A VIA-N ederland kleine reus onder olie importeurs de an de begrippen het waarschijn- geven wij zeer 'n inhouden. geen voedings- komstig van ge- eieren of kaas. dige produkten, 3 produkten hoe- produkten zijn unstmest of che- rs van deze stro- iraag of natuur- i zijn. )ming binnen de It gehouden met ?n dierentekens, gebruikt die de ten versterken. produkten wor- produkten moe- umeerd worden, zijn en er mogen voegd. Vlees en tiek is een vaste d volgen. komstig zijn van uitgebreid stel- ndelijke verwer- [n een apart kader te merken zichzelf tot het leveren isch geteelde pro- •rodukten die zoveel n hun natuurlijke gelaten. Daarmee ndere merken nog slecht, maar een eden zij niet. Door >ument goed te in- n vooral de verpak- sief te bestuderen, leestal al een stuk 1 portie gezond ver- arbij onontbeerlijk. ikoekjes met hazel- hebben in de fa- hele behandeling Bevorderlijk voor leid zijn ze zeker il het gebruikte vet en de suiker af- n riet. Het zijn ge- es die stukken duur i verkocht dan ver produkten van de elenindustrie, zon- gezonder'zijn. Je ziet het er niet van af, maar toch zetelt achter het tankstation AVIA aan de Birkstraat het hoofdkantoor van AVI A-Nederland. Vergeleken met grote broers als Shell en Esso is AVIA op internationaal niveau een kleine dreumes. Zo klein toch ook weer niet dat er vanuit het Soester hoofdkwartier een omzet wordt behaald die tussen de 180 en 200 miljoen gulden per jaar ligt. Alleen al in eigen land telt AVIA zo'n 375 vestigingen, daar buiten zijn het er in Europa meer dan 5000. Over het wie - wat en waar van AVIA internationaal - AVIA Neder land en AVIA Soest vertelt deze pagina. Eerste man bij AVIA Nederland is di recteur J. K. Vogt, geen familie van de legendarische AVRO-figuur Willem Vogt. Sinds 1974 heeft hij het bij AVIA Nederland voor 't zeggen. Daarvoor directeur bij de keramische industrie van Breugel in Soest. J. K. Vogt, vlotte gesprekspartner, voortreffelijk gastheer en tijdens de aanwezigheid van enkele van zijn staf medewerkers allerminst de indruk ma kend dat alleen hij het weet en voor het zeggen heeft. Limburger van geboorte, nog net geen zestig jaar oud en buiten de huiselijke omgeving „getrouwd" met zijn AVIA, een oliemaatschappij met een voor internationale begrippen en opvattingen apart karakter. Oordeelt U zelf. J. K. Vogt: „De idee om het merk AVIA te gaan voeren is ontstaan in de dertiger jaren in Zwit serland. Daar is ook het Europees hoofdkantoor gevestigd. De idee was afkomstig van een aantal onafhanke lijke en zelfstandige handelaren in mi nerale olie-produkten. Het was een groep mensen die zich in commercieel opzicht niet wilde binden aan de toen bestaande olie-maatschappijen. Na de oorlog zijn die gedachten geëxporteerd naar de gelijkgestemden buiten Zwit serland. Daarvoor werd opgericht de vereniging, naar Zwitsers recht, AVIA internationaal. Die vereniging heeft een aantal organisaties buiten Zwit serland het recht verleend het merk AVIA te voeren. AVIA als naam is af geleid van het Griekse woord AVIS, hetgeen vogel wil betekenen. Vandaar dat wij vroeger in ons merkbeeld dat gestileerde vliegtuig hadden. AVIA is op hef ogenblik vertegenwoordigd naast Zwitserland in West-Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Neder land, België, Luxemburg en Engeland. Ieder land heeft een eigen organisatie die zelfstandig is. AVIA internationaal heeft geen bevoegdheden om in die lan delijke beleidsbepalingen in te grijpen. Ze zijn alleen maar lid van die vereni ging en hebben als belangrijkste taken het coördineren van reklame - ver koopbevordering en het verdedigen van