:R CIRCUS REQUIEM view le. wetV Soester Courant van woensdag 29 oktober 1980 17 M. v. Dam Hopman, en aan jendekker n binnen in ardenhuis e Lijendek- komen gaan en en be- bent u? - etrouwd ge inderen?- ,ns, 2 doch- schoondoch- schoonzoons ;oons en 2 ichters ide u vroe- "dam. wont u in lardentehuis mijn man ïd kon lo- was u toen bedaarden cwam? jen vragen r. Prior. bent u? jetrouwd jaar hinderen? zoons Dnde u - Den was u toen t bejaar- is kwam? 111! gevaarlijk I "aUtmtiiii (f'iïaUanmn Uk/htm/ifif Wmmmif. ■(fhlMHt'f ïfaiammn Vele van zijn oude vrienden nodigen wij hierdoor uit, alsmede diegenen, die in Overheidsverband eerder bij het circus betrokken waren, om aanwezig te willen zijn bij zijn - en onze - afscheidsvoorstelling,op dinsdagavond 28 oktober 1980 te 20.00 uur te Laren N.H. van een Er vindt dan een korte circusvoorstelling plaats van de hoogtepunten uit ons laatste seizoen met nadien een gezellig samenzijn. Wij hopen dat U door Uw aanwezigheid onze vader en moeder bij dat afscheid zult willen eren. Hoogachtend, De kinderen Josette en Antoinette Boltini Het laatste nieuws van circus Toni Boltini Dicky en Toni Boltini in betere circustijden 26 september 1980 Het is een eer voor ons, kinderen van Toni Boltini, - nu ruim 30 jaar circus directeur - U te mogen uitnodigen voor de slot-voorstelling van zijn tournee 1980, waarbij hij tevens afscheid neemt van zijn circus. Ook wij zullen, nu vader zijn strijd voor het Nederlandse circus opgeeft, daarin niet terugkeren. V-W Een feit dat jarenlang overeind is gebleven, totdat een complex van oor zaken aan het bestaan van Nederlands grootste circus TONI BOLTINI een eind heeft gemaakt. In Laren hebben gisteren alle Nederlandse circusdirec ties en buitenlandse vertegenwoordi gers genodigden en vrienden de laatste voorstelling van Toni BOLTINI bijgewoond. Meest op de voorgrond tredende begeleider bij dit afscheid: Peter v.d. Weij, Soester ingezetene en op die avond spreekstalmeester. Za kenman, met als specialisatie textiel en herenconfectie, die ook in zijn leven met de circusbacil werd besmet en daarvan waarschijnlijk tot aan zijn dood toe de gevolgen van zal blijven ervaren. Heeft in talloze circussen in de laatste kwart eeuw vele paren schoenzolen versleten. Aanleiding voor hem zich zeer nadrukkelijk met het definitieve afscheid van circus BOL TINI te bemoeien Peter v.d. Weij daarover: ,,Hoe je ook over de mens BOLTINI denkt, hij verdient diepe bewondering voor de manier waarop hij 33 jaar voor en achter zijn zaak heeft gestaan. In zijn circus heeft altijd een fantasti sche organisatie bestaan waarvan hij, meer als zaken - dan als circusman, de grote motor was. Vooral op dat terrein heeft hij een fantastische aantrek kingskracht op mij uitgeoefend en kan BOLTINE ten voorbeeld worden ge steld bij de concurrentie. Een concur rentie die hem misschien wel eens heeft gehaat om zijn successen en zijn opvattingen t.a.v. circus, maar hem tegelijkertijd heeft bewonderd om zijn zakelijke inzicht, inventiveit en gevoel voor publiciteit. Ik durf in alle bescheidenheid te stellen dat ik daarover een oordeel mag heb ben. Geen Europees circus, of ik heb het van binnen gezien, en dan pas kun je vergelijken. Voeg daarbij dat ik in mijn vrije tijd clown ben geweest, als invaller spreek stalmeester optrad, talentvolle jonge artisten bij directies heb geïntrodu ceerd en het zal duidelijk zijn dat het circus niet zo heel veel geheimen meer voor mijn heeft. In de beginperiode stond BOLTINI niet model voor het klassieke circus zoals de meeste lief hebbers zich dat weten te herinneren van befaamde oude' circussen als Strassburger - Sarassani - Mikkensie en noem maar op. De laatste vijftien jaar is BOLTINI zich op dat aspect gaan toespitsen. En opnieuw blijkt dan waar zo'n man toe in staat is. Dat kost op allerlei terrein inspanning, mede omdat de strijd met de steeds groter wordende concurrentie wordt ver scherpt. Neem nou eens het afgelopen seizoen. In Nederland traden op: Cir cus Bassie en Adriaan - Circus Sjoukje Dijkstra - Circus Mini - Circus