Is reform echt beter? Welke merken? Koopkracht Begrippen verklaard 18 Soes ter Courant van woensdag 29 oktober 1980 18 „De mensen willen gezondheid. Wij verkopen het hun in een pakje." Zo lijkt het grootste deel van de huidige reformhandel er over te denken. Ooit begonnen als een maatschappijhervor- mende stroming, lijkt de reformhandel nu definitief door de knieën voor de commercie. Met behulp van de Stichting Alter natief Warenonderzoek wierp Koopkracht een kritische blik ach ter de schermen van het reformhuis. Steeds meer consumenten staan wantrouwig tegenover de produkten van de levens middelenindustrie, die kunst greep op truuk lijkt toe te pas sen om z'n produkten te slij ten. Het reformwezen bloeit, want veel mensen denken dat zulke produkten wél te ver trouwen zijn. Sterker nog, aan gespoord door de handel zelf denken ze dat reformproduk- ten een synoniem zijn voor „gezond". Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet, want op de handel is veel kritiek mo gelijk. De reformbeweging is niet nieuw. Ze stamt uit het eind van de vorige eeuw. In het toenmalige Duitsland ontstond een beweging van vegetariërs en geheelonthouders. Hun doel stelling was ideëeleen gezon de geest in een gezond lichaam. Om dit te bereiken kozen ze ondermeer voor een speciale voeding. Ze aten geen vlees of vis en alleen produkten die zo natuurlijk mogelijk waren. Onnatuurlijke produktieme- thoden zoals kunstmest of toe voeging van onnatuurlijke stoffen, chemische kleurstof fen bijvoorbeeld, wezen zij af. In .de loop der tijd ontwikkel de de beweging zich. Artsen die de reformgedachte aan hingen ontwikkelden hele theo rieën en diëten die de mens gezond moesten houden of zelfs moesten genezen. Het „gene zende" aspect van reformvoe ding kreeg steeds meer na druk. Reform is langzaam maar zeker een verzameling van allerlei inzichten en stro mingen geworden. Van een beweging met een vastomlijn de leer, zoals bij de macro biotiek, is geen sprake meer. Het komt er boud gezegd op neer dat je nog niet weet wat je krijgt als je een reformpro- dukt koopt. Een volledige in- grediëntenlijst op de verpak king moet daarover uitsluit sel geven. Om de tuin? Verschillende inzichten en geen vaste regels. Perfekte om standigheden om de klant des gewenst om de tuin te leiden. Wie „bewust" wil eten, moet stevig in z'n schoenen staan en goed geïnformeerd zijn. Want de producenten denken heel verschillend over wat volwaardigevoe dingsmid- delen zijn. In Nederland zijn er vier grote reformhandels: De Vereniging Nederlandse Reformhuizen, Smits' Reform, Re eter en Bio- horma. De VNR bestaat al van voor de oorlog. Toen volgde men nog de strenge Duitse leer, maar dat is later wat ver waterd. De VNR is een in- en verkooporganisatie. Ze koopt produkten in en verkoopt die onder het VNR-label aan re formhuizen en winkels met een reformafdeling. Smits' Reform is bij de gewone consument waarschijnlijk het bekendst. Dit bedrijf brengt het Zonnatura-assortiment op de markt, dat tegenwoordig in steeds meer supermarkten kan worden aangetroffen. Bin nenkort komt Smits' met een tweede assortiment op de markt, bedoeld voor speciaal zaken. Deze nieuwe reeks, Bio-natura geheten, zal voor een groter deel uit biologisch geteelde produkten bestaan. Recter is afkomstig van de producent van Roosvicee en heeft dus helemaal geen re formachtergrond. De produk ten worden vooral in super markten verkocht. Ze blinken uit in hoge prijs en misleiden de verpakking die suggereert dat meer inhoud wordt gele verd dan feitelijk het geval is. Biohorma, de vierde groot handel, is groot geworden met de verkoop van homeopatische middelen. De laatste jaren voert het bedrijf voedingsmid delen onder de naam van Dr. Vogel, de schrijver van het boek „De kleine dokter". Niet biologisch Volgens de Stichting Alterna tief Warenonderzoek valt er op het assortiment van de vier groothandels heel wat aan te merken. De belangrijkste kri tiek is dat de meeste produk ten van deze handels niet biolo gisch geteeld zijn. De granen, de peulvruchten, de vruchte sappen zijn in veel gevallen net zo geteeld als de produkten in de gewone winkel, namelijk met kunstmatige bestrijdings middelen of met kunstmest. Voor rijst betekent dit bijvoor beeld dat het reformprodukt