van Ker ken t.g.v. het 10-jarig be staan. Een bijeenkomst die was vooraf gegaan door het traditionele veertiendaagse oe cumenisch avondgebed waar voor in de Oude Kerk in de Torenstraat telkenmale gast vrijheid wordt verleend. Een bijeenkomst zonder uitbundig feestgedruis, meer met het ka rakter van een reünie waarin door de aanwezigen werd te ruggeblikt en vooruit gekeken. Pastor W. Mali dook in de nog jonge geschiedenis van de groepen op theologisch gebied, gespreksgroepen bedrijf-be- staan, Korinthe 80 en Ik Zag Een Kerk. Hier was duidelijk de lijn naar voren gekomen in het naar bin nen toe werken. Men kan immers niet naar buiten toe aktief zijn als men binnen, vanuit het hart, niet weet waaraan men bezig is. Fijne en bijna feestelijke ont dekking daarbij: de vreugde van het samen bidden. Naar buiten was de Raad van Ker ken in en buiten de aangesloten kerken aktief. Als eerste noem ik de tot een traditie uitge groeide jaarlijkse Kerst-In. spreken over een goed stuk sa menwerking met het I.K.V., de Interkerkelijke Vredes groep met ds. J. Kloek als pionier. Een moeilijk en moei zaam onderwerp. Dank zij de Raad van Kerken konden pio niers en mensen die hun hals er voor durfden uit te steken stand houden. Met onze hulp zijn ook kerkelijke ingangen gevonden voor Amnesty Inter national. Wij jagen geen hob by's na, wij werken vanuit de zekerheid dat het onze op dracht als Christen is andere Christenen voor deze belangrij ke zaken te mobiliseren. De Raad van Kerken in Soest be grote steun en troost voor allen die de zaak van Jezus Chris tus boven al het aardse willen stellen. Hoe anderen om ons werk ook lachen en het niet begrijpen, ons werk is en zal blijven een verdieping in het werk vóór en het geloof in Jezus Christus. Verbreding en aktiviteiten Er is een duidelijke verbreding van onze aktiviteiten. Wij tre den buiten de beperktheid van onze eigen kring. Wij zullen ons meer moeten gaan begeven op het vlak van de echte mens in nood, omdat de Raad van Ker ken in zijn beste ogenblikken ook dat wil doen wat Christus heeft voorgedaan: uiteindelijk zich inzetten, hals uitsteken en soms riskante zaken aan de or de stellen wanneer het gaat om de nood van een mens. Op het ogenblik nemen er twaalf gemeentes en parochies aan ons werk deel. Er is een deze aktiviteiten in overleg binnen de commissie willen brengen. Met deze stand puntbepaling blijft de Raad van Kerken te Soest dus niet als toeschouwer langs de kant staan, maar er is wel degelijk bij betrokken". Na inleiding en toelichting volgde een langdurig vragen uurtje waarin vooral heden en toekomst van de Raad van Kerken aan de orde kwamen. De oecumenische gespreks groepen gaan weer aan het werk, gestreefd wordt naar meer verdieping tijdens de bij eenkomsten waarbij afgevaar digden aanwezig zijn, bestude ring van de mogelijkheden die er zijn ook buiten de kerkge bouwen als Raad van Kerken aktief te zijn. Duidelijk werd ook dat niet het werk van de Raad van Kerken in een impasse, maar wel de belangstelling er voor teleur stellend moet worden genoemd. Wat de oecumene betreft is het in relatie tot de Reformato rische Kerken niet gaan idea liseren. De R.K.-Kerk mag dan moeizaam in beweging te krij gen zijn, bij ons constateren wij ook dat iedereen erg wijs is met zijn eigen huisje en zijn eigen hokje. Dat komt ook, en laten wij daar geen geheim van maken, tot uitdrukking in het werk van De Raad. Daar aan zal iets gedaan moeten worden wanneer wij het eer lijk met de oecumenische ge dachte menen. De ideale si tuatie is dat je binnen de Raad niet meer voelt wie nu katho liek, gereformeerd of her vormd is. Samen moeten wij opereren en die gedachte wil len wij doorgeven aan de ker ken". Dat de oecumenische bouw grond nog niet in alle opzich ten bouwrijp is kon men die avond opmaken uit de woorden van Pastor W. Mali,Er wordt Voorzitter pastor W. Mali en zijn „raadsleden" in vergadering Soester Raad van Kerken en constateerde: „Toen en nu stond en staat ons voor ogen SAMEN OP WEG te gaan. Dat betekent dat men bewust wordt dat men elkaar nodig heeft, SAMEN, en in dat sa men OP