de merkenrechten." AVIA Nederland, hoe groot, of juister is de vraag, hoe klein is de dreumes? J. K. Vogt: „Wij hebben in onze orga nisatie achttien zelfstandige handela ren die geheel of gedeeltelijk hun pro duct kopen via onze organisatie. Wij vertegenwoordigen een marktaandeel van circa 3 tot 4 procent in de benzine sector, en circa 5 procent in de verwar mingssector, waarmee hoofdzakelijk huisbrandolie is bedoeld. In de benzine sector hoort het motorbrandstoffen- pakket thuis. Achter de AVIA-activi- teiten staat de A.B.G., afkorting voor de aardolie-belangen-gemeenschap. In feite is dat de beherend vennoot van AVIA Nederland met als voornaamste taak en opdracht de inkoop te verzor gen. Met dat laatste heeft AVIA Neder- zijn momenteel echter niet in ons voor deel. Door de komst van het aardgas zijn wij in de verwarmingsmarkt een belangrijk aandeel kwijt geraakt. Een aantal van onze handelaren was oor spronkelijk kolenhandelaar, ging toen bij de omschakeling van olie over op de verkoop van huisbrandolie. De meeste mensen geven nu de voorkeur aan aardgas en dus is er in de vérwar- mingssector, waar wij vroeger een be langrijk marktaandeel in hadden, een beetje de klad gekomen. Wij waren een van de grootste petroleumhandelaren in Nederland, maar wie heeft er nu bij voorbeeld nog een petroleumhaard? Hetzelfde geldt voor de zware stookolie waar wij een grote leverancier van waren. De tuinders in het Westland maakten deel uit van onze klanten kring evenals de in het Noorden geves tigde aardappelmeel- en strokarton fabrieken. Ook in deze sectoren tegen woordig allemaal aardgas. Door deze ontwikkelingen hebben wij ons geleide lijk moeten aanpassen, qua organisatie en qua afzetgebied ons meer gecon centreerd op de motorbrandstof." Niet alleen AVIA maar ook de grote concurrenten hebben, de een wat meer dan de ander, met deze tegenslagen te maken gehad. Ook zij verzetten de ba- vast. Dat wat de prijs betreft de zoge naamde „witte pompen" een doorn in ons oog zijn behoeft verder geen be toog. Het vervelende is dat er niets tegen te ondernemen is. Dat komt om dat er nooit sprake is van een echt evenwicht tussen vraag en aanbod, tus sen verbruik en productie. Is er teveel Droductie, waaruit teveel aanbod volgt, dan gaan de prijzen naar beneden. houder A.B.G. die er een b.v. van heeft gemaakt en waarin de gebroeders Klinkhamer, Fred en Rob, bedrijfs leider Barend Hilders en Oscar Schley de hoofdrollen spelen. Praten met Fred Klinkhamer, bij af wezigheid van café-restaurantbeheer der Rob woordvoerder, is duiken in de culinaire kwaliteiten van het diensten centrum. Niet officieel aan de pomp, maar wel bij de tussenhandel. Als tussenhandel en pomphouder genoegen nemen met een minimale winst dan is het kwaad wat ons betreft al geschied. Bovendien kennen wij in Nederland wat de olie be treft wel een maximum maar geen minimumprijzen. Van welk standpunt je er ook tegen aankijkt, het is in dit land iets onvermijdelijks. De slag om de gunst van Koning Klant moeten wij dus hoofdzakelijk in service zoeken. Daarmee heeft wat AVIA betreft ook te maken het dienstencentrum zoals wij dat hier in Soest kennen. Vrij uniek naar mijn mening. Tankstation - auto wasserij - kapper en café-restaurant staan met elkaar in verbinding en zijn binnen een tijdsbestek van 60 sekonden voor iedere bezoeker bereikbaar. De filosofie die achter deze opzet schuilt luidt: je moet niet alleen de auto ver- Tankstation" voor fijnproevers Meveen andere aanpak moest alles op- nieiiw begonnen worden. Dank zij de medewerking van de eigenaar KD en iedereen die bij het dienstencentrum