scliociiinkcr SPECIALIST IIM BEELD! Squaredansen veel méér dan volksdansen Lessen in Soesterberg: CALLSBLAB PBO BBA MS Verkeer Soesterbergsestraat door rioolwerk in de knel Vereniging van ouders geestelijk gehandicapten houdt forumavond in Amersfoort Sander de Boer exposeert in Artishock 5995.- 4995. derne verlichting Lichtadviezen Elektra volledige Plus Garantie SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon rellant laat stek gaan isverkoop met larlijke icijnen zoek lag rwedstrijd yer Tetra" Philips-Aristona 1798.- VIDEO-RECORDERS Op donderdag 30 oktober: VERHUUR VIDEOFILMS KLEUREN TV B&0 - Philips Blaupunkt - Sony Aristona - Erres VIDEO CAMERASET EuroVideo Club Soester Courant van woensdag 29 oktober 1980 NEN EN BUITEN KUYPERSTRAAT 24-26 SOEST (het straatje naast A.H .EFOON 02155-20656 3 jaar - Wij hébben schitterende gouden armbanden, chókers, han gers,- ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten é.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig irv onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baarri Rembrandtlaan 13 - Soest zoals gebruikelijk de comntis- de beroepschriften haar ad. de gemeenteraad in besloten >rmuleert, is het niet moeilijk dat dit negatief zal zijn in •tïe De Boswiek. De heer c die een vergunning had ge! voor het bouwen van een wo- de kantine die bij het tennis- aan de Bosstraat hoort, maar ivraag niet gehonoreerd zag imelijk niet opdagen toen hij enheid had zijn bezwaren te- oor burgemeester en wethou. geren van de vergunning toe te overwogen in hun weigerings. jat het bouwplan van de heer wordt uitgevoerd binnen het ïingsplan Landelijk Gebied Igens dit plan rust er op het een agrarische bestemming, de voorschriften bij het be- gsplan mogen er uitsluitend n worden neergezet ten /an het agrarisch bedrijf. De eder heeft geen agrarisch be- tan derhalve niet als agrariër n van het geldende bestem- m worden aangemerkt. Het n is om deze reden in strijd bestemmingsplan, en daarom en w. de gevraagde vergun- ■eigerd. het college voerde de heer W. an, dat het argument van de sder in diens bezwaarschrift, ïnniscomplex geen agrarische geen steek houdt. De bestem- n het gebied wordt door de eid van het tenniscomplex etgedaan, aldus de heer Pe- ander argument van de heer namelijk dat er door uitvoe- het bouwplan elders een huis namelijk zijn eigen huls aan dijklaan). werd door de heer Is niet relevant van de hand Het vrijkomen van een huls 1 een argument zijn om een cunning te verlenen, stelde van de commissie voor de :chriften hadden geen vlagen e aangelegenheid, 'zodat de nst slechts enkele minuten donderdagmiddag om twee in het slachthuis verkoop van atshebben aan alle houders 'eek vrijdagmiddag tussen en vier uur, werd bij de n de Soesterbergsestraat een en met ondermeer voor kin- aarlijke medicijnen. Het be- tabletten „multergan forte" .bietten ..inolin", die in een lyvesant-doosje zaten en er s smarties. In de tas, een ischappentas zat verder het van mevrouw H.S.-H., het iewijs van haar wagen; een hapskaart van de ANWB; :heque met pasje; een giro- rt met pasje; twee bankpas- je Rabobank; twee porte- de een met tien gulden en de t tweehonderdvijfenzeventig een spaarbankboekje. tember 1.1. hield de Soester vereniging „Zilver Tetra" ruk bezochte [meer dan 400 I informatiedag in gebouw Daaraan was voor jeugdige een kleurwedstrijd verbon- il ouderen hun geluk konden met de „Raden-maar-bak", ■dstrijd is gewonnen door de ijkke Sickenga uit Soest, prijs ging naar Sonja van Soest; de derde, vierde en naar drie leerlingen van de hooi te Utrecht, n.1. naar Rien en Peter. De zesde en ijs bleven weer in Soest en vonnen door respectievelijk an Koningsbrugge (5) en ooi (7). i den-maar-bak" zaten 192 len. Er waren zes kandida- aantal op twee teveel na of oig. geraden hebben. Via de ^hebben de drie prijswin- prijs, een zwart/wit t.v. -ht bij mevrouw v.d. Mey; prijs, een radio-cassette ij de heer Jansen en de een klopboormachine, bij 3root. de drukte op deze informa- t de vereniging een aantal len opgeleverd, die volgens van de klub, eerst enkele aan „meedraaien" in ver band en daarna in de gele- teld worden zich definitief e melden. bezoekers bijzonder is t, was het niet-commer- waardoor met heel andere 'oblemen blijken op te los- Als u als t.v.