niet verschilt van gewone brui ne rijst die in de winkel te koop is. Beide produkten kunnen res ten van bestrijdingsmiddelen bevatten. Men verkoopt voe dingsmiddelen die niet op ge heel natuurlijke wijze tot stand Waaraan moeten vol waardige'produkten nu precies voldoen? Voipens de Stichting Al ternatief Warenonderzoek moeten de grondstoffen zonder chemische bestrij dingsmiddelen of kunst mest geteeld zijn, en moe ten de produkten zoveel mogelijk in hun natuur lijke staat worden gehou den. Ingewikkelde fabrieks- processen om een produkt te verkrijgen, wijst men dus af. Stoffen die alleen ter verfraaiing van het produkt worden toege voegd, mogen evenmin, ook al zijn ze van natuur lijke oorsprong. De meeste reformproduk- ten voldoen niet aan (al) deze uitgangspunten. Er zijn echter voldoende alternatievebedrijfjes die deze regels wel als leidraad nemen. Volgens de SAW zijn er in Neder land vier merken op de markt die ook werkelijk biologisch geteelde pro dukten leveren: Het zijn: alle produkten van de Federatie van Alternatie ve Verdeelcentra. produkten van het merk „Manna" (macro-bioti- sche organisatie produkten van de Biolo- gisch-Dynamische Ver eniging, merken Demeter en Biodyn. produkten van het (Bel gische) merk Lima. Onder deze merken wor den dikwijls niet alleen granen, groente en fruit verkochtmaar ook pro dukten als brood, muesli enzovoorts. De grondstof fen zijn dan zonder chemi sche bestrijdingsmidde len of kunstmest tot stand gekomen, tenzij de ver pakking nadrukkelijk an ders vermeldt. zijn gekomen. Het kwalijke is dat veel reformhandels niette min de indruk wekken dat hun produkten wel biologisch ge teeld zijn. De verpakking spreekt bijvoorbeeld van .bio logische" of ,,natuur"-rijst in plaats van „biologisch ge teelde rijst". Biologische rijst zegt echter niets want alles wat leeft is biologisch. Volgens eigen zeggen is slechts 15 tot 20 procent van het Zonnatura- assortiment van Smits' Re form biologisch geteeld. Zelfs het nieuwe assortiment van Bionatura-produkten zal maar voor 80 procent uit biologisch geteelde voedingsmiddelen bestaan. Arie van Genderen van de Stichting Alternatief Warenonderzoek zegt hier over: „Ik durf er mijn hand voor in het vuur te steken dat de grote reformhandels geen van alle biologisch geteelde rijst verkopen. Doen ze dat wel, dan zullen ze dat in geu ren en kleuren op de verpak king vermelden. Laten ze de teeltwijze in het midden, dan kun je er donder op zeggen dat het produkt niet biologisch geteeld is". De reformhandels nemen het niet meer zo nauw als vroeger met hun „natuurlijke produk- tiemethoden". Ze verkopen bijvoorbeeld soja-lecithine (ei wit) als eiwitbron voor vege tariërs. De manier waarop so- japrodukten uit de sojaboon worden verkregen kan beslist geen „natuurlijke" produktie- methoden worden genoemd. Uit de boon worden de vetten opgelost met behulp van che mische stoffen. Het overgeble ven eiwit wordt geconcen treerd en gebonden, wederom met hulpmiddelen. Dat hoeft niet erg te zijn, maar dan moe ten de producenten niet net doen alsof er niets onnatuur lijks met hun produkten is ge beurd. Dat doen ze echter vaak wel. Is het niet met de term „biologisch", dan wel met leu zen als „volwaardig" en „na tuurlijk". Beide termen kunnen mislei dend werken. Wat is bijvoor beeld een volwaardig brood? Volgens de Stichting Alterna tief Warenonderzoek moet zo'n brood bestaan uit biologisch geteelde granen, gist of zuurde sem, water en zout. Meer in grediënten heb je niet nodig om een brood te maken. Doet de reformbakker een beetje honing door het brood, dan wordt het eindprodukt iets zoeter, maar beslist niet vol waardiger of gezonder. Je kunt zelfs volhouden dat zo'n brood helemaal niet volwaardiger is omdat er stoffen zijn toege voegd die overbodig zijn. De zelfde kritiek is mogelijk op reform-margarine die Smits' Reform (Zonnatura) en Neu- form (Eden) op de markt bren gen. Margarine is een vervan ging voor het „natuurlijke" produkt boter. Het wordt ge maakt door plantaardige vet ten te binden met water. Daar voor is een bindmiddel beno digd. Beide producenten ge bruiken middelen die ook door de gewone levensmiddelenin dustrie worden gebruikt, na- nelijk diglyceriden of lecithine. Deze op zich „natuurlijke" stoffen