WEG is. Dit motto heeft in de aktiviteiten van de Soester Raad van Kerken steeds een rol gespeeld. Het was de bedoeling elkaar te le ren kennen, naar elkaar te le ren luisteren, samen taken te ondernemen die nodig zijn voor de kerk van Jezus Christus, maar ook samen taken te on dernemen voor de samenle ving. Doelstellingen die tien jaar ge leden bepaald geen luxe waren. De eerste jaren in het bestaan van de Raad van Kerken zijn jaren geweest van aftasten en kennis maken. Naar buiten op tredend heeft het zeven jaar geduurd alvorens de Raad van Kerken zich geprofileerder liet zien en horen. De Soester kerkendag in Beukendal werd bijgewoond door 1500 mensen. Maria de Groot en pastor F. van Kilsdonk waren in 1977 de discussie-leiders en spre kers tijdens deze interkerke lijke happening' In de daarop volgende jaren volgden een kaderdag in de Juliana-kerk waarbij het the ma „verantwoordelijkheid te genover elkaar en tegenover de wereld" centraal stond. Hieruit zijn voortgekomen de gespreksgroepen. Gespreks- Onder zeer moeilijke omstan digheden en met wisselend suk- ses heeft een werkgroep uit de Raad van Kerken zich ingezet voor de belangen van de bui tenlandse werknemers. Voor- lichtingsaktiviteiten kwamen tot stand door de werkgroep Islam - Christendom. Wie er voor open staat heeft kunnen constateren dat een moskee geen plaats is voor heidenen, maar van mensen die niet al leen God aanbidden met hun handen maar in diepe overga ve, waar dan ook en in welke omstandigheden, dit met bui gingen doen. Onder steeds wis selende leiding heeft de Raad van Kerken hulp geboden aan probleemgroepen. De Raad van Kerken heeft gestaan aan de wieg van de A.A.groepen afdeling Soest, hetzelfde kan worden gezegd van onze zorg voor de woonwagenbewoners. Helaas is wat dit laatste be treft het positieve resultaat nog niet in zicht, de goede wil was en is er. Wij proberen met onze bijdra gen in de Welzijnscommissie ideeën aan te geven, mede ver antwoordelijkheid te dragen, en akties te ondernemen. Wij houden ons intensief bezig met oecumenische diensten waarin wij vooral ook jongeren willen betrekken. Er komen jongelui bij elkaar die zich er van be wust zijn dat ook zij samen moeten gaan. Niet met vrome woorden, maar met oog en oor voor de realiteit. Wij mogen oogt geen macht. Wij willen slechts dienen en proberen dat met daden te bewijzen. Het is geen fusie-club die een soort superkerk voor ogen staat, het is geen dépendance van de Ne derlandse Raad van Kerken of van de Wereldraad. Het is in 1980 een door dertien aangeslo ten kerken gewild ontmoetings patroon. Samen studeren op vraagstukken, samen maatre gelen voorstellen aan kerken, samen aktiviteiten aan die ker ken voorstellen, maar vooral samen te zijn in gebed, vor ming en gespreksgroepen. De Raad van Kerken in Soest is een zelfstandige stichting met een eigen verantwoorde lijkheid. Wij zijn ons er van be wust dat de oecumene een zeer moeilijke zaak is tussen de massieve instituten. Helaas moeten wij stellen dat vandaag het elan lijkt weggeëbd. Er is veel strijd om eigen identiteit om het eigen kerkgezicht. Het is weinig vreugdevol zich in te zetten voor de oecumene, er is nog veel tegenstelling. Wij mogen er echter tegenover stellen dat de oecumene hier ter plaatse, het samen komen- werken en bidden van mensen die betrokken zijn bij hun ei gen kerk, maar vooral ook sa men zoeken en openstaan voor het gezamenlijk mogen gelo ven belijden en dienen van de heer Jezus Christus ten dienste van de mensen rondom ons hier in Soest een werkelijk heid is. Dat op zichzelf is een geregeld samen komen van hun afgevaardigden. Wij hopen dat de bescheiden viering van ons 10-jarig bestaan, wat wij vooral feestelijk willen doen tijdens een kerkelijke viering op 30 oktober a.s., nieuwe im pulsen zal geven' Na de terugblik van pastor W. Mali plaatste ds. D. Land enkele kleine kanttekeningen bij de inleiding van zijn colle ga en merkte op: „Onze voor zitter heeft opgemerkt dat wij als Raad van Kerken geen macht willen bekleden, maar dat het ons uitsluitend gaat om een stuk samenwerking met elkaar. Wat