-kijker of radioluisteraar country- en westernmuziek bekijkt of beluistert en u hoort op een gegeven moment een zanger op een wat typische toon een lied zingen met nogal wat geluid op de achtergrond, dan is er in ne gen van de tien keer zeker sprake van squaredancing. De Amerikanen heb ben dat na de oorlog meegebracht naar Europa, waar het eigenlijk vandaan komt. Nederland telt inmiddels zo'n elf squaredance-vereniging, waarvan de oudste de „Holland Windmillers" is, gestart in 1959 in Camp New Amsterdam, het Amerikaanse deel van de vliegbasis Soesterberg. Wat squaredansen boven de streekgebonden volksdans uitbrengt is het international beoefenen van danspassen c.q. dansfiguren, die over de hele wereld hetzelfde zijn. Een squaredancer kan met wat hij aan passen geleerd heeft, in de hele wereld te recht en zonder problemen direct aan dergelijke dansevenementen deelnemen. Wat dat betekent voor het aanknopen van relaties laat zich makkelijk in denken. Informatie inwinnen over squaredan sen betekent in Soest praten met de echtparen Kerstholt en Lunerschlorf en Ernstjan v.d. Marei. George Kerst- holt is sinds kort voorzitter van de „Holland Windmillers" en Charles Lu nerschlorf vervult in deze vereniging de uiterst belangrijke funktie van „cal- ler". Die functie is zó belangrijk, dat van zijn aanwezigheid eigenlijk het voortbestaan van een vereniging af hangt. De „caller" is de „zanger" waarvan wij in de aanhef spraken. Hij is de man die de te dansen figuren al zingend aangeeft. Calls Het squaredansen is wel ontstaan uit Europese volksdansen. In de tachtiger jaren namen de immigranten, de ko lonisten, hun volksdansen mee naar Amerika. Engeland en Frankrijk wa ren daarbij goed vertegenwoordigd. In Amerika groeide dit in de loop van vele decennia uit tot wat nu square dansen heet. Een square is een vier kant, bij het dansen gevormd door acht paren. Zo'n vierkant, of meerdere vierkanten, volgen de gezongen in structies op van de caller' In 1939 vond de Amerikaanse dr. Shaw dat er op de scholen wat meer gedaan moest worden aan bewegingsleer. Hij vond het squaredansen daar een uitstekende methode voor en organi seerde toen een samenkomst van de over heel Amerika verspreide „cal- lers". Zijn verdienste werd het daarna dat hij de vele „calls" op papier zet te, waardoor dit dansen een nationale aangelegenheid werd. BASIC PROGRAM (B) Calls 1-37 Circle Left/Right Forward Back Do Sa Do Swing Promenade Family (Pull, 1/2, 3/4) a. Couples c. Wrong Way b. Single File Allanande Left/Arm Turns Grand Right Left/Weave Pass Thru U Turn Back/Backtrack Split the Couple/Ring (around ene, two) Couples Separate/Divide Coutesy Turn Chain Family a. TWo Ladies c. 3/4 Chain b. Four Ladies Do Paso Right Left Thru Star Family (2-8) a. Right b. Left Star Promenade Inside Out-Outside In Couples Lead Right Circle to a Line Bend the Line All Around the Left Hand Lady See Saw (Taw) Grand Square Box the Gnat Square Thru Family (Right/Left) (Full, 1/2, 3/4, 5) a. Standard c. Mixed Sex b. Left d. Same Sex California Twirl Dive Thru Cross Trail Thru Couples Wheel Around Single File Tumback Allemande Thar/Wrong Way Thar Shoot the Star (1/2, Full) Slip the Clutch Half Sashay Family a. Standard b. Roll Away c. Ladies In Men Sashay Alamo Style/Balance Star Thru EXTENDED BASIC PROGRAM (EB) Calls 1-54 38. Turn Thru 39. Eight Chain Thru (1-8) 40. Ocean Wave Family a. Right c. Balance b. Left d. Pass the Ocean 41. Swing Thru Family a. Right C. Alamo b. Left 42. Trade Family a. Boys d. Centers b. Girls e. Couples c. Ends f. Partner 43. Flutterwheel/«everse 44. Sweep a Quarter 45. Veer Left/Right 46. Run Family a. Boys d. Centers b. Girls e. Cross c. Ends 47. Pass to the Center 48. Circulate