Piste - Circus Hoepla - Circus Renz - Circus Bongo - Circus Mikkenie - Circus Holliday - Circus Krone en dan ook nog BOLTINI. Er zijn in Nederland wat het circus betreft te veel kapers op de kust. Men krijgt te weinig standplaatsen toegewezen, en waar men komt te staan zijn staangelden van 5000,- per dag geen zeldzaamheid. Dan komen er de kosten bij van voeding, licht, water, sociale lasten, verzekeringen, onderhoud, gages, be lastingen, reklame etc. Slechts een seizoen is voldoende om als circus eigenaar de deurwaarder op bezoek te krijgen. BOLTINI heeft ze meer gezien dan hem lief was. Met grote vinding rijkheid heeft hij zijn hoofd boven water kunnen houden, totdat een hart infarct het begin van het einde inluid de. Hij moest zich ontzien, was ook misschien wel minder strijdbaar en bokste een ongelijke strijd tegen het fenomeen belastingen. Voor zijn Joset te en Antoinette heeft hij de uitspan ning Valkeveen gekocht, Dicky en hij zullen hun leven verder zonder circus moeten stelten." Zulke mensen verdienen het dat er op een waardige manier van hun circus afscheid wordt genomen. Alle fans, directies en circusvrienden waren dan ook in Laren aanwezig. Mr. L. J. H. de Vink, Carel Enkelaar, programmalei der van de N.O.S. en ondergetekende hebben deze afscheidsvoorstelling ge organiseerd. Iedereen deed zijn best er iets feestelijks van te maken, maar in feite ben je toch bezig met het requiem van een circus." Bij BOLTINI zijn na gisteren voor eens en altijd de lichten in en rond de circus tent gedoofd. Met hun kinderen, klein kinderen, geschenken, brieven en her inneringen zullen Dick en Toni verder moeten leven. Paarden, leeuwen., wa gens en attributen zijn verkocht aan de Italiaanse circussen Palmiri en Togni. De BOLTINI'S hebben hun laatste „salto mortale" voor het „hooggeëerd publiek" gebracht. Helaas zonder vangnet... JAN LEIJENDEKKER Al in de Antieke Oudheid ken den de Romeinen hun vorm van circus, Circensische Spe len. Dit was nog een zuiver sportieve bezigheid, maar la ter werd het steeds meer een schouwspel. Het hooggeacht publiek werd steeds verwen der. Pas in de 18e eeuw begon het circus te lijken op wat wij er nu onder verstaan. Voor die - tijd, en oöfeyin ,de 18e 'eeuw, bevatte een circusprogramma wonderlijke nummers, zoals een grote jacht in de arena, waar wilde beesten, tot lui paarden toe, werden afge slacht onder de ogen van het al eerder genoemde hoogge ëerdpubliek. De humanise ring van het circus is iets meer dan een eeuw oud. Beroem de circusfamilies als die van Renz Carré en pas veel la ter Strassburger zijn daar me de voor verantwoordelijk ge weest. Hun voorstellingen von den meestal plaats in vaste circustheaters in Nederland o.a. Carré Amsterdam en het voormalige circusgebouw in Scheveningen). Diplomaten - notabelen en be langrijke zakenmensen wa ren de trouwe bezoekers van de voorstellingen, totdat het nieuwtje er van afwas. Iedere circusdirekteur is ech ter met een dosis vindingrijk heid geboren die niet zelden de basis van zijn sukses is. En dus werd er naar nieuwe we gen gezocht. Kleine, en grote circustenten kwamen in ste den en op het platteland hun programma's aan burgers boeren en buitenlui presente ren. Circus uit binnen- en bui tenland ging in Europa een nieuw eigen leven leiden. Ook bezoekers met een kleine beurs mochten zich sinds die tijd tot het „hooggeëerd" publiek re kenen. Was Nederland in de jaren voor de 2e wereldoorlog hoofdzakelijk op buitenlandse circussen aangewezen, na de oorlog kwamen de typisch Ne derlandse circussen als padde- t stoelen uit de grond. Daartoe behoorde ook het meest ge ruchtmakende circus van Dicky en Toni Boltini. Niet minder dan 33 jaar hebben ze stand gehouden. Dinsdag 28 oktober vond in Naarden het „Requim van hun circus plaats". Op deze pagina het verhaal over de laatste salto mortale van een puur en onver valst Nederlands circus: BOL TINI. Dinsdag 28 oktober, einde van Nederlands grootste circus Toni Boltini is er een van de jaargang 1919. Als kermiskind geboren in het Brabantse Woensel. Vader Boltini, bij