worden verkregen met behulp van kunstmiddelen. De margarines bevatten bo vendien kleurstof. Dat is weliswaar caroteen (pro vitamine), maar het blijft een overbodige toevoeging. Mooi kost een kuipje Eden-marga rine toch 1,75. Volgens de Stichting Alternatief Waren onderzoek heeft zo'n produkt weinig meer te maken met het principe om voedingsmid delen zoveel mogelijk in hun natuurlijke staat te laten. Het lijkt er echter op dat som mige reformhandels de schijn bewust in stand houden. Ze J Met welwillende toestem- J ming van de redaktie van 4- KOOPKRACHT, maand- -K blad van Konsumenten J Kontakt, Sweelinckplein 4 J te Den Haag, op deze pa- j gina alles over produkten uit de steeds populairder wordende Reformhandel. -* Overigens staan er maan- delijks in KOOPKRACHT J meer lezenswaardige ar- tikelen voor de consument. Juist in een tijd dat de koopkracht minder en het levensonderhoud duurder wordt een bruikbare gids J bij Uw grote en kleine -k inkopen. Voor meer in- J formatie kunt U bij bo- J jf venstaand adres terecht. zeggen op de verpakking dat er geen chemische toevoegin gen zijn gebruikt. Natuurlijke toevoegmiddelen worden wij selijk verzwegen, terwijl die even overbodig, misleidend of zelfs schadelijk kunnen zijn. De levensmiddelindustrie maakt ook gebruik van natuur lijke hulpstoffen. Sommige daarvan zijn zo schadelijk dat ze maar in beperkte mate zijn toegestaan. Niet gezond Termen als „volwaardig" of „natuurlijk" zeggen dus niets. Iedereen kan ze gebruiken, want nergens staat omschre ven wat er precies onder wordt verstaan. Maar het zijn wel precies de leuzen waarmee goedbedoelende klanten het reformhuis worden binnenge lokt. Er wordt een suggestie van gezondheid gewekt, die lang niet altijd kan worden waargemaakt. Neem nu muesli, de laatste ja ren ëen populair produkt ge worden, Het bestaat uit gra nen, gedroogde vruchten en soms noten. Met melk en yog hurt een goed ontbijt, ofschoon uit voedingsoogpunt niet beter dan volkorenbrood met kaas of vlees, melk of yoghurt en fruit. Veel reformmuesli's be vatten rietsuiker. Op de ver pakking lijkt het alsof die toe voeging niet bezwaarlijk is. Rietsuiker is echter even slecht voor het gebit als gewone witte suiker. De hoeveelheid mine ralen in deze suiker (waarmee zo vaak geschermd wordt), valt te verwaarlozen. En is niets gezond aan. Verbod op termen Een heleboel reformprodukten verschillen in samenstelling nauwelijks van gangbare pro dukten in gewone winkels. Het belangrijkste verschil is de manier waarop het produkt tot stand is gekomen. Als er bij de teelt bestrijdingsmiddelen zijn gebruikt, niet zo voor de hand liggende produktiemethodes zijn gehanteerd en overbodige toevoegmiddelen zijn gebruikt, kun je dan nog van „eerlijke, volwaardige" voeding spre ken? De Stichting Alternatief Warenonderzoek vindt van niet. Termen als „volwaardig", „natuurlijk" of „eerlijk" moe ten maar verboden worden als er zoveel misbruik van wordt gemaakt, vindt men. Duidelijke wettelijke regels voor alternatieve voeding zijn sowieso hard nodig. In het ka der van de Landbouwkwali- teitswet wordt nu al een tijd geprobeerd om wettelijke eisen voor biologisch geteelde pro dukten te maken. Het overleg stokt ondermeer omdat de produktschappen, die de ge wone landbouw vertegenwoor digen, zulke lage eisen willen stellen dat ze er zelf ook nog aan zouden kunnen voldoen. Voor de biologische telers is dat onaanvaardbaar. De SAW zou daarom liever zien dat eisen aan alternatieve produk ten in de Warenwet werden gesteld. Te duur Behalve op de reformproduk ten en de manier waarop ze worden gepresenteerd valt ook op de prijzen veel kritiek te leveren. Reformprodukten zijn vaak erg duur. Enigszins begrijpelijk is dat wel, want de handels zijn kleinschaliger dan Uni- lever en kunnen daardoor min der efficiënt werken. Biolo gische teelt is bovendien duur der dan teelt met bestrijdings middelen. Maar niet-biolo- gisch geteelde produkten van sommige reformhandels zijn veel duurder dan ze gezien de produktiemethode zouden moeten zijn. Volgens de SAW is Recterrijst, die niet biolo gisch geteeld is, zelfs duur der dan sommige soorten rijst die wel biologisch zijn geteeld. Op die manier is reform voor al een lukratieve handel, in plaats van de ideële