Family a. Boys f. Couples b. Girls g. box c. All 8 h. single File d. Ends i. split e. Centers 49. Spin the Top 50. Trade By 51. Zocm/Substitute 52. Wheel and Deal 53. Ferris Wheel 54. Doublé Pass Thru MAINSTREAM PROGRAM (MS) Calls 1-69 55. Centers In/Out 56. Cast Off 3/4 57. Cloverleaf 58. Slide Thru 59. Fold Family a. Boys c. Ends b. Girls d. Centers e. Cross 60. Dixie Style 61. Spin Chain Thru 62. Peel Off 63. Tag Family (Full, 1/2) a. Line b. Partner 64. Curlique 65. Walk Dodge 66. Scootback 67. Fan the Top 68. Hinge Family a. Cöuples c. Partner b. Single 69. Recycle (frem Waves only) (3/79) (A no Hands Move-please) Het squaredansen kent sinds die tijd 69 basispassen (basics), die iedere squaredanser uit het hoofd moet ken nen. Bij de „Windmillers" kan men die in dertig lessen leren totaalkosten slechts 65 gulden) Naast deze basispassen of- figuren zijn er duizenden, men spreekt van vier duizend, andere „calls". Dit aantal wordt jaarlijks groter; eens in de drie maanden komt er wel een nieuw fi guur uit. Voor de verspreiding daar van zorgt een periodiek als „Chatter- box". Squaredansen is in Atnerika bijzonder populair en kan in de schooljaren ge leerd worden. Hetis een keuze-vak, waarvoor cijfers gegeven worden. Ook daar leert men 69 basispassen, het zogenaamde „Callerlab Pro gram". Het ziet er vrij ingewikkeld uit, maar het is het niet, zo weet „caller" Lu nerschlorf ons te vertellen. De „voer taal" is in dit geval engels, maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. Het gaat uiteindelijk om het reageren op „calls" die men in de lessen geleerd heeft. Kennis van de engelse taal is daarom niet nodig. Wereldwijd De organisatie van het hele square- dance-gebeuren is wereldwijd. Zo wel Amerika als Europa kennen „par ty's" maar ook „Jamborees". Om er eens wat van op te noemen 1 nov. '80 Subscription Dance (MS) Frankfurt/Beaux Belles. 8 nov. '80 Frankenstein Castle Dance (MS) Darmstadt/Darmstompers. 14-16 nov. '80 Zille Dance (MS) Ber- lin/Square Up's 15 nov. '80 Faschings Dance (EB) Rhein-Main AB/Gateway Twirlers. 22 nov. '80 Sing Along '80 (QS) HH- Harburg/Black Mountains. 22 nov. '80 Bill Nora Jubilee (EB) Kitzingen/Klodhoppers. 29 nov. '80 Christkindl Dance (MS) Nürnberg/Honey Cake Squares 29 nov. '80 Katchen Swingers Special (MS) Heilbronn/Katchen Swingers. 29-30nov. '80Cave Dance (MS) Brunssum/Afcent Townerg. 6 dec. '80 Christmas Party (MS) Offenburg/SDC. 6 dec. '80 Christmas Party (MS) Frankfurt/Minuets. 12-14 dec. '80 Winter Jamboree (MS) (Fri.-QS) Mannheim/Rokoko Dancers. 1981 10 jan. '81 Student Jamboree (EB) Neckarsulm/ECTA. 24 jan. '81 Clog Dance (MS Hilversum/Tree Hill Twirlers 31 jan. '81 Faschings Dance (MS) Karlsruhe/Kut Up's 14 feb. '81 Castle Dance (MS) Heidelberg/Hoedowners 28 feb. '814th Carneval Dance (QS) Hamburg/Stintfang. 7-8 mrt. '81 Dancing Owl Special (EB) Voorschoten/Dancing Owls. Uit heel Europa komt men op derge lijke evenementen af. Er ontstaan vriendschapsbanden voor het le ven. Squaredancers vormen een grote familie; men komt elkaar regelmatig tegen. „Logies", aldus de heer Kerstholt, „vormt nooit een probleem. We hel pen elkaar". Ernstjan van der Marei kreeg onlangs in Duitsland nog drie logeeradressen tegelijk aangeboden. Het is daarom vrij eenvoudig om van het ene moment op het andere te be sluiten „even naar Engeland" te gaan, want de kosten zijn op deze manier te overkomen. George Kerstholt was geruime tijd in Amerika en kon daar, doordat hij squa redancer is, makkelijk contacten leg gen. De hobby is ook niet aan leeftijd gebon den; het jongste lid van de Holland Windmillers is twaalf, het oudste lid boven de vijfenzestig. Wekelijks komen zij bijeen in het Ca- rolushuis te Soesterberg. Elke zondag- Aanbieding K.T.V. 66 cm, van 2098.