de burgerlijke stand ingeschreven als Akkerman, was vele jaren een even gevreesde als bewonderde en geziene attractie op de Nederlandse kermis sen. Geruime tijd Nederlands kam pioen gewichtheffen en worstelen, en dus sterk als een beer. Met gewichthef fen verdiende hij zijn boterham. Op druk bezochte kermissen tilde hij zo'n vijftien keer per dag zeven volwasse nen tegelijkertijd van de grond. Vader Boltini kon er wat van, maar daarmee is dan al het positiefs over hem gezegd. Een uitspraak die te lezen is in het boek „Ik Toni Boltini". Daarin schrijft de voormalige circusdirecteur: „Een van de geboden in de Bijbel luidt: Eert uw vader en uw moeder. Men mag wel weten dat ik met het eerste deel van dat gebod vaak heel veel moeite heb gehad. Mijn vader namelijk, al was hij dan Nederlands kampioen gewichthef gen, heeft zich altijd meer Duitser dan Nederlander gevoeld. Dat was een afwijking van hem, die onze familie veel narigheid heeft bezorgd. Als kind had je niet het hart je tegen hem te verzetten. Hij had hardere handen dan alle andere vaders. Ik mag zeggen dat mijn vader zijn gezin tiraniseerde. Door zijn grote populariteit, niet alleen als gewichtheffer, maar ook als goochelaar, stond overal waar hij kwam de fles voor hem klaar. Dat is funest voor hem geweest. Daardoor werd hij, als oud man, een zorgenkind. Voor mijn moeder heb ik meer respect dan ik in woorden kan uitdrukken, want ik weet hoe ze zich in slechte tijden, die wij in onze kinderjaren meemaakten, ongelooflijke offers heeft getroost om de eindjes aan elkaar te knopen." Waarom juist deze passage uit Toni Boltini's boek? Niet als verontschuldi ging voor de man die in veler ogen eerder een avonturier en vrijbuiter dan een circusman is geweest. Het is eer der bedoeld U en mij er nog eens aan te herinneren dat veel weten het begrij pen eenvoudiger maakt. Toni Boltini dan, op 13-jarige leeftijd spijbelend van school op stap met een zelf ge maakte poppenkast. Op scholen ver toonde hij zijn janklaassenspel en liet zich door kinderen met centen betalen. Centen, die vooral in de wintermaan den de eindjes aan elkaar moesten knopen. Zestien jaar oud werd de poppenkast verwisseld voor een fiets waarmee hij een nummer als kunst wielrijder ging opbouwen. Van circus Toni Boltini was toen nog geen sprake, de familie leefde als kermisexploitan ten. De oorlogsjaren waren beslissend voor de relatie vader en zoon. Toni's vader stak zijn voorkeur voor al wat Duits was niet onder stoelen of banken, zijn kinderen, weliswaar met de nek aangekeken, kozen zeer nadrukkelijk de andere kant. In het boekje „De avonturen van circus-variété Boltini in oorlogstijd" wordt daarover verteld. Vele Joden en verzetsmensen hebben zij onderdak verschaft, illegalen uit de handen van de bezetters bevrijd en met oude ker miswagens levensgevaarlijke trans porten van het Rode Kruis verzorgd. De uitgave van dit boekje was pure noodzaak, omdat vader Boltini door zijn aanvankelijke voorkeur voor de bezetter een totaal verkeerd beeld over zijn kinderen had opgeroepen. Toni en zijn broers werden in 1945 gerehabiliteerd. Een simpele zaak, omdat velen van hun oprechte dank baarheid hebben getuigd. In dat bevrij dingsjaar leerde hij ook zijn vrouw Dicky kennen. Een jaar later trouwden ze en stapte Dicky samen met Tony als kunstwielrijdsters de wereld van het variété binnen. Uitgerekend van een circusdirecteur die zijn belasting schuld niet kon betalen kocht Toni de kleine tweemastertent van het ter ziele gegane circus DON Carolane. Soester- berg werd in 1947 de eerste stand plaats. In dat jaar stond de naam BOLTINI voor het eerst op een kleine circustent vermeld. In de jaren dat hun kinderen Josette en Antoinette werden geboren begon pas goed de strijd om het al of niet voortbestaan van het jonge circus. In slechte tijden werden woonwagens verkocht waardoor de artisten in de openlucht moesten sla pen, Friese hengsten werden wegens geldgebrek van de hand gedaan, kort om de aanlooptijd van circus BOL TINI was er niet een waarvoor een bankdirectie garanties wilde