handel in voedingsmiddelen die het ooit was. Arie van Genderen: „De concurrentie in het reform wezen is sterker geworden, maar op de prijzen heeft dat nog nauwelijks effekt gehad. De handel is niet van plan om de dikwijls forse marges te verlagen, tenzij de consument weigert om zoveel te betalen". Wie de prijzen van sommige produkten beziet, kan maar één beleidslijn ontdekken: de handel vraagt wat de klant ervoor geeft. En dat terwijl de consument juist van reform handels een immer goudeer lijke instelling verwacht. Moeilijke kiezen Het wordt je als bewuste con sument niet gemakkelijk ge maakt. Wil je zo min mogelijk overbodige stoffen in je voe ding en een zo eerlijk mogelijk produkt, kun je je zelfs niet blindelings op de reformhandel verlaten. De meeste reform produkten zijn niet slecht. Je hebt minder kans op mislei dende, overbodige of zelfs schadelijke stoffen dan bij sommige industriële produk ten. Maar helemaal eerlijk zijn de produkten niet altijd. Goed lezen wat de verpakking vermeldt, maakt je wel wat wijzer. Maar ook reformpro dukten „vergeten" weieens te vermelden dat ze weliswaar geen chemische, maar dan toch natuurlijke hulpstoffen hebben gebruikt. Soms zijn de verschillen zo miniem dat je net zo goed in de gewone winkel je voedingsmiddelen kunt kopen. Het is bijvoorbeeld maar de vraag of Honig vol korenmacaroni nog verschilt van de Zonnatura macaroni die snelkokend is gemaakt. Gezond verstand De reformhandel bestaat niet alleen uit bedrijven die in de eerste plaats geld willen ver dienen. Vooral reformwinkels zijn vaak te goeder trouw, en altijd bereid om hun klanten voldoende voor te lichten. Onze kritiek is eerder gericht op sommige groothandels dan op winkels die de klant zo eerlijk mogelijk produkten willen verkopen. In een apart kader ziet u welke merken zichzelf verplichten tot het leveren van biologisch geteelde pro dukten en produkten die zoveel mogelijk in hun natuurlijke staat zijn gelaten. Daarmee zijn alle andere merken nog niet per se slecht, maar een garantie bieden zij niet. Door je als consument goed te in formeren en vooral de verpak king intensief te bestuderen, word je meestal al een stuk wijzer. Een portie gezond ver stand is daarbij onontbeerlijk. Ook reformkoekjes met hazel nootcrème hebben in de fa briek een hele behandeling ondergaan. Bevorderlijk voor de gezondheid zijn ze zeker niet, al is al het gebruikte vet plantaardig en de suiker af komstig van riet. Het zijn ge woon koekjes die stukken duur der worden verkocht dan ver gelijkbare produkten van de levensmiddelenindustrie, zon der dat ze „gezonder" zijn. Mensen die niet goed op de hoogte zijn van de begrippen in de alternatieve voedingswereld duizelt het waarschijn lijk van de namen en termen. Daarom geven wij zeer kort weer wat de belangrijkste stromingen inhouden. vegetarisme: vegetariërs gebruiken geen voedings middelen die grondstoffen bevatten afkomstig van ge dode dieren. Dus geen vlees, maar wel eieren of kaas. Veganisten gebruiken alleen plantaardige produkten dus geen melk, kaas of roomboter. Deze produkten hoé ven. niet persé biologisch geteeld te zijn. biologische teelt: biologisch geteelde produkten zijn tot stand gekomen zonder gebruik van kunstmest of che mische bestrijdingsmiddelen. Aanhangers van deze stro ming verschillen van mening over de vraag of natuur lijke bestrijdingsmiddelen wel geoorloofd zijn. biologisch-dynamische teelt: een stroming binnen de biologische teelt, waarbij rekening wordt gehouden met invloeden van de zon, maan, sterren en dierentekens Ook worden plantaardige preparaten gebruikt die de levenskracht van de bodem en plant moeten versterken. macrobiotiek: voedingsleer waarbij produkten wor den onderverdeeld in yin en yang. Beide produkten moe ten m evenwichtige verhouding geconsumeerd worden De voeding moet zo volwaardig mogelijk zijn en er mogen geen chemische stoffen aan zijn toegevoegd Vlees en vis mag wel, maar met mate. Macro-biotiek is een vaste leer. Aanhangers moeten deze consequent volgen. ecologische voeding: produkten die afkomstig zijn van biologische teeltwijze, met daarnaast een uitgebreid stel sel van richtlijnen, voor een milieuvriendelijke verwer- king, verpakking en distributie.

Soester Courant | 1980 | | pagina 18