- Inclusief 3 jaar volledige garantie! Alle bekende systemen demonstratie-klaar. Philips 2020 VCR-systeem (8uurspeelduur) &995<- Akai - Blaupunkt - Panasonic Nordmende - Hitachi - VHS-systeem Het meest verkochte, nu speciale aanbieding VHS recorder met 3 jaar garantie 2195.' SONY Betamax systeem scIniciiisiIcci SOEST: WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT - TEL. 02155-10344 avond van 19.30 tot 22.00 uur, oefent men en leert men nieuwe passen. De club heeft zo'n zestig leden afkomstig uit Soesterberg, Soest, Baarn, Amers foort, Arnhem, Doorn, Woerden, Bun schoten en Scherpenzeel. Regelmatig krijgt men uitnodigingen voor demonstraties. Op 4 november geeft men acte de presence in Leiden waar in verband met de presidents verkiezing in Amerika een „all Ame rican day" georganiseerd wordt. De deelname daaraan geschiedt op vrij willige basis. In Soesterberg houdt de club op zonclag 2 november open huis. V Op zondag 8 november begint men met lessen voor beginners. Daarvoor kan men zich opgeven in het Carolushuis of wat Soest betreft bij het echtpaar Kerstholt, Van Goyenlaan 112, tel. 20888. Donderdag 30 oktober a.s. om 20.00 uur, zal in het gebouw „De Brug", te Amersfoort, Schuilenburgerweg 2 (hoek Ringweg Randenbroek), een fo rumavond worden gehouden. Op deze avond zal een team van des kundige personen aan de hand van ge stelde vragen algemene informatie verstrekken ten behoeve van ouders van geestelijk gehandicapten, hun fa milieleden en alle overige belangstel lenden, die met de wereld der gees telijk gehandicapten te maken heb ben of daarin geïnteresseerd zijn. In eerste instantie is het de bedoeling, dat er vragen zullen worden gesteld aan de hand van een aantal gerichte onderwerpen, die - gezien de uit komst van een onder V.O.G.G.-leden gehouden enquête - als essentieel kunnen worden beschouwd. Het forum is echter graag bereid om ook alle andere yragen te beantwoorden. In verband met rioolwerkzaamheden aan de Soesterbergsestraat tussen de Ossendamweg en de Korte Ossendam gelden vanaf 29 oktober tot het einde van de werkzaamheden een aantal tijdelijke verkeersmaatregelen op de volgende openbare wegen: a. de Soesterbergsestraat, voor het gedeelte gelegen tussen de Ossendam weg en de Korte Ossendam, wordt gesloten voor alle verkeer met uitzon dering van voetgangers. b. de Eikenlaan, voor het gedeelte ge legen tussen de Birkstraat en de Soes terbergsestraat, wordt een parkeer verbod ingesteld aan de linkerzijde van de weg, gezien uit de richting van de Birkstraat. c. voor de Korte Ossendam, gaat een parkeerverbod gelden aan de rech terzijde van de weg, gezien uit de rich ting van de Soesterbergsestraat. d. Het verkeer op de Vondellaan krijgt een verbod rechts af te slaan om de Soesterbergsestraat in te rijden. e. Op de Ossendamweg is het verkeer verboden links af te slaan om de Soesterbergsestraat In te rijden. De Baarnse kunstenaar Sander de Boer [28] exposeert van vrijdag 31 oktober tot en met 21 november in de theaterzaal van het Artishockgebouw zijn etsen en schilderijen. De opening geschiedt op vrijdagavond 31 oktober om 21.00 uur. De Boer is in de Bilt geboren en volgde de Rietveld-academie in Amsterdam. In 1976 studeerde hij af in vrije grafiek en schilderkunst. Hij heeft exposities gehad in het Fodor - museum, in Lemmer, Wartena [Fr.], Utrecht, Rotterdam en Bussum. De verkooptentoonstelling van Sander de Boer is dagelijks gratis te bewonderen van 14.00 uur tot 16.00 uur, behalve op zondag 16 november [concert van het Utrechts Blaaskwintet]. Nu kunt u bij Schoemaker videofilms huren, plm. 160 titels, VHS en Betamaxsysteem in voorraad! Wordt lid van E.V.C. en u huurt voor f25,-4 dagen uw favoriete films. Avonturenfilms Kinderfilms Griezelfilms Slapsticks Detectives Natuurfilms Spionagefilms Sportfilms Erotische films Shows Romantische films Historische films Haal de folder met het complete buisbioscoopprogramma en de voordelen van het EVC lidmaatschap nu in onze zaak! Vele bekende merken met de bekende Schoemaker zekerheid: 3 jaar volledige garantie. Sony videoset compleet Akai videoset compleet 4o90." Blaupunkt Upanasonic) /videoset compleet Nordmende CQQE videoset compleet OSfSJO.- wm

Soester Courant | 1980 | | pagina 11