ver strekken. „Zijn winterslaap" bracht Toni Boltini in 1947 door als knecht bij een autosloperij in Soest. In deze omgeving werd zijn handelsgeest ontwikkeld en werd met in en verkoop van dumpwaar de financiële basis gelegd voor een nieuw seizoen. Een nieuwe viermastertent werd het eigen dom van Toni en Dicky. Jaar na jaar worstelde hij zich met vrouw en kinde ren vooruit. Steeds groter, steeds mooier moest het worden. Per slot van rekening had hij bij zijn huwelijk echt genote Dicky een droomcircus beloofd, en de kinderen waar zo naar verlangd was, hadden toch ook tot taak een jonge traditie voort te zetten. Naast de ten kwamen er leeuwen, paarden en beren. William Wilke, zijn dochter Valesca en Alberto Althoff kwamen circus BOLTINI versterken. Vette en magere jaren wisselden elkaar af. Hoe de financiële uitkomsten ook waren, er ging geen seizoen voorbij of Toni Boltini en zijn helaas te vroeg overle den publiciteitsman Gerrit Karman zorgden voor stuntwerk. Toeval of opzet, alleen Toni en Gerrit kunnen het enig juiste antwoord invullenleeuwen ontsnapten, olifanten kwamen in smal le straten klem te zitten, zangeresje Ria Kuyken ging vechten met de beer. Nieuws voor voorpagina's, publiciteit van levensbelang. De schrijver van dit verhaal, met een absolute tik voor het circus geboren, liet zich in 1962 in Amsterdam overhalen plaats te nemen in de loop van een kanon om zich vandaaruit middels handbediening te laten lanceren. De media zagen er nieuws in, mij restte schaafwonden, schrik en een voor deze gelegenheid gewonnen fles cognac. Het zij ze ver geven de BOLTINI's, al was het maar omdat iedereen die daadwerkelijke belangstelling en waardering voor hun bedrijf toonde allerhartelijkst in de deftige salonwagen werd ontvangen. Een salonwagen waarin ook de plan nen werden uitgebroed voor een jaar lijks Grand Gala des Artistes, een circusshow gebracht door niet circus mensen, ten bate van de Stichting Blijvend Applaus. In 1962 hadden wij Fred Oster - Theo Uden Masman - Elisabeth Mooy en al die anderen zover gekregen hun nummer in de piste te brengen. Veel heeft de stichting Blijvend Ap plaus er niet aan overgehouden, alleen BOLTINI zelf was de grote winnaar. Opnieuw stonden de dagbladen vol met publiciteit over dit voor Nederlandse begrippen unieke evenement. In het zelfde jaar overleed in circus Toni Boltini de grote circusman William Wilke. Hij werd met circuseer naar zijn laatste rustplaats in Amsterdam gebracht. De vlaggen van het circus hingen halfstok. Nooit zal ik het geluid vergeten van de zacht hinnekende paarden in en buiten de stallen op het moment dat de lijkauto passeerde. Toni BOLTINI heeft van dat aangrij pende gebeuren nooit een persbericht laten maken. Zo was hij dan ook wel weer. België, Israël en tal van andere landen hebben BOLTINI binnen de grenzen gehad. In tuinen van zieken huizen, zelfs in de tuin van paleis Soestdijk, werd opgetreden. Heat was een circus waar alles kon, ook m het negatieve. Johnny Lion, Jumping Je- wels, Rob de Nijs, Dave Berry, The Fortunes en anderen maakten deel uit van BOLTINI's circusprogramma's. In de tradionele opvattingen van cir cusliefhebbers artisten die overal, maar uitgerekend niet in een circus thuishoorden. Hun aanwezigheid heeft BOLTINI veel kritiek en veel geld opgeleverd. En vanuit welke kant men er ook tegenaankijkt, om het laatste draait in een circus, zeker dat van BOLTINI, veel, zo niet alles. Tenslotte wordt op alles, behalve een circus, hypotheek verstrekt. De eeuwige jacht naar, en zorg om geld, kreeg ook gestalte in de onderneming die in Soesterberg van start ging. EL PARA- DISO luidde de veelbelovende naam van zijn winter en vermaakcentrum. De politie uit Soest en Soesterberg zat in die Boltini-periode niet om werk verlegen. Met al dat positief en nega tief stuntwerk werd BOLTINI een be grip, de realisering het grootste Neder landse circus te worden aan het eind van de zestiger jaren een absoluut feit. „Geen katje om zonder handschoenen aan te pakken" Foto: F. P. v.d. Wey

Soester Courant | 1980 | | pagina 17