KORTE DUINEN betrokken was, is de zaak van de grond gekomen." Fred en Rob Klinkhamer, het zijn bepaald geen mensen die een met zichzelf ingeno men indruk maken en tevreden zijn met hetgeen in een betrekkelijk korte tijd tot stand werd gebracht. „Inslapen" licht Fred Klinkhamer toe" mag je nooit. Misschien denken sommige mensen dat wij nu de juis te formule gevonden hebben. Daar is geen sprake van. De juiste formule zul je nooit vinden. Op het moment dat je vindt het voor elkaar te hebben moet je meteen stoppen. Mijn mening is dat wij op een markt bezig zijn die altijd in beweging is en steeds aan gepast moet worden. Mensen die bij ons komen lunchen of dineren moeten bij ons geen spijskaart aantreffen die ze met hun ogen dicht kunnen opzeg gen. Dan dreigt er een stukje gewen ning en verveling op te treden. Het is daarom dat wij met de regel maat van een klok veranderingen op onze spijskaart aanbrengen. Natuur lijk is de uitsmijter niet weg te denken, maar ook dan zijn er variaties moge lijk. Wij hebben bijvoorbeeld „de in swinger" ingevoerd. Een uitsmijter, maar dan wel een bijzondere met al les er op en er aan. Veel accent wordt ook gelegd op de aankleding. Modern, en toch gezellig. Onze aandacht gaat ook uit naar het karakter van de be diening. Niemand hoort ons zeggen dat wij foutloos werken, wel durven wij te stellen dat het serveren van gerechten op een vriendelijke, misschien wel huiselijk wijze plaats vindt, Geen uit gestreken gezichten, maar de klant open en gezellig tegemoet treden. Leestafel en speelhoek voor kinderen zijn ook onderdelen van het bedrijf die je elders in vergelijkbare zaken niet snel zult aantreffen. Onze aan pak spreekt aan. Wij worden wel een wegrestaurant genoemd. Een be naming die slechts ten dele juist is. Natuurlijk komen hier de zakenmen sen en vertegenwoordigers. In de week-ends weten families uit Soest en wijde omgeving ons echter ook te vin den. Dan is er echt weer sprake van een gezellig familie-restaurant' Het team maakt AVIA groot De 57 jaar die hij telt zijn hem aan te zien. Begrijpelijk. In de zestien jaar dat hij aan AVIA gekoppeld is kwam het sukses hem niet aanwaaien. Met echtgenote en zoon was bedrijfsleider Barend Hilders jaren lang zeven da gen, en soms ook nachten, in de weer om een zaak op te bouwen waar de goodwill vanaf moest stralen. Bloed - zweet en tranen heeft 't ge kost, maar wie tegenwoordig het AVIA-tankstation aan de Birkweg pas seert zou de indruk kunnen krij gen dat benzine en gas er gratis ver krijgbaar zijn. Altijd.hangen er een of meerdere slan gen in de tanks van dorstige wagens, altijd ook maken vlijtige handen vuil geworden ramen weer doorzichtig. Ge heim van het sukses? Barend Hilders: „Wil je blijven meetellen, dan moet je vandaag de dag proberen het be ter te doen dan een ander. Heeft de klant geen haast dan komt er water op de voorruit, wordt het zakje van de ruitensproeier bijgevuld, trekken wij een olie-peiltje en waarschuwen wij er voor dat de tijd van anti-vries in aantocht is. Service is ook de wijze waarop wa gens bij ons wórden gewassen. Veer tien jaar lang hebben wij het met de hand gedaan. Dat ging best redelijk hoor, maar tegen een automatische machine kun je toch niet op. Jaren heb ik er voor geknokt dat die er zou komen. Tenslotte slaagde ik er in mijn directie er van te overtuigen dat deze investering verantwoord was, met als resultaat dat de wachttijden veel geringer zijn geworden en de kwali teit van de reiniging, zowel binnen als buiten, zichtbaar beter is. In za kelijk opzicht kan nu worden ge steld dat het aantal „wasklanten" sinds de