ons werk in de sec tor Welzijn betreft, hebben wij tijdens de laatste vergadering een verklaring namens de Raad uitgegeven. Samenvat tend komt de inhoud er op neer dat de Raad van Kerken in Soest bereid is, wanneer er op haar een beroep wordt ge daan, mede verantwoordelijk heid te dragen voor het werke lijk bevorderen van het wel zijn van de medemens. De Raad van Kerken te Soest is bereid mee te denken in de problemen over dit Welzijn in de meest brede zin van het woord, aktief werkzaam te zijn en zo nodig akties te onderne men als dit voor het welzijn van de medemens nodig is in de mate als het voor de Raad van Kerken mogelijk is. Verder is gesteld dat er allerlei kerkelij ke aktiviteiten rond het wel zijn zich afspelen, en dat wij Wat de oecumene betreft os het ook qua medewerking duidelijk herfst. Ondanks de doorgaans sombere sfeer die dit jaargetij de uitstraalt zijn er toch ook zonnige zaken te ontdekken. Alle kerken in Soest zijn opge roepen tijdens de eerste of tweede zondag van de Advent bijzondere aandacht te schen ken aan de buitenlandse werk nemers met of zonder gezinnen die in ons midden verblijven. Opmerkelijk openhartig was men bij de beantwoording van de vraag of er bij het ene kerkgenootschap meer belang stelling voor het werk en de intenties van de Raad van Ker ken zou bestaan dan bij het ander. Geconstateerd werd dat de impulsen die Paus Johannes XXIII tijdens zijn Pausschap aan de oecumenische gedachte had gegeven na zijn dood zijn verflauwd. Het is mede daar om dat wat betreft de bijdrage vanuit het Vaticaan aan de oecumenische gedachte er ook sprake is van herfst en een nieuwe lente (nog) niet in zicht lijkt. Oude structuren in de R.K.-kerk staan een snelle ont plooiing van de oecumenische gedachte in de weg. Van dit laatste is geen sprake bij de Reformatorische kerken. De ontwikkeling van de oecumene in Soest zou voor deze uit spraak model kunnen staan. Desondanks, wat dit laatste be treft, toch een waarschuwen de en nuchtere reactie van ds. D. Land: Wij moeten de situa- Foto: Herman van Dam om ons werk gelachen. Het komt voort uit de gedachte dat mensen zich afvragen waarom wij ons zo druk maken. Men ziet de eocumene niet zitten en verwacht dat alles toch bij het oude zal blijven. Op zichzelf is zo'n standpuntbepaling na tuurlijk niet zo vreemd. Wie Christus serieus wil nemen loopt altijd de kans te worden uitgelachen. Voor iemand die er niet in kan geloven is het vaak lachwekkend mensen aan het werk te zien voor een zaak die naar buiten uit zo weinig sukses heeft. Het geldt über haupt voor pastoraal werk. Do minees en pastores hebben met deze benaderingswijze te ma ken". Tien jaar Raad van Kerken in Soest. Nog altijd zijn het pio niers die zich met de oecume nische gedachte bezig houden. De oppervlakkige toeschouwer zou kunnen opmerken dat er weinig te oogsten is geweest, en de uitzichten er op nogal vaag zijn. Wie voor een derge lijke conclusie durft te tekenen en zich wat de oecumene be treft slechts als waarnemer wenst te beschouwen mag zich tegelijkertijd de vraag stellen of daarmee in Christus naam wordt gehandeld. Zij die gelo ven schijnen zich wat dat be treft niet te haasten. Ten on rechte. JAN LEIJENDEKKER. Verklaring namens de Raad van Kerken te Soest t.a.v. de uitnodiging om haar oordeel te geven over het nieuwe concept welzijnsplan 1981-1984 van de gemeente Soest. De raad van kerken, opgericht door de hervormde, gereformeerde, lutherse, rooms-katholieke kerken en de neder- landse protestanten bond te Soest, wil niet anders zijn dan een ontmoe tingsplaats van de verschillende moda liteiten van christenkerken waar men uitgaande van Jezus Christus als de Grondslag van het geloof in de Ene God als de Vader van alle mensen kinderen, met elkaar in gesprek wil komen. Door dit beter kontakt ook tot een betere waardering en onder kenning van de verschillende bele vingsmogelijkheden van de WEG van Jezus Christus. Vervolgens hoopt zij hierdoor ook in staat te zijn de taak van de Kerken tot de Wereld beter ter hand te kun nen nemen. Samen en in nauwe samenwerking en studie kan men meer en beter deze taak vervullen. De raad van kerken is dus niet een fusie of concentratie van kerken van Soest om macht te 'hebben, maar om beter dienstbaar te kunnen zijn niet alleen jegens eigen kerkleden, maar ook ten opzichte van de andere mede bewoners van Soest. Het is ook niet een dependance van de Nederlandse Raad van Kerken of Wereldraad, maar een zelfstandige stichting die natuurlijk veel en goed kontakt met bovengenoemde stichtin gen niet uitsluit. Vanuit dit gevoel van dienstbaarheid ten opzichte van de medemens - wie en hoe ook - uit een diep besef van verantwoordelijkheid ten opzichte van de taak van een volgeling van Jezus Christus en uit het besef medebewo ners te zijn van de plaats Soest. zou de Raad van Kerken te Soest het volgende willen verklaren als een antwoord op de bovengestelde vragen: 1. wij voelen ons medeverantwoorde lijk voor het bevorderen van het wel zijn van onze medemens in de meest brede zin van het woord. Wij zijn ervan overtuigd dat het wel zijn van de mens niet beperkt blijft tot materiële zaken, maar dat het welzijn van de mens juist op meer on stoffelijk en geestelijk terrein met alle kracht moet worden nagestreefd. 2. Wij willen als Raad van Kerken verklaren dat wij bereid zijn - zover het in ons vermogen ligt - mee te denken ouer dit welzijn van de mede mens in de meest brede zin. Dit betekent dat - wanneer de Raad van Kerken te Soest er om gevraagd wordt - zij zich zal inspannen om een goede oplossing van problemen etc. te helpen zoeken. S. Als Raad van Kerken willen wij ook daadwerkelijk medewerking ver lenen aan de verwezenlijking van het welzijn van de medemensen. Wij willen de verschillende kerken te vens wijzen op hun verantwoorde lijkheid en plicht in deze: niet al leen de eigen kerkleden, maar ook de ander, wie dan ook. Jt. In nauwe samenwerking met alle andere mensen die ook dit welzijn willen bevorderen in de meest brede zin van het woord, willen wij onze steun verlenen, o.a. het werk voor de vreemdeling in ons midden: o.a. het werk voor de buiten landse gastarbeiders - maar ook voor hen die om welke reden dan ook ver loren lopen in onze samenleving (o.a. Surinamers etc.) het werk voor hen in Instuif -studiegroep Islam-Christen- dom - het zoeken van wegen voor ver dere hulp. het werk voor de eenzame mens o.a. b.v. Kerst-Inn open voor allen. het werk voor de nog niet voldoen de geaccepteerde in onze samenle ving b.v. woonwagenbewoners. het werk voor hen die aan alcohol verslaafd zijn. het steunen van hen die een uitweg zoeken uit de permanente atoomoor logbedreiging van onze wereld o.a. door het steunen van het Inter Ker kelijk Vredesberaad. Als Raad van Kerken willen wij ver klaren dat wij deze daadwerkelijke hulp willen verlenen zonder enige po litieke bijbedoeling en dat wij als Raad van Kerken geen partijenpolitiek wil len bedrijven, maar met iedereen die zich inzet voor dit Welzijn, volledig en loyaal willen samenwerken. Samenvattend: De Raad van Kerken te Soest is bereid - wanneer er op haar een beroep wordt gedaan - mede verantwoordelijkheid te dragen voor het werkelijk bevorderen van het wel zijn v.d. medemens. De Raad van Kerken te Soest is bereid mee te denken in de problemen over dit welzijn in de meest brede zin van het woord. De Raad van Kerken te Soest is bereid om aktief werkzaam te zijn en zo no dig akties te ondernemen als dit voor het welzijn van de medemens nodig is - in de mate als het voor haar mo gelijk is. N.B. De nadere motivering en verde re uitwerking van dit aanbod zal in de loop van dit jaar 1980-1981 worden bestudeerd door de leden van de Raad van Kerkenwaarbij uiteraard reke- ning gehouden moet worden met dat wat reeds door de verschillende kerk- ken wordt gedaan op velerlei gebied o.a. voor de jeugd - zieken bejaarden en vromingsaktiviteiten door ge spreksgroepen en gesprekskringen. Namens het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken Soest. W. Mali, r.k. pastor D. Land, geref., predikant G. Alma, herv. predikant J. Joustra, afg. Ned. Prot. Bond M. Hagg-de Haan, secretaresse.

Soester Courant | 1980 | | pagina 21