invoering van de mechani sering is verdubbeld. Dat is toch ook mooi meegenomen voor de zaak". Onbekend bij velen is het feit dat de KD Soest zich heeft gespeciali seerd in het tectyleren van auto's. Dealers van vele vooraanstaande mer ken hebben de weg naar de KD voor dit werk reeds lang gevonden. Par ticulieren zijn er wat minder mee ver trouwd. Barend Hilders: „Wij zijn klein begonnen, maar het heeft een sneeuwbaleffect gehad. Wij doen het met een produkt van Valvoline. Een samenwerking die de zekerheid biedt dat men na het tectyleren van een nieuwe auto een garantie van zes jaar krijgt. Iedere klant ontvangt na het tectyleren een garantie-bewijs. Na twaalf tot veertien maanden krijgt hij een oproep om zijn wagen weer voor een onderzoek aan te bieden. Oscar Schley kunst" dagelijks, met uitzondering van de dinsdag, zijn kwaliteiten demon streert. Zou aanvankelijk zijn leven niet achter de stoel slijten. Ontdekte echter dat een kantoorleven alles behalve een stuk arbeidsvreugde op leverde, volgde de kappersschool en kwam via een Utrechts tussensta tion in Soest terecht. Kwam wat zaak betreft nog net niet in een kant en klaar ingerichte winkel terecht en hielp met waardevolle adviezen het gezicht van zijn dagelijks domein be palen Oscar's salon is door meer me dewerkers bevolkt geweest. Uiteinde lijk kozen directie en beheerder voor de eenmanszaakformule. Een for mule met een apart patroon. Oscar Schley: „Een kapperszaak met meer medewerkers kan alleen flo reren als er sprake is van gelijke kwa liteit. Dan zal het de klant een zorg zijn door wie hij wel of niet wordt geholpen. Door personeelsverloop kon die eenheid in kwaliteit niet naar de normen die wij stellen voldoende van de grond komen. Vrouwen die naar een dameskapper gaan zijn kritisch, maar vlak de mannen ook niet uit. Dat is natuurlijk ieders goed recht. Tenslotte wordt er voor betaald. De klanten die in mijn salon komen ei sen een zekere perfectie, gebaseerd op hun mening hoe een gekapt hoofd er uit dient te zien. Kun je aan die eisen voldoen, en daar is soms samen spraak voor nodig, dan heb je het ver trouwen en is de relatie geboren. Mijn klanten krijgen aandacht. Binnen komen en wachten tot men aan de beurt is is er niet bij. Van iedereen wordt gevraagd vooraf te reserveren. Dat lijkt misschien in gewikkeld, maar ook dat is een kwes tie van wennen. Van wachten is nau welijks meer sprake, en zo komt het dat haastige vertegenwoordigers uit Groningen tot Maastricht mij in de vroege ochtenduren al bellen om voor een bepaalde tijd te reserveren. Al leen de zaterdag is reserveringsvrij. Dat heeft dan weer te maken met de drukte aan het pompstation, het café restaurant en de wassalon. Het grijpt allemaal in elkaar. Maar er zijn dan wel wachtenden voor U" AVIA - Soest, tanken - tectyleren - lun chen - dineren - wassen - föhnen, het is de olie die het 'm doet. land niets van doen. Onze voornaamste taak is te stimuleren dat het product in grote en kleine Nederlandse tanks komt. Verder is er nog de S.B.G., de smeerolie belangen gemeenschap, die met betrekking tot de smeermiddelen hetzelfde doet als de A.B.G. Hoe merk waardig het ook klinkt, als AVIA weten wij niet waar onze ruwe olie vandaan komt. Wij kopen onze produkten van producenten. Die doen zaken over heel de wereld. Wat voor ons van belang is zijn prijs en kwaliteit. Prijs en kwaliteit, het zijn begrippen die iedere „benzine-winkel" in zijn re klame en publiciteitsaktiviteiten mee voert. In de commercieel bikkelharde wereld van olie ligt de vraag voor de hand of voor een onderneming als AVIA in Nederland en daarbuiten nog expansie-mogelijkheden zijn. J. K. Vogt: „Met dat laatste houden wij ons uiteraard bezig anders zouden wij kopje-ondergaan. De omstandigheden Barend Hilders Fred Klinkhamer Fred Klinkhamer kwam de KORTE DUINEN binnenstappen op een tijdstip dat café en restaurant bijna in letter lijke zin het hadden begeven. Een fikse brand liet een verwoesting achter die bepaald niet uitnodigend werkte om er in de noodvoorziening een smakelijk hapje te gaan eten. Bovendien was de toenmalige exploitant er achter ge komen dat zaken doen in olie en horeca elkaar moeilijk verdragen, en dus ging men orde op zaken stellen. Toegerust met een stevige horeca-kennis kwam Fred Klinkhamer als nieuweling dit onderdeel van het dienstencentrum een nieuw en ander gezicht geven. Met Amsterdamse voortvarendheid kwam - zag en overwon hij, kreeg het ver trouwen van de eigenaar en is sinds vele jaren pachter van een culinair be drijfje waar zijn broer Rob de scepter zwaait. „Het was" zegt hij nu „een gok. kens en dingen naar de gunst van de automobilist. Hoe kan een betrekkelijk kleine maatschappij als AVIA in deze slag partij geven? J. K. Vogt: „De con currentie in de olie-wereld is keihard. Dat komt vooral tot uitdrukking in de prijsstelling. Het is een sprookje dat de ene maatschappij betere benzine zou verkopen dan de ander. De kwaliteiten zijn absoluut vergelijkbaar, slechts de prijs speelt nog een rol. De kwaliteit van de benzine moet voldoen aan nor men die internationaal worden samen gesteld, hetzij door automobielfabri kanten, hetzij door militaire instanties. Je kunt met je prijs aan de weg timme ren of betere faciliteiten door investe ringen of betalingswijze aan je weder verkopers in het vooruitzicht stellen. Wat de AVIA-prijs betreft houden wij ons aan de prijs die door de minister van Economische Zaken is vastgesteld. In ons land stelt de overheid maximale verkoopprijzen voor olie-produkten Bij zo'n „herhalingsoefening" wor den onderdelen en in- en uitgangen van de auto die roestaantasting zouden kunnen vertonen nagekeken en gecon troleerd en opnieuw behandeld. De on derkant van iedere wagen wordt ge reinigd, de kale plekken bijgespoten. Het zijn zaken die om zorgvuldigheid en aandacht vragen. Daar is bij ons sprake van. Het team aan de pomp - de mensen in de wassalon en de me dewerkers van de tectyleerafdeling hebben ieder een stuk verantwoorde lijkheid waardoor de K.D. mede groot is geworden. Als je naar de oorzaak van het sukses van K.D. Soest vraagt dan is dat het enig juiste antwoord' Figaro beheerst eenmanszaak Sinds december 1968 is hij, Oscar Schley (60) AVIA's Figaro. Niet de kapper die de klant de oren van het hoofd praat, wel een die qua „snij- zorgen, maar ook de mensen in die auto. Combineer nou een aantal dingen die de mensen moeten doen op één punt. Maak het ze in een tijd, waarin iedereen haast heeft, zo gemakkelijk mogelijk. Vandaar dat wij gezegd heb ben een tankstation, een wasgelegen heid voor de auto's, een kapper, een café-restaurant waar wachtende men sen kunnen eten en drinken. Die .con ceptie betekent service en is natuurlijk een bindmiddel om de benzine-verkoop te stimuleren. De formule blijkt, on danks natuurlijke aanloop moeilijk heden, voortreffelijk te werken. Op typische wasdagen, zoals bijvoorbeeld de zaterdag er een is, draaien kapper - café-restaurant en pomp op topcapa citeit. En ook als er geen sprake is van een piektijd blijken alle afdelingen van het dienstencentrum heel duidelijk in een behoefte te voorzien." Dienstencentrum DE KORTE DUINEN, eigendom van enig aandeel-

Soester Courant | 1980 | | pagina 19